Italiaansche begeerte naar Fransche koloniën Begrooting Noordholland goedgekeurd Minister Coiijn over het vluchtelingenvraagstuk let naspel van het Fransche stakingsdrama DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Strandino in de haven van IJmuiden Italië aanvaardt Loodensch Vloofverdrag Trein op auto met schoolkinderen gebotst EERBERICHT Vanavond spreekt Hitier V R IJ D A G 2 DECEMBER 1938 KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER.' TELEFOON 50 (2 LIJNEN) 66e JAARG. No. 8480 Poging tot verzwakking van Fransch-Engelsche vriendschap Er mag geen wrok blijven, oordeelt de Britsche pers Dit nummer bevat 8 pagina's Beperkingen betreffende de ton nage van oorlogsschepen. HELDERSCHE COURANT Uitgave der Uttg.-Mtj. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder ZOOGENAAMDE SPONTANE DE MONSTRATIES VAN NATIONAAL GEVOEL OP LAST VAN DE ITALIAANSCHE REGEERING? PA- RIJSGHE PERS: BEPAALD SY STEEM IN SAMENWERKING MET HITLER. De Fransche regeering moet wel zeer pijnlijk getroflen zijn door een betoo ging in de Italiaansche Kamer na de redevoering van minister Ciano over de September-gebeurtenissen. Toen Ciano had gesproken, stonden ver scheidene kamerleden op en riepen: „Tunesië en Corsica". Later begaven zij zich op straat, trokken tot diep in den nacht door de stad in spreek koor roepend; „Wij willen Corsica en Tunesië". En dit zijn beide Fran sche koloniën Vooral is men in Frankrijk ongerust, om dat parlementaire demonstraties in Italië niet kunnen plaats vinden zonder dat deze door de regeering zijn georganiseerd. Van spontane geestdrift, waarvan het stenogra fisch verslag spreekt, kan dus nauwelijks sprake zijn, zegt men in Parijs. Tot de orde geroepen Intusschen schijnt de Kamervoorzitter do Afgevaardigden, toen zij „Tunis" riepen, on middellijk tot de orde geroepen te hebben, maar het nationale gevoel laat zich niet tot stilstand brengen door het geluid van een bel, zegt de Italiaansche pers. De uitroepen moeten beschouwd worden als rechtstreek sche, onwederstaanbare uitdrukking van de stemming, die het geheele Italiaansche volk van heden bezielt! Elke dag nieuwe zorgen voor Frankrijk, schrijft de Parijsche correspondent van het Hdbld. De wind, die Daladier in de zeilen heeft door het mislukken van de staking, kan hij best gebruiken, nu de gebeurtenissen van gisteren de FranschItaliaansche scherpslijperij weer op den voorgrond heeft gebracht.. Het programma, volgens hetwelk de heide dictatoriale landen van de „as" de onrust in de wereld onderhouden door te Berlijn Engeland aan te val len en Frankrijk aan te halen, ter wijl men in Rome juist het omgekeer de doet, in de hoop zoodoende twee dracht te zaaien tusschcn de twee democratische bondgenooten, wordt naar den eisch uitgevoerd. Maar dit maal heeft men aan den kant van Mussolini wat overdreven, en velen hier krijgen thans genoeg van een verder zoete-broodjes-bakken. Deze onverwachte uitval, de betooging in de Kamer in het bijzijn van de ambassa deurs ook van den Fransche nu men juist mocht verwachten dat de komst van Francois Poncet, den nieuwen Franschen ambassadeur, de verhoudingen wat vriend- schappelijker gemaakt had, worden te Pa rijs zeer slecht opgenomen. De aanval loopt parallel met de heftige woorden van Hitier tegen Engeland terstond na München en maakt deel uit van het svsteem. Maar ver schillende bladen vragen zich af, of de Fran sche regeering dit nu maar weer op zich zal laten zitten. Enkelen geven reeds antwoord. De officieuze Petit Parisien zegt: „Wij kunnen antwoorden op de kreten die geslaakt zijn, dat Tunis een deel uitmaakt van het Fransche rijk, en wel ten minste even stevig en heel wat langer d.an Ethiopië van het Italiaansche, en dat de uitroepen door de rede van graaf Ciano uitgelokt, niets zullen veranderen aan den vasten wil van Frankrijk het te behouden." Wat moet Chamberlain nu! Het is vooral Pertinax, die zich gister morgen in .L'Ordre' zeer krachtig uitspreekt tegen deze Italiaansche manoeuvre. Hij schrijft: „Welke gevolgen zullen "an dit in cident gegeven worden? Normaliter zou on ze ambasadeur thans de plaatsmoeten over laten aan een zaakgelastigde, tenzij er ex cuses werden gemaakt. Vervolgens is het Indien de evenzeer gedrilde Duitsche pers thans dit gebaar van Italië goedkeurt, thans wel het geschikte oogenblik om von Ribbentrop te Parijs te ontvangen? En zal eindelijk de heer Neville Cham berlain, na hetgeen er gebeurd is, het nog flewenscht achten zich in Januari naar Ro me te begeven, en zal hij voortgaan de ge- leidelijke ontbinding te bevorderen van de non-interventie-ccmmissie om te komen tot de verdwijning van het plan van 5 Juli 1938 en het terugroepen van de vreemde combattanten in Spanje, dat een beletsel vormt voor het toekennen van de rechten van oorlogsvoerende mogendheid? De Italiaansche pers over onrecht Italië aangedaan". „het Wat de Italiaansche pers schrijft lijkt merkwaardig veel op wat de Duitsche bla den hebben geschreven als naar hun niee- ning Duitschland werd verongelijkt. Wij lezen o.a.: Bezetting van Tunis door Frank rijk in 1881 was door de wijze waar op zij werd uitgevoerd door de diplo matieke precedenten, zoowel als in verband met de voordien overheer- schend Italiaansche belangen, een ernstig onrecht dat de Italianen in dien tijd signaleerden door den minister president Cairoli omver te werpen. Opvolgende generaties Ita lianen hebben er altijd aan herin nerd.' Welnu, zegt de Lavoro fascista, wil men tegenwoordig vriend zijn van Italië, dan moet onrecht worden hersteld. Het Hsb. legt verband tusschen de betoo ging in het parlement en de uitlatingen van Gayda, die dezer dagen schreef, dat ook voor Italië het koloniale vraagstuk nog steeds actueel is. Zeker is, dat men hier niet langer tevreden is met het statuut van de Italianen in het protectoraat van Tune sië, zooals dat bij het verdrag tusschen Mus solini en Lava.1 in Januari 1935 werd vast gesteld. Men wenscht, thans een krachtige] bescherming van de in Tunesië gevestigde Italianen die talrijker zijn dan de Fran schen in het protectoraat tegen verfran sching en dat vooral voor de Italiaansche kinderen Dat voorts het bezit van Djziboeti de grootste haven van Uost-Afrika, voor Ita lië van belang zou zijn, behoeft geen be toog Gelijk te verwachten was, wordt in offi cieele kringen geweigerd commentaar te geven op de demonstratie ten gunste van dc Italiaansche aanspraken op Fransch gebied, in het bijzonder op Tunis, welke gevolgd zijn op de rede, gisteren door graaf Ciano gehouden. De reactie in de bladen van alle richtingen echter is, dat Frankrijk evenmin geneigd is grondgebied aan Italië af te staan, als aan Duitschland, zegt het Hsb. verder. Een samentreffen van verdere Duitsche aanvallen op Groot-Britjannië op hrt oogen blik, dat von Ribbentrop zich opmaakt om Parijs te bezoeken, met de nieuwe Italiaan sche uitbarstingen tegen Frankrijk, nu Chamberlain zich voorbereidt naar Rome te gaan, worden als bewijzen beschouwd, dat Berlijn en Rome thans zorgvuldig voorbe reide pogingen doen om do Engelsèh-Fran- sche solidariteit te verzwakken! DE NATIONALE INZAMELING. Burgemeesters gaan vooraan. In niet minder dan 900 gemeenten zal morgen de nationale inzameling voor uit gewekenen om geloof en ras worden gehou den. Bijna alle burgemeesters van gemeenten, die om hun medewerking voor het welsla gen van de collecte werd verzocht, namen veelal de daadwerkelijke leiding van de in zameling in hun gemeente op zich. N.S.B. en R.S.P. stemmen tegen. HALF MILLIOEN VOOR ONTGINNING. Na een zitting van drie dagen hebben de Provinciale Staten van Noordholland gis: ter de begrootingen van het Wegenfonds, de Provinciale Ziekenhuizen cn de Bedrij ven goedgekeurd. De begrooting der pro vinciale inkomsten en uitgaven, sluitende op een bedrag van f 51.533.i00.werd even eens goedgekeurd. Alleen de zeven N.S.B.- leden en de heer Sneevliet (Rev. Soc.) stemden tegen. Aangenomen werd de voordracht van Ged. Staten, om een fonds voor ontginningswerken te stichten en daarin uit de provinciale kas een bedrag van een half millioen te storten. Ten bate van den gewonen dienst der provinciale begrooting werd beschikt over het restant van het reservefonds, groot f 250.000. Het aantal opcenten, door de provincie te heffen op de inkomsten- en vermogensbe lasting op de bebouwde eigendommen en op de grondbelasting werd van twintig op achttien gebracht. Voor Schiphol. De motie van de heeren de Miranda (s.d.) en anderen, waarin Ged. Staten worden nitgenoodigd, om zich namens de Prov. Staten tot de regeering te wenden met het verzoek, dat de luchthaven Schiphol als Centraal Vliegveld wordt aangewezen, werd door Ged. Staten overgenomen. Ged. Staten zullen voorts overleg plegen met de betrokken instanties om te komen tot opheffing van den gemeentelijken tol op de Zaanbrug te Wormerveer. Ook is op korten termijn een voorstel van het college te wachten inzake maatregelen met be trekking tot de wateronttrekking aan den bodem. De trawler „Amstèrdam" op de blokken van de Noorderpier. Dc trawler „Amsterdam" die wegens ma chineschade door de trawler „Hercules" na bij de zestigste breedtegraad op sleeptouw was genomen en naar huis werd overge bracht kwam vannacht omstreeks één uur voor de haven van IJmuiden. Bij het binnenloopen van de haven werd assistentie verleend door de trawler „Uérecht". Bij het hulpwerk brak echter de sleeptros, waardoor de „Amsterdam" op de blokken aan de binnenzijde van de Noorderpier vast geraakte. De sleepboot „Stentor" van Wijsmuller voer onmiddellijk naar het moeilijkheden verkeerend schip en trachtte een verbinding te maken. Om half twee werd ook de hulp van de sleepboot „Utrecht" ingeroepen, om dat het vaartuig tengevolge van den zuid wester storm in een gevaarlijke positie was geraakt. Dank zij de onmiddellijke assistentie van de sleenbooten „Stentor" en „Utrecht" kwam het schip na een half uur vlot. en kon hef behouden in de haven worden binnenge bracht. EEN RADIOREDE. BESTENDIGE HULP ZAL NOODIG ZIJN. Gisteravond om kwart over zeven heeft de minister-president, dr. H. Coiijn, over beide zenders .een opwekking tot sleun aan de nationale collecte op 3 December uit gesproken. De minister-president zeide o.a.: Misschien is eonige twijfel geoorloofd of het strikt noodzakelijk is te achten hier te spreken. Aan don goeden wil van ons volk om hulp te bieden aan wie in diepen rood verkeeren, behoeft niet getwijfeld te worden Die wil is aanwezig. Wat wellicht nog niet aan allen dtiideliik is, is de omvang van dien nood. gevol" van het grnote aantal nersnnen. dat sind= de eerste Novemberdagen bier te lande een sehuilplaats heeft gezocht. Aan den avond van don dag. waarop do eollecfo zal worden ge houden zal het aantal vluchtelin gen, aan wie in de laatste weken vergund is naar Nederland Ie ko men, tegen de vierduizend loonen. Rekent men de kosten per dag en per persoon voor huisvesting, voeding cn kleeding op ongeveer f 1.50 dan zou dit, indien deze vier duizend toegelatenen allen voor re kening der gemeenschappelijke lief dadigheid kwamen, per iaar een be drag van ruim twee millioen gulden vorderen. Nu is dit tot nog toe niet? het geval. Voorloopig hebben gelukkig zeer velen on derdak gevonden bij familie of hij vrienden maar daar staat tegenover, dat we Zater dag de deur nog niet kunnen sluiten. Er komen er nog meer: er is dus veel geld noodig. om deze nlicht van barmhartigheid te vervullen en dit vooral, omdat we niet ■veten, welke mogelijkheden er ziin om de 'uer toege^tenen naar andere landen door te geven. Tot nog toe ziin de vooruitzich ten daarnn althans voor de volwassenen ''of gunstig, eer zelfs ongunstig te noemen! Hef gaat h'or ni"t om leniging van nood voor enkele dagen of om grootere of kleine re hulp voor eenmaal. Maar het gaat om bestendige hulp 'an een groot aantal menschen. gedurende o-ernimen tiïd. Die kennis van den toestand die moet ZatTdacr de gulheid van Uw hart en de vaardigheid van uw hand besturen om mildelijk te geven! De waarde van dat koninklijke woord om groot te kunnen zijn in alles, waarin nok een klein volk groot kan zijn. kunnen we ook toonon in onze milddadigheid te genover hen, die in zwaren druk verkee ren. En we volbrengen dan tevens het God delijk gebod tegenover den naaste, en op allerlei gebied veel te verzorgen, hier in dit geval is thans te voorzien in het leed, dat veel dieper in het loven snijdt, dan wat wit bij ons zelf kennen! Toonr de Zaterdagcollecte daarom, aldus besloot Dr. Coiijn. dat ons volk den roep verstaat, die thnns tot ons komt. Ook omdat we daardoor wellicht anderen nog bewe gen kunnen met ons samen de haiid aan den ploeg te slaan. De fabrieken nog gesloten, de arbeiders op straat. Het volk wilde geen crisis, zegt minister Reynaud. Nieuwe staking te St. Nazaire. Het is weer rustig in Frankrijk. Volgens minister Reynaud, die gis teravond een naar Amerika uitgezon den rede heeft uitgesproken, heeft 't Fransche volk genoeg van crisis- Zooals was aangekondigd zijn de sta kers van Woensdag ontslagen, zoo wel in de openbare als in de publie ke bedrijven. Te St. Nazaire is een nieuwe staking uitgebroken. Tien duizend arbeiders der marinewer ven weigeren het werk te hervatten. De communisten hebben de arbei ders geluk gewenscht Vele fa brieken zijn door de eigenaren geslo ten. De arbeiders kunnen weder sol- liciteeren. Het doel is r 1er ge schikte elementen uit te schakelen. In de metaal-industrie zouden daar door alleen reeds 500.000 arbeiders op straat staan De rede van Reynaud. Nadat Reynaud de noodzakelijkheid der decreten noodig orn een einde te maken aan den gouduitvoer had aangetoond, zeide hij over de staking o.m.: Gij weet, wat er gebeurd is. Het betreft hier in het geheel niet een overwinning van de eene klasse op dc andere. Het Fransche volk heeft zich uitgesproken voor arbeid, orde en nationale discipline. Daarmede heeft de democratie getoond in staat te zijn zichzelf offers op te leggen wel ke in andere regimes zoo gemakke lijk met geweld opgelegd worden. Daarom beteekent de dag van giste ren voor de zaak der democratie een overwinning, die niet mag worden onderschat. Wat het volk van Frank rijk gisteren gezegd heeft, komt hier op neer dat hij genoeg heeft van de crisis, waarin het zich reeds zeven jaar bevindt. Daarom moet niemand in Frankrijk be droefd zijn over den gang van gisteren. Deze dag beteekent. geenszins een socialen achteruitgang". Reynaud juichte het toe dat de kapitalen terugkeeren. de goudvoorraad toegenomen is, de rentevoet verlaagd en de koersen der Fransche papieren op de beurs gestegen zijn. een stijging, die ten voordeele komt aan de groote menigte, gezien de democra tiseering van het sparen in Frankrijk. Ook in Algerië mislukking. in Algerie heeft slechts 10 procent der ar beiders gestaakt,. In de havens hebben de havenarbeiders in het geheel niet gestaakt cn incidenten hebben Zich niet voorgedaan Nergens in d-e drie departementen is een arrestatie gedaan. Vliegtuigfabriek gesloten. Verschillende vliegtuigfabrieken zijn nog gesloten. De communisten vinden dat van de regeering zeer misplaatst gezien de be toogingen in Italië om de Fransche kolo niën Corsia enz. in handen te krijgen. In de mijnen is de arbeid hervat. De regeering straft. De regeering heeft besloten hen. die het initiatief hebben genomen tot de stakings beweging hun functies in openbare licha men te ontnemen. Hierdoor zullen o.a. getroffen worden Jouhaux. de secretaris-gene raal van de CGT. die tevens lid is van den raad van beheer van de Franschen bank, van het consulta tief comité van de spoorwegen en andere raden van beheer. Semart, Jarrigion en Liaud. De ambtenaren van PTT, belasting, zie kenhuizen en het onderwijs die gestaakt hebben, krijgen thans geen salaris, de be trokken ministers zullen in ieder geval af zonderlijk een beslissing nemen en de straffen zullen varieeren tusschen ontslag overplaatsing en degradatie. Ontslagen stakers dringen fabriek binnen. Uit Rijssel: Aangezien de meeste arbeiders, die ge staakt hebben, gisterochtend in verband met het vroege uur waarop het werk op do fabrieken begint, nog geen mcdedeeling van htm ontslag hadden ontvangen, mei den zij zich gewoon op hun werk. Daar hun echter de toegang geweigerd werd, hebben zij van een groot aantal fa brieken de deuren geforceerd, waarna zij er met hondorden tegelijk binnendrongen. Verwachting: Voor het geheele land: krachtige tot matige, tegen het eind van den dag verder afnemende wind, uit Zuidwest tot West of Noord west, meest gebroken lucht, tegen den avond geheel op klarend. In den nacht en morgen buien met regen en hagel en wellicht onweer, guur weer. Algemeene vooruitzichten: Voor loopig nog weinig verande ring in het weertype. Zij begaven zich naar hun plaatsen in de werkplaatsen en weigerden weg te gaan. Nadat de directies de prefectuur hadden gewaarschuwd, zijn commissarissen van de speciale politie, terzijde gestaan door mo biele garde, de fabrieken rond gegaan en hebben de ontslagen arbeiders weggejaagd. De Kamer 8 December bijeen. Minister-president Daladier heeft verklaard, dat hij voornemens is, het parlement te gen 8 December bijeen te roepen. De socialistische kamerfractie deelt me de, dat de bijeenkomst, die zij voor morgen had georganiseerd en waarvoor zij alle afgevaardigden had uitgenoodigd, nu geen doel meer heeft. Buitenlandsche persstemmen. Het mislukken van de staking in Frank rijk is, zoo schrijft de „Times" evenzeer te danken ?tan het gezond verstand der ar beiders als aan de krachtige houding van de regeering. De gebeurtenissen der paar laatste dagen moeten een wrok achterlaten, Als Daladier een verstandig gebruik maakt van zijn overwinning, zal hij in staat zijn deze wrok te sussen en de achterdocht, waarmede de regeering door de arbeiders ontegenzeggelijk werd beschouwd, weg te nemen. „Het succes van Daladier ging ontegen zeggelijk de meest optimistische verwach tingen te boven", zegt de Ital. pers. „De staking heeft bewezen, dat de regeering besloten is, ernstig te regeeren." De diplomatieke medewerker van de „Ti mes" schrijft, naar het Hsb. meldt; Italië zal zich heden formeel aansluiten bij het Londensche Vlootverdrag van 1936. Dit beteekent dat Italië beperkingen betref fende de typen van oorlogsschepen aan vaardt en zich verbindt geregeld inlichtin gen over de bouwplannen uit te wisselen met Groot-Brittannië, de Dominions, de Ver- eenigde Staten en Frankrijk. De Britsche regeering zal waarschijnlijk formeel aan de mogendheden mededeelen, dat zij niet voornemens it oorlogsschepen te bouwen van meer dan 40.000 ton, aangeno men, indien andere Europeesche mogend heden eveneens beneden die limiet blijven. Frankrijk heeft reeds verklaard, niet hooger te gaan dan 35-000 ton, aangenomen dat geen continentale mogendheid daarboven gaat. De Vereenigde Staten handhaven nog steeds de limiet van 45.000 ton, waartoe door de onderteekenaars van het vlootverdrag was besloten, nadat inlichtingen waren ont vangen over Japans vlootbouw. 26 DOODEN BIJ ONTZETTEND ONGELUK IN AMERIKA. Tijdens een verblindenden sneeuw storm is bij Midvale in den staat Utah (V.S.), een goederentrein inge reden op een autobus, waarin een dertigtal schoolkinderen hadden plaats genomen. Dokters en ambulan ces begaven zich in allerijl naar de plaats van de ramp. Aanvankelijk werd gemeld, dat 15 kinderen om het leven gekomen waren. Later werd echter bekend, dat 26 personen zijn omgekomen en 12 zwaar gewond. Uit Berlijn wordt gemeld, dat Hitier zich heden naar Reichenberg in het Sudeten- land zal begeven, waar hij tegen half acht een redevoering zal uitspreken.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1