TARZAN I en pe >tab Wij lazen voor II DE LAMP Radioprogramma in de Woestijn EDGAR RIC^ BURROUGHS - Uit de Pers van heden Moeder en zoon in gas gestikt Dr. Colijn vrijhandelaar Automobilist beboet Landbouwer mishandelde grondeigenaar door Ethel M. Dell 1 DOOR 60. Lavac vuurde op den aanvaller van Helen, doch zijn eigen leven was in gevaar. Tarzan zag den man, die achter ...avac aanrende en omdat hij begreep, dat hij den man niet op tijd zou kunnen inhalen, wierp hg zijn speer naar hem toe. Deze 'doorboorde den krijger, die levenloos neerviel. Daar Tarzan nu met den vijand rekening had te houden, gaf h\J bevel de bark aan te leggen. Daarna beval hij de geleidsalaven de rivier af te roeien La vac legde zijn arm om de schouders van He len. „Ik dacht, dat ik je verloren had," zei hij. Het meisje, nog huiverend bij de gedachte aan het gevaar, waarin z> had verkeerd, slaakte een zucht van verlichting. Een paar uur later, terwijl de bark vredig de rivier afgleed, knielde een van de Athairianen, die bij het gevecht tegenwoordig was geweest, aan de voeten van Koningin Atka neer. „Ze lieten mij voor dood liggen," zei hij, „maar ik was slechts bewusteloos, apen vochten tegen ons en een reusachtige, gespierde man." „Die sterke man was Tarzan", riep ,Atka uit. Haar ogen waren fel en schoten vuur, toen zij een kapitein bij zich ontbood en hem be val: „Beman zes galeien met de sterkste en dapperste krijgers. Zoek Tarzan en zijn men sen en breng hem bij me, dood of levend!" „BEVRIJD VAN DEN DRUK VAN LEIDERDORP". De Telegraaf juicht: Wat ook het lot moge zijn van de motie, die ir. Van der Waerden te zamen met Kamerleden van diverse partijen bij de Tweede Kamer heeft ingediend en waar in de gelijkstelling van Schiphol en Waal haven wordt bepleit het staat thans wel vast, dat wij zijn bevrijd van den druk van Leiderdorp. Schiphol blijft! Het ergste wat ons thans bij aannemen van de motie kan gebeuren, is, dat het laatste plan der regeering, om te zamen met Amsterdam Schiphol als nationaal vliegveld te exploiteeren, niet zal doorgaan en het daartoe strekkende voorstel wordt teruggenomen. Wat de kosten betreft schrijft het blad: Niemand zal ontkennen, dat indien de nationale vliegveldplannen niet verwezelijkt worden, er alle aanleiding voor Amster dams gemeentebestuur zal zijn, eens met de regeering te gaan praten over een sub sidie voor de luchthaven van de hoofdstad, die wordt onderhouden in het belang van geheel Nederland. ZONDAGSHEILIGING EN WERK LOOSHEID. De Katholieke pers trekt sinds geruimen tijd te velde tegen de Zondagsontheiliging. De „Sint Jansklokken" vermelden het vol gende over den uitslag van een enquête, door het Bossche diocees gehouden: le. Op het platteland komt geen Mis- verzuim voor, en dus vanzelf geen toene ming; in de steden veel Misverzuim en daar neemt het toe. Op de grootere plaat sen ziet men een geleidelijke, maar zeke re toeneming. 2e. Het is nagenoeg de algemeene in druk, dat het Misverzuim het meest voor komt onder de werkloozcn; velen spreken van de jongere werkloozcn, anderen van het geheele gezin van den werklooze. Daar naast worden vooral genoemd als Misver- zuimers; jonggehuwden, die hun huwelijks- plichten niet vervullen. 3e. Als algemeene oorzaak van misver zuim op Zondag wordt aangegeven: een godsdienstige onverschilligheid, ten ge volge van onvoldoende godsdienstkennis. Voor do werkloozcn wordt door velen als reden, ofschoon niet als eenige reden aan gegeven: armoede en gebrek aan fatsoen lijke kleeding. Als oorzaak wordt ook zeer veel genoemd: 't Neo-Malthusianisme: men wordt in den biechtstoel niet geholpen en breekt dan ge heel met de Kerk. 4e. Op de vraag of men een bijzondere actie tegen het Misverzuim als zoodanig gewenscht achtte, was het antwoord: het platteland acht een dergelijke actie daar niet gewenscht; en met recht: het zou im mers in verkeerde richting werken, daar de suggestie te wekken, dat het Misver zuim zoo veelvuldig is. In tegenstelling met het platteland acht men op de groote re plaatsen en in de steden een actie tegen Misverzuim gewenscht. WAAROM ZWEEG NIJMEGEN? Uit het Volk (s.d.a.p.): Bij het nagaan van de Nederlandsche universiteiten, welker juridiscfie faculteiten hun instemming betuigden met dit protest (bedoeld wordt het protest van de ongeveer 100 Universiteiten uit de geheele wereld tegen de pogroms), dat tegelijk een beroep doet op het wereldgeweten, blijken twee steden op het appèl te ontbreken. Het' is veelbeteekenend, dat, toen ons dit feit werd medegedeeld, het ons nauwelijks eenige moeite kostte om deze beide plaats namen te^ noemen: Utrecht en Nijmegen. De afzijdigheid van >*je eenige roomsch- katholieke universiteit in Nederland treft temeer, wanneer wij bedenken hoezeer de katholieken in Duitschland ook aan ver volging bloot staan. Bovendien komt de katholieke Universiteit van Amerika, wel op de lijst voor. Wat is het toch, dat de katholieken in Nederland zichzelf steeds weer doet isoleeren? Men klaagt, bij de minste, geringste critiek over anti-papisme. Het is mogelijk, dat er een zeker latent anti-papisme hier en daar aanwezig is. dat een nawerking mag herten van hetgeen vroeger bestond als de kruidje-roer-mij-niet zin van vele hedend-aagsohe katholieke sprekers en schrijvers. De beste manier om van deze dingen be vrijd te raken is zich midden in het Neder landsche volksleven te plaatsen. De vervol gingen wegens geloof, ras en overtuiging hebben overal, waar de geestelijke vrijheid bloeit, de juridische faculteiten hun mede werking doen verleenen aan een beroep op het geweten der menschheid. Waarom moest de stem van Nijmegen hierbij nu weer zwijgen? Het woord katholicisme verliest., aldus het blad, zijn zin, indien men telkens weer de algemeenheid schuwt en het in de ver bijzondering schijnt te zoeken. SPOORWEGEN KRIJGEN EEN BERISPING. De Nederlandsche Spoorwegen hebben aldus de Telegraaf, bij dit weer een kans een goed deel van de verloren sympathie van het reizend publiek terug te winnen. Zij zijn er niet in geslaagd deze kans te benutten. De vertraging over het geheele net is daarvan niet de oorzaak. Iedere rei ziger begrijpt, dat de strenge koude den Spoorwegen moeilijke problemen bezorgt De gebrekkige wijze, waarop de vertragin gen echter worden bekendgemaakt, dupeert de reizigers. Of tegen de euvelen alles wordt gedaan, wat mogelijk is, dat is echter de vraag. In ieder geval bewijst deze toestand, dat de Spoorwegen ten onrechte prat gaan op hun bedrijfszekerheid, die zooveel hooger zou liggen, dan die van het busbedrijf. DE GRATIS TOMATENSOEP. De reizigers van de Bonte Dinsdagavond- trein van de Avro hebben een blik regeer ringstomafensoep cadeau gekregen en de minstreel Clinge Doorenhos heeft bij die gelegenheid zooiets gezongen van: Het Nederland slaat op de stoep, Voor de warreme tomatensoep. Het Nationale Dagblad vindt dat heele- maal niet leuk en schrijft: Gelukkig zweeg Clinge Doorenbos over de hallen die er in behoo- ren te zitten maar schitteren door afwezigheid, en hij heeft ons gelukkig ook gespaard voor een loflied op Insnlin- de, in verband met de spaarzame rijstkor rels dit uit het regeerings-1omatennat bij naa'rstiglijk visschen kunnen worden opge diept. Als ontoelaatbaar moet intuis- schen worden aangemerkt, dat alle reizigers van den bonten Dinsdag- avondtrein bij het verlaten van de AVRO-studio gratis een blik soep kregen aangeboden. Deze vrijgevig heid op kosten van het belastingbe talend publiek is toch wel wat al te dol. Waar halen de heeren de vrijmoedigheid vandaan? Wanneer zij nu zoo royaal zijn om toe te geven, dat deze soepaffaire op een grandioos fiaseo is uitgeloopen, laten zij dan deze blikken cadeau geven aan de werkloozcn en de armste gezinnen. Met b. v. 2 of 3 centen er bij om de soep te koken, want anders hebben deze menschen er nog niets aan. AI is de soep dan vrijwel zon der voedingswaarde: het zou in deze zeer koude dagen menige stakker een beetje warmte van binnen kunnen geven. Bonte Dinsdagavondtreinreizigers kun nen nog wel een blik soep koopen, als zij daar trek in mochten hebben: die behoeven dit nog niet van don Staat cadeau te krijgen Er zijn tienduizenden andoren waaraan dit soepje nog beter besteed is! Noodlottige vorst. Te Nijmegen zijn in den vorigen nacht twee personen door gasverstikking om het leven gekomen. Om ongeveer half twaalf gisterochtend bemerkten buren, dat het huis van de weduwe Mastenbroek in de Bottel straat gesloten bleef. Toen men geen gehoor kreeg, waarschuwde men de politie, die een smid ontbood om de deur open te steken. Eenige personen, die met de familie goed be kend waren, gingen hierop naar binnen. Een sterke gaslucht kwam hen tegemoet. Zij von den in de slaapkamer die aan de keuken grenst, de vrouw en haar 32-jarigen achterlij ken zoon Willem dood op bed liggen. Vermoedelijk zijn zij in de slaap door het gas verrast. De oorzaak kon nog niet worden vastge steld. De bewoners hadden geen gas-aanslui- ting. Vermoedelijk is de gasbuis, welke on der het huis loopt, door de vorst gesprongen. Wijziging Tariefmachtigingswet kwam op zijn initiatief op het ministerieële programma. z Bij de behandeling van de Tariefmachti gingswet in de Eerste Kamer heeft minis ter Colijn o.m. verklaard, dat de thans aan gekondigde wijziging der tarievenpolitiek 'n uitvloeisel is van een programpunt, dat bij de kabinetsformatie van 1937 op zijn initia tief in het program van het ministerie is opgenomen. Wegens doodelijke aanrijding. Voor de Haagsche rechtbank heeft veertien dagen geleden wegens het veroorzaken van dood door schuld terechtgestaan de 28-jarige K. A. van L., die op 4 October op den grooten weg Den HaagHaarlem onder Sassenheim met zijn auto een wielrijder heeft aangere den, die een eind werd meegesleurd en te gen den grond geslagen, tengevolge waar van deze eenigen tijd na het ongevai aan de bekomen verwondingen is overleden. Het O. M. had een hechtenisstraf van vier weken gevorderd. De rechtbank veroordeelde verdachte he den tot een geldboete van f 150.subs. 50 dagen hechtenis. Een jaar de cel in... Het gerechtshof te Arnhem deed giste ren uitspraak in de strafzaak tegen den landbouwer M. B. te Kootwijk, die door de rechtbank te Zutfen tot zes maanden voor waardelijk gevangenisstraf was veroordeeld wegens mishandeling van den grondeige naar mr. Blaupot ten Bate, dien hij met een greep op het hoofd had geslagen. De officier van Justitie van de rechtbank te Zutfen, die vier maanden onvoorwaardelijk had gcëischt., was tegen de voorwaardelijke veroordeeling in beroep gegaan. Voor het Arnhemsche gerechtshof eischte de advocaat-generaal zes maanden onvoor waardelijk. Het hof heeft thans het vonnis van de rechtbank te Zutfen vernietigd en den ver dachte veroordeeld tot een jaar gevange nisstraf niet voorwaardelijk. ZATERDAG 24 DECEMBER 1938. Hilversum I, 1875 en 415,5 m. KRO-Uitzending. 8.009.15 Gramofoonmuziek (Ca. 8.15 Ber.). 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstige causerie. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 2.00 Voor de rijpere jeugd. 2.302.40 Gramofoonmuziek. 2.45 Kinderuurtje. (Ca. 4.00 Berichten). 4.00 KRO-Melodisten en solist. (4.455.00 Gramofoonplaten) 5.30 Esperantonieuws. 5.45 KRO-Nachtegaaltjes. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6.45 Berichten, gramofoonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 Declamatie. 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Berichten ANP, KRO-Mededeelingen. 8.15 Meditatie met muzikale omlijsting. 8.35 Gramofoonmuziek. 8.45 KRO-Kamerorkest, solisten en gramofoon muziek. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Internationale sportrevue. 10.55 Gramofoonmuziek. 11.0012.00 Adventsprogramma (gr.pl.) en Declamatie. Hilversum H, 301,5 m. VARA-Uitzending. 10.00—10.20 v.m. en 7.80 —8.00 VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek. (Ca. 8.16 Ber.). 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor Arbeiders in de Continubedrijven. 12.00 Gramofoonmuziek. (Ca. 12.15 Ber.). I.00 Orgelspel. (In de pauze: Gramofoonplaten) 2.00 Causerie „Waarom met Kerstmis hulst, sparregroen en kaarsen". 2.203.00 Gramofoonmuziek. 3.05 Reportage. 3.30 Groninger Orkestvereeniging, en solisten. 4.20 Gramofoonmuziek. 4.30 Esperanto-uitzending. 4.50 De Stem des Volks, de Arnhemsche Or- kostvereeniging en solisten, (opnamen). (Opnamen). 5.30 Filmland. 6.00 Orgelspel en zang. 6.20 Friesche uitzending. 7.00 VARA-kalender. 7.05 Gramofoonmuziek. 7.10 Politiek radiojournaal. 7.30 Bijbelvertellingen. 8.00 Herhaling SOS-Berichten. j 8.03 Berichten ANP, VARA-Varia. 8.15 Voor schakers. 8.16 VARA-orkest en solist. 9.00 C userie: „Opr.ieuw de v ARA vooruit!" hierna: Gramofoonmuziek. 9.15 En nu... Oké". 10.30 Berichten ANP. 10.35 Community-Singing (opn.). II.00 De Ramblers. 11.3012.00 Gramofoonmuziek. Feuilleton 9. „Had 't maar gedaan!" zei Tommy oprecht en weer lachte Monck spottend. „Dank je Tommy," zei hg. Een oogenblik zwegen ze. Er stak een warme wind op, die over het verschroeide erf woei en door de verdroogde takken van de klimrozen langs de veranda, zulk een akelig geluid maakte, dat het was alsof de hand van een geraamte langs het hekwerk ging. Tommy huiverde. Op hetzelfde oogenblik begon Monck weer te spreken op een vasten, kouden, bijna stren gen toon. „Wat ik zeggen wilde, Tommy, ik heb nieuws voor je. Die brief, dien ik vanavond van mgn broer kreeg, bevatte de mededee- ling dat ik noodig ben voor een ernstige zaak, die ik alleen kan opknappen, 't Is wel op een erg ongelukkig oogenblik gekomen, want Barnes bracht minder goede berichten uit Khanmulla en de baas wilde mij daarheen sturen. Er wordt een Commissie heen gezon den om een onderzoek in te stellen en dat wilden ze mij opdragen." „Wel, kerel, wat een bof!" riep Tommy vol enthousiasme uit. „Een bof waarvan -k geen gebruik zal ma ken," merkte Monck droogjes op. „Ik heb integendeel verlof gevraagd. Ik heb er in alle geval recht op, maar Dacre heeft eerst een beurt gehad. De baas wilde het me eerst niet geven, maar eindelijk heeft hg toch toege stemd. Jelui jongens zult alleen wat harder moeten werken, dat is alles." Tommy keek hem verbaasd aan. „Maar Monck, die Commissie! Ik dacht dat je er juist erg mee in je schik zoi dt zijn. Zoo'n gelegenheid kun je je toch niet laten ontgaan!" „Mijn eigen zaak is dringender," ant woordde Monck kortaf. Toen herinnerde Tommy zich dien ontstel den blik, dien hij dien awnc" bij zijn vriend had opgemerkt en hij begon te begrijpen. „Je hebt zeker slecht nieuws van huis ge had, hè? Dat ipijt me :rg. Is je broer ziek of wat is er?" „Neen, dat is het niet. Ik kan er met jou niet over praten, Tommy, maar ik moet gaan. De baas heeft me acht weken verlof gegeven en ik vertrek morgen vroeg." De woorden kwamen Monck slechts met moeite over de lippen. „En je gaat naar huis!" riep Tommy uit, „dat zal haasten zijn". Toen kreeg zijn medegevoel weer de boven hand. ,,'t Doet me ontzettend leed. Zul je goed op je zelf passen?" Monck legde onverwacht zijn hand op den schouder van den jongen. „En zul je goed op jezelf passen, Tommy? En geen dwaasheden uithalen, terwijl ik weg ben. En als je zin krijgt om wat te drinken drink dan limonade." „I" zal een brave Hendrik zijn," beloofde Tommy, die door toon en daad getroffen was. ..Maar 't zal hier razend vervelend zijn zon der jou. Ik heb een hekel aan de eenzaamheid. En Stella zal de rest van het seizoen wel in Bhulwana blijven als ze terugkomen." vr ik blijf niet voor goed weg," troostte Monck en klopte hem andermaal op den schouder. „Ik ga niet roomijn p.eizier op reis en hoe eerder het gebeurd is, hoe aan genamer het mij wezen zal. Met die woorden ging b de kamer in, de kamer waar Stella had gezeten den avond voor haar huwelijk, starende In den donke ren nacht en onwillekeurig herinnerde Tom my zich plotseling het gezicht van zijn vriend op dienzelfden avond, met schitterende glin sterende oogen naar boven kijkend, alsof hij een visioen zag. Verlegen en eenigszins angstig stak hij haar brief in den zak en ging naar zijn eigen kamer. HOOFDSTUK VI. DE TUIN. De Hemel van het Oost.ii. 't Was een week geleden sedert Stella, die woorden had neer geschreven en nog steeds was ze onder die bekoring. Ze had in haar leven nooit ge droomd van een land zoo schoon, zoo rgk, zoo teer, zoo verrukkelijk. De dagen volgden elkaar met eentonige regelmaat op. De eene wonderlijke nacht volgde op der andere en steeds meer kwam ze onder de betoovering. 't Was of haar heele persoonlijkheid opging in de haar omringende schoonheid, alsof ze n ge ar gen was en weldra zou ophouden een op zichzelf staand wezen te zijn. De slrenemuzieV van den stroom, die zich langs hun kamp voortspoedde, drong dag en nacht tot hen door en het was, alsof die iedere daadwerkelijke gedachte onmogelijk maakte en alleen ontvankelijk voor een ge voel van onuitsprekelijk genot. Dat bleef haar altijd bg, slaap vtrwel.Kend, bijna tot over verzadigd toe. Al haar zenuwen schenen verslapt, al haar energie gedoofd. Somtijds vroeg ze zich af, of het geluid van het stroomende water een verlammenden invloed op haar uitoefende, want waar ze ook gingen, overal hoorden ze het. De stroompjes, die door de sneeuw werder gevoed liepen in alle richtingen en sinds ze Srinagar hadden verlaten, kon ze zich niet herinneren, dat ze die voortdurende muziek niet hadden ge hoord. Het was voor haar als een voort durend refrein, maar toch werd ze het nooit moe. Dit zonderlinge droomleven verveelde haar niet. Het begin van haar huwelijk, dat haar al zoo ver scheen dat ze het zich nauwelijks her innerde, had ze veel geleden en veel betreurd. Haar heele natuur was in opstand gekomen en ze had al haar wilskracht noodig gehad om haar gevoel te bedwingen. Maar dat was lang, lang voorbij. Ze voelde nu niets meer dan een doffe, kalme berusting in dit loome leven en Ralph Dacre was daar volkomen tevreden mee. Hij had altijd volkomen vertrouwd op zijn macht om haar gelukkig te maken en hij was onbewust van den woesten geest van verzet, dien zg ternauwernood onderdrukken kon. Hij verlangde niet door te dringen in haar inner lijk. Hij was tevreden met het leven zooals het was, tevreden om met haar de droomerige genoegens te smaken van deze wildernis en niet te denken aan hetgeen daarna komen zou. Hij verdiepte zich weinig in de toekomst en als hij het deed, was het met groot genoegen. Zoo nu en dan stelde hij zich voor hoe Stella zou tronen als een koningin temidden van een naijverigen kring. Als zijn vrouw was haar positie verzekerd en zelfs Lady Harriet zou de vlag moeten strijken. En wat zou die kleine Netty Ermsted op de tanden knersen. Hij lachte als hij daaraan dacht. Netty was den laatsten tijd een beetje uit de hoogte jeweest. Het zou wel vermakelijk zijn om haar gezicht te zien, als ze eens op haar plaats werd gezet. Wat zijn medeofficie ren betrof, zelfs de ontoegankelijke Monck had bewezen niet bestand te zijn tegen Steila's bekoorlijkheden. Hij was benieuwd om te weten hoe Stella over dien man dacht, wetende dat zelfs wei nig vrouwen hem mochten lijden en op zeke ren keer, toen ze samen In de van geuren ver vulde avondlucht zaten en alleen het ruischen van den bergstroom de "tilt verbrak, wist hij handig het gesprek op Monck te brengen, ten einde zijn nieuwsgierigheid in deze te bevre digen. „Je moest hem dunkt me eens schrijven," zeide hij, „maar je hebt aan Tommy geschre ven. dat is vrijwel hetzelfde. Buitendien ge loof ik niet, dat hij er veel belang In zal stel len. Hg zou 't misschien maar lastig vinden." Het duurde een oogenblik voordat Stella antwoordde, maar ze zei tegenwoordig niet veel. „Ik dacht dat je vrienden waart," zei ze eindelijk. „Nu, dat zijn we ook, maar hij is een on begrijpelijke kerel; ik weet nooit hoe ik 't met hem heb. Jou broer Tommy is veel intiemer met hem dan ik, ofschoon ik meer dan vier jaar met hem heb samengewoond. Hij is heel knap ongetwijfeld, al te knap naar mijn smaak. Ik heb nooit veel met knappe men schen opgehad. Ik ben benieuwd hoe jij hem vindt." Weer duurde het een poosje voor Stella ant woord gaf. Ze scheen eerst haar gedachten te moeten verzamelen. „Ik ben 't met je eens," zei ze toen. „Hij is knap en hij is vriendelijk ook en hij is heel goed voor Tommy geweest." „Tommy zou hem over zich laten loopen," merkte Dacre op, „en misschien mag hij dat ook wel. Maar het is een koele kerel, ik ge loof niet dat hij voor iemand eenige genegen heid koestert, daarvoor is hij te eerzuchtig." „Is hij eerzuchtig?" vroeg Stella op ver moeiden, onverschilligen toon. Dacre deed een trek aan zijn sigaar en blies een dikke rookwolk uit. Hij werd hoe langer hoe nieuwsgieriger. „Ja, eerzuchtig zgn ze allemaal, die strenge, stille kerels en hij zal zich wel op de een of andere manier onderscheiden. Hij is verduiveld knap in talen en hij helpt den Geheimen dienst ook al. Verkleedt zich en beweegt zich dan onder de inboorlingen in de bazars als een hunner. Zoo'n man is natuurlijk voor het Gou vernement ontzettend veel waard. Hij is taai als leer. Het klimaat heeft niet den minsten invloed op hem, hij zou op een rooster kunnen zitten en toch nog tevreden zijn. Hij wordt ongetwijfeld nog eens een man van gewicht," hij tikte de asch van zgn sigaar, „terwijl jij en ik op ons gemak oud zullen worden in een villa te Cheltenham." Stella huiverde, ze zei niets meer en het werd weer stil. {Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 7