x nmm Langs de banen o. Sluit de hoofd kraan Het Marsdiep rookte Voor de Kerstdagen: Meer dan 12 graden vorst! EEN KERSTMAALTIJD EEN HEERLIJKE TULBAND COR KRIGEE, Dinsdag 20 December 1938 Tweede Blad ifjUidónitLiiuJ 0 (D CD GOGD rpaSCDQËlQBQIltD DRUKKERIJ DE BOER m/mmmmw/' 'li ''l/l Horlogerie Suisse Vorst cn vogels VAN GALENSTRAAT 71 TEL 399 Post voor Hr. Ms. mijnenlegger „Jan van Brakel" Voor Dorus Rijkersfonds Burgerlijke Stand van Den Helder De wintermedaille van twee kanten Marine-concert gaat niet door! Concert van Morgenrood en Kinderkoor Japan snijdt zich in dc vingers Een heerlijke Weinachstol COR KRIGEE, v. Galenstr. 71 Voorjaarsreis Hr» Ms» „Tromp Het gouden fluitje Nufsspaarbank te Den Helder Sneeuw op komst? Hoe koud het wel is, blijkt wel het duidelijkst uit de officieele gegevens, die wij hedenmorgen inwonnen over het ver loop van het weer gedurende de laatste 24 uur. W ij vernamen, dat de hoogst geregis treerde stand van de thermometer gis teren bedroeg 7.6 graden onder het vriespunt. Dat was om 7 uur 's avonds. Naarmate het >ater werd zakte het kwik echter en olm 2 uur vannacht gaf het aan een stand van 12.2 graden onder nul. En deze stand heeft het ge durende den nacht vrijwel behouden. Het is wel een bijzonder lage tempe ratuur en wij hebben geïnformeerd of dit een record beteekende. Dat was niet het geval. Want in den strengen winter van '29 (de „Eugenia-winter") vroor het op 15 Februari niet minder dan 16.1 gr. Dat was dus nog bijna 4 graden meer. De wind blijft uit den Oosthoek waaien, zoodat er van verandering van het weer voorloopig nog wel geen sprake zal zijn. Wel bestaat de mogelijkheid, dat er sneeuw op komst is. Vannacht heeft het enkele malen, zij het zeer beschei den, gesneeuwd in Den Helder, terwijl lichtschip Terschellingerbank vanmorgen vroeg seinde, dat het in mist en sneeuw buien zat. De bewolking is echter niet dik, zoodat met eenige zekerheid niets te voorspellen valt. Gistermiddag, tegen den avond, hebben wij, evenals den dag daarvoor een auto-cruise ge maakt, langs en buiten Den Helder, teneinde een algemeenen indruk te krijgen van het ijs, en deszelfs vermaak. Wat de stad betreft, op diverse grachten werd reeds gereden. Zoo zagen wij jongens krabbelen op Loodsgracht en Kerkgracht, ter wijl weer anderen op het Balkengat en Fa- brieksgracht clandestien een baantje maak ten. Cladestien schrijven wij, omdat de politie een scherp oog in 't zeil hield en terdege waakte, dat waaghalzen ook anderen niet in noodeloos gevaar brachten. Buiten Den Hel der was het met de Fortgrachten beter ge steld. Op het gedeelte tusschen Huisduinen en Middenweg slierden en reden reeds een kleine tweehonderd liefhebbers. Het waren wel doorgewinterde liefheb bers, want behalve dat het vroor dat het kraakte, stond er een Oostenwind, die als het mes over het land sneed. Het was dan ook een verbazend aardig gezicht dezen menschen, ingepakt van top tot teen, met doeken en een enkele met een bonte deken om zich heen, te zien schaat sen. Soms blies de wind dwars over de Fortgracht naar den kant, maar zelfs dat bleek voor de heeren (en de dames geen bezwaar te zijn. Waarlijk, het Spartaansche ras is nog niet uitgestorven... Ook in Nieuwediep niet! Van de Fortgrachten reden wij naar de ijsbaan, waar wij een spiegelglad veld dachten te vinden. Wie schetst echter onze verbazing, toen het slechts magere sprieten waren en bevroren pollen gras, die zich aan het oog vertoonden. Op een enkele plaats een klein stukje ijs, een meter in het vierkant, doch verder... niets. Van een ijsbaan geen sprake en dat zal, met dit weer, ook wel niet meer kunnen geschieden ook. Jammer, heel jammer voor Den Helder, dat het zijn ijs-genoegens zoo slecht voorbereid zag en zoo slecht georganiseerd. Van het „IJsclub-terrein" ging het naar het bassin, waar de IJsclub Voorwaarts haar r is een introductie voor uw feestavond. Laat het daarom vervaardigen bij die bekend staat om haar goeden smaak tenten pleegt op te slaan. Hier werd nog niet gereden, hetgeen maar goed was ook, daar er zich nog diverse wakken vertoonden. Het is echter mogelijk dat deze vandaag dichtge vroren zijn en voldoende dikte bezitten om geen gevaar op te leveren. Aldus stonden de zaken met het ijs voor de schaatsers. Hedenmorgen is door Gemeentewerken het jjs in Den Helder gekeurd. Voor den uitslag verwijzen w\j naar de bulletins aan ons Bureau. Het jjs tusschen Helden der Zeeplein en Postbrug werd reeds goedgekeurd. DG eeN LOOPT HA£D DE AkNDER LOOFT LANGZAAM MAAQ Ai owze OURVl/ERKfM LOOP6M ALTIJD G££_IJK llllt den Helder Koningstraat Wij vestigen de aandacht op de in dit blad voorkomende advertentie van het Provinciaal Waterleidingbedrijf van Noordholland, waar bij de verbruikers van leidingwater er aan worden herinnerd, dat het ten strengste ver boden is om uit de tapkranen onnoodig wa ter te laten wegvloeien. Het doen wegvloeien van water, zonder dat daarvan een nuttig gebruik wordt gemaakt, is een ernstige overtreding, omdat daardoor de regelmatige watervoorziening wordt be dreigd. Naar wij voorts vernemen zal er door amb tenaren van het Waterleidingbedrijf zoowel bij dag als bij nacht ten strengste op worden gelet, dat aan het voorschrift de hand wordt gehouden, terwijl bij overtreding een boete zal worden opgelegd onverminderd de be voegdheid der Directie om de gelegenheid tot waterafneming te verbreken. Tot dat zelfde doel is o.m. de hulp der plaatselijke politie in geroepen. Het lijkt ons niet ondienstig om er ook van hieruit nog eens op te wijzen, dat bevriezing der binnenleidingen alleen kan en moet wor den voorkomen door het sluiten van de hoofd stopkraan en het daarna laten leegloopen der leidingen door middel van het bij die stop kraan zich bevindende leegloopkraantje. Om de leidingen geheel te laten leegloopen dienen alle tapkranen in het perceel geopend te wor den en moeten daarbij de leidingen worden doorgeblazen. Nadat de leidingen leeggeloopen zijn, moet men de tapkranen en ook het leeg loopkraantje weer goed sluiten. Velen zullen gisteren gelezen hebben, dat het Amsterdamsche IJ gerookt heeft, een ge beurtenis, zeer zeldzaam, en die toe te schrij ven is aan het feit, dat het water een hoogere temperatuur bezit dan de lucht. Hierdoor treedt een sterke verdamping op, met het merkwaardige resultaat. Het is interessant te weten, dat ook het Marsdiep gisteren en vanmorgen vroeg rookte. De temperatuur van het zeewater was 1 graad boven nul, die van de lucht 12. Of ook vandaag nog een rookend Mars diep zichtbaar zal zijn, valt met geen enkele zekerheid te zeggen. Zij, die er een koude neus aan willen wagen (eventueel een bevroren...) kunnen zich ervan over tuigen. De plotseling ingevallen strenge koude zal, ondanks de goede zorgen van vele vogelvrien den (voeren en geven van drinkwater), aan vele vogels het leven kosten. Hoewel het Na tuurhistorisch Museum reeds over een vrij groote collectie opgezette vogels beschikt, houdt het zich toch bij voortduring voor dood- gevonden vogels aanbevolen (Javastraat 134). Hr. Ms. „SUMATRA" WEER VRIJ. gegeven. Hr. Ms. „Sumatra" is gisteren weer vrij gegeven. Bezoek kan dus weer plaats heb ben, terwijl ook de bewegingsvrijheid van de opvarenden niet meer beperkt is. Verzending van correspondentie voor Hr. Ms. Jan van Brakel naar Curagao is gestaakt, omdat Willemstad niet meer kan worden be reikt voor het vertrek van het schip vandaar. Ook verzending van een brievenmaal voor dit schip te Pernambuco zal niet plaats vin den. Een brievenmaal is verzonden voor dit schip te St. Vincent (Kaap Verdische eilanden), welke aldaar op 25 December aankomt. Verder worden op 5 a 9 Januari brieven malen verzonden naar Casablanca, welke aldaar 10 en 14 Januari moeten aankomen. Laatste buslichting hoofdpostkantoor 16 u. Correspondentie na 9 Januari te post be zorgd blijft te Den Helder bewaard. Bijna 10.000 te Amsterdam L. eengebracht. Het Amsterdamsche comité van het Dorus Rijkersfonds deelt ons mede, dat de opbrengst van de collecte op Vrijdag en Zaterdag j.1. heeft opgebracht respectievelijk 443.90 en 6722.83. Met de op de girorekeningen ontvangen stortingen, ten bedrage van totaal 2757, maakt dit een totaal bedrag van 9923.73. Het comité is over dezen uitslag buitenge woon tevreden en vertrouwt, dat de inhoud der nog bij enkele inrichtingen circuleerende bussen de tienduizend gulden zal volmaken. van 19 December 1938. BEVALLEN: T. de Haan—Hager, d.; M. M. Blaauwvan Beveren, z.; H. E. Mooij— Heiting, z. OVERLEDEN: A. Raven, (m.), 50 jaar. Van de vreugden. De Vreugden van den winter... ze zijn on telbaar. Tot die vreugden behoort allereerst het feit, dat alles wat in de aarde wroet en leeft en zich voorbereid zich het komend voor jaar te vergasten aan jonge planten en andere kinderen Flora's, thans ten doode gedoemd is. Het gedierte sterft in den grond, en moge het al tien meter diep zitten, de Tien graden zul len het weten te vinden. Tot de vreugden behooren de boerenkool- met-worst-en-vette-lappen", de dampende zuur kool met croquante karbonaden en bloemige patatten (voor zoover die niet bevroren...) en de snert, de echte, dik als brei, met kluiven en krabben en stukken glanzend spek. Dat alles behoort tot het diepst-eigene van dezen Hol- landschen winter, die zich eindelijk weer eens als een Koning aandient, ook in Nieuwediep en omgeving. Dan zijn daar de vreugden van bet opzoeken der schaatsen. Van het afschuren van het bruine roest en het lakken der blokken, zoodat die rappe ijzers één glinsterend geheel worden, waarmede wij-mannen ons Zwevende Goden wanen en de vrouwen Elfen-in-bont. Het is wel niet zoo, maar waarom zou men deze illusie niet mogen koesteren, lezer? Er zijn andere vreugden. Van het staan voor de reisbureaux, waarin thans de affiches van Sankt Moritz hangen, van Davos en Garmisch. Alleen reeds het kijken doet U droomen van stuivende ski-tochten, van het ploegen van breede voren door rullig sneeuw en van het uitrusten in een berg-chalet met een uitzicht op eeuwige sneeuw en eeuwig ijs. Tot die vreugden behoort het slapen gaan en het langzaam doorwarmen. Hat zich behaag' lijk inrollen in drie dekens en het genot op Uw vingers de uren af te tellen, die ge nog tusschen de koesterende streelingen van het wol en de molton kunt genieten. En laat ons niet vergeten de vreugden van het ijs' als we straks zullen rijden op de banen die kunnen zijn als gepolijste spiegels, waar over de schaatsen zullen glijden, en die U doen zweven over de wereld. Des avonds als de ster ren staan en twinkelen aan het zwart van den nachthemel en de lucht vervuld is met gelach en eeioel van een feestvierende menigte, die zich overgeeft aan een der meest Hollandsche sporten: het schaatsen. Winter in Holland: wat kan een mensch méér verlangen?. En de Misère De misère van den winter... ze is onmete lijk. Tot die misère behoort allereerst het feit, dat ieder volkstuintje, ieder lapje „eigen grond" ten doode opgeschreven staat. Geen bloem, geen plant zal deze koude ontkomen en eerst als het weer voorjaar geworden zal zijn dan eerst komt aan den dag welk een vernieling deze Tien Graden op hun geweten hebben. Het zal erger zijn, dan we in jaren gewend geweest zijn. Tot de misère behooren de aardappelen, die bevroren in de boet en den kelder en als kwa- lijk-geurende materie op tafel komen. Iedere goed-geaarde huisvrouw is het een gruwel, deze zoete en groene voorwerpen aan den disch te brengen, om van de slachtoffers die dit alles moeten nuttigen, maar te zwijgen. Er is meer bevroren dan alleen de patatten. Daar is de waterleiding en de W.C. en het „kleine kraantje boven". De vaatdoeken in de keuken hangen stijf aan het lijntje en de boe- rekool doet denken aan prikkeldraad. Er zijn menschen die niet schaatsenrijden. Die hebben iets anders aan het hoofd. Het is de categorie, die geen, of bijna geen, brand in huis heeft. Die zuinigjes moeten stoken, en zich niet de weelde kunnen veroorloven van feestelijke winterpotten met kostelijk voed sel. Dat zijn de menschen, die onder een paar voddige dekens den nacht doorbrengen en elkanders warmte zoeken... Het zijn zij, voor wie de daverende affiche's van de Reisbureaux roode en blauwe aan klachten zijn tegen hun noodlot, dat hen nim mer deze vreugden zal doen verlangen. Zij mogen ski-en in de modderige sneeuwstraten en hun chalet ziet uit op buurman's dak dat óók besneeuwd is. Zij het niet eeuwig. Tot die misère behoort het nijpend gebrek van voedsel, het ontbreken van het allernoo- digste en de wanhoop voor den dag van mor gen. Tot die misère, ook bij de meer welgestelden de vastgevroren deur, zoodat niemand het huis uit kan, een tochtend raam, waardoor de Wintervorst blaast, een kachel, die niet trek ken wil en de winterteen die onduldbaar jeukt. Er behoort toe de bevroren melk, die zoo weeïg smaakt en het half-bevroren oor, waaruit alle gevoel verdwenen is. Om maar te zwijgen van de menschen-die-aan-de-deur komen als Kerstmannetjes. (Maar niet zoo poëzie-vol). Winter in Holland: Wat kan er erger zijn7 In verband met de weersom standigheden. Morgenavond gaan onze stadgenooten op de schaats of ze blijven achter de kachel. Dat is een overweging geweest van het comité der Marine-concerten, om het concert van morgenavond tot nadere datum uit te stellen. Het Is, -dunkt ons, zeer verstandig gezien. Wie 's avonds niet persé de deur uit moet, blyft binnen. ook de klm-avond uitgesteld Ook de K.L.M.-avond is om dezelfde reden uitgesteld. Men tijge dus vanavond niet naar Casino. Weinig belangstelling voor een goede uitvoering. Wij hebben het reeds n eerdere malen ge schreven, dat zoodra men afwijkt van den lichten amusementsavond, de belangstelling van het publiek voor een groot deel zoek is. Ook Zaterdagavond hebben we dit weer in Casino moeten constateeren bij de uitvoering van de Gemengde Zangvereeniging „Morgen rood". Te meer valt dit te betreuren, omdat de diecteur, de heer F. v. d. Mey, het program ma met den meesten zorg had samengesteld en het koor op verdienstelijke wijze de diverse nummers heeft gezongen, zoodat de ongeveer 150 belangstellenden een ardigen avond hebben gehad. Op een vlotte wijze werd het irogramma, na een welkomstwoord van den voorzitter, den heer Sieben, waarin deze hartelijk dank bracht aan het tooneelclubje van de Mulo- vereeniging voor zijn medewerking en tevens de aanwezigen opwekte hun kinderen lid te laten worden van het kinderkoor, afgewerkt. Het eerste nummer „Ochtendhymne" van J. Paardekoper, haperde nog even. Het num mer was voor de sopraanpartij iets te zwaar, zoodat vooral in de hooge regionen aan zui verheid werd ingeboet. Ook de tenorpartij was niet geheel zuiver. Het 3e nummer Gebed uit de Opera „Der Freischutz" van C. M. v. Weber en „In de stille nacht" van H. Altink, werden op een bij zonder goede wijze uitgevoerd. Hieruit bleek, dat de bezetting in het koor niets te wenschen overlaat en eveneens waartoe Morgenrood in staat is. De keuze van het zomeravondlied (wals), een compositie van A. Lanner, als laatste nummer van dit muzikale programma, ge tuigde tevens van de goede verzorging er van. Dit lang niet mankelijke stuk werd op een uitstekende wijze gezongen. Ter afwisseling van de zang van „Morgen rood" werd door het Kinderkoor een vijftal liederen gezongen. En de jeugdige stemmetjes hebben de mooie frissche liederen op een spontane wijze ten gehoore gebracht. De ouders kunnen hun kinderen met het volste vertrouwen aan de bekwam j leiding van den directeur toevertrouwen. Over de medewerking van het tooneelclubje der Mulo-vereeniging kunnen wij kort zijn. De klucht „Hoe men vrouwen temt" werd door deze vereeniging ruim een week geleden opgevoerd en toen reeds hadden we een woord van waardeering voor het spel van deze Mulo- leerlingei.. Ook Zaterdagavond heeft het pu bliek van dit aardige blijspel genoten en het is een goed besluit geweest na een mooien avond. De pianobegeleiding tij he. Kinderkoor werd op een bekwame wijze door mevr. M. H. Ny- meyerMoorman verzorgd, die als blijk van waardeering voor haar medewerking door het bestuur een keurige bouquet werd overhan digd. Japan heeft toch een ernstige misreke ning gemaakt in China. Het had gehoopt, dat China wel tot den vrede bereid zou zijn, als het kans zag e enpaar daverende successen te boeken. Het heeft dan ook niets onbeproefd gelaten om de voor naamste steden in China in zijn macht te krijgen. Met verrassende snelheid wer den Hankou en Canton veroverd. Tokyo leefde daarbij in de veronderstelling, dat het moreel van China, door dit verlies zoo sterk zou lijden, dat het alle voor waarden zou kunnen stellen, die het wenschte. Het heeft echter buiten den waard gerekend, in dit geval buiten Tsjang Kai Tsjek, die kans gezien heeft de troepen tijdig terug te trekken, zoodat nooit een vernietigende slag geleverd kon worden. Nog vrijwel ongeschokt staat het Chinee- sche leger. Het machtige rijkt biedt gelegen heid te over om zich rustig teiug te trek-- ken en er zou een millioenenleger voor noo- dig zijn om China in bezit te nemen en het in bezit te houden. Dit schijnt nu tot Japan door te dringen. Het is in China vastgeloopen en er bestaat geen mogelijkheid, dat het op eigen kracht tot een volledige inbezitname kan komen. Daarvoor heeft het zich door dit avontuur zoo gebonden, dat het met angst de consequenties ziet, In veroverde gebieden ontstaan opstanden. Europeesche regeeringen blijken niet onge neigd China te helpen, omdat ze zelf te groote belangen in China heeft. En Japan in China beteekent een economisch verlies voor Amerika en Europa. Zoowel Amerika als Engeland hebben, zooals men in ons nummer van gisteren gelezen heeft, leeningen aan China toegezegd. Dit is van niet geringe be- teekenis voor het moreel van de Chineesche 1 troepen en Tsjang Kai Tsjek, de groote gene raal, heeft er handig gebruik van gemaakt, door het naar buiten bekend te maken. Onder al deze omstandigheden schijnt Japan geneigd vrede met China te willen sluiten en dat met groote concesises aan China. Maar China voelt er weinig voor den veroveraar tegemoet te komen en schijnt als eisch te willen stellen, dat Japan zich geheel uit China zal terugtrekken. En dat zal wel teveel geëischt zijn. Hoewel, een strijd op leven en dood, en dat wordt het, zal Japan ook wel niet aanlokken, temeer niet waar zijn verhoudingen met Rusland ook niet van den meest vriendschappelijken aard zijn. We zijn werkelijk benieuwd hoe Japan zich uit dit wespennest weet te redden. Telefoon 399 Zaterdagmiddag voor de jeugd. Naar men ons mededeelt en ok in een adver tentie in dit nummer wordt bekend gemaakt zal „Ons Genoegen", naar aanleiding van het succes, dat de vereeniging Zaterdagavond met de opvoering van de alleraardigste kin deroperette „Het Gouden Fluitje" heeft gehad Zaterdagmiddag deze operette voor de jeugd opvoeren, in „Musis Sacrum". Moeders, die hun kinderen een leuken middag willen bezor gen, moeten hun pupillen Zaterdag naar „Mu sis" sturen. Het is een goed begin voor de vacantie. Zooals we gisteren schreven is het een fleu- rig geheel, dat de kinderen zeker zal boeien van begin tot eind. Voor toegangsprijs enz. zie men de adver tentie in dit nummer. Vertrek 9 Januari uit Rotterdam. Maandag 9 Januari zal Hr. Ms. „Tromp" uit Rotterdam voor een voorjaarsreis, onder commando van kapitein ter zee L. A. C. M. Doorman, vertrekken. Het reisprogramma is als volgt: Maandag 9 Januari 1939 vertrek Rotterdam; Vrijdag 13 Januari aankomst Lissabon; Woens dag 18 Januari vertrek Lissabon; Donderdag 26 Januari aankomst Messina; Maandag 30 Januari vertrek Medina; Vrijdag 3 Februari aankomst Istanboul; Woensdag 8 Februari vertrek Istanboul; Donderdag 16 Februari aankomst Athene; Maandag 20 Februari ver trek Athene; Vrijdag 24 Februari aankomst Dubrovnik; Dinsdag 28 Februari vertrek Du- brovnik; Vrijdag 3 Maart aankomst Venetië; Woensdag 8 Maart vertrek Venetië; Maandag 13 Maart aankomst Villefranche; Donderdag 16 Maart vertrek Villefranche; Woensdag 22 Maart: aankomst Bordeaux; Maandag 27 Maart vertrek Bordeaux; Donderdag 30 Maart aan komst Den Helder. twee taxis op elkaar gereden. Êen op de drie. Men deelt ons mede, dat van de ongeveer 36.000 inwoners van Den Helder, thans 12.000 als spaarder bij de Heldersche Nutsspaarbank staan ingeschreven. Gisterenavond had op het Koningsplein een aanrijding tusschen twee taxis plaats. De wagen, die van het Koningsplein, naar do Postbrug reed, verleende geen voorrang aan de auto, die van de Loodsgracht naar den Ka- naalweg reed. De laatste auto zou geen sig nalen hebben gegeven. Het gevolg was, dat beide auto's tegen elkaar botsten, waardoor de voorkant van den eenen en de zijkant van den anderen wagen ernstig werden beschadigd. De service-auto van het politiebureau, die gisteren in dien' werd genomen, behoefde ter plaatse gei i hulp te verleenen. De wagens werden in beslag genomen. Bezoekt U graag een goed café? Neem „De Toelast" en ge zijt tevrea

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5