Zwemmen, voetballen en visschen Ingezonden Het blijft maar zomer Agenda en Zendinq. Af et Hr. Ms. Sumatranaar het Zuiden Klaar voor de oversteek naar Casablanca Burgerlijke Stand van Den Helder Uit het politie-rapport Openbare leeszaal en Bibliotheek Texelsch nieuws Sinterklaas Marktoverzicht Marktberichten Den Hoorn St. Nicolaas bezoekt de school Cocksdorp Werk Eendrachtelijk Een open brief Oprichting Bridge-club voor onderoff, der Zeemacht P* Groot overleden Oost Indië De begrafenis der vliegramp' slachtoffers De „van Cloon" vastgeloopen Wy vervolgen hier het reisverhaal van Biaj. Schimmel, ontleend aan „Stella Maris". Om 10 uur arriveerden we aan boord, waar we al spoedig de kooi opzochten, want het loopen in de bergen voelden we goed in de beenen. Den Maandagmorgen gebruikte ik om een bezoek te brengen bij een Hollandsche familie, genaamd Serruys, van Rotterdam afkomstig, by wie ik verleden jaar ook reeds een bezoek gebracht had. Voetbal-triomfen. 's Middags was er een voetbalmatch van ons schip tegen een club uit Funchal. We waren een beetje nieuwsgierig hoe dit treffen zou afloopen. In Lissabon had er ook al een treffen plaats gehad tegen Portugeezen en dat was niet mis geweest. D&ér waren ze allesbehalve tevre den, want de Portugeesche voetballers hadden daar ondervonden, dat Hollanders ook nog wel wat kunnen .Ze kregen er leelijk van langs. Natuurlijk hadden onze mannen zoo be leefd moeten zijn om te verliezen, doch zoo beleefd waren ze nu eenmaal niet en we won nen derhalve. Vandaar, dat er nog al forsch gespeeld was en er enkele toevallig harde bot singen hadden plaats gehad. Zou dat hier ook weer zoo zijn? Nee hoor. Het liep zeer goed af, want onze jongens verloren, ofschoon de Funchal- lers er hard voor hebben moeten werken. De marine gaf het om de weerga niet cadeau. Het oorspronkelijk plan was om des avonds een biosje te pikken ,doch doordat we gasten aan boord hadden, vond dit geen doorgang en dusbleven we rustig aan boord om hier en daar met de trouwe wakers aan dek nog een praatje te maken. Ankerop. Vandaag (1 November) gaan we Funchal verlaten. Om half 5 ongeveer, wordt alles in orde gebracht om te vertrekken. De laatste offi- cieele persoonlijkheden verlaten het schip onder eerbetoon, de stoomfluit laat zich hoo- ren, het anker wordt opgehaald en langzaam aan komt er beweging in ons schip en het verlaat de haven. Ik zit onder die bedreven temidden van een partij stokers en matrozen, waarbij zich eer. sergeant-machinist voegt, die een vlammend protest uit, tegen het geschrijf in „Stella Maris",, omdat er in gestaan heeft, dat Vlis- singen gewonnen heeft. Of dat niet waar was? We hebben vandaag een jarige aan boord. Een bootsman. Hem heb ik natuurlijk gefelici teerd en van hier uit wil ik ook zijn vrouw en kinderen, mij welbekend, van harte geluk- wenschen. Ik was uitgenoodigd om des avonds in de Tienmanskit te komen, wat ik natuur lijk ni»t afsloeg. Daar hebben we zijn verjaar dag goed gevierd en natuurlijk werd het be trekkelijk laat, voordat we de kooi opzochten. Zwemmen en visschen. De dag daarna varen we nog altijd zoo'n beetje om Madeira, want we hebben geen haast. We zullen in Casablanac pas arriveeren op 9 November. De tusschentijd zal worden ge bruikt om te oefenen. Het is altyd nog het heerlijkste weer, wat men zich kan indenken. Zomer, ofschoon ze hier reeds op het einde van den winter zitten. Hoe gaat het hiermede in Holland (Laat ons daarover maar zwijgen Red. Held. Crt.). Porto Santo is onze plek, waar druk wordt geoefend met schieten, zeilen, roeien, zwem men, gymnastiek, enz. enz. Zwemmen is natuurlijk een van de gezel ligste sporten voor onze menschen. Er wordt een druk gebruik van gemaakt als hiervoor verlof wordt gegeven. Prachtige staaltie van duikkunst worden er dan gege ven. Een magnifiek gezicht is het, wanneer de waterrotten onder water zwemmen, want het water is buitengewoon helder tot op een groote diepte. Ze waren gisteren ook aan het visschen en haalden verschillen slachtoffers naar boven. De korporaal-kok was er als de kippen bij, om de schubben af te schrapen en de visschen in de pan te gooien. Natuurhistorisch Museum, 2e Vroonstraat, lederen Woensdag van 35 uur. lederen Zaterdag van 710 uur. Bovendien de eerste Zondag van elke maand van 35 uur en de eerste Woensdag van 810 uur. Westgracht 80: Tentoonstelling Historisch Genootschap „De Kop van Noord Holland". Eiken werkdag van 710 uur. Zaterdags van 35 uur en van 710 uur. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30— BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: „Honderd Mannen i één Meisje" en „De model echtgenoot". Ttialto, Spoorstraat half 8: „Men is maar eenmaal jong" en „Eerlek duurt het langst" Witte-Bioscoop, Koningstraat, half 8: „De Weerprofeet" en „Gestolen Goud" Opgenomen om 8 uur hedenmorgen Barometerstand Den Helder 7.52.8 Temperatuur lucht 5.9 Wind; richting: O.Z.O., kracht: 1 Licht op 4.19 Het bezoek aan mijn hut gaat buiten gewoon. Ais alle winkels het zoo druk heb- oen, maken ze goeie zaken. Vooral mijn bibliotheek heeft kolossale aftrek. Ze zjj verzot op dat soort romannetjes, waarin ze elkaar altijd krijgen. Altijd loopt het goed af. Eeuwige zomer! Zondag 6 November om 8 uur hebben de katholieke mannen hun godsdienstoefening gehad en om kwart voor tien had de alge- meene scheepsdienst plaats. Daar het in volle zee te moeilijk is, om ver schillende oefeningen te houden, hebben we een rustig plekje opgezocht, waar gemakke lijker kan worden geroeid, gezeild, gezwom men, geschoten, sloepen geheschen, enz. enz. Er wordt dan ook een druk gebruik van ge maakt, zoodat we mogen hopen, na afloop van de reis heel wat geroutineerde matrozen te hebben bijgewonnen. Het is toch een weertje om van te smullen en we zien dan ook heel wat liefhebbers van zwemmen, die met alle gemak van een hoogte van een meter of 67 naar beneden duiken. Ik sta er maar bij te watertanden, want zwemmen, daar waag ik me niet aan, al wordt ik dringend uitgenoodigd, om aan een lijn het water in te gaan. Wat zouden ze dat graag zien en wat zouden ze hem graag eens onder zien gaan in het zilte nat!! Maar geen kans. SINTERKLAASFEEST HUISDUINEN. Morgenavond zal de Huisduiner jeugd het Sinterklaasfeest vieren. Gezien de ervaringen van andere jaren mag verwacht worden, dat het weer een geslaagd feest zal worden. Ook ditmaal geschiedt een en ander weer in Den nenheuvel en wel van half zes tot half acht. De kapel „Winnubst" zal voor de muzikale medewerking zorgdragen. Van 5 Dec. 1938. BEVALLENC. A. SchekkermanLand man, z.; M. A. van DrongelenDekkers, z. INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER van 29 Nov. tot 6 Dec. 1938. Wijziging: Den Helder: G. A. E. de BrujjnHas, Joubertstraat 53, sigaren enz.; overgegaan aan: Chr. Beekma. Wieringen: C. Bakker en Zoon, Voor straat 5, schildersbedrijf; rechtsvorm gewij zigd. AANRIJDING. Gisteren vond op de Hoofdgracht een aan rijding plaats tusschen een tweetal fietsers, die geen noodlottige gevolgen bleek te hebben. Beide vehikels bekwamen eenige schade, doch de berijders kwamen er heelhuids af. HIJ VIERDE SINTERKLAAS. Een mand werd gisteren door een agent naar het Hoofdbureau van Politie getranspor teerd in verband met het feit, dat hij teveel aan Bacchus geofferd bleek te hebben. Daar nevens verstoorde hij de orde. In de maand November werd de Leeszaal bezocht door 1457 mannen en 83 vrouwen, totaal 1540 personen. Er werden uitgeleend 1459 studieboeken, 2353 romans en 1431 jeugdboeken, totaal 5243 banden. L(jst van nieuwe aanwinsten Dec. 1938. Romans: J. v. AmmersKueller, De ge trouwen; C. Asscher—Pinkhof, Roep deze Shoenammietische; Alice Berend, Ria's Ame- rikaansche tournee; J. Fabricius, Kasteel in Karinthië; Emmy van Lokhorst, Phil's amou reuze perikelen; A. A. Milen, Kamperfoelie; Marianne Philips, Het oogenblik; H. M. van Randwijk, Een zoon begraaft zijn vader; W. Speijer, Charlot een tikje zot; J. Tousseul, De meidoorn; T. Vesaas, De zwarte paarden. Studiewerken: B. Buescher, De electriciteit in beeld; H. A. Derksen en G. de Laive, Meet kunde in de ruimte; E. M. van Diffelen, Speel je mee?; H. J. van Engeland, Op montage; A. D. Fischer v. Poturzyn, Junker und die Weltuftfahrt; T. Illion, Geheim Thibet; P. de Kruif, Dienaren der menschheid; B. A. Kwast en F. Pelder, Leerboek der aardrijkskunde, 3 dln.; J. Last, De Spaansche tragedie; F. Oppenheimer, De derde weg; H. C. Redeke Het dier in zijn wereld; Alma Schiavon, Ita- l'.aansch; A. v. Thjjn en A. Scholtens, Reken kunde voor kweekscholen; H. Veringa en L. Zweerman, Handenarbeid voor herstellende en zieke kinderen; F. Wind, Elementaire vast- heidsleer; Winkler Prins Encyclopaedie 1 16' H. Wolf, De ziel van het Oosten en de geest van het Westen; P. Wjjdenes, Beknopte drie hoeksmeting; P. Wjjdenes en G. v. d. Vliet, Logarithmen-, rente- en discontotafels Geschenken: W. J. Balen, Ons gebiedsdeel Curagao; De goede Raadgever, Almanak voor voor drankbestrijding; A. M. de Jong, De gouden standaard: Irmela Linberg, Das Spital; Menssana, Het bereikbare Utopia; L. Mises, De oorzaken van de economische crisis; J. van Oldenborgh, De fundamenten van het slot bij Egmond a. d. Hoef; W. Ie Queux, Cipher six; Lola Stein, Ehe ohne Raum; J. Tielrooy, Littérature hollandaise; W. E. Vahrenkamp, Kleuren en kleurenhar- monie; Verslag van de Nutsspaarbank over 1937; Voorlichting voor uitvinders, Uitg. van de Ver. v. Octrooigemachtigden; H. Walpole, Above the dark circus. De regen als spelbreker. De regen van Maandag heeft het Sinter klaasfeest alhier leelijk in de war gebracht. Er werden geen plannen gemaakt en diegenen die dat wel gedaan hadden durfden niet hiermede voor den dag te komen uit vrees, dat een nieuwe regenbui toch alles zou bederven. Daardoor is de maskerade Maan dag dan ook zeer weinig geweest. Kin deren vertoonden zich in het geheel niet en ook des avonds was het aantal gemaskerden zoo gering als dit bijna nooit is. Mooie pakjes waren er maar zeer weinig en leuke voorstel lingen evenmin. Een vertooning zagen we weer, die in de laatste jaren ontbrak, en dat was een beer. Deze ruige gast, die vroeger altijd present was, en waarvoor vooral de jonge meisjes een groote vrees hadden, om dat tot de vertooning behoorde, dat deze ach tervolgd werden, deed nu weer goed haar plicht. Verder waren weer als gewoonlijk de oude kapotjes en omslagdoeken aanwezig in groot getal, tamboers, vletterlui met zuidwesters, enz. Aardig was ook een drietal liftboys, en vooral de voorstelling Miki Mouse. Ook zagen wij nog enkele leden van de gevreesde Ame- rikaansche Klu-Klu-Klan-bende. Van Oudeschild arriveerde een groote zin gende groep, die gelden inzamelde voor de Koningin Wilhelmina Bewaarschool te Oude schild. Verder was de maskerade niet veel meer dan optakelarij, waartusschen wij nog opmerkten het bekende mannetje uit de film „Popey", dat aardig werd uitgebeeld. De drukte op straat eindigde vrij vroeg, omdat de jongelui in de verschillende café, waar de gelegenheid voor den dans werd gegeven, een plaatsje moesten zoeken; het was overvol. Ook voor de schooljeugd is het St. Nicolaas- feest niet onopgemerkt voorbijgegaan de „Nutsbewaarschool vierde reeds Zaterdagmid dag feest in Pen's Bioscoopzaal. Op de Chr. Scholen verscheen St. Nicolaas gistermiddag, evenals in de Katholieke Bewaarschool. Voor de kinderen van de St. Josephschool had in de school een filmvertooning plaats, ook be zocht de Sint deze school nog even. Als gevolg van den zwaren regenval van gistermorgen, werd slechts zeer weinig vee ter markt gebracht; ook was het markt bezoek gering. De wolvee-aanvoer bestond slechts in 4 lammeren (geen eerste kwaliteit) prijzen van 5.tot 12.Groot rundvee werd niet aangevoerd, alleen 2 graskalveren, prijzen 40.— tot 60.en enkele nuchtere kalveren, middenprijs 10. De vette varkens op de boerderij gelden 25 tot 25% cent per pond, biggen aan de markt deden prijzen van 9.tot 14. De kipeieren aan de veiling liepen bij vorige week ongeveer 30 cent per 100 stuks terug. Veemarkt, Maandag 5 Dec. 1938. 2 graskalveren van 40.tot 65.4 nuchtere kalveren 7.tot 12.18 big gen 9.- tot 14.4 lammeren 5.tot 12.—; 12 kippen 0.50 tot 0.70. Eierenveiling, 5 Dec. 1938. Aangevoerd: 33.000 eieren. 58—62 kg per 100 4.50 tot f 4.95; 62—64 kg per 100 4.85 tot 5.00; 6670 kg per 100 5.05 tot 5.30; 50—56 kg per 100 3.30 tot 4.15; 47—50 kg per 100 3.15 tot 3.40. KAPITEIN LAP VERTELT. In „Ons Huis" heeft Kapitein Lap een lezing gehouden en ons een reis mee laten maken, verduidelijkt door verschillende afbeeldingen, per groote oceaan-stoomer naar Java. Na de groote luxe van deze prachtschepen gezien te hebben, heeft men een heerlijke reis gemaakt door Java, waar wij een van de vele vulkanen hebben bezocht om daarna een twee- daagsche reis per paard mee te maken. Zeer interessant was ook de rijstaan plant. Voldaan en onder den indruk ging men na deze interessante lezing huiswaarts. VERLOTING DOOPSGEZINDE KERK. Naar men ons mededeelt, gaat de loten- verkoop zeer vlot en komen er zeer mooie prijzen binnen, welke ter beschikking zijn ge steld. Een gehaakte sprei en een thee-meubel werden eveneens toegezegd. DEKLAST GEZAAGDE EIKEN BALKEN AANGESPOELD. Bij paal 6, 7 en 8 is een dezer dagen een partjj prachtig op maat afgezaagde eiken balken aangespoeld. Elk balkje is met olieverf gemerkt in ver schillende kleuren. Waarschijnlijk is dit bedoeld voor het ma ken van parketvloeren. Ook dit jaar is Den Hoorn de eer te beurt gevallen, dat de goede Sint de school heeft be zocht. Te ongeveer 2 uur arriveerde Z.E.W., gezeten op een wit paard en gevolgd door Pieter de knecht, aan de school, welke tot de uiterste hoekjes door de kinderen (en door grooteren) was bezet. Ook merkten wij op Ds. Wesseldijk, wiens aanwezigheid ten hoogste werd gewaardeerd. Na b(j het binnenschreden der school toegezongen te zjjn door de kinde ren, sprak de heer Huizinga, hoofd der school, een welkomstwoord. Een drietal meisjes zong den Sint een vesrje toe. Alle kinderen kregen versnaperingen en ook werd meester en juffr. niet vergeten. Meester vroeg daarna aan den Sint ook, tezamen met juffrouw een versje te mogen zingen, waar juffrouw, eerst een beetje bang voor Sint Nicolaas natuurlijk, zich eerst tegen verzette, maar toch naderhand toegaf. Hier pas wel een woord van hartelijken dank voor Meester en Juf voor het vele werk en de zorg, die deze hebben besteed om alles zoo keurig te doen verloopen. Jammer was het echter, dat het onder de grooteren wat rumoe rig was. De werkzaamheden tot verzwaring van den Eendrachtdijk hebben dezer dagen een aan vang genomen. Een partij spoorrails en kip karren, welke dienst gedaan hebben bij den inlaagdijk van den Polder Eierland. worden voor dit doel vervoerd naar den Eendracht polder. Naar we vernemen zullen heden een tal werkloozen aan dit werk geplaatst wor den. Tot dagelijksch opzichter is aangesteld heer A. v. Hoorn, alhier. de Geweldig goed is consumptie in „De Toelast" (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie Niet geplaatste stukken worden niet teruggezonden.) M. de R. Beleefd verzoeken wij U onderstaande in Uw blad op te nemen. Ook wij apprecieeren het werk van den heer De Jager, den motor van de speelgoedschen kingen van de Comeniusschool, aan den Bond van Barmhartigheid. Het volgende doet o.i. afbreuk aan zijn goede werk. De Comeniusschool houdt zich afzijdig van het Centraal Sint Nicolaasfeest. Het spreekt van zelf, dat hierdoor de financieele resulta ten der collecte ongunstig beïnvloed worden Wanneer alle ouders, dus ook de meer ge goede, gezamenlijk bijdragen, zullen ook hun kinderen dit feest gezamenlijk vieren. Zoo doende wordt bij de armen een gevoel van minderwaardigheid- en bij de meer welgestel- den een ongepast gevoel van weldadigdoenerij vermeden. J. Elion. P. de Jong. Aan den Handeldrijvenden en Win kelenden Middenstand in onze Gemeente. Uit het Algemeen Rapport over de Ge meente-begrooting 1939 kunt U lezen, dat op verschillende vragen der raadsleden over de electriciteit, zoowel over de tarieven als over den meterhuur, door het College van B. en W. steeds geantwoord is met „Neen". Aan gedrongen wordt op meterhuur-verlaging. Neen. Wordt het bedrijf niet te veel gebruikt als sluitpost voor de begrooting. Neen. Wordt het bedrijf niet te veel gebruikt, gezien het winstcijfer van 128717.of plus minus 27 om evenwicht te brengen in de begroo ting? Neen. Is het niet logischer de tarieven te verlagen en meer in overeenstemming te brengen met de gewijzigde levensomstandig heden van de bevolking, omdat het niet uit gesloten moet worden geacht, dat binnen af- zienbaren tijd de electriciteit op geheel an dere voorwaarden moet worden betrokken, waardoor dit bedrijf wellicht niet meer als winstobject kan worden gebruikt, zoodat dan toch andere bronnen moeten worden aan geboord? Op al deze kernachtige vragen klinkt van den kant van B. en W. niet anders dan: „Neen". Indien de Raad bij de aanstaan de behandeling der begrooting daarin mede- gaat, dan blijft het „Neen" en de bovenge noemde Middenstandsmenschen worden nog maar steeds meer belast, om geen scherper woord te gebruiken, met het voldoen van enorm hooge electriciteitstarieven. Indien men zijn ooren te luisteren legt, dan klaagt gij allemaal over de fabelachtige tarieven en je hoort zuchten over de zoogenaamde vrij heid enz. in Nederland. Men wordt gedwon gen tot dit, men wordt gedwongen tot dat, men moet betalen zóó, men krijgt maar aan maningen, en als dat soms door de omstan digheden niet voegt, dan komt er een dwang bevel. Er is echter één ding, waartoe men U niet, in geen geval dwingen kan en dat is, dat men U, allen leden vande Midden standsorganisaties te dezer stede, niet dwin gen kan Uw licht in de étalages en winkels te doen branden en nog veel minder, dat licht te laten branden n a acht uur, den Wet teljjken sluitingstijd. Welnu, (ik sprak hier over reeds in de onlangs gehouden vergade ring onzer organisatie) sluit de week n a Sinterklaas Uw stroom af, laat dus het licht uit, te beginnen om 5 uur b.v. Dat zal bij velen Uwer eenig bezwaar ontmoeten, om dat Uw bedrijf er schade van heeft. Uit een koopmansoogpunt is dat te verklaren. Maar als gij dat met Uw allen doet, d.w.z. met de ongeveer 600 aangeslotenen der organisaties, dat verandert dit bezwaar. Aangenomen, dat gij er eenige schade van zult ondervinden, het uitlaten van Uwe lichten in de étalages na acht uur is een groote bezuiniging, die gij zult terugvinden op Uw lichtrekening. Uit de beprekingen, die» ik met velen Uwer had, is mij ten duidelijkste gebleken, dat ge zucht onder de alleszins dure lichtkosten, je hoort er soms bedragen over, waarvan men zich verbaast, dat het mogelyk is. Wordt het nu zoo langzamerhand niet eens tijd, door een krachtige actie aan de ongehoorde tarieven een eind te maken? KL. F. OORTGIJSEN. Den 23sten Nov. j.1. is opgericht: „De Hel- dersche Bridge-club van Onderofficieren bij de Zeemacht", welke nu reeds uit pl.m. 50 leden bestaat. Het beschermheerschap werd aangeboden en aanvaard door kap.-luitenant ter zee W. van den Donker. De speelavonden zullen worden gehouden Woensdagavond van 8 tot pl.m. 12 u. (gedu rende het Bridge-Seizoen) in de bovenzaal van het Café „Centraal", Kanaalweg. De bedoeling is, om hiermede het beoefe nen van bridge te bevorderen en vooral de kennis van het spel op te voeren. Op 14 Dec. a.s. houdt de club een drive waaraan alle leden kunnen deelnemen. ST. WILLIBRORD. In Roomsch-Katholieke kringen wordt ern stig overwogen om in 1939 by de herdenking van den twaalfhonderdsten sterfdag van 8t. Willibrord op de plaats waar deze „apostel van Nederland" het eerst voet aan wal zette, nl. in de buurt van Wassenaar, een gedenknaald op te richten. VATICAANSCH DELEGAAT. Voor het eerst sinds Hendrik VIII is er weer een Vaticaansch delegaat in Groot-Brittannië benoemd, n.l. mgr. Godfrey, wiens titel zal zijn: apostolisch delegaat en aartsbisschop-titulair van Cio. Deze functie is zuiver kerkelijk, niet diplomatiek, en brengt dus ook geen diploma tieke voorrechten mee. Zijn taak is: het contact tusschen de Roomsch-Katholieken in Engeland en het Vaticaan. Het instellen van een Vati caansch gezant is het nog niet, hoewel het wel als een voorbereiding daartoe wordt be schouwd. KERKOPBOUW. In een moderamenvergadering van Kerkop bouw, welkb door prof. dr. H. Kraemer gepre sideerd werd en waarop besloten werd om de Kerkopbouw-actie voort te zetten, werd een commissie benoemd, bestaande uit de heeren prof. dr. Ph. Kohnstamm (rapporteur), prof. dr. G. Sevenster en ds. W. A. Zeydnermet de op dracht om voor de voortgezette actie van Kerkopbouw op basis van de 15 punten van het beginselprogram-1931 een nieuw schematisch programma op te stellen en voorts te onder zoeken of het mogelijk zal zijn op het punt der reorganisatie van de Nederlandsch Hervormde Kerk tot overeenstemming te komen. Voorzitter van Kerkopbouw is prof. dr. A. M. Brouwer, le secretaris dr. G. W. Oberman te Utrecht, 2e secretaris ds. mr. P. H. Th. Stevens, penningmeester ir. dr. J. F. B. van Hasselt. Hoofdredacteur van het orgaan „Kerk opbouw is dr. J. F. Beerens te Utrecht. SCHERPE MAATREGELEN. Door de ryksregeering in Duitscliland is op grond van de wet op het inhouden van salaris van staatsfunctionarissen ook de predikanten) die staatswetten en verordeningen overtreden, het inhouden van het staatssalaris gelast van de j leden der „Voorloopige Leiding" van de belijdenisbeweging zulks op grond van een cir culaire dezer leiding eind September j.l., in welke circulaire naar het oordeel der overheid .jStaatsvijandige" uitlatingen voorkwamen. De leiders der groote belijdenisbeweging (Mahra- rens) sloten zich met nadruk bij dit oordeel der overheid aan en verklaarden in deze het stand punt der Niemöllergroep in geenen deele te on derschrijven. De landsbroederraden der Nie- möllergroep hebben nadien vergaderd en groo- tendeels zich bij de „Voorloopige Leiding" aan gesloten, waarop ook tegen hen inhouding der salarissen gelast is. Dit betreft samen onge veer een SO-tal predikanten. Tengevolge van een erkeersongeluk te Haarlem is gisterenochtend overleden de heer P. Groot uit Heemstede, leeraar aan de Kweekschool voor de Zeevaart te Amster dam. De thans overledene, die als een zeer be gaafd en kundig docent bekend stond, werd op 24 Mei 1888 te Wijdenes geboren. Hij werd opgeleid voor de groote vaart, waartoe hij de Kweekschool voor de Zeevaart te Am sterdam bezocht. In 1907 trad hij in dienst als stuurman bij de Stoomvaartmaatschappij Nederland". Acht jaren lang bleef hij varen, in welke periode hij opklom tot den rang van eersten stuurman. Verv Agens zocht hij em plooi aan den vasten wal. Zoo werd hij leeraar aar. de Zeevaartschool op Texel, waar hij de wis- en zeevaartkunde onderwees. Vier jaar lang bleef hjj op het eiland, waarna de heer Groot in gelijke func tie naar de Zeevaartschool te Amsterdam- werd overgeplaatst. In 1936 werd hij tot lee raar benoemd aan de Kweekschool voor de Zeevaart aan de Prins Hendrikkade, welk instituut hij jaren te voren als leerling had bezocht. Hij doceerde daar niet alleen voor de toekomstige koopvaaidij-officieren, maar tevens voor de verkeersvliegers-in-spe. De theorie der luchtvaartkunde en de kennis der instrumenten behoorden daar tot zijn vakken. De Kweekschool verliest in den heer Groot, die vijftig jaar oud is geworden, een toege wijde kracht. DE AANJIELDING VAN OUD-MILITAIREN. Bandoeng, 5 Dec. Een aantal van 600 ge- pensionneerde en oud-onderofficieren en Euro- peesche brigadiers hebben zich aangemeld voor een tijdelijk dienstverband. Voor de plaatsen, welke beschikbaar zijn voor Euro- peesche militairen, die h.t.1. hun dienstplicht hebben vervuld, zijn er reeds 88 goedgekeurd en aangenomen. Omtrent een tiental anderen is nog geen beslissing genomen. De aanmelding voor deze dienstneming sloot op 1 December j.l. De vier slachtoffers van den vliegramp van Zaterdag op het vliegveld Andir, werden des middags in een gemeenschappelijk graf ter aarde besteld, zoo meldt het Tbl. De plechtig heid, die met militaire eer geschiedde, werd bijgewoond door den commandant van het Leger en vele andere militaire autoriteiten. Verschillende sprekers voerden het woord, waarbij ook de commandant der luchtvaart af deeling, luitenant-kolonel Van Oijen. Sleepboothulp uitgevaren. Het K.P.M.-schip „Van Cloon" is Zondag morgen benoorden het eilandje Saraa Ketjil, nabij de plaats Liroem (Sangi- en Talaud- enanden, Residentie Menado) vastgeloopen, zoo meldt de N.R, Crt. De positie van het schip is niet gevaarlijk, doch het kan niet ie eigen middelen worden vlotgebracht, daarom is de „Roggeveen" van de K.P.M. ge ïnstrueerd om vandaag van Gorontalo naar rw61? °,P.te sto°men om te trachten de „Van Lioon vlot te sleepen. De „Roggeveen" wordt oensdag daar verwacht.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 6