Naar wettelijke regeling van arbeidstijden in den landbouw DE WERELD Postvlucbten op Indii woorden Scherpe anii-Ioodsche maatregelen in Italië Houdt Japan een pauze? Treinverkeer Amsterdam- Rotterdam in de war Noodwetje tegen de wilde bussen Werkgevers en dienstplicht Tweede Kamer PUBLICATIE „Wij dw'ngen niemand te gaan" 45 nieuwe Enqelsche oorlogsschepen Versterkt de banden met Duitschland N.V.V. vraagt wettelijke minimumloonen Onze Oost Gepension. militair ges'eeirgd Duifsch dienstmeisje opgelicht in_ weinig Minister Romme houdt vast aan ar. beidsverbod voor de gehuwde vrouw Exploiteert de Nederlandsche huis vrouw haar dienstbode? - Vacantie is een particuliere aangelegenheid- Bij de verdere beraadslagingen over de .begrooting \an Sociale Zaken voor 1939 in de Tweede Kamervergaderine van gisteren, vestigde de heer Kievit (s.d.) de aandacht ou de lange werktijden, veelal in de trans port- en binnenscheepvaartbedrijven en den landbouw. De heer Roosjes (a.r.) bepleit een redelij ke beperking van den vrouwenarbeid. De heeren Joekes (v.d.) en Andriessen (r.k.) wijzen op het nut van bedrijfsraden en op het geleidelijk invoeren, bedrijfsge- wijze, van verordenende bevoegdheid. Aan de verbindendverklaring van collectieve ar beidscontracten moet sneller worden ge werkt. Indien overleg inzake een betere verdee ling van den beschikbaren arbeid niet spoedig genoeg vruchten afwerpt, dan heeft de regeering een taak t.a.v. verkorting van den arbeidsduur en vervroegde pensionnee- ring. De heer Bakker (c.h.) wenscht voorzich tigheid met het toekennen van verordenende bevoegdheid aan de bedrijfsraden, ook in den landbouw. Mej. de Jong (s.d.) klaagt over wantoestanden op het gebied der werk tijden. In dit verband merkte spr. op, dat de Nederlandsche huisvrouw, de goede niet te na gesproken, geneigd is, haar dienstbode te exnloiteenen; ook hier dient een wettelijke rege ling te komen! De chr. hist. afgevaardigde, de heer AVeit- kanvp (c.h.) vreest, dat het beperken van den arbeidstijd bij den landbouw, nadeelig zou kunnen zijn; Mevr. de VriesBruins (s.d.) bestrijdt krachtig de arbeidsbeperking voor de gehuwde vrouw. De heeren Cohen (v.d.) en de Visser (eonrm.) steunen dit be toog, dorh de r.k. vertegenwoordigers, de heeren Loerakker en Kuiper vinden bet „iets heel gewoons", dat de arbeid der ge huwde vrouw ter vermindering der werk loosheid beperkt wordt; „de vrouw behoort niet on de plaats van den man", zoo zeg gen zij. Minister Romme aan 't woord. De minster van Sociale Zaken, de heer Romme, deelt mede dat weldra een wets ontwerp zal versehiinen tot ratificatie der conventie betreffende inheemsche werk krachten. Ten aanzien van de bedrijfsraden is spr. van meening, dat de sociale bevoegd heid van deze raden geleidelijk moet wor den uitgebreid; spr. is geen voorstander van dwang. Bij de verbindendverklaring der collectieve arbeidsovereenkomsten en het tempo daarvan bedenke men, dat het hier een nieuwe materie betreft. De werktijden. De klachten over de lange werktijden be antwoordend. zegt de minister, dat met betrekking lot de binnenscheepvaart een commissie tot stand is gekomen, welke met voortvarendheid zal werken. In het transportbedrijf heeft spr. zich niet afzijdig gehouden. Het rijtijdenbesluit is in een zeer ver gevorderd stadium van voor bereiding. Een ontwerp betreffende de verkor ting van den arbeidstijd voor vrou wen en kinderen ten plattelande ligt klaar, doch wacht op een aan vulling betreffende den arbeid door mannen. Wat vervroegd ontslag van arbeiders be treft. in de typografie is iets in dien geest gaande, maar dan moet»er een pensioen fonds als grondslag zijn. Spr. zal afwachten hoe dit gaat Vacantie en overwerk. Inzake een varantiereieling bliift spr. uitgaan van de grondgedachte dat hier voor het particuliere bedrijfsleven een taak ligt. Komende tot de kwestie der overwerkver- gunninren. verklaart spr. dat aan de con trole der wet de noodige aandacht wordt besteed, doch ook met de belangen van het bedrijfsleven rekening moet worden gehou den. Als bezwaar tegen minimumloon en voor landarbeiders voert spr. aan bevriezing der loonen op een laag peil. Op bet punt van het arbeklsver- bod voor de gehuwde vrouw, kan het afwijzend advies van den Hoo- gen Raad van Arbeid in 's minis ters principiëele opvatting geen wij ziging brengen. Spr. overweegt ech ter. of er een betere regeling is te treffen dan het voorontwerp behelst steunvergoedtng erwten en VELDBOONEN. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor erwten van den oogst 1938, gedenatureerd in het tijdvak van 12 tot en met 17 December 1938, zal bedragen f 1.35 per 100 kg. voor groene erwten, welke door bandelaren zijn gedenatureerd en voldoen aan het stan- daardmonster van kwaliteitsklasse C, en f 0.85 per UK) kg. voor voedererwten, welke zijn gedenatureerd door telers, die deze erwten zelf hebben geteeld. De steunvergoedi-ie voor veldboonen van den oogst 1938, welke voldoen aan de kwa- liteitseisrlien en in genoemd tijdvak door telers of handelaren zijn gedenatureerd, zal f2.50 per 100 kg. bedragen. 's-Gravenhage, 16 Dec. 1938. (Adv.) en hoopt tijdig tot een besluit te komen. Bij een en ander speelt het dienstboden vraagstuk door het a.s. vertrek van vele Duitsche dienstmeisjes zoo dringend gewor den, een rol. Spr. wil de opleiding van meisjes beneden 16 jaar zóó regelen, dat ze zich zullen wenden tot den huisarbeid. Een onderzoek van overheidswege naar de zedelijkheid in de fabrieken acht spr. ondoenlijk. Sociale verzekering ook voor kleine zelfstandigen bepleit. De kamer is daarna doorgedrongen in de afdeeling arbeidersverzekering. Daarbij ver klaart de heer Kupers (s.d.) staatspensioen niet de afdoende oplossing van het probleem der ouderdomsvoorziening te achten. Er zullen bedrijfsgewiize verzekeringen noodig zijn. Het laatste betoogt ook de heer Smeenk (a.r.). De heeren van Houten (c.d.) en dr. Vos (lib.) pleiten voor premievrij staatspensioen. De heer Van den Tempel (s.d.) dient een motie in waarin de Kamer de wenschelijk beid van uitbreiding der sociale verzeke ringen over de kleine zelfstandigen uit spreekt en de regeerintr verzoekt een staats- commisie tot dit doe] in te stellen. De heer Woudenberg (n.s.b.) wil een stelsel van ouderdomsvoorziening ten laste der werkgemeenschappen, waarbij de staat ten laste der niet-werkenden bijdragen zou verschaffen. De minister zal Dinsdag antwoorden. Een gedeelte van hun onroeren de goederen zal door den staat worden beheerd. De Italiaansche ministerraad is gistermorgen bijeengekomen onder voorzitterschap van Mussolini. Er werden belangrijke besluiten geno men, o.m. betreflende Italiaansche burgers van Joodschen bloede. De ministerraad besloot, dat deze bur gers al hun onroerend bezit en de ondernemingen, waarvan zii eige naar zijn, moeten aangeven. MUSSOLINI. Het deel der onroerende goederen, dat grooter is dan de voor Joden, jegens wie geen uitzonderingsbepalingen bestaan, toe gestane limiet, moet afgestaan worden aan een instelling, die zonder verwijl in het le ven zal worden geroepen en ten doel zal heb ben de genoemde onroerende goederen aan te koopen. te beheeron en geleidelijk te ver- koopen. De Joodsche eigenaars zullen in betaling voor de waarde der bezittingen speciale effecten ontvangen, welke door de genoemde instelling zullen worden uitgege ven en die 4 procent rente zullen dragen. Het beheer van ondernemingen, die van belang zijn voor de defensie van den staat of waar honderd of meer personen werk zaam zijn, zal worden uitgeoefend onder speciaal toezicht. De ministerraad zal op 11 Maart opnieuw bijeen komen, vooral ter bestudeering van de hervorming der Italiaansche scholen. De terugroeping van Duitsche dienstmeisjes uit het buitenland Een ambtenaar van de Duitsche ambas sade te Londen heeft in verband met de terugroeping van Duitsche dienstmeisjes naar Duitschland tegenover een vertegen woordiger van de „Daily Telegranli and Morninepost" een vprklaring afgelegd van den volgenden inhoud: „Wij dwingen niemand ie eaan. Verwacht wordt, dat meisjes haar betrekkingen op behoorlijke wijze opzeggen. Wij hebben aan niemand individueel geschreven en stellen ons op het oogenhlik niet voor dat te doen. Het bevel is van toepassing op Duitsche en Oostenrijksche meisjes, die werkzaam zijn als dienstboden in Engeland en, naar ik verneem, in ieder land van Europa, niet inbegrip van Nederland en Hongarije." Het geld raakt op... Het stilzwijgen van de Japansche regeering over de objectieven van den oorlog in China na den val van Hankau geeft waarnemers te Tokio den indruk, dat de omstandig heden Japan dwingen tot een „pau- ie," die eenige maanden zou kun nen duren. De redenen voor deze pauze zijn zoowel van binnenlandschen als van buiten!and- schen aard. In binnenlandse!) opzicht moe ten deze redenen gezocht worden in de overweging, dat uit een financieel oogpunt voorzichtigheid gewrnscht is. Naar de mee ning van bii uitstek bevoegde buitenland- sche waarnemers zal het economische en financieele bestel bet nog gedurende 1939 uit kunnen houden zonder ineen te storten. Daarvoor is het echter noodig,' dat bet totaal der gewone en buitengewone uit gaven dat waarschijnlijk in de buurt van 10 milliard yen zal liggen, niet vermeerderd wordt door onvoorziene buitengewone be grootingen. Men neemt aan, dat de regeering nage noeg in geen andere militaire operaties zal kunnen voorzien dan de zuivering van de veroverde gebieden en wellicht een gedeel telijke actie in N.W. China. Tewaterlating in 19£0. In dé Daily Telegraph and Morning Post schrijft de marinemedewerker, Hector C. Bvwater dat in den loop van het volgende jaar 45 nieuwe oorlogsschepen met een totale tonnage van 355.705 ton te water zul len worden gelaten, n.1. vijf slagschepen, drie vluigtuigmoederschepen, 5 groote krui sers, zeven kleine kruisers, elf torpedoboot- jagers, nepen onderzeeërs en vijf aviso's. Hierbij zijn nog niet inbegrepen de op sta pel staande hulpschepen zooals motortor- pedobooten, depotschepen en sleepschepen, die eveneons in 1939 te water zullen wor den gelaten. Vragen van het Kamerlid van Vessem.. In een serie vragen aan den minister her innert het Eerste Kamerlid Van Vessem aan een conferentie tussehen Duitsche mi nisters en het gemeentebestuur van Ant werpen ter bevordering van de Belgisch- Puitsche handelsbelangen. Tenslotte vraagt de heer van Vessem Zijn de ministers niet vnn meeaiing; dat tegenover de Belgische activiteit tot bevor dering der belangen van de Antwerpsche haven door versterking, door middel van een samenwerking der Belgische en Duit sche regeeringsinstanties. van de banden met de havens van Rijn- en Roergebied, een krachtige activiteit der Nederlandsche instanties van rijk en gemeente behoort te worden gesteld om het aandeel van Rot terdam in het verkeer met zijn natuurlijk achterland te behouden? Een adres aan de Tweede Kamer. Met het oog op de behandeling van de begrooting van Sociale Zaken in de Twee de Kamer heeft het bestuur van hef Neder- landsch Verbond van Vakvereenigingen zich, in een adres tot de leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal ge wend, waarin gezegd wordt, dat regoerings- ingrijpen op het terrein der loonvorming dringend noodzakelijk is. Het doeltreffendst ware dit re.geeringsin- grijpen te regelen aldus adressant door de invoering van een mantel-wet, wel ke den minister van Sociale Zaken zou moeten machtigen, tot het instellen van minimumloonen voor één of meer bedrijfs takken of onderdeelen daarvan, over te gaan, na terzake te zijn geadviseerd door een in te stellen loon-comiuissie. De Tweede Kamer wordt verzocht bij haar beraadslagingen ernstige aandacht aan dit vraagstuk te willen wijden. UITREIKING VAN GASMASKERS. Het hoofd van den luchtbeschermingsdienst te Soerabaja ontving 1500 gasmaskers, ter wijl binnenkort nog 2000 zullen volgen. De eerste partij is, naar de N. R. Crb meldt, toegewezen aan de politie te Grissee. De man was dronken en ver wondde een inlander. Eerst t.hans wordt gemeld, dat afgeloo- pen Dinsdag op het terrein van de suiker fabriek Ketpgan. Ie Sepandjang, (niet ver van Soerabaja gelegen), een gervmsionneerrt F.uropeesrh militair. Waeensveld genaamd, door de bevolking is gesteenigd. Wasensveld was dronken en met een sa bel gewapend, de straat ongerend. waar hij iedereen bedreigde. Hierbij werd een ver- kooper van tahoe (een Inheemsche lekker nij- zwaargewond,. Er is toen on de tong tong geslagen, waarop de bevolking te hoop liep. Deze viel Wagensvcld aan. Hij werd met sternon gedooid en met stukken hout geslagen tof hij doodelük gewond was. Ook de Inheemsche tahoe-verkooper is overleden. De veldpolitie te Sidoardjo stelt thans, aldus de N.R.Crt., een nader onderzoek in. GROOT AANTAL REIZIGERS GEDUPEERD. Bovenleiding bij Den Haag de fect. Na reparatie opnieuw ge broken. Wegens het breken van een draad der bovenleiding bij Den Haag, is gis termiddag ernstige stagnatie ont staan in het treinverkeer tussehen Amsterdam en Den Haag. Om onge veer drie uur ontstond het defect, zoodat van dat oogenblik af de trei nenloop totaal in de war geraakte. De montagewagen was zeer spoedig ter plaatse, doch de storing bleek ernstiger te zijn dan men aanvankelijk vermoedde. Na eenigen tijd slaagde men erin één spoor vrij te maken. Men stond toen evenwel voor de moeilijkheid het drukke verkeer tussehen Rotterdam en Amsterdam v.v. althans ecni- germate voortgang te doen vinden. Een reis van Leiden naar Den Haag duurde echter nog 1 uur eri 8 minuten, zoodat alle treinen uit Amsterdam eveneens werden opgehou den. Om vijf uur wordt het op de lijn het drukst, wanneer de forensen zich naar hun woonplaats begeven. Doch het defect was toen nog niet gerepareerd, hoewel enkele treinen heen en weer over een spoor konden worden geleid. Opnieuw gebroken. Om ongeveer half zeven meende men, dat men 't euvel voor goed had verholpen, doch kort daarop brak de bovenleiding opnieuw, zoodat de montagewagen wederom assis tentie moest verleenen. De tweede reparatie duurde tot ruim kwart over negen. Een groot aantal reizi gers is bierdoor gedupeerd, want de trei nen konden op de spitsuren slechts over één spoor worden geleid. Te half tien functionncerde de dienst wederom vrij normaal, hoewel vanzelfspre kend veel materiaal op een verkeerde plaats was terecht gekomen. Bij de Staten-Generaal is thans ingediend het aangekondigde „nood wetje" betreffende de autobussen. Hierbij wordt een wijziging voorge steld van de wet van 29 November 1935 tot verlaging van de openbare uitgaven. De Hooge Raad heeft 5 Dec. jl. heslist, dat het befaamde artikel 2 van het Regle ment Autovervoer Personen ruimer is dan de wet van 29 Nov. 1935, waarop het regle ment berust. Het noodwetje dient nu om overeenstem ming te brengen tussehen reglement en wet Dit geschiedt door de redactie van artikel 2 R.A.P. over te nemen in de wet. Deze re dactie luidt als volgt: „Door ons kan worden verboden het her haaldelijk met een motorrijtuig tegen ver goeding vervoeren of doen vervoeren van personen of goederen, voorzoover dit ver voer niet geschiedt krachtens een vergun ning, door ons of een door ons aan te wij zen autoriteit verleend". In de toelichting tot het ontwerp zegt de regeering, dat zij, nu handhaving van het Reglement Autovervoer Personen in het verleden tot zooveel teleurstelling aanlei ding heeft gegeven, thans een oplossing meent te moeten kiezen, welke geen ruimte voor twijfel meer overlaat. De minister van Defensie beveelt de regeling bij een Haagscli dag blad ter navolging aan. Be regeeringspersdienst meldt: In verband met de verlenging van den duur der eerste oefening voor de onbe reden (lienstnlichtieen is door de directie van een der Haasrsrhe dagbladen de volgen de regeling getroffen ten aanzien van de werknemers die hun dienstplicht moeten vervullen. 1. Weder in dienst treding na*beëindiging ven den dienstnlieht is verzekerd. 2c. Gedurende het vervullen van den dienstplicht keert de directie een kleine toe la-re uit als aanvullend zakgeld. 3e. Aanwijzing voor de kaderopleiding wordt op prijs gesteld. Bij het verkrijgen van den rang van sergeant wordt door de directie een buitenmodel uniform beschik baar gesteld. Deze maatregel is door de directie geno men, omdat zii de ervaring heeft opgedaan, dat werknemers na het vervullen van hun dienstplicht, speciaal indien zij de ka- deron'e ding hehbpn doorloonen, voor het Particuliere bedrijf van groot ere waarde zü'i geworden. J>e min'ster van defensie spreekt de hoop uit, dat deze van zooveel belangstelling voor de weermacht getuigende daad een spoorslag moge zijn voor vele werkgevers om dit voorbeMd te volgen. Een Duitsche dienstbode te Amsterdam, die niet meer on rechtmatige wijze een pas <on kriicren, klaagde haar nood aan een Kantoorbediende met wien zij kortelings ken nis had gemaakt. Zii zou graa,g met Kerst mis m de .Heimat" willen ziin... Daar wist deze meneer, een 24-iarige jon- gemau, wel raad op. Hij hing hot meisje ren fraai verhaal on over invloedrijke re- 'aties en boe gemakkelijk het voor hem zou mn naar aan de zoozeer gewonschtc pas te helpen. Alleen zou een en ander wel min of meer hooge onkosten niet zich meebren gen Het meisje echter had er wel een groot deel \an baar spaargeld voor over en stelde den man honderd vijftig gulden ter hand Toen puntje bij paaltje kwam was 'er na uur bik noch pas. noch geld nieor e'n het teleurgestelde meisje deed van het geval aangifte bij de politie. Tertrek ren Pelikaan (heenreis) Valk (heenreis) Oehoe (terugreis) Nandoe (heenreis) ZilverreigerlMedan 16 Dec, (terugreis) l Singap. 16 Dec Basra 16 Dec. Jodhp. 16 Dec. Napels 16 Dec. AaakMMt t, Band. 16 De^ Jodhp. 16 Dec_ Basra 16 Dec, Alex 16 Dec, Rang. 16 Dec. Nieuwe President van Zwitserland. Qj nieuwe Zwitsersche Bondspresident Phi- lippe Etter werd in 1891 geboren en i8 steeds een baanbrekend democraat ge weest. Jozef Schmidt mocht niet in 't Duitsch zin. gen. Den bekenden Joodschen tenor Jo zef Schmidt moest worden verzocht op het persbal te Brussel, niet in het Duitsch te zingen, omdat anders de Duitsche diploma ten zouden wegblijven. Schmidt had veel succes, maar de Italianen en Duitschers applaudiseerden niet. Mussolini eert de moeders. Mussolini zal Dinsdag persoonlijk 95 Italiaansche moeders een prijs van 5000 lires uitreiken, moeders, die zich wegens haar kinderrijkdom ver dienstelijk hebben gemaakt voor 't ras en de macht van het fascistische vaderland. Zij hebben gemiddeld negen zoons. Papiergebrek in het linksche Spanje. Tem gevolge van de papierschaarschte zullen de Madrileensche bladen „Castilla Libre" (anarchistisch) en „Libertad" (onafhanke- lijk-republikeinsch) niet meer verschijnen. Duitschland krijgt geen helium. Duitsch land heeft gisteren verzocht de 200 cylin- ders die het naar Amerika had gezonden, om met heliumgas te worden gevuld, leeg terug te sturen. In welingelichte kringen maakt men hieruit op, dat de Vereenigde Staten definitief geweigerd hebben helium, aan Duitschland te leveren. Conferentie Oostzeesfaten uitgesteld. De conferentie van de staten der Baltische en tente, die van 19 tot 21 December te Kau- nas zou worden gehouden, is op verzoek van Litauen tot midden Januari uitgesteld. Geweldige brand te Kopenhagen. Een der laatste oude touwslagerijen, die nog im de Deensche hoofdstad bestonden, is in den afgeloopen nacht door brand vernield. De schade bedraagt 2 millioen kronen, Portsmouth wordt luchthaven. Te Porth- smouth (Engeland) zal een luchthaven worden gesticht, welk 1 1/a millioen pond sterling zal kosten. De haven zal als basis dienen voor de lijn op Afrika, Indië, Australië, Nieuw-Zeeland en Canada. Deensche documenten gestolen. Uit 't hoofd kwartier van de sociaal-democratische partij zijn vertrouwelijke documenten van het Deensche ministerie van buitenland- sche zaken ontvreemd. De documenten waren uitgeleend aan een lid van het par lement die zitting heeft in de commissie voor buitenlandsche zaken. Een man is gearresteerd. Het bezoek van groothertog Wladimir. Tri tegenspraak met zekere geruchten, welke het bezoek van groothertog Wladimir een (lor nazaten der Russische Czarenfamilie, aan Duitschland politieke waarde toe kennen wordt bericht dat dit bezoek een zuiver particulier karakter draagt. Cedillos rechterhand gearresteerd. Na een; verwoed gevecht is de voornaamste mede strijder van den Mexicaanschen rebellen- generaal Cedillo gearresteerd. Men neemt aan, dal deze gevangenneming de onder worping van den generaal zal vergemakke lijken. Spionnenorganisatie te Barcelona. Te Bar- celona is een nest van Francospionnen ont- clekt. Tal van vooraanstaande personen, uie in naam de linksche regeering waren toegedaan, zijn ter dood veroordeeld. Entstof tegen pokken naar China. De Chi- neesche regeering heeft den volkenbond medegedeeld, dat zij dringend behoefte had aan entstof tegen pokken, die zij niet in voldoende hoeveelheid kon producee- icn. De volkenhond heeft daarop in Indo- Liuna 4.000.000 doses entstof op zijn reke ning besteld. Aardschokken in Turkije. Gistermiddag zijn ra Vler zeer hevige aardschokken waarrio°r onder de bevolking een «rhnHo onc'- Omtrent slachtoffers of schade is nog niets bekend. E®1 ^""^tentoonstelling te Rome. Tn 1942 ópn een ^'erel(ltentoonstelling wor- lopniL j"' Hiervoor zal een obligatie- woninn "S,aatssarantie uitgegeven worden ten bedrage van 450 mihoen lire. Itahaanseh vliegtuig verongelukt. Nabij Ce- nm, f'e homagna is een legervliegtuig om h<u 1s:es,or,■ Oe zeven inzittenden zijn om het leven gekomen. ?®eme'- hla het bekend worden van in Mon', Uve uits,a* va» de verkiezingen houden heeft de bevolking een défilé ge- fii -Li r Ncumann met brandende en wapperende vaandels. ^nofirreM? 'uchtverdedigings - maatregelen breft on. Do Bclfgischo kabinetsraad lui om 11 we's°ntwerp goedgekeurd, waar* wordf v»C|ie i van fi0° milioen francs reileend voor luchtverdediging.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 2