Met torpedoboot Z 5 doort ijs naar Ameland DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER De Paus bitter gegriefd Kerstman Franco geeft bommen Ernstige treinramp in Roemenië Tart Da'adier Ifa'ië? KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) 27 DECEMBER 1938 66e JAARG. No 8500 l]s, stioom en zee doen poging mislukken Dansende tonnen en gevaarlijke ijsvelden Hakenkruis vijandig aan Christus' kruis Dit nummer bevat 8 pagina's EERBERICHT DE BILT S EINT HELDERSCHE COURANT Uitgave der Uitg.-Mt|. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder DINSDAG Sympathiek optreden der Z 5 be manningen. (Van onzen eigen verslaggever aan boord van Ik1. Ms. Z 5) Om half acht zijn we Vrijdagmorgen ver trokken met .een torpedoboot. die nog half onder'het ijs en de sneeuw zat. IJs op het wand, sneeuw in de booten, op de pijp en Jichtkokers, sneeuw en ijs overal. Het was vol op het schip Vol van bagage van de Amelanders, van de baaltjes meel en olie en van de Kerstpakken. die naar het eiland gestuurd waren. Daartusschen lagen, hingen of rustten de eilanders. Koud, maar vol hoop dien dag behouden thuis te ko men Naar het Amelandsehe Gat. Met een flinke 14-mijls vaart ging het naar het Noorden en nadat men het pakijs, dat voor de haven van Nieuwediep lag, voorbij was, bleek dat men van ijs voorloopig weinig of geen hinder meer zou ondervinden. Wel was het koud. Zeer koud zelfs.:. De thermo meter wees constant 7 en 8 graden onder het nulpunt aan. Om circa kwart voor 12 bereikte nien de uiterton van het Amelandsche Gat, en. het was hier, dat de eerste misère aanving. Want zoo ver het oog reikte was het ijs. Pakijs, en schotsen, maar ook heele velden, wit- besneeuwd en die het uiterste van de navigatie-kennis van den comman dant en den lsten officier, respectie velijk de luitenant ter zee le kl. J. de Visser en de luitenant ter zee 2e kl. H. W. A. Madsen, vergden. Zware navigatie. Men moet dit alles meegemaakt heb ben om het te begrijpen. Hoe moei lijk het is te varen, als iedere ton die boven water uitsteekt, niets meer is dan een wit-bevroren ijspegel, ter wijl het meerendeel onder het ijs ver scholen zit. Ineens duiken ze dan op, soms 10 of 20 meter voor de boeg. Geen moment waren beide officieren dan ook van de brug af, steeds hield de commandant de roerganger in het oog, terwijl de le officier de koers op de kaart controleerde. Pooizee Langzaam, meter voor meter, ging het zoo het Amelandsche Gat in. Indien men niet wist hoe een Poolzee er uitzag, dan kon men dat hier leeren. Alleen ontbraken de pinguins en de ijsbeeren Het ijs lag hier gevaarlijk dik. Kreunend en knar send schuurde 't langs de wanden van de Z 5, die zooveel mogelijk de groote brokken trachtte te ontwijken, doch daarin uiteraard niet altijd slaagde. In't benedenschip, waar het meerendeel der Amelanders huisde tus- schen de bagage, was het zoo'n oorverdovend leven van die brekende schotsen en schuren de ijsvelden, dat velen er angstig van wer den. Dansende tonnen. Het was intens koud en er was de noodige wilskracht voor noodig om op de open brug te blijven. Witte en zwarte, ronde en spitse tonnen dansten en huppelden onder en bo ven het ijs uit en vormden voor den commandant een soort nachtmerrie. Maar ondanks dat, kwam men een uur later toch voor Hollum, en het was hier, dat men door den kijker kon zien dat half Ameland uitgeloo- pen was om voor een joyeuse entrée te zorgen. Vol hoop. Rij de eilanders aan boord was do stem ming op dat oogenblik zeer opgewekt. Geen donder, al die oudjes, die jongens en meisjes, de beide paartjes die nog maar altijd niet getrouwd waren, en het burgemeestcisdoch- tertje, rekenden uit over een goed uur op vasten grond te staan Wij voeren langs de kust, tot de plaats, waar men zag, dat Amelanders bezig waren {het 'n vlet naar buiten te brengen Keer op keer mislukte dat ecliter en gezien het feit dat het steeds later werd, werd van de Z geseind wat men nu eigenlijk wilde. Daarop kwam het lakonioke ant woord: ..Wij kunnen geen boot naar bui-ten brengen, komt w 200 dicht mogeJifrk aan waL" De tocht, Vrijdag en Zaterdag ge maakt aan boord van Hl. Ms. tor pedoboot Z 5. zullen wij niet spoe dig vergeten. En met ons evenmin de 40 man equipage, en de 36 Ame landers, Het is een tocht geweest van kou en misère en van den bo dem ingeslagen hoop. Dat was dub bel jammer, omdat men Ameland tot op een kleine 200 meter heeft kunnen bereiken. Dubbel jammer voor de marine- menschen, die zoch zoovele moeiten en opofferingen hadden getroost om de eilanders het Kerstfeest thuis te doen vieren. Het mocht evenwel niet aldus zijn: ijs en zee en stroom waren dermate in de contramine, dat van een tweede poging, die na de eer ste mislukte van Vrijdagmiddag zou gedaan worden, niets meer kon komen. En onverrichterzake keerde Zaterdagmiddag de torpedohoot met de 36 Amelanders in de haven van Nieuwediep terug. Terug naar de Uiterton. Dit nu was, in verband met het zwaar kruiende ijs en den sterken stroom, om maai te zwijgen van de ondiepten, onmogelijk. Nog eens zocht men 'n open gaatje tusschen twee immense ijsvelden, maar dan besluit commandant de Visser terug te keeren. De stemming bij de passagiers zakte tot nulpunt. Dat beteekende uitstel. Minstens een dag, zoo niet erger Zoo zocht de Z 5 hg,ar weg terug. Dwars door ijsvelden en schotsen. Het werd met het kwartier kouder en 't kwik stond angstig laag in de thermometer op de brug. Dat be loofde wat voor den nacht! Tegen het vallen van den avond werd de Uiterton van het Amelandsche Gat bereikt en hier wierp men het anker uit, terwijl men instructies vroeg bij de marine-autoritei ten in Den Helder. Deze adviseerden den volgenden dag nog eens een poging te ondernemen en met deze wetenschap ging de avond in. De avond aan boord. Het werd een avond en een nacht om nooit te vergeten. Doodmoe en koud zocht men al om half zeven z'n „slaapplaats" op, of datgene wat men dien naam gaf. Met breed gebaar stonden de commandant. 1ste offi cier en alle andere leden der equipage hun kooien en hutten af voor de vrouwen, de meisjes en de ouden van dagen die het 't zwaarst te verduren haden. Door de hevige deining en de zware schommelingen van het schip waren er verscheidenen meer dood dan levend... De „Lambeth Walk" Tot ongeveer half 11 bleef de Z 5 voor an ker, ongeveer een uur of 5 in totaal, maar voor ons landrotten, waren het 5 dagen, of misschien 5 eeuwen. De Z 5 vermaakte zich in een groteske Lambeth Walk, maakte de meestonverwachte canriolen en'deed al'e pogingen om het teveel aan lading er equi pages van zich af te schudden... Schrijver dezes had zirb in de longroom genesteld, on den grond. Zü-aan-zii gekleefd met den Polygoon-fotograaf, pooedpn wii beiden enkele stonden van slaan te genieten, maar om de halve minuut koiangde men van stuur- naar bakboord en het was steeds ter dege oppassen voor blauwe plekken en wat dies meer zij. Slecht weer. Het werd steeds onstuimiger buiten. De wind nam in kracht band over hand toe de brokken ijs persten en kreunden langs het schip, en was men even aan dek voor de bekende offers aan Nentnnus. dan ioeg 'n snijdende poolwind het slachtoffer in den kortst mogelijken tijd weer naar binnen. Verreweg het meerendeel der Amelanders had het hard te verduren Vooruit hadden ze zich verscholen tusschen de postzakken de overige bagages en berustten zooveel mo gelijk in hun lot. Gelukkig dat de vrouwen en kipderen een onderkomen ir de hutton verkregen hadden. De heide officieren kwa men af en toe eens kijken en spraken on beurende woorden. Evenzoo de Jantjes, die zich als gastheeren op wel bijzonder sym pathieke wijze teweergesteld hebben. An'-erop Om half 11 achtte de commandant het raadzaam ankerop te gaan. Het werd inge haald (een zwaar karwii mei den sterken stroom en het ijskoude water) en met den kop in den wind voer men gedurende den nacht eerst van het Amelandsche Gat naar Terschellingerbank en vandaar het zelfde traject weer terug. Van slapen kwam bij geen van allen veel terecht. Telkens hoorde men de zee over het schip slaan, telkens bot sten stukken ijs tegen de stalen wanden aan of schrok men als de torpedoboot zwaar overhaalde. De morgen, die grijs en troosteloos op kwam, bracht enkelen aan dek, Menschen met groene en slapelooze gezichten, maar vol hoop. Binnen enkele uren toch zou men wellicht thuis zijn- Geen tweede poging. Een teleurstelling wachtte wederom. Want commandant de Visser wilde niet de verant woordelijkheid op zich nemen met deze zware zee, met het zeer vele ijs, dat nu in het Gat zou zitten en met het weinige wa ter, terug te gaan Iedere zeeman aan boord gaf het toe. men zou kansloos zijn met iit weer bij de kust van het eiland en hoewel met een zwaar hart. werd het commando ge geven: terug naar Nieuwediep. Terug naar Nieuwediep. Voor de eilander een hard gelag. Rij de iongsten trilden de mondhoeken verdacht, maar het was even jammer voor den commandant en zijn man pen, die zich zoo uitgesloofd en zoo teweer gesteld hadden. Het grootste deel nam hef echter, begrij pende dat bier van overmacht sprake was. van den gemoedeliiken kant op: zelfs de beide paartjes, die ook nu nog moeten wach ten met het embarkeeren in de huwelijks boot, de dochter van den Amelandsrhen burgemeester, het moedertje dat ha-ar doch ter in Rotterdam naar de Tndië-boo-t ge bracht had. en de kerels van de schepen, die vastgevroren liggen bij Modem-blik. Enk huizen, Stavoren en andere kustplaatsen. De stemming wordt opgekale faterd. Full sneed ging het terug na-ar Den Helder. Terug langs de eilanden, die als witte ijs-b-arrièren in de verte lagen. Terug langs het opgezweepte wat-er. dat, zoover het oog reikte, van de bekende witte kopjes was voorzien. Heete koffie en thee. en brood m-et vleesch en jam kalefaterden de stemming wat op en toen men eindelijk Nieuwediep inzicht kreeg, had men zich over de teleurstelling al aardig heengezet. Om 12 uur liep de Z5 de haven binnen, nadat de sleepboot „Amsterdam een geultje in het ijs geboord had. Aan den steiger stond een telegram-besteller: die bracht een mededeeling van de reederij Doéksen op Terschelling; deze bood aan om voor 400 gulden een sleepboot een poging te ia- ten ondernemen Ameland te bereiken. Of van dat aanbod gebruik gemaakt is, is ons op dit oogenblik nog niet bekend. Hulde voor de Marine. Aan het einde van dit verslag willen wij niet verzuimen een woord van waardee ring te doen hooren aan het adres van de Nederlandsche marine in het algemeen en aan de officieren en bemanning van de Z 5 in het bijzonder, voor de wijze waarop deze zich van hun taak gekweten hebben, 't Plan is mislukt maar dat is wel in de laatste plaats te wijten aan het werk va-n deze menschen, die zich zoovele opofferingen getroostten om de eilanders het Kerstfeest aan wal te laten doormaken. Waarlijk, van commandant tot matroos, ieder heeft zich van zijn taak gekweten zooals men niet beter, niet sympathieker had kunnen wenschen. De Amelanders zullen zeker nimmer de kou, de angst en de teleurstelling van de zen tocht vergeten, maar evenmin dit optre den van Nederlandsche marine-menschen! Gebrek aan levensmiddelen. Met de „Koetilang" zijn thans, zooals wij reeds meldden, post en een deel van de reizigers naar het eiland gebracht, maar levensmiddelen zijn niet meegekomen. En juist deze beginnen schaars te worden. Suiker, zout, vet en margarine zijn op het eiland niet meer te krijgen. Verscheidene bakkers hebben geen meel meer. Ook de voorraad kruideniers- en grutterswaren be gint ernstig1 af te nemen. Een aantal zakenlieden heeft, gezien dezen toestand een telegram gezonden aan den minister van Algemeene Zaken, met het verzoek maatregelen te treffen voor den aanvoer van levensmiddelen en grondstof fen. De Koetilang, die ook het geisoleerde Schiermonnikoog aandeed, heeft in totaal van en naar de eilanden 60 passagiers vervoerd en 3000 kilogram post. Hierbij be vonden zich 12 personen en 800 kilogram post van Hr. Ms. Z 5. De schending van het concordaat. In een toespraak welke de Paus tijdens de Kerstaudiëntie ten Vati- cane gehouden heeft, deed Zijne Hei ligheid een krachtigen aanval op het nationaal-sociajisme en wees hij op de schending van 't concordaat v. Lateranen, dat in 1929 met Italië is gesloten. Doelende op het bezoek van Adolf Hitier aan Rome in het begin van dit jaar zeide de paus: Wanneer ik denk aan de vergoding van een kruis, dat vijandig aan het kruis van Christus, is opgpricht in deze stad Rome, (bedoeld worden de Hakenkruisvlaggen, wel! ter gele genheid, van Hitiers bezoek te Rome werden uitgehangen) en ik denk aan de beleedigingen, het Concordaat aangedaan, alsmede aan andere za ken, welke ik heb besproken, dan ben ik van meening dat men ten slotte wel eenigen eerbied mag héb ben voor mijn grijze haren. Na eraan te hebben herinnerd, dat bef de vooravond is van den tienden verjaardag van het Concordaat van Lateranen, zeide de Paus: Bittere teleurstelling Wij moeten zeggen .met het oog op den apostolisrhen ernst en waarheid, dat deze tiende verjaardag ons niet die zuivere vreug de brengt, welke wij zouden wenschen. In tegendeel brengt hij ons ernstige zorg en hittere teleurstelling. BittPre teleurstelling, omdat de katholieke actie het voorwerp is van werkelijke en talrijke aanvallen en over tredingen, we willen niet zeggen in het algempen, doch wel op vele punten en op vele plaatsen de katholieke Actie, welke zooals men weet onze oogappel is. Deze aan vallen zijn gekenmerkt door plundering van verscheidene zetels van deze katholieke ac tie en hun archieven. Gelet op de ijver in de lagere rangen, is het duidelijk, dat van hooger geplaatsten toe stemming en aanmoediging moet worden ge geven. Deze aanvallen komen voor in hef geheele schiereiland. Gisteren werd hiervan melding gemaakt uit Venetië, Turijn en Bergamo, thans uit Milaan. Het hart van den Heiligen Vader is niet alleen bitter gegriefd door de mishandeling van zijn Benjamin, de Katholieke Actie, doch ook is hij ernstig bezorgd als hoofd van het katholicisme en waker voor de goede zeden en de waarheid, over de aan vallen on hot concordaat in het bij zonder wat betreft de heiligheid van het huwelijk. Eerder in zijn rede had de Paus nog den \oning van Italië en diens onvergelijkelijke minister" (de Duce) gedankt voor het aan- gaan van het Concordaat in 1929. Men verwacht dat de verklaringen van den Paus een reactie van fascistische zijde zullen teweegbrengen. Het rechtsche offensief voortge zet. De Francotroepen zouden belangrijke successen behalen. KERSTEEST IN MADRID. Franco's Kerstboodschap is er een van bommen en granaten geweest. Met de regelmaat van een uurwerk aldus de berichten uit zijn hoofd kwartier. zetten wij ons offensief voort, ondanks de zeer ongunstige weersomstandigheden. Burgos is voorts van oordeel, dat het begin- oitensief in de richting van Barcelo- nagesiaagd is. De aanval wordt ondernomen door zes le gerkorpsen en een korps van legionarissen, dat voor een derde deel bestaat uit Italiaan- sche infanterie. Franco beschikt over ten minste 500 vliegtuigen. De berichten der linkschen noemen de rechtsche mededeelingen sterk overdreven. In het officieele legerbericht van het mi nisterie van defensie wordt gezegd, dat de republikeinsche troepen in de zone van Tremp zich schitterend verweren en den vijand zware verliezen toebrengen. Rechtscben bezetten een belang rijks stad. Gisteravond te 20 uur deelden het radio- tion te .\iayaga meue. dat de rechtsche troe pen hun opmarsch voortzetten. Zij hebben, aldus dit station, de belangrijke stad Bor- las Blancas bezet. Zij zijn ook binnenge drongen in de provincie Tarragona. waar hun tegenstanders in de Siërra Llena 'n mach tig stelsel van versterkingen hebben aan gelegd. Vier rechtsche driemotorige vtiégtuigen hebben Almedijar (Andaloezie, bij Estrema- dura> gebombardeerd. Et zijn dertien perso nen gedood, 22 gewond. Veertien huizen werden verwoest. Volgens de laatste berichten van het front van Catalonie zijn de troepen van Franco tot Borjas Blancas opgerukt. Ten zuiden van den hoofdweg van I.erida naar Tarragona dringen zij de provincie Tarragona binnen, waar de tegenstander in het Llenagebergte sterke stellingen heeft aangelegd. In het communiqué van het rechtsche hoofdkwartier wordt gezegd, dat de troepen van Franco gemiddeld meer dan zes kilome ter zijn opgerukt. De vijand liet talrijke doo- den op het slagveld achter. De rechtschen maakten meer dan 2.000 krijgsgevangenen en bovendien viel een aanzienlijke hoeveelheid oorlogsmateriaal in hun handen. „Kerstfeest" te Madrid. De Madrilenen waren gedwongen de Kerst dagen in groote soberheid door te brengen. Velen hunner hadden zich naar de voorste den begeven om er kippen en konijnen te koopen. Er worden met de Kerstdagen en het Nieuwjaarsfeest weinig geschenken ge geven. Het roode kruis en de anti-fascisti sche internationale hulpcommissie hebben medegedeeld, dat voor de kinderen 60.000 middagmalen en 10.000 avondmaaltijden zul len worden verstrekt. De troepen hebben warme kleeren ontvan gen. oor de loopgraven bij Madrid waren geen feestelijkheden vastgesteld. De solda ten zongen in hun onderaardsche schuil plaatsen rond groote vuren Kerstliede ren. Voor den eersten keer sinds drie jaar is te middernacht in particuliere kapellen de gecelebreerd. Verwachting voor het geheele land: Geleidelijk toenemen de dooi, natte sneeuw of re gen, plaatselijk mistig, meest matige Z.W. tot W. wind. Algemeene vooruitzichten In de eerstvolgende dagen mag op terugkeer van de vorst niet gerekend worden. 85 dooden en 325 gewonden. Boekarest. 26 Dec. In den Kerst nacht is n personentrein, die van Ga- latz op weg was naar Chisinau, na bij het station Vaicaitzei in Zuid-Bes- sarabie in botsing gekomen met een van den tegenovergestelden kant ko menden personentrein. Uit de puinhoopen heeft men 85 dooden geborgen, alsmede 325 ge wonden, waarvan er vele in zorg- wekkenden toestand verkeeren. Het reddingswerk werd ernstig bemoei lijkt doordat tengevolge van het slechte weer het verkeer groote vertraging onder vond en de telefoonleidingen waren verbro ken. Niettemin heeft men uit Galatz twee treinen met dokters en verplegend perso neel kunnen zenden. De twee locomotieven waren volkomen vernield. Zeven wagens waren totaal ver brijzeld en alle overige min of meer bescha digd. In den loop van den nacht hebben de ministers van verkeer en volksgezondheid zich naar de plaats van de ramp begeven. Uit het voorloopig onderzoek is gebleken, dat de van Galatz komende trein te Vai- caitzet op den van den tegenovergestelden kant komenden trein had moeten wachten, doch door tot nu tot nog niet opgehelderde oorzaak is doorgereden. .Nader wordt gemeld, dat de stationschef te Galatz den machinist den schriftelijken opdracht had gegeven, niet zooals gewoon lijk op het enkeisporige traject te Freca- tai op deri trein uit tegenovergestelde rich ting te wachten, doch eerst op het volgende station. Etulea, omdat de andere trein ver traging had. Deze tweede trein wachtte ech ter niet te Etulea. De stationschefs van Galatz en Frecatai zijn in hechtenis genomen. Zijn reis een provocatie, zeggen de Italiaansche journalisten. „Kijk naar je zelf", weerleggen hun Fransche collega's. De reis, welke Daladier zich voorstelt naar Corsica en Tunis ie ondernemen, wordt door Virginio Gayda in de Voce d'Italia voorgesteld als een provocatie en een oor logsdreiging tegenover Italië. De Italiaansche journalist schrijft verder ten aanzien van het antwoord, dat de Fransche regeering zal geven op de Itali aansche nota, waarbij de overeenkomsten van 1935 worden opgezegd: Frankrijk wil zijn dreigende en strijdlustige onverzette lijkheid tegenover Italië nog erger maken. Italië is, zooals reeds gezegd, tot al'es bereid. Het aanvaardt het offensief op welk front dan ook en met omh et even welke middelen. Natuurlijk laat de Fransche pers dit niet op zich zitten. Fel trekt zij van leer tegen wat de Echo de Paris een nieuw stok paardje voor de journalisten van het schiereiland noemt. Echter, Frankrijk is souvereine staat, vervolgt het blad en cP r ransche minister-president is vrij om 'e gaan waar hij wij en men wien hij v'i; Doch de Italiaansche polemist kan op z"'n eigen terrein worden verslagen. Immn"s. hoe zouden wij op onze beurf niet de re'""*! runnen noempn, die Mussolini een ma""d geloden naar Libyë en een week gele1"»! naar Sardinië gemaakt heeft, en waacan zooveel ophef is gemaakt? De Duitsche correspondent van het Jour nal zegt, dat het Duitsche volk. het ontzag lik onaangenaam zou vinden als het een last zou moeten torsen, opdat de geeuwhon ger van Italië wordt gesteld. Hierom'-""' bestaat geen twijfel. Een oorlog voor Tte,:ë 7ou de grondvesten van het rijk ern«"g dreigen te schokken. Volges de Ordre kan de ongeloof!"'' e houding van de fascistische pers slecMs twee doelen hebben: of het is een intimi datie campagne om aanzienlijke voorde len te verkrijgen, of hef is een wanhopige poging om zoodanigen toestand te schep pen, dat Duitschland zijn Oekrainsche plannen laaf rusten en tenslotte op zijn leurt de fascistische eisohen in de Middel- lamdische Zee komt steunen. Als geheel is de meerling der Fransche pers: Frankrijk is één, .verloren moeite!

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1