Ongewenschte propaganda 1HQMÏÏ EEN ST. NIC0LM! [f AAN 10 jaar Vara in Den Helder Maandag 5 December 1938 Tweede Blad Madónieuiwl St. Nicolaas in Den Helder gearriveerd Sluiting bureau Heldersche Courant St. Nicolaasfeest Helders Fanfarekorps Gorch Fock in de haven Burgerlijke stand van Den Helder Sinterklaas en Pietje Vechtpartij op den Kanaalweg Uitslag verloting „Streven naar beter" SNEL en GOED Hakenkruizen en anti-Joodsche leuzen op scholen geschilderd. Den concierge's van het Lyceum, de Ambachtsschool, de R.H.B.S. en de M.U.L.O.-school wachtte Zaterdagmorgen een minder prettige verrassing. Wie schetst hun verbazing, toen zy op den muur hunner school, (by de Am bachtsschool op het fietsenhok) haken kruizen geschilderd vonden, benevens leu zen als „Weg met de Joden". Oogenblikkelijk werd de politie met een en ander in kennis gesteld, die er voor zorgde dat de kwetsende opschriften in den kortst mogelijken tijd verdwenen. Gezien het feit, dat het met verf geschied was, nam dit nog al eenigen tijd in beslag. Het grootste deel was echter om 8 uur reeds onzichtbaar. Inmiddels werd een onderzoek ingesteld, dat tot op het oogenblik voortduurt. De berichten, dat gistermiddag reeds een per soon gearresteerd zou zijn, kunnen wij uit bevoegden bron tegenspreken. 1% dit verband zij echter opgemerkt, dat het te hopen is, dat de politie de hand op de elementen, zal kunnen leggen. Een dergelijke activiteit kan niet te spoe dig en grondig den kop ingedrukt worden. Een paar duizend kinderen berei den den Bisschop een glorieuzen ontvangst. Burgemeester Rit meester spreekt den Kindervriend toe. Heel Den Helder wist het Zaterdag: om 3 uur 's middags zou Sint Nicolaas in onze stad arriveeren. En dus was het begrijpe lijk, dat de harten van heel jong Den Hel der tot 't uiterste gespannen waren en dat de leerlingen van de laagste drie klassen der openbare en katholieke scholen met on geduld het uur beidden, dat de oude heer aan de haven zou aankomen. Ongunstig weer. Pluvius trachtte roet in het eten te gooien. Het regende. Soms hard, dan weer zachtjes, maar aldoor drupte het water naar beneden, terwijl het lang niet warm was. Toch had dat niet kunnen beletten, dat er om 3 uur aan de haven een saamgepakte menigte jongens en meisjes opgesteld stond, in toom gehouden door onderwijzers en onderwijzeressen, en die zich in de laatste plaats bekommerden over het on gunstige weer. De stoomboot komt. Precies op tijd kwam de boot uit Spanje aan. Het bleek, dat de bisschop passage genomen had op de „Amsterdam", en toen deze voor de haven kwam en de fluit de aankomst meldde, was er bij al die jongens en meisjes bijna geen houden meer aan. Langzaam voer de boot naar den steiger van T.E.S.O. Naast kapitein Kuiper, die in vele jaren niet zulk hoog bezoek aan boord gehad had, stond de Sint. Zijn purperen mantel was al van verre zichtbaar, evenals de mijter en de staf, waarvan de krul met goud beslagen was. De witte baard wapperde in den scherpen Noord-Wester. Hij wuifde, Sint Nicolaas, en allen wuifden en juichten terug, al die opgewonden kinderen, voor wie de komst van den Kindervriend altijd weer een sensatie van de eerste orde is. Óp Helderschen bodem. Toen de stoomboot gemeerd was, betrad de Sint de loopplank, ditmaal met extra voorzichtigheid door den heer PLuyckx neergelegd en ging aan wal. Hier stond het comité opgesteld, dat voor de ontvangst zorgde, terwijl van een afstand burgemees ter Ritmeester een en ander gespannen stond gade te slaan. wenscht U een genoeglijke St. Nicolaasavond. Mocht U niet ten volle te vreden zyn over het bij U geschonken gedistil leerd, dan naar ,,HET HOEKJE" Weststraat Zuidstraat, en U is blijvend tevreden. Volledige vergunning dus ook verkoop per maat. U belt en Het Hoekje, Weststr.Zuidstr. bezorgt. Tel. 698. In verband met den ST. NICOLAASAVOND sluiten onze werkplaatsen en kantoor hedenavond te 5 u. n.m. Het loket zal tot 6 u. n.m. geopend biyven voor het aannemen van adver tenties, enz. De auto stond klaar, bestuurd door mej. Dijkshoorn en daarin namen Sint Nicolaas en zijn helper, Zwarte Piet, plaats. Piet had het koud. Er hingen druppeltjes aan z'n neus, en hij rilde waar hij ging. Geen wonder, als men geboortig is uit Afrika, waar het zeven dagen van de week mid-zomer is. Triomftocht. Het werd een triomftocht. Al die zingende en juichende kinderen, zelden zagen wij een zoo prachtige inkomste van den Heilige, die maar lachte en wenkte en zichtbaar ontroerd was door deze vriendelijkheden. „Winnubst" en het „Stedelijk muziekcorps" zorgden voor de mu ziek en het was een feest van vreugde. Dan begint de tocht naar het Raadhuis, al waar de burgemeester zijn hoogen gastmet eerbetoon zou ontvangen. Hier hadden zich reeds talloozen opgesteld, vaders en moeders met kinderen, en rekte men zich keer op keer uit om te zien of de stoet al naderkwam. Doch gezien de vermoeidheid van den Sint, na z'n lange reis, geschiedde dat langzaam. Op het Raadhuis. Maar eindelijk was zij er toch, en begaf St. Nicolaas zich in het Raadhuis, waar meneer de Ruiter, in gala, er voor zorgde, dat alles op wieletjes verliep. Het was één zee van kinderen, die maar stonden te roepen en wuiven en eerst tot rust kwam, toen de Sint, vergezeld van Piet en den burgemeester op het balcon verschenen. De burgemeester. Nadat burgemeester Ritmeester stilte ver zocht had, sprak hij zijn gast als volgt toe: Meneer Sint Nicolaas, Namens het gemeentebestuur van Den Hel der is het mij een voorrecht U in Den Helder welkom te heeten. Wij zijn allemaal heel blij, dat U besloten heeft weer hierheen te komfcn en U ziet, dat er heel wat jongens en meisjes aanwezig zijn om U feestelijk in te halen. Het zijn niet allemaal dezelfde van het vorige jaar, maar het zijn er zeker méér. Of ze ook blij zijn, dat U gekomen bent! Ik hoop, meneer Sint Nicolaas, dat U prettige dagen in onze stad zult hebben en dat er veel kinderen zijn die iets van U zullen ontvangen. Natuurlijk zijn ze niet allemaal zoet geweest. Er zijn er die nog steeds de plantsoenen vernielen en niet op de trottoirs loopen, maar dat weet U zelf veel beter. U kent ze allemaal. En tenslotte Sint Nicolaas, ik hoop, dat U volgend jaar weer terug zult komen. Dat zouden we allemaal op prijs stel len: De Sint: De Sint dankte daarna voor de buitengewone ontvangst, een ontvangst die dusdanig was, dat hij z'n weerga nog niet had gevonden. Hij be loofde het volgend jaar terug te komen en ver maande de jongens en meisjes om toch vooral zoo goed mogelijk op te passen. Hij eindigt zijn rede met een driewerf „hoera" uit te brengen op den burgemeester, waaraan spontaan gevolg gegeven wordt. En dan dan wordt er weer gezongen. De muziek zorgt voor de begeleiding en het is aardig te zien hoe vlot en gelijk de bekende liedjes uitgevoerd worden. De Sint sloeg af en toe zelf de maat, zoo ging het hem naar den zin, terwijl Piet een enkele maal veelbeteekenend met z'n roe op den zak wees. Er hingen nog steeds druppeltjes aan z'n neus Eindelijk kon de Sint het koude balcon verlaten en zich wat warmen ln het Raadhuis. Hij was vermoeid en wil volkomen fit zijn als hij vandaag zijn bezoek aan de Heldersche jeugd brengt. Ddt belooft wat! AANSCHAFFING BOEKJES U.L.O.-SCKOOL KOLENSTEEG. Het bestuur der schoolvereeniging „Laat de Kinderkens tot Mij komen", alhier, richt zich bij schrijven van 11 October 1938 tot den Raad met het verzoek om, 'ingevolge artikel 72 e.v. der Lager Onderwijswet 1920, mede werking te verleenen voor de aanschaffing van boekjes ten behoeve van de school voor uitgebreid lager onderwijs aan de Kolensteeg. De gevraagde boekjes zijn noodig wegens toeneming van het aantal leerlingen en wegens aanvulling van de leerstof. B. en W. stellen den Raad voor de ge vraagde medewerking te verleenen. AANVULLING ST. NICOLAAS- KRUISWOORDRAADSEL. Horizontaal 27 scherts, moet zijn: 27. Scherts. (4 letters). Een gulle Sint in een vol Casino. Elders in dit nummer kan men lezen over de grootscheepsche ontvangst, die Den Helder Zaterdag den Sint bereid heeft en hoewel de bisschop toen enkele teekenen van vermoeid heid van de lange reis vertoonde, de nachtrust scheen hem goed gedaan te hebben. Toen wij Sint Nicolaas en Piet namelijk gistermiddag door de stad zagen rijden, kaarsrecht troonend op zijn witten schimmel, was er geen spoor meer te bekennen van de gevolgen der Spaan- sche reis. Het was een tocht, waarbij een zeer groot aantal kinderen meeliep. Alle, zoowel de groo teren als de allerkleinsten, in gespannen ver wachting wat de Goedheiligman wel voor hen meegebracht zou hebben. De ondeugenden had den er een zwaar hoofd in, maar zij, die zich als nette jongens en meisjes in 1938 getoond hadden, konden hun ongeduld maar nauwelijks verbergen. Hoe zou dat ook anders mogelijk zijn! Langs de route stond heel wat volk opge steld. Overal kwam men haastig aangehold om den Sint voorbij te zien trekken en men was het er algemeen rver eens, dat de bisschop een patenten indruk maakte. Het mooie weer maakte dat deze tocht een volkomen feestelijk verloop had. In Casino. En zoo trok men Casino binnen, dat er wel heel veelbelovend uitzag. Langs de wanden, waar men ook keek, stonden tafels, Volgeladen met pakken en pakjes. Met lekkernijen en cadeaux, een waar Luilekkerland van verras singen, die St. Nicolaas en Piet daar reeds van tevoren gedeponeerd hadden. Het Fanfarecorps, dat zich reeds buiten van zijn besten kant had leeren kennen, nam plaats en zorgde voor een paar toepasselijke num mers, terwijl de voorzitter van het korps, de heer Witmer, een woord van welkom tot den Sint en de aanwezigen sprak. Hij releveerde daarbij het feit, dat Hel ders Fanfarecorps ook dit jaar een eigen Sint Nicolaasfeest georganiseerd had. Men had de meening der ouders van tevoren ge vraagd en daarbij bleek, dat men, vrijwel zonder uitzondering, een eigen feest wilde hebben. Dat nam niet weg, dat het korps het Comité van het Centraal Sint Nico laasfeest zijn medewerking aangeboden had. En dan komt een langgebeid moment. De bisschop roept de kinderen op het tooneel. En ze komen, de een vrijmoedig (met het schoone geweten) en anderen met loome schreden (de meer ondeugende categorie). De een lacht, de ander heeft vuurroode wangen van agitatie, terwijl bij weer anderen de moed al lang in de schoenen gezakt is, en huilend voor den ouden heer verschijnen. Ze worden toegesproken, en het is verwon derlijk als men ervaart, hoe die Sint Nicolaas toch alles weet. Hij weet precies, dat Jan altijd op de vlotten in de Buitenhaven speelt, dat Piet een voorliefde heeft voor brandjes-maken, en dat Klaas bij voorkeur met het voetballen ruiten ingooit. Al naarmate de ondeugden van de jongens en meisjes kregen ze lofuitingen of waarschuwingen te hooren. En dat deed de Sint op de hem eigen vriendelijke of verma nende wijze. Ook een paar leden van het korps moesten er aan gelooven. Uiteraard ontlokte dit de noo- dige hilariteit. En zoo voltrok zich dit feest van de jeugd der plaatselijke moderne arbeidersbeweging. De Sint kwam nog in de zaal, er waren dames en heeren, die voor versnaperingen zorgden, terwijl eveneens een paar aardige tooneel- stukjes opgevoerd werden. Vooral het verhaal der elfen en kabouters zal goed in elkaar en zal een voldoening geweest zijn voor de dames De Nijs en Van der Vaart. De stemming steeg naarmate het later werd en ontlaadde zich tenslotte in het oogenblik, dat de cadeaux uitgereikt werden. Dat had U moeten zien. Al die presenten, al die verrassingen. Er waren bijzonder mooie geschenken bij en alle jongens en meisjes gin gen méér dan tevreden naar huis. En ze waren het er eenstemmig over eens, dat Sint Nicolaas zich weer eens van zijn meest gullen kant had leeren kennen. Zaterdagmorgen 11 uur meerde het Duitsche school-zeilschip „Gorch Fock" aan den steiger voor het Paleis. Aan boord bevinden zich 272 opvarenden, waaronder zich een 9-tal officieren bevinden en 199 leerling-onderofficieren. De commandant is Fregatten-Kapitan Otto Kahler. Het schip zal tot en met Woensdag a.s. hier verblijven. Het geldt geen officieel bezoek. van 3 December 1938. BEVALLEN: W. C. Doelwijt—Götte, d. B. Lammerts van Buerende Wit, z. Een mooie herdenkingsavond. Tien jaar is het geleden, dat de plaatselijke afdeeling van de VARA werd opgericht, in een tijd, dat deze omroepvereeniging het zwaar te verantwoorden had. Op alle mogelijke manieren heeft men getracht de bestaansmogelijkheid van de VARA in het nauw te brengen, maar het resultaat is geweest, dat de omroepver eeniging niet alleen het hoofd boven water heeft gehouden, maar tevens, dat men finan- tieel op het oogenblik op een krachtiger basis staat dan ooit te voren. Het was de voorzitter, die voor een stamp volle Casinozaal Zaterdagav md het welkomst woord uitsprak. In het bijzonder gold dit de diverse vertegenwoordigers van vereenigingen, die in nauw contact met de VARA staan. Voor dezen herdenkingsavond in de geschie denis van de plaatselijke afdeeling had men het gezelschap Albert de Booy geengageerd en dit heeft in alle opzichten tot een volledig succes geleid. Het waren „The Cavelli's", de beide dan sende harmonicavirtuozen, die als eersten de planken betraden. De technische bekwaamheid van deze beide menschel is enorm, terwijl hun repertoire van een bijzondere uitgebreidheid en afwisseling was. Vooral een bekend gedeelte uit de opera Wilhelm Teil, werd op een zeer goede wijze vertolkt. Ook na de pauze, in een paar van de nieuwste potpourri's toonden deze beide door radio en gramophoonplaten bekende artie sten eenige staaltjes van hun kunnen op har monica gebied. Het applaus maakte een extra nummer noodzakelijk. Het optreden van de clown Rinee in een imitatie van dierengeluiden was het eenige zwakke punt van het programma. Hoewel som mige nabootsingen niet onaardig waren, was het toch over het algemeen vrij dilettantistisch, zijn optreden als buikspreker met zijn pop Bob by had meer succes. Veel beter waren de prestatie van Bernie, die zoowel als vuurvreter als op acrobatiekge- bied eenige krasse staaltjes demonstreerde, hetgeen verschillende malen angstige uitroepen van de aanwezige dames ten gevolge had. De rede van den heer J. Lebon. De secretaris-penningmeester van het hoofd bestuur nam hierna het woord. Na een harte- lijken gelukwensch aan het afdeelingsbestuur' memoreerde spreker de moeilijkheden, die de V.A.R.A. in den loop der jaren heeft overwon nen. Het ging niet altijd even gemakkelijk, zoo zei spreker. Vooal Mei 1930, het jaar waarin het zend- tijdbesluit in het leven werd geroepen, was een hoogtepunt van den strijd. Maar uit dezen feilen kamp zijn wij tevreden met de resul taten waar het de zendtijdverdeeling betreft te voorschijn getreden. Uitvoeriger gaat spreker in op den wereld omroep. Wij leven in een tijd, dat het fascisme door middel van de radio tracht invloed uit te oefenen op onze koloniën. Een wereldomroep is noodig om dit kwaad te bestrijden. Een eerlijke, objectieve beóordeeling is, ook war het de pers betreft, niet altijd ons del ge weest. Wij moeten op onze qui vive zijn voor de fascistische infectie. Wij kunnen niet ge noeg voor deze buitenlandsche filiaalhouders oppassen. Zij wedijveren z.g. in liefde voor het Koninklijk Huis, maar hun pers oefent wel censuur uit, wanneer de Koningin een bezoek brengt aan de Joodsche Invaliede. Met een gelukwensch aan de afdeeling en het overhandigen van een bloemstuk besluit de heer Lebon zijn vlotte causerie met de woor den „Hoog de V.A.R.A.". Het optreden van Albert de Booy. Hierna is het optreden van Albert de Booy aan de beurt. En dit is een van de glanspunten van den avond geworden. De Booy beschikt over een bijzonder fraaie bariton. Niet alleen, dat hij een krachtige, vèrdragende stem heeft, die zelfs ondanks het feit, dat de accoustiek van Casino niet geweldig is, tot achter in de zaal duidelijk hoorbaar was, maar tevens beschikt hij over een bijzonder geschoolde stem, die in hooge registers aan zuiverheid niets inboet. Een van zijn eerste nummers was „No beau- tiful Isle of somewhere", dat in het Hollandsch gezongen werd, gevolgd door „My Boy". De technische bekwaamheid van den zanger kwam eerst tot zijn recht in „de Figaro", de bekende aria uit de opera „Le Barbier de Sevilla". Een woord van lof komt hier ook toe aan den pianist, den heer K. Das van Grol, voor zijn uitstekende begeleiding. De veelzijdige ontwikkeling van zijn stem zoowel als persoon bleek uit de wijze, waarop hij verschillende komische schlagers liet hoo ren. Zelden hebben wij het Heldei'sche publiek zoo vlug en zoo spontaan zien reageeren op deze geestige liedjes.. Als één man werd het refrein meegezongen en de stemming in de zaal was uitstekend. Het was meer dan een hartelijk applaus, dat den zanger te beurt viel. Tweemaal moest hij een extra lied laten hooren, voordat het publiek hem liet gaan. Dit optreden van het gezelschap De Booy, dat in alle opzichten beschaalfd en van een uitstekend gehalte is geweest, heeft dezen herdenkingsavond van de V.A.R.A. tot een onvergetelijken gemaakt. Na de pauze werd de vereeniging gecompli menteerd door verschillende afgevaardigden Ieder zat er voor in spanning, T Alles was in rep en roer; Kleine Piet (dat was de jongste), j Lag al uren op den loer. i Sinterklaas zou komen strooien, Ieder vond het wel wat kras. Juist als Sinterklaas moest komen, I Pa weer net 'n boodschap was! I Pietje stond in 't rond te springen, Was haast door het dolle heen; I Mama zei: „Toe stil nou, Pietje, Sinterklaas komt zoometeen." Plotseling kwam hij toen binnen, Niemand zou het beter doen. Vader Sint z'n lila tabberd Hing op 't puntje van z'n - choen. I Alles was naar wensch verloopen, Toen op 't toppunt van de pret Sinterklaas z'n kleed bleef haken S Aan 'n randje van 't buffet. Kleine Piet, die op den grond lag, Zag toen Sinterklaas z'n kuit, Keek met 'n verschrikt gezichtje, Sprong plots op en schreeuwde luid: „Waar is Vader, laat hem komen, Vader kom nou, grijp hem dan! Sinterklaas, die ouë gabber, Heeft je sokophouders an." Wi-p. van besturen. Het was in de eerste plaats de heer Langerak, die namens de vakbeweging enkele woorden sprak en bloemen overhan digde. Vervolgens de heer P. S. van der Vaart, namens de S.D.A.P., die wees op het nauw ver band van V.A.R.A. en de socialistische arbei dersbeweging en tevens op de opvoedkundige waarde van dezen omroep voor den arbeider. Ook hij overhandigde bloemen. Tenslotte een gelukwensch van den heer Kaagman, namens 't gewestelijk districtsbestuur van de V.A.R.A. De spreker liet zijn wensch vergezeld gaan van en stoffelijk blijk in den vorm van een keurig notulenboek. Het was een gezellig bal, dat de aanwezigen zoo lang mogelijk van dezen genoegelijken avond liet profiteeren. Zaterdagavond om ongeveer half twaalf had op den Kanaalweg, ter hoogte van de firma Govers een vechtpartij plaats tusschen een aantal matrozen van de „Gorch Fock" en enkele opgeschoten jongens. De matrozen, die eenigszins te veel van het een of andere geestrijke vocht hadden genoten, werden door een stel kwajongens nagejauwd, hetgeen een bewijs is, dat deze jongelui nog wel eenige opvoeding mag wor den bijgebracht, maar tevens, dat zij nog geen besef hebben, wat wij aan gasten, die onze stad bezoeken, verschuldigd zijn. Een vechtpartij was het gevolg, waarbij een der matrozen een flinke bloedneus opliep. Het is te hopen, dat in de komende dagen dergelijke incidenten niet meer voorkomen. AANKOMST NEDERLAND-EXPRESS. De N.V. Stoombootmaatschappij „Nederland" meldt, dat de speciale trein met passagiers en post in aansluiting op het m.s. „Johan van Oldenbarnevelt", onvoorziene omstandigheden voorbehouden, Dinsdagmorgen 6 December om 10 u. 20 van Genua zal vertrekken. Aankomst Woensdagmorgen 7 December 9 u. 23 te Am sterdam C.S. VERLAGING 1METERHUUR ELECTRICITEITMETERS. De in het algemeen rapport becijferde be zuiniging voor de electriciteit afnemers, van een korting van 10 op de meterhuur moet niet 12 ets zijn, zooals in onze krant ver meld, maar 45 ets. Hieronder volgt de uitslag van de verloting van de Konijnenfokver. „Streven naar Beter". 1. 898 9. 290 17. 707 25. 126 2. 877 10. 703 18. 88 26. 945 3. 7 11. 984 19. 365 27. 417 4. 13 12. 9 20. 420 28. 276 5. 289 13. 280 21. 120 29. 212 6. 80 14. 327 22. 468 30. 135 7. 286 15. 281 23. 20 8. 789 16. 824 24. 256 HAVEN VAN NIEUWEDIEP. 3 December. Aangekomen van Demmin met bestemming Düsseldorf, het Nederlandsche motorschip „Consid". Het schip is hier binnengevallen om olie te bunkeren en is heenmorgen, 5 December, weer vertrokken. Eveneens is veptrokken de Engelsche motor schoener „Affaric", naar Harlingeni gaat samen per ESONA auto- en bootdiensten WAT INTE_'R1<LAA5 UAAST Z-lCH 'u NAAI? Bt_/|TEN u NU HEB JE 2PEEU£>edstac> CiEZJEN. MOO^eN HEB IK

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5