Centraal Station te Utrecht door 't vuur vernield DE WERELD Onze grensbeveiliging onvoldoende geacht De Oekraine Postvlucbten op Iodië woorden Oorzaak onbekend Geen druk op het water Een Poolsch vertoog te Praag Barbarossa overleden Het vruchtbaarste gebied van de Sovjet-Unie weinig Internationale toestand maakt algemeene dienstplicht en aan zienlijke materieelversterking noodzakelijk, aldus luitenant-ge neraal jhr. W. Roëll. De Vereeniging voor Nationale Veiligheid heeft Zaterdagmiddag in „Pulchri Studio" te 's-Gravenhage een openbare algemeene vergadering gehouden, waarin luitenant-ge neraal jhr. \V. Roëll, oud-commandant van het veldleger, een rede hield over „weer- machtsvragen met het oog op de positie van Nederland in het licht van de gewijzigde in ternationale situatie". Drijfzand... De internationale politieke structuur ver toont, aldus spr., nog geen vast beeld, om dat zij gebouwd werd op tweeërlei soorten \an drijfzand. Eenerzijds dat van verslappen de, ten deele zich als sentimenteel humani tair voordoende uitingen, zooals dit zich ook afspiegelt in de wereldbeheerschende gevol gen van de door MacDonald tot internatio nale onmacht gebrachte Britsche vloot, of wel in Chamberlain's eerste bezoek aan Berchtesgaden, of eindelijk in de thans defi nitief als luchtspiegeling gebleken waarde \an den Volkenbond als beveiligend orgaan. F.n anderzijds het drijfzand van hetgeen uit den wil van dictatoren in het leven wordt geroepen en daar alleen in kan worden ge houden door er telkens nieuwe prikkels, die de nationale eerzucht voeden, aan te geven. München, zegt" spr., is voor velen met een aureool omgeven, maar voor hoe langer hoe meer het begin van een veel ernstiger toe stand dan voorheen. Wat Nederland betreft zal de politiek van Japan nauwlettend aandacht moeten hebben, en zelfs al heeft het de handen vol aan de Chineesche taak, ook hier moet de zich snel ontwikkelende en wijzigende internationale situatie ons op het ergste voorbereid doen zijn. De buitenlandsche defensie. Wat betreft de troepensterkten in Duitsch- land, kon men er volgens spr zeker van zijn, dat deze de 4 millioen zal bereiken. Frankrijks leger zal, zelfs aangevuld met gekleurde troepen, niet veel meer dan de helft van het Duitsche bereiken, terwijl de vrijwilligers van Engeland en Amerika te genover deze millioenencijfers klein zijn. Italië's oorlogssterkte zal de twee millioen ook wel naderen. Zeker is het, dat de Engelsche vloot omstreeks 1941 weer op zoo groote sterkte zal zijn, dat zij aan haar thuisvloot als afsluiting van de Noordzee c.a. voldoende heeft; dat zij verder met haar Mediterranean fleet en de Fransche zeker het over wicht in de Middellandsche Zee en uit de Atlantic-fleet baar Pacific- strijdkrachten zoo zal kunnen ver sterken. dat zeker met Amerika en de Dominions zij Japan de "baas is, steunende op Singapore. Vreedzame pacten zijn niet van de lucht... maar met den tegenhanger, dat er slechts één diplomatie mogelijk is, nl. die, steunen de op een sterke weermacht! De vraag is gewettigd of. met het vóór 1912 beperkte doel, de Maginot- linies loopendie van Bazel tot Maes- eyek, inet aftakkingen langs de Fransche Noordgrens, noodig waren. Spreker gelooft van niet en hij acht dit belangrijk voor Nederland. Evenals spr. de oorspronkelijke Maginot- linie in Frankrijk overdadig acht voor pant- seraanvallen van de Hijksweei alleen, even zeer acht hij bij ons een Maginotlinie niet noodig, afgezien nog van het feit, dat zij langs alle grenzen ingericht onbetaalbaar zou zijn. Maar wat erger is,, er een onvol doende bezetting aa.n manschappen voor beschikbaar zou zijn. Wat noodig is. Sterke, steeds aanwezige parate grenstroepen kunnen hier redelijke zekerheid geven. Natuurlijk zal de doorvoering van het vergroote contingent van de ge wijzigde dienstplichtwet hier ook iets geven, maar zeker nog niet waarbor gend afdoende. En nu zijn er twee elementen die in dezen mede spreken, nl. de in het huidige stelsel onv'ermijdelijkerwijze veel te ingewikkelde bevelvoering en anderzijds de onbetwist onvol doende steikte van het veldleger voor de daaraan in redelijkheid te geven taken, hetgeen ook spoedige voorziening eischt Beiden vinden hun oplossing in de dringend noodige oprichting van nieuwe en dan steeds op verhoogde capaciteit gebrachte groote ecnlie- den, dus nieuwe grensdivisietroepen, voor die taak speciaal berekend. Een beveiligde opstelling. Maar daarnaast is het tweede dringende element van paraatheid, de beveiligde opstel ling van de hindernis-troepen. Tegenover ge pantserde aanvallen, gesteund uit de lucht, zijn onbeschermde of half beschermde troe pen als schapen ter slachtbank. Er zullen dus op de plaatsen, waar zij moe ten optreden, gewapend betonconstructies moeten komen, steeds gereed hen op te ne men. Zoowel te velde als bij de groote cen tra dient daarnevens een zeer ruime toebe deeling aan luchtafweergeschut, aan jaclit- eskaders en de inrichtingen van gewaarborgd veilige, bomvrije vliegvelden en hangars te worden verzekerd. De grensbevciligine is nog onvol doende. Hiervoor zullen nieuwe, ultra parate groote eenheden als dekking moeten komen, dus belangrijke leger- uitbreiding en dientengevolge een nog verder uit te breiden contin gent tot 45.000 ft 50.000, dus algemee ne dienstplicht. Voor de verdediging van Tndië acht spr. tenslotte drie tot vier slagschepen noodig. Tal van civiele en militaire autoriteiten volgden de uiteenzettingen van luit.-gcnc:aal Jhr. W. Roll met aandacht. Brandweer staat machteloos Een koude nacht voor duizenden Utrechtenaren Treinverkeer ondervindt slechts geringe ver traging Het stroomnet geluk- kig niet geraakt. Een ontzaglijke brand is Zater dagmiddag uitgebroken ln het sta tionsgebouw te Utrecht. De felle koude heeft het blusschingswerk zeer bemoeilijkt. Desondanks dat was er maar zeer weinig stagnatie in het trein verkeer. Het was een fantastisch gezicht, de brandweerlieden onder het rosse schijnsel der toortsen aan het werk te zien, terwijl op hun natte Jassen zich de ijskegels vast zetten. De gure Oostenwind deed het bluschwater terstond bevriezen, slechts schuifelend konden de wak kere spuitgasten zich over het spie gelgladde stationsplein begeven, meermalen was hun werk levensge vaarlijk. De oorzaak van de ramp is nog onbekend. Om elf uur brak de brand uit. Te middernacht was de bovenbouw reeds geheel verwoest. Hier waren de centrale kantoren gevestigd; alle bescheiden zijn een prooi der vlam men geworden. Omstreeks twee uur des nachts behoefde voor verdere uitbreiding niet gevreesd te worden, maar toen was ook het grootste ge deelte van het stationsgebouw totaal vernield. De bovenverdiepingen zijn ingestort en bieden een troosteloo- zen aanblik. De brandweer stond vanaf het be gin voor een hopelooze taak Er was het eerste uur nauwelijks druk op het water en men zag dan ook een stationsplein, dat vol lag met platte slangen. Zelfs een Amsterdamsche motor spuit heeft zich nog naar Utrecht ge spoed; zij heeft echter geen dienst gedaan. De publieke belangstelling was enorm. Normale treinenloop verstoord. Gisteravond was de Utrechtsche brand weer nog steeds bezig om het vuur volko men te overmeesteren, doch de strijd was zwaar, daar de weersomstandigheden de werkzaamheden der brandweerlieden ten zeerste belemmerden. Telkens opnieuw laai den de vlammen wederom op in de nog övereindstaande resten, waardoor de dui zenden belangstellenden, nog getuige wa ren van de laatste fase van den strijd tus schen de Utrechtsche brandweer en het vuur. Zware taak voor de spoormannen De spoorwegbeambten op het Centraal Station hadden al een zware taak. Toe vallig brak de brand uit op een tijdstip, dat men reeds zijn handen vol had om het treinverkeer tusschen Utrecht en het wes ten van het land zonder eenige stagnatie te doen verloopen. In de omgeving van het etationsemplacement te Vleuten was name lijk omstreeks tien uur de voedingskabel van het electrische net gebroken, waardoor het trein verkeer tijdelijk over één spoor moest worden' geleid. Toen dan ook kort daarop de uitslaande brand in heit Cen traalstation opnieuw moeilijkheden ople verde, was van een normalen treinenloop absoluut geen sprake meer. Het gelukte de treinen op een veilige plaats, alhoewel met groote vertraging, in- an uit te laten gaan, terwijl zooveel mogelijk de elecrische treinen werden vervangen door diesel- en stoomtreinen. In verband met een rustige afwikkeling van het treinverkeer, werden geen perron- kaartjes verkocht, zoodat uitsluitend reizi gers toegang verkregen tot de perrons. De politie hield gisteren den geheelen dag het stationsplein voor het grootste gedeelte afgezet. Publiek offerde zijn nachtrust. Gedurende den geheelen nacht bleven tal van café's op het stationsplein en in de na bijheid van de plaats van den brand voor het publiek geopend. Velen hebben de kou de getrotseerd en een gedeelte van hun nachtrust opgeofferd om iets gewaar te wor den van dezen bijzonderen brand. De stroom van belangstellenden was het grootst, nadat door de radio melding was gemaakt van het bijna historische gebeu ren, dat zich in de onmiddellijke omgeving afspeelde en waarvan iedereen natuurlijk persoonlijk getuige wenschte te zijn. Kranig werk der brandweer De Utrechtsche brandweer heeft zich kra nig geweerd. Met de uiterste krachtsinspan ning is het gelukt een gedeelte van het sta tionsgebouw aan de voltooiing der restau ratie waarvan de laatste hand nog moest worden gelegd alsmede de overkapping te behouden. Oawagk onbekend. h - Wat de oorzaak, van - den brand betreft staan de autoriteiten vóór een raadsel. Kortsluiting noeyit men als een der moge lijkheden. Een der uitvoerders van het ver bouwingswerk, de heer Strijland uit Uit hoorn, was eveneens terstond na het bekend worden van dezen brand naar Utrecht ge sneld en was gedurende den geheelen nacht getuige van de bluss.chingswerkzaamheden. Ook voor hem was deze brand een gevoe lige tegenslag. Nog slechts enkele weken hadden wij hier te werken aldus verklaar de' hij en ook dé bovenzijde van het sta tion zou een verbeterd en aan het onder stuk volkomen aansluitend aspect hebben verkregen. Wij verheugden er ons reeds op en nu valt het ons wel erg tegen, dat ons werk reeds zoo spoedig vrijwel voor een groot gedeelte werd vernield. Een achteloos weggeworpen sigaret kon volgens dezen zegsman gemak kelijk de oorzaak zijn geweest van den brand, want het bovenstuk van het stationsgebouw was bijzonder brandbaar, gezien de oude construc tie. Stroomnet niet aangetast. Men mag van geluk spreken, dat men er in geslaagd is de overkapping van de per rons met uitzondering van enkele kleino plekken voor het vuur te vrijwaren. Hier door werd het stroomnet niet aangetast, waardoor de stagnatie van den dienst tot een minimum kon worden beperkt. In ver band met het gevaar, dat geruimen tijd be stond voor het overslaan van het vuur op de overkapping, achtte de directie der Ne- derlandsche Spoorwegen het noodzakelijk en weuschelijk een brandspuit uit Amster dam te requireeren om in uiterste noodzaak eveneens in te grijpen bij verdere uitbrei ding. Gewaarschuwd voor ondergrondsch gewroet. Officieel wordt gemeld: op 16 De cember heeft de zaakgelastigde van Polen in Praag aan den minister van buitenlandsche zaken van Tsjecho Slowakije een memorandum over handigd, waarin de Poolsche regee ring de aandacht der regeering van Tsjecho Slowakije vestigt op den stand van zaken voortvloeiende uit het bestan en het optreden van ze kere haarden en organisaties op het grondgebied der republiek Tsjecho- Slowakije, en waarin zij de regee ring van Tsjecho Slowakije waar schuwt voor den weerslag, welke een dergelijke toestand kan teweeg bren gen op de betrekkingen tusschen Po len en het nieuwe Tsjecho Slowakije. Streng onderzoek zal worden in gesteld. Ceteka verklaart naar aanleiding van den Poolschen stap te Praag, dat een streng onderzoek zal worden ingesteld naar de in het Poolsche vertoog genoemde feiten. De regeering heeft er den nadruk op gelegd, dat zij geen irredentistische actie op haar ge bied tegen een anderen staat zal dulden. De journalist J. C. Schrttder, die onder den naam Barbarossa groote bekendheid heeft verworven, is te Amsterdam in den leeftijd van 68 jaar plotseling overleden. Schröder was jarenlang hoofdredacteur van De Telegraaf, en heeft in deze kwali teit o.a. gevangenisstraf moeten ondergaan wegens beleediging van den Duitschen Kei zer. Toen de beruchte Willem Broekhuis het dagblad „De Dag" zou oprichten, gin" Schröder over, maar was, toen „De Dag niet kwam meteen zijn functie aan de Te legraaf kwijlt. Daarna is hij ambulant ge bleven en werkte aan verschillende bladen mede. Voor de Telegraaf schreef hij o.a. de bekende rubriek Spotternij of Sotternij. De Oekraïne, verdeeld over Rusland, Polen en Roemenië, en een bijzonder rijk en vruchtbaar land, streeft naar autonomie, tot groote bezorgdheid der respec tieve landen. Hoe groot de Oekraine is, hoeveel bewo ners zij heeft, hoe groot en hoevele haar bo demrijkdommen zijn, dat weet niemand nauwkeurig, geen staatsman, geen deskun dige econoom en geen statisticus. Zelfs de Oekrainsche autonomisten en nationalisten spreken elkaar in hun gegevens tegen. Som migen stellen zich er reeds mee tevreden, het aantal in de Oekraine woonachtige men- schen op 30 40 millioen te schatten, ande ren daarentegen, die tot de toekomstige Oekraïne ook het Krimgebied willen reke nen, droomen van een toekomststaat van zeker 40 ft 50 millioen inwoners. Een ding is echter tegenwoordig reeds ze ker; wanneer werkelijk on een of ander tijd stip een zelfstandige Oekraïne ontstaat, en wel in het kader van die eischen, die zich niet alleen over de Soviet-Oekraïne. maar ook over de Poolsche Oekraïne, Karpatho- Oekraïne en de Boekowina uitstrekken, dan zal deze nieuwe staat wederom een staat van minderheden zijn! Deze staat zou on geveer 10 millioen onderdanen van minder heden omvatten. De 'aatsten vormen 'n zeer kleurrijke schakeering van Groot Bussen, u it-Bussen, Tartaren. Polen, Boemeenen, Joden en Duitsrhers. Er bestaan echter ook zoogenaamde Oekraïnschre „super-nationa listen". die er op wijzen, dat men deze tien millioen minderheden uit het land zou kun nen jagen. om voor hen in de plaats tien millioen echte Oekraïners te nemen, die' en dit is inderdaad luist thans verstrooid in Rusland en in Amerika leven! Stiefkinderen... Wat nu de Oekraïners betreft, zij zijn van oudsher de stiefkinderen in de geschiedenis geweest, en de groóte mogendheden hebben van oudsher, wegens geheel andere doelpun ten namelijk om het graan en het erts van het land gedeeltelijk plechtig de on afhankelijkheid van het l-.nd verkondigd, deels het land genadiglijk onder hun be schermende heerschappij genomen. De Oekrainsche geschiedenis begint daarmee dat 't land ruim 700 jaar geleden onder de heerschappij der Tartaren kwam te staan. Vervolgens kwamen de Polen en Littauers als „bevrijders" van het land en verdeelden het. Maar de Polen leken al bijzonder slech te beschermers en gedurende korten tijd slaagden de dappere Oekrainsche Kozakken erin, zich zelfstandig te maken. Toen even wel was men toch gedwongen, zich onder de beschermende heerschappij van den Russischen Czaar te stellen. Maar ook dit voldeed niet. Onder den Czaar. In de lSde en 19de eeuw onderdrukte het Russische Czarendom zeer scherp iedere beweging van het Oekrainsche nationale bewustzijn. In het begin van de 20ste eeuw begon deze druk evenwel te verminderen. Daarna volgde de bezetting door Duitsche troepen gedurende den wereldoorlog. En van dien tijd af dateert de moderne Oekra insche beweging en het verlangen naar au- tonorrye. Duilschland en Oostenrijk streefden in 1917 paar een „zelfstandig" Oekraïne, in werkelijkheid echter niet meer dan een va- zallenstaat, die deze beide landen het graan moest leveren, dat zij zoo zeer noo dig haden, om den oorlog verder te kunnen voortzetten. Lüdendorff aan Duitsche zijde en Von Arz. chef van de generale staf aan Oostenrijksche zijde hebhen deze doelpun ten openlijk geproclameerd, waarbij er van Oostenrijksche zijde niet zonder bitterheid en jaloezie on gewezen werd, dat Duitsch- land, met behulp van een .vrij" Oekraïne voor zich den weg naar Bakoe, Iran en Mesopotamië openen wilde. Een vodje papier De droevige afloop van den wereldoorlog wiérp al deze plannen echter onderste bo ven. maar nog gedurende enkele jaren werd het arme land door de belangen van de groote mogendheden heen- en weerge slineerd. Het door de Polen bezette ge deelte werd eerst do:r de Panische gezan tenconferentie van het jaar 1923 definitief aan de Warschausche regeering toegewe zen. Destijds beloofde de Poolsche regeering de Oekraïners volledige autonomie, maar dit verdrag bleef slechts op papier staan Tegelijkertijd kwamen Boekowina en Bess- Arabië aan Roemenië. Het grootste deel van de Oekraïne sloot zich echter als zelfstan dige bijzondere republiek bij de Sovjet-Unie aan. Een autonomie-beweging binnen de Sovjet-Oekraïne bestaat niet, ook al is de versmelting tusschen de Russische en Oe kraïnsehe aard en cultuur geenszins hon derd procent. Oekraïne: leverancier van Rus land. Maar de zelfstandigheid, die de Moskou- sche centrale regeering den Oekraïners toe staat, is, ondanks tal van wrijvingen en herhaai'.de geschillen, groot genoeg, om ieder ernstig verlangen naar afscheiding onmogelijk te maken. Maar zelfs al be stond er van Oekraïnsehe zijde het verlan gen zich volkomen zelfstandig te maken en de grenzen tegenover Rusland te slui ten, dan nog zou een dergelijk verlangen van Russische zijde nooit geaccepteerd kun nen worden. Evenals de gebieden, die Tsje- cho-blowakije thans aan Duitschland heeft moeten afstaan., voor dit land van zoo groot belang waren, zoo is ook de Oekraïne voor Rusland van overgmote beteekenis. Do Oekraïne levert bijna 30 procent van de geheel® graanoogst van de Sovjet, 5" sn'ft *n,rh,Pn,', 40 va" alle groenten 80 a 90 van alle suikerbieten. Maar dit niet a'Wn; dPj Oekraïne is een buitegewoon belangrijk industriegebied, het mijngebied van het Donez-kolenbekken is tevens de hoodzetel van de Rnssrhe metaal en hoog ovenmdnstrie. Tenslotte bezit de Oekraïne Sovjet-Unie Spoonve*net Van de gehecle De Oekraïnsehe gebieden van Polen zijn eveneens buzonder vruchtbaar en bezitten ^".voortreffelijke veeteelt, terwijl Bessa- 25» af'n *raan is- Boekowina bezit !eU!,,voorrad,n, die thans voor n wexplmteerd worden. Inderdaad- de Oekraïne is n zeer begeerenswaardig ge bied. Mie er in slaagt haar tot een zelf standigen staat te maken en haar tegelii- keitnd met behulp van een politieke be- hnli^'mt'ü nheerschappij economisch uit te buiten, heeft geen koloniën meer noodig en bezit dan voldoende bronnen om X over hand in Europa te krijgen. er" Valk (heenreis) Oehoe (terugreis) Nandoe (heenreis) Zilverreiger (terugreis) Buizerd (terugreis) Torenvalk (heenreis) 7ertrek van Rang. 18 Dec. Athene 18 Dec. Basra 18 Dec. Jodhp. 18 Dec. Medan 18 Dec A'dam 18 Dec. Aankeaut t* Singap. 18 Dec A'dam 18 Dec, Jodhp. 18 Dec. Bagdad 18 Dec. Rang. 18 Dec. Mars. 18 Dec. Jodenkwesties in Roemenië. De bond varf Joden in Roemenië overweegt ongewensch- te arme Joden te doen emigreeren en hen daarbij finantieele hulp te verschaffen. Grootvorst Wladimir hoof" der Wit-Russen. Grootvorst Wladimir, troonpretendent van Rusland is te Parijs door de Wit-Russen als hoofd erkend. Men weet dat Wladimir een bezoek aan Berlijn, wellicht aan Hitier zal brengen en verschillenden brengen de Oekrainische kwestie hiex-mede in vex-band. Vrijwilligers verlaten Spanje. Te Cerbere zijn 257 buitenlanders, die in Sanje hebben gestreden, aangekomen. Onder hen waren 100 Fi-anschen, G2 Engelschen, 31 Amerika nen, 16 Zwitsers, 14 Belgen, 10 Nederlan- dei-s. Later zijn de vrijwilligers naar Parijs vertrokken. Opstand der Goudhemden. Volgens te Texas ontvangen bex-ichten zouden bij een op standige beweging, georganiseerd door de fascistisch getinte „Goudhemden" in Mexi co, dertig personen om het leven gekomen zijn. Joden mogen voor Joden pleiten. De rijksn minister van Justitie heeft een aantal Jood- sche advocaten gemachtigd Joden tot raadsman te dienen en voor hun belangen op te komen. Zij zullen zich moeten noe men „Juridische adviseurs" en mogen hun universitairen graad vei'melden. Andere titels zijn evenwel niet toegestaan. Fransche Kamer neemt begrootingen aan, De Kamer heeft Zatei'dagmiddag de begroo tingen van landbouw, luchtvaart, marine, oorlog en verdediging der overzeesche ge westen aangenomen. Duitsche Nat.-Soc. Partij in Tsjecho-Slowa- kije. De „Prager Zeitung Dienst", het or gaan van den Duitschen afgevaardigde Kundt, meldt, dat in Tsjecho-Slowakije een Duitsche natinaal-socialistische par tij zal worden opgei-icht naar het voorbeeld van Duitschland. Kusttorenwachter bevrijd. 'Na herhaalde mislukte pogingen is men er eindelijk in ..geslaagd-d-en wachter van d'e Eddaystone vuurtoi-en, diie ziek lag, uit zijn isolement te verlossen. Gruwelijk vliegtuuigongeval in Italië. In Italië is nabij het plaatsje Cesenain een toestel van de vliegtuigbasis Forli met vier personen omlaag gestort. Hierdoor werden di-ie kinderen getroffen. Deze kin- dei-en, alsmede de vier inzittenden zijn. om het leven gekomen. Graaf Ciano naar Budapest. Gisteroch tend is de Italiaansche minister van bui tenlandsche zaken, graaf Ciano naar Bu dapest vertrokken. De Giornale d'Italia schrijft, dat het be zoek moet worden beschouwd als 'n be wijs van vriendschap, doch Ciano zal te vens de gelegenheid hebben te spieken over de binnen- en buitenlandsche poli tiek. Aanslag op monument. Gisternacht heeft een ontploffing het monument van de Bret'onsohe federatie van An.jou nabij de kerk van onze Lieve Vrouwe der Vreugde te Pontivy in de lucht doen vliegen, De ruiten der omliggende huizen sprongen, er vielen geen slachtoffers. Men meent, dat dit 'n antwoord vormt op de veroor- deeling van tw>e>e Bretonsche autonomis ten te Rennes. Sheik te Jeruzalem vermoord. In de oude stad is sjeik Said al Khatib vermoord. Hij was particulier secretaris van don groot moefti geweest. Men ziet in den moord een wraakneming voor den ge- w-elddadigen dood van sjeik Ansari, die zich tegen de extremisten verzette. De Normandië normaal vertrokken. De „Normandië is overeenkomstig het pro gram, naar New York vertrokken, In of- ficieelc kringen beschouwi men dit als de sluitzegel op het mislukken der stakin- gen. IJzeren Gardeleden veroordeeld. Zeven le den der IJzeren Garde te Roemenië, be trokken bij den moordaanslag op kolonel Cnstesen, zijn tot zware gevangenisstraf fen veroordeeld. Kerkbestrijder eereburger. Het gemeente' bestuur van Munster in Westfalen, de oude Duitsche Bisschopstad, heeft Alfred Itosen- berg, den voorvechter van het anti-kleri- calisme, verheven tot eereburger der stad. Televisie gaat hard vooruit! Het bcelduit- zendingsprogramma van de Engelsche ra- lio-omroep, de BBC., is duidelijk gezien te lYnou,!!?6/' «p. ecn afstand van 1S0 mijl, <iou ei reikwijdte van den zen- naap j m>jl bedraagt. Een ambte- ^an. BBC. noemde dit resultaat enassend en zeer gewichtig. E« 9eestelijke zuster aangehouden. Gravin p I a f-edochowska, de overste van de karmelietessen, is Zaterdagmid dag gedurende negen uur aan het Pool- vui.u sche grensstation Neu Bentschen w«iifCTPden door de Duitsche douane, ,u e asf is met het onderzoek naar deviezcnsmokkcl. R-!e ,in, l°urnalistenkringen. Vcrschci- uene leden der buitenlandsche persvereciu- ri* Lk af8etreden naar aanleiding van Zii vorm IS8cn °P 't persbal te Londen onder n a.re1 (,nt 1,ct bestuur gezwicht i» J07of <s i ?en druk en daarom den Jood ozel achmidt verbood Duitsch te zingen.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 2