Raad Anna Paulowna Nood op Wieriogen leo top gostegeo De verdeeling De gemeenfebegrootiog 1939 goedgekeurd Spanning in Jeruzalem onverminderd onzer vlootkosten De begrooting 1939: een triest beeld Prins Bernhard naar Londen De Raad vergaderde gistermiddag onder presidium van burgemeester Mijnlieff; se cretaris de heer C. Keijzer. De heer Kuiken was afwezig. Medegedeeld werd, dat door den minister van Financiën bericht is gezonden, dat in bepaalde gevallen zal kunnen worden overgegaan tot hertaxatie van landarbeiders plaatsjes. De daaruit voortvloeiende gevol gen zullen geheel voor rekening van het Rijk worden genomen. BEGROOTING 1939. Aan de orde is dan de vaststelling der gemeentebegrooting 1939 en de begrooting van het grondbedrijf. De gemeentebegrooting sluit aan in komsten en uitgaven tot een bedrag van f 294.50250. met een post onvoor zien van f 1500.—. Hierbij is gere kend op een rijksbijdrage in do kosten der gemeente-huishouding van f 9.475.83 (vorig jaar f 19.310.13) De heer Dekker zeide hij de post onder houd en aankoop van meubelen, dat hij gaarne gelegenheid zag aangebracht in de hall om kleeren op te hangen. Dat zou geen overtollige weelde zijn. De Heer Op 't Veld, meende, dat er nog een kapstok zou komen. Na nog eenigé bespre kingen werd deze post op f 75.gebracht. De post presentiegelden leden stembureau gaf den heer Dekker aanleiding, voor te stellen dezen post te verhoogen. Een arbei der-raadslid kan niet eens zijn arbeidsver zuim goedgemaakt kriigen. Spr. stelde voor de vergoeding tot f 3.50 verhoogd te krijgen. Verqoeding aan oud-burgemeester Lovink voor geplante vruchtboo- men. De heer Dekker vond de post terugbeta ling van f 100 voor den tuin van burge meester Lovink niet juist. De hoornen, die de burgemeester zelf geplant heeft, hebben weinig nut opgeleverd. De post bleef gehandhaafd. De heer Kloosterman vestigde de aan dacht op de verschrikkelijke donkerte van de Burgemeester Lovinkstraat, voorname lijk op den Viersprong hij de Il.K. Kerk. Voorz.: Is dat bij maanlichte avonden? Dan breek je ie nek zoo ongeveer on straat! De heer Kloosterman gaf in overweging een zelfde verlichting aan te brengen als bij de R.K. Kerk in de Spoorhuurt. Voorzitter zegde toe, een onderzoek in te zu'len stellen. De heer Dekker had bezwaar tegen den post Bijz. Vriiw. Lan^io-rn, daar men cul- tureele vereeniging niet kan steunen. De heer Hooimeiier verdedigde de bijz yriiw. landstorm, dankte degenen die deze instelling hehben opgericht en verwonderde zich er over. dat van deze zijde, bezwaar wordt gemaakt. Teren stemden mevr. Borst—Liefhebber en de heeren Dekker en Cornelissen. De heer Hezelman vroeg naar de post van f 2000.voor de t.b.c. bestrijding. Voorzitter zeide, dat de voorgestelde f 2000 voldoende was. waarvoor men dit bedrag heeft voorgesteld. Geen handeltje ervan maken. Voorzitter wil in Haarlem duidelijk ma ken, dat men niet te veel vraagt. Het is gemakkelijk te zegrrn men vraagt zóóveel, doe er maar wat af! Voorzitter zeide dat een tweetal verpleeg den wegens wangedrag ontslagen zijn uit een inrichting, waardoor men met de f 2000 toe zal kunnen. Dreigt het schoolhoofd te Bree- zan weg te drijven? Dn Hner Dekker vond de post f 85.on derhoud schoohvoning Breezand overbodig daar er toch spoedig een nieuwe komt. De Voorzitter merkte op, dat de woning nog n'et weg is. De Heer Dekker geloofde niet, dat het wa ter in huis stroomt. Voorzitter: Maar het is erg. We kunnen bet schoolhoofd toch niet zijn woning uit laten spoelen. De noodige zuinigheid zal worden betracht. 4 an Ged. Staten is bericht ontvangen, dat de boventallige onderwijzr van School I (de heer Bleeker) van de hegrooting moet ver dwijnen. Daardoor moeten de cijfers veran derd worden. De Heer Hooimeijer vond de post onder houd school II buitengewoon laag. De toe stand is zeer slecht. De Heer van den Berg: Denken B. en W. dat de school nog een jaar kan worden on derhouden van deze post? Voo-zitfer: Tnderdaad. tenzij de kinderen met z'n allen de ruiten gaan ingooien. De belooning der schoolschoon- maaksters. Mevr. Borst hesprak de belooning voor de schoolschoonmaakster voor school I welke te laag is. Er wordt wel f 0.25 p. uur ge rekend, doch-daaraan komen zij niet toe. Als de vrouwen iets beters kunnen krijgen, tip pelen zij, geloofde mevr. Borst. Dat is al meer gebeurd. Het kan wel eens zonder schoonmaakster komen te zitten. B. en W. zegden toe te zullen trachten, hier verbetering in aan te brengen. De heer Hooiimeiier had een aanmerking op den post verlichting in de vergoeding van de kosten voor de instandhouding van de seholen. Tn de vorige vergadering is besloten 3:4 te berekenen voor de dagscholen en 1/4 zooals nu ir de hegrooting is vastgesteld. De kosten zijn hooger. Snr. stelde voor. ook thans de vergoeding op dit 3 4 gedeelte te bepalen. Aan den wensch van den heer Hooijmeijer werd voldaan. De heer Rezelman vroeg naar de resulta ten van het Middenstandshorgstell'ngsfonds Hij had gedacht, dat do rente zeer laag zou zijn. doch hem is gebleken, dat 5 moe! worden betaald, en een aflossing van 33 één derde pCt. per jaar. Voorzitter zegde een onderzoek toe. Het grondbedrijf. De begrooting van het grondbedrijf lever de geen discussie op en werd vastgesteld. De gemeentebegrooting werd verder be handeld. Als extra bijdrage uit het V'erk- loosheidsfonds wordt een bedrag van 18833.50 geraamd. Op de gemeentefondsbelasting zullen weer 75 opcenten worden geheven. Het bedrag der rijksbijdrage in de kosten der gemeentehuishouding, hierboven reeds genoemd, wordt iets minder dan de ge raamde f 9475.83. De heer Dekker zeide nog iets t.a.v. het onderhoud straten en pleinen. Verbetering van de sloot bij Cérès is zeer noodig, doch niet alleen door een verbetering van de sloot, maar ook door het plaatsen van een scheidingshek, opdat daar niet alles kan ko men. Voorzitter zeide, dat reeds in B. en W. hierover gesproken is. De heer Lubbert dringt aan tot spoedige afwikkeling van het uitbreidingsplan te ko men. Voorzitter zeide, er stevig in te werken. Het is echter een toer, den heer Wieger Bruin in beweging te krijgen. De begrooting werd aldus vastgesteld. Voorz. merkte op, dat de onkosten aan het huis van de burgemeester wel zeer hoog zijn. Het is het Huis der Zuchten, zeide weth. Keuris. Voorzitter: Er zal zeer zeker te weinig toezicht zijn geweest hij den bouw van het huis, dat een bedrag heeft gekost, waarvan men een paleis kan bouwen We raken volgens den gom. opzichter ech ter door de ergste fouten heen. Boventallig onderwijzer ontslagen. Aan den heer Bleeker werd per 1 Januari eervol ontslag verleend, als onderwijzer aan school I, omdat men geen gelden op de be grooting heeft. De heer Keijzer moet op zijn nummer gezet. B. en W. stelden voor, voor de wijk, waai de secretaris woont, een huisnummering te ontwerpen. Bij den hoek van de Molenvaart Rijksweg wilden B. en W. de buurt don naam „Molenkolk" geven, zooals het vroe ger reeds was. De naam Molenkolk werd met de stem men van de heeren Lubbert en Klooster man tegen aangenomen, zoodat de heer Keijzer kan zeggen waar hij woont. Daarna sluiting. IS DE TIJD NOG NIET GEKOMEN VOOR STICHTING MAATSCHAPPELIJK HULP BETOON EN STICHTING U.L.O.-SCHOOL? VRAAGT DE S.D.A.P.-FRACTIE. De Raad vergaderde gistermiddag onder leiding van burgemeester Kolff; secretaris de heer C. F. van Duin. Afwezig de heer Boerson. Ontslag onderwijzeressen. Ingekomen is o.a.: Van Mej M. Veenstra een verzoek tot ontslag als onderwijzeres aan de O. L. School te Oosterland (wegens huwelijk); B. en W. stellen voor het ontslag eervol te verleenen met ingang van een nader door hen (e bepalen datum. Goedgevonden. Van Mej. M. M. Seelemeijer een verzoek tot ontslag als onderwijzeres aan de O. L. School te Westerland B. en W. stellen voor het ontslag eervol te verleenen togen een nader door hen te bepalen datum. Als voren. Vaststelling rekeningen. Voorloopig vastgesteld wordt de rekening der zeegrasexploitatie over het dienstjaar 1937—1938. Rekening 1937. Het onderzoek der gemcenterekening heeft tot geen opmerkingen aanleiding ge geven, zoodat de rekening voorloopig wordt vastgesteld, zooals zij is aangeboden. De totale ontvangsten bedragen f 409513.79, de uitgaven f 423300,84, zoodat de rekening wat betreft de gewone dienst sluit met een nadeelig slot van f 13793.05. De ontvangsten van de kapitaaldienst bedragen f 519000.89 de uitgaven f 510359.30. zoodat de kapitaal- dienst sluit met een batig slot van f S701.53 DE MOEILIJKE FINANCIEELE POSITIE. Nogmaals een beroep op de re- geering. Indien de Raad hereid is ver schillende bezuinigingsmaatregelen te ne men en bereid is de algnmeene en bijzon dere voorwaarden voor het verkrijgen van Rijkssteun te aanvaarden, zal aan de ge meente een bijdrage in de kosten van de huishouding worden toegekend van ten hoogste f59000. B. en W, maken hiervan met waardeering melding, doch blijven het onbillijk vinden, dat de gemeen te Wieringen op denzeliden voet wordt behandeld, als andere nood lijdende gemeenten, daar de oor zaak, dat Wieringen zich zeil niet weet te redden, uitsluitend ts gele gen in het feit, dat het Rijk hier de bekende qroote werken heeft uitge voerd. Reeds meerdere malen is hierop bi] bevoegde instanties ge wezen, doch zonder resultaat B. en W. stellen voor, nogmaals een be roep te doen op de regeering om de ge meente uit haar finan. moeilijkheden te redden en indien dit niet mocht baten, de toestand uiteen te zetfen in een adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Zij merken daarbij op dat de tegenwoor dige toestand niet langer bestendigd kan blijven, daar de gemeente hoa langer hoe meer verarmt. Het aantal regelmatig onder steunden geeft daarvan een treffend beeld. Er zijn nl. 350 werkloozen, 95 armlastigen die door de gemeente zeil worden onder steund, en 270 steuntrekkers ingevolge de Zuiderzeesteunwet. Op een bevolking van rond 1600 gezinnen en alleenwonenden zijn hier dus meer dan 700 regelmatig onder steunden. Daarnaast zijn nog de bijzondere gevallen. Ook den Minister is hierop gewe zen. Van alle werkloosheidsuitgaven krijgt de gemeente zeer weinig terug, want voor een dergelijk groot aantal werkloozen kunnen binnen de gemeente geen werkverscbaffings- objecten worden gevonden. Van de hon derdduizenden guldens, die aan werkloozen- zorg zijn besteed, is slechts f 13009.in to taal verwerkt aan objecten die voor de ge meente eenige waarde hebben. Vrijwel al les komt ten goede aan liet Rijksgebied, de Wieringermeer. voor het verlichten van de cultuurwerkzaamheden, voor verfraaien van dat gebied, door don aanleg van een bosch van 400 ha. en het beplanten van wegen. Hiervoor moeten de niet-armlastige bewo ners van Wiering'en hun belasting betalen tot de maximum-bedragen. Het bedrag dat het Rijk zich voorstelt, hij te dragen in de huishouding der gemeente is echter niet ten volle noodig. Wederom zal de gemeente een uitkeering ontvangen we gens opcenten op de dividend- en tantième belasting en wel tot een bedrag van f 43101.91. B. en IV. betreuren het, dat de gemeente zelf van al deze uitkeeringen geen enkel voordeel heeft, daar alles is en wordt ver bruikt tot dekking van de groote tekorten ontstaan door de armlastigheid der bevol king. De hegrooting is thans zooveel moge lijk in overeenstemming gebracht met de bedragen die, naar verwacht kan worden, werkelijk zullen worden ontvangen en uit gegeven. Daarbij is zooveel mogelijk vol daan aan de wcnsclion van Ged. Staten. De voorstellen van B. en W. worden daar na aangenomen. De afdoeling Schagen en Omstreken van de Ned. Bond van Hotel- Koffiehuis Restau ranthouders en Sluiters verzoekt het slui tingsuur voor tapperijen in deze gemeente op Zaterdag en Zondag te wijzigen van 10 uur in 11 uur namiddags. Besloten wordt, het voorstel aan te hou den. Kasgeldleening. B. en W. stellen voor bij de N.V. Bank voor Nederiandsohe Gemeenten oen kas geldleening te sluiten van f 125000.—, in gaande 1 Januari 1939, voor den tijd van 3 maanden, tegen een rente van A per jaar. Goedgevonden. Begrooting zeegras-exploitatie. Aan de orde is dan de vaststelling van de hegrooting der zeegras-exploitatie voor het dienstjaar 1938—1939. Z, h. s. goedgekeurd. GEMEENTEBEGROOTING 1939. Vervolgens wordt behandeld de gemeentebe grooting 1939. De totaalcijfers zijn voor den gewonen dienst in ontvangst en uitgaaf f 471.360.77 en voor den kapitaaldienst f 28.138.44. Als voornaamste posten noemen we bij de ontvangsten: uitkeering per inwoner volgens de wet op de financieele verhouding f 20.161.94, gewone bijdrage werkloosheids- subsidiefonds werkloozenzorg f 150.110, extra bijdrage als voren f 24.724.belas- tingbijdrage f 17.511.15 en bijdrage van het Rijk in do kosten der gemeentehuishouding f 79.503.62 Bij de uitgaven: kosten ziekenver pleging armlastigen f 12.000.— verpleging armlastige krankzinnigen f 6000.— onder steuning behoeftigen in geld f 25.000.— idem in natura f 5.000.kosten huisves ting behoeftigen f2500.— bijdrage contribu ties ziekenfondsen f 3500.kosten centrale werkverschaffing f 145.000.— werkloofen steun f 32.500.B-steun werkloozen f. 1590 steunverleening kleine boeren f 1560. spaar regeling B-steun f 2795, kosten verplaatsen werklooze arbeiders f 1500.subsidies werk- loozenkassen f 3500.arbeidsbemiddeling f 1000.— De post onvoorziene uitgaven is geraamd op f 4000. Dc heer Bontkes (S.D.A.P.) spreekt bij de algemecne beschouwingen namens zijn frac tie. Spr. gewaagt van de slechte toestanden op het eiland. De fractie vraagt, of niet de tijd gekomen is voor stichting van Maat schappelijk Hulpbetoon en voor de stichting van een U.L.O. school In onze gemeente. Door den aanleg van een begraafplaats is in oen groote behoefte voorzien. Plaatsing der werkloozen in een hoogere steunklasse zij het streven. De heer Bosker zegt, dat men weliswaar in het gcrocl moet loopen, maar aan alle eischen van bovenaf zou spr. niet willen vol doen. Anders zou men de gemeente gaan be schouwen als een andere normale noodlij dende gemeente. Ook spr. onderwerpt de toe standen aan een beschouwing. Spr. zou stappen willen doen bij de regeering, opdat Wieringen wordt geholpen. Er zijn echter plannen aanhangig de gemeenten meer zelf standigheid te geven en spr. zou daarom een en ander even willen afwachten. Stichting van Maatsch. Hulpbetoon zal in B. en W. worden besproken, wat. betreft de stichting van een PLO. school, zal nien onderzoeken hoeveel ULOdeerlingen er zijn op scholen in andere gemeenten. Volgt He artikelsgewijze bchan deling der hegrooting. Opmer kingen van belang worden daar bij niet gemaakt; de begrootine wordt vervolgens aldus zonder hoofdelijke stemming vastge steld. Het bedrag per leerling. De Raad moet jaarlijks, tegelijk niet het vaststellen van de gemeentebegrooting, liet bedrag bepalen, dat per leerling voor de openbare scholen voor gewoon lager on derwijs. wordt beschikbaar gesteld ter be strijding van de kosten genoemd in art. e tot en met 1 en o van de L.O. wet 19-v. Het bedrag van deze kosten per leerling is cle grondslag waarop de gemeentelijke vergoeding in de explotatiekosten der bij zondere scholen is gebaseerd. B. en W. stellen voor het beschikbare bedrag per leerling voor 1939 vast te stel len op f 12.47 vermeerderd met f 0.50 voor ad m i n i st ra t iekosten. Goedgevonden. Aan- en verbouw school. De heer Hulsebos vraagt B. en W. voor de school te Den Oever waar vier leer krachten zijn spoedig met plannen te komen voor den bouw van een vierde lo kaal en eventueel een vijfde lokaal. dat voorloopig als gymnastieklokaal gebruikt zou kunnen worden. De Voorzitter zou nief te hard van stanel willen loopen; B. en W. zullen overleg ple gen met den inspecteur. De heer Bosker zegt, dat de school te Wes terland in desolaten toestand verkeert. Voorzitter merkt op, dat de inspecteur en een bouwkundige van het Rijk de school hebben opgenomen. B. en W. zullen de zaak moeten bekijken en dan met voorstel len komen. De bedoeling is de twee lokalen aan den weg tot een gymnastieklokaal sa men te voegen en achteraan een lokaal bij te bouwen. De Raad verleent daarop B. en W. mach tiging te komen met voorstellen tot verbou wing van deze school. Hierna sluiting. WIERINGEN Geslaagd. De Heer H. Hogetoorn, ambtenaar ter se cretarie te dezer gemeente slaagde op het Dinsdag j.I. te Den Haag gehouden examen voor de akte staatsinrichting M. O. Loop der bevolking (Nov.) Ingekomen: P. W. Reen uit Sneek, W. A. Herder uit Utrecht; G. Iluige uit Wisseker- ko, J. W. Bergman uit Zijpe; G. Visser uit Kollumerland; Mw. Wed. S. Langes-Oosthof uit Rotterdam; A. W. de Waard en gezin uit Lemstorland; J. van- Ellen uit Wierin- germeer; II. B. J. Woerde uit Mijdrecht; Mw. W. Hartman uit Amsterdam; J. Wolzak uit Alkmaar; G. Kooii uit Anna Paulowna; R. Verwoerd en gezin uit Lemsterland; E. Rrinksma uit Leenwarderadeel; Mw. T. Rrinksma van der Meulcn uit I.emsteriand; J. Bocts uit Velsen; Vertrokken: Mw. F. Brouwer nr. Den Hel dor; J. Schurer nr. Heerenveen; Mw. A. J. Groen nr. Noordscharwoude; J. Wit en ge zin nr. Vollenhove; L. Slippens nr. Gaaster- land; A. J. de Rijk nr. Ede; J. A. Klemkerk nr. Alkmaar; W. Woortman nr. Ermelo; A. M. Rotgans nr. Harenkarspel; C. H. Steig- stra en gezin nr. Ysselmniden; A. Dovcs en gezin nr. Alkmaar; D. Jongsma nr. Beek bergen; Mw. R. van Dijk nr. Bussum; W. Blok en gezin nr. Anna Paulowna. Bloembollen voor den begraaf plaats.: De stichting Bloembollen Surplusfonds te Haarlem heeft ten behoeve van de nieuwe algemeene begraafplaats nabij Hippolytus- hoef 5000 hyacinthen en 3750 tulpen gratis ter beschikking van het gemeentebestuur ge steld. Sleutel nieuwe begraafplaats Tot sleutelbewaardervan de nieuwe al gemeene begraafplaats op Noordburen is aangewezen de heer Jb. Kuit. AANBESTEDING WEGGEDEELTE HAR- KEZIJL—AFSLUITDIJK. Do Rijkswaterstaat heeft gisteren aanbe steed: Het onderhoud van het gedeelte Harkezijl- afsluitdijk van weg no. 43 van het Rijkswe- gcnplan 1938 gedurende het jaar 1939. Laagste inschrijver; H. Broersma, Harlin- gen, voor f 4.972. ANNA PAULOWNA Dammen. Uitslag van den damwedstrijd, gespeeld tusschen D.A.P. (Anna Paulowna) en H.D. C. (Don Helder). 2e klasse. D.A.P. I—H.D.C. II: J. Meijes—M. van Kalken 0—2 Th. VlaarP. H. C. Groenemeijer 0 H. HuijbensH. Kraan 0—2 W. Alkemade Sr.P. J. Arends 02 C. Oudenaarde—J. Leibbrand 0—2 W. Alkemade Jr.-W. v. Ravensteijn 02 A. v. d. Voort—W. Wieren 1—1 W. P. AlkemadeW. v. d. Hoek 11 A. KapiteinP. Veen 0—2 E. KerkhofG. Mondeel 1l 3e klasse. D. A. P. II—H. D. C. III. D. Stompcdissel—D. Groot C. AlkemadeW. v. Brederode Joh. HuibertsJ. Bouman P. Huybens—P. Slort W. Meyer—P. Zijl mans C. LeekF. de Vos II. Elhing—E. Molenia L. AlkcmadeJ. A. de Reuver C. Schrama— J. L. Vink I). MeyerN. O. 317 2—0 0-2 0—2 2—0 1—1 2—0 0—2 0—2 0—2 2-0 9—11 De Arabische openbare meening verwijt Engeland, dat het steeds nieuwe reserves maakt, .die de beteekenis van de verzoe nende politieke houding verminderen", door m de eerste plaats den Moefti het recht te ii« ffn'i 1 te nemcn aan (,e conferen- dp Ïprton" ,e1 dan door de vrijlating van ve™klVtendopn°PPerS,e Arabische comité vergezeld te doen paan van maatregelen hlHven°°DnZ-!Jr h'in eijron land ballingen P, r aan den anderen kant de on \erzocnIijke houding der Joden toeneemt, wint de opstandige beweging weer veld. De partij van Nasja Siibi verliest aanhang. De invloed van Emir Abdallah, zoo groot in Transjordanie, schijnt in Palestina on mogelijk tegen die van den Moefti te kunnen opwegen. Geheel Palestina blijft dan ook op zijn hoede. Hoewel de aanslagen minder tal rijk zijn, wordt de veiligheid van het verkeer en van de bewoners slechts niet behulp van een sterke troepenmacht gehandhaafd. De orde wordt met geweld gehandhaafd Men kan zich echter niet verheelen, dat de kalm te slechts oppervlakkig is en dat, zoo lang geen bevredigende oplossing tot stand geko men is, de minste verslapping voldoende zou zijn om den opstand weder te doen op. laaien. Met de nachtboot vertrokken. Men meldt ons van officieele zijde, dat Prins Bernhard gisteren met de nachtboot naar Harwich is overgestoken voor een par ticulier verblijf van enkele dagen in Lon den. Prins Bernhard hoopt Zaterdag weder thuis te zijn. Indië niet slecht bedeeld, meent do minister. Men moet een nauwe sa- nienhang zien tusschen de belangen van Moederland en Koloniën. In de memorie van antwoord inzake wij ziging en verhooging van de hegrooting 193S gaat de minister uitvoerig in op de door de leden der Tweede Kamer gemaakte opmerkingen betreffende de verdeeling der vlootkosten, tusschen Nederland en Neder- landsch Indië. Wanneer men de nieuwe regeling beziet in het licht der geschiedenis van de financieele verhouding tus schen Nederland en Ncderlandsch- Indië ten aanzien van de maritieme defensie van het overzeesch gewest en zich daarbij los weet te maken van 'n eenzijdig stelling kiezen voor de financieele belangen van het eene of het andere rijksdeel, dan meent de minister, dat een onpar tijdig oordoel zeker niet zal luiden, dat deze regeling ten opzichte van Nederlandsch-Indië onredelijk is. Stelt men immers de Indische miarineuifc- gaven in 1938 en 1939, berekend volgens de nieuwe regeling, naast dezelfde uitgaven, zooals zij zouden hebben bedragen bij toe passing van tiet kostenverdeelin'gstelsel in. het tijdvak 1910 t./m. 1934, dan geeft da eerstbedoelde regeling een belangrijke ba te voor Indië te zien. Dat de aanbouw voortaan ie budgetair op zicht 'n Nederiandsohe aangelegenheid zal zijn, brengt in wezen geen verandering ini de staatsrechtelijke verantwoordelijkheden te dien opzichte. Het karakter van eeil staatsmarine breng vanzelf mede, dat de verantwoordelijkheid voor haar sterkte, sa menstelling en verdoeling, nu als tevoren, uiteindelijk Dij het opperbestuur van het geheele koninkrijk moet blijven berusten. De door enkele leden gehuldigde docli niet nader geadstrueerde opvatting, dat Nederland nog veel te weinig bijdraagt in de kosten van de Indische weermacht en dat daarom de kosten der staatsmarine ge heel door Nederland dienen te worden ge dragen, gaat zooals terecht door andere leden werd opgemerkt van de onhoud bare stelling uit, dat do Maritieme verdedi ging van Nederlandsch-Indië uitsluitend een Nedorlandsch belang zou wezen. PURMEiREND, 13 Dec. Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 15 par tijen, wegende 27.000 Kg., handel matig, hoogste prijs f 21.50. 2 stapels kleine Boe renkaas f 21.50. 243 Kg. boter f 1.56—1.60 p. kilo. Runderen, totaal 008 stuks: 300 vette koeien 0069 ct. per kg., stug: 235 gelde-" kooien f 115175 per stuk, matig; 95 melk koeien f 180200 per stuk, matig; 38 stie ren 4050 ct per Kg., .matig; 11 paarden! f 70—150 per stuk, stug; 50 vette kalverehl 30—48 ct. per kilo, stug; 325 nuchtere kal veren: voor de slacht f 7—12, voor de fok f 11—IS per stuk, matig; 307 vette varkens voor de slacht 4447 ct. per kilo, matig; 03 magere varkens f10—20 per stuk. stug; 357! biggen f 10—14 per stuk, stug; 1S65 scha pen f 18—24.50 per stuk, stug; 42 bokken! f 3—14 per stuk. matig; kipeieren f 4—4.50, eendoiercn f 2.70 per 100 stuks, 3900 N.H- Blauwen 70-72M ct p. kg, uifzonderings- piijs <5 ct., ,700 oude kinpen en hanen 4(J —45 ct. per kilo, 40 konijnen f 2 per stuk, 900 eenden 20-C.O ct por stuk, duiven 40 ct per paar, SU ganzen f 2,50—3.30 per stuk, 19 l 3—3.50 per stuk, 407 kalkoenen 53 -W2 ct. per ka-, vTif' Centrale Eierveilini? Purmerond G.Aj Aanvoer: <o.000 erndeieren 2.B0—2.85, So.OOOi k.peieren 05-00 Kg. 4.0.>-4.75, 63-64 Kg- "lïrLi?' ^'2 Ktr- 4.204.00. 58—59 Kg- Jr?-. 4-10. 5355 Kg. d.oo—3.95, oO—o2 Kg. 3.50—3.65. WEBKOP LANGENDIJK. 14 Dec. i <n o J?':j 3"80> drielingen 2.80—3. grovet l ,SÏÏ 1 301.60, kroten 1.40-1*0, ronde kool 1.30—1 70 3in®VOy,e 2.10—3.10; groene kool 2.10- I °o' nnJr- O i'n1*-1'*0; d. witte kool 1-* 1-30, andijvie 3.40—360 NOORDSCHARWOUDE. 14 Dec. o-n oca drielingen 2.90—3.40, grové 3.19—d.60, gele nep 8.80— 4.50. 1 nnf°n ,2' kleine neen 70; roode kool 130— t jn' oP°rk°°] 1-301.60; d. witte kool 1-* 1.30 andijvie 4.90

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 8