Abonneert II op dit blad Sport Hachelijk avontuur „AU GASTRONOME" ïïaeuwink&ofwn (üf onze aiwtUctdete BEST! BEST! BEST! „TROMP". Een onfortuinlijke melkslijter van schepeling der O 15 Oost Indië Vlootvoogd blijft in Indië HRC -nieuws Helder 2 Alcmaria 2 Morgen is de Donkere Duinen loop Tijdschriften Zóó is het eenparig oordeel C van de pers over het eerste populaire Marmeboek De koloniale puzzle Vanmorgen in de vroegte, kwart voor zeven, was de melkslijter R. Minneboo, zoo onfortuin lijk met zijn motordriewieler in het kanaal aan de Weststraat te rijden. M. reed in de richting van de Hoofdgracht en wilde dus aan het begin van de Weststraat zijn bocht nemen naar de Hoofdgracht. Daartoe remde hij zijn motordrie wieler af, met het noodlottig gevolg, dat zijn rem aan een zjjde dienst weigerde en zijn rij wiel met flinke snelheid rechts naar den weg schoot, het trottoir opreed en via de heesters, in het Werfkanaal verdween. Gelukkig had Minneboo de tegenwoor digheid van geest zelf van zyn vehikel af te springen, zoodat hij slechts zijn wagen met bussen in de diepte zag verdwijnen. Maar die onderdompeling was dan ook radicaal. De motor verdween geheel onder het wateroppervlak. De melkslijter, geholpen door een voorbij ganger, begon meteen een bergingspoging en mocht inderdaad het genoegen smaken, met be hulp van een takeltje, na korten tijd zijn wagen op het droge te trekken, toen werden de bussen opgevischt en kon M. er aan denken, hoe hij dien dag zijn klanten op de snelste wijze zou kunnen bedienen; want dit avontuur had zijn dag leelijk in de war gebracht. Bijna verdronken In een auto. In den nacht van Zondag op Maandag 13 November waren, naar de Beurs- en Nieuws berichten meldt, drie leden van de bemanning van de O 15 samen met drie andere personen, twee Venezolanen en een Curagaoënaar, in een zevenpersoonsauto op weg van Oranjestad naar St. Nicolaas. Onderweg sloeg de slagregen ontzet tend neer en bij het Spaansche lagoen bleek hier zulk een stroom te staan, dat een stuk van den weg afgeslagen was en een gedeelte van de brug eveneens was vernield. Hierdoor kwam de auto geheel onder water. De inzittenden zagen toen kans om door het raampje naast den chauffeur uit den. wagen te kruipen. De kok van de O 15 werd door den woesten stroom meegesleept. Een der eersten, die het ongeluk opmerkte, was een pastoor, die oogenblikkelijk de politie waarschuwde, waarna het niet lang duurde of majoor Oppenhuizen van de militaire politie was ter plaatse, terwijl een groot aantal man schappen werd opgetrommeld en ook mariniers kwamen toegesneld. Touwen werden over en weer gesmeten, niets mocht échter in het begin baten. Majoor Oppenhuizen waagde eigen leven om het leven van de menschen, die zich wanhopig aan de autokap klemden, te redden. Eindelijk gelukte het, na drie en een half uur van intense inspanning, om allen uit het water te halen, dat een vaart had van mis schien wel veertien vijftien mijl per uur. Het bleek, dat de kok zich aan een boomstok had vastgeklemd en gelukkig op een klip was terecht gekomen, vanwaar hij verlost werd door twee Venezolanen, die, eveneens met voorbijzien van hun eigen leven, hun kranige reddingspogingen tot een goed einde brachten. Geen tegenbezoeken. De Telegraaf verneemt uit Nederland, dat de minister van Defensie heeft besloten het voor genomen bezoek van den Indischen vlootvoogd aan het buitenland, zulks ter beantwoording der bezoeken, door vreemde oorlogsschepen aan Nederlandsch-Indië, gebracht, niet te doen doorgaan. Het is al heel wat jaren geleden dat een Indi sche vlootvoogd een officieel bezoek aan bui- tenlandsche havens bracht. Wij herinneren ons, dat het de toenmalige vice-admiraal Ten Broeke Hoekstra was die deel nam aan vlag vertoon in Japan toen de keizer er gekroond werd. Nadien is van dergelijke officieele visites niets meer gekomen. Het reciproceeren der buitenlandsche bezoe ken is de laatste twee jaar weder aan de orde gekomen, doch werd telkens met het oog op de spanning in den internationalen, toestand uitgesteld. Ook thans acht de minister van Defensie er blijkens ons telegram den tijd niet rijp voor. Indië krijgt vrij regelmatig bezoek van vreemde oorlogsbodems, vooral van Franschen en Engelschen, soms ook van Japanners en Amerikanen. DE „VAN CLOON" VLOTGESLEEPT. De pogingen om de „Van Cloon" van de K.P.M. vlot te sleepen, zijn gisteren in den namiddag geslaagd. Aanvankelijk was de posi tie van het schip er niet beter op geworden, terwijl bovendien eenige lekkages werden ge constateerd. In verband daarmede is gister nacht nog de „Van Overstraten" van de K.P.M. uit Menado naar Liroeng (Sangi en Talaud- eilanden) gedirigeerd. Te zamen met de „Rog geveen" werd een nieuwe poging tot afsleepen gedaan, welke met succes werd bekroond. De „Van Cloon" kon heden zijn reis vervol gen, waaruit tevens valt af te leiden, dat de schade niet zoo belangrijk is als men aanvan kelijk wel vreesde. Heden Erwtensoep 15 cent p, p. Kippensoep 15 cent p. p. Spoorstraat 94 Tel. 660 De H.R.C.-elftallen voor a.s. Zondag zijn als- volgt samengesteld: H.R.C. I tegen Alkmaarsche Boys I, 2 uur. Dijkshoorn Leavy Selderbeek Kuiper Stolk Zuidema Sanders Romeijer Pirard de Jong Dissel H.R.C. II uit tegen D.W.V. II. Dukers v. Pelt Buitenhuis Post v. Dok Kok de Vries Heijblok Zymny Boonstra Snijders H.R.C. 3 uit tegen West Frisia 2. Goudswaardt Dijkshoorn Dekker v. d. Berg Geervliet Darphorn Knol de Schipper Kater Oom v. Es In het Helder-kamp ziet men met groote belangstelling den wedstrijd van morgen tusschen Helder 2 en Alcmaria 2 tegemoet. Immers het 2e elftal is Helder's hope en staat met fraaie cijfers aan het hoofd van haar afdeeling. Een overwinning op de sterke Alk maarsche. ploeg, die tevens haar grootste concurrent is, beteekent weer een flinke stap nader tot het kampioenschap. De wit-zwarte reserves zullen dan ook man voor man voor hun fraaie kans vechten, waarbij wij hen gaarne onze beste wenschen meegeven. Het elftal is: Prins Schotting G. v. Beekhoven Bijl Steenbergen Quant Siersma Burger v. d. Bcogaerde Voerman de Leur Verpleegster, door Helen Dore Boyl- ston, bewerk l door Fenna de Meyier. Ing. 1.90, geb. 2.50. Uitgave Hollandia-Druk- kerij N.V., te Baarn. Dit boek is in zeker opzicht een vervolg op „Leerling-verpleegster", van dezelfde schrijf ster. Het kan echter zonder eenig bezwaar, los daarvan gelezen worden. Het is een roman voor oudere meisjes en vertelt ons van het leven van een verpleegster in Amerikaansche ziekenhuizen. We maken in dit boek ds be vordering van Suze Barton mee, de verpleeg ster, die zich geheel geeft aan haar werk en voor wie het praedicaat „liefde"-zuster maar niet alleen een naam zonder meer is. Na een tijd lang operatiezuster geweest te zijn, welke taak haar minder bevalt, omdat zij de directe omgang met de patiënten prefereert, wordt ze hoofd van de kinderafdeeling. Het is een boeiend geschreven en uitstekend vertaald boek, zeer geschikt voor onze oudere meisjes. Het is meer gegrepen uit het volle leven van het werkende meisje dan over het algemeen genomen onze Hollandsche meisjes roman. Een man zonder karakter, door Roel Houwink. Uitgevers Mij. „Holland" te Amsterdam. Wij hebben hier een boek voor ons, dat in dezén tijd, waarin de strooming naar geeste lijke en moreele herbewapening zich baan- breekt, zeer op zijn plaats is. Houwink schetst hier op zijn boeiende wijze het huwelijksleven van het echtpaar Maasvan Griendt. Zij, godsdienstig opgevoed, „doet" aan haar ge loof niet meer. Hij heeft het bestaan van God en de zin van Zijn dienst stekte met een schouderophalen sterk betwijfeld het als „kinderachtig" betiteld. Hun huwelijksleven mislukt in eerste instantie. Maas, de man zonder karakter, wordt beheerscht door de omstandigheden. Na het vertrek van zijn echtgenoote is Maas dagelijks een prooi van zijn hopeloosheid en geestelijke zwakheid. E hter komt op zekeren dag voor hem de op lossing. Hij weet niet wat die hernieuwde kracht in hem is, doch noemt haar Christus, omdat hij er geen anderen naam voor weet. En daar ook zijn vrouw een wijziging in haar gedachtengang ondergaat, vormt dit de basis voor hun „tweede" huwelijk, waarvan de inhoud zóó rijk is als zij vroeger niet hadden gekend. In het licht van de wetenschap, dat bij God alle dingen mogelijk zijn, willen wij niet toftien aan de vraag of hier de werkelijk heid te mooi is voorgesteld. Integendeel, wij willen zelfs hopen, dat dit boek door velen zal worden gegrepen en dat het velen zé.1 grijpen. Want het hier geteekende echtpaar staat niet alleen in zijn eerste ondervinding en maar al te vaak wordt een oplossing bin nen het huwelijk onmogelijk geacht. Het boek is prettig geschreven en het feit, dat op bijna iedere bladzijde vragen of diep liggende gedachten worden opgegraven, maakt het niet vermoeiend. De Zonen van Timah, door J. Kleian. Uitgave van Holkema Warendorf N.V. te Amsterdam. Prijs ingen. 2.50, geb. 3.50. Over Indië en het leven daar is reeds veel geschreven. Maar hoe weinig is er feitelijk, dat de kern van het wezenlijke raakt, hoe weinig boeken zijn daar geweest, waarin men werkelijk Indië en diens ganschelijk aparten sfeer en samenleving kon leeren. Thans ligt voor ons van de hand van J. Kleian een oor spronkelijke roman: „De Zonen van Timah". Deze auteur is dezelfde van wien wij hiervoor lazen „Deliplanter", een boek, dat opviel door zijn kennis van zaken en een gunstig onthaal vond bij het Nederlandsche publiek. Met belangstelling hebben wij thans ken nis genomen van dit boek, en kunnen niet an ders doen dan een eeresaluut brengen aan den schrijver. Op uiterst sobere wijze heeft hij hier het leven van een aantal menschen in Indië ge- De wedstrijd Q.S.C.Helder is op verzoek van de Wormerveerders en met goedvinden van Helder uitgesteld en opnieuw vastge steld op len Kerstdag. AiMelLeb Morgen om 12 uur zal binnen het hek van de „Donkere Duinen" bjj den heer Klop, het eerste startschot klinken Voor de junioren (Hoorn, Alkmaar, Texel en Den Helder) voor de 1000 m snelloop. De bekende official en pen ningmeester der Koninklijke Nederlandsche Athletiek Unie, de heer N. Paauw, zal fungee- ren als starter. Er zijn ongeveer 60 deelnemers ■die zich in hun klasse zullen bekampen. Diverse zaken stelden een medaille beschikbaar, o.a. Schoenhandel Oost, Sigarenmagazijn Mesker, Lunchroom Lensen en de Heldersche Courant. Verder zegden reeds medewerking toe het Roode Kruis. De volgorde van starten is: 12 uur Junioren, 2e. C- en D-klasse K.N.A.U., 3e. 2000 m Helderschen, 4e. A- en B-klasse K. N. A. U. (Hier o.a. eenige der beste Nederlandsche loopers De Ruyter en Meyer, Gaarenstroom en Nieuwenhuizen. Verder o.a. in de B-klasse nog Walther, Knol, Berkhouwer enz. Jan Zeegers is verhinderd omdat hij in Rotterdam zijn kam pioenschap 10 km veldloop voor het laatst moet verdedigen. Het wordt nu het duel De RuyterMeyer die tot de grootste concurren ten van Zeegers gerekend worden. Zij starten echter niet boven de 5 km, zoodat zij wel naar Den Helder komen. De Jury zal bestaan uit de volgende heeren: N. Paauw, De Zeeuw, Van Gorkum, J. Dekkers, Krijns en Collet. De prijsuitreiking zal geschieden door den Edel- achtbaren heer Burgemeester G. Ritmeester. De deelnemende vereenigingen van buiten zijn „Volewijckers", „Meteoor", „A.V. Quick" Amsterdam, „A.V.A." Alkmaar, „H.E.O." Hoorn en Texel. De Heldersche vereenigingen zijn Adelborsten, Scherm- en Athletiekver. en Speeltuinver. „Den Helder". De toegang tot den wedstrijd is gratis, die voor liefhebbers een prachtige gelegenheid biedt om met deze tak van sport kennis te maken. Dè loop geschiedt geheel in het park over de buitenste paden, tevens gaat de loop onder elke weersomstandigheden door. schetst. Van hun leven en werken daar in In- sulinde. Van hun moeilijkheden en hun vreug den. Van de zeer speciale moeilijkheden, whar het de opvoeding der jeugd betreft. De^e auteur heeft fantasie, ongetwijfeld, maar hij verliest nergens de realiteit uit het oog en dat is het juist, wat deze roman zoo acceptabel maakt. Men voelt dat deze man zelf dat Indische leven aan den lijve gevoeld moet hebben, er mee geworsteld en gestreden heeft. Wie een goed boek over Indië wil lezen schaffe zich „De Zonen van Timah" aan. Hij zal er iets uit kunnen leeren. Op jacht naar dieren en menschen door Cheary Kearton. jitgave van Scheltens Giltay; prijs in prachtband 2.90. Geboren in Twainthe, leerde Kearton reeds op zeer jeugdigen leeftijd de natuur kennen én dus... liefhebben. Het toeval wilde, dat hij zich voor eenig geld een fototoestel kon aanschaf fen, hetgeen van zeer groote beteekenis zou worden op het verloop van zijn verder leven. Tezamen met zijn broer maakte hij een aantal foto's van vogels, en zoo ontstond zijn eerste boek. De eerste cinematografische opnamen werden gemaakt, toen hij gelegenheid kreeg 'n Zeppelintocht te maken. Daarna vertrok hij naar Afrika. Aangesloten bij Mr. James C. Clark, natuuronderzoeker, drong hij door tot in het hart der jungle en het zijn deze ervarin gen, die hij in dit boek beschrijft. Een bijzonder mooie reisbeschrijving, die gesierd wordt door tal van zeldzame foto's. Uit Afrika terugge keerd werd hij oorlogscorrespondent; eerst in België, later in Duitsch Oost-Afrika. Voor het vervaardigen van waardevolle opnamen stelt hij keer op keer zijn leven in de waagschaal, en van hem kan gezegd v orden dat hij de razende fotoreporter van de jungle werd. Een boek vol avontuur, spannend van pagina tot pagina, dat door iedere categorie van lezers gewaardeerd zal worden. Een boek vol emotie over die deelen van de oude aarde, waar men het avontuur nog tegenkomt en waar leven en dood elkaar zeer dicht benaderen. Het Rad aer Fortuin door Teun de Vries. Uitgave Van Loghum Slaterus N.V. te Arnhem. Ingen. 3.90, geb. 4.90. „Het Rad der Fortuin" heet het vervolg op „Stiefmoeder Aarde", de voortzetting van de Kroniek van het geslacht Wiarda. In dit deel worden de lotgevallen verteld tot aan het uit breken van den wereldoorlog (periode 1900 1914) een periode van oppervlakkig en bloei, en waarin het groote kwaad, dat komende was zyn oorsprong vond. Bij het verschijnen van het eerste deel heb ben wij er op gewezen dat hier een schrijver aan het woord was, die bezield is met den drang van binnenuit, om te getuigen. Om te getuigen van datgene, wat er roert en gist onder die onverzettelijke Friesche boeren, die ons nog nimmer zoo ten voeten uit geteekend werden in een roman. Teun de Vries is een belangrijk schrijver, om niet te zeggen een groot schrijver. De fi guren zijn menschen van vleesch en bloed, hun zorgen, hun ellende, hun vreugden, ze kunnen van U en mij rijn. Het is alles'even trillend van leven en nergens speurt de lezer eenige concessie aan romnatiek of wansmaak Hij blijft, heel dit 'lijvig boek door, zichzelf. Indrukwekkend teekent hij de familie. Neem Ekke, de zoon van Jarig: zie hoe het boeren bloed onder zijn heeren jas gist en kolkt en hoe hij blijft, in wezen: de Friesche boer. In feite is dit boek een strijd. Een strijd voor geluk en fortuin van een groote familie. Maar de fortuin is grillig en onberekenbaar en zij schikt zich niet naar de wenschen van hen, die er haar om smeken. Ook niet naar die der Wiarda's. De achtergrond van dezen roman, het Friesche land, is geteekend, zooals alleen Teun de Vries dit kan. Als een strakgeschil- DeTooneelspiegel. Uitgave A. J. G. Strengholt te Amsterdam. December-nummer. H. P. van den Aardweg opent dit nummer met een gedegen beschouwing over de taak van den tooeelcriticus terwijl een aardige schets opgenomen werd over „Gracie Fields kwam en overwon". Gevoelig* geschreven werd een artikel over August Kiehl, naar aanleiding van diens verscheiden, terwijl natuurlijk het noodige opgenomen weru over onze stads schouwburg, die zjjn 300-jarig bestaan vierde. Het nummer werd keurig geïllustreerd. „Zonneschijn", tijdschrift voor de jeugd, uitgave Drukkei j pinoza, N.Z. Voor burgwal 271273, Amsterdam. Het nr. van 1 December van dit gezellige kindertijdschrift staat natuurlijk in het teeken van Sinterklaas, daaraan het tooneelstukje in één bedrijf door Dixie gewijd en C. H. Bos- Everts vertelt in een schets „Hoe Sinterklaas het Sinterklaasfeest wilde vieren." Er zijn Sinterklaasversjes, met aardige prentjes, maar er is ook heel wat andere lectuur dat onze kinderen zal boeien en knutselwerkjes en puzzeltjs, die ze bezig zullen houden. In het hoofdartikel van het December-num mer van „Onze Vloot" worden in het bijzonder de politiek-strategische consequenties bespro ken die het accoord van München voor Neder land met zich mede heeft gebracht. Voorts is er een artikel opgenomen van Jean Michel Renaitour, voorzitter van de Fransche parlementaire Vlootcommissie, getiteld: „De rol van de Zeemacht in geval van oorlog" en een van den Duitschen Schout-bij-Nacht Gadow over „De Duitsche Marine". Verder geeft een onderofficier der marine, als „stem uit het midden", onder den titel „Waar wij recht op hebben" zijn gedachten weer op den opbouw der marine.' Tenslotte zijn er eenige mededeelingen om trent het op 30 December a.s. te houden „Ap- saut der Adelborsten" in Den Haag, dat even als het vorige jaar plaats zal hebben in de zalen van den Dierentuin aldaar. Het nummer is van verschillende foto's en penteekeningen voorzien. derd doek, een imposant coloriet, ligt hij ach ter de geschiedenis van het geslacht. Een boek van een kunstenaar, waarvan wij hopen dat het een grooten lezerskring zal krij gen. Gezien het succes van „Stiefmoeder Aarde" twijfelen wij daaraan niet. Het la d van de eeuwige zon, door F. HanaHupbach, 1 "werkt door Diet Kramer, geïll. met 24 penteekeningen van R. Stratie. Uitgave Hollandia-Drukkerij N. V., Baarn. Prjjs ingen. 2.25, geb. 2.90. De schrijfster van dit boek heeft Indië lief en zij teekent met zoo groote warmte en ken nis van zaken, den toestand in „het land van de eeuwige zon", dat de lezer gepakt wordt door het boeiend beeld dat zij geeft van ons mooi Indië. Vooral voor onze jonge en oudere lezers, die Indië uit eigen aanschouwen ken nen of er familie hebben is dit boek een koste lijk bezit. De schrijfster behandelt „alle aspec ten van het leven in de tropen; teekent de ma jestueuze pracht der bergen, de sombere beklemming van het oerwoud, zijn flora en fauna. We vinden er de menschen in de rimboe in geteekend, net leven in de groote stad. Het leven der kinderen. Verhaal over muzikanten en zangers, over de jaargetijden en over plan ten en dieren. Kortom een beeld van het heele rijke en kleurige leven in Indië. De illustraties zijn eenvoudig en van weinig pretentie, doch verlevendigenhet geheel. Verbruik s-C oöperat-ie, door Ir. D. Groenveld (Den Haag, N.V. Servire). In een bescheiden, vlot geschreven, boekje, pleit Ir. Groenveld met klem en nadruk voor den vereenigingsvorm, die coöperatie heet. Hij waagt, dat in deze tijden, nu de middenstand, de gezworen vijand van de coöperatie, het zóó slecht heeft! Juist nu Schr. ziet de dreiging van de „ordening" en „reglementeering" steeds sterker worden. Hij ziet hoe de Staat zich maar é.1 te vaak ver eenzelvigt met bepaalde producentenbelangen (voorbeeld: de ervaringen met de landbouw crisismaatregelen) en krijgt het gevoel, dat de verbruiker dreigt „platgeknepen" te worden tusschen de moderne enorme combinaties van voortbrengers. De coöperatie wil de groote geestelijke waarden, altruïsme en onbaatzuch tige samenwerking, in de practijk van het be drijfsleven tot gelding brengen. Daarom, on danks bezwaren, juist nu! A. Mr. B. In geen Marinegezin mag dit echte zeemansboek vol humor ontbreken. bestelt nog heden Uw ex. bij Uw boekhandelaar of bij de uitgeefster, iV. V. Drukkerij en Uitgeverij v.h.C.deBoerfr.,DenHelder S Prijs f 2.50. Het is met dat koloniale vraagstuk toch ook een moeilijk oplosbare puzzle. Er is een tijd geweest, dat alle bezitters van koloniën om het hardst zongen, dat het met- die koloniën een scheepje van bijleggen was, Dat was in den tijd, toen men vreesde, dat er met jaloersche oogen naar het bezit werd gekeken en dat er kapers voor het koloniaal bezit op de kust waren. Toen het dan ook zoover kwam, dat Duitsch land zijn aanspraken liet gelden, toen heeft men eerst een tactiek van volkomen negatie toegepast. Engeland liet zich over dit vraag stuk niet uit ,maar toen Duitschland bleef aandringen, toen kwam de Engelsche pers los. Er was geen sprake van, weer werd be cijferd, dat koloniën alleen verlies beteekenen. „Nu, dan is het heelemaal geen bezwaar ze terug te geven", was het commentaar van Duitschland. Terecht! De aanhouder wint echter en de argumenten van Duitschland, dat de afstand slechts tijdelijk was en dat een groote mogendheid als Duitschland toch niet steeds geweigerd kon worden koloniën te be zitten, begonnen hoe langer hoe meer kracht te krijgen. Het contact van Chamberlain met Hitier bracht het vraagstuk van de kolo niën ook een heel stuk dichter bjj zijn oplossing. De uitvoering van dé overeen komst van München verwijderde die op lossing weef verder van haar doei. Duitschland zal evenwel aan zijn eischen vasthouden, daarvan is de wereld wel over tuigd en wie de Duitsche persstemmen volgt, wordt in die meening versterkt. Het is geen kwestie van teruggave, zoo schreef dezer dagen een vooraanstaand Duitsch orgaan. De mogendheden hebben slechts het bestuur over onze koloniën gekregen en het wordt nu tijd dat we ze terug krijgen. Het komende voorjaar zal ook voor dit vraagstuk de noodige spanning opleveren. En daar staat nu Italië met zijn eischen naast. De betoogingen tegen Frankrijk worden heftiger. Het ziet er in alle opzichten naar uit, dat de vrede van Europa opnieuw gekocht zal moeten worden door een gebiedsafstand, dit maal ten nadeele van Frankrijk. Of Frankrijk daarin toe zal stemmen. Of Duitschland achter de Italiaansche eischen zal gaan staan, tegen over Frankrijk, waarmee het pas zijn vriend schapsverdrag gesloten heeft? De politiek van Europa is op het oogenblik weer allesbehalve doorzichtig maar heeft vela mogelijkheden in zich tot botsing en wrijving. STOOM V A AKI MIJ NEDERLAND Chr. Huygens, u., 8 Dec. te Southampton. Joh. van Oldebarnevelt, t., 8 Dec. v. Algiers. Marnix v. St. Aldegonde, u., 9 Dec. v. Co lombo. Saleier, 8 Dec. v. A'dam. Tajandoen, t., 7 Dec. v. Sabang. KON O El» STOOM BOOT MAATSCHAPPIJ, Achilles, 9 Dec. te R'dam. Alkmaar, u., 8 Dec. Terceira gepass. Aurora, 8 Dec. te Cadix. Barneveld, 8 Dec. W.Z.W. v. Valentia. Berenice, 8 Dec. te Vlissingen. Boskoop, u., 7 Dec. v. Falcahuano. Fauna, 9 Dec. te A'dam. Hermes, 8 Dec. te Istanboul. Irene, 8 Dec. v. A'dam. Irene, 9 Dec. te Harlingen. Iris, 8 Dec. te Oporto. Merope, 9 Dec. v. A'dam. Nereus, 8 Dec. v. Gothenburg. Oranje Nassau, u., 8 Dec. te Barbados. Orestes, 9 Dec. te Amsterdam. Poseidon, 9 Dec. te R'dam. Socrates, 9 Dec. v. Amsterdam. Tiberius, 9 Dec. te Hamburg. Titus, 9 Dec. te Hamburg. Thcseus, 9 Dec. v. Amsterdam. Ulysses, 9 Dec. te A'dam. Venus, 9 Dec. Z.W. van Ouessant. Vesta, 9 Dec. te Livorno. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Beemsterdijk, 7 Dec. W. v. Scilly. - Blommersdijk, 8 Dec. te Antwerpen. Boschdijk, pass. 9 Dec. Vlissingen. Dinteldijk, 7 Dec. v. Cristobal. Leerdam, 8 Dec. te Vera Cruz. Nieuw Amsterdam, 9 Dec. v. Southampton. Noordam, 8 Dec. v. Philadelphia. •jAVACHINAJAPAN LIJN. Tjisalak, 7 Dec. te Batavia. Tjisadane, 8 Dec. te Manilla. Tjisaroea, 7 Dec. v. Shanghai. Tjisondari, 8 Dec. te Londen. ROTTEKDAMSCHE LLOYD. Kertosono, u„ 9 Dec. te Genua. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Ajax, 9 Dec. te Penang. Hector, 9 Dec. tc Shanghai. Maron, 8 Dec. te Hamburg. Memnon, 8 Dec. te Londen. Menestheus, 7 Dec. te Kobe. Myrmidon, 7 Dec. te Suez. Titan, 7 Dec. te Port Said. ROTTEKDAMSCHE LLOVD. Blitar, u., 8 Dec. te Sabang. Garoet, t„ 9 Dec. te Marseille. Kota Agoeng t„ 8 Dec. te Suez. Kota Inten, 9 Dec. te Rotterdam. Kota Nopan, 9 Dec. te Belawan. Soekaboemi, t„ 8 Dec. v. Singapore. Tjikembang, 9 Dec. te Antwerpen. EM/.ETCO 4,1,1 N. Jonge Elisabeth, 8 Dec. v. Bagnara. Jonge Johanna, pass 8 Dec. Gibraltar. KON PAKKTVAAIM MAATSCHAPPIJ Boissevain, 8 Dec. v. Mahe. Nieuw Zeeland, 7 Dec. te Batavia. Nieuw Holland, 8 Dec. te Melbourne. Tegelberg, 8 Dec. v. Lorenzo Marqués. KON. HOi,L. -A.OYD. Eemland, 7 Dec. te Bremen. Salland, u„ 8 Dec. v. Las Palmas. SILVEK-JAVA PACIFIC-LIJN. Marken, 7 Dec. te Colombo. Saparoea, 8 Dec. v. Calcutta. Silverwillof, 7 Dec. v. Kaapstad.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 7