7 R EMPI Wil^ll@PI STIP Mandenlopen SCHIJFSCHIETEN msiJ ï3<eAte ymqent m meii/jei! Oplossingen raadsels vorige week Nieuw', Raadsel j EDGAR RICE j BURROUGHS Vandaag zal ik het maar kort maken, want nu hebben jullie eigenlijk geen tijd om briefjes te lezen, moeilijke raadsels op te lossen en een episteltje aan mij te schrijven. Vanmiddag om 3 uur komt Sinterklaas op de Buitenhaven aan en als hij op het Stadhuis door den burgemeester ontvangen is, dan staat je hoofd er helemaal niet naar om je in 't Kinderhoekje te verdiepen. En Maandag is de groote dag. Wat zal het worden. Ik ben zelf reuze benieuwd. Een dag waarop je niet weet wat je krijgt en daarom is er juist zo'n fijne spanning. Zal ik nu maar gauw vertellen, wie de taart gewonnen heeft: JAN KOOMEN, Krugerstraat 34, is de gelukkige. Of jij ook even boft, Jan, je krijgt wat in je schoen, die je niet eens gezet hebt en je krijgt een taart waar ;'e niet op gerekend hebt en je gaat naar de bioscoop feestvieren als andere kinderen op school zijn. Je bent gewoon voor het geluk geboren. Henny Roeper, Westerweg (T.). Dat wordt een dubbele feestviering, Henny, eerst de verjaardag van Sinterklaas en dan de koperen bruiloft van je vader en moeder de dag daarna en de komst van je oom Cor Uit Den Helder. Ja, die kan ik wel, hoor, trou wens, nu je dit geschreven hebt, ken ik ook je moeder. Leuk hè? Rika Keyzer, Den Burg (X'.). Ouwe Sunderklaas kennen we in Den Helder niet, Rika, dat is een eigen feest van Texel. Ik zou die grappenmakers volgende week wel eens willen zien. Vertel er maar wat van. Piet Strous, Vlissingen, Ja, dat is fijn, als je er zulke grote schoenen op na houdt, Piet, daar kan heel wat in. Bij ons staan 's avonds voor de haard vier paar schoenen van een vuist grootte tot de grootte' van een flinke aardappel. Dat zijn die van Fransje. En iedere morgen is het opnieuw feest, als het viertal naar beneden holt, met blijde verwachting in hun ogen. 's Is eigenlijk jammer, dat het over twee dagen weer afgeloopen is. Jan Strous, Vlissingen. Niets beleefd van de week, Jan? Truus v. Liere, Oost (T.). Ja, die Texe laars zijn wel op wonderlijke wijze bewaard gebleven, Truus. Ik denk, dat ze heel dank baar zullen zijn, dat alleen hun schuit er gehavend uitziet, maar dat ze zelf in leven zijn gebleven. Het is een avontuur, dat ze nimmer vergeten. Cornelia v. d. Vis, Oosterend (T.). Jul lie zullen wel in angst zitten. Corrie als vader op zee is en de storm zingt zo'n ra zend lied, dat de huizen er van te beveti staan. Het is jammer, dat jij niets van Sin terklaas krijgt. Ben je ondeugend geweest? Misschien valt het nog wel mee. Mary Jurg. Gezien heb ik je niet, Mary, maar dat komt natuurlijk omdat ik je niet ken. Ja, ik vond die A.V.R.O.-zang- avond erg leuk, maar ben niet zo lang ge bleven, omdat ik nog een verslagje schrijven moest en er die avond nog meer te doen was. Maar het was gezellig, dat samen- zingen van die leuke liedjes. Grada Schouten. Beide kan gebeuren, Grada, m'n vriendinnetje worden en briefjes krijgen. Het hangt helemaal van jouw trouw af. Hiske Zits. 't Moet ook eens meevallen met de raadsels, Hiske. Zaterdag was je wel bizonder gelukkig, dat je de oplossing met een zag. Rika Koningstein. Ik weet waarlijk niet, waar ik met je brief zal beginnen en waar er mee te eindigen. Je vertelt me zo veel Ik vind het verstandig van je, dat je maar niet met die kou op die stoel bent gaan zitten, dan was je misschien weer ziek geworden en dat is allesbehalve aangenaam. Wij zijn Zaterdag 'ook naar St. Nicolaas bjj V en D. geweest, 't Was zo leuk, hij s ook zo'n vriendelijke oude baas, dat zelfs kleüie Frans hem met vrijmoedigheid een handje gaf En dat is toch wat als je een dreumes van 2y2 bent. Veel plezier 1 .aandag en veel cadeautjes. De Bengeltjes. De oplossing van dat tweede raadsel was veel eenvoudiger, dan jullie hem gemaakt hebben, Bengeltjes, maar 't was toch aardig en ik laat haar hier volgen voor m'n vriendjes, die het ge makkelijker gehad hebben: H. Lucht planken hanebalken dakramen spinraggen als 't vuil is speelruimte hoogte breedte lengte trapgat soms een schoorsteen. En deze week heb je kans, dat je Sinterklaas en Zwarte Piet tegen komt. Bali, Annie en Cor v. B\jnen. We zul len ons aan onze afspraak houden over die vogeltjes en het spreekt natuurlijk vanzelf, datik dan hoop te komen na schooltijd, als jullie thuis zijn en dan neem ik ook een van m'n kinderen mee. Het leuke vers volgt hieronder: SPIJT! Paps werd in de gang geroepen Op 't bureau lag zijn sigaar, Henkie moest eens gauw proberen, Eventjes, heel even maar! Henkie nam 'n trek en nog een, Nee, hij lei hem nog niet weg, Want hij wou bij vrienden bluffen: „Ik rook al sigaren, zeg." Maar toen Vadertje terug kwam En 't sigaartje kleiner vond, Zag hij daar een bevend joggie, Dat wat raar te kijken stond. Dat hem beterschap beloofde, En naar Moes liep in een ren, En daar riep: 'k wil nooit weer roken Vóór... vóór... dat ik Vader ben. Wiesje Coster. Nee, Wiesje, daarmee heeft Coen zich vergist. Het is niet waar, dat een jongen drie weken achter elkaar een boek heeft gewonnen. Wel worden de prijzen bij loting toegekend en heeft ieder dus dezelfde kans, maar als de prijs twee maal achter elkaar op hetzelfde kind zou vallen, wordt er overgeloot, anders zou de een alles, de ander niets krijgen. Truus v. Os. Je zusje, Rika, ken ik, Truus, die doet al een heel tijdje mee. Eens zien hoe lang jij het volhoudt. Cor Wulffelé. Gelukkig, dat je zelf weet, dat je ondeugend bent geweest, Cor, want als je daar van overtuigd bent, zal je een volgende keer voorzichtiger zijn. Houdt jij zo van erwtensoep? Dan moet jij bij de marine gaan, want ze kunnen nergens zo lekker „snert" koken als bij de marine. Gerardus Jellema. Je hebt gelijk, Ge- rard, dat je niet door de regen „barrelt", want daar is heus niet veel plezier aan. 't Was een geluk, dat juit op die regendag die film draaide van de V.P.R.O., toen had den jullie tenminste nog een gezellig ver zetje. Klaas. Een uur wachten duurt lang, Klaas, maar in deze tijd van het jaar zijn er zoveel gezellige winkelétalages in de stad, dat je je heus niet behoeft te vervelen. Marianne Bruin. Ja, hoor, Marianne, die vogelhuisje zijn hier ook wel in de stad. Ik heb er een voor in m'n tuin staan. De storm doeter alleen telkens een aanval op en waait het omver, maar als het niet zo ruw is, is 't leuk om de vogeltjes onder het dakje te zien rondhuppelen en de broodkrui meltjes en etensrestjes te zien verorberen. Jongens en meisjes, nog niet alle briefjes zijn beantwoord, maar zoals ik in het begin schrefe, jullie hebt vast geen geduld er nog meer te lezen en... ik heb geen tijd en ruimte meer. Volgende week bentwoord ik dus de briefjes die onbeantwoord bleven. Dua geen briefjes schrijven volgende week, daar heb je trouwens toch geen tijd voor met al die taai en speculaas. 1. Fiets. 2. Ruimte, Goede oplossingen ontvangen vant Floris Lelieveld, P. Goebert, Henk Ruiten, Henny en Greta Blokker, Marietje Weeda, Tiny Kreuger, George Veer, Leontine, Neel- tje, Coen en Frits Coster, Jo Koomen, Johan v. d. Pol, Lientje Lelieveld, Jan van Bale, Thijs Kater, Alie Teunissen, Wijn and Kers- tens, F. Raadsheer, Gerard Molenaar, An- toon Vos, M. Snoek, Coen Coster, Cor en Bep Wulffelé, Marianne de Bruin, Gerardus en Klaas Jellema, Loekie en Annie Janssen, Tini van Brederode, Jan Bek, Rika van Os, Truus van Os, Wiesje Koster, Loek en Leon v. d. Wal, De Bengeltjes, Rika Koningstein, Eduard v. d. Pol, Tille en Ellie Bisschop, Hiske Zits, Grada Schoute, Mary Jurg, Cor nelia v. d. Vis, Truus van Liere, Tiny Bak ker, Jan Driece, Piet en Jan Strous, Vlis singen, Henny Roeper, Westerweg (T.), Rika Keyzer, Den Burg (T.). Horizontaal, 1. Rund. -» 3. Vogel. 8. Pers. voorn.woord. 9. Speelgoed. 11. Muzieknoot. 12. Zeerover. 14. Kinbaard. 15. Boom. 16. Wazige damp. 19. Politieke partij. ;20. Prul. 21. Pers. voorn.woord. 24. Bezittel, voorn, wcord. 25. Lidwoord. Verticaal. 2. Rund. 4. Product van 3 horizontaal. 5. Ik 6. Speelgoed. 7. Muzieknoot. 9. Hijswerktuig. 10. Gelooide huid. 12. Deel van het hoofd. 13. Opstootje. 15a. Vervoermiddel. 17. Afval van doek. 22. Pers. voorn, woord. 23. Lidwoord. Hebben jullie wel eens meegedaan met een wedstrijd in zakkenlopen? Je moet daarbij met je benen in een zak gaan staan en de zak goed om je heentrekken. Soms wordt hij om je middel vastgebonden. Alle deelnemers staan op één lijn en als dan het sein wordt gegeven om te beginnen, moet je proberen, om zo gauw mogelijk aan het andere einde van de baan te komen. Na tuurlijk is dat heel moeilijk en er zijn al tijd veel kinderen, die vallen. Maar het is een erg leuk gezicht om de zakkenlopers te zien springen en dansen om aan het eind punt te komen. Toch kan je wel blijven staan, als je niet al te gekke bokkesprongen maakt. Hier zien jullie nu een wedstrijd, die nog veel moeilijker is dan zakkenlopen. De wedstrijd werd in Londen gehouden. Iede re deelnemer moest met 12 manden op zijn hoofd 500 meter lopen. Wie het eerste aan kwam, had gewonnen. 12 manden is een hele boel! Het is al moeilijk om met 3 man den te lopen, zonder dat ze eraf vallen. Nu moet je je eens voorstellen, dat er nog 4 maal zoveel manden boven je hoofd zijn opgestapeld! Héél voorzichtig liepen de verschillende deelnemers weg. Ze balanceerden met de manden op hun hoofd, maar na tien meter, waren er al zoveel manden op de grond gevallen, dat er 3 deelnemers moesten op houden, om eerst hun manden weer op te rapen. Toen ze ze eindelijk met veel moeite weer op hun hoofd hadden gezet, was num mer 1 al lang aangekomen. Hij had natuur lijk niet hard gelopen, want dan had hij het eindpunt nooit bereikt. Hij liep heel voorzichtig, voetje voor voetje. Het is ook werkelijk heel moeilijk. Jullie moeten het maar eens proberen met vijf manden! Jullie hebben allemaal wel eens op de kermis voor een schiettent stil gestaan en gekeken, wat je allemaal kon winnen als je precies in de roos schoot. En misschien hebben jullie wel een proppenschieter of een windbuks of iets anders, waar je thuis mee kunt schieten, zonder dat je de hele boel kapot schiet. Maar het spreekt van zelf, dat je een paar keer moet oefenen voor je zó goed kunt schieten, dat je precies de roos raakt. Het is wel eens goed om te schieten, want je krijgt er een vaste hand van en daar heb je later, wat voor werk je ook doet, altijd plezier van. Het is heel gemakkelijk om zelf een schijf te maken waar je op kunt schieten. We kun nen het zelfs zo maken, dat we er een wedstrijd aan kunnen verbinden. We nemen daarvoor een houten plank, en tekenen daar op verschillende plaatsen cirkels op. Die cirkels zagen we nu uit en we zorgen daarvoor, dat de achterkant van de schij ven schuin afloopt. Jullie kun nen op het andere plaatje zien, hoe dat bedoeld is. Daar is de plank van de zijkant bekeken. Nu zetten we elke uitgezaagde schijf weer in de plank en slaan we ook een paar krammetjes in de plank zelf en maken zo de schijven met een touwtje aan de plank vast. Aan de voorkant zetten we dan een paar cijfers op de schij ven en als we de plank dan mooi geverfd hebben, kan de wedstrijd gaan beginnen. De plank wordt op een afstand gezet en ieder mag nu om de beurt schieten. Als een schijf geraakt wordt, valt die naar ach teren, maar blijft daar aan het touwtje hangen. Je moet van ieder opschrijven, welke schijf hij geschoten heeft en wie op het laatst de hoogste punten heeft, heeft gewonnen. Een andere schietschijf kunnen we ma ken tussen twee houten blokken in. We maken tussen vier houten latjes twee blok ken vast. Het onderste moet werkelijk vast zitten, zodat het zich niet kan bewegen, maar het bovenste moet gemakkelijk kun- 4.. E nen glijden. Daartussen in komt de schijf te staan. We maken de schijf aan twee lat- al te duidelijk te zien waren, want al had jes vast en zetten die latjes tegen de blok ken aan. Wanneer je nu met het schieten het midden van de schijf raakt, vliegt dé schijf weg en knallen de twee blokken op elkaar. Je kunt een klappert je op het on derste blok leggen, dan geeft het een erge knal als het bovenste blok op het onderste valt. Verder kunnen we nog de „clownschijf" maken. We zagen daarvoor het figuurtje van een clown uit en verbinden dat met een schijf, zodat de beide stukken hout lood recht op elkaar staan. Onderaan maken we nu een scharniertje vast e op die manier kunnen we het mannetje en de schijf weer aan een ander plankje vastschroeven. Wan neer je nu schiet en je raakt de schijf, ver dwijnt die en staat plotseling de clown overeind. Dat is een heel grappig gezicht. Natuurlijk kan je inplaats van een clown allerlei andere figuurtjes nemen. Dat moe ten jullie nu zelf maar eens proberen! DOOR 45. De koning van de jungle spoorde zijn vrien den tot spoed aan, in de hoop Atan Thome in te halen, voordat deze de Verboden Stad zou bereiken. De apen vonden hun weg door het bos, gereed om bij de eerste kreet van hun koning hem, onmiddellijk te hulp te snellen.. Thome echter had reeds het doel van zijn tocht in zicht de reusachtige krater, waar in zich de geheimzinnige stad moest bevinden." Doch toen hij die morgen ontwaakte en naar buiten keek, bemerkte hij tot zijn misnoegen, dat de dragers en de Askaries gevlucht wa ren, omdat zij bang waren nog verder mee te gaan. „Wat moeten we nu doen, meester?" riep Lal Taask uit, toen ook hij, ontwaakt zijnde, hun moeilijke toestand besefte. „Wij zullen alleen gaan!" snauwde Thome; „de va der der diamanten is ergens in Athair verbor gen. Ik zal'niet terugkeeren, nu ik mijn doel zo dicht genaderd ben, Vooruit, laten wij gaan." Bevend volgde Lal Taask zijn meester, die stroomopwaarts de rivier volgde. Bij iedere stap werd Lal Taask angstiger. De zware, stille lucht was geladen met iets heel geheim zinnigs. Het kwam hem voor alsof zij een an dere wereld waren binnengegaan, een wereld met ongekende verschrikkingen.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 11