Naar Fransch-Duitsche overeenstemming DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Zuidelijke I|selmeerpolders De Middenstand houdt het niet lang meer uit! De Fransch-Duitsche verklaring Britsch exportcrediet voor China? Wekelijksche K. L M-lijn op Zuid-Afrika? KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER." TELEFOON 50 (2 LIJNEN) WOENSDAG 7 DECEMBER 1938 66e JAARG. No. 8484 Wederzijds eikaars grenzen erkend Geen Joodsche kinderen uit Weenen naar ons land? Dit nummer bevat 8 pagina's EERBERICHT DE BILT S EINT HE LDERSCHE COURANT Uttgare der Uttg.-Mt). Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder Ontvangst van von Ribbentrop beleefd maar koel. Veel politie op de been. Fransche pers gere serveerd. Ontvangst in Engeland gunstig. Reeds plannen in 1933. GISTERMIDDAG HET FRANSCH-DUIT SCHE VERDRAG GETEEKEND. Beleefd maar koel, dat is de in druk van de ontvangst van von Rib bentrop te Parijs. De Fransche open bare meening heeft geen hooge ver wachtingen van het niet-aanvalsver- drag tusschen de twee voormalige erfvijanden. De onderteekenings- plechtigheid van het verdrag, vond gistermiddag om 15.42 plaats. Voor Frankrijk teekende Georges Bonnet en voor Duitschland von Ribbentrop. _De verzekering van een regeering, die zich tot dusverre weinig aan haar beloften heeft gehouden, zegt het Fransche volk weinig en dit verklaart ook zijn koele hou ding tegenover den man, die bij zijn aan komst te Compiegne zeide: Ik kom vrede maken tusschen Duitschland en Frankrijk. Ongewenschte betoogingen kwamen niet voor, maar de strenge politiemaatregelen ga ven aan het bezoek van den vredes apostel toch wel een eigenaardig karakter. De korte eindjes die tusschen het zorgvuldig gekozen station van aan komst, het kleine, onmiddellijk naast het ministerie van buitenlandsche zaken gelegen Gare des Invalides, en het Hotel Crillon, het Elysée, het hotel Matignon, den Quai d'Orsay waren af te leggen, in 'n zorgvuldig gesloten en snel tusschen een leger motorfietsen voortrijdende auto, maakten het moeilijk uiting te ge ven aan gevoelens van vreugde over dit bezoek, indien deze werkelijk on der de menigte zouden hebben ge- heerscht. Echter, aldus het Hsb. de Parijzenaars zijn vindingrijk en handig genoeg om een hooge persoonlijkheid, voor wie zij sympha- tie gevoelen, dit duidelijk te maken. Daar van nu is dezen eersten dag geen sprake geweest. Achter de tallooze zware afzettin gen stonden heel wat nieuwsgierigen, maar geen oogenblik is, voor zoover wij althans konden waarnemen, getracht uiting te ge ven aan vreugde of hoopvolle verwachtin gen. Voor wie Parijs kent, is de ontvangst al zeer onverschillig en koud geweest. Officieele communiqué's. Na de onderteekening van het verdrag is nog twee uur geconfereerd en toch werden de journalisten ontvangen, wien officieele communiqué's werden voorgelezen. Bonnet zeide, dat van beide zijden werd erkend, dat de ontwikkeling der betrekkingen tusschen de beide landen op de basis der formeele erkenning hunner grenzen niet alleen hun gemeenschappelijke belangen zou dienen, doch een essentieele bijdrage zou leveren tot de handhaving van den vrede. In deze verwachting hebben de ministers van bui tenlandsche zaken der beide landen de ver klaring geteekend. Von Ribbentrop verklaarde,, dat Frankrijk en Duitschland, rekening houden met de solide basis, welke de vriendschap, welke hen met andere staten verbindt, het eens zijn geworden om een einde te maken aan hun eeuwenoude grensconflicten en door wederzijds elkanders grondgebied te erken nen, den weg te vergemakkelijken voor we- derzijdsche erkenning en waardeering van hun vitale, nationale belangen. De achting, welke de moed van het Fran sche volk en het' Duitsche volk gedurende den wereldoorlog wederzijds heeft gevon den, kan in vredestijd haar natuurlijke aan vulling verkrijgen en zij neemt, nog toe, dank zij den moed en de kracjitsinspannin- gen, waarvan elk volk bij zijn werk blijk geeft. Ik ben er dan ook van overtuigd, aldus von Ribbentrop, dat de Fransch-Duitsche verklaring historische vooroordeelen zal wegnemen en dat de ontspanning onzer buurbetrekkingen, welke in deze verklaring tot uitdrukking komt, niet alleen de unanie me goedkeuring der leiders, doch ook van de volken onzer staten zal vinden. „Mijn ontvangst was sympa thiek." De gevoelens, welke het Duitsche volk koestert ten aanzien van de nieuwe orien- teering der betrekkingen tusschen de beiac landen zijn gebleken uit de hartelijke on vangst, welke te Munchen is ten deel geval len aan den Fransehen minister-president Kdouard Daladicr. De tallooze sympathie betuigingen, waarvan ik tijdens de uren van mijn verblijf te Parijs getuige heb kunnen ziin, bewijzen hoezeer deze gevoelens dooi ER BESTAAT GEEN ENKELE TERRI TORIALE KWESTIE. De tekst van de gistermiddag ge- teekende Fransch-Duitsche verklaring luidt ais volgt: Ten eerste: De Fransche en de Duit sche regeering deelen volkomen de overtuiging, dat vreedzame betrekkin gen en goede nabuurschap tusschen Frankrijk en Duitschland een der be langrijkste elementen voor de consoli datie van den toestand in Europa en voor de handhaving van den alge- meenen vrede vormen. Beide regeeringen verbinden zich der halve met al haar kracht de ontwik keling der wederzij dsche betrekkingen in dezen zin te verzekeren. Ten tweede: De twee regeeringen con- stateeren, dat tusschen haar landen geen enkele territoriale kwestie bestaat en erkennen de grens, zooals die thans bestaat, als definitieve grens tusschen haar landen. Ten derde: De regeeringen zijn vastbe sloten, onverminderd haar bijzondere betrekkingen met derde mogendheden, over alle vraagstukken, waarbij beide landen belang hebben, in contact te blijven en overleg te plegen in geval de latere ontwikkeling dezer vraagstuk ken wellicht tot internationale moei lijkheden zou kunnen leiden. de Fransche bevolking worden gedeeld. Ik hoop, dat deze verklaring een nieuw tijd perk openen zal in de betrekkingen tus schen de beide volken". Daarna heeft Bonnet nog eenige hartelij ke woorden gesproken. Fransche pers gereserveerd. Wat te verwachten was, de Fransche pers is over het algemeen gereserveerd. Men moet hopen, zegt de Temps, dat de gemeenschap pelijke FranschDuitsche verklaring te Ber lijn in denzelfden geest worden begrepen als te Parijs en dat men er ginds, zooals hier, het uitgangspunt in ziet voor een duur zame samenwerking, welke niet uitsluit het bewijs van waakzaamheid noch van vastbe radenheid te leveren. Een niet meer dan formeele vriendclijk- 'heid dus. Paul Nizan schrijft in Ce Soir: Niets is wenschelijker dan een overeenkomst tus schen het Duitsche en het Fransche volk. Deze zou een der sleutels voor den vrede zijn. Laat ons niet denken, dat de verklaring van de klokkcnzaal deze overeenkomst weer geeft. De communistische pers trekt vanzelfspre kend de oprechtheid van Hitier in twijfel. Een copie van de DuitschBrit- sche verklaring, maar dari sterk uitgebreid, oordeelt Gayda in de Giornale d'Italia. Von Ribbentrop bevestigt, gaat het Itali- aansclre blad verder, door deze verklaring opnieuw de openhartige en duidelijke verkla ringen, welke den eersten keer door Hitier werden afgelegd over de wegneming van ie dere territoriale tegenstelling van Europee- sche orde tusschen Frankrijk en Duitsch land. De schrijver voegt hier echter aan toe, dat „aangezien de onderteekening geschiedt op een oogenblik, waarop in de democratische landen een hevige campagne wordt gevoerd tegen de Duitsche binnenlandsche politiek, de onderteekening dezer verklaring onthult, dat deze aan de democratieën vijandige be weging slechts het product van een kunst greep is en van geen enkel innig gevoel en nog minder van ecnig vitaal belang verge zeld gaat." Nog geen Duitsche commentaren. De tekst der Fransch-Duitsche verklaring is op in het oog springende wijze gepubli ceerd in de late edities der Bcrlijnsche avondbladen. De onderteekening kwam echter te laat voor algeme>ene commenta ren. De Duitsche radiostations hebben de pro gramma's onderbroken, zoodat de verklaring kon worden voorgelezen. Fr bestaat geen twijfel over het belang, dat de rijksregeering aan het document toe kent. Gunstig Britsch oordeel. Het bezoek van von Ribbentrop aan Pa rijs is volgens de Londensche Evening Standard een gebeurtenis van F.uropeesche heteekenis. „Tiet doet de geruchten over nieuwe onrust verdwijnen en biedt een so- liedc basis, waarop een werkelijke vrede misschien kan worden opgebouwd De diplomatieke correspondent van Reu ter bericht, dat de Fransch-Duitsche ver klaring, welke te Parijs is onderteekend, door de Fransche ministers is besproken met Chamberlain en Lord Ilalifax bij hun bezoek aan Parijs. De ministers waren vol komen eensgezind ten aanzien van deze verklaring. Reeds in 1933 Von Ribbentrop heeft aan de pers mede gedeeld, dat hij in 1933, toen Daladier mi nister-president was, met hem voor het eerst heeft gesproken over de noodzakelijk heid van een Duitsch-Fransche overeen stemming. Hij sprak ten slotte de hoop uit, dat de verklaring een nieuw tijdperk in de betrekkingen tusschen beide landen zal in leiden. Voor 1943 wordt met de droog legging begonnen. DIEP INGRIJPEN IN ONS DEFENSIE- STELSEL. Blijkens de memorie van antwoord nopens het wetsontwerp tot vaststel ling der begrootdng van het Zuider- zeefonds, zal met de drooglegging van de „Zuidelijke polders" nog vóór 1943 kunnen worden begonnen. Het droogleggen van het Zuidelijke ge deelte van het IJsselmeer zal diep ingrijpen in het stelsel van onze militaire defensie en belangrijke voorzieningen ten behoeve van de landsverdediging noodzakelijk maken. De regeering is van oordeel, dat omtrent de provinciale indeeling van den noordoos telijken polder met meer kennis van zaken zal kunnen worden geoordeeld, zoodra de inrichting van dien polder geheel vaststaat. De afsluitdijk. De opmerkingen over de stormschade aan de binnenzijde van den afsluitdijk werden reeds behandeld bij Ie beantwoording van de door het lid der Kamer, den heer Ir. v. d. Wacrden, gestélde vragen, waarnaar moge worden verwezen en waaruit moge zijn ge bleken, dat de wenschelijkheid van het tref fen van maatregelen om voortaan het ont staan van schade en het veroorzaken van hinder aan het verkeer bij storm te beper ken in studie is genomen. Daarbij wordt ook de wenschelijkheid van proficlswijzi- ging in het onderzoek betrokken. Nederlandsche regeering nog van niets. weet Naar aanleiding van het uit het buitenland afkomstige bericht, als zouden Donderdag a.s. 2.000 Joodsche kinderen uit Weenen naar Nederland vertrekken, werd ons bij in formatie ter bevoegder plaatse medegedeeld, dat de Nederlandsche regeering van dit transport niet op de hoogte is en dat het uitgesloten moet worden geacht dat een zoo groot aantal kinderen uit Weenen dezer da gen in ons land zal worden opgenomen. Japan is niet eerlijk tegenover Engeland. Op vragen van het Hoogerhuislid Lord Elibank heeft Lord Plymouth geantwoord, dat de Britsche regee ring overweegt China te helpen door middel van export-credieten. Derge lijke verzoeken van de Chineesche regeering zullen door de Britsche regeering met sympathie worden be handeld. Lord Plymouth verklaarde met I.ord Eli bank eens te zijn, dat in zeker opzicht de Britsche belangen door de Japansche regee ring niet op eerlijke wijze worden behan deld en hij betreurde geen bevredigende vooruitgang te kunnen melden. Nopens de mededeel in g van Japan inza ke de vorming van een economisch politiek blok, dat Japan, Mandsjoekwo en China om vat, zeide Plymouth, dat de Britsche regee ring een dergelijke houding onmogelijk kan onderschrijven. De houding van de Britsche regeering wordt voorgesehreven door het verdrag van Washington. Een wijziging kan niet worden geduld. De Britsche regeering vertrouwt, dat Japan met haar eens zal zijn, dat het belang van beide regeeringen in andere richting ligt. AVONDVERGADERING TWEEDE KAMER. Op bescherming van Overheids wege aangedrongen. Omzwen king van onze handelspolitiek. De Tweede Kamer besprak in haar avond vergadering de begrooting van Economische Zaken en die van het Landbouwcrisisfonds 1939. De regeering streeft naar verbreeding der agrarische en industrieële productie, zegt de heer Ebels (v.d.) Welke bestemming moet de meerdere productie echter vinden? Voor het overschot zijn wc aangewezen op export en het is spr. een raadsel hoe onze agrarische export kan worden uitgebreid. De heer van den Heuvel (a.r.) zegt, dat de stijging der kosten aan het departement van Economische Zaken een duister punt is; werken er niet te veel gegradueerden aan dit departement? Aanpassing! De heer Weitkamp (c.h.) mierkt op, dat veler antipathie tegen Landbouwcrisis- maatregelen berust op teleurstelling over de aantasting van Nederland als bolwerk van de vrijhandel. Wij moeten ons echter aan de huidige economische omstandigheden aanpassen! De heer Bakker (c.h.) acht het niet goed, den minister aan te sporen, alle contingen teering te vervangen door invoerrechten. De minister wake voor de belangen van den middenstand tegenover trusts en kar tels. De vestigingswet is een belangrijke maatregel. Maar er kan meer gebeuren, ook door versterking der organisatie. De ordening is volgens spr. een evolutie, waartegen men zich niet kan verzetten. Op het gebied van het bedrijfsleven valt nog véél te ordenen, meent de vrijz.-dem. af gevaardigde de heer Schilthuis. Het zal voor de regeering wel heel moeilijk zijn den in- Verwachting: Matige, tijdelijke krachtige, Zuidwestelijke tot Zuidelijke wind, zwaar be wolkt tot betrokken, tegen den avond toenemende re genkans, weinig verandering in temperatuur. voer te beperken en den uitvoer te stimu- leeren! Bij export-garanties dienen lange betalings termijnen mogelijk te zijn. De middenstand moet zich kunnen redden zonder verdere wettelijke regeling. De heer Stumpel (r.k.) juicht de voorge nomen maatregelen tot saneering van den middenstand toe; deze zijn onverwijld noo- dig, daar het uithoudingsvermogen van den middenstand niet groot meer is Spr. wil ook verdere beperking van het cadeau-stel sel. De r.k. vertegenwoordiger de heer v. d. Putt verwacht veel van de fariefverhooging in samenwerking met de contingenteering. Spr. waarschuwt ook tegen invloed van het buitenlandsch groot-kapitaal. De vrije con currentie mag niet tezeer belemmerd wor den, doch de zelfstandige ondernemingen moeten in stand kunnen blijven. Spr. ziet in het coöperatie-wezen en het warenhuisbe- drijf een gevaar voor den middenstand. De protectie. De heer v. d. Tempel (s.d.) pleit er voor, alles te beproeven voor de goede positie van onzen export. Zeker zit een autarkische tendenz in pro tectie, maar dit is anders met de industri alisatie. Omzwenking in protectionistische richting moet niet uitsluitend gezien worden als een versterking van industrie en export. Wel is samenwerking van alle krachten in het bedrijfsleven gowonscht; coördinatie wordt fanatiek in vele deelen der wereld toegepast. Bij ons gaat het om de extensie ve kracht van het bedrijfsleven en daar mede hangt de werkloosheid nauw samen. De ondernemingsovereenkomsten beoogen niet het algemeen belang doch een ver sterking der prijsregeling. De heer Bach (r.k.) wijst o.m. op achter stelling der opleiding volgens de Vesti gingswet bij het Landbouwonderwijs en op de dringende noodzaak van beteugeling der expansie van het grootwinkelbedrijf. De liberale heer Van Lidt de Jeude acht de protectionistische ombuiging van onze handelspolitiek een sprong in het duister, welken hij betreurt. De heer van der Goes van Naters (s.d.) hoopt, dat de minister bij zijn ordening het element „algemeen belang" zal versterken. Als de heer Kievit (r.k.) een lans heeft gebroken voor vernieuwing der koopvaar dijvloot, wordt de vergadering des nachts om half één geschorst tot hedenmiddag één uur. De Dingaansvlucht begonnen. Gistermorgen vertrok, zooals wij reeds gis teren meldden, het K.L.M.-toestel de Reiger voor de Dingaansvlucht naar Zuid-Afrika, welke ter gelegenheid van het eeuwfeest van den Grooten Trek ondernomen wordt. De Prins en de Minister-president deden het K.L.M.-vliegtuig uitgeleide en tal van goede wenschen vergezelden den grooten vogel. O.m. sprak de directeur der K.L.M., de heer A. Plesman, die de hoop uitsprak op de mogelijkheid van een regelmatigen weke- lijkschen K.L.M. luchtdienst op Zuid-Afrika, in samenwerking met de Engelschen en Zuid-Afrika. Tegen exploitatie van een diergelijke lucht lijn zou, zoo zeide deze luchtvaartautoriteit, op den duur geen bezwaar kunnen bestaan. Hierboven geven wij een overzicht van den feestelijken start van de „Reiger" op Schip hol. Het toestel is na een tusschenlanding te Marseille, gistermiddag te vier uur te Napeb aangekomen. Heden wordt de reis tot Kaïn voortgezet.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1