Winkelpaleis door vuurzee verwoest DAGBLAD VOOR DEN'HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Het joodsche vraagstuk in Polen N.V. WACO. Autobusdiensten VLUG VEILIG-VOORDEELIG Verwarmde wagens De ergste koude voorbij? 't Koloniale vuurtje weer lustig opgestookt Hitier maakt jacht op baliekluivers Messensteker overmeesterd Met de Kerstdagen op reis? Wieringermeer, Medemblik, Enkhuizen, Hoorn, Edam en Amsterdam KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) DONDERDAG 22 DECEMBER 1938 66e JAARG. No. 8497 Schade van een half millioen Bovenmenschelijke taak voor den brandweer Kiest Duitschland eieren voor zijn geld? Franco in moeilijkheden? De Britscbe leening aan Tsjecho Slowakije Luchtbombardementen in Spanje Dit nummer bevat 8 pagina's België gaat zijn luchtverdediging orga niseeren Vrouw ontdekt brand EERBERICHT DE BILT SEINT t On ze Oost en tusschengelegen plaatsen. HELDERSCHE COURANT Uitgave der Uttg.-Mfl. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder ENORME BRAND VERNIELT HET PERCEEL VAN V. EN D. TE 'S-HERTOGENBOSCH. OOK EEN HOTEL VERBRAND. Een zeer felle brand, de grootste, welke Den Bosch sedert tientallen jaren heeft gekend, heeft gistermid dag het magazijn der firma Vroom en Dreesmann aan de Pensmarkt en het daarnaast gelegen hotel „Groen huis" in twee uur tijd totaal ver woest. De schade bedraagt ongeveer een half niillioen. De brand brak omstreeks kwart voor drie uit in het winkelpand der firma Vroom en Dreesmann, dat speciaal is ingericht voor den verkoop van meubelen, stoffeering, ta pijten en bedden. Het vuur vond gretig voedsel in de brandbare stoffen, welke zich op de bovenverdieping bevonden. Een torenhooge rookzuil steeg uit het dak op en weldra sloegen aan alle kanten de vlammen naar buiten. Langs het trappenhuis plantte de brand zich voort naar de verschillende verdiepin gen. Met donderend gei aas sprongen de groo- te étaiageruiten in stukken. De brandweer stond aanvankelijk machte loos tegenover de groote vuurzee. Onder persoonlijke leiding van burgemeester van Lanschot werd het blusschingswerk krachtig aangepakt. Het bleek duidelijk, dat het groote winkelpand nie* behouden zou kun nen worden en het was dus zaak het vuur zooveel mogelijk te beperken. De brand breidt zich uit! Echter, plotseling sloeg het vuur over naar het belendende perceel, het Hotel Groenhuis. Een uur later stortte het gebouw van V. en D. in, en bleef de brand voornamelijk woe den in het hotel. De brandweer had inmiddels assistentie van die uit Tilburg gekregen. Het verloop van den brand. Onmiddellijk nadat het vuur ontdekt was, trachtte het personeel met snelblusschers en emmers water den brand in zijn aanvang te stuiten. Dit mocht echter niet gelukken. In middels had men reeds de politie gewaar schuwd, die onmiddellijk met een slangenwa gen ter plaatse verscheen. Een toevallige om standigheid was dat juist een kwartier tevo ren de brandputten in de omgeving door den veiligheidsdienst van den brandweer waren nagezien, zoodat de politie onmiddellijk haar slangen kon aansluiten op een kraan, welke vlak voor het gebouw is gelegen. Met twee krachtige stralen werd toen wa ter gegeven. Men slaagde er echter niet in het brati- dende complex binnen te benaderen. De hitte, die zich ontwikkelde op de bovenafdeeling, was van den beginne af enorm. Een sterke rook ontwikkelde zich ten gevolge waarvan een lid van het personeel een zekere Kersten bewusteloos geraakte. Hij werd door zijn col lega's buiten het gebouw in veiligheid ge bracht, waar hij door personeel van de E.H.B.O. werd behandeld. De politie had reeds dadelijk groot alarm gegeven, zoodat een kwartier later de gemeentelijke brand weer met voliedig materiaal arriveerde, d.w.z met drie motorwagens en voorts een wagen materieel en een ladderwagen. De groote magyrus werd tot aan de nok toe uitgescho ven. Echter het vuur had zich toen reeds zoover uitgebreid, dat de heele bovenverdie ping in lichter laaie stond. Het was reeds duidelijk, dat men het gebouw niet dan met de grootste moeite zou kunnen behouden. Gevaar voor andere gebouwen. Om 3 uur 50 was het gevaar niet meer denkbeeldig dat het aangrenzende perceel van de fa. Meyering, een handel in luxe ar tikelen zou worden aangetast zoodat de brandweer verplicht was niet minder dan zes stralen af te sfaan om dit gebouw te gaan beschermen. Het aan de overzijde gelegen perceel van de fa. C. A. Brenninckmeyer werd gedeel telijk vernield, doordat alle ruiten sprongen. Duizenden toeschouwers. sloegen het machtige schouwspel gade. Er hebben ,zich geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. Toen de brand uitbrak verlie ten de klanten kalm het gebouw van V. en D. De oorzaak van den brand is nog niet bekend. Erwtensoep. De brandweerlieden, die mede in verband met de felle koude een zware taak hadden, zijn vannacht door het gemeentebestuur van 's Hertogenbosch in het café de raadskelder op erwtensoep onthaald. Het sneeuwdek blijft echter de koude aantrekken. Hoewel het nog heel koud is (te Am sterdam op den middag nog —8.5 gr. C. 17 gr. F.) gaat het sinds Dins- 'i dagavond met de temperatuur in 'n langzaam dalende lijn. De wind is weliswaar nog Noordoost, doch in de eerste plaats is hij minder sterk dan de vorige dagen en wat belangrij ker is hij behoort nu niet meer tot de circulatie rond den hoogen druk in Finland, maar eerder komt hij om de Zuidelijke depressie heen. De sneeuw toont aan, dat wij onder in vloed van die depressie zijn gekomen, aan ■welken Oostrand in Z.O. Duitschland Zui denwind heerscht een luchtstroom, die dan over Noord-Duitsrhland in onze richting ombuigt. Van Siberischen oorsprong der lucht is dus, aldus het Hrb. geen sprake meer. Daarbij behoeft het echter nog niet te gaan dooien en er is nu een factor bijgeko men, die als het ware de koude blijft aan trekken, n.I. het sneeuwdek. Nu dit er een maal is, behoef* hot maar even 'snachts op te klaren, of de temperatuur daaH weer sterk. De scheepvaart. 15e ijsgang op den T.Tssel neemt toe. Bij Gors- sel is het ijs vast gaan zitten. Bij Kamnen. Olst en Deventer vormen zich reeds ijsdammen. Op de Twentekanalen, welke dicht liggen is het ijs aan de kanten 12 tot 13 centimeter dik. Terwijl tengevolge van de strenge vorst do geheele binnenscheepvaart naar en door Amsterdam gestremd is, ondervindt de zee scheepvaart in geen enkel opzicht eenige belemmering van de vorst en kunnen de in IJmuiden binnenkomende schepen ongehin derd naar Amsterdam opstoomen en uaar in elk gedeelte van de Amsterdamsche ha ven ligging nemen. Ongelukken. Te Zutphen is een twaalfiarige jongen door bet ijs gezakt en verdrenken. Te Alnhen aan den Rijn is tengevolge van de gladheid van den weg ren personenauto "jet een autohii in hotsing gekomen, waar bij de heirle inzittenden, de heer V uit Ha Verswonde en zijn fH iaritre moeder, ernstig Rewond raakten. Nieuwe pleinen en straten in Ita lië zullen Corsicaansche namen dragen. I-Iet Italiaansche blad Giornale d'Italia wakkert het vuurtje van de koloniale eischen weer lustig aan. eD redactie stelt voor aan straten en pleinen van het Ro- meinsche Lido, de stadswijk aan de zee, de namen te geven van Corsicaansche plaat sen en patriotten. Een straat en een plein in Rome dragen reeds den naam resp. van Ajaccio en Pasquale Paoli. De Fransche groep „verdediging van Noordafrika, die talrijke Kamerleden en senatoren omvat henevens een aantal p>" sonen, die geen zitting hebben in het par lement, is in den senaat bijeengekomen. Met algemeene stemmen werd een motie aangenomen, waarin herinnerd wordt aan de verklaring van Daladier van 10 Novem ber en aan de recente verklaringen van Bonnet, terwijl uitdrukking wordt gegeven aan vertrouwen in de regeering om een ca tegorische afwijzing te stellen tegenover iedere poging van den kant van Ttalië om te komen tot onderhandelingen, die ten doel hebben gebied of privileges, van welken aard ook, te eischen, welke uit zouden gaan boven die, welke noodzakelijkerwijze een on duldbaren aanslag zouden vormen op de integriteit van het Fransche Rijk. Concessies ten aanzien van liet Joodsche kapitaal zouden in voorbereiding zijn. De rhiancial News verneemt dat de laat ste twee dagen een zeer belangrijke wijzi ging is gekomen in de houding der Duit- sche regeering ten aanzien van d" kwestie der overbrenging van .Toodsche activa, en dat de Duitsche regeering bereid is groote concessies op het oorspronkelijke plan te doen teneinde in dit stadium een volko men mislukking der onderhandelingen in- "■evohre het vraagstuk van .Toodsch kapi- taal te voorkomen, en tevens te verhinde ren dat een slechte geest ontstaan voor de algemeene handelsbesprekingen welke thans overwogen worden. Massale emigratie als eenige op lossing gedacht. HET DUITSCHE VOORBEELD TREKT. De chef van den generalen staf van het kamp der nationale eenheid, Wenda, die te vens ondervoorzitter der Kamer is, heeft een radiorede over het Joodsche vraagstuk in Po len gehouden Hij zeide, dat dit vraagstuk van dringenden aard is en dat het emigratie probleem geregeld moet worden. Onze belang rijkste taak, aldus Wenda, bestaat thans in de versterking der verdediging. De economi sche structuur van het land is voor deze ver dediging van het grootste belang. Het econo mische leven moet steunen op het nationale, vaderlandslievende element, dat steeds be reid is actief op te treden tegen ieder ge vaar, dat den staat bedreigt. Handel, nijverheid en handwerk worden nu in min of meer sterke ma te beheerscht door de Joden, die in het Poolsche economische leven een zeer ongewenscht element vormen, doordat zij een belemmering zijn voor de economische onafhankelijkheid van stads- en plattelandsbevolking en de normale ontwikkeling van de volksmassa remmen. De eenige oplossing voor dit vraagstuk, zoo vervolgde Wenda, is een grondige verminde ring van het aantal .Toden in Polen door een massale emigratie. Wij zijn tegenstan ders van gewelddadigheden en buitensporig heden tegenover de Joden, maar wij zijn van meening, dat een economische strijd tegen hen zeer gewenscht en logisch is, wil men bereiken, dat handel, industrie en ambacht in Poolsche handen komen. Wij trachten ook den Joodschen tusschenhandel, die duur is en schadelijk voor het economische leven, uit te schakelen. Het cultureele en sociale leven moet volkomen -ij blijven van de Joodsche invloeden, die den Poolschen geest vreemd zijn. Polen denkt er echter niet aan emigratie en kolonisatie door Joden te bekostigen door fondsen, welke het Poolsche volk zou moe ten verstrekken. Het kamp der nationale een heid heeft in het parlement een interpellatie ingediend, waarin voor het eerst het Jood sche vraagstuk duidelijk gesteld wordt. Spionnage en gemeld. samenzweringen Do zon van Franco straalt niet meer in vollen luister! Samenzweringen en spion nage maken zijn positie steeds minder be nijdenswaardig. Van rechtsche zijde worden de geruchten hieromtrent stelselmatig te gengesproken, dat er echter moeilijkheden zijn kan bezwaarlijk meer geloochend wor den. Volgens te Hendaye ontvangen berichten zijn kortgeleden troepen naar Galicie en W. Spanje gezonden om een einde te maken aan relletjes onder de burgerbevolking. Naar aanleiding van de intusschen door het bewind te Burgos tegengesproken berich ten over een samenzwe'ing tegen Franco heeft een Engelschmau die van Burgos kwam, verklaard, dat de rechtsche tegen spraak juist is. Hij voegde hier echter aan toe, dat er in November eenige moeilijkhe den zijn geweest met een artillerie-afdeeling zonder dat het tot arrestaties op groote schaal of terechtstellingen is gekomen. In het zweet Uws aanschijns De „jacht op de nietsdoeners en luiaards" in het kader van de door de nationaal-so- cialistische autoriteiten in Duitschland on dernomen actie om aan de ontbrekende ar beidskrachten te komen, duurt gestadig voort. In beginsel is iedere werklooze ver plicht om in den tijd, dat hij geen werk heeft, de een of andere prestatie te ver richten. De Angriff wijst erop, dat een groot aantal lieden, die er weinig voor voe len om te werken, naar de groote steden trekken in de hoop, onopgemerkt te blijven. Met korte tusschenpoozen houden de autori teiten dan ook steeds razzia's. In Januari wordt de wet inge diend. De regeering hoopt zoo spoedig mogelijk nadat het parlement in Januari weer bijeen zal zijn gekomen, de wet in te dienen, wel ke do credietovereenkomst met Tsjechoslo- wakije bevestigt. Rechtsche vloot stoomt op. Aan het front in Andalusië hebben vijf vliegtuigen van de luchtmacht van Franco het plaatsje Alcazar gebombardeerd. Zij lieten 50 bommen vallen, met het gevolg, dat 17 burgers werden gedood en 28 ge wond. Dertig huizen zijn verwoest. De Franco-luchtmacht heeft verder Man- resa, Vich, Villalonga, Valls en Pladecabra gebombardeerd. Te Manresa werden 20 per sonen gewond, te Vich zes gedood en vijf gewond Rechtsche vloot stoomt op. Alle schepen der vloot van Franco, met den kruiser „Canarias" aan het hoofd, heb ben zich voor Gibraltar verzameld, Binnen kort moet de torpedojager der regeering ,Jose Luiz Diaz" de haven van Gibraltar verlaten om naar Valencia op te stoomen. Internationale toestand ontwik kelt zich in een richting, welke het land niet aangenaam is. Nadat om spoedbehandeling verzocht was, heeft de Belgische senaat gistermiddag met 105 tegen 3 stemmen en een onthouding, het wetsontwerp der regeering, waarbij de ver dediging van het grondgebied tegen lucht aanvallen georganiseerd wordt, aangenomen. Generaal Denis, de minister van landsver dediging, verklaarde, dat het ontwerp sedert verscheidene weken gereed is. Dat wij, zeide hij, thans om spoedbehandeling hebben ver zocht, komt omdat de internationale toestand zich meer en meer ontwikkelt in een rich ting, die ons in het geheel niet aangenaam is. Verder heeft de minister nog verklaard, dat hij reeds zonder de goedkeuring van den Senaat af te wachten, maatregelen had ge nomen om snel de beschikking te hebben over materiaal voor de luchtverdediging. Twee verdiepingen van lunch room te Culemborg verwoest. Gistermiddag om half zes is te Culemborg brand uitgebroken in de lunchroom van den heer A. Peis, gelegen aan de Oude Visch- markt. De vrouw van den eigenaar begaf zich op genoemd tijdstip naar de eerste ver dieping om de kinderen naar bed te brengen. Zij moest daarvoor de vergaderzaal, gelegen boven de lunchroom passeeren en bemerkte tot haar groote schrik, dat in deze zaal brand was ontstaan. De vrouw snelde naar beneden en rende naar het in de nabijheid politiebureau, waar de brandweer gealar meerd werd. Na anderhalf uur hard werken had de brandweer den brand onder den knie. Wel vergde het nablusschen nog geruimen tijd. doch voor uitbreiding behoefde niet meer gevreesd te worden. De bewoners konden slechts enkele voorwerpen in veiligheid brengen. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. De twee bovenverdiepingen werden geheel verwoest, terwijl het daaronder ge legen cafe veel waterschade kreeg. Hoe de brand ontstaan is weet men niet. Verwachting voor het geheele land: Zwakke veranderlijke wind, meest zwaar bewolkt tot betrokken, waarschijnlijk nog eenige sneeuw, matige vorst Algemeene vooruitzichten: tige tot strenge vorst. Ma- Inlander had vlagen van krank zinnigheid. De zelfbestuurder van Patoembah, behoo- rende tot het landschap Senembah, is door zijn broer in een vlaag van verstandsver bijstering met een mes in de borst gestoken De dader is reeds geruimen tijd malarialij der en meerdere keeren vertoonde hij ver schijnselen van krankzinnigheid. In ver band daarmede werd hij onlangs ook in het doorgangshuis Gloegoer opgenomen, doch na een maand volgde zijn ontslag. Nauwelijks was de man thuis, of hij stak zijn vrouw met een schaar in de borst, al dus vertelt de Deli Crt. De zelfbestuurder nam den malarialijder toen in zijn huis op om beter toezicht te kunnen uitoefenen, doch deze verhuizing moest met geweld plaats hebben. De man liep daardoor enkele lichte ver wondingen op, welke een Inlandsche heel meester zou komen verbinden. Deze droeg, behalve zij-n medicijnen, ook een groot mes bij zich en op een gegeven moment heeft de patiënt dit afgenomen. Hij wilde den heelmeester aanvallen, doch deze sloeg gillend op de vlucht. De zelfbe stuurder die in de buurt vertoefde, schoot daarom te hulp, doch liep een flinke steek wonde in de borst op. Na overbrenging naar het gemeente-ziekenhuis te Median bleek de verwondng echter niet van emstigen aard. Van de consternatie, die hierdoor ont stond, wist, aldus de N.R.Crt., de dader gebruik te maken om zich in een kamer op te sluiten. De veldpolitie werd daarom ge waarschuwd. evenals de controleur en men bleek verplicht de deur in te trappen. Daar achter stond de patiënt met het groote mes gereed om iedereen neer te steken die te dicht bij hem kwam. De politie wist dan ook geen anderen weg dan den man met de klewang te overmeesteren. De dader liep hierbij eenige verwondingen aan het hoofd op en is in het gemeenteziekenhuis van Medan ter verpleging opgenomen. Maak dan gebruik van de geconcessioneerde diensten der WACO VAN DEN HEL DER naar: GEEN wilde diensten, doch diensten met WETTELIJKE vergunning. Met ons rijdt U dan ook RETOUR VAN DEN HELDER NAAR AMSTERDAM f2.50, 14 dagen geldig. MAAKT U EEN WINTERSPORTREIS? Ons Reisbureau verzorgt deze. Wij geven een speciaal boekje uit „WACO WINTERSPORTREIZEN". Inlichtin gen omtrent onze diensten, dienstregelingen en programma winterreizen verkrijg baar aan ons kantoor: Kanaalweg 132, Tel 773, DEN HELDER.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1