Italiaansctie hitzt zal Frankrijks kracht verhoogen NIETS SMAAKT U Geen ieflatie-politiek in NedeM! ZOO GOED ALS TRIÜMPH 1 CENT VIRGINIA -'N TRIOMF VAN SMAAK DE WERELD De ideale getuige voor het hekje woorden Zuid-Holland tegen Schiphol Tweede Kamer Minister Colijfl en volksvertegea- PostvlucbtCfl Op ffta woordiging beleedigd Op laodbouwgebied nog vele wenschen Prins Bernhard bezoekt Scheepvaartmuseum Gasontploffing te Nieuwendijk Een gevaarlijk kliekje! in_w eirtig WidAentien Wielercriterium te Scheveningen Cngelacha aa Duit&che peraatom man. Op het oogenblik, zoo schrijft de „Daily Telegraph". zijn de oogen van geheel Europa op Frankrijk gericht, niet alleen uit bezorgdheid voor Frankrijk, doch evenzeer uit be zorgdheid voor Europa. Het blad wijst erop, dat zooveel afhangt van de krachten en stabiliteit van Frank rijk en vervolgt: Als Frankrijk onder den druk der jongste gebeurtenissen nóg niet een nationaal en niet alleen een volks front kon produceeren. zou het hebben ge schenen. dat er werkelijk reden was tot wanhoop van zijn beste vrienden en tot verheuging van zijn vijanden, en zou de zaak van de democratie zelt een ernstige slag worden toegebracht. Van dit standpunt bezien, zouden de hef tige anti-Fransche betoogingen in Italië een verkapte zegen kunnen blijken, want niets zou meer kunnen bijdragen tot het onder drukken van de partijveeten en jaloezieën, die het leven van de Fransche ministeries zoo onbestendig maken, en er is in Frank rijk geen groep of partij, die bereid is Tunis, Corsica of Nice af te staan. Met betrekking tot het bezoek van Von Bibbentrop aan Parijs zegt de „Daily Tele graph", dat de verklaring één twistpunt uit den weg heeft geruimd, doch dat het te be zien staat of de druk niet aan één grens verminderd is om aan een andere te worden versterkt. Italië zou zich kunnon Torris sen De „Daily Express" schrijft: Niemand kan met zekerheid zeggen, in hoeverre de Ita- liaansche eischen inzake Tunis ernstig moeten worden opgevat, doch als de Ita lianen rekenen op verdeeldheid in Frank rijk, vergissen zij zich, want wanneer aan de nationale trots of aan de nationale belan gen van Frankrijk wordt geraakt, verdwijnt alle verdeeldheid. Wat de Dultsche bladen schrij ven. Eenige Duitsche bladen bespreken de om standigheid, dat de kreten in de Italiaansche kamer „groote opwinding in de democrati sche wereldpers" hebben veroorzaakt. Het „Berliner Tageblatt" herinnert eraan, dat de kwestie Tunis niet pas gisteren op het tapijt is gebracht, doch reeds bestaat sinds den tijd, dat vóór ruim honderd jaren de eerste Italiaansche scholen in Tunis werden opgericht. Het blad wijst er op, dat de Italianen in Tunis sterker in aantal zijn dan de Fran- schen sn schrijft vervolgens-: Het past ons niet conclusies te trekken uit deze aan de geheelc wereld bekende fei ten. Wij verbazen ons echter, dat de vermel ding van deze kwestie geweldige betoogin gen bij de mogendheden der „vrije mee- ningsuiting" verwekt, op hetzelfde oogen- blik, dat men in het Engelsche parlement met het recht van dezelfde „vrije meenings- uiting" het mandaatskarakter der vroegere Duitsche koloniën betwist, elke bespreking der koloniale kwestie van de hand wijst en het kenmerk der mandaten van begin tot eind tracht te vervalschen. Dat is een der voorbeelden, welke in üuitschland wel geen betoogingen verwekken, zooals de Italiaan sche kreten in Frankrijk gedaan hebben, doch welke niet zonder innerlijke verbitte ring voor kennisgeving zijn aanvaard. Nog betrekkelijk onlangs heeft de wereld uit den mond van een Engelschen minister president de verklaring vernomen, dat En- gelands grens aan den Rijn ligt. Het Duit sche volk heeft zich ook daardoor niet tot betoogingen laten verleiden, hoewel dc vraag gesteld kan worden, wat Engeland dan aan den Rijn verloren heeft, welke Engel- sche belangen daar op het spel gezet zijn. Wij hebben toen gezwegen. Thans maken de Engelschen zich echter ook druk over de kreten in de Italiaansche kamer, hoewel zij de oude kwesties, welke met de kreten .Tunis, Corsica, Nizza" worden opgerakeld, wel degelijk kennen. Het kond e. dus op neer. dat men zich ginds altijd het recht verschaft, zich te bemoeien met de aange legenheid van anderen. De „Voelk. Beobachter" merkt o.m. op: Tot een inmenging in de Fransch-Italiaan- sche aangelegenheden voelen wij ons niet gerechtigd. Gedeputeerden willen zich even tueel tot de Staten-Generaal wenden. In het verslag van het afdeelingsonder- zoek inzake de provinciale begrooting van Zuid-Holland voor 1039 wordt o.m. opge merkt, dat indien er een centraal vliegveld zal moeten komen dit niet mag worden ge vestigd op Schiphol, als zijnde dit in geenen deele centraal gelegen, doch dat in dat ge val de plaats van vestiging zoodanig be- hoo'-t te worden gekozen, dat het vliegveld werkelijk centraal gelegen zij ten opzichte van de zeer zrootc bevolkingssamcnhoopin- gen in Nederland. Gedeputeerde staten hebben zich hereid verklaard om alsnog door middel van een adres aan de Staten-Generaal de aandacht te vestigen op de groote belangen van scheepvaart, handel, industrie en tuinbouw, welke den provincie Zuid-Holland bij de keuze van de plaats van vestiging van de nationale luchthaven heeft. Van minister Steenberghe is geen verlaging van het loonpeil te ver wachten. Geen maatregelen tegen cadeaustelsel. De heer Rost van Tonningen voor landverrader uit gemaakt. De Tweede Kamer zette gisteren de be handeling van de begrooting van Economi sche Zaken voort. De heer Kersten (Staatk. Ger.) zegt dat hij de loftrompet niet kan steken over 's ministers beleid. Het bedrijfsleven wordt belemmerd, de veestapel afgeslacht. Spr. noemt de dwangmaatregelen der regeering anti-nationaal en betreurt den ondergang van den middenstand. De heer van Gelderen (s.d.) spreekt over de monetaire politiek. De regeering is den dollar gaan volgen in plaats van het pond. Dit is een koersverandering. De minister zegt misschien dat door het volgen van den dollar juist de koers bestendigd is. Zijn we teruggekeerd tot een verkapten, een doublé-gouden standaard? Doch vrachten enz. worden algemeen genoteerd in ponden. Hoe staat het nu met het kostenpeil? De koopkracht van den gulden is weder du- bieus geworden. Brengt koppeling aan den dollar geen nieuwe koersverandering me de? Is de zwevende gulden geen experi ment? De desbetreffende passage in de memorie van antwoord is even zwevend als degulden en het pondl „LandverraderI" De heer De Geer (c.h.) komt op tegen de rede van den heer Rost van Tonningen (N. S.B.) en diens opmerkingen over het niet doorgaan van den voetbalwedstrijd Neder landDuitschland. Het Is aldus spr., niet geoorloofd, het voor te stellen alsof de burge meester Oud iets anders dan vrees voor de openbare orde koesterde en gedreven werd door Joodsche ele menten. Dit is een volksvertegenwoordiger onwaar dig en parlementair niet te qualificeeren! Op de redevoering van den heer De Geer volgt luid applaus van vrijwel alle Kamerleden. De heer Rost van Tonningen pro testeert, doch wordt overstemd door het geroep „landverrader!" De minister zegt, dat hij de opmerking over het omroepen van landbouwberichten per radio op Zondag zal onderzoeken, doch er is een practisch belang als een nieuwe regeling op Zondag ingaat. Misschien kan die des Zaterdagsavonds bij den laatstien omroep. T.a.v. reorganisatie der Kamers van Koophandel verklaart spr. dat de zaak niet zoo eenvoudig is en niet met een maand of drie b.v. klaar zou kunnen zijn. Het is voorts dui delijk, dat er ook thans bij de be handeling der begrooting voldoende aandacht aan den middenstand kan wol-den besteed. De monetaire politiek. Wat de monetaire politiek betreft, de Kamer heeft buitengewoon verstan dig gedaan, hier niet diep op in te gaan, met de beele wereld als toe schouwer, wegens het speculatie gevaar: de besprekingen in deze Kamer zijn gelukkig nog openhaar. Nog is de grondslag: een Juiste verhouding tusschen productieprij zen en kosten, de drijfveer van de tegenwoordige monetaire politiek. Het is geen wonder als de gulden niet alle capriolen van dollar en pond volgt, en het is goed, dat de gulden in spannende dagen als van September een zelstandige valuta Is kunnen blijven. Spr. zet uiteen, dat de efficiency der Ne- derlandsche bedrijven groot is, waardoor men hier hoogere loonen kan betalen dan in vele andere landen. Men heeft het over het booge kostenpeil hier te lande; spr. geeft citaten om aan te toonen, dat er in België evenzoo geredeneerd wordt. Van spr. is geen stimuleering tot verlaging van het loonpeil te verwachten en ook geen defla- tiepolitiek. Wat de ordening betreft, zet de minister uitvoerig'uiteen, dat men deze niet top zwaar moet maken. We moeten niet naar de gilden terug, al Is daarmee niet gezegd, dat de gildegedachte niet goed is. Spr. kan niet toestemmen dat er in zake de bindend verklaring te weinig gebeurt. Wie zeiven een on dernemersovereenkomst kunnen sluiten, komen vanzelfsprekend niet tot de regeering; en als men den dokter der bindend verklaring niet noodiz beeft, houdt men dien beter buiten cle deur. Op het gebied der automaten is van spr. voorloopig niets te wachten, er zijn drin gender zaken! Credieten voor den industrieelen midden stand zullen niet worden gebruikt voor den handeldrijvenden middenstand. Voorts staat regeling van den markt- en straathandel op het program. Spreker waarschuwt tegen excessen bij het cadeaustelsel en zal zoo noodig ingrijpen. Het grootwinkelbedrijf. In het buitenland zocht men het recht te gen het grootwinkelbedrijf door hoogere be lastingen. Spr. kan het rechtmatige hier van niet inzien'; bovendien, waar is de grens? Wat het vestigingsexamen betreft, de middenstand steke tegenover het grootbe drijf nu zelf eens de handen uit de mou wen door te zorgen dat de vestigingswet hem zeiven ten nutte komt. De examen- eischen zijn niet te hoog en niet te laag. Rost van Tonningen afgetroefd Spr. zal een nota in zake over die handels politiek doen toekomen aan de kamercom missie voor handelspolitieke aangelegenhe den. Spr. zal niet diep op industriali satie en het plan-Westhof ingaan. Het gaat om verbetering van het industrieele kunnen en de verbete ring van den bodemt Hier moet voorzichtigheid zijn, dbch te vens voortvarendheid. Het Nederlandsche volk heeft altijd risico genomen als het ging om een betere toekomst. Dan gaat het b.v. niet om een paar kilo meer of minder uitvoer. Een volk dat leeft, bouwt aan zijn toekomst! Replieken. De heer Rost van Tonningen zegt dat ook op sportief gebied de ophitsing tegen nat.io- naal-socialistisch Duitschland wordt voort gezet. Dit is een der vele speldeprikken, sinds jaren aan Duitschland toegebracht. Men heeft daar het recht niet toe, zoolang in Nederland minderjarige kindieren straf feloos in Oss worden mishandeld. De belee- diging van Landverraad schudt spr. als zoon van een verdienstelijk oud-officier van zich af. (Gelach.) De afdeeling landbouw. Bij de begrooting van het landbouwcrisis- fonds merkt de heer Ebels (V.D.) op, dat de boeren niet kunnen concurreeren met de Canadeesche graanprijzen. Spr. breekt een lans voor een betere positie der landar beiders. Daarna spreken de heeren Ruyter (R.K.) v. d. Heuvel (A.R.) en van dei- Sluis (S.D.) Van hen kreeg de minister nog eens te hooren, dat er een wanverhouding bestaat tusschen de agrarische loonen en de indus- trieloonen. Onder de genoemden was de heer Van der Sluis de eenige, die over het beleid van den minister in het algemeen ontevreden was. De andere drie waren in het algemeen wel tevreden, doch men zou zich vergissen, indien men meende dat zij geen wenschen meer hadden. Het optreden tegen internationale concerns is een van die wenschen. De Kamer gaaf Dinsdag verder en zal dan twee weken lang haar vergaderingen reeds des morgens. 11 uur aanvangen, om voor Kerstmis een schoone lei te krijgen. De heer Frenay te Amersfoort gearresteerd. Na afloop van een te Amersfoort gehou den bijeenkomst, waarin de heer A. W. Fre nay uit Den Haag het woord voerde over de beginselen van de N. S. B., is de spreker door de politie gearresteerd wegens belee- diging van minister Colijn en de volksver tegenwoordiging. Hij zal naar Utrecht wor den overgebracht en daar ter beschikking van de Justitie worden gesteld. Fronay geen N.S-B.-W. Naar aanleiding van deze arrestatie wordt ons van N.S.B.-zijde verzocht mede te dee- len, dat de heer Frenay sedert eenige maan den geen lid meer is van de N.S.B. De heer Frenay noemt zich thans onafhankelijk na tionaal socialist en heeft dus ook uit dien hoofde gesproken. Zilverreiger (heenreis) N nadoe (terugreis) Buizerd (heénreis) Torenvalk (terugreis) Ibis (heenreis) Wielewaal (terugreis) Modan 9 Dec ^Rang. 9 Dec. Tijdens zijn bezoek van heden aan Rotterdam. Tijdens het voorgenomen bezoek van he den aan de mariniers te Rotterdam, zal Prins Bernhard een half uur reserveeren, teneinde het Nationaal Technische Scheep vaartmuseum aan het Haringvliet te bezoe ken. De Prins zal ontvangen worden door den direeteur, den heer J. W. J. Haersolte, die vedgezeld zal zijn van den secretaris en enkele bestuursleden van het museum. Dit bezoek draagt een niet-officieel ka rakter. Twee ernstig en drie licht ge wonden. Doordat de kraan van het gasstel openstond, ontstond er gistermorgen, toen de vrouw des huizes dit gasstel wilde aansteken, een ex plosie in de woning van den heer Struik te Nieuwendijk. De vrouw die met twee kinderen in de keuken was, liep evenals de kinderen ern stige brandwonden op. De verwondingen van de vrouw en een der kinderen waren van zoodanigen aard, dat opneming in het zie kenhuis te Raamsdonksvëer noodzakelijk was. De heer Struik, die op het gebeurde kwam aanloopen en eveneens brandwonden opliep, kon evenals het andere kind ter plaatse ver bonden worden. Een buurmeisje, dat tehulp kwam snellen werd eveneens verwond. Na het eten van hutspot onwel geworden. In den loop van gisteravond zijn eenige leden van het gezin van den metselaar J. G. Sweerts uit de Paulus Potterstraat te Rot terdam na hot eten van hutspot, die van den vorigen dag was overgebleven en op nieuw was opgewarmd, onwel geworden. De 53-jarige vader, de 21-jarige dochter en een 1% jarig zoontje zijn gaan braken. Zij zijn overgebracht naar het ziekenhuis aan den Coolsingel, waar zij zijn opgenomen. Bij de, moeder en een zoon hebben zich geen vergiftigingsverschijnselen voorgedaan, hoe wel ook zij van de hutspot hadden gegeten. Een onderzoek wordt ingesteld. De man wist alles, zag alles hoorde alles en. zweeg niet. De Amsterdamsche officier van Justitie, die een vervolging had in gesteld tegen een chauffeur wegens veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld, glunderde tijdens de terechtzitting: hij had een „ideale getuige k charge" voor het hekje gebracht. Deze getuige had van het ongeluk, een botsing tusschen een motorrijder en een vrachtauto, waarvoor de chauffeur van de auto zich had te verantwoorden, alles vanuit zijn erker gezien. Niet alleen dat hij alles gezien had, hij had ook alles gehoord, hij wist overal een verklaring van, had het ongeluk zien aankomen, en hij had verdach- te's knecht op zijn nummer gezet, toen de ze met den richtingaanwijzer wilde knoei en na het ongeluk. Kortom, hii had alles eedaan wat des getuigen is. Maar daar was het niet hij gebleven. Hij had ook den G.G.D. tijdelijk vervangen, want toen het ongeluk was gebeurd was hij gewapend met een kussen en een deken het raam uitgesprongen (de man woont in een bene denhuis. 't tuintje dorgerend. over 'n haag gesprongen, om de duo-passagiere. die zwaar gewond op den weg lag, te helpen. Om den rechter van instructie te helpen had deze getuige bovendien een schets en situatie kaartje geteekend. De auto stond op den hoofdweg, vlak hij getuige's huis, aan de rechterzijde van den weg. Voor hij startte aldus de opmerkza me waarnemer draaide verd. het stuur al naar links. Ik dacht toen nog: ..Pas op ie stuurstang." Alles ging goed en de auto startte. De wagen stond vrijwel haaks op den weg toen met een vaart van ongeveer 40 k.m. de motqrrijdcr aankwam. Met een klap vloog de motor tegen de auto en de juffrouw op de duo werd tegen den weg geslingerd. Pres.: Had de auto de linkerricbting aan wijzer uit staan? Getuige: Neen, Dat weet ik absoluut zeker. Na de botsing zoo vertelde de ze alwetende getuige verder stak de knecht van verdachte, die naast zijn baas had gezeten, doch uitgestapt was na de botsing zijn hoofd door hot portierraampje naar binnen, hij had de bedoeling om de richtingaanwijzer uit te zet ten, maar ik zei: „Neen mannetje, je laat alles zooals het is." Verdachte protesteerde: „Ik zal de Edel achtbare Heeren eens uit den droom hel pen. eD anwijzer stond uit en m'n knecht wilde hem indraaien, omdat het stroom kost. De knecht zelf had weer een andere le zing: „Ik wilde alleen het raam dichtdraai en, omdat ik bang was, dat de hond, die in de cabine zat, naar buiten zou sprin gen. - Getuige: en daarom stak U zeker uw hee- lc hoofd naar binnen. Ik heb alles goed gezien, al zeiden jullie ook, dat ik in m'n erker zat te slapen. De juffrouw, die hij dit ongeluk tamelijk ernstig was gewond en die eenige weken haar werkzaamheden niet kon waarnemen, was weer geheel hersteld. Zij stelde een ci viele vordering in wegens geleden schade ten bedrage van f 57.— „Dat is billijk" vond de president. „Hoe denkt U er over, verdachte?" erd.: 't kan wel billijk zijn. maar 't ongeluk is mijn schuld niet geweest, de motorrijder had best voor mijn auto om kunnen rijden. Pres.: (tot het meisje) Heeft hij na het ongeluk wel eens naar U geinfonneerd? Getuige: nooit Pres.: Hij dacht zeker, dat het ongeluk I toekwam. En schadevergoeding heeft hij ook niet betaald! De officier van Justitie was van meening, dat deze zaak staat of valt met de vraag of de richtingaanwijzer uitstond. Dank zij dc duidelijke geuigenvcrklaringen staat echter vast, dat dit niet het geval was. Snr. vorderde tegen den chauffeur een geldboete van f 60.— en toewijzing van de civiele vordering. Vonnis 23 December. Duitsche rijksdag in Januari bijeen. De rijks dag, aangevuld met de pas gekozen Su- detenduitsche afgevaardigden, zal wellicht in Januari worden bijeengeroepén, doch het is niet waarschijnlijk, dat hij reeds in het begin der maand zal bijeenkomen. Felle brand in Portugal. In Coimbra (Por tugal) heeft de felste brand sinds 50 jaar gewoed. Een geheel blok gebouwen is ver woest. Brandweer van zeven steden be streed het vuur. Er is twee millioen gul den schaden. 600 man zijn werkloos. Ernstige overstroomingen In Synlë. Zijri vieren van de Euphraal hebben een over strooming veroorzaakt, bij welke veertig personen zijn omgekomen. Avenol te Brussel. Avenol, de secretaris-ge neraal van den Volkenbond, is de Brussel aangekomen. Hij zal de vergadering bij wonen van de begrootingscommissie van den volkenbond, en zal verscheidene po litieke figuren in België ontmoeten. Pirow hulstoe. Gisteren is Pirow van Lon den vertrokken om naar Zuid Afrika te rug te keeren. Japan geen reden de Joden nit te sluiten, Ris antwoord op een bezorgde vraag van Japansche katoenexporteurs heeft de mi nister van finantien verklaard, Japan heeft geen enkele reden de Joden uit te sluiten. De nieuwe gouverneur van het Mcmelgebled, Victor Gailus, een vooraanstaande Memei lander, is tot gouverneur van het Memel- gebied, benoemd. Men hoopt, dat Gai lus, die als gematigd bekend staat, het vertrouwen van de Duitschers in het Me- melgebied zal genieten. Zweedsch minister overleden. De minister van landsverdediging Nilson is gisteren tengevolge van een hersenbloeding over leden. Hij was 56 jaar oud. Zes negers op den electrischen stoel. Gister avond zijn in de staatsgevangenis van Ge- orgie zes negers geëlectrocuteerd hetgeen de grootste terechtstelling vormde die sinds langen tijd in de Vereenigde Staten is voorgekomen. Wij danken U DuitschlandI De karpatho- oekrainsche minister-president Volosin heeft verklaard: aan Duitschland hebbeni wij het te danken, dat wij niet wederom tot slavernij zijn gebracht. Wij zullen dit land steeds erkentelijk zijn. Staking t>e Le Havre duurt voort. De zee lieden te le Havre hebben besloten de sta king voort te zetten. Burgemeester van New York bedreigd. Voor de deur van de werkkamer van burgemees ter Laguardia is opnieuw een dreigbrief gevonden, waarin de dood van den burge meester werd aangekondigd ingeval hij zijn aanvallen tegen het nationaal-socia- listische regiem zou voortzetten. De Amerikaansche luchtverdediging. Vloot- autoriteiten van de Ver. Staten overwe gen nieuwe bases voor vliegtuigen in te richten in Portorico, Alaska en de V.S. zelf. Vliegtuig ongevallen. Te Nancy in Frankrijk is een militair vliegtuig verongelukt. Er zijn vijf dooden. Een Italiaansch water vliegtuig stortte in de Middellandsche Zee. Twee inzittenden kwamen om liet leven. Een minister uitgejouwd. Drie duizend boe ren hebben den Britschen minister van landbouw uitgejouwd, toen hij op een ver- A gadering aankondigde het subsidie op gerst te verhoogen. Ditmaal achter llchle motoren. Het ligt in het voornemen, het internatio naal Wielercriterium, dat in Juni 1939 te Scheveningen wordt gehouden, ditmaal acli- er lichte motoren te doen verrijden. In ver band daarmede zal dan het aantal deelne mers gereduceerd moeten worden tot 60, aaronder een 30-tal prominente buiten- landsche renners. De vergunningsaanvrage voor dezen wedstrijd is reeds tot de gemeen telijke autoriteiten gericht. Het is voorts de bedoeling dezen interna tionalen kamp te doen voorafgaan door een wedstrijd voor amateurs en onafhankelijk en. Hiertoe zal de medewerking van de Ne derlandsche Wielren Unie worden verkre gen,

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 2