Democratie in een Liefdesdrama te Goirie? DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER meedoogenlooze wereld*** De kamp tegen de werkeloosheid Minister wil betere arbeidsverdeeling bevorderen Iedere dag brengt nieuwe betoogingen! Geen kazernemaar een leerschool dient de samenleving te zijn Prof. Dr. A H. de Harfocj f „Italiaansche betoogingen voor Tunis' KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) ZATERDAG 10 DECEMBER 193£ 66e JAARG. No. 8487 De mensch wordt bedreigd door den Staat» welke hijzelf heeft geschapen Ifalië-Frankriik (srpF Politieke vluchtelingen naar Vlieland Dit nummer bevat 16 paglna't EERBERICHT DE BILT SEINT: Reisbureau W.A C*0* IELDERSCHE COURANT Uitgave der Ultg. M^. Holland» Noorderkwartier N.V. te Den Helder DE BRITSCHE OUD-MINISTER EDEN HOUDT IN AMERIKA EEN REDE OVER DEN INTER NATIONALEN TOESTAND. In een rede te New York heelt oud- minister Eden o-a. gezegd: Wat ik U thans ga zeggen is een poging voor U uiteen te zetten, wat volgens mijn meening de opvatting van den door- snee Engelschman is over de huidi ge vraagstukken der wereld. Want, hoewel wij meeningsverschillen heb ben, zijn er zekere grondbeginselen, waarover wij het allen eens zijn. Als velen uwer ben ik geit van de generatie, welke soms in mijn land de „missing generation" wordt ge noemd. Waarvoor hebben wij en U ongeveer twintig jaar geleden ge streden? Men sprak over een oorlog om den oorlog te beeindigen, aldus Eden, en zelfs wanneer dit voor sommigen een doel schijnt, dat met menschelijke middelen niet te bereiken is, dan hadden wij toch het vertrouwen, dat, naar wij hoopten, voor altijd, de macht van het arrogante militairisme zou worden ver nietigd. Wij hoopten, dat verdraagzaamheid en rechtvaardigheid en niet macht en wille keur de wereld zouden regeeren. Na twintig jaar, zien wij met droefheid hoever wij nog verwijderd zijn van ons doel! EDEN. De gebeurtenissen, welke zij hebben ont ketend, hebben Engeland van zeer nabij getroffen, misschien meer dan de Vereenig- de Staten, Ten aanzien van deze uitdaging zijn wij er zeer van overtuigd, dat wij ons zoowel materieel als geestelijk moeten ver dedigen tegen den naderenden storm, ten einde zeker te zijn waar wij staan en wat wij willen en dan stand te honden. Het ergste wat een land in moeilijke tijden kan overkomen is een onjuiste opvatting. Ook is noodig de grootte van de uitdaging juist te zien en ons onze tekortkomingen wel bewust te zijn. Het Britsche volk is niet veranderd! Het Britsche volk is nog hetzelfde als in het grootste oogenblik van zijn geschiede nis. Het heeft nog hetzelfde geloof en de zelfde opvatting van leven en samenleving. De groofo oorlog en hetgeen daarna is ge komen heeft de grondslagen van het geloof niet geschokt, noch de kwaliteiten van het volk ondormiind. No»- stppds voelen wij diep en sterk voor dezelfde dingen. Soms leveren wij critiek on elkaar, doch 'n den grond van ons hart willen we allen hetzelfde: we willen allen onze vrijheden bewaren, w-i allen willen vrüheld en veilio- held, niet alleen voor onszelf, doch ook voor onze kinderen en onze kindskinderen. Wij allen wenschen vrede! Do dpmocrafie is de hoogoschool, waar Wen van elkaar leert. Zij kan nooit een ka zerne zijn, waar hlinde gehoorzaamheid een eerste vereischte is. Het overleven van de democratie hangt enslotte af van het geloof, dat men erin elt en van de resultaten, welke door dit ertrouwen bereikt kunnen worden. He de- ocratie moet zM sterk zijn als goed ge- staal, niet onbuigbaar, dorh soepel. Zij 10et dp kracht hebben van de hoogste praad van discipline, n.1. zelftucht. Zij moet °n moed hnhhpn misstappen te erkennen alsook onrechtvaardigheden en zij moet krachtig instaan voor het recht! Ondanks meeningsverschillen staan Ame rika en Engeland pal voor de democratie, omdat wij pal staan voor de rechten van den enkeling, omdat wij de vrijheid ver langen voor de uiting van de gedachten, omdat wij die omstandigheden verlangen, waarin de menschelijke persoonlijkheid kan leven en zich ontwikkelen! Volgens onze opvatting is de mensch niet gemaakt voor den staat, doch is de staat gemaakt voor den mensch. Na eeuwen van strijd wordt de mensch bedreigd door den staat welke hij zelf heeft geschapen. Niemand, die in de democratie gelooft kan ooit een dergelijken stand van zaken aanvaarden. Wij in Engeland weten zeer wel, dat wij geen toonbeelden zijn van volmaaktheid, wij geven natuurlijk toe, dat wij in onze geschiedenis vele ge vlekte bladzijden hebben. Toch. terovijl wij dit toegeven, zijn er zekere maatstaven, waarin wij gelooven en waaraan wij willen vasthouden. In onze opvatting van moderne democratie moet de staat gegrondvest zijn op verdraagzaamheid en aanzien van ras en godsdienst. Meedoogenloos en uitdagend. Wij zien een wereld, welke zeer levendig is, doch welke ook meedoogenloos en uitda gend is een wereld, waarin voor velen kracht het eenige werktuig van politiek is. Onder dergelijke omstandigheden weten wij, dat wij in onszelf moeten gelooven om te leven. Met dit in onzen geest besloot Eden, bereiden wij ons voor. Wij roepen niet de hulp van anderen in, noch pogen wij an deren over te halen voor ons de kastanjes uit het vuur te halen! Echter geen kortere werktijden! Verwacht wordt opname van vele werklooze jongens van 15 tot 18 jaar in het bedrijfsleven. De minister van Sociale Zaken is het met vele Tweede Kamerleden eens, dat een betere verdeeling van den beschikbaren arbeid één der middelen is tot bestrijding der werk loosheid, doch de verkorting van den arbeidsduur dient hierbij niet voor op te staan, aldus lezen wij in de antwoordmemorie over de begroo ting van Sociale Zaken. Wat het buitenland op het stuk van de 40- urige werkweek te zien geeft, stemt, aldus den minister tot een zeer gere serveerde houding. De minister is bezig, de Arbeidswet ver der in te voeren. Een regeling betreffende den arbeid van jeugdige personen en vrouwen in den land bouw ligt gereed. Bevordering van 'n rede lijke beperking van den arbeidsduur van volwassen mannelijke landarbeiders wordt overwogen. Arbeidswet en Groenteveilingen. Ten aanzien ^an de groenten- en fruit veilingen hebben de rechterlijke uitspraken, waardoor deze ondernemingen huiten het bereik der Arbeidswet zijn gekomen, een ongewenschten toestand geschapen. Het liet daarom in de bedoeling, deze veilingen hij een herziening der Arbeidswet op te nemen in de opsomming in artikel 1. tweede lid. van die wet, waarmede de toepasselijkheid van haar bepalingen aldaar buiten eiken twijfel zal zijn gesteld. De werklooze jongens. Tot verwezenlijking der uiteengezette ge dachten ten aanzien van de iongens stelt de regeering zich voor, den wetgever een tij delijke machtiging te vragen, om, indien dit naar het oordeel der Kroon kan biidragen tot 'n betere verdeeling van de beschikbare werkgelegenheid, aan jongens heneden 15 jaar normalen onderneïmingsarheid. met uitzondering van arbeid in den landbouw te verbieden. Wel is gedacht aa de moge lijkheid van het arbeiden h.v. in een twee 0peenstelsel. Als resultaat mag worden verwacht .dat een belangrük deel der man nelijke werkloozen van 15 tot en met 18 ■aar een plaats zal kunnen bekomen in hel bedrijfsleven. VervToeod ontslag voor oudere arbeiders. Indien plannen fot vervroegd ontslag van oudere arbeiders, als waarvan thans sprake is in het grafisch bedrijf. verwerkelijkt kunnen worden door de beschikbaarstelling van dientengevolge bespaarde steungelden, is de minister tot de bevoixlering van zoo danige beschikbaarstelling in beginsel be- Minimumloonen. Voor bet vaststellen van minimumloonen voor landarbeiders ziet de minister geen voldoende aanleiding. SOLIDARITEITSBETUIGINGEN VAN DUITSCHE ARBEIDERS AAN HUN ITALIAANSCHE KAMERADEN. In het geschil tusschen Italië en Frankrijk duren de wederzijdsche anti-pathie-betuigingen voort. Uit Triest en Milaan worden anti-Fran- sche relletjes gemeld. In Bastia op Corsica daarentegen zijn de ruiten van het Italiaansche consulaat inge worpen. Ook in Tunis blijft er actie tegen Italië. De Italiaansche pers pu bliceert in elke editie scherp gefor muleerde eischen. Zoo zegt de Messagero, dat de aanspraak op Tunis reeds 60 jaar oud is. De „Popoio di Roma" houdt zich in een hodfdartikel bezig met de kwestie van het Suezkanaal en zegt dat het absoluut nood zakelijk is de huidige tarieven te verlagen. Virginio Gayda verklaart in den Giornale d'Italia, dat de kwestie der Fransch-Italiaan- sche betrekkingen geregeld moet worden. Het is een juridische en politieke werkelijk heid, die geenerlei subtiele polemiek zal kun nen veranderen. Hét Italiaansche imperium is een werkelijkheid. Dit heeft nieuwe groote belangen geschapen in de Roode Zee en op den daarheen leidenden weg. De stroomingen der Italiaansche belangen wijzen o.a. op Tunis en Djiboeti. Duitsche arbeidsfront in actie. Het agentschap Stefani geeft een verslag van de gisteren te Venetië aan 2300 leden van het Duitsche arbeidsfront, die een tocht door Italië maken, ten deel gevallen ont vangst. De secretaris van de provinciale unie van industrie-arbeiders, aldus Stefani, heeft een toespeling gemaakt op de Fransche protest- hetoogingen tegen de Italiaansche eischen. Deze toespeling heeft bij de Duitsche kame raden kreten van verontwaardiging gewekt en aanleiding gegeven tot betoogingen van vriendschap en solidariteit. Lord Perth bij Ciano. De Italiaansche minister van buitenland- sche Zaken, graaf Ciano. heeft gisteravond den Britschen ambassadeur Lord Perth ont vangen. Naar van Engelsche zijde verluidt, gold het onderhoud de voorbereiding van het bezoek van eersten minister Chamberlain. Op 69-jarigen leeftijd is gistermorgen te Amsterdam overleden prof. dr. A. H. d.e Hartog Jr. Arnold Hendrik de Hartog Jr. werd op 11 April 1869 te Rotterdam geboren. Hij was eerst werkzaam in den boekhan del. later in den effectenhandel. Nadat hij eindexamen gymnasium had gedaan, ging hij in 1895 studeeren aan de Vrije Univer siteit te Amsterdam, tater aan de univer siteit te Utrecht, waar hij cum laude promo veerde ot doctor in de theologie. Hij was Nederi. Hervormd predikant te Ommeren. Heemstede. Haarlem en Amsterdam. In 1926 werd hij bijzonder hoogleeraar aan de Rijks universiteit te Utrecht, vanwege de dr. A. H. de Hartogstichting. Sinds '30 was de overledene hoogleeraar aan de universiteit te Amsterdam in de wijsbe geerte van den godsdient, zedekunde en wijsgeerige inleiding tot de godgeleerdheid. Wijlen prof. de Hartog heeft zich vooral groote bekendheid verworven door zijn ar beid aan „De Middaghoogte", waarmee hij ,De Dageraad" bestreed. Op de kaart is aangegeven het Fransche protectoraat Tunis, hierin zijn meer Ita liaansche kolonisten dan Fransche. In to taal zouden er pl.m. 120.000 Italianen ver blijf houden; dit gebied is op de kaart aan gegeven (met hierin de voornaamste plaat sen), als Italiitensche minderheid in Tunis. In de hoofdplaats Tunis zelf wonen N ;Sg^^=== (3880) \LIBIE 46.000 Italianen, tegen 33000 Franschen; de rest der bevolking is inheemsch. Totaal telt de hoofdstad 220.000 inwoners. Ilct heele protectoraat telt 2.608.000 inwo ners. Ter bescherming van de Noordkust heeft de Fransche marine een oorlogshaven te Bizerte. Alhoewel de Italiaansche kolonisten veel bijgedragen hebben tot de ontwikkeling van Tunis, ziet Frankrijk hierin geen enkele re den om Tunis, dat van 1882 onder zijn be stuur staat, door betoogingen afhandig te laten maken. Op de tweede kaart is aangegeven het eiland Corsica, waarvoor de Italiaansche betoogers veel belangstelling koesteren. Blijkbaar gaan de Italiaansche aspiraties ook naar Savoye en Nizza (op de kaart ge ruit aangegeven) uit. Deze landstreken moest Italië in 1860 aan Frankrijk afstaan bij den vrede van Viilafranca. Interneeringskamp ingericht. Naar de N. R. Crt. vermeldt, heeft men op Vlieland een interneeringsgelegenheid voor minder gewenschte buitenlandsche vluchte lingen ingericht. In den loop van deze week zijn er zes reeds geruimen tijd in ons land vertoevende menschen geinterneerd. Het toezicht wordt door de rijkspolitie uitgeoefend. Twee lijken in gemeentelijke bosschen gevonden- MEISJE VERMOEDELIJK MET BROODMES VERMOORD. In de bosschen van Goirie heeft een werkman gistermorgen omstreeks half elf de lijken aangetroffen van een 18-jarig meisje, en een 24-jarigen jongeman, beiden uit Goirie. Het meisje was door middel van messteken om het leven gebracht. De jon geman had zich in de onmiddellijke nabij heid aan een boom opgehangen. Het drama moet zich Donderdagavond hebben afgespeeld. Het parket uit Breda be vond zich gistermiddag ter plaatse om een nader onderzoek in te stellen. Nadere bijzonderheden. Omtrent dit drama, vernemen wij nog, dat de jongeman sinds korten tijd omgang had met het meisje. Hij was reeds lang werkloos en het staat vrijwel met zekerheid vast. dat men hier te doen heeft mot moord en zelfmoord. Het meisje woondie bij haar vader in en had geen moeder meer. De man, die werkzaam is op een weve rij te Goirie en tot gisteravond tien uur daar werkzaam was. heeft het meisje niet eerder gemist dan van morgen in de vroegte, toen hij de gemeentepolitie op de hoogte bracht van de vermissing van zijn dochter, Deze is daarop op onderzoek uitge gaan. Inmiddels vervoegden zich omstreeks half tien twee mannen bij den burgemeester van Goirie, die mededeelden langs den Riel- schen dijk, die door bosschen omgeven is. de stoffelijke overschotten van twee jonge menschen te hebben aangetroffen. De burge meester begaf zich onmiddellijk met den gemeenteveldwachter en een marechaussee naar de plek van den moord. In den vroe gen middag werd het parket uit Breda van het gebeurde op de hoogte gebracht, dat eenigen tijd later eveneens te Goirie ver scheen, en een onderzoek instelde, dat gis termiddag om drie nog gaande was. Het meisje vertoonde aan den hals eenige sne den. Op vijf meter afstand werd het stoffe lijk overschot van den jongen aan een kleinen boom aangetroffen. Met een broodmes. is de moord gepleegd. Het lag vlak naast "het lijk van het meisje. Het meisje is gisteravond eerst met een anderen jongeman uit geweest, met wien zij naar de aangrenzende gemeente Poppel Is gegaan. Daarna schijnt zij den jongen te hebben aan getroffen, die den moord moet heb ben gepleegd. Het. onderzoek wordt met volle kracht voortgezet rtx.-i -, - -4 - 3 CT. PER HALF ONS Verwachting: stormachtige tot krachtige, Zuidelijke t. Zuid westelijke wind, betrokken tot zwaar bewolkt, regen, zelfde temperatuur als gis teren. „Wij moeten tot de uiterste gren zen van het menschelijk mogelijk' gaan", aldus de minister. De minister van Sociale Zaken blijft de bestrijding van de werkloosheid op vatten als het meest klemmende deel van zijn taak, aldus deelt hij in de me morie van antwoord inzake de begroo- ting van zijn departement voor 1939 mede. Het is ook de meening van den mi nister, dat het streven met alle kracht 'er op gericht moet zijn, door tijdelijke werkverruiming blijvende werkgelegen heid te scheppen. Alleen zoo kan sprake zijn van mogelijke oplossing der werk loosheidsramp. Tijdelijke werkverrui ming alleen, hoezeer in bepaalde om standigheden onmisbaar, draagt het voortdurende gevaar met zich mede, op den weg naar blijvende werkgelegen heid, belemmeringen op te werpen, en ten slotte dien weg te versperren. De minister geeft uiting aan zijn vaste overtuiging, dat de mate van het welslag ,n in den strijd tegen de werk loosheid ook ten nauwste samenhangt met de klaarheid van het besef bij het geheele Nederlandsche volk, dat èn de toestand van den werklooze en zijn gezin èn het algemeen belang der Ne derlandsche gemeenschap zoowel op ieder individueel als op allen gezamen lijk den gebiedenden plicht leggen, tot de uiterste grens van het menschelijk mogelijke te gaan in offervaardige me de werking aan dezen kamp. Wordt allerwegen naar dat besef gehandeld, dan moge het verlossende woord, dat niet in mensch en-mond besloten ligt, de verhoopte uitkomst geven. 5-daagse KERSTREIS naar PARIJS, ge heel verzorgd f 39.40. Programma op aanvraag. Vraagt onze gids voor wintersportreizen per trein en autocars. W.A.C.O. Kanaalweg 132 Tel. 773. Den Helder.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1