WAT GëWEIM Pi 1D©SC©PEN? k prebihbüuri-M SCHRALE HUID KIQOSTERBALSEM Derde Blad Zaterdag 10 December 1938 Strandwandeling Texelsch nieuws önó QndLócPi Piaedfe, Ziu.o.Ü-S'Aeateb Groote rol van Lewis Stone Rijkspostspaarbank YlLa£ta-(TA&ateA Toy-wife (Kind-vrouwtje) Mond- en klauwzeer Ingekomen personen Vertrokken personen Texel-nieuws Burgerlijke Stand AKKER'S Waar de blanke top der duinen is omheind met prikkeldraad; Waar, om elke honderd meter een paal: „Verboden Toegang" staat Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald6.973,83 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 10. Lewis Stone, de hoofd rolvertolkster in „Zelfbe schuldiging" („The Man who cried Wolf"). Tivoli-theater. Opgave betreffende het kantoor der poste rijen te Den Helder. In den loop der maand November 1938 werd aan bovengenoemd kantoor op spaanbank- boekjes ingelegd 124.825,04 en terugbetaald 91.491,15 Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald33.333,89 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 60, Opgave betreffende het kantoor der poste rijen te Den Burg. In den loop der maand November 1938 werd aan bovengenoemd kantoor op spaanbank- boekjes ingelegd 12.739,97 en terugbetaald s 16.766,14 Van de beide hoofdnummers, die deze week in het Tivoli-theater draaien is ongetwijfeld „De Vader die zich zelf beschuldigde" („The Man, who cried wolf") de belangrijkste, voor namelijk wegens een bijzonder goede vertol king van de eerste figuur, Lewis Stone. Precies een week geleden heeft men op deze plaats een korte beschouwing kunnen lezen over dezen ras-acteur, Lewis Stone, den man, waarvan gezegd kan worden dat hij filmgeschiedenis maakte. Jaar-in, jaar- uit heeft men Stone kunnen aanschouwen, Java bezit een groot wegennet. Kwamen er vroeger zware hellingen in voor, diè de auto niet kon halen, thans is dit niet meer het geval. Het is nog niet zoo heel lang ge leden, dat hellingen van 20 en meer geen uitzonderigen waren! Daar werd dan een span oersterke karbouwen voor den auto ge spannen en langzzaam, stapje voor stapje, ging iiet bergopwaarts. Ook moest toen vaak koelwater worden bijgevuld. Een paar jaar later (we spreken van de jaren om 1908 heen) konden alle auto's die hellingen halen. Maar zeer bezwaarlijk bleven ze! Nog later werden de wegen verbeterd, de hellingen weggeno men door de wegen te verleggen, kregen ze een mooi dek van asphalt inplaats van de banden vernielende steenslagbedekking, zoo dat Java nu een wegennet bezit, dat gezien mag worden, al heeft de beruchte crisis aan het onderhoud geen goed gedaan. Op de „Buitengewesten" (zoo noemt men met een bedenkelijken naam het heele gewel dige gebied buiten Java) is men meestal niet zoo ver gevorderd. Zoo maakte eens een tou- rist op Nias een autotochtje. Verharde wegen kent men daar niet. Het regent er veel, zoo dat die wegen vaak week zijn; het was ook toen het geval. De auto ploegde diepe voren door de modder, tot men op een plek kwam, was- de weg te zacht was. Ze kantelde om. De reiziger kantelde mee en toen de auto stil lag, laghij er onder. Gelukkig was het ra vijntje, waar het gebeurde, ondiep De auto had maar één slag gemaakt. De chauffeur en zijn helper krabbelden er onder uit; maar de toerist lag geblokkeerd tusschen zijn koffers en kon zich niet bewe gen. De chauffeur nam een kloek besluit en sneed de kap door. Met hun beiden trokken ze den reiziger er onder uit. Er werd hulp gehaald, de auto werd over eind gezet, op het pad getrokken, gestart... en ze deed het, of er niets gebeurd was! Op andere eilanden de Indonesische eilandengroep is buitengewoon uitgesterkt treft men weer andere toestanden aan. Soms zijn de wegen er met steenslag wel verhard, maar ze leiden vaak door uiterst dun be woonde streken. Is er dan b.v. een boom over den weg gevallen, iets wat herhaaldelijk voorkomt, dan wordt dit niet spoedig genoeg aan de meest dichtbij gelegen kampong (dorp) gerapporteerd, zoodat hij er enkele dagen blijft liggen. Treft een auto dit, dan moeten de menschen zich zelf helpen en het obstakel verwijderen. Dit geeft dan groot oponthoud. Een tourist, wien dit op Soemba trof, moest toen zijn begeleiders: den chauf feur, een politie-oppasser en een soldaat, het gebruik van den hefboom leeren. KOOP - VERKOOP - TAXEEREN „VRAAG EN AANBOD", tel. 300 Makelaar F. Nypels, Spoorstraat 9-11 Dat versje schoot ons onwillekeurig te bin nen, toen we den laatsten Zondag in November naaf het strand reden. Het berailde paadje, dat naar Petten voert, waren -e al een heel eind afgepeddeld, maar nergens konden we een be hoorlijk pad vinden, dat naar het strand toe gang gaf, zonder een bonnetje op te loopen. Maar eindelijk was het ons toch gelukt en zoo liepen we dan gedrieën op de zandstrook, links van ons de beschermingsgordel van zand heuvels, rechts de steeds maar aan- en afrol lende watermassa, waarboven nu en dan een onstuimige roller zijn blanken kuif verhief. De Zuidwester bries bracht alles wat licht genoeg was en niet al te vast lag, aan de rol, zooals: stroohulzen van flesschen, stukken kurk, schel pen en ook de op sponsen gelij kende eiermas- sa's van de Wulk, een zeeslak, waarvan we een enkele maal een horen vonden. Maar... voor al dat soort dingen hadden wij weinig oog: 't was ons om de vogels te doen. Vele van onze gevederde vriendjes vinden op het strand bij laag water de tafel gedekt en het is een genot hen gade te slaan tijdens hun speurtocht naar voedsel, borend met de ge voelige snaveltjes in den slijkgrond. Ook had het een paar dagen tevoren flink gestormd, dus was de kans groot, eenige stookolie-slachtoffers te vinden. Gelukkig was dat niet het geval. We hebben geloopen, tot we paal zes reeds een behoorlijk eind achter den rug hadden en ontdekten slechts ééntje, een Alk. Wel vonden we nog de resten van een vogel, echter in een dusdanigen staat van ontbinding, dat alleen aan den snavel nog te zien was, dat we met een eendensoort te doen hadden, maar die had er zeker al weken gelegen. Op de basaltdammetjes zaten •tientallen oude, blanke zilvermeeuwen, met er tusschen- door de bruingevlekte jongen; hier en daar een paar mantelmeeuwen en een enkel kapmeeuw- tje. Twee scholeksters volgen te-pietend rake lings over het watervlak en streken neer op den steenen dam, waar eenige Paarse Strand- loopers ijverig voedsel liepen te zoeken, (Deze vogeltjes vallen echter niet gauw op, want'huh kleur komt schitterend overeen met die der basaltblokken.) Ook zagen we nog een Steen- loopertje. Dit vogeltje heeft de gewoonte, tijdens zijn voedselzoekerij, de steentjes en schelpjes om te keeren, maar jammer genoeg, kregen wij het ditmaal niet te zien. Ned. Herv. Gemeente. ren Burg, v.m. 10 u„ Ds. Visser; n.m. 2.30 u. Ringvergadering der Tex. C.J.M.V. Spr. Lor en Volkers. (osterend, v.m. 10 u., Ds. Kok. >e Waal, v.m. 10 u., Ds. Salm. Verkiezing ouderlingen, diaken en notabel, ren Hoorn, v.m. 10 u., Ds. Wesseldijk. Ie Cocksdorp, n.m. 7 u., Ds. Salm. luid-Eierland, n.m. 3 u., Ds. Salm. De Koog, n.m. 7.30 u., Ds. Kok. Dudeschild, v.m. 10 u., Ds. Tinholt. Doopsgezinde Gemeente. Den Burg, v.m. 10 u., Dr. Vis. Diakenverkiezing na den dienst tot 12 uur, id. te De Waal en Oosterend van 10 tot 11 u. Oosterend, n.m. 7 u„ Dr. Vis. Leger des Heils. Zaterdagavond, 8 u., Straatzang, Den Burg. Zondagmorgen, 7 u., Bidstond. Zondagmorgen, 10 u., Heiligingssamenkomst. Zondagavond, 8 u„ Verlossingsmeeting. Dinsdagavond, 8 u., Soldatenmeeting. Woensdag, Straatzang, Oudeschild. Donderdagavond, 8 u., Heiligingsdienst. Vrijdagavond, Straatzang. Met Kerstmis zal het 75 jaren geleden zijn, dat de R. K. Kerk te Den Burg in gebruik werd genomen. Te Den Burg is een vergadering gehouden van besturen van verschillende R. K. Vereenigingen, ten einde dit feit niet onopge merkt te laten passeeren. Een definitief besluit op welke wijze dit jubileum door de Katholie ken te Den Burg zal worden herdacht, is echter nog niet genomen. De R. K. Kerk werd in 1863 gebouwd in gewild Gothischen trant door den architect P. Brugman. Pastoor was toen te Den Burg de Zeereerw. heer L. J. H. Levisse. In 1912 werd ze aanmerkelijk vergroot. Nieuw geval van mond- en klauwzeer is aan gegeven onder het vee van den heer R. W, Stoepker te Eierland. Het vee is genezen op de boerderijen van: M. Koorn, Eierland. J. S. van Leeuwen, Eierland. W. S. Keyser, De Westen. Gebrs. Veeger, De Westen. Mietje Krijnen, De Cocksdorp 54, van Den 101. Cornelia Maria Jager, Den Hoorn, van Draai- boomsloot 47, Eindhoven. Dirk Braak, Herv. G„ van De Cocksdorp 99, naar Alkmaar Bergerweg 62. Luise Heinemann, Herv. G., van Binnenburg 12, naar Duitschland, Hallingen. Jan Witte, R. K., van Parkstraat 13, naar Dongen, Sanatorium Overdonk. Grethe Krone, van Oudeschild 111, naar Monnikendam, Kerkstraat 15. Gerbregdina Maria Dijt, echtgenoote van H. van Schaik, van Koogerstraat 13, naar Medem- blik, Geldehoorepad 3. Morgen speelt Texel I thuis tegen Schagen I. De wedstrijd vangt aan om 2 uur. Texel brengt het volgend elftal in het veld: Beumkes H. Neyens G. Witvliet Verseput P. Neyens J. Weijdt Th. Lap De Graaf M. Vlaming H. Ran Verheijen Texel II en Texel III hebben morgen rust. Tex. Boys I spelen op eigen terrein tegen Cocksdorp I om 2 uur. van 3—9 December. GEBORENSuze Wiep, d. v. Frederik van der Kooi en Alida Catharina Koorn. ONDERTROUWD: Hendrijc Kikkert en Trijntje Johanna Dob; Maarten Bruin en Tja- kina Noor. GETROUWD: Abraham Hendrik Vogelzang en Cornelia Wouterina Kalis. OVERLEDEN: Dirk Bijl, 39 jaar, geh. met Aartje Pleuntje van der Veer. Gevonden: een kerkboekje, een blauwe tasch, een blauwe ceintuur, een armbandhor loge, een rijwielplaatje, een heerenrijwiel, een damesrijwiel. Een opname uit „Kindvrouwtje", („Toy Wife") die deze week in het Rialto-theater draait. Van links n. rechts de drie eerste figuren: Melvyn Douglas, Luise Rainer en Robert Young. Luise Rainer in een prachtige creatie. Zij, die de „Goede Aarde" (Good Earth) gezien hebben, dragen behalve van Paul Muni een onvergetelijke herinnering van Luise Rainer als de vrouw van den Chineeschen boer met zich mee. Bij velen zal den wensch gebo ren zijn Amerika's grootste tragédienne, die van oorsprong een Weensche is, nog eens te zien om haar buitengewone gaven, gaven die slechts het bezit zijn van ware kunstenaars en kunstenaressen. Welnu, Luise Rainer is weer te zien en wel op hetzelfde witte vlak, als waarop zij hier ter stede de onweerstaanbare creatie van de Chi- neesche te zien heeft gegeven, n.1. op dat van de Rialto, het mooiste theater van onze stad. Het is echter een heel andere Rainer, deze uit „Toy-Wife" (Kind-vrouwtje). Zij is hier Gil- berte, door haar vader en zuster Frou-Frou genoemd en door beiden even hartstochtelijk bemind als... verwend. Heel haar jonge leven werd zij bespaard voor het kleinste leed, geen kwaad werd haar ooit berokkend, geen wensch belef onvervuld... Dat don niet anders dan een fatale uitwerking op de karakter-vorming van het jonge meisje, dat een onmiskenbare charme met zich voert, hebben. Zij werd oppervlakkig verlóor zich in zin voor vermaak en genoegen en bleef buiten de werkelijkheid van het leven dat voor iedereen eenmaal hard moet zijn, wil men heelemaal gelukkig worden. Frou Frou was overmoedig en dacht er niet aan, dat iemand in de wereld haar kwaad zóu künnen berokkenen. Helaas, dit geloof in de goedheid van de wereld werd wel op zeer tragische wijze geschokt. Zeker, zij trouwde een wel haast ideale man in den persoon ran den knappen en begaafden advocaat Georgés, ze ker, zij kreeg een schat van een zoon in den kleinen Georgie, maar... daarmee was hfet leven niet gedaan. Fröu-Frou bleef „Kind vrouwtje", onbezorgd, lief, maar zij had niet lief zooals een Moeder van een kind houdt of zooals een vrouw van haar man, Het huwe lijk dreigde schipbreuk te lijden; onafwend baar kwam het noodlot nader, de komst van Gilberte's zuster verhaastte het proces, on danks derzelver uiterst goede bedoelingen... Zoo is het verhaal van Toy-Wife. Zooals men ziet, behandelt het een chapiter, dat niet nieuw is in de cinematografie. Maar dat kan geen kwaad, integendeel de vele oppervlak- kigen onder ons nemen de les van deze film maar eens ter harte! Toegegeven, dat de laatste paar honderd meters geheel vreemd zijn aan onzen tijd (zij roepen reminiscenties op aan het slot van Verdi's Traviata), maar de verdienste van de film is, dat zij iets te zéggen heeft. Zij heeft een uitstekende ten- denz! doorgaans in een tweede rol, maar altijd op een brillante wijze die rol vertolkend. Er steeds in slagend die rol leven in te blazen. Als de historie der cinematografie geschre ven wordt is het onmogelijk dit te doen zonder den naam van Lewis Stone daaraan te verbin den. Hij gaf standing en karakter aan vele films van het eerste plan, en behoorde niet tot de beruchte Hollywood-club, die zich door pikante reclame-stunts bekendheid trachtte 'te verwerven. In deze film ziet men Lewis Stone in een creatie, die men niet spoedig vergeten zal. Dit is weer een van die merkwaardige Amerikaan- sche rolprenten waarin Hollywood een opmer kelijk zuiver aanvoelen van de tragiek in het menschenleven wist te toonen. Dit is des te meer merkwaardig, omdat dit nog altijd niet de sterkste zijde van de Amerikanen is. Het is een uiterst spannend verhaal, zonder evenwel gerekend te kunnen worden tot het ordinaire detective-story genre: het is het be klemmend relaas van een strijd om het leven van een mensch, dat boeit van de eerste tot de laatste meter. Een film, uitgebracht door Universal, en ge registreerd door den zeer deskundigen Lewis R. Foster. Naast Stone treden op Tom Brown, Barbara Real en Robert Glecker. „Het Meisje met de vier Vaders" is van een geheel ander; gehalte; hier een reeks van uitermate onderhoudende nonsens-scènes, met bravour gebracht door de vier „koningen van den lach", Bert Lahr, Jimmy Savo, Billy House en Mischa Auer. Het is e'en serie van de meest krankzinnige dwaasheden die alleen maar bedacht en uitge voerd kunnen worden in het brein van de Hol- lywoodsche amusements-maohine. In Amerika liep deze film met groot succes, terwijl ze ook in Nederland bij het lachgrage publiek een dankbaar onthaal vond. Dat is te produceerd worden. Zoo is het te begrijpen, dat „musicals" tegenwoordig opvallend weinig ge produceerd worden. Zo is het te begrijpen, dat deze „Merry Go Round of 1938" (de oorspron kelijke titel) een dankbaar onthaal vond en ook in Den Helder wel in den geest zal vallen. Een programma, met de meest eclatante af wisseling tusschen het „zware" en lichte genre. Als Ge geplaagd wordt door schrale huid, kloven, gesprongen handen, dan komt dat doordien Uw huid door de schrale wind te veel is uitgedroogd, te weinig vet bevat en niet voldoende functionneert. Verzorg Uw huid dan dadelijk met Kloosterbalsem. Wriif 's avonds wat Kloosterbalsem op Uw huid, wrijf goed in. Na een kwartier is de Kloosterbalsem door Uw huid opgezogen. Gedurende de nacht doet de Kloosterbalsem zijn huidgenezende en huid versterkende werking, Kloosterbalsem dringt diep in de weefsels en maakt Uw huid gezond, glad en gaaf, bestand tegen t ruwe klimaat. Akker's Kloosterbalsem bijt niet, zooals andere middelen en is ook niet te yerge- Per pot van 25 Gram f 0.62i/a, pot van 50 Gram f 1.04 Zilverplevieren Wat is dat een aardig goedje!!! Die hebben ons werkelijk laten genieten! Vlak bij de water lijn liepen ze te speuren en te spieden naar alles wat maar eetbaar was, maar... wat kun nen die diertjes tippelen! Zóó vlug, dat we de pootjes niet zagen bewegen: 't waren net balletjes, die door den wind aan het rollen waren gebracht. Soms werden ze haast ge grepen door een aanrollend golfje, maar dan werd onmiddellijk overgeschakeld op de hoog ste versnelling rrrrrt en in een onderdeel "van een seconde, waren ze eenige meters het gevaar ontweken. Op onzen terugweg deden eenige Bonte Kraaien zich reeds te goed aan ons stookolie- alkje: de uitmuntende reinigingsdienst was, als altijd, in de weer!! de Jong.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 9