Voor hen die in ballingschap zijn BROCHES Ingezonden 'AKKERTJE ifdadAnieuuEi Een avond van geestelijk en kunstzinnig genieten Texelsch nieuws Urn IY4PTO3 Vrijdag 2 December 1938 Tweede Blad Prachtige demonstratie van Christelijke eenheid Zoo'n gloeiende kachel is best bij rheumatische pijnen ZEG PI ET... DIT JAAR K.R.IJG E N ALLE HEEREN 'n doos Burgerlijke stand van Den Helder Alg. Ver. voor Ziekenhuis- en specialistenhulp „Voorzorg' Gratis koopdag Gré Quast Bouw woonhuis Verkoop hotel „Texel" Cocksdorp Oefening Joan Hodshon Mcj. Boon overleden Oprichting sociëteit en biljartclub Neem dadelijk als de Griep U grijpt! Ter elfder ure De samenkomsten, die gisterenavond gehouden zijn als voorbereiding van de j 1 Nationale collecte op morgen, Zater- dag 3 December, zijn een prachtige de- monstratie geworden van christelijke eenheid en naastenliefde. We hebben nog nimmer in onze stad een zoo 5 schoon getuigenis gehoord van de „een- j heid des geloofs", die over kerkmuren j heenreikt. We mogen in dezen onzen i burgemeester dankbaar zijn, dat hij het initiatief nam tot dezen avond van hoog gehalte. Het is ongetwijfeld jam- I mer, dat het noodweer vlak voor het uur van aanvang honderden thuis ge- houden heeft, maar desniettegenstaande was de Nw. Kerk aan de Weststraat flink bezet en waren eenige honderden j menschen in „Tivoli", Welkomstwoord van Wethouder De Boer. Het was wethouder de Boer, die in de Nw. Kerk, het welkomstwoord sprak en een woord van dank bracht aan allen, die dezen avond Zijn inhoud en rijkdom zouden geven. Hij herinnerde aan den November-dag, die met een diep zwarte kool zal blijven opgetee- kend in de historie van een volk, zoolang de wereld er zijn zal 't Is goed om ons eens te verdiepen in de ellende, die er gebracht is over duizenden en wij vragen met den groot sten aandrang om spoedig te helpen. Het is dringend noodig! Ik weet, zegt de vertegen woordiger van ons gemeentebestuur, dat Den Helder zich op 3 December niet onbetuigd zal laten. Pastoor A. Koopman (R.K.) Pastoor Koopman, als eerste spreker, zei, 'dat we samengekomen waren om te protestee- ren tegen de vervolging van menschen om ras- en geloofsovertuiging. Er is door deze daden een diepe afkeuring en grooten af schuw in alle landen opgewekt. Is het redelijk, vraagt spr., dat om de misdaad van een enkel mensch, duizenden onschuldig moeten boeten? Is het redelijk, dat menschen om hun afkomst uit amb telijke betrekkingen worden geweerd en hun het leven onmogelijk wordt ge maakt Zulk optreden wekt in elk rechtgeaard mensch verzet, omdat elk mensch evenveel recht op zijn vrijheid heeft. Maar het wekt bij ons, christenen, bovenal verzet, omdat wij belijden het Vaderschap Gods over alle men schen. Aan de kribbe van Bethlehem zijn alle menschen één. Een en dezelfde is Heer over allen. Als christenen moeten we dan ook onze stem verheffen en protesteeren tegen het onrecht, dat zoovelen wordt aangedaan. Ieder heeft het recht voor zijn persoonlijke overtuiging uit te komen. Het lot van die dui zenden is ons lot, het leed van hen is ons leed. Allen zijn we in liefde aan Christus ver bonden en die liefde reikt over alle grenzen heen. Wie aan Christus komt, komt aan ons. Spr. sluit met een hartelijke opwekking om de collecte van Zaterdag te doen slagen. Laat ons den goeden naam van Nederland in dezen hoog houden. Laat ons denken aan het woord van Christus: Wat gij den minste der Mijnen gedaan hebt, dat hebt gij Mij gedaan. Ds. Enklaar (Ned. Herv.). Niet alleen tot protest worden we geroe pen, aldus Ds. Enklaar, maar bovenal tot barmhartigheid. Om daartoe op te wekken zijn we saamgekomen. Spr. draagt hierna op Maar U kunt haar niet meenemen! Dus die •warmte helpt slechts tijdelijk. En dit te meer, omdat de rheumatieklijder, door de bij rheu matische aandoeningen optredende storing in de huidfunctie, buitengewoon gevoelig is voor vocht, tocht en kou. Vandaar, dat de pijnen buiten de deur overal en altijd op U staan te wachten. Ge moet de oorzaak van Uw p\jnen dan ook onverwijld aanpakken en die is ge legen in een overmaat van urinezuur in het lichaam. Wat ge noodig hebt is een bloed zuiverende kuur met het wereldvermaarde middel Kruschen Salts, dat lever, nieren en ingewanden aanspoort tot regelmatige, krach tige werking, waardoor afvalstoffen radicaal "worden verwijderd. Verwacht niet, dat Kru schen Uw pijnen op slag wegtoovert. Maar geleidelijk verminderen zij, tot zij geheel verdreven zijn. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bjj alle apothekers en drogisten (140, 0.75 en 1.60 (extra groot pak). (Adv.), zeer suggestieve wijze een stuk uit „Balling schap" van P. C. Hooft voor. Wie weet een vaderland te hebben en dat te moeten verlaten in den winter, in koude en natheid, als de velden kaal zijn en de hoo rnen naakt, bij een gierenden wind te moeten gaan langs de wegen, uie denkt aan thuis. Arm is hij, die geen thuis heeft. En het min ste wat wij kunnen doen is de schare ballin gen een oogenblik van rust te gunnen. Niet alleen hebben de Joden hun vaderland verloren en zijn zij eeuwen op trek, maar nu zijn ze ook beroofd van alles wat ze hadden en is het dan niet onze plicht ons los te ma ken van een weinig geld en hen daarmee te helpen Spr. besluit zijn toespraak met het Bijbel woord: „Vergeet de herbergzaamheid niet." De heer D. J. v. Buuren (Isr. Gem.). De heer Van Buuren gevoelt zich gedron gen een woord van warme hulde te brengen aan den burgemeester, door wiens stoere medewerking deze avond tot stand werd ge bracht. Hij wil in deze hulde betrekken alle autoriteiten van onze stad en van ons land, die alle pogingen in het werk hebben gesteld, om op eenigerlei wijze het lot van de versla genen te verzachten. Zij, die alles moesten verlaten, huis en haard, zijn allen onze broeders. Wie onzer zou hen niet de hand ter redding toesteken? Is er grooter weldaad denkbaar dan aan hen, die in nood verkeeren, het reddingsanker toe te werpen? Spr. wijst op het groote voorbeeld van onze Koningin en op de deugden van ons Neder- landsche volk, als het op hulpverleening aan komt en haalt een woord aan uit Deut. 13, waarin gezegd wordt, dat we verplicht zijn de behoeftigen te helpen. Hij besluit met een warm woord van aanbeveling voor de collecte van Zaterdag. Ds. P. J. Smidts (Doopsgez.). Ds. Smidts vertelt een herinnering uit Prof. Schweitzers leven, waarin deze als kind ge troffen werd door het zwijgend dulden van een Jood, die in het dorp, waarin hij woonde, door de jeugd werd uitgejouwd en vervolgd. Dit beeld heeft een machtigen invloed op Schweitzers leven gehad en heeft hem ge stemd tot verdraagzaamheid. Verdraagzaamheid, het is een nationale deugd en nu de Jood opnieuw vervolgd en ge slagen wordt wijzen we op de geestelijke kracht, die van dit woord uitgaat, dat zijn bevestiging vindt in den Bijbel. Wat gedaan wordt in den geest van liefde en verdraag zaamheid wordt gedaan uit de kracht van Christus. Pastoor H. J. Verhey (O. Kath.). Een van de schoonstè eigenschappen, die den mensch van God gekregen heeft, aldus de oud-katholieke pastoor, is die van liefde en barmhartigheid ten opzichte van het kleine, zwakke en hulpbehoevende. Het is een feit, dat de doorsnee Hollander, de eigenschap van naastenliefde bezit, die eigenschap heeft alle eeuwen door de grootheid van ons kleine land uitgemaakt. Is het wonder, dat die duizenden hulpzoekenden ook hun handen hebben uitge strekt naar ons vaderland. Zullen wij doen of hun lot ons niet aangaat. Neen, zegt spr. Zaterdag is de gelegenheid om ons van onze beste zijde te doen kennen. Moge door ons waarachtig medeleven de col lecte slagen. Toont naar het woord van Christus, dat wij allen broeders en zus ters zijn, ondanks ras en geloof. Majoor A. Boekhout (Leger des Heils). Tijdens zjjn omwandeling op aarde heeft Jezus het schoonste voorbeeld gegeven van naastenliefde. Naastenliefde verhoogt den mensch en maakt hem sterk en groot van hart. Het heeft het hart van Jezus diep ont roerd, dat er zoovelen moeizaam voorttrek kende en zwoegende menschen waren, die met allerlei nood bevangen waren. Hij trok de armen en lijdenden aan en Zijn ontferming bluscht alle volkshaat. Wij hebben van Hem geleerd ons te ontfermen over allen die het noodig hebben. Doe Zaterdag wat in uw ver mogen is, wees barmhartig. De heer Rebel (Chr. Geref.) Als vertegenwoordiger van een kerk, die weet wat verdrukking en vervolging is, zegt spr. gaarne bereid te zijn geweest, hier het woord te voeren. Het gaat om de Joden, het volk, dat bloedt uit duizend wonden en toch niet sterven kan. Hoe verdrukt en vervolgd het door de eeuwen is, het wordt niet uit geroeid, nog opgelost onder de volkeren. God is het, die waakt over de beminden om der vaderen wil. Het oude Israëlitische volk, het tegenwoordige Jodenvolk gaat door de diepte van lijden, naar het doel, dat God er mee voor heeft. Het heeft een toekomst. Om komen kan het niet. Alle rijken, die het ge knecht hebben zijn ondergegaan. Spr. wekt op tot steun, moreel en finan cieel. Doe een daad Zaterdag. Aan ons de plicht om het hoofd, maar vooral het hart te laten spreken. Ds. W. J. F. Meiners (Herst. Ev. Luth). Ds. Meiners begint met een parabel, die veel gelijkenis vertoont met die van den barm- hartigen Samaritaan. Niet door kennis, niet door medelijden, niet door geweld, maar door. de liefde wordt hulp geboden. Zoovelen gaan voorbij, zoo weinigen helpen. Zullen wij Chris tus deze maand niet alleen met den mond be lijden, maar door de daad bewijzen, dat wij in Hem gelooven vraagt spr. Zullen we een offer kunnen brengen, door onszelf iets te ontzeggep Wij moeten werken en bidden voor al die groepen die vervolgd worden, maar ook voor hen die vervolgen. Laat ons doen, wat God van ons vraagt. Pastoor K. A. H. v. Veen (R.K.). Het gebeuren van den laatsten tijd valt samen in een tijd, dat er een streven verno men wordt van een nieuwen opbouw van onze maatschappij op christelijken grondslag. Wat wij aanschouwd hebben is in flagranten strijd met deze beginselen. Een stroom van ongeluk- kigen en ellendigen is uitgestooten, verguisd, vernedert en vertrapt. Onschuldige menschen, vervolgd, omdat ze van een ander ras zijn. Ons menschenhart spreekt te duidelijk, dan dat wij niet zouden willen helpen. Gelukkig ons land, dat rijk is boven zoo vele anderen, aan geestelijke goederen, die het mogelijk maken, dat op dezen avond gespro ken kan worden, zooals er gesproken wordt. Laat ons doen, zooals we zelf zouden willen, dat ons gedaan zou worden, in hun omstandigheden. Theol. docts. M. J. Top (Evang. ver. Ter Verbr. der Waarheid). Spr. herinnert aan het woord, dat de pro feet moest spreken, toen Israël in Babylo nische ballingschap verkeerde. „Troost, troost mijn volk", zoo sprak God en is het niet of deze opdracht herhaald wordt? Het is of Jezus Christus opnieuw zegt: „Troost, troost mijn volk". Hij was niet alleen Gods zoon, maar ook Davids zoon. Als Hij hangt aan het kruis, staat er boven geschreven: „Jezus, de Nazarener, de Koning der Joden." Hij is en was de Koning der Joden, wij mogen dat nooit vergeten. Ds. F. W. v. d. Poel (Ned. Herv.) Ds. v. d. Poel, wiens naam gisteren abusie velijk weggevallen was uit de lijst der spre kers, begon met te wijzen op de verwarring van onzen tijd en het verschijnsel, dat de menschen, door het grievend leed, dat er ge leden wordt, tot elkaar gedreven worden. Door den nood van het leven voelen wij, dat wij moeten helpen, die menschen, die recht hebben onze steun en sympathie. Ons aller hart is ontroerd, door het ontzaglijke leed, dat over zoovelen gekomen is en het beste wat in ons is, liefde en medelijden, zijn naar boven gekomen. Geef, zegt spr., omdat uw hart u tot ge ven dringt. In het oog van die duizenden zien wij in het oog van Jezus Christus, den vriend van armen en verdrukten. Burgemeester Ritmeester. Wij wisten, dat in 1918 het groote oogen blik gekomen was, dat wij daadwerkelijk moesten gelooven in de vergeving der zonden. Niet meer vragen wat Duitschland, Frankrijk of Engeland gedaan hadden, maar een nieuwe rechtsorde opbouwen en werken aan een toe komst, die beter en heiliger zou zijn. Helaas, de geest van het verleden sprak te sterk en dus werkten de machten van chaos en ellende voort, lessen geleerd door eigen waan en onverdraagzaamheid. En toch: een Saulus werd een Paulus, die altijd het gevoel bij zich gedragen moet heb ben, dat hij zich vergrepen had waar hij die nen moest. En telkens weer ziet men in de historie beelden, die als een waarschuwing voor ons kleine en nietige menschen moeten dienen, dat wij ons niet kunnen aanmatigen het oordeel der gerechtigheid. Alleen Gods oordeel is rechtvaardig. Spr. wijst op de schoone deugden, die ons volk bezit en roept op, die deugden te be trachten. Wij bouwen mede aan de maat schappij. Ieder draagt het fakkellicht en heeft dat door te geven aan degenen die na hem komen Laat ons steun blijven geven aan hen die het noodig hebben en met alle krachten het stelsel verdedigen, dat ons kleine volk zoo groot heeft gemaakt Sluiting. Wethouder de Boer spreekt een slotwoord, waarin hij speciaal een hartelijk woord van dank brengt aan den burgemeester en aan het kerkbestuur, dat zijn kerkgebouw afstond. Vermelden we tenslotte, dat het Syna gogaal koor van de Isr. Gemeente te Am sterdam en het Vrijz. Herv. Kerkkoor, hun medewerking verleenden en dat op een wijze, die zeer bizondere wijding gaf aan dezen avond. Het bleek, dat te 8 uur in het gebouw van den R.K. Volksbond slecht weinigen aanwe zig waren, zoodat tijdig het besluit genomen werd deze personen naar te Tivoli te laten gaan. Het was hier dat de heer J. van Zwijn- drecht een welkom sprak en de sprekers dankte voor hun medewerking. Daarna werd het programma afgewerkt. Hiervan willen wij vermelden het optreden van het gemengd koor Morgenrood, onder lei ding van den heer Van der Mey, het Synago gaal koor en Helders Mannenkoor. Ook hier een bijeenkomst, die niet nagelaten zal heb ben den menschen het besef bij te brengen, dat er morgen geholpen dient te worden. Ge holpen met heel het hart. Wij zijn er van overtuigd, dat deze stem ge hoord en begrepen zal zijn. GETROUWD: P. van Gijzen en C. de Leest. BEVALLEN: J. H. van BritsomJanus, d. M. NiesthovenLensen, d. OVERLEDEN: A. van Hanegem, (nr), 9 j., J. Hoornsman, (m), 77 jaar, Wie zich als lid aanmeldt, vrjj van contributiebetaling tot 1 Jan. 1939. De Alg. vereeniging voor ziekenhuisverple- ging en specialistenhulp „Voorzorg", een ver eeniging, die op zeer gezono financieele basis staat, opent in onze krant eei. reclame-cam pagne voor nieuwe leden. De stad i reidt zich uit en bij velen zijn de voordeelen van dit lid maatschap niet bekend. Men wil dat door mid del van advertenties onder het oog brengen. 9000 stadgenooten zijn reeds verzekerd bij „Voorzorg", maar dat aantal kan uitgebreid worden en om nu een prikkel te geven zich nü als lid aan te sluiten, zijn alle nieuwe leden van contributiebetaling tot het nieuwe jaar vrijgesteld. Het is goed voorzorgsmaatregelen te nemen voor mogelijke tegenslagen met ziekte op operatiekosten. De voordeelen, alsmede het adres van den secretaris worden in de adver tentie bekend gemaakt, waarheen we verwij zen, terwijl we ook aandacht vragen voor de volgende annonces. Wie koclit op 7 November? Naar Maison Gré Quast ons mededeelt, was de gratis koopdag 7 November. Diegenen, die op dien datum het een en ander gekocht heb ben staat dus nog een voordeeltje te wachten. De heer A. Lap, wonende op „De Atlas" bij Den Hoorn, heeft, naar men ons mededeelt, een perceel bouwterrein gekocht van den heer K. W. Roeper, gelegen aan de verlengde Koo gerstraat, met het doel daar een woonhuis te bouwen. Naar de heer J. Kikkert Jz., eigenaar van Hotel „Texel" ons mededeelt, zijn de onder handelingen over een onderhandschen verkoop van het achterste gedeelte van Hotel „Texel" definitief afgesprongen. De uitgestelde ver koop zal nu op Donderdag 8 December a.s. plaats hebben. Zaterdagmiddag a.s. Naar wij vernemen, zal a.s. Zaterdagmiddag, behoudens bijzondere omstandigheden, een oefentocht gehouden worden met de redding boot Joan Hodshon". Oudste inwoonster van het dorp. In den ouderdom van 93 jaar en 7 maanden is alhier over,eden Mej. de Wed. A. Boon. Zij was de oudste inwoonster van het dorp. Voorloop bestuur gekozen. Onder vrij groote belangstelling had gister avond een vergadering plaats in hotel „De Hoop". Doel was de bekende Sociëteit „Vrien denkring", welke eenige jaren een kwijnend bestaan heeft gevoerd, weder nieuw leven in te blazen. 20 Leden gaven zich thans direct op. In het voorloopig bestuur namen plaats de heeren Dr. Van Dommelen, F. Kikkert, W. van Noordenden, J. Reuvers en A. Buis. De contri butie bedraagt 1.50. Als avond werd bepaald Donderdag. Tevens werd besproken de oprichting van een biljartclub. Hiervoor gaven zich 9 leden op. Als oefeningsavond bepaalde men Donder dag. Volgende week zal uit het voorloopig be stuur een definitieve keuze gedaan worden. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. Niet geplaatste stukken worden niet teruggezonden.) Den Helder, 1 Dcember 1938 Geachte Redactie, Het bericht, dat heden in Uw blad gepubli ceerd werd betreffende de samenkomst ter aan beveling der collecte op 3 Dec. a.s. voor de vervolgden om ras en geloof, kan tot misver stand aanleiding geven. Er staat: „Alle voor gangers ter plaatse op de Gereformeerden na, hebben spontaan hun medewerking toe gezegd". We stellen er prijs op publiekelijk te verklaren, dat ook de Gereformeerde voor gangers spontaan hun medewerking hebben toegezegd. Alleen door ambtsbezigheden en uitstedigheid konden beide Ger. predikanten op 1 Dec. niet komen op de uitgeschreven ver gadering. F. Tollenaar. P. Veenhuizen. Het blijft jammer, dat niet één der Geref. zich van zijn ambtsbezigheden heeft kunnen vrij maken. De getuigenisavond voor de groote deugd van „christelijke naastenliefdeo" was daardoor volkomen geweest. En daaraan is in onzen tijd meer dan ooit behoefte. Red. Held. Crt. ■fiHiliHHIISHIINltiliaillJIII Weststraat hoek Zuidstraat biedt U iets, wat niet alleen in Den Helder, doch zelfs in heel ons land nog niet is toege past en dit alles is mogelijk geworden door de vooruitgang der techniek. „T HOEKJp heeft haar pas nieuw aange schafte geluidsinstallatie, zoo mooi als deze overigens reeds was geheel vernieuwd en nog meer geperfectionneerd. Telf. 698 Zie de aankondiging van morgen 1 of 2 "Akkertjes", direct genomen, sluiten dien aanval. Die nare hoofd pijn, dat grieperige, rillerige gevoel en die opkomende koorts verdwijnen. Per koker van 13 stuks -12 stuivers. Per doos van 2 stuks - 2 stuivers. De met zooveel aplomb aangekondig de staking van het machtige Fansche vakverbond is op een mislukking uitge kropen. En een mislukking, die de heeren bitter zal heugen, nog zeer langen tijd. Er is door ons reeds eerder op gewezen: deze staking beteekende. voor Frankrijk meer dan een kwestie van het eenige uren verstoken zijn van licht en taxi's en bootwerkers en arbeiders in de metaal- fabrieken. Dat beteekende slechts finan- tieele schade, maar grooter, onnoemelijk belangrijker is de schade, die door de macht van het vakverbond wordt toege bracht aan het prestige van dit land, aan zijn goodwill, die het, juist nu, in No vember en December 1938, zoo hard, zoo ontzaglijk hard noodig heeft. Noodig, en dat zoowel voo: de politiek naar binnen als naar buiten, Naar binnen... waar nu reeds verscheidene jaren een politiek tournooi gevoerd wordt, dat wellicht voor de desbetreffende politici niet oninteressant is, doch Frankrijk naar den ondergang voert. Het volk bezit reeds sedert lang geen enkele waardeering voor zijn leids lieden, het mist ieder vertrouwen (hoe is het mogelijk...) in hen en er is een duidelijke lijn te aanschouwen, die wijst op het gaan in de richting der anarchie, met alle funeste ge volgen vandien. Maar afgezien van de binnenlandsche moei lijkheden die zich in enkele jaren tot een legio aantal hebben opgestapeld, en waarbij men zich met zorg moet afvragen waarheen dit alles moet leiden, is daar den indruk die dit alles op het buitenland moet maken. Het lijkt ons onnoodig te verbloemen, dat men inzake dit buitenland in eerste en laat ste instantie denkt aan de Oo-terbuur van Frankrijk: Duitschland. Duitschland toch aanschouwt dit alles met heimelijke vreugde. Duitschland slaat munt uit dezen geest van ver ,'arring en onzuiver heid, en Duitschland beseft dat het hier prachtig in troebel water kan visschen. De zaak is du'delijk: stel dat het vakverbond de zege behaald zou hebben en dat Daladier én de zijnen d u s als verliezers te boek gesteld waren, wat had dan de Fransche regeering nog ooit voor pressie kunnen uitoefenen op Berlijn als het straks weer zal gaan over vraagstuk ken van internationaal belang? Wat is de beteekenis, wat is de stem van een regeering in het koor der naties, als die regeering in eigen land een non valeur, een lamgeslagen overheidsinstelling geworden is? Er is maar één antwoord op deze vraag: de stem van die natie heeft geen beteekenis, haar meening zal van geen invloed kunnen zijn bij eenige be langrijke beslissing. Die dreigende kans van het visschen in troebel water en van het definitief afschrij ven van Frankrijk als groote mogendheid is thans voorbij. Voorloopig in ieder geval. Het vakverbond heeft ditmaal op het verkeerde paard gewed, het bleek dat het Fransche volk ter elfder ure toch minder „kneedbaar mate riaal" was dan men in die kringen wel meen de en den 30sten November 1938 bewees dat een definitieve krachtproef tusschen vakver bond eenerzijds en de landsregeering ander zijds op overtuigende wijze in het voordeel van de laatste uitviel. Daladier en Frankrijk kunnen tevreden zjjn. Het water stond aan de lippen, maar daalde toen. Op het laatste moment. Ook democratisch Europa mag de handen dichtknepen. Het was hier een binnen landsche aangelegenheid die van onbere- kenbaren invloed zou zijn op de toekom stige buiteniandsche politiek van vele mogendheden. Ditmaal werd een winstpunt geboekt. Het was de hoogste tijd... I

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5