HET POPULAIRE B#eMjeAjite.kinq> dat in geen Marine-gezin mag ontbreken Prijs slechts (êcn koek ooi ongezochte Aumoï vooï jong en oud Bij alle boekhandelaren verkrijgbaar en bij de Uitgeefster; N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ DE BOER DEN HELDER Ik ken (Jeie dictators, door G. Ward Price. Uitgave „Fidelitas" te Axnaterdam. Prijs ir.gon. f 2.75, geb. f 3.50. Er zijn wellicht heden ten dage in het politieke wereldgebeuren geen twee figuren aan te. wjjzen als Adolf Hitier en Benito Mus- solini» Men kan geen krant of periodiek op slaan of er is wel het een en ander te vinden over de activiteit, zij het ten gunste of on- g<inste van beide heeren. Het is derhalve begrijpelijk dat de groote massa belust u, op bijzonderheden uit het le ven van beide dictators en eveneens dat Ward Price, de vermaarde speciale verslag gever van de Daily Mail zich geroepen voelde deze taak op zich te nemen. Ward Price is, wie zal het ontkennen, een journalist, die z'n vak verstaat. Hij weet pre cies wat er in het huidige Europa te doen is, en dankt zijn kennis in de laatste plaats aan de bronnen waarover hij beschikt. Tot die bronnen behooren ook Hitier en Mussolini, die Ward Price herhaaldelijk in audiëntie ont vingen en hem hij banketten uitnoodigden. Hij is, min of meer, kind aan het dictatoriale huis. Men leest veel interessante bijzonderheden uit het privé-leven van den Führer en den Duce en ook het noodige over hun politieke car rière. Daarbij wordt een enkele maal een nieuw licht over belangrijke gebeurtenissen geworpen, hetgeen verhelderend kan werken. Anderzijds lijkt het ons, dat de objectiviteit nogal eens een enkele maal in het gedrang komt- Price is, dat blijkt uit vrijwel iedere bladzijde, een bewonderaar van beide staats lieden en van de fouten, die er tenslotte legio rmaakt zijn, hoort men niet te veel. Dat jammer, want het had de waarde van het boek niet onaanzienlijk doen stijgen. Evenwel, voor hem of haar die de politieke historie sedert dé laatste tientallen jaren wenschen te leeren, is dit boek van beteeke- nis. De Populieren fluisteren door Lode van der Schelde. Roman uit het leven der vlasboeren. Zuidhollandsche Uitgevers- Maatschappij Den Haag. "hgen. f 3.75, luxe band f 4.90. Ziehier, de eersteling van een Nederlandsch schrijver, waarin op onmiskenbaar talentvolle wjjze het leven der Brabantsche vlasboeren beschreven wordt. Hun goede en kwade eigen schappen, vooral de laatsten, worden in dit boek op meesterlijke wijze en zonder er doek jes om te winden, geschilderd. Die schildering is fel en rauw, maar van der Schelde is er daarom des te meer in geslaagd dit merkwaar dige volkje te laten zien zonder vernis. Men moet lezen hoe hij de conflicten tus- schen de personen die zijn boek vullen be schrijft. Raak en fel, en zij gaan leven, iedere bladzijde meer. En dan die sfeer van dit boek hoe voortreffelijk slaagde de auteur erin zijn personen tot menschen te maken en de be schreven toestanden als gebeurtenissen uit het werkeljjk leven. Waarlijk, hier heeft men een debuut, waarvan men nog veel verwachten kan. Natuurlijk heeft dit werk z'n fouten. Niet altijd wist Van der Schelde zich los te maken van goedkoope lyriek en gezwollen romantiek, maar dat zijn slechts aanmerkingen, die voor enkele pagina's gelden. In groote lijnen slaagde hij erin een roman te componeeren, die tot de beste van dit jaar behoort. Een speciaal woord voor de uitvoering van het boek: het is een aanwinst voor de cul tuur-serie, waarin het een bijzondere plaats inneemt. Anton Pieck zorgde voor de illu straties en deed dat met gevoel voor stem ming. Ook de band en de technische verzor ging zijn opmerkelijk goed geslaagd. Een boek om te bezitten en het vele malen te lezen. Schiphol Centrale Luchthaven. Wij ontvingen de brochure „Schiphol Cen trale Luchthaven" door Mr. G. C. Spruit. Uitgave van N.V. van Kolkema Waren- dorf. De prijs van deze goed gefundeerde en dege lijk opgezette beschouwing bedraagt 40 cents. boekenwurmen" door Lucile F. Fargo Uitgave van de Hollandia Drukkerij N.V. te Baarn. Prijs ingen. f 1.90, geb. f 2.50. „Boekenwurmen" werd geschreven door Lucile Fargo, toen zij aan de bibliotheek van de Columbia Universiteit verbonden was, en derhalve beschikt de schrijfster over een groote doslz kennis wat „het boek" in den algemeenen zin van het woord betreft. Door een tweetal jongedames, die een betrekking krijgen als bibliothecaresse, wordt in dit vlot geschreven meisjes-verhaal geleerd welk een plaats het boek in het leven van den mensch kan innemen en zij kunnen zich gelukkig prij zen in dien opzet geslaagd te zijn. Het boek ademt een frisschen geest. Het is nergens zwaar op de hand, maar mist toch ook weer die oppervlakkigheid, die typeerend voor een deel der hedendaagsche lectuur is. Het boek werd aardig geïllustreerd. Mijn avonturen in donker Afrika door J. Martin Johnson. Uitgave Scheltens Giltay te Amsterdam. Prijs in prachtband f 2.90. Martin Johnson is een bekend man. Of beter gezegd: dat was hij. Hij toch trok keer op keer door de Afrikaansche jungle, in gezel schap van zy'n kordate vrouw, Osa, en samen slaagden zij erin Hollywood te voorzien van oerwoud-materiaal dat zijn weerga in de ge schiedenis der cinematografie niet heeft. In dit verband mag er nog eens op gewe zen worden, hoe tragisch feitelijk het einde van dezen filmer-ontdekker was, die de dui zend gevaren der jungle ontsprong en om kwam in een vliegmachine. Het boek van de jachtavonturen, dat zoo juist verscheen bij Scheltens Giltay is een prachtboek. Een boek om te bezitten en er van te genieten. Zich over te geven aan de werkelijkheidsromantiek die iedere bladzijde doorstroomt, mee te leven, mee te vreezen en mee te rillen bij dat alles wat Martin en Osa daar doormaakten. Men meene niet, dat die boek Amerikaans opgezet werd. Integendeel, hier is niets te be speuren van eenige humbug, niets van Ameri- kaansche bluf. Daarbij was deze Johnson geen jager, maar een jager met de camera. Wij kunnen onze lezers adviseeren mee te gaan in dit boek met de touring-car der John- sons. Mee naar de dieren en de dwergstammen. Zij zullen er machtig veel van kunnen leeren en onder den indruk komen van het wonder dat jungle heet. Een boek. dat een begeerenswaar- dig bezit is. en waarin men een serie unieke illustraties aantreft. Groote Heeren door Paul Frischauer. Roman uit Polen in den Napoleontischen tijd. Uitgave van de Hollandia-Drukkerij N.V. te Baarn. Prijs ingen. 3.75, geb. 4.50. In „Groote Heeren" lezen wij van den hope- loozen strijd van een nietigen „would-be" koning tegen de dynamische kracht en macht van een werkelijk groote figuur, Napoleon. In dezen strijd ligt het zwaartepunt van het boek, waarin wij den Napoleontischen tijd van een geheel ander standpunt bezien en waarin wij opnieuw met den schrijver van Prins Eugenius, Beaumarchais en Garibaldi, welke boeken Paul Frischauer in het buitenland reeds een wereldnaam bezorgden, kennis maken. Napoleon creëerde den onbekenden plannen maker R-.sonski, door dat hij hem eerst macht en roem voorspiegelde, en hem daarna, omdat hij een tegenstander, wiens jonge bruid hij tot zijn maitresse gemaakt had, kwijt wilde zijn, tot den stamvader van een nieuw prinse lijk geslacht maakte, tot eigenaar van uitge strekte bezittingen en de „Vader' yan den op volger van deze bezittingen, van Napoleon's eigen zoon. Maar zelfs Napoleon kon geen groote figuur van hem maken, Rasonski bleef wat hij altijd was geweest, een trawant, verbonden met den Keizer door de banden van een ingewortelden maar nutteloozen haat, en na Napoleon's val werd deze niet meetellende mededinger weer een nul op het tooneel der geschiedenis. Een goede historische roman, waarin de auteur een zeer ruimen kijk op een bewogen tijdvak in de Europeesche geschiedenis toont. Het boek is vlot geschreven en behoort onge twijfeld tot de beste historische lectuur van den laatsten tijd. ,,'t Dagelijks Leven," onder redactie van Aug. Weiss: Rekenen I voor jongens, door Aug. Weiss en J. C. Andreae. Reke nen I voor meisjes, door Mej. O. A. van Loghem en Aug. Weiss. Beide boekje zijn voor de hoogste klassen der lagere school, het voortgezet onderwijs en het nijverheidsonderwijs bestemd. De redacteur is van de stelling uitgegaan, dat de lagere school haar leerlingen moet voorbereiden voor het leven en hij is hierin zeer goed geslaagd. Hij breekt met de tot he den gevolgde methodes. De groote redactie sommen, de lange cijfersommen, enz. zijn ver vangen door eenvoudige opgaven. De leerlin gen kunnen het werk maken zonder vooraf gaande bespreking, waardoor de zelfwerk zaamheid ten zeerste bevorderd wordt. En daar de behoeften van de meisjes en jongens in het dagelijks leven niet gelijk zijn, is er een apart rekenboek voor meisjes en voor jongens. Wie de leerstof uit de eerste zes leerjaren wil repeteeren en hier en daar wat uitbreiden, kunnen we deze boekjes ten zeerste aanbe velen. De geestige illustraties van Koos Schader zullen het gebruik veraangenamen. In de serie ,,'t Dagelijks Leven'" zullen ook taal-, geschiedenis-, aardrijkskunde- en na tuurkundeboeken uitkomen. We zien met belangstelling de verschijning van deze werkjes tegemoet. De uitgever is: M. Stenvert Zn., Meppel. Het Canca n-D anseresje, door Leo Faust. Uitgave A, W. Bruna Zn. N.V. te Utrecht. Prijs ingen. f 2.90, geb. 3.90, Ziehier een nieuw werk van den verfranschten Hollander Leo Faust, die een aantal jaren ge leden naam maakte met zijn boek „Parijs bi] Nacht" (Parijs la Nuit") en thans wederom komt met een boek, dat gedeeltelijk in de licht stad speelt, in het bijzonder op Montmartre. Leo Faust kent Parijs en niemand zal dat betwijfelen. Vanuit zijn vermaard café aan de Rue Pigalle heeft hij het oog op een der merk waardigste stukjes Parijs en de kennis van het interieur zal hem door de vele kunstenaars die in den loop der jaren z'n taveerne vulden ver sterkt zijn. Dit boek is een vlotgeschre- en geschiedenis van een cancan-girl, die zich opoffert aan een blinden man. Het verhaal is niet zoo bijster origineel, maar de coleur locale weet Faust hier met een zeer vlotte pen te beschrijven. Men voert de lezer mee naar dit merkwaar dige quartier latin, maar Montmartre en hij doet dat zoo boeiend, dat men het boek vrij wel aan een stuk door uitleest. De karakter beschrijving is beter dan wij van Leo Faust hadden durven verwachten. Een, in zijn soort, voortreffelijk boek, dat zijn weg bij het Ne- derlandsche publiek, dat Faust reeds kent, ongetwijfeld zal vinden. De eerste levensjaren. Wij ontvin gen van de N.V. Levensverzekering Maat schappij „Utrecht" gevestigd te Utrecht een door deze maatschappij uitgegeven baby boekje, ten dienste van de reclame. Het is een typografisch zeer fijn verzorgd boekske, dat jonge moeders graag zullen be zitten. Industrie en Industrieterreinen t e 's-G ravenhage. Wij ontvingen van den dienst dér stadsontwikkeling en volkshuisves ting, v. Speykstraat 75, 's-Gravenhage een brochure over de mogelijkheden tot het ver krijgen van industrieterreinen in de Residen tie. Het is een handig en uitstekend uitge voerd werkje, dat op aanvrage gratis wordt toegezonden. Spiegeltje, Uitgave van „Contact" te Amsterdam. „Spiegeltje" is een boekske,' waarvan de ondertitel luidt: „een moraliseerende revue van heinde en ver bijeengebracht tot heil, troost en vermaak van flierefluiters en zwart kijkers en hemelsche, aardsche en andere za ken, in 5 bedrijven en voorzien van een opti mistische proloog en pessimistische epiloog door Jan Heil. Regie en vertaling van Iet Obenhuysen, medespelenden, de volkeren der vier werelddeelen, décors en costumes Leo Meter." Zoo lang van stof de titel van dit werkje is, zoo kort en raak is de inhoud. Op waarlijk bijzonder origineele wijze wordt hier de we reld en de menschheid over den hekel ge haald, doch steeds zóó, dat ook diegenen, waarvan men zou kunnen zeggen: hun past de schoen, er plezier aan kunnen beleven. En niet in de laatste plaats: er iets van kunnen leeren. Al was 't van zichzelf. Een geestig boekje, dat z'n weg in Neder land ongetwijfeld zal vinden. MARINEBOEK TROMP k fci a;0 t: ,,H èt Vaderlan d", het vooraanstaand Haagsche dagblad, oordeelt: „Dit aardig uitgegeven boek is geen biografie van Tromp, maar veeleer een biografie van de „Nederlandsche Marine of, zoo men wil, van den Nederlandschen Marinier. Matroos Vandersteng „vertelt zijn herinneringen; hij vaart thans op de „Tromp", maar heeft in vroeger tijden ook op „andere „Trompen" gevaren en op nog tal van andere schepen van onze marine. Zelfs in een „duikboot heeft hij wel eens meegevaren en dan juist op een reis, waar er op een bepaald moment „groot gevaar dreigde en de commandant zoo buitengewoon kalm bleef. Vandersteng is de ver persoonlijking van alle mariniers en matrozen van de Nederlandsche Marine. Door hem aan „het woord te laten heeft Chambon zijn korte geschiedenis van onze Marine, die hij met een „propagandistisch doel schreef, zeer levendig kunnen houden. Het verhaal van allerlei wetens waardigheden over Nederland op zee is doorspekt met grappen en annecdoten. Het zal er door „velen des te liever om gelezen worden en aldus stellig aan het doel beantwoorden, dat de schrijver „zich gesteld heeft: belangstelling en sympathie op te wekken voor onze Marine. „Na het schitterende succes, dezen zomer, van de Marinedagen, zal ook dit boek stellig veel „aftrek vinden." „De Gelderlander" (Nijmegen): „Wie een echt zeemansboek wil genieten, wie nu eens werkelijk een jolig, maar levenswaar „werk wil lezen, dat tintelt van humor, maar tevens de Marine leert kennen, onze Marine, hij „koope dit boek." „De Telegraaf" schrijft onder den titel „Humoristische Marineverhalen": „Het meerendeel van de marine-boeken is te technisch voor den leek, maar Albert Chambon „laat in zijn boek „Tromp een matroos aan het woord, die op onderhoudende, vaak humoristische „wijze vertelt over zijn belevenissen met Maerten en Cornelis Tromp en aan boord van de „schepen die den naam „Tromp" voerden. „De opmerkingen van dezen matroos zijn karakteristiek voor alles, wat de marine raakt. „Interessant is ook wat deze matroos, die den naam Vandersteng draagt, vertelt van zijn bevin dingen, betreffende het wetenschappelijk werk bij de marine. En ook van de activiteit der „marine in Venezuela, Turkije, Mexico, in de Straat van Gibraltar en van Sjanghai. „Men krijgt ook een juist inzicht van de verhoudingen aan boord tusschen de opvarenden onder- „ling. Het boek is smakelijk uitgevoerd in linnen band en geïllustreerd met tal van foto's en „teekeningen. „Albert Chambon is een schrijver, die de marine door en door kent" I 2.50

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 3