Landbouworisisbeleid onder de loupe „Welk land heft nu zijn spoorwegen op?" Naar kindertoeslag op het loon DE WERELD Postvlucbten op Indic woorden Tweede Kamer Eerste Kamer Dr. Colijn „leider van een vermorad-dictatorialen staat"? Zonder verlof passagieren Niet veel ruimte in Tsjecho-Slowakije PRIJSVRAAG „VOOR HET KIND" PRIJZEN. OPLOSSINGEN. TREKKING „DE RONDE DOOR NEDERLAND" „KINDERPUZZLE" Nicolaïstraat 17, DEN HAAG m weinig Boeren- en tuindersstand nog in vervaL Geen verplicht keu- ringscertiiicaat meer voor den invoer van NederL zaaizaden in Duitschland. De Tweede Kamer heeft gistermiddag de behandeling an de afdeeling landbouw der begrooting van Economische Zaken voort gezet en daarbij tevens van de begrooting van het Landbouwcrisisfonds voor 1939. De heer Weitkamp (c.h.) vraagt van de regeering een dergelijke prijzenpolitiek, dat de belooning voor agrarischen arbeid meer die voor den industrieelen arbeid zou na deren. De heer Van der Putt (r.k.) ont wikkelt bezwaren togen de machtspositie der margarine-concerns. De heer Bierema (lib.) zegt dat de landbouwcrisismiaatrege- ]en niet als ordening moeten worden opge vat en hoopt verbetering van de uitvoering, wanneer die maatregelen door de organisa ties zullen worden overgenomen. Hij vestigt de aandacht op de gevolgen van de uitbrei ding van cultuurgronden voor het iand- bouwcrisisbeleid. De heer T.oerakker (r.k.) wijst ook al op het onbillijke verschil in •belooning van larid- en industrie-arbeiders en betwist de stelling dat voor meerdere rationalisatie dit verschil aanmerkelijk zou kunnen worden verkleind. De heer van Liendcn (s.d.) dringt, aan op een verbetering van den steun aan kleine boeren en tuinders. Spr. wil een klas sen-indeeling der gemeenten, met een mini mum-steun van f 9.per week. Ook de r.k. afgevaardigden, de heeren Droesen en Groen, de soc.-dem., de heer Hilgenga, de communist, de heer Wijnkoop, de N.S.R.-or. de heer Dieters en de anti-rev. heer Kers ten. komen op voor lotsverbetering van do kleine boeren en tuinders, wijzen op de drukkende vaste lasten, en de slechte be looning van land- en fuinbouwarbeidens. O.m. wordt om hoogere prijzen der produc ten gevraagd. T>e he«r Schilthuis (v.d.) beziet het plan- Westhoff in ziin gevolgen voor den graan voorraad. welke gevolgen hii, zeker voor het geval van oorlog, niet zoo tragisch neemt. Kaascontrole. Van de verder sprekers noemen wij nog den heer Algera (a.r,-. die meer medezeggen schao van belanehehbenden wenscht bij de ministeriëele beschikkingen omtrent kaas controle. en nogmaals den heer Dieters (N. SB.) met een pleidooi voor beschermende graanrechten. De laatste spreker, de heer Kersten (st. geref.) oefent als steeds felle critiek on do landbouwcrisispolitik o.m. de teeltbeperking, welke hij een aanstoot voor den boer noemt. De keuringskwestie. Verder wordt de thans zoo actueele strijd tussehen N.A.K. (Ned. Alg. Keuringsdienst te Wageningen) en B.K.Z. (Bondsbureau Keuring Zaaizaden^ op het tapijt gebracht. Van Nat.-Socialistische zijde wordt opge merkt, dat de bepaling, dat zaaizaadhande- iaren voor het verkrijgen van bepalingen via het clearingsinstituut bij levering aan Dnitsche koopers eerst het keurings-certifi- caat. van den Ned. Alg. Keuringsdienst moe ten hebben verkregen, niet in het belang is van den handel. Een soc. dem. afgev. zegt. dat t.a.v. keu- rinseisclien geen uniformiteit wordt be tracht. De minister antwoordt. Minister Steenlierghe maakt een begin met de beantwoording van die debaters en deelt mede, dat overleg met de Duitsche autoriteiten heeft geleid tot het doen vervallen van het verplichte keuringscortificaat voor den invoer van Neder la nctsohe zaaizaden in Duitschland. Heden zal de minister zijn rede voortzet ten. Te ruim half zes wordt de vergadering ge schorst tot des avonds acht uur. N.S.B. demonstreert eerbied voor de Koningin. De Eerste Kamer kwam gisteravond te half negen bijeen. Zonder hoofdelijke stemming wordt aan genomen hoofdstuk I der Rijksbegrooting voor 1939 (Huis der Koningin). Uit eerheid voor de Koningin zegt de heer Van Vessen (N.S.B.) geen stemming te zullen vragen. Hoofdstuk II (hooge col leges van staat en kabinet der Koningin) wordt met algemeene stemmen aangeno men. Bij hoofdstuk Ila (departement van Alge meene Zaken) stemt de NSB tegen, „daar de voorzitter van den Raad van Ministers door zijn functie van minister van Algemee ne zaken geplaatst wordt in de positie van leider van 'n vcrmomd-dictatorialen staat hetgeen, zooals de heer van Vessem ver klaarde, in strijd geacht moet worden met de tradities onzer parlementaire democra tie. Een groot aantal wets-aanvulhngen en wijzigingen, diverse bogrootingen en contin- genteeringsbesluiten gaan dan onder den hamer door, o.m. het ontwerp goedkeuring van het verdrag van 23 September 1936 no pens het gebruik van den radio-omroep in het belang van den vrede (tegen de N.S.B.) De begrooting nationale schuld wordt goed gekeurd met aanteekening van tegenstem men der N.S.B. Det wetsontwerpen wijziging ongevallen wet 1921 en wijziging der Land- en Tuin- bouwongevallenwet 1922 en wijziging Ziek tewet worden z. h. st. aangenomen. Na eenig debat neemt de Kamer als laat ste agendapunt z. h.^st. aan een 5 a contract met de Bataafsche Petroleum Maatschap pij voor boringen op terreinen op West- Java. De S. D. A. P. stemt tegen. Waarschuwing aan sche emigranten. buitenland- „Boven alles zullen wij onze betrekkingen met Duitschland aanpassen", aldus ver klaarde gister minister-president Beran bij de opening van het Tsjechoslowaaksche parlement. Wij meenen, aldus vervolgde de premier, dat rechtstreeks contact het gemakkelijker en nog doeltreffender zal maken. Wij gelooven oprecht, dat het Duitsche volk en zijn Fuehrer het noodige begrip zullen hebben voor den gemoedstoestand van ons volk na de jongste crisis. Wij zul len met alle andere naties vriendschappe lijke betrekkingen aanknoopen. doch onze buitenlandsche politiek zal gebaseerd zijn op de economische en sociale noodzaak. Wij zijn verplicht openlijk te ver klaren, dat buitenlandsche emigran ten niet kunnen venvachten, dat zij zich blijvend hier kunnen vestigen. Onze enge levensruimte legt ons de verplichting op, hen te waarschu wen. dat zij blijvend onderdak zul len moeten zoeken in landen met betere economische voorwaarden. Wij zullen het Joodsche vraagstuk oplos sen, De houding van ons land ten opzichte van de Joden zal niet onvriendschappelijk zijn, mits zij hier reeds lang wonen en hun houding jegens de natie ook vriendschappe lijk is. Toenemend antisemitisme. Ter Trnava in Zuid-Slowakije, waar het antisemitisme toeneemt, zijn twee synago gen in brand gestoken. Te Bratislawa ver strekt het gemeentebstuur aan de christelij ke winkeliers papieren met het opschrift, „arische zaak", teneinde hen tegen betoo gingen te beschermen. De spoorwegmaat schappij heeft de Joodsche artsen van de sociale verzekering ontslagen. Het ministe rie van binnenlandsche zaken heeft den Jo den verboden Kerstgeschenken te verkoo- pen en bepaald, dat. de Joodsche logement houders hun voorraden voor 1 Januari aan Christenen moeten verkoopen. Een matroos van Hr. Ms. Suma- tra hooge straf opgelegd. Toen Hr. Ms. „Sumatra" ter gelegenheid van het 40-jarig regceringsjubileurn in Am sterdam lag, was het voor de matrozen na tuurlijk een groote attractie in de hoofdstad te gaan feestvieren. Het was dan ook een tegenvaller voor den 20-jarigen zee-milicien, dat hij geen verlof kreeg om van boord te gaan.Zonder zich evenwel aan dit bevel te houden, ging hij toch met zijn vrienden mee in de sloep, die hen naar wal bracht, om in Amsterdam aan den rol te gaan. Dat. de gevolgen van dit vergrijp niet zouden uitblijven was te begrijpen en de Zeekrijgsraad te Willemsoord legde hem een gevangenisstraf van één maand op. daarbij o.m. overwegende, dat den laatsten tijd meermalen soortgelijke gevallen zijn voor gekomen. zodat het dienstig schijnt uit een oogpunt van algemeene preventie om door het opleggen van een tamelijk zware straf tot uiting te doen komen, dat misdrijven van dezen en soortgelijken aard door den militairen rechter als zeer ernstig worden beschouwd. De procureur-generaal bij liet Hoog Mili tair Gerechtshof, waarvoor deze zaak giste ren in hooger beroep diende, vond de straf dan ook allerminst te zwaar uitgevallen. Bovendien is beklaagde reeds eenige malen wegens vermogensdelicten veroordeeld. Door slechte vrienden is hij op het verkeer de pad geraakt. Slechts een duidelijke te rechtwijzing kan hem van dit pad afbren gen. Spr. vorderde bevestiging van het vonnis van den zeekrijgsraad. Het hof zal later beslissen. Gestreefd is naar een eenvoudige opzet van de regeling. In het belang van de ge- wenschte unificatie der sociale verzekerings wetten, is op tal van punten nauwe aan sluiting gezocht aan de bepalingen van de Ziektewet Voor de kinderbijslag dient echter naar het oordeel van den minister geen loongrens te worden gesteld. In het ontwerp wordt recht op kinder bijslag toegekend aan den arbeider, die hier te lande zijn woonplaats heeft en wiens gezin meer dan twee kinderen beneden den leeftijd van vijftien jaar telt. Bijslag wordt gege ven voor elk kind, te rekenen van het derde kind, dat den leeftijd van vtytien jaar nog niet bereikt heeft. Kosten voor den werkgever. De middelen tot dekking der toe te ken nen kinderbijslagen en der administratie kosten moeten worden opgebracht door de werkgevers naar een premiestelsel. De pre mie zal worden berekend over het totale loonbedrag, dat de onderneming aan haar arbeiders uitkeert, ongeacht of dat loon wordt ontvangen door een ongehuwden dan wel door een gehuwden arbeider, hetzij met of zonder kinderen en zal ongeveer 1 be dragen. Er is geen premieverhaal op de ar beiders. Waar geen bedrijfsradenfonds zijn beslag krijgt, is de mogelijkheid geopend van uitvoering dezer verzekering door krach tens de Ziektewet erkende bedrijfsvereenigin- gen, terwijl in andere gevallen de Raden van Arbeid daarvoor worden aangewezen. AVONDVERGADERING TWEEDE KAMER. Het tekort der N.S. en de streek- belangen. In de avondvergadering beraadslaagde de Tweede Kamer gisteren over de begrooting van het Verkeersfonds voor 1939. De heer van Lidt de Jeude (lib.) opent de rij sprekers met de opmerking, dat, on danks het noodwetje inzake de wilde bus diensten, de rechtsongelijkheid vooralsnog blijft bestaan. Er wordt vervolgens een heel verlang lijstje op verkeersgebied naar voren ge bracht: de r.k. en s.d. willen meer finan- cieele tegemoetkoming door het Rijk aan de gemeenten voor de traversen dus de ver bindingen door de gemeenten tussehen de verschillende rijkswegen. De vrijz.-dem., chr. hist., lib. en a.r. wen- schen, dat de regeering bij de opheffing van spoorweghalten met de streekbelangen re kening zal houden, o m. door uitbreiding van het wegennet in de betrokken streken. De heer Bierema (lib.) vraagt, zich daarbij af. of, als de rentabiliteit eCfibr lijn den doorslag moet geven omtrent de opheffing, er nog veel lijhen zouden overblijven! Laat de post het bestellen na, waar er geen voordeel aan verbonden is;J^ tegen de wilde buss«L cJ^rwegen geoorloofd als het beleid der Spoorwegen gericht is op het algemeen belang en me uitsluitend op het commercieel pel»n*- De nat.-soc. heer de Marchant et sembourg zegt, dat de minister de gi beteekenis van het motorverkeer voor land niet ziet. Voor het verker moet modernste uitrusting worden gegeven. Evenals een fabrikant op een nog niet volledig afgeschreven machine verlies moet nemen, als er een n ieu- we sterk verbeterde aan de markt komt, geldt dit hier aangaande de Spoorwegen, aldus spr. In antwoord hierop vraagt de mi nister: In welk land schaft men nu de spoorwegen af?" De heer Duymaer van Twist (a.r.) spottend: In Duitschland! Algemeen vindt men een spoedige auto matische beveiliging van onbewaakte over gangen noodzakelijk; verder wordw gelijk- vloersche kruisingen en de wenscherijkheid van. weekend-retours, bepleit. De anti-revolutionnairen vinden het be vorderen van het reizen op Zondag er- keerd. T Het tekort der NJ5. Het millioenemtekort der Spoorwegen baart de soc. dem., de nat.soc.. de lib. en de staatk. gen-fracties veel zorg. Het moet. ko men tot vermindering der kapitaal las ten der spoorwegen. Het Rijk moet de geheel® obligatie-schul denlast ad. f 310 millioen overnemen. Een Rijkstoelage ter bestrijding van het nog oploopend tekort van het Spoorwegpensioen fonds is noodig. Minister verdedigt zijn beleid De minister van Waterstaat, de heer van Buuren, zijn beleid verdedigend zegt dat de vermeerdering der inkomsten voor de N. S. verkregen moet worden o.m. door her winning van het goederenvervoer. Op het oogenbiik der komende coördinatie kan ook nog niet tot kapitaalsverlaging worden overgegaan. Bij de opheffing der halten worden steeds de streekbelangen in overweging genomen. De tekorten der spoorwegen noodzaken ove rigens, in verliezen niet te berusten; er moet nu een-maal een commercieele bedrijfs voering zijn! Van de monopolistische positie der spoor wegen is niet veel overgebleven; dit be- denike met ook t.o.v. de wilde bussen. Wat de onbewaakte overwegen betreft, hoopt spr. spoedig tot een urgentie-plan te komen. Gelijkvloersche kruisingen kunnen niet bij minder belangrijke wegen worden aange legd; dit is te kostibaar. Wat de treindienst op Zondag betreft, spr. is bereid, als er geen behoeft bestaat aan een trein op Zondag, dien te laten verval len. Wat de wegentraversen door de ge meenten betreft, merkt de minister op, dat, voor het bekomen van een Rijksbijdrage, de noodzaak van zulk een traverse moet vast- staan. De afdeeling Spoorwegen is afgehandeld. De vergadering wordt te 1.10 uur midder nacht verdaagd tot hedenochtend elf uur. Voor gezinnen met meer dan twee kinderen. Kosten voor den werkgever. Premie 1 Het stelsel van kinderbijslagen .wordt, wat het particuliere bedrijfs leven aangaat, ernstige belemmerin gen in den weg gelegd, aldus de me morie van toelichting bij het wets ontwerp inzake de kinderbijslagver zekering. Hoofdzakelijk is dit een ge volg van de concurrentie. Uiteengezet wordt verder, dat door de tot standkoming van de wet op het algemeen verbindend en het onverbindend verklaren van bepalingen van collectieve arbeidsover eenkomsten de verbindende verklaring van kinderbijslagregelingen mogelijk zijn gewor den. De minister van sociale zaken meent even wel, dat liet algemeen belang de doorvoe ring van het beginsel van den kinderbijslag over de geheele linie van het bedrijfsleven vordert, weshalve hij de voorbereiding van een algemeene wettelijke regeling opnieuw ter hand heeft genomen. De thans tot stand te brengen regeling geldt alleen voor de loontrekkenden. Zelf standigen blijven er voorloopig buiten. Bij de vaststelling van den inhoud der re geling is uitgegaan van de omstandigheid, dat de feitelijke loonbepaling ten onzent voor het grootste deel der loontrekkenden geen rekening houdt met verschillen in den om vang van liet gezin, hetwelk voor het levens onderhoud op het loon van den kostwinner is aangewezen. De naamkaartjes van deze 12 personen geven, bij oplossing, elk een Nederlandsche plaats te zien. Is de oplossing juist, dan geyen de BEGINLETTERS der plaatsnamen verticaal gelezen iets te zien waarvan wij hopen dat IEDER NEDERLAN DER, oud en jong, deze maand een groote hoeveelheid zal gebruiken. Onder ieder volgnummer is telkens de provincie aangegeven waarin de plaats is gelegen. „De Ronde door Nederland" laat U zien wat bedoeld wordt: 1. (N.-B.) 2. N (N.H.) 3. (Dr.) 4. x (N.H.) 5. (Gld.) 6. (Dr.) A. HEUVEL KATS. L. P. MAN. IDE. Dr. U. O. DER WIN. ECHT. Dr. CH. V. DUIT. EEN. R. VEEN. EDE. O. W. L. URN. DRIE. 7. (Fr.) 8. (Limb. 9. (Utr.) 10. (Gr.) 11. (Utr.) 12 (N.-B.) Zw. WEIN. GAAST, EDE. INA NUIS. HEEG. Gr. KAN. OENE. U. MAN. TIEL. Lt. O. LOORS. EEN. R. S. DONK. OENE. Hoofdprijs: Uitgeloofd door H.K.H. Prinses Juliana, een geschenk ter keuze van de winnaar(ares), ter waarde van f 100— Tweede prijs: Philips Radio 753A mei automatische drukknopafstemming. Derde prijs: Een 44-deelige Cassette Gero-Zilvcr, aangeboden door de N.V. Gero- fabriek, Zeist. Voorts: Veertien Philipsradiotoestellen 470A; twee retourbiljetten Amsterdam of RotterdamSouthampton (Mij. Nederland—Rotterd. Lloyd); een EM Jaarsma haardkachel: enkele retourbiljetten K.L.M.; eenige jubileum- portretten van H.M. de Koningin in zwaren lijst; vele prachtige etseir aquarellen in lijst; enkele honderden kleinere prijzen. Oplossingen moeten worden geschreven op briefkaarten vooral geen brieven! re frankeerd met tenminste 2 kinderpostzegels van 5 cent frankeerwaarde (nriis' 8 cent ieder) en uiterlijk 23 December worden ingezonden aan het adres: (Sr lGi,0"™55gr DeC' ten 0VerSlaari Notaris Mr, S. K. D. M. v üjïlïISjïl'rtV"5™ 'o®"""»»- Wis® «orden afele.erd, uiler- Vertrek ran Aankomat ta Ibis iRang. 13 Dec. Singap. 13 Dec, (heenreis) I J A'dam 13 Dec. Jodhp. 13 Dec, Jodhp. 12 Napels 13 Deo, Wielewaal (terugreis) Pelikaan (heenreis) Emoe (terugreis) Valk (heenreis) Oehoe (terugreis) Van de „Emoe" kwam geen opgave bin nen. Athene 13 Dec. Basra 13 Dec. Rang. 12 Dec. A'dam 13 Dec. Band. 13 Dec. |Medan 13 Dec. Zes dooden bij cycloon in Indië. De stadj Masulipitam in het Zuiden van Britsch- Indië, is door een cycloon geteisterd. 10.000 ton grondnoten, ter waarde van 75.000 pond, zijn vernield. Zes menschen kwamen om. I Acht vrijmetselaarsloges gesloten. In ver band met de uitvaardiging van een wets- decreet op de vrijmetselarij zijn acht Poolsche vrijmetselaarsloges door de au toriteiten gesloten. De bezittingen der lo ges zijn in beslag genomen. Complot-ontdekt, De Poolsche autoritei ten hebben een sensationeele samenzwe ring ontdekt, welke ten doel had de vlucht te vergemakkelijken van den Oekrainschen terrorist Stefan Bandera, die een gevangenisstraf van 15 jaar on derging wegens deelneming aan den moord op minister Pieracki in 1936. Twee gevangenisbewaarders én eenige Oekra- icnsche nationalisten zijn gearresteerd. i Doodstraf weer ingevoerd. Uit San Sal vador komt het bericht, dat de wetgeven de vergadering de doodstraf weer heeft ingevoerd. Deze zal worden toegepast voor zware militaire overtredingen, voor moord, roofmoord en brandstichting met doodelijken afloop. Aardschok doet klokken stilstaan. In het Oostelijk deel van Japan, o.a. in To kio en Foekoesjiina, is een vrij sterke aardbeving gevoeld. In vele plaatsen stonden de klokken stil. Van schade is tot dusver geen melding gemaakt. Eden te Washington. Eden, die gister ochtend te Washington is aangekomen, heeft verklaard, dat hij geen officieele besprekingen zal voeren, hoewel hij ver scheidene officieele persoonlijkheden zal spreken. Zwitserland doet mee in den bewapenings wedloop. De Nationale Raad van Zwit serland heeft een aanvang gemaakt met de bespreking van een groot programma ter versterking van de verdediging en be strijding van de werkloosheid, dat een uitgave eischt van 416 millioen, waarvan 328 millioen nog moet worden toege staan. Joden tóch geen autobestuurders! Naaï! het Duitsche Nieuwsbureau verneemt is het bericht van een Amerikaansch Pers agentschap volgens hetwelk het decreet, waarbij Joden verboden wordt auto's te houden, en hun rijbewijzen worden inge trokken, zou zijn buiten werking gesteld, niet in overeenstemming met de feiten. Alweer om de Joden te treffen. Een nieu we emigratiebepaling is die, bij welke Joden en van hun nationaliteit vervallen verklaarde personen wordt verboden op hun reis eenig voorwerp mede te nemen, dat niet direct noodig is. Naar wapenstilstand in Spanje. In re- geeringskringen meent men te weten, dat het voorstel van Chili voor het tot stand- brengen van een wapenstilstand in Span je hij de andere Amerikaansche mogend heden algemeen goed is opgevat. Eden populair in Amerika. De Britsche oud.» minister Eden is in Amerika zeer harte lijk ontvangen. Een grooter menigte dan men in jaren heeft gezien bij ontvangst van een buitcnlandschen bezoeker stond voor het Witte Huis toen de minister Roo- sevelt ging bezoeken. Wereldrecord 500 M. schoolslag niet erkend, Het wereldrecord 500 meter schoolslag, ge vestigd op 6 Dec. j.1. te Aarhuus door den Duitschcn zwemmer Joachim Balke met een tijd van 7 min. 23.3 sec. zal niet ^ut'nc'1 worden erkend omdat niet aan de r. l. K. A.-bepalingen is voldaan. Wereldkampioen ernstig gewond. De wereld recordhouder in het speerwerper, de Fin i kanen, is tengevolge van een motor ongeluk ernstig gewond. De athleet zat in nei zijspan van een motorrijtuig, dat be- s uurd werd door den eveneens zeer be kenden athleet Koskela. Het proces Skoblin. Levenslang geëischt- e advocaat-generaal heeft vandaag le venslangen dwangarbeid geöischt in het proces Skoblin. Vervolgens was het woord aan den verdediger van La Plevitskaja die de onschuld van zijn cliënte probeerde aan te toonen. De pleidooien zullen heden worden voortgezet. In den middag wordt de uitspraak verwacht. Egyptische leger gereorganiseerd. De Egyp tische verdedigingsraad heeft een plan tot i eorganisatie van het leger aangenomen, in den tijd van vijf jaar zal het leger wor- on'n/v»01 'n v'Pr divisies van 15.000 tot >.0.000 man .ieder. De kosten zullen onge veer 19 millioen pond sterling bedragen-

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 2