Agenda „Eerste Hulpdienst" luchtbescherming marcheert Nog bijna graden vorst! 9 £tadinieiuv4 In Januari zwaaien reeds 200 Cursisten af UcmmoA^m 8 uu/t. Vrijdag 23 December 1938 Tweede Blad Verzoek om nieuwe werkers Feestavond H.B.S.V» Aan de lus, Men is verplicht Honderd sneeuwruimers aan den slag Uitvoering Gereform» Zangver» „Halleluja Het gouden fluitje Prijzen Pluimveevereeniging Bewolkt Kerstreces in Albion 1 De vorige week, by de begrootingsdebatten In den Gemeenteraad, is een enkele maal een atem opgegaan, die er op wees dat het met de voorbereiding van den Luchtbeschermings dienst niet al te best gesteld geweest was. In de critieke dagen zou men feitelijk min of meer redeloos te werk zijn gegaan, terwijl de stand van zaken ook thans nog verre van Ideaal te noemen viel. Het was de burgemeester, die deze stem van repliek diende en dat wel dusdanig, dat uit alles bleek, dat men met betrekking tot de beveiliging van Den Helder inzake het gevaar uit de lucht, niet alleen niet stilgezeten heeft, doch integendeel een prijzenswaaridgen ijver aan den dag legde. Met diverse voorbeelden Uitde praktijk werd dit toen geïllustreerd. Hulde voor de bevolking. Toch was dit debat voor ons aanleiding om nog eens hier en daar ons licht op te ste ken, wetende dat verreweg het grootste deel der lezers voor deze materie méér dan gewone belangstelling koestert. Wij hebben ons toen gewend tot dokter M. J. W. Rienks, den leider van de Medische afdeeling van den Luchtbe schermingsdienst en van de Eerste Hulp bij Ongelukken. A priori deelde deze ons mede, dat het wel bijzonder verheugend was te mogen consta- teeren, hoezeer de bevolking van Den Helder, in letterlijk alle klassen, begreep dat hier de handen ineen geslagen moesten worden. Dit wordt wel het duidelijkst gedemon streerd door het feit, dat de inschrijving van personen voor de desbetreffende cur sussen Maandag en Dinsdag plaats vond en dat reeds Donderdags d.av. de eerste cursus ge geven kon worden. Uiteraard had men door deze, wel zeer snelle, maatregelen tekort aan materiaal, doch ook dat bleek niet on overkomelijk. Zoo zorgde, om maar twee voorbeelden te noemen, de Vakschool voor Meisjes direct voor een hoeveelheid driekante doeken en de Ambachtsschool voor spalken. Dat typeert den rechten geest Men is aan het werk gegaan, met veel goeden wil en nog meer doorzettingsvermo gen en het resultaat, dat thans bereikt is, maar als volkomen bevredigend beschouw! worden. Wat er bereikt werd. Zooals men weet is de opleiding een twee- - deelige. Eerst volgt men den cursus E.H.B.O., daarna een cursus voor verpleging. De eerste ploeg, bestaande uit 66 dames, is thans klaar gekomen. 103 dames beëindigden den cursus E.H.B.O. en vangen in Januari den tweeden aan. Wat de heeren betreft, 13 beëindigden den eersten cursus, terwijl in Januari een 100-tal zich aan het werk zullen begeven. Dat alles beteekent, dat begin Februari ruim 200 stadgenooten geheel voorbe reid zijn op datgene, waarvan we hopen, dat het nimmer zal komen. Een paraat corps, dat ongetwijfeld voor zijn taak berekend zal blijken te zijn. Hierbij zwij gen wij nog van het corps Roode Kruis mannen en -helpsters, die uiteraard de zelfde opleiding ontvangen hebben of nog zullen ontvangen. De zaken mareheeren, maar De zaken mareheeren, aldus dokter Rienks, maar... er blijft tenslotte ook hier nog iets te wenschen over. Het aantal aanmeldingen kan, beter gezegd, moet nog belangrijk uit gebreid worden. Druppelsgewijs geschiedt dat thans nog, maar gaarne zou men zien dat nog velen zich aan het Hoofdbureau van politie vervoegen teneinde zich te laten inschrijven. Zooals bekend geacht kan worden, zijn aan deze cursussen geen kosten verbonden; zij nemen 2 avonden per week in beslag, terwijl wij voorts de aandacht vestigen op het groote nut, dat de dames van deze kennis zullen hebben ook in het dagelijksch leven. Het hulp-systeem. In geval thans de nood aan den man komt, De voorzitter en de secretaris hadden verschil van meening bij wie het progamma gedrukt moest worden. <i De voorzitter kreeg z'n zin en het programma voor de uitvoering zag er smakelijk uit. ledereen sprak er dien avond over en roemde de moderne letter soorten van heeft ieder dezer cursisten zijn of haar be stemming. Slaat een bom in een bepaalde wijk in, dan zwermt men uit, teneinde de ge wonden te zoeken. In de verschillende wijken worden Eerste Hulp-posten gestationneerd, en het is hier, dat de gewonden voorloopig ver bonden worden. Van hieruit worden ze ver voerd naar de hoofdverbandplaats, waarvan er twee ingericht zullen worden, aan beide zijden van den Spoorweg één. Hier vindt de definitieve verbinding plaats, en wordt be oordeeld, voor wie het noodzakelijk is, naar het Ziekenhuis of Hospitaal te worden ge transporteerd. Schuilkeldersrattenvallen!" In verband met het zich verschuilen der menschen tegen het gevaar van in slaande bommen, hebben wij nog de meening van dokter Rienks gevraagd in zake schuilkelders. Ook hij bleek geen voorstander van deze kelders te zijn, welke hij „rattenvallen" noemde. Madrid, aldus onze zegsman, heeft ten aanzien van dit vraagstuk wel een bewijs ge leverd. De menschen werden met gas naar de kelders gedreven, die men daar na bombardeerde. Daarbij kan opgemerkt worden, dat de kelders weliswaar scherf- doch nimmer bomvrij zijn. Voor de tweede maal in drie maanden tijd had gisteravond de H.B.S.V. haar leden „bij- eengetrommeld", om eens gezellig feest te vie ren. Was het de eerste maal de grootsch opge zette réunie ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan der R.H.B.S.; nu was het slechts de „gewone fuif". Het was wel jammer voor de organiseerende vereeniging, dat de belangstelling (Oh Koning Thialf!) slechts matig was, want uit het ge- bodene viel wel op te maken, dat het program ma met zorg was samengesteld. Allereerst liet het reeds welbekende H.B.S.- orkest zich hooren, dat onder leiding van den heer De Boer („Arabella" hoorden jwe hier en daar fluisteren) eenige goed gekozen nummers vertolkte. Een eveneens uitstekend geslaagde viool-solo en een rhythmische dans brachten ons bij het eerste één-actertje „De Verloving", waarin Dea Klazinga als de dochter netjes in den val trapte, die haar papa (Léon de Hoogh) opgezet had. Vooral eerstgenoemde wist door haar vlotte spel de aanwezigen te boeien, waar door ze haar partner, die te weinig „Schwung" in zijn spel bracht, uitstekend aanvulde. Na de pauze werd er een alleraardigste paro die op „St. Joris en de Draak" ten tooneele ge bracht, waarin een(schrik niet) varkens hoeder trouwde met een prinses en waarin ten slotte een draak tevoorschijn kwam, die groote hilariteit verwekte. Ook dit één-actertje was een dialoog, nu tusschen den heer Bandsma en mej. Lous Siliacus, die wel blijk gaven, de kunst van acteeren te verstaan. Hiermede was het „officieele" gedeelte van den avond ten einde, doch het gezellige bal, waaraan de bekende band van Nick White zijn medewerking verleende, hield de aanwezigen nog lang bijeen. Rest ons nog te vermelden, dat verscheidene leeraressen en leeraren door hun aanwezigheid blijk gaven van hun belangstelling. doornat geregend, koud en rillerig van 't wachten op overvolle trams. Wie is Uw mede passagier? RHEUMATIEK! Onzichtbaar, nü nog voor U, doch binnenkort zult U hem voe len. En hoe! Hij bezorgt U de vreeseiijkste pijnen, ondermijnt Uw gezondheid en berooft U van Uw levensvreugde. Geef hem geen kans! Verban hem met het eenig juiste middel Kruschen Salts. Eiken morgen „de kleine, dagelijksche dosis" en hij heeft op U geen vat. Kruschen Salts, uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten 0.40, 0.75 en 1.60 (extra groot pak). (Adv.) De nieuwe politie-auto. (Zie Held. Crt. van gisteren). De sneeuw nog lucht. niet uit de De temperatuur buiten is bedriegelyk. Men zou meenen, dat het niet meer vroor. W\j danken dat aan de geringe windkracht, die bovendien nog uit het Zuid-Oosten komt. Hedenmorgen wind kracht 2. Toch vroor het vanmorgen om 8 uur nog 8.7 graden en was de ther mometer langzaam dalende. De hoogste temperatuur werd van nacht om 2 uur genoteerd toen de ther mometer 8.4 aanwees. Gisterenavond 7 uur vroor het nog 9.7 graden. Het ziet er naar uit, dat ook vandaag nog wel een vracht sneeuw kan komen. Het zou jammer zijn voor de schaatsen rijders, want het is momenteel ideaal schaatsenweer. Maar... de winter zet nog door. Nu de wegen door de sneeuw voor velen onbegaanbaar geworden zijn, herinneren wij cr aan, dat ieder verplicht is, volgens art. 20 sub e van de politieverordening, er voor zorg te dragen, dat het trottoir voor zijn woning wordt schoon gehouden. In dit artikel wordt gezegd: bewoners van perceelen en eigenaars of beheerders van onbewoonde perceelen, zijn verplicht om zoo spoedig mogelijk sneeuw, hagel en ijs van den voetweg voor of langs die perceelen weg te ruimen en bij gladheid dezen voetweg met zand, asch of zout te bestrooien. Men vege daarbij de sneeuw niet midden op den rijweg, maar zorge er voor, dat deze in de goot blijft liggen. De bakkers en melk- slijters, de groentenboeren en .„oliemagnaten" hebben het toch al zwaar genoeg langs den weg. Als ieder deze verplichting nakomt, wordt het ook voor ouderen en voor hen, die moeilijk ter been zijn, weer mogelijk zich op straat te begeven. Hedenmorgen in de vroegte zijn een honderd tal werkloozen aan het werk gezet om de sneeuw uit de hoofdstraten op te ruimen. Reeds gisteren was de Gem.-Reiniging met de oprui ming begonnen, toen is de ploeg de wegen langs kanalen en grachten schoon gaan vegen, zoodat de sneeuwbergen op het ijs gedeponeerd konden worden. Nu de binnenstad onder han den genomen is, wordt de sneeuw direct op wagens geladen en hier en daar op het ijs ge gooid, waar de schaatsenrijders er het minst last van zullen hebben. Vandaag en morgen gaat men met dit werk door en dan... gaan we Kerstfeest vieren. Ski-sport in het Jutterland! Men zou zoo zeggen: dat behoort op het oogenblik niet tot de onmogelijkheden, gezien de sneeuw die er de laatste dagen valt. Maar degenen die men op deze foto ziet oefenen, doen dit in een lokaal hier ter plaatse, daartoe in staat gesteld door het loffelijk initiatief van de Ned. Reisvereeniging. die daartoe een speciale ski-leeraar, de heer Van Pagee, leeraar M.O. en Heilgymnastiek en Massage, uit Zandvoort laat komen. Gisteren-, Donderdagavond, vond de laatste les plaats, bij welke gelegenheid den heer Van Pagee dank werd gezegd voor zijn uitstekende lessen. Menigeen der deelneemster en deel nemer hoopt er een dankbaar gebruik van te maken. En nu de witte bergen in, N.R.V.ers.' tt Dir. JOH. F. ASMA. Gisterenavond gaf de Gemengde Zangver- eeniging „Halleluja" haar jaarlijksche Kerst uitvoering. Het geheele programma stond in het teeken van Kerstmis. Vanwege de koude buiten en binnen de kerk waren niet velen opgekomen, om dit concert te beluisteren. Het gevarieerde programma beloofde een muzikaal genot, daarin werden de toehoorders niet teleurgesteld. Ter inleiding zong de gemeente Gezang 23. Van de verschillende werken welke het koor ten beste gaf, was „Hoe zal ik U ontvangen", voor koor, daarna door koor en gemeente, een belangrijk werk, uit tweeërlei oogpunt. Ten eerste zong het koor de inleiding op waar dige wijze, maar de harmonisatie van den organist Feike Asma stond op zoo'n hoog ge halte, dat het een boeiend geheel werd. De vaardige hand van den harmonisator toonde een groot meesterschap in de harmonie. Het tweede gedeelte, gezongen door koor en gemeente, werd door beiden uitstekend gezon gen. Vooral de bewerking van de koor-compo sitie kwam in dit gedeelte geheel tot z'n muzikaal recht. De verbindende schakel was in de beproefde handen van den alleszins be kwamen Leidschen organist Feike Asma, dit tusschenspel was een orgelsolo op zichzelf. Het Kerstlied van A. Swiers werd met ge voel vertolkt door het koor, zoodat het zak ken van een halven toon geen inbreuk op het geheel maakte. „Aan Jezus", van Nauta, met orgelbegelei ding, was van ontroerende schoonheid. De heldere sopranen, de doordringende alten, de aandacht vragende tenoren, voor al in de hoogere regionen en de diep-warme bassen, vormden een harmonisch geheel van hoogen rang. Het dankbare slot voor de tenoren kwam dubbel tot zijn recht. Pylmans „Gloria in excelcis Deo" werd met veel nuanceering geïnterpreteerd. De crescendi en diminendi in den slotzin van ieder couplet: Gloria in Excelsis Deo, werden onder suggestie van den heer Asma zeer goed genomen. In Psalm 24 van H. van Eijk wisselden de bassen, slechts vijf in getal, af met een sppraansolo. De bassen konden natuurlijk niet tot hun recht komen. De sopraansoliste uit het koor zong haar partij zeer verdienstelijk. De hoofdschotel bestond uit de Kerstcantate van Mart. Schuil. De unisono-inzet was zeer moeilijk, trouwens het geheele begin wilde niet vlotten, maar na eenigen tijd komen de stemmen los. De warme harmonie van het gedeelte ,,'t Schijnt als ware 't stargeflonker" wordt geheel begrepen door 't koor, met volle overgave voert het koor den toehoorder naar de sterren, 't Stargeflonker praalde en straal de, ook hier in had het orgel een dankbare gelegenheid zich uit te leven. De sublieme overgang van het orgelspel naar het „Eere zij God"-gedeelte deed den mensch in zichzelve keeren. Een enkele ongelijke inzet vergeven wij het koor van harte. Mej. Bierenbroodspot* zong eenige soli van Franck, Peter Cornelis, Handel, Hildach en Bach. Deze composities eischen stuk voor stuk de volle overgave van een zangeres. Wij kwamen niet tot de overtuiging dat dit hier het geval was. Feike Asma gaf ons wederom te hooren de Kerstfantasie van wijlen zijn leermeester Jan Z-vart: „De Herdertjes lagen bij nachte" en „Van uit den hemel daalde ik neer". Het basso-ostimata-gedeelte getuigt van het meesterschap van den componist. Zijn élève bracht deze eenvoudige liederen tot een onge kend muzikaal genot. Eveneens was dit het geval bij „Vol van Pracht" en „Daar is uit 's werelds duist're wolken". Feike Asma is ten eenenmale een organist in zuiversten zin van het woord. De heer Asma Sr. kan met zijn vereeniging „Halleluja" dankbaar terugzien op dezen zoo goed geslaagden avond. Tot slot zong de gemeente Gezang waarna met gebed werd gesloten. 25, Morgenmiddag wordt door „Ons Genoegen" een tweede opvoering gegeven van Het Gouden Fluitje", en men verzoekt on3 er op attent te maken, dat den jongens en meis jes iets byzonders wacht. Het is namelijk be kend geworden, dat Koning Zwartbaard een der hoofdrolvertolkers, zich verstaan heeft met Koning Winter en dat beiden besloten, dat morgenmiddag een paar schaatsen aange reikt zal worden. Het is daarvoor noodig, dat „F. entreebewijs goed bewaart. Wie zal de gelukkige zijn? Wjj vestigen er nog de aandacht op, dat de gewonnen prijzen op de zoo juist gehouden tentoonstelling der Pluimvereeniging Den Helder en Omstreken te bekomen zijn in het café van den 'neer Snel, Keizerstraat 74. Prijzen, na 5 Januari niet afgehaald, ver vallen aan de vereeniging. Nog één dag en het Britsche Parle ment gaat op Kerstreces; de eene afge vaardigde zal z'n vacantie gaan door brengen in het schoone Sussex, de an dere in Norfolk en een derde in de Schot- sche Hooglanden. Waar zij ook zijn, zij zullen zich niet kunnen onttrekken aan het onbehaaglijk gevoel, dat er bij hun vertrek iets niet in orde was. Inderdaad, er is iets niet in orde. Zooala men weet, is Chamberlain momenteel bezig met een onderzoek naar de vertoOgen van de „Junior" ministers. Dat ging over de dienst plicht, een al bijzonder actueel punt in het enorme program der Britsche regeering. Voor de bewapening zijn milliarden uitge trokken en zullen nog uitgetrokken worden, daarover is men het vrij algmeen eens. Niet echter over het feit,, of Engeland een ge dwongen dienstplicht moet krijgen. Hierover zijn scherpe woorden gevallen, zoo scherp, dat men het kan betreuren dat dit juist moest geschieden voor het Kerst-reces. Voorts is daar het vraagstuk of Chamber lain al dan niet naar Rome moet gaan. Het eene deel zegt: het moet onvoorwaardelijk ge schieden, het andere voelt er niets voor. In tegendeel, die zegt openlijk dat er dan weer opnieuw concessies gedaan zullen worden aan de totalitaire staten met alle gevolgen van dien voor Albion. De dienstplicht en de reis naar Rome, zie daar twee vragen, die nogal wat spraakwater over Hooger- en Lager Huis hebben doen vloeien, en waarover, daar kan men verze kerd van zijn, nog veel gesproken zal worden. Engeland is de bakermat van traditie en conventie en voor en aleer het zal besluiten tot een dermate ingrijpende wijziging van zijn leger, moet er nog heel wat r.ieer gebeu ren dan protesten van „junior" ministers. Het andere punt, de reis naar Rome, is van niet minder belangrijk kaliber. Zoowel Rome als Berlijn zullen gaarne zien, dat „this grand old man" naar de Eeuwige Stad zal komen. Hun beweegredenen zijn in het duister van het ongewisse, maar dat zij dit bezoek zullen weten te exploiteeren, daar kan men vrijwel zeker van zijn. De ervaring in dit opzicht heeft Europa wel het een en ander geleerd. Men vreest voor consessies en dat is geen vleiende gedachte voor den Premier. Men vreest dat hij zich zal laten bepraten door deze handige politici, die het onderste uit de kan willen hebben, met name waar het En geland en Frankrijk geldt en of deze vrees ongegrond is, kunnen wij op deze plaats niet beoordeelen. Als er echter ooit sprake is ge weest van het komen van pessimisme vlak na het grootst mogelijke optimisme, dan was dat wel het geval met de roerige September dagen, toen Chamberlain thuis kwam met de mededeeling, dat Europa's vrede verzekerd was. Chamberlain is een sterk man: zoowel geestelijk als lichamelijk. Dat is maar goed ook, want na het Kerst-reces zullen er naar alle waarschijnlijkheid, in het Britsche parlement eenige harde nooten worden gekraakt, en bij welke krakerij Chamberlain de voornaamste rol speelt. Met belangstelling zien wij derhalve het nieuwe jaar komen. Wat zal het brengen? Dienstplicht voor een Engelsch leger en een reis naar Rome? Het valt met geen enkele zekerheid te zeggen. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 9—12 en van 13.30— 17 uur. Zaterdag van 912 uur. BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: „De Indische Graftempel" en „Hoogvliegers" Rialto, Spoorstraat halt 8: „1*11 Take Romance" en „Het Meisje van Gisterennacht". Witte-Bioscoop, Koningstraat, half 8: „Een Pracht Exemplaar van een Mem" en „De Man die tweemaal leefde". Heden Kerst-Concert van de Geref. Zangvereeni- ging „Halleluja", des avonds 8.15 uur, in de Bethelkerk, Julianapark. Musis Sacrum, 8.15: Aerstwydingsavond door Mevr. Boldingh—Goemans (Ned. Ver. v. Huisvrouwen). Zaterdag 24 December. Musis Sacrum, 's middags: Opvoering van „Het Gouden Fluitje". Zondag 25 December. Casino, 3.30 uur n.m. en 8.00 uur: „The 8 Rhytm. Sellers". Maandag 26 December. Casino, 8.15 uur: „De Big van het 168ste". Donderdag 29 December 1938. Rialto-theater: K.F.A.-voorstelling met „De Groote Illusie" Opgenomen om 8 uur hedenmorgen Barometerstand Den Helder 756.7 Temperatuur lucht 9.9 Wind: richting: Z.; kracht: 3. Licht op 4 uur 21 min.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5