DAMPO ALLE MATEN OVERHEMDEN GERARD WORM De Polder huldigt „zijn" meester de Wilde De raad betuigt zijn groote tevredenheid met het beleid van B, W, <5RIEPen KOU Er worden algemeene beschouwingen gehouden. Geen verlaging van electriciteitstarieven Linksch Spanje en België verbreken diplomatieke betrekkingen itefl.70^fo/r°Ve 3'2°~3,80' *ele "CP 5'4°' andijSfrRfó WÜte k001 1_12°; 4500 kg" Geen verlaging van den erfpachtscanon Anna Paulowna De „Gorch Fock" in de haven Regeeringscrisis in België? Veehouder verduistert f 11.000 boternoteering. Verschenen is het algeireen rapport op de Gemeentebegrooting 19-9, waarvan, zooals men weet, de behandeling zal aanvangen op 13 December a.s. Algemee rapporteur was de heer W. Kraak, rapporteurs de heeren J. v. Zwvjndrecht en L. F. v. Loo. Wij ontleenen aan dit '«jvige rapport van 32 foliovellen het volgende. Een aantal leden behc dt zich het recht voor algemeene beschouwingen aan de be grooting te doen voorafgaan. Uiting wordt gegeven aan de buiten gewone tevredenheid met net beleid van het college van Burgemeester en Wet houders in de afgeloopen jaren. Het col lege, zoo wordt gezegd, is by gevoerde critiek glansrijk uit den strijd te voor schijn gf komen. Voor de uitgesprok n waardeering zijn Burgemeester en Wethoudres zeer erken telijk. Het nieuwe postkantoor. Op de vraag of het college ook iets naders bekend is omtrent de verbouwing van ons Postkantoor, dat al sedert jaren volkomen ongeschikt is voor den daarin gevestigden dienst, antwoorden B. en W., dat naar zij meenen te weten, nadat het nieuwe telefoon gebouw aan de Boerhaavestraat in gebruik is genomen, een aanvang za worden gemaakt met het bouwen van een nieuw postkantoor. Herziening precariorechten. Kan nu eindelijk op korten termijn de her ziening van de precario-verordening tegemoet worden gezien, waarbij de vlaggestokken buiten deze belasting vallen? Zoo wordt ge vraagd. Voorstellen tot herziening van de „Veror dening op de heffing van precario-rechten" kunnen thans binnenkort tegemoet worden gezien, zeggen B. en V' in hun antwoord, waarbij dan tevens een beslissing kan worden genomen een aanzien van de heffing inzake het hebben van vlaggestokken over de open bare straat. ELECTRI ;ITEITSBEDRIJF. De electriciteitstarieven hebben de „voortdurende" aandacht van het college. Kan de tegenwoordige basis voor de bere kening van het vastrecht voor de levering van electrischen stroom niets eens worden herzien? Zoo vroegen enkele leden en B. en W. antwoorden daarop: Uit de van andere gemeente opgevraagde vastrechttarieven voor de levering van elec- triciteit blijkt, dat de regelingen zeer uiteen- loopen. Vooral de toepassing voor de leve ring aan zaken en bedrijven geschiedt zeer verschillend. Bij de regelingen op een ande ren grondslag dan volgens het verbruiksver- leden blijken eveneens onbillijkheden en moeilijkheden te bestaan. De aangelegenheid heeft ondertusschen de voortdurende aandacht. Aangedrongen wordt op meter- huurverlaging. Enkele leden meenen, dat ook nu weer de winst op de levering van electriciteit te hoog geraamd is. Verantwoord is dit h.i. niet, omdat hierdoor zeer velen, ook minder goed gesitueerden, een te hooge nevenbelasting wordt opgelegd. Is het niet mogelijk in ieder geval de meterhuren bijv. 10 te verlagen? De huur voor de electriciteitsmeters is in Den Helder veelal lager dan elders, zeggen B. en W. De meterhuur van het i .E.N. is hooger dan hier. De winst op de levering van electriciteit is juist geraamd. Verlaging van meterhuur met b.v. 10 zou den aangeslotenen slechts een verlaging van 12 cent per jaar brengen, de gemeente zou het in totaal 4300, kosten, welk bedrag weer op andere wijze zou moeten worden ingehaald. Wordt het bedrijf niet teveel ge bruikt als sluitpost voor de be grooting Wordt dit bedrijf niet te veel gebruikt, ge zien het winstcijfer van 128.717,of pl.m. 27 om evenwicht te brengen 'n de be grooting. Is net niet logischer de tarieven te ver lagen en meer in overeenstemming te bren gen met de gewijzigde levensomstandigheden van de bevolking, omdat het niet uitgesloten moet worden geacht, dat jlnnen afzienbaren tijd de electriciteit op geheel andere voor waarden moet worden betrokken, waardoor dit bedrijf wellicht niet meer als winst object kan worden gebruiki zoodat dan toch Dan rug en borst flink met Dampo inwrijven en Dampo diep inademen. Wonderlijk zooals dat helpt! Doos 30 el. 7ub« 40 ct. Pol 50 cl. andere bronnen moeten worden aangeboord. Neen, zeggen B. en W. GRONDBED IJF. Het gebrek aan goedkoope bouw grond. Gevraagd wordt welke maatregelen het gemeentebestuur denkt te nemen om te voorzien U de behoefte aan derde klasse grond. Is het college van Burgemeester en Wet houders bekend met het feit, dat er in Julianadorp geen goedkoope bouwgrond te verkrijgen is, en wat denken Burgemeester en Wethouders hierttgen doen? B. en W. antwoorden hierop: De Gemeente heeft nog vrij belangrijke op pervlakten grond voor bouwterrein beschik baar, doch hiertoe behoor, geen grond, welke in de 3e klasse 4s gerangschikt. Binnen de grenzen van het uitbreidingsplan liggen wel gronden, welke geacht kunnen worden, na bouwrijp te zijn gemaakt, tot de 3e klasse te behooren. Deze gronden zijn echter particu lier bezit. Wjj overwegen om nader in die behoefte spec aal v^or ce volkshuisvesting behoefte speciaal voor de volkshuisvesting te voorzien. Tot nu toe heeft de gemeente zich met de exploitatie van bouwterrein te Julianadorp niet bemoeid; deze wera door particulieren verzorgd; de gemeente heeft echter door het wijzigen van een uitbreidingsplan voor dit dorp meerdere mogelijkheden geopend. Wij krijgen wel den indruk, dat de prjjs van den bouwgrond ter plaatse niet aan den lagen kant is. De dure sportvelden. Verzocht wordt een overzicht te geven van het gebruik der sportterreinen. Achten, zoo wordt gevraagd, Burgemees ter en Wethouders het gerechtvaardigd het groote tekort op de exploitatie der sportter reinen van gemeentewege te blijven dekken? De aan de voetbalvereenigingen verhuurde terreinen worden met jaarlijksche wisseling mede gebruikt voor het onderwijs in de licha melijke oefening aan leerlingen der rijks hoo- gere burgerschool, van het lyceum en der openbare u.l.o-school en wel op de eerste 5 dagen der week tot 5 uur 's middags en op den Zaterdag tot 12.30 uur. Gedurende de overige uren, alsmede tijdens d» vacanties van bovengenoemde leerlingen, staan de ter reinen, behoudens door ons te bepalen uit zonderingen ter beschikking van de voet balvereenigingen. De tweede vraag wordt bevestigend beantwoord. Het tekort op de exploitatie van vorengenoemde terreinen is van dien welke U ook zoekt, WORM heeft ze, en is het U bekend dat wij ook eenige series over hemden brengen met EXTRA LANGE MOUW? Velen onzer cliënten, die steeds maat-overhemden droegen, kunnen nu direct hun keuze maken. ALKMAAR, HOUTTIL. DEN HELDER. KEIZERSTRAAT. aard, dat het onmoge'yk door eenige an dere exploitatie of huurprijs verhooging kan worden weggewerkt. Betaalt H.R.C. niet teveel? Zijn de kosten, uitgegeven aan „onderhoud, enz., aan het sportteirein H.R.C." niet te hoog in verhouding tot de „opbrengst huur" en in vergelijking met die voor het sportter rein „Helder". Wat is daarvan de oorzaak? zoo wordt ge vraagd. De kosten van onderhoud, enz. van de sportvelden, in gebruik bij de voetbalvereeni gingen „H.R.C." en „Helder", zjjn vrijwel ge lijk, doch de huuropbrengsten verschillen be langrijk. Dit is een gevolg van de omstandig heid, dat de sportvelden van „Helder" thans nog alleen door enkele scholen worden ge bruikt, waarvoor huur wordt betaald; het is ons voornemen de sportbeoefening door leerlingen der scholen voortaan ook op de vel den van „H.R.C." te doen plaats inden. Geen verlaging van den erfpachts canon. Achten burgemeester en Wethouders het tijdstip niet aangebroken om den erfpachts canon te verlagen, in verband met den lagen rentestand en het converteeren van de ver schillende leeningen Het verlagen van ien erfpachtscanon ligt niet in ons voornemen, zeggen B. en W. In dien erfpachters willen profiteeren van den lagen rentestand, kunnen zij den bjj hen in erfpacht zijnden grond koopen. De arme speeltuinen. Waarom is de huur dei speeltuinen ver laagd wordt gevraagd. Omdat gebleken .s, dat de speeltuinver- eeniging de verschuldigde huursom niet kén opbrengen. Ondanks daartoe gedane pogin gen is de vereeniging er niet in geslaagd haar inkomsten noemenswaar te vermeer deren en haar uitgaven te verlagen. Slechts met groote moeite kan zij de exploitatie sluitend maken, doch dan kan geen hoogere gevraagd worden dan thans is geraamd. HET 25-JARIG JUBILEUM VAN EEN HOOGGEACHT INWONER. BREEZAND, Donderdagmorgen. Waarom de krant vandaag zooveel „ophef" maakt van de op zich zelf niet zoo groote gebeurtenis van een 25-jarig ambtsjubileum van een on derwijzer? Omdat deze onderwijzer, de heer Ph. de Wilde geen „gewo ne" onderwijzer is, die van 9 tot 12 en van 2 tot 4 schoolmeestert en daarna de wereld laat, wat de we reld is! Wij schreven daarover eeni ge dagen geleden reeds uitvoerig, wij behoeven niet in herhalingen te treden. Maar de meer dan hartelijke gelukwenschen, die we hooren, de stralende gezichten, die we zien in de groote zaal van café Borst, zijn er een bewijs van, dat wij niets te veel hebben gezegd! De vlaggen huis-aan-huis spreken duidelijke taal: Breezand, de polder huldigt „zijn" meester de Wilde. En wel op treilende wijze! Om tien uur hebben zich velen in de groote zaal van café Borst verzameld. Allereerst de jeugd, op zijn Zondags uitgedoscht, uitgelaten vroolijk wachtend op de blijde dingen die komen zullen. Hoog bezoek. De pret van de kinderen wordt even on derbroken als het college van B. en W„ vergezeld door den gemeentesecretaris, de zaal binnentreedt. Maar de kinderen zijn héél stil, als de hooge meneeren gaan ver tellen hoe een beste meester, die meester de Wilde toch wel is! De burgemeester, de heer Mr. M. Th. Mijnlieff. spreekt een kernachtig woord, nadat de kinderen den jubilaris hebben toe gezongen. Een oud-burgemeester spreekt De Heer Wijdenes Spaans vindt het zeer prettig aanwezig te kunnen zijn. Vijf en twintig jaren zijn lang, maar kort als zo voorbij zijn. Als we nu denken, wat zal het in '63 zijn, is het lang, tot 1913 is het kort. Spr. zegt dat de Heer de Wilde een van die menschen is die men niet veel hoort noemen maar als men over ze hoort is het goed De jubilaris dankt. Op gemoedelijke wijze dankt de jubilaris allereerst de kinderen. Op school heeft hij praatjes zegt, hij, nu kan hij niet veel zeg gen! De heer van Dijk zegt tot besluit van het officieele gedeelte, dat het werk van meester de Wilde zeer wordt gewaardeerd. Zijn gezag is streng, maar wij weten allen: zijn hart is goed! Spr. voegt daar een persoonlijk woord van dank aan toe. En verder was het feest. Op ondubbelzinnige wijze heelt ook gisteravond de Poldersche bevolking en in het bijzonder dat deel, dat na der met hem in aanraking komt of is geweest getuigt van haar bij zondere gevoelens van waardeering jegens „meester" De Wilde en het kan niet anders, of de lubileerende onderwijzer zal het verdere deel van zijn leven een blijvende herinnering aan dezen avond met zich dragen. W1ERINGEN GESLAAGD. Dezer dagen slaagde onze plaatsgenoot S. Hinnes Dz. voor het esperanto diploma B. VOOR DE DUITSCHE VLUCHTELINGEN. Ook in onze gemeente wordt morgen de nationale collecte georganiseerd. Zooals men weet komt de opbrengst in haar ge heel ten goede aan de vluchtelingen wegens geloof of ras! In het comité van aanbeve- '*nf hebben zitting genomen burgemeester Kontds. de Wilde, pastoor Mudde, evange list Deen, candidaat Van Eerden. Mevr. Boon en de heeren C. Boersen, F. Bontkes en G. van Wijk. Het Duitsche opleidingsschip zal heden morgen 12 uur op de reede aankomen en direct naar binnen komen om ligplaats te nemen vóór het waohtschip tegenover het Directiegebouw. De „Gorch Fock" zal waar schijnlijk tot Donderdag in de haven blij ven. ANNA PAULOWNA. Collecte Joodsche vluchtelingen. Ook in onze gemeente zal morgen de collecte ten bate v. d. vervolgden wegens geloof en ras door de jeugdvereenigingen worden ver zorgd. Op initiatief van den Burgemeester kwam dezer dagen eén aantal afgevaardig den van jeugdvereenigingen bijeen, waarin aan elk der vereenigingen een wijk werd toegewezen. D. A. P. De competitiestrijd van de damclub „An na Paulowna'" is na de gehouden wedstrij den van deze week als volgt: H. Huybens 6 6 0 0 12 E. Kerkhof 6 4 119 J. Meijer 5 3 117 K. Oudenaar 4 3 0 1 6 W. Alkemade 4 2 0 2 4 A. Kapitein 5 113 3 W. Alkemade Sr. 5 113 3 W. Alkemade Jr. 5 113 3 F. Vlaar 3 0 12 1 A. v. d. Voort 5 0 0 5 0 C. Alkemade P. Huijbens D. Stompedissel H. Huiberts L. Alkemade J. Schutter H. Ebbing J. Janson K. Schrama D. Meijer D. A. P. II 8 7 0 1 14 6 5 0 1 10 6 4 119 5 2 12 5 5 113 3 3 10 2 2 3 10 2 2 4 10 3 2 2 0 11 1 5 0 0 5 0 De cijfers in volgorde zijn: gesp., gew., rem., verl., pnt. BREEZAND. Biljarten- Van de biljartvereeniging „Anna Paulow na" speelde bij den heer Rozenbroek groep 3 tegen groep 4. De heer F. de Kwade viel in voor den 'Heer D. op 't Veld, die wegens ziek te verhinderd was. De uitslag was: F. AlkemadeP. Rozenbroek 01 N. de GrootP. Govers 01 N. Jonker—Joh. Blaauboer 10 G. v. ZandwijkN. de Groot 01 P. SmitP. Govers 10 F. AlkemadeJob. Blaauboer 01 P. Govers—F. Alkemade 0—1 Joh. BlaauboerP. Smit 10 N. JonkerG. van Zandwijk 01 P. RozenbroekN. de Groot 10 F. AlkemadeG. van Zandwijk 10 N. JonkerP. Govers 01 P. SmitP. Rozenbroek 10 N. de Groot.Toh. Blaauboer 10 P. SmitG. van Zandwijk 10 P. RozenbroekN. Jonker 10 PETTEN. JOODSCHE KINDEREN NAAR DE JEUGD HERBERG. Op aanvraag van de Nedérlandsche Jeugdherberg Centrale besloot het Pettener .Teugdherbergbcstuur de Jeuedherberg „De Zevensprong" be schikbaar te stellen voor een 65-tal uit Duitschland gevluchte kinderen. Er zal echter nog eenigen tijd mee heen gaan, vóór van de jeugdherberg gebruik zal worden gemaakt, omdat er nu nog maar weinig kinderen over de grens ko men en voor deze kinderen elders ruimte beschikbaar is. AANBESTEDINGEN RIJKSWATERSTAAT Dinsdag 31 Dec. a.s. zal plaats vinden een door de Genie van bestek no. het eenjarig onderhoud van de militaire gebouwen en werken te Den Oever en op het Kornwerderzand: en van bestek no. 24: het eenjarig onderhoud van de militaire ge bouwen en werken te Den Helder V rijdag 16 December a.s. zal de Rijkswa- ferstaat aanbesteden, doch of vanwege den hoofdingenieur-directeur van den Rijkswa- tarstaat in de directie Noord-Holland bestek no. 37: het onderhoud van de werken tot verdeditring van de Noordzeekust in de pro vincie Noord-Holland. ingevolge de wet van 15 Juli 1898 (Staatsblad no. 187) geduren de 1939. 1940 en 1941, in twee perreelen- de fo*w>K PTer 'aar bedrn"'rt voor Perceel 1 i^öOOO.—J en voor perceel 2 f22000.—, Beide landen roepen hun gezan. ten terug. Het benoemen van een Belgischen handelsagent te Burgos, dus bij Franco, heeft frot gevolg gehad dat de linksSpaansche regeering de diplomatieke betrekkingen met Bel gië heeft verbroken. De Spaansche ambassadeur is uit Brussel terugge roepen. Onmiddellijk daarop heeft de Belgische regeering een zelfde maatregel getroffen ten aanzien van al haar consuls en haar zaakgelas tigden in het linksche Spanje. Sensationeele reactie hebben beide besluiten in België te weeg gebracht. Klaarblijkelijk is het de bedoeling van Barcelona geweest dit vertrek een de monstratief karakter te geven en daarin is de gezant maar al te goed geslaagd. Hij heeft, naar men te Brussel verklaarde, het inderdaad nogal „Spaansch" gemaakt. In stede van minister-president Spaak een af scheidsbezoek te brengen, zooals bij der gelijke gelegenheden gebruikelijk is, heeft de Spaansche diplomaat aan het departe ment van buitenlandsche zaken eenvoudig zijn kaartje afgegeven waarop hij de let ters P.P.C. (pour prendre congé bierbij neem ik afscheid) had gekrabbeld. Dat men juist tegenover België op een dergelijke wijze optreedt schijnt erop te wij zen, dat Barcelona dit besluit heeft geno men met de bedoeling het socialistisch par tijcongres van Maandag a.s. tegen den heer Spaak in het harnas te iagen. Het zou ech ter wel ecris kunnen gebeuren dat do bom verkeerd barstte en dat de Spaansche maat regel een averechtsche uitwerking had, zegt het Hsb. Ook van andere zijde wordt het. kabinet- Spaak trouwens bedreigd. In liberale krin gen heerscht reeds sedert geruimen ti.id ern stige ontstemming over de economische po litiek van den minister Heymans die meer en meer begint aan te sturen op een geleiije economie Het zal de vraag zijn of deze breuk ge heeld kan worden. Tijdens een bijeenkomst hebben de minis ters lang en breed gesproken over de vraag of het nuttig zou zijn een minister-crisis te veroorzaken, in verband met de mee- ningsverschiilen. welke zijn gerezen in de schoot der regeering zelf en tusschen parle- mentsfracties inzake punten van het regee- rings-programma, n.1. het vraagstuk der werkloosheidsverzekering en de professio- neele organisaties tezamen met de economi sche regeling. In welingelichte kringen gelooft men, dat het moeilijk zal zijn een oplossing te vinden en men verwacht, dat hedenmiddag een regeerings-crisis zal ontstaan. Een jaar gevangenisstraf gerequi- reerd. Een veehouder te Naarden had zich giste ren voor de Amsterdamsche rechtbank te verantwoorden wegens verduistering in dienstbetrekking van een bedrag van f 11.000 ten nadeeie van de N.V. Fouragehandel Naarden en Omstreken. De man verklaarde, dat hij als vennoot be last was met den verkoop en het innen van quitanties. Een salaris kreeg hij voor zijn werk niet. Doordat hij in financieele moei lijkheden kwam, was hij begonnen met knoeierijen. Het geïnde geld droeg hij niet af. Pres.: U gaf veel cadeautjes aan een vrouw? Verd.: Alleen de laatste anderhalf jaar, eerder niet. De Officier van Justitie vond de handelwij ze van verd. hoogst onsympathiek. Verdachte is nooit eerder met de Justitie in aanraking geweest. Mede in verband met het blanco strafre gister, vórderde spr. een jaar gevangenis straf. De verdediger schetste in zijn pleidooi verd.'s moeilijk zakenleven en de financieele tegenslagen, die hij gehad heeft. Steeds hoop te verd. het geld te kunnen restitueeren. Thans is verdachte zijn positie kwijt, zijn boerderij is verkocht, hij is failliet verklaard. Alles in het leven heeft hij verloren en daar- orG. aldus pi. is er reden tot clementie. Vonnis 15 December. HELDERSCHE EIERVEILING, 1 Dec. 9nanTCA°-L1: 21050 k'Peieren: 48—51 Kg. °t~rf Ks' 3-3°—55—57 Kg. 3.60 Kk' 4.90, 61—63 Kg. 4.70— o, bi i0 Kg. 55.40, 550 eendeieren 1.90—2, alles per 100 stuks. EIERVEILINQ SCHAGEN. 1 Dec. l(WnsteuVks 32,000 kipeiercn 3.65-5.35, per BROEK OP LANGENDIJK, 2 Dec. liniedoop o500 Kfr- uien 3.70—3.90, drie- roorir.0 v*' !20kleine peen 90—1 kool o5nül 3ar K°le k(K)1 130; Kroene NOORDSCHARWOUDE, 2 Dec. gen "siS io15° K?' llion 3.50-3.80, drielin- 7n V, STOVe 3.30-3.50, 900 Kg. peen ~Tonb' ne Pe«n 1-10. kn,u ion ,Jjrot€n 5°80; 51800 kg. roode kool 130—160; 12400 kg. gele kool 130; 89600 lfliorj. wwi l001 1-110 7000 kp' andijvie f 490 kf?' Pootaardappelen C 35-45 boI?tC^mis?ien0,eering v°or Nedorlandschg is vastgesteld op 78 ct. per K.G.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 6