Waardeering voor het het college beleid van SCHUDT UW LEVER WAKKER Wethouder Van der Vaart trekt van leer Aan de luchtbescherming wordt hard gewerkt De Gemeente de grootste grond-speculant genoemd Ponderdag 15 December 193S Tweede Blad De eerste ronde der Gemeente-begrooting Jan, Rie en het logeerbed Burgerlijke Stand van Den Helder Gisterenmiddag om 2 uur is de Gemeente raad begonnen met de behandeling van de gemeentebegrooting voor 1939. Voorzitter was burgemeester Ritmeester, secretaris Mr. Dr. E. van Bolhuis. Afwezig was met kennisgeving dokter Loes- berg (Gem. Bel.). heer Boogaard opent de xilgemeene Beschouwingen. De heer R. Boogaard (S.D.A.P.) opende de algemeene beschouwigen, die hij van belang achtte in verband met het feit, dat dit de laatste begrooting is, die deze raad in de af- geloopen raadsperiode behandelt. Hij consta teert, dat zijn fractie van meerdere zijde belang stelling heeft gehad, al was die belangstelling dan ook niet altijd even vriendelijk, maar dat schrijft hij toe aan de weinig democratische opvatting van verschillende politieke partijen in dezen raad. Spr. verheugt er zich over, dat onze gemeente haar zelfstandigheid heeft be houden, dank zij de voorzichtige finan- cieele politiek van het gemeentebestuur. Als het college was ingegaan op de voor stellen tot verlaging van de wegenbelasting en tot herziening van de tarieven van de be drijven, was wellicht onze zelfstandigheid reeds verloren gegaan. Ook spr. fractie is evenwel, waar noodig en mogelijk voor her ziening van tarieven. De S.D.A.P. heeft haar medewerking altijd verleend waar het ging het belang van de gemeente te dienen, zoo b.v. bij de uitbreidingen van de laatste jaren. Het is onzen wensch, dat gekomen zal worden tot een overdekt zwembad en tot den bouw van een nieuwe leeszaal. Spr. wijst op de ver beteringen, die bereikt zijn op het gebied van onderwijs. Voor de bestrijding van de werkloosheid acht spr. fractie de uitvoering van open bare werken op groote schaal noodig en mogelijk. Men heeft waardeering voor wat het college doet voor de werkverschaffing en hoopt, dat het college altijd de juiste onderscheiding zal kunnen vinden tus- schen wat wel en wat niet tot de werk verschaffing behoort. Spr. bestrijdt het feit, dat ongeschoolde jeugdige werkloozen, niet tot de Centrale werkplaats worden toegelaten en hij zou ook gaarne zien, dat het gemeentebestuur, waar eenigszins mogelijk, het werk voor onge schoolde arbeiders niet geeft aan geschoold personeel. De heer Schoeffelenberger neemt de strijdbijl op. De heer J. J. Schoeffelenberger (Opp.) brengt dank aan het gemeentebestuur en in het bizonder aan den raadsvoorzitter, voor de vlugge indiening van dezj gemeente begrooting. In zijn 20-jarigen loopbaan heeft hij dat nog niet eerder meegemaakt. Hij geeft daarvoor ook den ambtenaren een com pliment. Het voorwoord spreekt van een sluitende begrooting, zonder belastingverhooging. Die mare is door de gemeentenaren kalm ont vangen. Spr. had gaarne gezien, dat er echter eens een geringe belastingverlaging was toe gepast en al is dat niet gemakkelijk, hij achtte het wel mogelijk en hij had daarvoor willen gebruiken het bedrag van 25000 gulden, die het batig saldo vormen tusschen ontvangsten en uitgaven van dit jaar en die van het vorig jaar. Gebruik die voor de vermindering van de wegenbelasting, vraagt spr. Die wegen belasting is geen belasting naar draagkracht. 9 procent is veel te hoog. Neem een voor beeld aan Den Haag, dat met een tekort van 4 ton op zijn begrooting, toch de wegenbe lasting nog pet. verlaagt, terwijl daar 13 klassen zijn. De heer Schoeffelenberger berijdt ver volgens zijn stokpaardje: het dempen van het Heldersche Kanaal, tusschen Helden der Zeeplein en Koningsplein. Wat een pracht van een boulevard zouden we daar krijgen en wat eenexcercitieterrein. Spr. meent, dat wanneer dit voorstel aan Den Haag zal worden voorgelegd, men het geld direct zal fourneeren. Wanneer komt de verbinding Oostelijk en Westelijk Den Helder tot stand? Het ant woord, dat het college in het algemeen rap port geeft, is negatief. Er zijn volgens spr. drie mogelijkheden: Een luchtbrug, een tun nel of een tweeden overweg. - De grondpolitiek van de gemeente is spr. een ergernis. Het grondbedrijf is in het leven geroepen om de grondspeculatie tegen te gaan en nu zien we, dat de gemeente de grootste speculant geworden is, die bestaat. Het gemeente bestuur vraagt doodleuk 20 en meer procent, dan waarvoor de grondprijs, overeenkomstig de erfpachtscanon, was vast gesteld. Spr. is een geval bekend waar het gemeentebestuur 31 procent meer vroeg dan 15 maal de erfpachtscanon. Van zooiets heb je zelfs nog nooit bij een particulieren specu lant gehoord. De heer Schoeffelenberger. Het bouwplan Egner heeft ook tot heel wat inconsequenties gevoerd. Spr. heeft indertijd op de stukkken de aanteekening gemaakt: geef het werk aan een aantal eigenbouwers. Maar wat zien we nu: „Wij wonen in Den Helder en geven ons werk buiten de gemeente" Er wer ken slechts eenige menschen uit onze gemeente, de rest komt van buiten de stad. Er zitten aan dit bouwplan echter nog meer inconsequenties vast. Spr. heeft uit betrouwbaren bron ver nomen, dat Egner reeds tien perceelen te koop heeft aangeboden aan een Haarlemmer. Over grondspeculatie gesproken. Spr. bestrijd de electriciteits- tarieven, waarop een winst gemaakt wordt van 54 procent en die van de water bedrijven, met een winst van 40 procent. Dat is onverantwoordelijk. Hij dringt aan op herziening. De huidige bouwverordening kan spr.'s-goedkeuring ook in geen enkel opzicht wegdragen en hij denkt erover om te bedanken als lid van de commissie van publieke werken, als deze verordening niet gewijzigd wordt. Een groot aantal bouwaanvragen gaat retour om futiliteiten. Spr. wenscht daarvoor niet langer de verantwoordelijkheid te dragen, in een tijd waarbij de werkloosheid in de bouwvakken groot is. Tenslotte snijdt spr. nog aan de benoemingen van ambtenaren en beambten, waarbij op de gasfabriek een bekwaam volontair, die reeds 2 jaar in dienst was, genegeerd werd en dringt hij aan op de invoering van het gebruik van melk op de scholen. Na de vergadering van twee jaar geleden in Musis Sacrum hebben we daarover niets meer gehoord. Spr. besluit zijn beschouwingen met de laco nieke mededeeling, dat men z.i. nu wel tot stemming over de begrooting kan overgaan, omdat de zaak toch in kannen en kruiken zit. De heer Uithol hanteert het mes der ertiek. De heer Uithol (Nat. Herstel) hoopt dat het college er nog eens in zal slagen de begroo ting voor St. Nicolaas ter tafel te brengen. Hij oefent critiek op het algemeen beleid van het college van B. en W. Hij dringt aan op het in voeren van arbeidsplicht voor de jeugdige werkloozen. Hij vindt het standpunt van het college in dit opzicht, allesbehalve democra tisch. Jeugdige werkloozen worden uitgesloten van arbeid bij de gemeente, als zij niet kunnen of willen werken in de Centrale werkplaats. Laat het college een eind maken aan het geloop langs de straat en ze allen brengen in de Centr. Werkpaats. Het doet spr. genoegen, dat eindelijk de kwestie van de vlaggenstokken de aandacht van het college heeft. Hij hoopt, dat deze nu spoedig buiten de belasting zullen vallen. Spr. wil zijn vraag uit het algemeen rap port, betreffende de toekenning van subsidie nog wel eens duidelijker herhalen, in de ver wachting, dat het college er een duidelijker antwoord op zal geven: Aan welke voorwaarde moet een muziekvereeniging voldoen, om blij vend in aanmerking te komen voor subsidie? Wat wordt gedaan voor de luchtbescher ming, vraagt spr. Dit is onvoldoende. De brandweer is in orde maar hoe is het met de opruimings- en andere groepen? De beveili ging van de bevolking is absoluut onvoldoende. Spr. dringt er ernstig op aan, dat het college het heele vraagstuk van de luchtbescherming spoedig en grondig onderhanden neemt. De verduisteringsproef heeft volgens den heer Uithol geeD effect gesorteerd. Men had hier overleg met de marine moeten plegen. Het grondbedrijf. Spr. dringt aan op verla ging van de erfpacht. Het college vraagt den menschen veel te hoogen prijs bij aankoop van den grond. Hoe is het erfpachtstelsel ontstaan, vraagt spr. Om de grondspeculatie te bestrij den. Het tegendeel is echter bereikt en de ge meente vraagt een onredelijken winst. Gedegen betoog van Dr. Fecn- stra Kuiper. Dr. FeenstraKuiper (Gem.-Bel.) zegt, dat de begrooting aanleiding geeft ®m een blik te werpen op het afgeloopen jaar en ons oog te wenden naar de toekomst, om daarbij de hoop en het verlangen uit te spreken, die elk onzer op zijn wijze voor de toekomst koestert. Spr. is niet zoo enthousiast over het beleid van het College in het afgeloopen jaar, al heeft hij wel waardeering voor vele daden van het College. Wanneer hij het voorwoord had moe ten schrijven, dan had hij zijn meening aldus weergegeven: Wij zijn dankbaar, dat de econo mische en financieele omstandigheden, die nog steeds in de wereld rondom ons moeilijk en drukkend zijn, onze gemeente niet dermate treffen, dat dit College met de uitspraak: non possumus wij kunnen niet verder moet komen. De omstandigheden zijn van primair be lang en die omstandigheden zqn ons niet ongunstig geweest. Dank zij de veranderde perspectieven op de geldmarkt en mede dank zij het beleid van het College, dat daarvan wist gebruik te maken, hebben we ruim een millioen minder schuld dan in 1936. Ais gevolg daarvan en van het lagere rentepercentage, betalen we onge veer 20.000 gulden minder aan aflossing en 120.000 gulden minder aan rente. Spr. hoopt zeer, dat het College op den inge slagen weg voort mag gaan en geeft in dit verband een wenk voor het converteeren van eenige leeningen, die nog loopen. Spr. neemt verschillende cijfers van de be grooting onder de loupe en wijst op het merk- wardige feit, dat in dezen crisistijd de plaat selijke belastingen rond 50.000 gulden meer opbrengen, dan ze deden in 1936. Een bevre digende verklaring voor dit verschijnsel weet spr. niet te geven; alleen te wijzen op de stij ging van het inwonertal van 34.500 op 37.000 lijkt spr. niet voldoende. Spr. beschouwt dan de economische omstan digheden van de inwoners van onze gemeente, aan de hand van statistische gegevens, waar uit duidelijk blijkt, dat onze stad gestempeld moet worden tot de steden der bescheiden in komens. En dit punt hebben we te onthouden, wanneer we bij ondernemingen, die geld moe ten kosten: uitbreiding ambtenarencorps, of verhooging van salarissen of aanbouw nieuwe scholen of bureaux, ter vergelijking naar an dere gemeenten zien. Daarbij vergeten we zoo vaak, dat van zoo'n andere gemeente wel het zielenaantal ongeveer gelijk is, maar de in komenverhouding misschien veel beter is. Sprekende over de electriciteitstarieven her innert spr. aan hetgeen hij verleden jaar ge zegd heeft, n.1., dat hij deze inkomsten ziet als een soort belasting en hoewel hij geen bewon deraar is van dit soort belastingen, weet hij niet, hoe deze heffingen te doen verdwijnen. En waar de mogelijkheid in het algemeen rapport geopperd is, dat we voor de toekomst deze bron van inkomsten zouden moeten der ven, ziet spr. naar een mogelijkheid om gedekt te zijn: verlaging van de gemeentelijke schuld. En in dit opzicht dringt spr. nog eens aan op een zoo zuinig mogelijke leeningspolitiek. De gastarieven. Om het gasdebiet te vergrooten in de toekomst wil spreker een uniform tarief instellen voor alle gasver- bruikers en wei van 6 cent per kub. m. Spr. gelooft zeker, dat dit in de toekomst nut zou afwerpen. Over het algemeen, zoo zegt spr., blijft zui nigheid geboden. Het College heeft reeds blijk gegeven, dat het voor deze eigenschap voelt, moge het deze plant gestadig cultiveeren. Spr. hoopt, dat de richtlijnen, die hij aangafverla ging van den schuldenlast en stimulatie van het gasbedrijf, grondige overweging bij B. en W. zullen vinden. Spr. oefent tenslotte nog critiek op de lucht bescherming. Hij had gaarne gezien, dat de gemeente, onder de gebouwen, die nu in aan bouw zijn, schuilkelders had laten aanleggen. Ook oefent de heer F. K. critiek op de ver duisteringsoefening en had ook overleg willen zien met de marine-autoriteiten. De heer Van Loo aan het woord. De heer van Loo (v.d.) blijft niet achter met zijn lof voor het college. Er is veel tot stand gebracht, en dat er daarbij ook hier en daar critiek geleverd wordt is begrijpelijk. Evenwel, het is maar de wijze waarop dit cri- tiseeren geschiedt. Critiek behoort ten allen tijde een opbouwend karakter te hebben, het geen o.m. thans duidelijk geschiedt door Ge meentebelang. In dit verband brengt spr. hulde aan het betoog van dr. Feenstra Kuiper. H(j vermaant echter den heer Uithol voortaan met inderdaad goede voorstellen te komen. In dat geval zal zijn stem zeker niet die „eens roependen in den woestijn" zijn. Daarbij is het echter noodig dat hij niet met een vooroordeel zijn plaats in den raad bezet. Tegen de opmerking van den heer Boogaard inzake de niet-benoeming van een onderwijzer, die lid van de SDAP was moet de heer van Loo ten stelligste stelling nemen. De Raad stemt naar eer en geweten en datgene wat de heer B. thans verwijt is nimmer voorgekomen Het zou het raadslidmaatschap volkomen on waardig zijn. De heer Van Zwijndrecht. De heer van Zwijndrecht (Chr. Hist.) deelt mede, dat ook zijn fractie de meeste waardeering heeft voor het door B W ge voerde beleid. Toch zijn er enkele punten waar over men gaarne nog ingelicht zou worden. O.a. of de mogelijkheid niet beitaat van een meerdere bevordering van de Zondagsrust. De Maatregelen, door het college getroffen in ver band met de activiteit van den N. Malthusiaan- schen Bond keurt spr. goed, ofschoon men nog liever gezien had, dat het optreden ter plaatse geheel verboden geworden was. Tenslotte ver zoekt de heer van Z. het College nu eens defi nitief te zeggen wat de plannen zijn inzake de Openbare Leeszaal. Ook de heer Ran tevreden. Ook de heer Ran (R.K.) zingt in het mas sale tevredenheidskoor mee. Hij prijst de lee ning-converteeringen en het scheppen van werkgelegenheid voor jeugdige en oudere werkloozen. Critiek heeft hij echter op de wijze, waarop men personeel voor Plantsoenen heeft aangenomen. Er waren stadgenooten, die reeds 5 jaar met het werk belast waren en men mag toch wel aannemen, dat deze voor hun arbeid capabel waren. In de toekomst zal spr. gaarne zien, dat met de belangen van de plaatselijke krachten rekening gehouden wordt. Nadat door spr. nog het noodige gezegd is over de reductie-schoolgeldregeling der R.-K. school, maakt hij er den heer oogaard, naar aanlei ding van de onderwijzersbenoeming, opmerk zaam op, dat men aanneemt, dat het bekend is, dat de R.-K. fractie positief op het stand punt stond, dat no. 2 van de desbetreffende voordracht gekozen moest worden. Pleidooi voor Koegras. De heer Van der Veer (a.-r.) uit zijn blijdschap, dat er thans inderdaad iets gedaan schijnt te worden voor het laten arbeiden van werkloozen te Koegras. De objecten zouden zelfs van dien aard zijn, dat men een paar winters onderdak is. Hij hoopt, dat B. en W. ten dezen paraat zullen blijven. Na op de dure waterleiding-voorziening gewezen te hebben, informeert spr. of men met het bijpassen van gelden voor de sportvelden der voetbalvereeni- gingen niet wat te ver gaat. Men is vóór sport, maar moeten de lasten van deze vereeniging niet door de leden zelf gedragen worden? Tenslotte zou spr. gaa ne zien, dat de bouw grond te Koegras tegen een lager tarief dispo nibel gesteld wordt. Dat is een algemeen land- bouw-belang. Ware ontheffing van deze zware kosten bijv. voor de Middenvliet en Van Fo- reestweg niet mogelijk? De heer Bot (chr.-dem.) uit z'n tevreden heid over B. en W.'s beleid in enkele woorden en voegt daar op dat oogenblik geen verder commentaar aan toe. De heer Hoornsman neemt het voor Julianadorp op. De heer Hoornsman (V.-D.) gaat met de B. en W.-huldiging op den ingeslagen weg voort. Zoo vindt hij het prachtig, dat er de laatste jaren een toenemende belangstelling bij het Gemeentebestuur blijkt gaan te bestaan voor het platteland. Men was in dezen niet bijster verwend... Hij betuigt zijn dankbaar heid voor de pogingen om op Julianadorp een lagere Land- en Tuinbouwschool te krijgen en hoopt, dat die pogingen in de toekomst met succes bekroond zullen worden. Na enkele op merkingen gemaakt te hebben over de electri- citeitslevering aan de Zuivelfabriek, waarin wat schot schijnt te komen, brengt spr. ook het een en ander te berde over het watertarief voor deze inrichting. Hij adviseert steeds zoo veel mogelijk overleg te plegen met de desbe treffende instantie. Wat het uitbreidingsplan van Julianadorp aangaat, momenteel bestaat daar een tekort aan woningen, met name arbeiderswoningen. Het sedert enkele jaren bestaande plan is vol gens spr. totaal ongeschikt. Goedkoop bouw terrein is nergens te krijgen en ook het bouwen langs de wegen heeft tallooze moeilijkheden en bezwaren. De heer Hoornsman hoopt, dat men met een eenvoudiger en goed bouwplan komt, dat voor de bewoners te gebruiken is. De heer Terra op de Huis- duiner bres. De heer Te r r a (R.K.) wijst op de nog steeds heerschende werkloosheid en hoopt dat de werkverschaffing zooveel mogelijk zal weg nemen van deze ellende. Hij weet dat men naar geschikte objecten uitziet, doch hoopt dat dat niet te lang zal duren. Na op de dure water- en electriciteitstarieven gewezen te hebben, infor meert spr. naar de plannen tot verbetering van Huisduinen. Ook de Doolhof-misère vindt de heer T. niet in den haak. Een particulier wordt gedwongen om een dergelijk pand een schut ting te plaatsen, doch de gemeente liet zulks achterwege. De heer Kraak lucht zijn hart. D- heer Kraak, (s.d.) sprekende over der. spoor weg, die de twee stadsdeelen gescheiden houdt, is het er mee eens, dat dit een groot ongerief is. Het zal wel een unicum in het land zijn, dat men over een lengte van circa 1 kilometer in een stad geen verbinding met het andere deel heeft. In besloten Raad bestaat echter misschien de mogelijkheid dat de voorzitter over de desbetreffende plannen iets mededeelt De situatie bij den Overweg noemt spr. onhoudbaar. Men is echter bereid een de cisie van B. en W. af te wachten, mits dit college een reden daarvoor noemt. Het is een wonder dat hier nog geen ernstige ongelukken gebeurd zijn. Inzake het bouwen der woningen, (Egner Geervliet) zegt spr. dat de gronduitgifte op volkomen normale wijze geschied is. Hierover valt niets te critiseeren. Evenwel, men veronderstelde dat er sprake was van een gentlemans-agreement tus schen college en de bouwers, waarbij afgesproken zou zijn dat voor verreweg het grootste deel Heldersche arbeiders hier emplooy zouden vinden. Dit is niet gebeurd. Ook de „Heldersche Courant" heeft zich uitgelaten alsof er praktisch geen vreemde arbeidskrachten genomen zouden worden. Gaarne r-.l de heer Kraak vernemen waarom aan de afspraak niet de hand gehouden is. De heer De Boer aitwoordt. De heer Kraak is de laatste die het woord gevoerd heeft en als eeiste antwoordt wethou der W. de Boer, die begint met namens het College den raad dank te brengen voor de vele vriendelijke woorden, aan genoemd College gebracht. ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN cn U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. lederen dag moet üw lever minstens een liter gal In Uw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende is. verteert Uw voedsel niet, het bederft. U voelt U opgeblazen, U raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd en U bent humeurig, voelt U ellendig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. U moet CARTER S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de gal te doen stroomen. Eiscnt Carter's Leverpilletjes bij apothekers en drogisten, f. u.75. Wat de gewraakte onderwijzers-passeering betreft, moet spr. opmerken, dat hij persoonlijk op het standpunt staat, die candidaat aan te bevelen, die het best aangeschreven staat. De voorstelling van zaken van den heer Boogaart is dan ook als onjuist te beschouwen. Hij is het met hem echter eens wat betreft den toestand bij het L.O. Helaas, de regeering stelt de nor men en daartegen staat men vrijwel machteloos Hulde brengt de heer de Boer aan het werk van den Directeur der Zeevaartschool, die kans zag van aanvankelijk een 13-tal internaat leerlingen er 81 te maken. Het wordt thans bij de desbetreffende instanties overwogen een hoogere subsidie voor genoemde school uit te trekken. Geschiedt dit, dan bestaat de kans, dat ook de zoo noodzakelijke machinisten-oplei ding in 't leven geroepen kar worden. Hiervoor doet men zijn uiterste best. 'at de benoeming van de arbeiders bij Plantsoenen betreft, dit is een geschiedenis op zichzelf. Evenwel, men kan aannemen dat de gekozen weg in dit speciale geval de juiste was. Het bleek in het belang van den betreffen- den dienst te zijn. Na enkele opmerkingen ge maakt te hebben over de melk-verstrekking op de lagere scholen en over de nazorg van leer lingen dezer scholen, waaraan wellicht binnen betrekkelijk korten tijd begonnen kan worden (een vraag van den heer v. Zwijndrecht), deelt de heer de Boer den heer Ran mede, dat inzake de schoolgeldregeling wel degelijk rekening ge houden wordt met de groote gezinnen. Men moet echter het regeeringsrapport afwachten (rapport Suring). Hierna wordt de vergadering tot acht uur 's avonds gesloten. (Zie voor de vergadering van gisteren- avond pag. 2). Ongetwijfeld zullen onze lezers zich herin neren, op welk een bijzondere wijze Jan en Rie er de vorige week in slaagden een prach tig bed te koopen en is het eigenlijk wonder, dat Rie, als een echte vrouw, nu nog maar één wensch had en wel: een mooi logeerbed. Jan dacht er anders over. Die zei dat hij er geen cent voor voelde, om reeds direct Jan en Alleman in z'n huis te halen. Die wilde eerst eens de kat uit den boom kijken en on gestoord van z'n huwelijksgeluk gaan genieten. Die maakte duizend en een bezwaren om lui in je huis te halen, die wilde er niet van hooren dat de vriendinnen van Rie uit Helle- voetsluis en Lutjewinkel een paar dagen mochten overkomen en nog minder om Rie's oud-tante uit Broek op Waterland te her bergen. Maar lezers, een vrouw is duizend mannen te erg en ook onze Jan trok natuurlijk al even zeer aan het kortste eind en het slot was, dat hij braaf met Rie mee mocht om gisteravond een logeerbed te koopen. Ze zagen vele bedden, maar het eene was te lang en het andere te kort. Het een was te smal voor tante Magdalena uit Broek op Waterland en het andere te breed. „Daar zou ze in verdwalen", veronderstelde Jan, „en dat zou jammer zijn", vond hij Totdat ze op deweg kwamen. Al van verre had Rie in de gaten dat er nu iets op komst was en ja "hoor, in de etalage van den eigenaar stond een bed, dat beiden (ja, werkelijk Jan ook) -met stomheid sloeg. De kleur was crème met rose en met toebe- hooren bleek de prijs slechts 55.te bedragen. Jan vond het een „luxe-bed" en Rie zei, dat ze verlegen zou zijn om daarin te slapen. Jan daarentegen merkte toen op: „wat zal je in dat ding kunnen pitten, zeg. Laten we het maar koopen." En ze kochten het, zonder er verder over te spreken. Ze lieten het zoolang opbergen bij den winkelier en gingen dolblij naar huis. Daar kregen vader en moeder het verhaal te hooren. Toen moeder van het rose en crème bed hoorde, schudde ze het hoofd en keek vader aan. Die zei: „Weet je nog vrouw, dat twijfe laartje van ons Dat was van ruw vurenhout en het kraakte als was het een sinaasappel- kist". „Ja", zei moeder, „ik weet het, maar toch hebben we d'r in geslapen!" ONDERTROUWD: H. J. J. Kusters en H. J. Meulendijks; A. S. Oosterman en D. de Vries; D. C. van Reijendam en M. H. A. Maas; P. G. Jense en M. M. Muller. BEVALLEN: A. MulderWarners, z.; S. M. van Heesde Meijer, d.; E. C. Brouwer Ligtvoet, z. OVERLEDENC. Koornden Hoed. 49 jaar; N. PlaatsmanSnip, 66 jaar; Wed. M. Aris, geb. A. Koning, 78 jaar. Onze vroegere stadgenoote Zuster R. Roosendaal slaagde te Utrecht voor het diplo ma Wijkverpleegster (volledige bevoegdheid). Iif BEN NAAR PARIJS GEWEEST Gisterenmorgen kwam een persoon aangifte doen, dat zijn minderjarige zoon, na Zondag middag niet meer in de ouderlijke woning was geweest. Een paar uur later dan het uur van aan gifte kwam er op het hoofdbureau een bericht binnen, dat het gezochte jongmensch zich op het consultaat te Parijs had vervoegd. Mijn heer had maar eventjes een trip gemaakt naar de Lichtstad.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5