ViiiJteJhxa'iien ^ocuwinkaofuin (tij onu admieetdm Agenda Jan en Rie koopen een slaapkamer NIEUWJAAR NADERT! C. DE BOER Jr. E.S O.N.A, Arrondissement Rechtbank Alkmaar Vrijdag 9 December 1938 Tweede Blad De „Sumatra" vertrokken Uitvoering MULO-vereeniging Verdoovende middelen tegen rheumatische pijnen Concertmeester AVRO- orkest solist op Marine-concert HEEFT U NOG NOODIG? N.V. DRUKKERIJ VOORHEEN Uitslag openbare verkooping UW KINDJE VERKOUDEN Burgerlijke Stand van Den Helder bij Warmgeloopen as? tftadótiieuuM Officieren bleven te Tanger. Jlen schrijft aan de Tel.: Eerst heden vroeg, 5 December, heeft Hr. Ms. „Su matra" de ankers gelicht om de thuis reis van Tanger naar het vaderland te aanvaarden, zoodat het voorgenomen be zoek aan Algiers er bij inschiet. t De reden van deze planwijziging is daarin gelegen, dat zich bij een zevental officieren, de equipage bleef tot nu toe gelukkig ver schoond, verschijnselen van paratyphus heb ben voorgedaan, waarvan, naar alle waar schijnlijkheid, de kiemen enkele weken gele den in Funchal werden gelegd. Tot overmaat van ramp moest nóg een der officieren we gens longontsteking, aan den dienst worden onttrokken. „Hoe eer hoe beter naar huis", luidde dus het parool. Alle acht patiënten zijn thans op genomen in het Italiaansche hospitaal, met zijn ruime, vroolijke vertrekken, waar hun, onder de kundige leiding van dr. Cappa, bij gestaan door bedrijvige nonnen, een uit nemende verpleging ten deel valt: het ont breekt hun daar inderdaad aan niets. Vriendelijke Hollandsche bezoekers en be zoeksters, onder wie in de eerste plaats de dochter van onzen gezant, mejuffrouw Gerth van Wijk, die geregeld eiken ochtend komt, beuren de lijders, die het allen betrekkelijk wel maken, zooveel mogelijk op en deze be wijzen van medegevoel, stellen onze officie ren .duidelijk zichtbaar zeer op prijs. Hoe dankbaar zijn ze voor een troostend woord, een medegebracht bloempje, een bezoek of versnapering. Het is natuurlijk een echte tegenvaller voor de zieken, dat zij Kerstmis en Oudejaar ver van de hunnen zullen moeten doorbren gen, doch er zal zeker niets onbeproefd wor den gelaten,om dat leed zooveel mogelijk te verzachten. Jammer, dat de „feestdagen", want dat beteekenen voor ons Nederlanders, die ver verwijderd van het vaderland wo- ne*i, steeds bezoeken van Nederlandsche oorlogsschepen, op zulk een droeve wijze moesten eindigen en er een schaduw op werd geworpen. Doch laat ons hopen, dat we binnen niet al te langen tijd onze ge heel herstelde patiënten bij hun vertrek naar Nederland uitgeleide kunnen doen en dat ze aan Tanger niet é.1 te onaan gename herinneringen zullen behouden. Tooneelclub vult den avond. De M.U.L.O.-vereeniging heeft gisteren avond een van haar jaarlijksche feestavondjes voor een uitstekend bezette Casino-zaal ge houden. En het viel ons op, dat vooral vele ouders van de leerlingen Casino-waarts ge- tegen waren om de prestaties van hun oog appels gade te slaan, voorwaar een prettige gedachte voor de jongelui. Na een kort openingswoord van den voor zitter, waarin deze de aanwezigen hartelijk welkom heette en een prettige avond toe- wenschte, werd op een vlotte wijze het pro gramma afgewerkt. Het was mej. D. de Groot, die als pianiste een viertal bekende schlagers ten gehoore bracht. Het dient gezegd, dat deze jonge dame aardig piano speelt, hoewel er hier en daar nog wel eens een dissonant klonk, het- geeen we gevoegelijk kunnen schrijven op re kening van de zenuwen der pianiste. „The Harlem Hot Shots. Five", onder welke grootsche benaming een vijftal jongelieden de planken betraden, brachten eenige hyper moderne Amerikaansche songs ten gehoore, die voor een groot deel uit klanken als ping ping, b-b, tarata en hm hm bestonden en voor de rest uit woorden. Evenals Zaterdagavond was het succes groot. Een tweetal tooneelstukjes vormde de hoofdschotel van dit M.U.L.O.-programma, en het was het eerste stukje, „De truc van Tinus", dat op een alleraardigste wijze werd opgevoerd. Vooral de hoofdpersoon, Tinus, die een tamelijk moeilijke rol te vervullen had, deed dit op een geestige en origineele wijze. Maar ook Bertha, zijn vrouw, welke rol mej. T. Boon speelde, gaf zeer verdienstelijk spel te zien. Het viel op, dat de spelers bij- Zij zijn min of meer gevaarlijk lapwerk en liet resultaat is slechts tijdelijk. Bovendien is een rheumatieklijder, door de bij rheumatische aan doeningen optredende storing in de huid functie, bijzonder gevoelig voor tocht en kou, waardoor ook na het minste tochtje de pijnen weer zullen beginnen. U moet ook n.et de pijn bestrijden, maar de oorzaak hiervan, die ligt in een overmaat van urinezuur in het lichaam. Ge moet het kwaad met de wortels uitroeien. Wat ge noodig hebt is een bloedzuiverende kuur met Kruschen Salts, dat lever, nieren en ingewanden aanspoort tc' krachtige, regel matige werking, waardor het schadelijke urinezuur, dat Uw pijnen veroorzaakt, zal worden verwijderd. En als U de Kruschen-ge- woonte trouw blijft, zullen Uw pijnen gelei delijk verdwjjnen, om nooit meer terug te komen. Kruschen Salts is uitsluitend ver krijgbaar bij alle apothekers en drogisten 5 0.40, 0.75 en 1.60 (extra groot pak). (Adv.) Wij vernemen, dat op het 21 December a.s. te geven 3de Marine-Concert van het symphonieorkest der Koninklijke Marine- Kapel als solist zal optreden de eerste concertmeester van het A.V.R.O.-orkest. Deze violist, die reeds voor verschillende prominente orkesten als solist optrad, o.m. kortgeleden b(j het Residentieorkest, zal hier vertolken het beroemde viool concert van Tschaikowsky. Op een en ander komen wij nog nader terug. zonder rolvast waren en dat zij zich vrij op het tooneel wisten te bewegen. Dit stukje is dan ook in alle opzichten geslaagd en het publiek heeft zich kostelijk geamuseerd. Van veel minder kwaliteit was het spel in „De levende Mummie". Hier was sprake van zuiver dilletantisme in den minder goede beteekenis van het woord. De rollen werden over het algemeen opgelezen, terwijl boven dien nog sprake was van weinig rolvastheid en een hinderlijk gebrek aan de minste rou tine. De jongelui hebben of te weinig gerepe teerd of ze voelden hun rol slecht aan. Zeker is het echter, dat er voor dit aardige blijspel weinig interesse van de zijde van het publiek bestond en dat er opmerkelijk weinig ge lachen is. Veel beter zou het geweest zijn, wanneer de spelers uit het eerste stukje ook de rollen in het tweede op zich hadden ge nomen. Voor het bal gaf onze bekende Heldersche tapdancer, Giel Blom, nog een demonstratie van zijn kunnen, die door de buitengewone geroutineerdheid van uitvoering een hartelijk applaus oogstte. Het was gisteravond geen aanlokkelijk weer om de straat op te gaan met je meisje, en Jan voelde er geen cent voor z'n plaatsje bij het roodgloeiende salamandertje van z'n schoonmoeder, waarvoor hij de Heldersche Courant zat te lezen, op te geven. Maar Rie dacht er anders over. Die had al een paar maal naar de lucht gekeken en eindelijk pakte ze hem zonder veel woorden vuil te maken, aan z'n knoopsgat vast en trok 'm uit de stoel. Toen hielp er geen moedertje-lief meer aan en, hoewel tegen stribbelend, gaf Jan zich gewonnen. Ze gingen op stap, Rie met een taschje vol pepernoten en Jan in z'n zak twee pakjes North State, die z'n schoonvader hem cadeau gedaan had. In tegenstelling met andere avonden hadden ze nu eindelijk geen vast omlijnd plan. Ze gingen zoo maar eens kijken in de stad, wie weet viel er geen koopje op den kop te tikken. Je wist nooit... zoo na Sint Nicolaas. Zoo ijsbeerden ze van straat tot straat en van gracht tot gracht. Jan werd er op het laatst meelig van en stelde voor terug te gaan naar huis en de salamander (het kacheltje dan...). Ook Rie begon er schoon genoeg van te krijgen, want de pepernoten waren op en waar ze toch niets hadden ge zien was het beter huiswaarts te gaan. Ze wilden den weg afsnijden en gingen dus via de gracht. Dus kwamen ze voorbij de bekende meubelzaak vanen natuurlijk bleven ze staan kijken naar de etalage, die baadde in een zee van licht. Jan keek naar een slaapkamer-ameublement en Rie ook, maar geen van de twee zei er iets van. Het was ook wel een beetje gek om nu al over het bed en het ledikant te gaan spreken. Zoo stonden ze het Engelsche slaapkamer- stel te bekijken en... te bewonderen. Het prijskaartje 'was toevallig op den grond ge vallen, zoodat ze niet konden zien wat het kostte. Jan zei: „Dat stelletje moet minstens 500 piek opbrengen", en Rie: „Wat een droom van een slaapkamer, hè Jan? Wat zal je daar fijn in kunnen slapen". Jan bromde wat onverstaanbaars en zei: „dat is voor de rijke lui meid, dat kunnen wij toch niet bekostigen. M'n heele spaarpot zou er bij inschieten!" Maar net dat ze het zeiden, daar kwam de eigenaar den winkel in, en alsof hij het rook: hij hing het prijskaartje op het ledikant. En daar stond het: zwart op wit: 145. Jan keek Rie en Rie keek Jan aan. Een ze zouden waarschijnlijk op dit oogenblik elkaar nog staan aan te gapen, als Rie niet eindelijk zonder er verder een woord aan te verspillen de winkel was binnengestapt, Jan mee- trekkkende. Daar hoorden ze dat er inderdaad geen ver gissing in het spel was en dat deze Engel sche slaapkamer inderdaad slechts 145. kostte. Kant en klaar in het huis neergezet. Was het wonder dat Rie en Jan zonder bedenken besloten dit koopje waar te nemen en dat ze den eigenaar opdracht gaven het stel voor hen te reserveeren. Ze kwamen beiden opgewonden thuis en vertelden het verhaal. Rie's Vader en Moeder keken elkaar aan. Moeder schudde het hoofd en zei tot Vader: „Zeg Cornelis, weet je nog dat wij de eerste tien jaar sliepen in een twijfelaartje? Vader zij niets, maar keek voor zich uit. Toen zuchtte hij: „Nou zeggen ze wel eens: die goeie ouwe tijd, maar geef mij maar de nieuwe! Waarmee Jan en Rie het volkomen eens waren. In de 2 laatste artikeltjes kwam een kleine afwijking voor in de prijzen van de adver tenties en in die van de stukjes. Men moet in dit geval echter de prijzen van de adver tenties aanhouden. ONZE PRIJZEN ZIJN PER 50 met env. vanaf 1.10 1.95 100 1.70-3.40 BziJteJtt ijoo-edlq, KONINGSTRAAT 78 - DEN HELDER Notaris G. Leeuw heeft Woensdagavond in „Musis Sacrum" publiek verkocht de volgende perceelen te Den Helder: 1. Het woon- en winkelhuis en erf met daarachter gelegen slachtplaats aan de Sluis dijkstraat no. 59. Kooper de heer M. Minnes voor 9300. 2. Het recht van voortdurende erfpacht op den grond met het daarop staande huis aan de Stakman Bossestraat no. 65, groot 1 are 18 centiaren. Kooper de heer C. F. Teerink q.q. voor 3240.—. 3. Het huis en erf aan de Keizersgracht no. 132, groot 37 centiaren. Kooper de heer L. Braat voor 1500. 4. Het huis en erf aan de Oranjestraat no. 12, groot 90 centiaren. Kooper de heer 'G. J. de Wit voor 960. 5. Het huis en erf aan de Gasstraat no. 37, groot 84 centiaren. Kooper de heer H. Riemers voor 1140. 6. Het huis en erf aan de 2e Wilhelmina- dwarsstraat no. 1, groot 82 centiaren. Kooper de heer R. J. Riemers q.q. voor 1402.—. 8. Het huis met erf en schuur aan de Oude Kerkstraat no. 9, groot 1 are 75 centiaren. Kooper de heer P. C. Vijn voor 2300. Wrijf dan keel, rug en borstje in met Dampo.Wonderlijk zooals dat helpt! Pot 50 ct. Tube 40 ct. Doos 30 ct. ki. OPPASSEN IS DE BOODSCHAP. Gisteren heeft er bij de Ankerparkbrug een ongeluk plaats gevonden, dat goed afgeloo- pen is. Een dame, die van de Binnenhaven kwam en de brug wilde oprijden, reed hier tegen een paard met wagen, die uit de Nieuwe Brugsteeg kwam. De dame, die kwam te vallen, had buiten een zenuwstoornis geen letsel bekomen. De fiets was echter beschadigd BEVALLEN: J. van DijkMaartense, d.; E. J, BijlsmaVerfaille, z.; T. Blokhoffvan Riel, z. OVERLEDEN: C. Kant, m., 61 jaar; E. BruinsKrüger, 29 jaar; Wed. J. Blom, geb. G. Damiaans, 56 jaar; A. Boendermaker, v., 60 jaar. SLUITING MARINE-ZWEMINRICHTING. De Marine Zweminrichting op de Rijkswerf te Den Helder zal tot nader order g e s 1 ot e n zijn. YïlaïLne-&eAicMeti Binnenkomst Hr. Ms. „Sumatra' Morgenochtend om 8 u. hoopt Hr. Ms. „Sumatra" op de reede te komen. Hoe laat de kruiser in onze haven komt, was hedenmorgen bij de Marinestaf nog niet bekend. Bij K. B. van 13 October 1938 is vergun ning verleend aan den luitenant ter zee der le klasse F. J. E. Krips, tot het aannemen van het ordeteeken van ridder van het Legioen van eer van Frankrijk, hem geschon ken door Zijne Excellentie den President der Fransche republiek. Bij beschikking van den minister van de fensie is de luitenant ter zee der le klasse Jhr. F. E. de Koek, den 8en December 1938 geplaatst aan boord van Hr. Ms. Wachtschip te Vlissingen. Bjj K. B. van 13 October 1938 is vergun ning verleend aan den kapitein ter zee E. A. Vreede, tot het aannemen van het orde teeken van officier van het Legioen van Eer van Frankrijk, het geschonken door zijne excellentie den president der Fransche repu bliek. De belangen der cliënten gaan vóór alles AANRIJDING MET ERNSTIGE GEVOLGEN. Dinsdag stond te Alkmaar terecht H. V. te Den Helder, die op 25 Septemb. j.1. langs de Doggersvaart met een auto heeft gereden, zonder in het bezit te zijn van een rijbewijs. Hij reed bovendien zoo hard, dat van een familie die meereed een zekere P. Vr., zwaar lichamelijk letsel heeft hekomen. Pres.: Je kon niet eens goed rijden; je was gezakt voor je examen. Toen je in een scherpe bocht kwam, sloeg de wagen over den kop. Waarom deed je dat? Verd.: Ik had zin om te rijden. Als eerste getuige wordt gehoord P. V., groentenhandelaar te St. Pancras, die een zwager is van verd. Deze is op 25 Septem ber naar z'n schoonvader in Den Helder gegaan. Pres.: Zat uw zoontje Jan ook in den wagen? Get.: Ja zeker. Pres.: En later wilde verd. een stukje gaan rijden met uw auto nietwaar? Get.: Ja, dat wilde hij. Pres.: Maar u wist, dat hij al eens gezakt was voor z'n rijbewijs. Get.: Dat wist ik, maar hij vertelde, dat hij voor de tweede keer was geslaagd. Verd.: Dat heb ik niet gezegd; ik zei al leen: ik denk, dat ik nu wel geslaagd ben. Pres. tot get.: En u heeft gezien, dat uw zoontje zwaar gewond was niet? Get.: Ja, het oog was zoo zwaar bescha digd, dat het het moest verliezen. Dan wordt gehoord J. C., brigadier van de Rijksveldwacht te Amsterdam, tevens lid van de motorbrigade. Deze heeft de auto G 91291 in Den Helder onderzocht en ge constateerd, dat bij het remmen de voor wielen doordraaiden. Get.-desk.: Het was echter het rechter voorwiel, dat niet goed afremde! Pres. tot verd.: Hoe hard reed u? Verd.: 30 a 40 K.M. Pres.: Mooie schatting voor iemand die niet rijden kan. Pres. tot get.-desk.: Maar rijden met een wagen welke zoo slecht is afgeremd, is toch onverantwoordelijk? Get.-desk.: Absoluut. Pres. tot get. V.: Vreemd niet waar! Get. V.: Toch waren de remmen een paar dagen tevoren nog nagezien. Get.-desk.: Dat kan ook heel goed. De volgende get. is J. H. uit Den Helder, die het ongeluk zag gebeuren, daar hij met z'n motor achter de auto reed, waarin verd. als bestuurder zat. Dan wordt gehoord C. N., wonende te Den Helder, die per rijwiel reed op den Doggersweg. Een auto die behoorlijk vaart had, reed hem voorbij. Als laatste getuige wordt gehoord P. V., adjunct-inspecteur van politie te Den Hel der, die de sporen van de auto heeft gezien. Pres.: u kent die bocht; is dat een ge vaarlijke bocht? Get.: Ja, men moet daar rekening hou den met de snelheid, die mag niet meer dan 30 a 35 K.M. zijn. De Officier van justitie, requisitoir ne mend, acht het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen. Mr. v. d. Feen <fc Lille zegt, dat grove schuld hier voldoende bewezen is. Zoo lang men nog geen rijbe wijs heeft, mag men niet achter het stuur gaan zitten. De schuld rust voor de volle honderd procent op verdachte. Spr. ziet in verd. geen schuldbesef, het gaat alles langs hem heen. Do Officier eischt tegen verd. een hech- tenisstraf voor den tijd van drie maanden en de ontzegging van de bevoegdheid om een motorrijtuig te besturen voor den (iid van een jaar. J Uitspraak heden over acht dagen. OOST-INDIË. DE POSITIE VAN DE „VAN CLOON». traitadehstr^H; meWt' verneemt Aneta om- Y®nt ,d® stranding van de „Van Cloon" na der, dat de „Roggeveen" van de K.P.M °is- teren bij hoog water een poging tot afslécnen (Auto- en bootdiensten) Gedurende eenige dagen is er in een deel der buitenlandsche pers een gerucht geboren, waarvan het met geen enkele zekerheid te zeggen valt of het juist is, doch waaraan toch wel de noodige aan dacht besteed moet worden. Het is na melijk karakteristiek voor de hedea- daagsche sfeer van wantrouwen en los heid in hoogere politiek regionen. Het bericht dan betreft een dreigende breuk van de as RomeBerlijn, de as, eenige jaren geleden op zulk een plech tige wijze gesmeed en waarvan de „Völ- kische Beobachter", de Duitsche regee- rnigsstem en het „Giorna d'Italia" ver zekerden, dat deze wederzijdsche steun bij alle mogelijke conflicten op de hechtst denkbare gronden berustte. Nu valt het niet te ontkennen, dat deze is sedert het smeden voortreffelijk geloopen heeft. Italië en Duitschlad hebben elkaar de troeven toegespeeld, doorgaans zeer ten on gerieve van het democratische deel van het oude Europa. Er was sprake van een hecht verbond en waar beide totalitaire staten elkaar juist in die jaien zo hard noodig had den, was het duidelijk, dat aan dit verbond niet te tornen viel. Thans echter schijnt het dat het t|jd wordt deze as te smeeren, aangezien verondersteld wordt dat het hier en daar hapert. Zoo moet madame Tabouis, de vermaarde Fransche journaliste, die over prima bronnen in vrijwel alle Europeesche regeeringskringen beschikt, vernomen hebben dat.Berlijn over de huidige Italiaansche actie inzake Tunis, Corsica en Nice alesbehalve gesticht zou zijn. Daarvoor zijn twee redenen aan te wijzen; ten eerste omdat het Derde Rijk met leede oogen zou zien, dat de Duce zijn invloedsfeer in de Middellandsche zee op niet onbelangrijke wijze wenscht uit te breiden, en ten tweede dat dit alles nu juist moest geschieden in de week dat von Ribbentrop zijn missie naar Parijs ondernam. Vooral de laatste reden geldt zwaar. Duitschland schijnt momenteel inderdaad met Frankrijk te willen aanpappen en ofschoon de waarschuwende woorden niet van de lucht zijn (reeds te dikwijls heel. men moeten on dervinden dat, als de Duitsche vos de passie preekt democratisch Europa op z'n tellen moet passen...) het feit valt niet te loochenen, dat dit intermezzo althans voor een oogenblik tijd geeft enkele zuchten van ontspanning te sla ken. Dat Duitschland door dit dubbel optreden op z'n minst genomen ontstemd zou kunnen zijn, wist natuurlijk ook Italië en dus Kan men hier nuchterweg de vraag stellen: waarom heeft het dan in dezen zijn as-genoot gene geerd? Op deze vraag is thans nog geen antwoord te geven. Men ka nslechst gissen en veronderstellen. Bijvoorbeeld, waarom in eens door Duitschland en Frankrijk deze ver zekering van wederzijdsche grensrechten aan elkaar gegeven is, die met name voor 't eerste land opmerkelijk van vriendelijkheid is. Weliswaar valt men elkaar steeds „officieel" bij, maar de enthousiaste bijval ontbreekt. Broeit er iets in die as Rome-Berlijn Oogenschijnlijk is hier nog niets van te bespeuren en in geen enkele krant in de des betreffende landen verneemt men iets te dien aanzien. Maar dat zegt niet zoo heel veel en het zou ons niet verwonderen als binnen on af zienbaren tijd de tijding uit de lucht komt vallen dat de eens zoo voortreffelijk gesmede as warmgeloopen is en als een waardeloos onderdeel der Europeesche Inachinerie blijft liggen. Of men dit hopen moet, of daarmede het zeer zieke Europa politiek en econo misch gebaat zou zijn, zijn weer andere vragen, die wij thans niet in staat zijn te beantwoorden. Dat het echter een volkomen omzwaai van de buitenlandsche politiek zoowel van het Derde Rijk als van Italië zou beteeke- nen, dat staat als een paal boven water. Volgen wjj daarom het rouleeren van deze as met de grootst mogelijke aan dacht. BIOSCOPEN: Tivoli-tlieater, half acht. „Zelfbeschuldiging" en „Het Meisje met vier Vaders". Rialto-theater, half acht. „Kind-Vrouwtje". Witte Bioscoop,'half acht. „De Man die zich zelf vond" en „Ontmaskerd". 9-10-11 December. Tentoonstelling Kanaria, Alg. Militair Tehuis Spoorstraat. Zaterdag 10 December. Casino, 8.15 u. Feestavond „Moed, Volhar ding, Zelfopoffering". Musis Sacrum, 8 u. Feestavond Wandel- sportvereen. „De Volharding". Zondag 11 December. Casino, S u. en 8 u. Dansen. Musis Sacrum, 8 u. Alexander's Ragtime Soirée. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen Barometerstand Den Helder 751.5 Temperatuur lucht 7.9 Wind; richting: Z.VV. kracht: 4 Licht op 4.16

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5