dagblad voor den helder en hollands noorderkwartier In twee uur vernietigen wij alles! Hen laat liaar Klaas niet in den steelt Geen duimbreed, zegt Bonnet! Britsche ministers spreken elkaar tegen Schadevergoeding gevraagd voor den boer De middenstand verontrust Onnoodige dienstreis van hoofdaalmoezenier 1 Heden vertrekt Dr, Schacht uit Londen KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 f2 LIJNEN) ZATERDAG 17 DECEMBER 1938 66e JAARG. No. 8493 Logger aan den grond E?n ideaal vliegtuig Dlt nummer bevat 16 pagina's EERBERICHT DE BILT S EI NT t Reisbureau W.A.C.O. HELDERSCHE COURANT Uitgave der UHg.-kÜ|. Hofland» Noorderkwartier N.V. te Den Helder ITALIË TOONT AAN, WAT ZIJN LUCHTVLOOT IN TWEE UUR TIJDS BEREIKEN KAN. ITALIAANSCHE PERS BLIJFT TU NIS OPEISCHEN. Nog steeds is „officieel" niets bekend van Italiaansche aanspraken op Fran- sche koloniën, maar Virginio Gayda blijft in de Giornale d' Italia lange artikelen schrijven over de weder rechtelijke toeëigening van Tunis door Frankrijk. Hij staaft zijn bewe ringen door lange historische over zichten te geven. Geheel in het kader der propagandisten valt een artikel met bijgaande kaart in de Italiaan sche militaire revue. Deze kaart, welke wij hierbij afdrukken, stelt voor wat de Italiaansche luchtmacht door bommenwerpers in een vlucht van twee uur kan bereiken met een lading van 2000 Ko. bommen ieder. Italië wil blijkbaar de wereld en speciaal Frankrijk laten zien over welke matericele middelen het beschikt indien het „groote" oogenblik gekomen zal zijn. In Tunis. Nog steeds worden in Tunis betoogingen gehouden tegen de incidenten in de Italiaan sc'he Kamer. Te Sfax en Sousse worden Ita liaansche gebouwen dag en nacht door mo biele garde bewaakt. Niettemin is het over al rustig. Vooral te Sousse leeft de Italiaan sche kolonie nog steeds in goede harmonie met de andere elementen der bevolking. Geen duimbreed zal Frankrijk afstaan. Weer heeft Bonnet, thans tegenover de commissie van buitenlandsche zaken van den Senaat betoogd, dat Frankrijk geen duimbreed grond zal afstaaan. en iedere po ging hiertoe zou uitlpopen op een gewapend conflict. Tenslotte zeide de minister dat een nieu we vergadering noodig zal zijn om een ge detailleerde studie van de betrekkingen van Frankrijk met staten in Midden- en Oost- Europa mogelijk te maken. Persstemmen in Frankrijk. Ook de Fransche pers houdt zich vanzelf sprekend nog dagelijks met de brandende kwestie bezig Met betrekking tot de Ita liaansche wenschen ten aanzien van het Suez-kanaal schrijft de „Figaro": Het onaangename van het moeten beta len van Suez-kanaalrechten om Abcssinië te bereiken, kan niet over het hoofd wor den gezien door hen, die het nieuwe Ita liaansche rijk hebben gevestigd. Deze last drukt niet alleen op de kosten van het Ita liaansche rijk. De kosten drukken in de zelfde mate op Britsch-Indië, op Fransch- Indochina en Madagascar en op de Neder- landsche koloniën. Italië daarentegen wordt door het kanaal begunstigd. Het is van groo- ter nut voor het Italiaansche rijk dan voor eenig ander. Zonder dit Fransche werk zou de vestiging van een groote Italiaansche kolonie ten zuiden van de Roode Zee wel haast onmogelijk gebleken zijn. Kortom, de Fransche en Engelsche aandeelhouders worden uitgenoodigd, 'n jaarlijksche gift te verstrekken voor de ontwikkeling van het Italiaansche Abessinië. De wettigheid van het loven en bieden terzijde gelaten is het meest verwonderlijke de toon van de uit- noodiging! De -Temps behandelde gisteren in het hoofdartikel de anti-Fransche campagne der Italiaansche pers en schrijft, dat „deze meestal gewaagde gevolgtrekkingen maakt ontleend aan niet bestaande of verkeerd uit gelegde feiten". UITEENLOOPENDE VERKLARIN GEN OVER DE BRITSCHE DE FENSIE. Churchill is niet tevreden over de verklaringen van de twee hoogste ministers van de Kroon, Lord Maugham en Chamberlain, omdat zij elkaar tegenspreken. Welke ver klaring moeten wij gelooven, vraagt hij... v. De lord kanselier, lord Maugham, heeft, naar gemeld wordt, in een redevoering Woensdagavond in de Constitutional Club verklaard: „De Duitschers hebben het in hun macht om 3.000 ton bommen in een enkelen dag te laten vallen" en verder „dat in de eerste paar weken van een oorlog de Duitschers een schade zouden kunnen aan richten in Londen en andere groote steden, welke in geldwaarde 500.000.000 pond zou bedragen." Geen verklaring van dien aard betref fende de macht van de Duitsche lucht strijdkrachten is ooit tevoren met offici eele autoriteit afgelegd. Er moet echter aan herinnerd worden, zegt Churchill dat d_e lord kanselier toegang heeft tot de gehei me inlichtingen, die ter beschikking staan van de regeering. Wanneer zijn feiten waar zijn hoe kan men ze dan in overeenstemming brengen met de verklaring, die slechts een dag tevoren door Chamberlain is afgelegd voor de buitenlandsche perevereeniging. waarin hij zeide: „Wij kunnen evenmin vergeten, dat wij verplichtingen hebben, niet alleen jegens ons eigen volk in het binnenland, maar ook jegens hen, voor wie wij verantwoordelijk zijn in het Britsche rijk en jegens de bondgenooten, die bij ver drag met ons verbonden zijn. Wij moeten gereed zijn die verplichtingen ten uitvoer te leggen, en onze voorbereidingen zijn thans ver genoeg gevorderd om met vertrouwen te zeggen, dat wij in staat zijn dat te doen" Op den beruchten drempel voor de Scheveningsche kust vastge- loopen. Gisterochtend is de motorloggcr Sch. 66, schipper H. Nutbey, die van de visscherij terugkeerde, in de binnenhaven te Scheve ningen op den z.g. „Defensiedrempcl" vast- geloopen. Aangezien het rustig weer is, loopt het schip geen gevaar. Gisteravond zou men, aldus het I-Idbld., bij hoog water trachten den logger met ei gen kracht vlot te brengen. K- ACTIE STRALEN VAN tOOokM ÓP Honderden verloofde Dnitsche dienstmeisjes willen door een spoedig hnwelijk aan terugkeer naar Duitschland ontkomen. In verband met de tijding, dat de Duitsche dienstmeisjes in ons land binnenkort naar Duitschland zullen moeten terugkeeren, trachten vele van deze meisjes, die met Hollanders verloofd zijn, door een spoedig huwelijk aan 'haar vertrek naar de Hei mat te ontkomen. De Tel. meldt, dat bij den Burgerlijken Stand te Den Haag in één dag over de honderd bezoeken zijn afgestoken door ver loofde Gretchens, die over de noodige pa pieren voor een spoedig huwelijk wilden beschikken. Ook de Amsterdamsche Bur gerlijke Stand bemerkte, dat het aantal trouwlustige Duitschen thans veel grooter is dan anders. Ofschoon van officieele Duitsche zijde hier fe lande verklaard is, dat men nog steeds niets weet van het voornemen om de Duit sche meisjes naar Duitschland te laten te rugkeeren, blijken verscheidene Duitsche meisjes reeds in het bezit van officieele Duitsche gedrukte formulieren te zijn, waarin aan haar wordt kennis gegeven, dat haar paspoorten niet zooals gebruike lijk met vijf jaar konden worden verlengd, maar slechts tot Mei 1939 in verband met hef tekort aan arbeidskrachten in Duitsch land. Het tekort aan Duitsche arbeids krachten. Reeds gedurende zeer langen tijd is Duitsch land dan ook doende om de Duitsch- werk krachten in het buitenland terug te laten komen. Bij deze beweging is ook Nederland be trokken. Men zal zich herinneren, dat wer ken van Nederlandsche arbeiders in Buitsch land en ook omgekeerd het werken van Duitschers in Nederland geenszins iets nieuws is. Tiet is nog niet zoo lang geleden dat in het Westen des rijks 80.090 tot 100.000 Nederlanders aan het werk waren. Het ge tal Nederlandsche werkkrachten in Duitsch land is nu geleidelijk weer aan het groeien en het getal in Nederlana werkende Duit schers neemt af. Onder de groenen arbeidskrachten, waar aan Duitschland langzamerhand een tekort krijgt, behoort ook die der dienstboden. Hel landjaar en de arbeidsdienst voor vrouwen de werkzaamheden in de Feldzeugmeiste- reien, mitsgaders he toenemen van de hu welijksfrecTuentic op jeugdigen leeftijd, zijn daarvan de oorzaken. Tn verband daarmee heeft dr. Ley van het Duitsche Arbeidsfront dan ook indertijd verklaard, dat geleide lijk en stapsgewijze de Duitsche dienstboden, die in het buitenland werken, terug zouden moeten komen. Voor een aanzienlijk deel is dat ook reeds geschied. Het is waarschijn lijk, dat voor het einde van Januari nog ongeveer 3000 dienstboden uit Nederland terug zullen worden ge haald. Wij waren er op voorbereid! Van Duitsche zijde verklaart men ons, al dus de N.R.Crt. niet errht te besrrijpon, hoe er in dit verhand in Nederland paniekach tige geruchten waren ontstaan. Wei ontstaat tengevolge daarvan in Nederland allengs werkverruiming en deze moet ook dan als gunstig worden aanvaard en in alle geval len niet als een ramp worden beschouwd, indien uit den aard der zaak deze verrui ming het allereerst plaats vindt in een branche, waarin op het oogenhlik weinig aanbod van arbeidskrachten is Er zijn maat regelen te treffen, welke ten doel hebben dat door middel van verschuivingen partij wordt getrokken van deze werkverruiming. Voorts zou men de ontsteltenis beter kunnen be grijpen indien dadelijk alle dienstboden terug werden getrokken, wat echter niet het geval is, daar zulks in étappes zal ge schieden, en men bovendien deze ontwikke ling reeds lang heeft zien aankomen. Een dak als vliegveld. Volgons den luclitvaartmedewerker van den „Daily Mail' werken op het oogenblik internationale deskundigen in het geheim aan don bouw van een door den Oostenrij ker Raoul Ilarner uitgevonden hclicop- tère. die zoo volmaakt is. dat het dak van een huis in het centrum der stad het toe stel tot vliegveld zou kunnen dienen. De snelheid ervan zou een zakenman in staat stellen, zich in zestig minuten van zijn kantoor te Londen naar een conferentie te Parils te hegovm. De motor is opgesteld te midden van fuselage in den-vorm van vleu gels, welke tegelijkertijd voortstuwende en stijgkraclit uitoefenen. PERTH BIJ CIANO. Nadeel door opgeheven en ver laagde crisisheffingen7 Een raadseltje: de crisisambtena ren kosten steeds meer In het verslag der commissie van rappor teurs uit de Tweede Kamer inzake het wets ontwerp, houdende wijziging der begrooting van het Landbouwcrisisfonds voor 1937, le zen wij Eenige leden geven als hun oordeel te ken nen, dat tengevolge van het afschaffen en inkrimpen van verschillende steunregelin gen, gepaard aan afschaffing en verlaging van heffingen, in den loop van het jaar 1937 een zeer belangrijk bedrag aan landbouw en veehouderij is onthouden. Van de ople ving, welke in dat jaar plaats vond, heeft de landbouwende bevolking daardoor niet kun nen profiteeren. Integendeel, haar positie is slechter geworden. Deze leden bepleitten, dat het gehee- le op deze wijze aan den landbouw onthouden bedrag alsnog aan de landbouwende bevolking zal worden uitbetaald in den vorm van een ex tra uitkeering. Mocht dit onmogelijk zijn, dan zou het moeten worden aan gewend, teneinde een verhooging van de thans geldende prijzen der land bouwproducten te bewerkstelligen. Vele andere leden achten deze voorstelling van zaken volstrekt onjuist. Een vraagteeken. Van verschillende zijden werd er de aan dacht op gevestigd, dat de personeelsuitga ven met weinig minder dan f 300.000 zijn toegenomen. Dit is moeilijk te rijmen met de mededeeling in de memorie van toelichting, dat het vervallen en verlagen van eenige crisisheffingen, bun invloed hebben gehad op de hoogte van de personeelsuitgaven. Een nadere toelichting zou men op prijs stellen. Opgemerkt werd voorts, dat de memorie van toelichting bij dit wetsontwerp geen volkomen duidelijk beeld geeft van de finan- cieele uitkomsten van het landbouw-crisis- fonds, wanneer alle uitgaven, welke op den dienst 1937 moeten drukken, zullen zijn af gewikkeld. Er is geld over! Sommige leden merken verder op, dat het voordeelig saldo van den gewonen dienst van het Landbouw-crisisfonds in de laatste jaren steeds stijgt, van 1937 blijft er min stens f 6.5 millioen over. Dit bedrag moet krachtens de Landbouwcrisiswet worden overgebracht naar 1938. Wordt het nu geen tijd, zoo vroegen deze leden, dit saldo hetzij te gebruiken voor verlaging van heffingen, hetzij na wets wijziging aan de algemeene middelen ten goede te laten komen? Andere leden zouden, indien ook de dienst 1939 een belangrijk voordeelig saldo mocht opleveren dit saldo liever aangewend wil len zien om de prijzen, welke de landbou wers voor sommige producten ontvangen, te verhoogen. Sommige dezer leden meenden, dat vrijkomende bedragen in het tijzonder aan de kleine boeren ten goede zouden moe ten komen. Nog een adres aan den minister over de Bata- en Unilever-plan- nen. Het hoofdbestuur van den Koninklijken Nederlandscben Middenstandsbord heeft in zijn gisteren gehouden vergadering de te zijner oore gekomen geruchten besproken, omtrent het voornemen van eenige groot- industrieele concerns (met name Bata en Unileverl om tot stichting van een groot aantal detailzaken, hier te lande, over te gaan. Dit college heeft zich naar aanleiding daarvan tot den minister van Economische Zaken gewend. In den brief, waarmede dit geschiedde wordt gezegd, dat het geen betoog behoeft, dat deze mogelijkheid den middenstand in ernstige mate verontrust, reden waarom het hoofdbestuur den minister verzocht, hieraan de noodige aandacht te willen schenken, resn. maatregelen te beramen om het gevaar, dat in een dergelijke groot- scheepsche uitbreiding van het grootfiliaal bedrijf schuilt, van den middenstand af te wenden. De Britsche ambassadeur, lord Perth, heeft een bezoek aan minister Ciano gebracht. Men verneemt, dat de loopende zaken en zekere punten ten aanzien van het aanstaan de bezoek van Chamberlain en Halifax on derwerp van gesprek zijn geweest. Critiek op de voorgestelde be grotingswijziging 1937. In het verslag der commissie van rap- liortcurs inzake de verhooging der defen- siebegrooting 1937 wordt de vraag gesteld: of het voor de geestelijke verzorging van RoomschKatholiek personeel der zeemacht bepaald noodzakelijk was, dat de hoofdaal moezenier van leger en vloot voor de behar tiging van deze belangen 'n dienstreis naar Nederlandsch-Indië ondernam. Zal deze dienstreis er niet toe leiden, dat ook ande- i Verwachting: Lichte vorst, droog weer, afwiselend be wolkt, meest krachitge Zuic oostelijke tot Oostelijke wind Algemeene vooruitzichten: Aan houdende en nog toenemen- devorst. re autoriteiten dienstreizen naar Neder landsch-Indië maken? Voorts meende men, dat mag worden verwacht, dat de minister telkens bij de samenstelling zijner ontwerp-begrooting na gaat, welk gedeelte van het personeel op arbeidsovereenkomst in den loop van het dienstjaar in vasten dienst zal worden aangesteld. Het moet niet dam bij hooge uitzondering voorkomen, dat de minister tusschentijds besluit op arbeidsovereen komst werkzaam personeel in vasten dienst te doen overgaan. Het inzicht in de begroo ting gaat dan verloren. De besprekingen waren belang rijk, maar men zwijgt Waarschijnlijk zal Dr. Schacht na zijn driedaagsch verblijf te Londen, hedenmor gen weer naar Duitschland terugkeeren. Gisteren heeft hij een bespreking gehad met den minister van handel, Stanley. Reu ter verneemt, dat hij ook de besprekingen met het ministerie van financiën heeft voortgezet. Naar men meent te weten, heeft Stanley aan Schacht uitgelegd de beteekenis van de gisteren dor hem afgelegde verklaring, inzake de exportcredieten, waarbij hij be toogde, dat de Britsche regeering bereid bleef met het rijk over een handelsovereen komst te onderhandelen en dat hij geens zins een oeconomischen oorlog met het rijk wenschte. In gezaghebbende kringen wordt over deze besprekingen, waarbij, naar men zegt, nog komt een snel bezoek aan Baldwin, waarbij opnieuw gesproken zou zijn over het gebruik der ten behoeve van de vluchte lingen ontvangen gelden een zeer groot stil zwijgen in acht genomen. 5-daagse KERSTREIS naar PARIJS, ge heel verzorgd i 39.40. Programma op aanvraag. Vraagt onze gids voor wintersportreizen per trein en autocars. W.A.C.O. Kanaalweg 132 Tel. 773. Den Helder.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1