Prins SgfRksrd ontyangt het gouden K.N.S.B.-insigne Autokoning koopt nieuwe boeideiijen Baanvegers voor! Verbod van bakkersarbeid op chr. feestdagen Stijgende spanning tusschen Duitschland en Amerika N.S.B. verkeersbelasting en schatkist Oneeniqheid in de Chineesche regeering? Zaterdag 24 December 1938 Vierde blad Douglas-toestellen voor België Vier wilde busdiensten in het gelijk gesteld Belqië verhoogt weer botercontingent „Sneeuwwitje" niet voor kinderen Brand gebluscht onder zoeklichten Rcchfsche offcWen leverden de krijgsplannen uif Vlammen vernietigen alcohol-voorraden Een eiad gemaakt aan de concur rentie van Joodsche bakkers, die niet onder rabbinaal toezicht wer ken. De minister van Sociale Zaken heeft bij den Hoogen Raad van Ar beid aanhangig gemaakt een voor ontwerp van wet tot nadere wijzi ging van de bepalingen der Ar beidswet in broodbakkerijen. De minister stelt voor, bet eerste lid van art. 35 der Arbeidswet 1919 in dien zin te wijzigen, dat de bak kersarbeid op algemeen erkende christelijke feestdagen wordt ver boden. Alleen wanneer de tweede Kerstdag op ^Dinsdag of op Zater dag valt, zal het verbod van arbeid op den tweeden feestdag niet te handhaven zijn en zal dus een uit zondering gemaakt moeten worden. Evenals thans reeds op bet verbod v^,u bakkersarbeid op Zondag, worden ook op het verbod van bakkersarbeid op de ge noemde feestdagen voor bet hoofd of den bestuurder enkele uitzonderingen gemaakt, terwijl tevens in bepaalde gevallen bet verrichten van banketbakkerswerkzaamhe- 'den op deze feestdagen mogelijk wordt gemaakt. De meerderheid in het georganiseerde bedrijf acht bet voorts gewenscht, het aan- vangsuur op Zaterdag en op de daarmede Overeenkomende dagen op 3 uur des voor- middags te stellen. De minister meent, dat inwilliging van dezen wenscb geboden wordt door bet be drijfsbelang en dat niet-inwilliging daarvan schade beteekent zoowel voor de betrok ken groepen van producenten als voor den verbruiker. Oneerlijke concurrentie. In de praetijk is voorts gebleken, dat ver scheidene Joodsche bakkers van hun lid maatschap van een Tsraelietisch kerkge nootschap gebruik maken om den niet- Jsraelietischen bakkers op Zondag een on eerlijke concurrentie aan te doen. zonder dat deze Tsraelieten zich ten opzichte van de broodbereiding aan den .Toodschen ritus houden. Om dezen .Toodschen hakkers, die uit den aard der zaak gewoonlijk geen wefs- getrouwen Israëlieten tot bun klanten re kenen en hun debiet in hoofdzaak vinden onder de niet-.Toden. die op Zondag versch brood begeeren, bedoelde oneerlijke me dedinging onmogelijk te maken, is bet ge wenscht de bepalingen van artikel 36 uit sluitend te doen gelden voor die broodbak kerijen, voor welke zij in bet leven ziin geroepen, n.1. de broodbakkerijen, waarin de broodbereiding onder rabbinaal toezicht of onder rabbinale controle plaats virj' In verband biermede wordt een wijziging van bet eerste lid van artikel 36 der Ar beidswet 1919 voorgesteld. Tevens wordt bet tweede lid van dat artikel aangevuld inet een overeenkomstige bepaling voor de Joodsche feestdagen als ten aanzien van de christelijke feestdagen is voorgesteld. Nog meer felle anti-Duitsche ver klaringen. „Zoekt men een con flict?" vraagt Berlijn. De betrekkingen tusschen Duitschland en de \ereenigde Staten hebben opnieuw scherp geleden doordat de Amerikaansrhe regeering, bij monde van Summer Wells, het verzoek der rijksregeering om officiecle verontschuldigingen voor de door minister Ickes gehouden redevoering, van de band heeft gewezen. Zooals men weet, heeft de Amerikaansche minister van binnenland- sche zaken, ïckes, onlangs scherpe critiek geoefend op de pogroms in Duitschland. Inmiddels hebben de senatoren King en Hatcb bun instemming met de verklaring van Wells betuigd. King, die een vooraan staand aanhanger van Roosevelt is. zeide: „Wegens de verdorven en beestachtine vervolginq der Joden in DniW'nd, ben 'k er een voorstander van om de diplomatieke betrekkinoen met dit land te verbreken en er geen handel meer mede te drijven." Ilatch, eveneens een vooraanstaand de mocraat, zeide: „Ik geloof, dat Ickes de ge voelens van het Amerikaansche volk heeft vertolkt". Ook de Amerikaansche bladen keuren de door Wells aangenomen houding goed. Roosevelt bij Ickes. President Roosevelt beeft Donderdagavond geheel onverwachts minister Ickes in zijn woning bezocht. Het doel van zijn bezoek is niet onthuld. De stemming te Berlijn. De verwerping van het Duitsche protest tegen de verklaringen van Ickes wordt in de Wilhelmstrasse, zoo verneemt Reuter, zeer ernstig opgevat. Het vormt te Berlijn bet voorwerp van nauwkeurige bestudeering. Officieele kringen weigeren evenwel hierop commentaar te leveren. In politieke kringen noemt men deze nieuwe ontwikkeling een .daad van opzettelijk zoeken naar een con flict met Duitschland". Amerikaansche persstemmen. De New Yorksche bladen keuren de hou ding welke Summer Wells ten aanzien van het Duitsche protest tegen de redevoering van Ickes heeft aangenomen, volkomen goed De „New York Times" schrijft: het Ameri kaansche volk geeft er niet veel om, wat de Duitsche regeering en de Duitsche persau toriteiten denken, omdat zij weten, dat de Duitsche regeering principieel gekant is te gen elk beginsel van persoonlijke vrijheid en democratie, waarin het Amerikaansche volk vast gelooft. Wij moeten ons in de eer ste plaats met onze eigen zaken bezig hou den, maar nooit in het verleden en waar schijnlijk nooit in de toekomst zal dit ver hinderen ons uit te spreken, wanneer een regeering daden van barbaarschheid en wreedheid stelt. De Herald Tribune" schrijft: de Ver. Staten nemen gelukkig een krachti ge positie in. waarbij het hun nog vrij staat den Duitschers te vertellen wat zij denken. De verwerping van het Duitsche protest is de krachtigste uitdrukking van afkeuring, welke tot dusver in de Vereenigde Staten is gedaan. Bestelling bij de Fokkerfabrieken De bekende Belgische Luchtvaart Maat schappij Sabena, die o.a. een lijn op de Con- go exploiteert, welke tweemaal per week in beide richtingen wordt gevlogen, is evenals zoovele andere luchtvaartmaatschappijen, overgegaan tot aanschaffing van Douglas D.C. ^vliegtuigen. Zij bestelde bij de Fokkerfabrieken te Am sterdam twee van deze toasteMeo, uitge rust met Wright Cyclone-motoren. van het type G. 102a, welke reeds in Januari worden geleverd. Vermeld zij nog, dat thans meer dan tweehonderd Douglasvliegtuigen van het type D. C. 3 zijn gebouwd. Een gift van TL M. de Ko ningin voor het ijsvrijma- ken van de banen in Fries land. De Staatsraad in buiten gewonen dienst, de Commissaris der Ko- ninsrin in Friesland, mr. P. A. V. baron van TTarinxmn thoe Sloot-en beeft bisteren aan bet bestuur van den Frieschen T.Tsbond medege deeld. dat. nu de tewerkstelling van w°rkloo7en van overheidswege °n de ijsbanen voorsb.a^dis moeilijk heden oplevert. Hare Mamsteit do Koningin ter aenmoedi^infir van bet particuliere initiatief om do tot stand kom mg van ijsbanen te bevorderen, uit Hare particuhem middelen een bedrag van viif tot hoorrcfens tieuduizend gulden be- schikbaar beeft gesteld. Daaraan is de voorwaarde verbonden, dat de tewerkgestelden geen minder loon zullen ontvangen dan in de offici eele werkverschaffing geldt en bo vendien mogen houden hetgeen bun eventueel door schaatsenrij ders wordt geschonken als zooge naamde baan een ten. Arresten'van het Amsterdamsche gerechtshof. Het gerechtshof te Amsterdam heeft ■gisteren belangrijke beslissingen ge geven inzake de wilde Autohuskwes- tie. De autobussen zijn in tegen stelling met de beslissingen van de Amsterdamsche rechtbank en den president van die rechtbank in het gelijk gesteld. Het hof achtte de onrechtmatige daad van de zijde van de autobussen niet aanwezig, zoodat geen gronden voor een ver bod van de diensten aanwezig was naar het oordeel' van het Gerechts hof. De tram en de spoorwegen werden niet ontvankelijk in hun vorderingen verklaard. De vier autobussen, die thans in de ci viele procedures als overwinnaars uit het strijdperk zijn gekomen kunnen dus weer gaan rijden. Ook de andere wilde busonder nemingen. die in de toekomst in hooger be roep zullen gaan, zullen eenzelfde beslis sing mogen verwachten. Het betreft hier de Gooi-Express, de Lind- bergh touringcar, die een dienst onderhiel den tusschen Amsterdam en Arnhem, de N.V. Avanti (Amsterdam-Hilversum) en de N.V. 'autoverhuurcentrale (Amsterdam—Den Haag.) Nader vernemen wij, dat de Gooi-Express overweegt een schadevergoedingsactie tegen de Gooische' Tramwegen in te stellen. Wij vernemen van bevoegde zijde, dat België het invoercontingent voor boter voor deze maand voor de tweede maai verhoogd heeft en wel met 200.000 kg. Het geheele contingent bedraagt thans 550.000 kg. Het aandeel van Nederland hierin be draagt,. zooals men weet, 27^ procent. De betreffende hoeveelheid moet uiterlijk 31 December 1938 worden geleverd. Vernietigend oordeel van de Twee de Kamer over het wetsvoorstel de Marchant et d'Ansembourg. Aan het voorioopig verslag der Tweede Kamer over het voorste] van wet van den nat. soc. afgevaardigde den heer Marchant et d'Ansembourg c.s. tot vermindering en vereenvoudiging van de belasting on het motorriifuig- en rijwielverkeer wordt het vo'^ende ontleend: Vrij algemeen meent men, dat ais dit wetsontwern steunt op niets anders dan de hoop. dat de resultaten, wellicht bereikt in een ander land met een ^an het onze ge heel verschillende geografische, sociale pn economische structuur, om van den f'nan cieelen toestand en het belastingstelsel te zwijgen, dit wetsontwerp blijkbaar geen an dere grondslag heeft ftan r'p nwemotiveerde verwachtingen van de voorstellers. Het leidt tot een ontwrichting van' de gemeentelijke huishoudingen, tot een faariiiks tekort in de schatkist en tot een verlamming van het ver- keersfonds. Algemeen is men voorts van meening. daf de indiening van dit wetsontwern on1-' riaar om heter achterwege had kunnen hliiven omdat de regporinc verlaging van de op hei autoverkeer drukkende belastingen over weegt: vermindering. wellicht afschaffing van den grondslag motorrijtuigen in de per soneele/belasting en van het compenseerend invoerrecht op benzine. PER MOTORFIETS OVER HET IJS. Gistermorgen te ongeveer half tien ziin de heeren Ockers en ven der Wie] resp. uit voerder en opzichter hij de firma D. Blan- '-evoort en Zoon te Urk, per motorfiets naar Kampen vertrokken. Filmkeuringscommissie heeft tal van bezwaren. Naar de Tel. verneemt, heeft de filmkeu ringscommissie Vrijdagmiddag Walt Disney's geteekende hoofdfilm Sneeuwwitje en de Ze ven Dwergen, opnieuw ontoelaatbaar ver klaard voor kinderen' beneden de 14 jaar. Men had opnieuw eenïge bekortingen in de film aangebracht ten einde, zoover als maar eenigszins mogelijk was, tegemoet te komen aan de verlangens der commissie, die ge lijk men weet doodsbang is voor alles wat niet lieflijk is en zoet. Ook ditmaal ech ter werd het sprookje voor kinderen onge schikt geacht. De bezwaren, welke de filmkeuringscom missie thans nog heeft, gelden de scènes voor den spiegel, de scène in het bosch, waar de jager het mes opheft tegen het princesje, de gedaanteverwisseling van de koningin in de heks en voorts de geheele vlucht van de heks. De laatste seènp die van de .vlucht der heks dus zou naar het oordeel der commissie geheel moeten verdwijnen, wil de film voor jonge kindei'en in aanmerking kunnen komen. Meubelfabriek te Rotterdam ge deeltelijk verwoest. Gistermiddag te ruim 4 uur brak eeii felle brand uit in de meubelfabriek van de firma van der Heym aan de Hudsonstraat te Rotterdam. Eerst om half negen had de brandweer, die met groot materiaal uitrukte, het vuur volledig bedwongen. Uitgebrand zijn een eerste, tweede en derde verdieping en de zolderverdiepingen. De voorraden, die daar lagen, zijn verloren gegaan. De Rotterdamsehe brandweer heeft bij de hlussching gebruik gemaakt van eenige nieuwe installaties, tweetakt motoren van 1 'A p.k.. die een dynamo aandrijven, waar door genoeg stroom wordt opgewekt om vier groofe zoeklichten in werking te stel len. Bij elk zoeklicht is een kabel van 40 m. lengte, zoodat men uitstekend met de lichten kan manoeuvreeren. Bii dezen brand, waarbij de brandweer van het koude weer slechts weinig last heeft gehad, heb ben de nieuwe installaties uitstekend vol daan. De fa. van der Heym was verzekert. Franco neemt stelling tegen el ke oplossing, welke niet zijn overwinning inhoudt. DE „TIMES" OVER DE SPAANSCHE KWESTIE. Ais voornaamste reden voor de stakinf» der vnandelijkheden in Spanje ziet de „Ti- nes" dat hetgeen aan geen twiifel on- Verhevig is een of meer recMsche offi "leren on het laafs'o oneen hl ik de plannen voor het nieuwe offensief pon de republi0- hein en hphhen uitgeleverd Het blad maak* yoortg melding van berichten over mui torn 'u de reehfseho gelederen en zect dan: „Die berichten, welke officieel ziin fegengesnro- 'rep. zün zonder twiifel overdreven, maar "■'ef geheel ongegrond." Men moet er nnge'fwiifeld den oorsnrone 'o zien van politieke geschillen welke tof het leger zün doorgedrongen Tn heide kam- oen bestaat stellig epn narfü. d'"o naar ve" 'oeoine streeft, maar generaal Franco heeft uusifief stelling genomen tegen elke onlos- ='ng._ welke niet zijn overwinning inhoudt Hierin ziet de „Times" de oorzaak voor de "rootere hardnekkigheid der repnhlikeinen om te strijden tegen „opvattingen welke rtrijdig ziin met hef Snaansche karakter" He voornemen, aldus het blad. om van ^oanie een streng to'talifairen staaf te ma len. kan het verzet slechts aanmoedigen en den oorlog doen vox4enffen totdat het land totaal k uitgeput. Voor de eerste maal sedert vele jaren organiseert de A.Y.C. weer wedstrijden, waarbij ditmaal gebruik kon worden ge maakt, van het nieuwe complex, dat aan den Amstelveenschen weg is gelegen. Hing er aanvankelijk een vrij dikke mist over de hoofdstad, naar mate het middaguur ech ter naderde, klaarde het weer geheel op en toen de wedstrijdjury de rijders voor den lsten rit over 5O0 M. bij elkaar riep, deed het winterzonnetje zelfs een schuch tere poging door de wolken heen te bre ken. Om 11 uur was de start van den eer sten rif bepaald. Maar voor het zoover was, waren wij getuige van een kleine plechtigheid in het clubhuis der A.Y.C De beschermheer van den K.N.S.B.,, Z.K.H. Prins Bernhard, had dezer dagen den wensch te kennen gegeven, deze in ver hand met de uitzending naar het huiten- land zoo belangrijke invitatiewedstrijden bij te wonen. Een kwartier vóór d°u aanvang arriveer de Z.K.H. Prins Bernhard per auto uit Soestd'iik. Aan den ingang van het clubter rein. werd de Prins verwelkomd door be stuursleden van den S chaatsen rij dersbon d on der A. Y. C. Verder merkten wii nog den president der internationale Eislauf Veremigung. tevens eerevoorzitter van den K.N.S.B., den heer G. W. A. van Laer op. In de bestuurskamer werd Prins Bernhard toegesproken door den voorzitter van den K.N.S.B., mr. C. P. Eecen Gzn., die daarbij gewag maakte van de groofe belangstelling, welke de Prins voor de nationale iissport aan den dag iegde. Mr. Eecen overhandigde Prins Bernhard in diens functie van Beschermheer van den Bond. bet gouden insigne van den K.N.S.B. In gezelschap van den heer van Laer en den voorzitter van de A.Y.C., den heer J. ter Haar .Tr., begaf ,Prins Bernhard zich naar cle finish, waar Z.K.H. met veel be langstelling de verschillende ritten over den korten afstand gadesloeg. Verschil van meening over de krijgstactiek. Voornaam lid der Chineesche regeering wijkt uit. De geruchten over oneenigheid in de regeering van Tsjang Kai Sjek worden bevestigd door een eenigszins overhaast vertrek van Wang-Tsjing- Wei, den vice-voorzitter van de Kwo- Min Tang en voorziter van de poli tieke centrale commissie. De Japansche pers noemt het ver trek een vlucht en wijst ei op, dat er groot verschil van meening moet heerschen over de bestrijdingswijze van Japan, Officieel toegegeven. In officieele Chineesche kringen wordt toegegeven, dat Wang Tsjing Wei uit Tsjoen- king is vertrokken. Medegedeeld wordt, dat zijn zwakke ge zondheid zijn verblijf te Tsjoenking niet lan ger toestond, Waar hij zich op het oogen- blik bevindt wordt niet medegedeeld, doch men laat vermoeden, dat hi.i in het buiten land medische hulp ontvangt. Naar Europa? Inzake de reis van den vice-voorzitter der Kwo Min Tang, Wang Tsjing Wei, naar Hanoi, wordt van Chineesche zijde verklaard: Men neemt aan, dat Wang Tsjing Wei zich in opdracht van Tsjang Kai Sjek naar Eu ropa zal begeven. In Chineesche diplomatieke kringen te Hongkong zegt men dat Wang Tsjing Wei eerst Parijs, en later wellicht ook Berlijn. Rome en Londen zal bezoeken. Het is echter nauwelijks aan te nemen, dat hij voorberei dingen zal treffen voor on derhandelingen met de Japanneezen, hoewel hij steeds een voorstander ervan geweest is. de mogelijkheid voor besprekingen met Ja pan onen te houden. Tevens wordt verklaard, dat Wang Tsjing Wei wellicht door zijn ver trek naar Hanoi de stroomingen te Tsjoeng- king heeft willen ontwijken, welke aandrin gen op een straffere politiek van tegenstand tegenover Japan. De krijgsverrichtingen. Tn het gebied van Kanton dreigen de Chi neesche troepen Tsjensjen te heroveren. Nan wei. ten oosten van Sjanghai, is in handen gevallen van Chineesche mobiele troepen. De Japansche troepen hebben in Zuid Sjantoeng Feisjen bezet en in West Sjan- toeng Toengping. Drankfirma te Middelburg lijdt groote schade. Gistermorgen omstreeks 10 uur is brand ontdekt in een groot pakhuis, staande aan het Kerspel te Middelburg, waar groote voorraden emballageartikelen van de wijn handel. firma Ilildernisse. en tevens een aanfal artikelen van den eigenaar va.n het pakhuis, den electriciën van 't Westeinde, opgeslagen lagen. Het pakhuis, waarin de brand vooral doop de aanwezige hoe veelheden alcohol met groote kracht woedde, is zoo goed als geheel verloren gegaan. De brandweer slaagde er in de omliggende gebouwen, waaronder een tricotagefabriek, te behou- den. De oorzaak van den brand kon nog met worden vastgesteld. Vast staat echter dat in het uitgebrande perceel een kachel hrand de, terwijl het personeel der firma Hilder- nisse ongeveer een half uur voor het uit breken van den brand het pakhuis had ver laten. Verzekering dekt de brandschade. De firma Ilildernisse lijdt echter g ivo te schade, daar zij in verband met de komende feestdagen orders had ontvangen voor le vering der dranken, welke nu niet kunnen worden uitgevoerd. HENRY FORD'S JONGE BOEREN HADDEN EEN GOEDEN OOGST. HET EXPERIMENT TEN GUNSTE DER WERKLOOZEN ZAL WOR DEN VOORTGEZET. DETROIT, Dec. 193«. Op grond van de uitstekende oog sten, die op den modelfarm van Henry Ford binnengehaald konden worden, heeft de autokoning het besluit genomen, nog een aantal boerderijen aan te koopen. Ook daar zullen een aantal jonge werk- loozen arbeid en brood kunnen vinden. Reeds dikwijls genoeg is er over de ver wonderlijke verandering in Henry Ford's leven, ,de „terugkeer naar de natuur" ge sproken en het voor en tegen daarvan afgewogen. In het voorjaar van 1938 vatte Ford het plan op, een 400 morgen groote farm aan te koopen en hierop jonge werk loozen te werk te stellen. Het agrarische werk zou de jonge menschen niet ver plichten, hun geheele leven op een farm te slijten. Veeleer was de bedoeling, de jongens, die zich het intelligentst en ijve- digst betoonden, naar de automobiel industrie over te hevelen. Een zuivere winst dollar. van 6000 Na bestrijding van alle onkosten voor het werkkamp en na aftrek van het loon, dat voor iederon arbeider twee dollar per dag bedraagt, heeft het „Camp Legion" zoo heet de eerste farm van Henry Ford een zuivere winst van 6000 dollar gemaakt Van de zeventig jonge arbeiders, die in het voorjaar werden aangenomen, verlieten er slechts elf voor hun tijd het bedrijf. Dat was meestal een gevolg van familie omstandigheden, b.v. het vertrek van de ouders naar een andere plaats. Degenen echter, die het geheele halve jaar op hun post waren gebleven en zich goed hadden gedragen, kregen ieder 96 dollar extra uit betaald. Henry Ford schen't zelf veel genoegen in zijn farm-object. Dikwijls was hij de gast van het „Catnn Legion" en stelde zich dan van den stand der werkzaamheden nauw keurig op de hoogte. De oogst bleek na het gunstige weer van dit jaar uitstekend te zijn. Er werden 6090 schepels graan, 2000 pond sojaboonen, 1100 schepels tomaten 1150 schepels aardappelen en groofe hoeveelhe den tuinvruchten geoogst en verkocht, Henry Ford riep de jonge menschen na het binnen halen. van de oogst bijeen, overhandigde hun genoemde belooning en bood hun een plaats in zijn automobielfabrieken aan, waar zij nu den geheelen winter kunnen werken. Degenen, die echter nog jonger dan achttien jaar zijn. heeft hij voorioo pig naar een nijverheidsschool gezonden die bij zijn automobielfabrieken behoort. Uitbreiding van het plan. De goede oogsten van dezen eersten farm zijn voor Henry Ford aanleiding geweest om nieuwe boerderijen aan te koopen, die reeds het volgend voorjaar in exploitatie zullen worden genomen. Ook hier zullen in de eerste plaats jonge menschen te werk worden gesteld, die dan na een jaar naar de automobielindustrie kunnen overgaan. Natuurlijk heeft men hij het terug-naar-de- natuur-plan van Henry Ford niet te doen met een dweperij of een stokpaardje, dat een vermogend man zich „veroorloofd", zelfs wanneer dit economisch niet te verant woorden is. Daarvoor is. Ford nu eenmaal te veel zakenman. Hij gebruikt een flink deel van de agrarische producten voor zijn automobielindustrie. Hij spaart dus grond stoffen, die hij anders zou moeten hebben koopen. De deurknoppen en stuurwielen van zijn auto's worden ten deele reeds uit de grondstof „veldproduct" vervaardigd. Plotseling gas geven Bruusk 'tstuur omhalen Krachtig remmen.... Op blad-bedekte herfst- wegen leidt dat 10 tegen 1 tot een riskante slippartij I GLADDE RANDEN .SLIPGEVAAR!

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 13