GRIEP-KOU 3)ckter JCartje "adviseert een cMijnhardtje fyak man tfinteï&iaaó gfiüüiif!* Onder historische loupe Aanvullingsagenda Gemeenteraad Brandbluschdemonstratie Actie voor kindertoelage The HodlarMelodians ■■mmi Dc haringvisscherij De aanvullingsagenda voor de vergadering van den Raad der gemeente Den Helder op Dinsdag 13 December 1938, des namiddags 8 uur, zoo noodig voort te zetten op Woensdag 14 December 1938, des namiddags 2 uur en des avonds 8 uur, alsmede op volgende dagen op dezelfde tijden, bevat de volgende punten ter behandeling: Notulen. Aan punt 1 der hoofdagenda wordt toege voegd: Vaststelling van de notulen der vergadering van 26 Augustus 1938. Onderwijs. Voorstel tot het verleenen van medewerking voor de aanschaffing van boekjes voor de R.-K. Meisjesschool aan de Javastraat. Voorstel tot het verleenen van medewerking voor de aanschaffing van boekjes voor de R.-K. U.L.O. school aan den Pojderweg. Voorstel tot het verleenen van medewerking voor de aanschaffing van nieuwe gordijnen voor de Comeniusschool aan de Vlamingstraat. Voorstel tot het overplaatsen van den on derwijzer R. Windsma van school no. 6 naar de school voor het Centraal 7e leerjaar. Salarisverordening 1935. Voorstel tot wijziging der „Salarisverorde ning 1935". Ambtenarenreglement 1935 en Arbeidsover- eenkomstenbesluit 1935. Voorstel tot wijziging van het „Ambtenaren reglement 1935" en van het „Arbeidsovereen- komstenbesluit 1935". Verpachting Bloemisterij. Voorstel tot verpachting: van de bloemisterij, gelegen achter de Sluisdijkstraat, aan J. A. en G. J. van Steijn. Erfpacht. Voorstel tot uitgifte in erfpacht van grond aan J. B. Klop. Benoemingen. Voorstel tot benoeming van en lid der com missie van toezicht op het lager onderwijs, wegens aftreding van Mevr. H. E. van Driel de Jonge. Aanbevolen worden: 1. Mevr. D. J. WitteRappard, Hoofd gracht 65; 2. Mevr. A. CharmesJellema, Singel 30. Voorstel tot benoeming van twee leden van het College van curatoren van het gemeente lijk lyceum, wegens periodieke aftreding van de heeren Dr. J. Verweij en A. Koopman. Aanbevolen worden: a. in de vacature-Dr. J. Verweij: 1. Dr. J. Verweij, Langestraat 153; 2. Dr. A. W. C. G. Kamerling, Timorlaan 5; b. in de vacature-A. Koopman: 1. A. Koopman, Kerkgracht 63; 2. K. A. H. van Veen, J. in 't Veltstraat 92. Voorstel tot benoeming van een onderwijzer -••aan de school Tuindorp en van een onderwijzer aan school 14. De voordracht luidt als volgt: a. voor de school Tuindorp: 1. C. Rudolph, kweekeling met akte aan de school Tuindorp; 2. B. Kerkhoven, idem aan school 14; 3. C. v. d. Leek. b. voor school 14: 1. B. Kerkhoven, kweekeling met akte aan school 14; 2. C. Rudolph, idem aan school Tuindorp; 3. C. v. d. Leek. Voorstel om Mej. J. M. L. Bijvoet in vasten dienst te benoemen als vakonderwijzeres aan de U.L.O.-school. Voorstel tot benoeming van leden en plaats vervangende leden der commissie van georga niseerd overleg voor het jaar 1939. Thans zijn als zoodanig aangewezen: als lid: de heer L. F. van Loo; Dr. P. Feenstra Kuiper; C. Bot. als plaatsvervangend lid: de heer J. B. F. Mey'er; P. van der Veer; (1 vacature: J. Bregman). Tarieven. Voorstel tot herziening der tarieven voor waterlevering. 44 In huizen en gebouwen, waarin een bedrijf wordt uitgeoefend, waarvoor water benoodigd is alsmede ten behoeve van diaconieën inrich tingen van liefdadigheid, e.d., waarbij de leve- rinsrsDriis is gesteld op 0.30 per m3, geheel te B te handhaven ringsprijs is gesteld op laten vervallen; 2e het bestaande tarief voor perceelen. geheel of gedeeltelijk tot be woning dienende, ongeacht of daarin al dan niet tevens een bedrijf wordt uitgeoefend; 3e een nieuw tarief C vast te stellen, ge- heel op denzelfden voet als tarief B ingericht^ met dezelfde huurwaarde-klassen dus, doch met lagere abonnementsbedragen en ver- bruiksnormen, voor perceelen, niet tot be woning dienende. Voorts meenen B. en W. den Raad te moeten voorstellen de bepaling, betreffende de verhoo ging van het abonnementsbedrag, voor een tuin— of straatbesproeiing, een fontein of der gelijke inrichting, te laten vervallen, omdat ook geen verhooging plaats vindt, indien door middel van een slang op de tapkraan binnens huis water voor dergelijke doeleinden wordt gebruikt. De overige tarieven en daarmede verband houdende bepalingen kunnen, behoudens eenige ondergeschikte wijzigingen, onveranderd blij ven. Alleen zouden wij bij het tarief A waterlevering zonder meters bepaald wen- schen te zien, dat de directeur der water- en lichtbedrijven het recht heeft het waterver bruik door plaatsing van een meter te contro leeren en, zoo noodig, de levering volgens ta rief B te doen plaats vinden. Hierbij is gedacht aan de mogelijkheid, dat water aan derden wordt verstrekt, dat wasschen voor derden gingstermijn van tenminste zes maanden de vermoed. Tenslotte wordt een overgangsbepaling voor gesteld, krachtens welke de bestaande tarieven van toepassing kunnen blijven op reeds aan gegane leveringsovereenkomsten. VOORSTEL TOT UITGIFTE IN ERFPACHT VAN GROND AAN DEN JAN VERFAILLE- VVEG. OVERPLAATSING ONDERWIJZER. Sedert 1 September j.1. bestaat, wegens be noeming van den onderwijzer R. Gravemaker tot hoofd der Tuindorpschool, aan de school voor het centraal zevende leerjaar een vaca ture. B. en W. meenen, dat in deze vacature kan worden voorzien door de overplaatsing var één der leerkrachten, verbonden aan één der andere scholen in deze gemeente. Op een door het College gedaan verzoek hebben zich een viertal onderwijzers voor overplaatsing be schikbaar gesteld. Onder overlegging van de ter zake Inge wonnen adviezen van het hoofd der betrokken school en van den inspecteur van het lager on derwijs, stellen B. en W. voor, met ingang van een door hen te bepalen datum, naar de school voor het centraal zevende leerjaar over te plaatsen den onderwijzer van school no. 6, R. Windsma. B. en W. stellen den Raad voor: aan J. B. Klop, te Den Helder, voor den tijd van 10 jaren, gerekend vanaf 1 April 1938, in erfpacht uit te geven het terrein aan den Jan Verfailleweg, groot 1920 m2, tegen een jaar- lijkschen canon van 200.en voorts onder de volgende bepalingen: zonder toestemming van Burgemeester en Wethouders mag geen vrijwillige vervreem ding van het erfpachtsrecht, in welken vorm ook, noch verhuur of ingebruikgeving van grond en opstallen plaats hebben; de erfpachter is verplicht er voor te zorgen, dat het terrein steeds één uitgang heeft aan den Jan Verfailleweg, en één, uitkomende op den weg loopende door het park de „Donkere Duinen", welke laatste uitgang slechts ge opend mag zijn tijdens de uren, waarop het publiek toegang tot dit park heeft; de gemeente heeft het recht met een opzeg gingstermijn van tenminste, zs maanden de erfpachtsovereenkomst te beëindigen, wanneer het terrein en de opstallen gedurende minstens 4 achtereenvolgende maanden onbeheerd of onbewoond zijn gelaten. Maandagmorgen zal op een terrein, gelegen tusschen Javastraat en Singel, een demonstra tie plaats hebben met schuim-brandblusch- apparaten. De demonstratie gaat uit van de luchtbeschermingsdienst en is bedoeld om het nut van die schuimbluschapparaten te demon- streeren. Om 11 uur zal de brand gesticht en gebluscht worden. Het is op het terrein bij de loopgraven. Nutsspaarbank te Den Helder Opgave uitsluitend betreffende de Nuts spaarbank te Den Helder, Polderweg 1, over de maand November 1938. Op spaarbankboekjes werd in den i°°P der maand November ingelegd 2405i5.82 en terugbetaald 187.531.30, derhalve meer in gelegd dan terugbetaald 53.044.52. Het aan inleggers verschuldigde kapitaal be draagt thans 3.275.723.10. In de maand November werden 101 nieuwe boekjes uitgereikt; het aantal in omloop zijnde boekjes steeg hiermede tot 11.869. Onder deze nieuwe boekjes zijn begrepen lo boekjes voor jonggeborenen. (Op deze boekjes plaatst de spaarbank een eersten inleg van De lediging der spaarbusjes in den loop der maand leverde een bedrag van 3.019.27 aan kleine besparingen op. Het aantal in omloop zijnde busjes bedraagt thans 2300. In een adres aan den Gemeenteraad ver zoeken de na te noemen organisaties van personeel in overheidsdienst: 1 Algemeene R.K. Ambtenarenorganisatie, bureau: J. P. Coenstraat 25, 's-Gravenhage; 2. Algemeene Nederlandsche Christelijke Ambtenaarsbond, bureau Heelsumstraat 173, 's-Gravenhage; 3. Bond van Christelijke Politie-ambtenaren in Nederland, bureau: van Breestraat 50, Amsterdam 4. Nederlandsche R.K. Politiebond „St. Michaël", bureau Hazekampscheweg 118, Nijmegen; 5. Nederlandsche R.K. Bond vdn Over heidspersoneel „St. Paulus", bureau: Zwarte- weg 11, 's-Gravenhage; 6. Nederlandsche Christelijke Bond van Personeel in Publieken Dienst, bureau: Pro venierssingel 41, Rotterdam; aan het personeel in vasten en tijdelijken gemeentedienst een kindertoelage toe te kennen; voor deze toelage ln aanmerking te doen komen de wettige, gewettigde en pleeg kinderen van elk lid van het hierboven ge noemde personeel; als leeftijdsgrens vast te stellen den leeftijd van 18 jaar; de toelage te laten bedragen 3 van de jaarwedde, met een minimum van 60.en een maximum van 216.voor ieder in aan merking komend kind. Het adres wordt uitvoerig gemotiveerd. ln Casino. De van de Radio en Columbia-gramofoon- platen bekende artisten The Hodlars zijn voor a.s. Zondag met hun Band geëngageerd in Casino. Niet alleen dat The Hodlar Melodians uit stekende dansmuziek produceeren, doch als speciale attracties brengen zij ook bij uitstek muzikale shows en zal de tapdancer Jack Boy sterke staaltjes der tapdance-kunst demon- streeren. Het SINT NICOLAASFEEST is voorbij, doch van goede muziek en een pittige borrel kan U blijvend genieten in ■IIIIIIliilSKIHMIHIIIIIllilKi Weststraat Zuidstraat. Verkoop per glas en per maat. Telef. 698. VERPACHTING BLOEMISTERIJ AAN J. A. EN G. J. VAN STEIJN. B. en W. stellen den Raad voor: 1. voor het tijdvak 1 Januari31 December 1939 te verpachten aan J. A. en G. J. van Steijn, Sluisdijkstraat 41, aldaar, de bloemis terij, gelegen achter de Sluisdijkstraat, ter oppervlakte van 795 m2, met de daarop staan de opstallen, te w-eten een warme kas, twee bakken met ramen en een tweetal schuurtjes, voor een som van 3.-— per week; 2. Burgemeester en Wethouders te machti gen om, met inachtneming van de bepalingen der Pachtwet, zoodanige voorwaarden te stel len, als gebruikelijk en noodig zijn. VOORSTEL TOT HERZIENING DER TARIE VEN VOOR WATERLEVERING. B. en W. wenschen eenige wijzigingen en aanvullingen in de tarieven voor de waterle vering aan te brengen. Ie. het tarief voor de levering van water Ofschoon men de mogelijkheid niet geheel moet uitsluiten, dat er vandaag of morgen nog wel hier en daar een Sinterklaas zal opduiken, teneinde voor het een of ander buurt-comité een seance te geven, mag thans worden aangeno men, dat het meerendeel zoo zoetjesaan naar het gezegende Spanje gerepa trieerd is. Een woord van nabetrachting is hier ongetwijfeld op zijn plaats en daarbij willen wij in eerste instantie wijzen op het feit, dat er een hausse te constatee- ren viel inzake Sinterklazen-aanvoer. Er waren er met zilveren baarden en glazen muiltjes, maar ook met papieren mantels en gekleurde sokken, waarvoor wijlen Goffie Visser nog geen stuiver gegeven zou hebben. De een praatte met een grokstem (hetgeen geen specifieke Sin terklaas-eigenschap moet zijn) terwijl de ander nog met de baard in de keel pleegt rond te loopen. Er waren er, die krampachtige pogingen deden paedago- gisch op te treden en weer anderen die de Sinterklaas-als caricatuur in den handel brachten. En aldus trokken de Sinterklazen door deze stad, de jeugd vermanend om toch vooral brave lieden te worden en een voorbeeld aan de ouderen te nemen (hum... hum...). Dat deden al die Bis schoppen: of ze nu van standing waren, dan wel van twee-voor-een-kwartje Bij dit alles moeten wij in één opzicht ons leedwezen uitdrukken en wel in ver band met het feit, dat de Goede en Gulle Heeren alsnog te vroeg vertrok ken zijn. Het blijkt namelijk, dat de zak van Sinterklaas na 5 December nog goede diensten had kunnen verrichten. En dan denken wij terug aan dat vulles- bakras-hondje, dat van de week, nog geen kwartier na de kranslegging op het Monument op het Havenplein, z'n lin kerachterpoot oplichtte teneinde voor de eerste besproeiing te zorgen. Als straf een dag in den zak van den Sint lijkt ons, gezien de schennis hier ge pleegd, minstens noodzakelijk. Derge lijke democratische terreur kan niet spoedig genoeg den kop ingedrukt wor den. O zoo. Eveneens naar den zak hadden ver wezen moeten worden, die elementen, die onze scholen benut hebben als klad- doel. en in een soort zinsverbijstering on-Néderlandsche opmerkingen neer kalkten. Eerst met de roe, en dan in den zak, voorwaar, het loon van deze laffe knapen. Tenslotte had de zak als afschrik wekkend voorbeeld kunnen dienen bij de aanstaande Gemeentebegrootings- debatten, die Dinsdagavond aanvangen. Vermoedelijk zullen eenige leden in deze debatten een mogelijkheid zien om hun politieke nooddruft te loozen, zeer ten ongerieve van onzen eersten burger en diens wethouders, die het plan hebben dit karwij in record-tijd af te werken. De eerste de beste politiekeling in den zak. opengehouden door Bels en de Ruiter, en zie... geen enkele der leden die het meer zal wagen een mond open te doen over politieke kwesties, die evengoed een ander maal aan bod kun nen komen. Zoo ziet m$n: Sint Nicolaas heeft nog te spoedig de beenen genomen. Het kan ons alleen maar spijten. Den Helder en het herstel van de onafhankelijkheid ln 1813. In bovenstaande artikelen in de Heldersche Courant gedurende de laatste weken ver schenen, is een bijzondere datum komen vast te staan. Men leest n.1. wel eens in de nieuws bladen, dat er feest is gevierd in Leiden op 3 October, in Alkmaar op 9 October, in andere steden weer een andere datum van herden king. Over het algemeen hebben die data be trekking op gebeurtenissen, verband houdende met de bevrijding van een of ander vreemd en gewelddadig juk, waaronder de burgers van die steden te- lijden hebben gehad. Men leze de verslagen over die herdenkingsfeesten en men bespeurt er uit, dat de herinnering aan de vroeger doorgestane ellende wordt opge wekt. Men denkt hier in onze Gemeente Den Helder, dat er voor ons zoo'n bijzondere datum niet bestaat. Het tegendeel van zoo'n gemis aan bijzondere data te bewijzen, is het doel van deze bydrage. Laat ons dus beginnen met den datum van het bovengenoemd artikel, den 9den Mei 1814, toen onze gemeente bevrijd werd van het Fransche juk door het vertrek van den Admi raal Verhuel op dien datum. Het eigenaardige van den data der gebeurtenissen in de andere steden is wel, dat er feitelijk van die gebeurte nissen niets meer over is dan de geschriften, die er nog van bestaan. De bijzondere ge beurtenissen hier voor onze gemeente zijn echter nog steeds te zien biv. het behandelde Fort La Salie, dat thans nog bestaat en den naam Fort Erfprins draagt. Een buiten gewone, speciaal een Nederlandsche gebeur tenis is toch wel deze, dat onze gemeente de laatste, maar dan ook de allerlaatste vesting was, die zich eindelijk en ten laatste overgaf, na het ondergaan van enorme ellende en ver driet. De 9e Mei is dus voor onze gemeente een zeer bijzondere herinneringsdag, veel be langrijker voor onze gemeente, dan de tot nu toe steeds bevlagde 18 Juni, de herinnerings dag van den Slag bij Waterloo, wel is waar een dag, belangrijk voor de geheele wereld. De dagen van strijd, de dagen van ellende zijn in een „Historisch Gedenkboek 1913" be schreven door den bekenden historicus W. G. de Bas, die in de jaren 1905 tot en met 1911 Luitenant der Artillerie in de Stelling van Den Helder was. Indien we eenige jaren terug gaan, dan vinden wij 29 December 1799, de dag, dat Den Helder bevrijd werd van het juk der Engelschen en Russen. In de collectie van het Historisch Genootschap, alhier, zijn eenige platen en boekwerken aanwezig, die duidelijk aantoonen het vertrek dezer machten aan het einde van de Dijkstraat, aldaar, met het centrale punt „Het Wapen van Haarlem", een koffiehuis, dat zich daar toen bevondt. Morgen is het derhalve op den kop af 139 jaar geleden. Wij gaan weer verder terug en komen op 5 Augustus 1781, de Slag op Doggersbank tusschen de Hollandsche en Engelsche vloten De Hollandsche vloot vertrok van hier uit ^evechtsklaar van de Reede van Texel af. Een schilderij vermeldt deze, als te zijn op gedragen aan den Vice-Admiraal van Holland en Westvriesland, J. A. Zoutman. Ongeveer 157 jaar geleden. Wij gaan nog verder terug en vermelden de Zeeslag voor het Fort „Kijkduin" nabij Huisduinen op 21 Augustus 1673. Een in ons bezit zijnd schilderij vermeld het volgende: Tromp en Sprag .Vreeselijk Gevecht tusschen d'Admiraalen ,in den laatsten Zeeslag van het jaar 1673", waarin genoemd worden Admiraal de Ruyter, Prins Robbert, Admiraal van Nes, Vice- Admiraal Everts, Vice-Admiraal Swiers Ad miraal Bankert en anderen. Een en ander is prachtig beschreven in de werken over Het Nederlandsche Zeewezen", door den bekenden De Jong. Is reeds 265 jaar geleden. Nog gaan we weer verder terug en schrijven het jaar 1595, den 10 Maart, toen van hier uit de eerste reis naar Oost-Indië werd aan gevangen, de z.g. „Houtman-reis", 343 jaar geleden. Een boek met beschrijving dier reis (er bestaan in Nederland slechts twee exem plaren van) heet: „Verhael van de Reyse by de Hollandt- sche Schepen, gedaen naer Oost Indien, haar avontuer ende succes, met de be- schryvinghe der Landden, daer zy ghe- weest zijn. Seer genoechelijck om te lesen. Gedruckt voor Barent Langenes, Boeck- vercooper tot Middelborgh. Anno 1597." Ik heb hier eenige data genoemd van belang- lijke gebeurtenissen. Leest men de historische werken er over, dan zijn dat meestal belang rijke Maritieme voorvallen. Men komt zelfs tot de conclusie, dat de historische belangrijk heid der Reede van Texel en het Marsdiep over treffende, tot in het oneidige toe, verhaalde bijzonderheden van Amsterdam e.d. Het is jammer, .dat er voor onze Ge meente Den Helder met zijn Marine en vestingwerken niet een boekje bestaat, een populair geschreven werk, aangevuld met eenige afbeeldingen, reproducties van be staande schilderijen en gravures, waarin die voorvallen zijn geschreven, opdat zij algemeen bekend worden. Zoo'n histo risch werkje zou de belangrijkheid aan toonen, waardoor vanzelf waardeering wordt verkregen. Ten einde dat te bereiken zou ik hier de wensch willen uitspreken tot eenige medewer king van de Marine-officieren, opdat uitbrei ding kan worden verkregen van de reeds be staande, maar kleine Marine-afdeeling van het Historisch Genootschap. Op den duur komt men tot het spreken over het Marine-Museum, dat een belangrijke vestiging kan worden voor de plaats onzer inwoning. K. F. O. Onderstaande stand is uit de party A. Ouwens (R.K. Damcl. „Wilskracht")—W. v. Ravensteijn (zwart) (Held Damcl.); in deze stelling werd de partij afgebroken en naar de arbitrage-commiss.e van den Districtbond Zwart: 8, 12, 13, 16, 18, 19, 20, 23, 24 en 26. Wit: 27, 28, 31, 32, 33, 35, 37, 38, 39 en 44. Zwart aan zet zijnde speelt 2025. Wit heeft thans 2 speelbare zetten, op 3334 wint zwart door 2430 en le 1. 2g22; het sterkste spel voor zwart lijkt Wit 2. 27X16 4. 11X22 O.i. staat wit Zwart 18X36 26—21 thans ons thans: Wit Zwart 1 28—22 16—21 3; i&_11 of? 12—17 5. 37X26 36—41 verloren bijv.: 6 26—21 (A) 8—12 en niet direct 41—47, want dan volgt 33—29, 47X26, en 29X9 met remise kansen. 7, 2116 (O.i. zijn de andere mogelijkheden ook verloren voor zwart.) 7 13—18 8. 22X13 19X8 9*. 16—11 12—17 10. 11X22 41—47 en wit staat verloren. De 2e spelgang is de volgende: 1. 44—40 12—17 2. 40—34 (op 3934 volgt 8—12 met winst)! 2. 8—12 3. 28—22 (de eenige) 17X28 4. 33X22 2430! 5. 35X24 19X30 en wit moet een schijf verliezen. O.i. is de witte stand bjj goed spel van zwart te allen tijde verloren. Gaarne zien wij dan ook op- of aanmerkingen omtrent onze analyse van deze stelling tegemoet. Wij ontvingen een proefnummer van „De Damgids", welke 1 Januari 1939 officieel zal verschijnen. Hoofdredacteur is de oud-wereld kampioen B. Opringa. De verdere medewer kenden zijn J. J. A. Mertens (Eindspel), Geo van Dam (Problematiek) en W. Hoekstra (Varia), alle namen met een reputatie, die een waarborg zijn voor den inhoud van dit blad. Het blad geeft tevens een uitgebreid over zicht van de verschillende binnen- en buiteni landsche gebeurtenissen op damgebied. De eindspel rubriek is ditmaal geheel gewijd aan den grootsten eindspelcomponist Blanke naar, waarvan wij de volgende overnemen: Wit: 1 schijf op 42 er dammen op 36, 41 en 46. Zwart 1 schijf op 45 en dam op 5. De op lossing is: 3627, 4550, 4237, 506 (op 5—14 volgt 41—36 en 46X?8), 27—32, 6—1 A, 41—36, 1—6, 38—16, 6—1, 18—45, 1—6, 32—16, 5X41, 46X23, 6—22 of? 16—11, 22X6, 45—50. Wint. Op A 6—11 volgt: 41—47 (dreigt 3238 en op 1116 volgt 3221, 47X36), 1150 als oven. Op A 617 volgt 41—47, 17—26, 47—42 (belet 26—31), 26—3, 32—21 enz. Wint. Op A 6—22 volgt: 41—36, 22—4, 32—16 en 46X32 wint. Op A 6—50 volgt: 4136, 50X6, 3618 enz. Wint. Tijdens de ontmoeting ExcelsiorH.D.C. waren wij getuige hoe J. Bouman (H.D.C.) op de volgende aardige wijze zijn partij besliste. Zwart 3 schijven op: 26, 40 en 45. Wit 3 schijven op: 18, 27, 28 en dam op 50. Wit Zwart Wit Zwart 1. 40—44 2. 50X39 !45—50 3. 39—33! 40—45 4. 33—50 45X7 (a) 5. 27—21 26X17 6. 28—22 17X28 7. 50X6 gewonnen. Op a 45X1 volgt 50—45 enz. met winst. Onderstaande stand is voorgekomen in een partij van den heer C. Goedegebuur e<i door hem op aardige wijze tot winst gevoerd. De cyferstand is: Zwart 12 schijven op: 7, 8, 11, 12, 13, 15, 17, 18, 19, 20, 22 en 23. Wit 12 schijven op: 24, 26, 27, 29, 30, 31, 32, 34, 36, 40, 41 en 43. Zwart speelde 2228, waarop wit de party in zijn voordeel besliste. De oplossing van het probleem uit de vorige rubriek zullen wij een volgenden keer plaatsen. J. STOLL. APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandagmor gen is alleen geopend de apotheek van W. H. Kingma, Kanaalweg. Van Maandag 12 Dec. tot 19 Dec. wordt avond- en Zondagsdienst waargenomen door de firma Rootlieb, Binnenhaven. ZWEMINRICHTING RIJKSWERF. Wij vestigen er de 'aandacht op, dat in tegenstelling met een desbetreffend bericht in ons nummer van gisteren, de zweminrich ting op de Rykswerf niet gesloten is. Het A.N.P. meldt uit Den Haag: e haringvisscherij op de Noordzee is vrij wel afgeloopen. De vangsten zijn zeer gering en loonen de moeit* niet meer. Enkele meest kleinere schepen hebben dan ook de vis- scherij beëindigd. Echter zullen ook verscheidene van de gis terenmorgen binnengekomen loggers naar het Kanaal vertrokken. De vangsten zyn daar zeer goed en varieer den bijv. tusschen 25 en 200 kantjes. Aange zien de prys van de versche haring zeer hoog is, kan bij flinke vangst een mooie besomming worden gemaakt. J

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 6