Europa in boeien van ijs! DAGBLAD VOOR DEN'HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Z°Z" Nieuw Japansch offensief verwacht Gvoote schade voor de bloemkweekevs Vrijwillige nationale dienst in Engeland Burgemeester van New York neergeslagen KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 f2 LIJNEN) 66e JAARG. No. 8496 DE BILT SEINT t De jongste foto van het Prinselijk Gezin Mr. Oud in den Raad van Advies Dit nummer bevat 8 pagina's De Paus weer geheel hersteld Dr. W. de Vlugt vraagt eervol ontslag De Reiger te Kaapstad HELDERSCHE COURANT Uitgave der Ultg.-Mlj. HoHaad* Noorderkwartier N.V. te Den Helder Overal lage temperaturen. In Rusland vriest het 51 graden. Nederland went aan de kou. Alle wateren liggen toegevroren. Verwachting: Meest matige O. tot N.0. wind, gedeeltelijk bewolkt, eenige kans op lichten sneeuwval, strenge vorst. Algemeene vooruitzichten: Toe nemende kans op sneeuw, aanhouden der strenge tot matige vorst. En maar trouw kondigt ons weer bericht aan: Oostelijke tot Noord oostelijke wind, strenge vorstl Hol land loopt met blauwe neuzen en ooren, hier en daar worden men schen op straat door de koude bevan gen, zelfs overlijden er aan de ge volgen daarvan. In de steden wor den reeds weer de commissies opge roepen, welke in vorige vorstperioden de behoeftigen extra steunden, het waterleidingsbedrijf laat sombere klanken hooren. Heel Europa ligt ge vangen in den greep van den onver- biddelijken winter! Men begint echter landzamerhand aan de koude te wennen en nu het wat minder waait hoorde men gisteravond herhaal delijk zeggen, dat het wel wat „zachter' be gon te worden In werkelijkheid was de tem peratuur echter slechts weinig hooger dan den vorigen avond. Te Amsterdam was het te 10 uur —11.5 gr. C. 11 gr. F.), Doch ai. blijft de koude op hetzelfde -ni veau (zooals ook voor heden verwacht wordt) dit beteekent wel degelijk, dat onze huizen geleidelijk blijven afkoelen, zoodat men wel de ervaring zou kunnen opdoen, dat gedu rende een nacht, die niet kouder was dan zijn voorganger, toch een waterleiding be vriest, die het eerst nog had uitgehouden, aldus het Hsb. Wij moeten dus op ons qui vive blijven, al gaan we deze temperaturen steeds meer als iets gewoons beschouwen. De temperatuur heeft overigens de koudste dagen van 192!) geëvenaard of overtroffen; alleen Maastricht heeft den ouden Febr. 1929 nog niet ingehaald. Maximum Laagste .Dinsdag maximum 20 Dec. '38 Febr. 1929 Groningen -12 gr. C. 12 gr. F.) —12 gr. C. Den Heider —11 gr. C. 12 gr. F.) —10 gr. C. Amsterdam —11 gr. C. 12 gr F.) 10 gr. C. De Bilt —11 gr. C. 12 gi. F.) —10 gr. C. Vlissingen - 7 gr. C. -10 gr. C. 14 gr. F.) Maastricht -10 gr. C. 14 gr. F.) —13 gr. C. Alles ligt dicht! Practisch ligt in ons land thans alles dicht. De veerdiensten zijn gestremd. Zoo als onze foto aantoont is de Gouwzee geheel dichtgevroren en het verkeer met Marken gaat geheel over liet ijs. Per slede wordt de communicatie tusschen het eiland en Monni kendam onderhouden. Eenige vluchten naar de geisoleerde Waddeneilanden zijn gemaakt. Post, goederen en passagiers werden door de K.L.M. overgebracht. Veerdienst Enkhuizen—Stavoren gestaakt. De veerdienst Enkhuizen—Stavoren is ge staakt. OPVARENDEN IJSSELSTROOM Groote schade in Aalsmeer en in het Westland. Voor duizenden guldens schade heeft de vorst aangericht in het Westland en te Aalsmeer. Te Aalsmeer was de potplantenveiling reeds verscheidene uren voor den normalen tijd geëindigd, daar zeker 2500 zendingen bloe men minder dan anders waren aangevoerd. In het Westland zijn groote hoeveelheden chrysanten en fresia's bevroren in de kas sen. De tulpenhandel ligt thans geheel stil. De kerstweek die anders voor den bloemhan- del van zeer groote beteekenis is, dreigt thans zoowel voor de kweekers als voor de kooplieden een debacle te worden. In de groote steden In Amsterdam, Rotterdam en den Haag heeft men zich aan de koude aangepast. Men stookt niet meer te hard, men ontdooit de waterleidingbuizen niet meer op funeste wijze. De brandweer heeft veel minder be hoeven uit te rukken. In de Hembrugstraat te Amsterdam is een oude man door de koude bevangen en aan de gevolgen overleden. De burgemeester van Amsterdam heeft den minister telegrafisch bijslag op den steun verzocht voor werkloozen, zoomede voor kleine zelfstandigen en armlastigen met rijksbijdrage in kosten daarvan. De opvarenden van het beurtschip „IJssel- stroom", voor wier leven men vreesde, zijn gistermiddag half twee na een tocht van zes uur over het bevroren IJselmeer behouden te Enkhuizen aangekomen. De oorzaak van het niet binnenvallen van de „IJsselstroom" te Urk blijkt gelegen te zijn in een defect aan den motor, dat de be manning Zaterdag noopte in het zicht van het eiland voor anker te gaan. Nadat zij de daartoe strekkende uitnoodi- gin-g hadden aanvaard, zijn door het Hoofd bestuur van den Koninklijken Nederland- schen Middenstandsbond tot leden van den Raad van Advies benoemd de heeren jhr. ir. O. C. A. van'Lidth de .leurle, oud-minister van Waterstaat en mr. P. J. Oud, oud-mi- nister van Financiën en burgemeester van Rotterdam. Van dit college maakten reeds deel uit de heeren prof. dr. H. W. C. Bordewijk, mr. D. Fock, prof. mr. A. C. Josephus Jitta en prof. dr. N. J. Polak. Het Hoofdbestuur zal dezer dagen met de leden van den Raad van Advies overleg plegen omtrent het vraagstuk van de ver houding lusschen groot- en kleinbedrijf in den detailhandel. Foto F. Ziegler, Den Haag. Lagerhuis neemt een betreffen de motie aan. Labour behoudt zich alle rechten voor! In het Britsche Lagerhuis heeft de minister van arbeid, Brown een resolutie ingediend, waarin het Huis de regeeringsmaatregelen ten aan zien van een vrijwilligen naldonalen dienst goedkeurt. Na een gedetailleerde uiteenzetting beval Brown de voorstellen van de regeering aan het huis aan als een practisch plan om te gemoet te kom-en aan de verschillende be hoeften, dat een maximum aan nationale eenheid tot stand brengt in een zaak, waar in goede wil van vitaal belang is voor de 'functioneering. Bovendien betreft het hier een plan voor vrijen dienst door een vrij volk voor de vrijheid, zeide Brown. De Labouroppositie verklaarde bij monde van Greenwood, dat zij thans geen goedkeu- ring geeft aan de voorstellen der regeering. De oppositie behoudt vrijheid van optreden en critiek en acht zich niet gebonden voor de voorstellen volledig bekend zijn. Liberalen en Conservatieven verklaarden zich vrij algemeen voor de resolutie Brown. Tenslotte heeft het Huis met 270 tegen ne gen stemmen de motie van den min'ster van arbeid betreffende den nationalen d' ">st aangenomen. Opnieuw audiëntie verleend. Z. H. de Paus, die gisteren den zestig sten verjaardag van zijn priesterwijding viert, is geheel hersteld van de ongesteld heid van gisteren. Nadat de Heilige Vader de H. Mis had opgedragen in zijn particuliere kapel heeft hij den kardinaal-staatssecretaris Pacelli en de overige kardinalen in audiëntie ontvan gen. KON. NED. MIDDENST.BOND. In het buitenland. In Rusland vriest het 51 graden. In Mos kou zit men zonder water. In de streek van Kursk komen troepen uitgehongerde wolven de dorpen binnen. De koudegolf in Joegoslavië heeft in de streken van Bosnië temperaturen gebracht tot 22 graden onder nul. In het geheele land ligt het scheepvaartverkeer stil. Ook uit Italië komen berichten binnen over zwaar winterweer en inNoord-Itaüë is ook overal veel sneeuw gevallen. De Lagune van Venetie is op verscheidene plaatsen dichtgevroren. In Engeland is het eveneens zeer koud, bovendien sneeuwt het daar hevig. Nu de Gele Rivier bevroren is. FELLE KOUDE IN CHINA. Amsterdams burgemeester gaat heen Het Hsbl. verneemt, dat de burgemeester van Amsterdam, dr. W. de Vlugt, wiens der de ambtsperiode 20 Juni a.s. eindigt, aan H. M. de Koningin tegen het einde van April 1939 eervol ontslag uit zijn hooge ambt heeft gevraagd. De desbetreffende missive, einde der vorige week bij het kabinet der Koningin gearri veerd, is reeds doorgezonden naar den mi nister van Binnenlandsche Zaken. Arbeider opgehitst door buiten- laudsche propaganda? Laguardia is ongedeerd gebleven. Hi) heeft alleen een schram boven zijn rechteroog, waar hij door den vuist van zijn aanvaller werd getroffen. Na te zijn neergevallen, sprong Laguardia snel weer op. Hij maakte zich gereed om zijn aanvaller op den vuist van repliek te dienen, toen de politie in greep. De man die den aanslag pleegde is zekere Hagen een arbeider, die vroeger in de werk verschaffing gewerkt heeft. Ofschoon geen samenhangende verklaring is verkregen van zijn aanval, gelooft men, dat de man onte vreden was, omdat hij uit zijn baantje was ontslagen. Hij wordt beschuldigd van een voudige aanranding. Daar hij niet geheel toerekeningsvatbaar schijnt is hij in een zie kenhuis ter observatie opgenomen. Laguardia heeft tegenover de pers ver klaard, dat Hagen hem ongeveer vier jaar lang lastig had gevallen met sollicitaties, waarvan hij den aard niet mededeelde. De aanval op Laguardia heeft in alle Ameri- kaansche kringen aanzienlijke beroering ge wekt en men wijst op de noodzakelijkheid, een einde te maken aan het drieste optreden van elementen, die opgehitst zijn door bui- tenlandsche propaganda. In dit verband herinnert men eraan dat een paar dagen voor zijn vijf en zestigsten verjaardag Laguardia een briefje heeft ont- \angen, waarin bij met den dood bedreigd wordt, wanneer hij voortging met. 't rich ten van aanvallen op de Duitsche nationaal socialistische partij. Uit Tsjoenking wordt gemeld, dat ook In China thans felle koude is ingetreden en zware sneeuwstormen over de N.W. provin cies jagen. De Gele Rivier is bevroren en in verband hiermede gelooft men, dat thans spoedig het verwachte Japansche offensief tegen de N.W. provincies zal beginnen. De Chineesche minister van landsverdediging heeft kort geleden een rondreis gemaakt langs de verdedigingslinies aan de oevers van de Gele Rivier en de laatste instructies gegeven voor de verdeeling der troepen in het N.W. om aan een mogelijken opmarsch der Japanneezen het hootd te bieden. Me vrouw Tsjang Kai Sjek heeft de verstrek king georganiseerd van winterjassen voor de troepen in de N.W. provincies en die wel ke de Gele Rivier verdedigen. TOENGSJEN GEBOMBARDEERD. Naar het Chineesche persbureau meldt, hebben zeven Japansche vliegtuigen Toeng- sjen in Binnen-Mongolië hevig gebombar deerd en met machinegeweren bestookt, waarbij drie tot vierhonderd burgers ge dood of gewond werden! Onvergetelijke daqen voor be manning en vassagiers. Gistermiddag is de reiger te Kaapstad ge land. Hiermede is het eindpunt van de heenreis bereikt. De ontvangst te Kaap stad was zeer hartelijk.. Onder de talrijken die zich naar het vlieg veld hadden begeven, bevonden zich eenige honderden Nederlanders. Voorts wordt gemeldt, dat het driedaagsch verblijf in Durban in alle opzichten zeer is geslaagd. Bemanning en passagiers waren daar de gasten van de plaatselijke afdeeling van het Algemeen Nederlandisch Verbond. Het gemeentebestuur van Durban bood de bemanning Maandag een lunch aan, waarbij de burgemeester van de stad een ha rtelijke rede uitsprak. Per auto werden de omstreken bezich tigd, waarbij vele interessante plaatsen, zooals de vallei der duizend heuvelen en eenige kafferkraien werden bezocht. Het verblijf te Kaapstad zal zes dagen duren. In dien tijd zal het gezelschap een groot gedeelte van de Kaapprovincie te zien krijgen. Op 2G December wordt de terugreis naar Nederland aanvaard. Op de treden van het stadhuis te New York heeft gisteren een zwaar gebouwde man zich plotseling op burgemeester Laguardia geworpen en hem met den vuist neergeslagen. De politie en omstanders renden op den aanvaller toe en sloegen hem bui ten bewustzijn. Burgemeester Laguardia herstel de zich spoedig en gaf order tot het wegleiden van zijn aanvaller. LA GUARDIA

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1