Slechts de dictatoren willen oorlog! Twee strsooiisgen bij de Frmcbe soclslsten Frankrijk dient Italië van antwoord de wereld weinig woorden Dc „Reiger" huistoe Drie schepen in het ijs bekneld De zedenmisdrijven Postvlucbfen op Indië Zevenhonderd kippen verbrand Koude-foeslag voor P.T.T.-personeel Leon Blum en Paul Faure benge'en naar de gunst Kerstgift van H M. de Koningin Onze Oost PUBLICATIE Vrees voor eigen ondergang hondt hen nog terug. Spanning in de au toritaire Staten. Kerstvergadering der federatie Amsterdam van de S. D. A. P. Overeenkomstig de traditie uit de dagen van wijlen mr. P. J. Troelstra heeft de fede ratie Amsterdam der S. D. A. P. ook dit jaar op den eersten Kerstdag in de groote zaal van het concertgebouw een bijeenkomst belegd waarin de voorzitter der sociaal de mocratische Tweede Kamerfractie, ir. J. W. Al: arda. een Kerstrede heeft gehouden. Bij ontstentenis van den heer Ed. Polak presideerde de heer Suurhof, voorzitter der Federatie Amsterdam. F.r was zang van het gemengde koor „De Stem des Volks". Op twee feiten legde Ir. Albarda den nadruk, den grooten nood der hon derdduizenden werkloozen en de nog grooter ellende der vluchtelingen om geloof en ras. Beestachtig, worden zij, aldus spr. vervolgd, gemarteld en uitgeschud. Spr. denkt aan het leed der vervolgde Joden, maar ook aan de vervolg de geestverwanten, ook aan dr. Schuschnigg, aan ds. Niemoller, en zoo vele ongenoem- aen. In den witten Kerstnacht dondert het ge schut en ontploffen de bommen v. Franco, die door sommigen wordt gevierd als de kampioen van het christendom en die het Kerstfeest uitzicht voor 't inzetten van een nieuw offensief met nieuwe bombardemen ten van vrouwen en kinderen. F.n in het verre oosten verdedigt het Chi nees,-he volk een eeuwenoude beschaving te gen oe Japansche horden. Kan men in deze wereld nog gelooven aan het Vrede op aarde, in de menschen een welbehagen? Vervolgens schetste spr. de gebeurtenissen 11a München. Vele ernstige menschen noemen het vroe ge voorjaar van 1939 als het tijdstip, waarop het oorlogsgeweld zal losborsten. De fascis tische staten voelen zich de sterkste en voor hen gekit slpchts het recht van den sterkste. Zal de democratie ten onder gaan? Deze vraag stelde ir. Albarda, en zijn antwoord was: Er is slechts één middel te gen: Samenwerking van alle staten, die hun vrijheid liefhebben, want vrij heidsliefde is een groote kracht. Terugkeer naar de collectieve vei ligheid is het gebod van dit ge vaarlijke oogenfalik. Wie collectieve veiligheid verlangt predikt niet den oorlog maar de vrede. Vredelie vendheid is een eigenschap der de mocratische landen en is ook de volken der fascistische regeeringen nist vreemd. Alleen de fascistische regeeringen zien in den oorlog een edel bedrijf. Vrees voor eigen ondergang weerhoudt de éascistische dictatuur van oorlog. Groot zijn de spanningen in de fascis tische landen en men zou het Duitsche volk onrecht doen, door het in zijn geheel verantwoordelijk te stellen voor de schand daden, tegen <1e Joden bedreven. Velen hebben het moeten aanzien met tranen van machtelooze woede en schaamte. De vrede is in gevaar, ze'de spr., maar de zaak ls niet hopeloos Echter een volk moet sterk ziin tegen bui tenlandse!) maar ook tegen binnenlandsch gevaar. Als de heer Mussert de macht in aanden kreeg, zou er weinig anders gebeu ren dan wanneer Hittler ons land veroverde aan vvien Mussert het wel spoedig zou uit leveren. Op de vraag, of ons land tegen het binnenlandsche fascisme is opgewassen, antwoordt spreker: ja, dubbel en dwars (applaus) Spr. schetste vervolgens, dat ondanks alle verdeeldheid het Nederlandsche volk is vereenigd door ziin ingeboren vrijheidszin Wat de binnenlandsche politiek betreft wees spr. erop. dat thans stuk voor stuk de beginselen van het gesmade plan van den arbeid worden overgenomen. Dit is een oude ervaring van de arbei dersbeweging. De uitvoering van groote werken is vervat in het door de regeering aanvaarde plan Westhoff. Nog is er geen reden tot juichen, want groot ziin de tegen stellingen in het kabinet Colijn, waar de katholieken, die voor de plannen zijn, voort durend offers brengen aan de coalitie. Het voortduren van de crisis is de zware schuld der katholieken, die zich hebben verbonden met de anti-revolutionaire tegenstanders der plannen. Met vertrouwen gaat de S.D.A.P. de ver kiezingen tegemoet. De sociaal-democratie heeft de arbeiders klasse van Nederland opgericht uit haar onderworpenheid: thans nu de vrijheid in gevaar is, verstaat deze nieuwe jonge kracht haar plicht om de vrijheid tot het uiterste te verdedigen en te beveiligen (luid en langdurig applaus). Na de rede van Ir.- Albarda is hem een boekwerk overhandigd als blijk van hulde voor zijn 25-jarigen arbeid in de Tweede Kamer. Aan Mr. Mendels, den 70-jarigen veteraan der partij, werd een gelukstele gram gezonden. In Den Haag sprak Prof. van Gelderen de Kerstrede uit. De vrede van München is een illusie ge weest. Een krachtige weerstand tegen het spel der dictatoren is de eenige waarborg van den vrede. Dtf> pogroms zijn een rechtstreeeks gevolg van München. De dic tatoren heben de wereld in twee kampen verdeeld; het is onjuist, het anders te zien, meende deze spreker. Feestelijk afscheid van Zuid- Afrika. Op weg van Zuid-Afrika naar Nederland kwam de Reiger gisteren om 16.00 uur te Bulawayo aan. Hot verblijf van 15 dagen in de Unie. dat door de geestdriftige ontvang sten, allerwege passagiers en bemanning be reid, tot een ware triomftocht werd, is gister morgen besloten met een hartelijk afscheid op het vliegveld te Kaapstad. Vertegenwoordigers van de Zuid-Afrikaan- sclie regeering en talrijke belangstellenden waren getuige van het vertrek. Ter eere van den heer Beolaerts van Blokland waren eeni ge troepen-afdeelingen aangetreden. Nadat de militaire kapel de volksliederen ten gc- hoore had gebracht, begaven de passagiers zich in het vliegtuig, dat door den steward van Eggenhuizen met rood lint en hulst van een passende kerstversiering was voorzien. Gezagvoerder Scholte liet de Reiger ten af scheid een eererondje maken. Hierna zette het toestel dat ruim 200 kg. post meenam, koers naar Johannesburg. Hier maakte de Reiger een tusschcnlan- ding. Eenige honderden Nederlanders had den zich op het vliegveld Germiston verza meld en hier werd dus ten tweeden male afscheid gevierd, waarbij een schat van bloe men het vliegtuig werd binnengedragen. Na een feestelijk noenmaal vertrok de Reiger naar Bulawayo. Hier heeft men overnacht, om heden de reis tot Nairobi voort te zetten. Bij pakhuisbrand te Winschoten jammerlijk omgekomen. Gistermiddag omstreeks half vier heeft een felle brand gewoed in 't woonhuis van den étaleur Brinkman en het aangrenzen de pakhuis van den kippenkoopman H. Beerkma aan het Omsmedingskanaal te Winschoten. De brandweer uit Winschoten bestreed het vuur met drie stralen, doch kon niet verhin deren. dat het geheele pakhuis een prooi der vlammen werd, terwiil het woonhuis ge deeltelijk werd vernield. De inboedel is voor een deel gered. Zevenhonderd kippen kwa men in de vlammen om, terwijl twee auto's ziin verbrand. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade wordt door verzekering gedekt. Bii het hlusschen is de 60-iarige brand wacht R. Boelsen uit Winschoten 7.00 onge lukkig komen te vallen, dat hij een heen brak. De man is ter verpleging in het r.k. ziekenhuis te Winschoten opgenomen. LAGER BOTERHEFFING GEVRAAGD. De Prot. C.hr. Bond van Handelaren in Melk- en Zuivelproducten in Nederland, heeft tot den Minister van F.conomisrhe Zaken een telegram gericht waarin de hond dringend verzoekt de heffing on hoter zoodanig te ver lagen. dat de handel niet meer dan de vast gestelde richtprijs van fl.<ö cnr v.pr, betalen moet. JVlen moet het Ijzer smeden als het heet Ls. "Dat ls een algemeen bekend en düauljls toegepast beginsel. Sao ziti men kannen zeggenmen moet 'Dralsma uan "\3alkenbarg's leoertraan gebruiken als het koud ls. De „Insulinde" van Oostmahorn ter assistentie uitgevaren. Volgens een op het reddingsstation te Oostmahorn ontvangen bericht, af gezonden door de kustwacht te Rottumeroog, bevinden zich in de nabijheid van dit eiland drie vaartui gen, die in het ijs bekneld zijn, in een moeilijke positie. Een dezer vaartuigen, een te Leer in Duitsch land thuis behoorende schelpenzuiger, beva ren door schipper Houwing, heeft de vlag geheschen. De beide andere schepen zijn tjalken uit Groningen. De „Insulinde" van de Noord-Zuidholland- sche reddnig maatschappij onder bevel van schipper Toxopeus, is van Oostmahorn ter assistentie uitgevaren. Wegens het vele drijf- ijs op de Wadden moest de reddingboot den geheelen nacht buitengaats blijven en kon bij het aanbreken vanrl en dag trachten de in nood verkeerende vaartuigen te berei ken. Aangezien deze vaartuigen reeds gedu rende de geheele winterperiode geen verbin ding met de kust hebben gehad, vreest men dat er een ernstig gebruik aan voedsel en drinkwater zal zijn. De „Insulinde" heeft dan ook levensmid delen aan boord, tevens voor de bevolking van Rottuemeroog. die eveneens gebrek aan voedsel begint te krijgen. De reddingboot heeft een kleine vlet meegenomen om even tueel de in nood verkeerende schepen over het ys te kunnen bereiken. Te rekenen van 19 December 1938 is het uurloon van de hulpbostellers, arbeiders in tijdelijken dienst, adspinant-bestellers en jongelingen in dienst bij P. T. T. in verband met de heerschcnde koude tot nader order inet 10 cent per uur verhoogd. De hoofden van dienst hebben opdracht ontvangen de uitbetaling van de bedragen der reeds ver schenen dagen zoo spoedig mogelijk te doen geschieden. VOLSTREKT PACIFISME OF DAAD WERKELIJKE VERDEDIGING. München heeft in de Franscbe so cialistische partij een zoodanige verwarring gesticht, dat men van twee richtingen ken gacn spreken. De eene is de richting Blum, de felle anti-Münchenman, de andere de richting Paul Fauré, die pacifist door dik en dun is. Het socialis tisch congres, dat Zondag is begon nen, staat daardoor wel voor zeer moeilijke beslissingen, te meer daar beide richtingen ongeveer even stozk zijn. Twee moties. Het resultaat der besprekingen van den Eersten Kerstdag was, zooals verwacht, twee moties, een van Blum en een vap Paul Fauré. In de motie van Paul Fauré wordt o.m. gezegd: „De partij is van oordeel, dat de herbewapeninnspolitiek op zichzelf geen doel kan zijn Het fascisme bestrijden is niet oorlog voeren tegen een fascistisch land. De partij moet trachten voortdurend te zoe ken naar de voorwaarden, waaronder de democratische landen vreedzaam naast de totalitaire landen kunnen leven. Blum zegt in ziin motie o.a.: „De partij is beslist eenstomig in haar veroordeeling van den oorlog. Zij moet vaststellen, dat er oorlogsgevaar bestaat waarvan de accoorden van Muenehen den druk slechts hebben vermeerderd, hoewel het uitbreken van een oorlog is uitgesteld. De partij moet erkennen, dat tegen do huidige oorlogsgevaren de eigenlijke soci alistische strijdniethoden thans niet meer kunnen worden toegepast. Zij verklaart der halve dat zij geheel en zonder voorbehoud zal deelnemen aan de verdediging van het land tegen alle ondernemingen, die de on schendbaarheid van zijn grondgebied, en de algehee'e politieke souvereiniteit en onaf hankelijkheid zouden bedreigen. De partij verzet zich geenszins tegen di recte besprekingen met totalitaire dicta turen, doch slechts op de voorwaarde, dat zij gevoerd zullen worden tot opheldering en regeling van alle Europeesche vraag stukken. In zijn commentaar betoonde Blum er zich verontwaardigd over, dat men aan zijn verschil van meening met Paul Faure het karakter heeft willen geven van persoon lijke rivaliteit. Hij verklaarde, dat alles ge daan moet worden om te voorkomen, dat het land voor de keuze zou worden ge plaatst: onderwerping of oorlog. Ik vraag u niet om voor een of andere motie te stemmen, zeide Blum: Ik vraag u de werkelijkheid te begrijpen. U te onttrek ken aan ieder vooringenomen standpunt. De redevoering van Blum werd langdurig toegejuicht. Gisteravond stonden nog 25 sprekers in geschreven. Onze verplichtingen jegens den Volkenbond steeds vereenigd met vriendschap van Italië. NOCH NAAR DEN GEEST, NOCH NAAR DEN LETTER IN STRIJD MET VERDRAGEN GE HANDELD. De Fransche regeering heeffe niet veel tijd noodig gehad Italië te ant woorden op haar mededeeling van 17 December waarbij zij de Franch- Italiaansche overeenkomst heeft op gezegd. Reeds gisteren heelt Fran- cois Poncet de Fransche gezant te Rome aan Ciano een nota overhan digd waarin het Fransche standpunt wordt uiteengezet. Punt voor punt weerlegd! Punt voor punt weerlegt deze nota de argu menten waarmede de Italiaansche regeering beweert haar optreden te rechtvaardigen en ontwikkelt overwegingen van historischen en juridischen aard, waarop de stelling van het goed recht van Frankrijk berust. Sedert de sluiting der overeenkomst door Mussolini en Laval had Italië tot den laatsten tijd toe nimmer hun geldigheid betwist. Thans werpt zij het feit op, dat nimmer een uit wisseling van ratificatieoorkonden is ge schied, dat Frankrijk zou hebben nagelaten te onderhandelen over een conventie, wel ke op grond van het verdrag van 1935 de handels- en vestigingsverdragen van 1896 ten aanzien van Tunis moest vervangen en, daarenboven, dat Frankrijk den geest dezer verdragen zou hebben geschonden door' de toepassing van sancties tegen Italië, welke door den Volkenbond waren afgekondigd. Indien er dan geen ratificatie oor konden zijn gewisseld, aldus de nota, ligt hiervoor niet de schuld bij Frankrijk, dat de overeenkomsten heeft geratifieerd bij een stemming in het parlement. Overigens hadden zij een begin van jitvoering door het feit, dat Italië 250.000 aandeelen van den spoorweg Dziiboeti-Addis Abeba werden aangeboden, welke Italië heeft geaccepteerd. Ten aanzien van de conventie inzake Tu nis is de vertraging niet slechts door 1 ran lijk veroorzaakt. Vat de houding van Fran - rijk tegenover Italië gedurende het Daü" aanscliAbessijnsch conflict betreft, deze was nooit in strijd met den letter no®h me' den geest der overeenkomsten van Musso lini en Laval. Frankrijk heeft de sancties slechts toegepast op grond van een Volken- bondsbesluit, dat genomen was ter veiaedi- ging van een zijner leden tegen een aan) al- lenden staat. Frankrijk heeft echter steeds er naar ge streeft zijn verplichtingen jegens den polken- bond met zijn vriendschao voor Italië. De Fransche nota, welker strekking on middellijk ter kennis van Mussolini vveru gebracht, heeft tot dusver in fascistische kringen geen commentaar uitgelokt. In het bureau Clanier, directeur vq,n het kabinet van den minister van oorlog, is een conferentie gehouden, waaraan werd deel genomen door den resident-generaal van 3 u- nis, Labonne, den ondervoorzitter van den hoogen raad van marine, vice-admiraal Dar- lan, den chef van den generalen staf van het leger, generaal Georges. en den chef van het militaire kabinet van den minister van oorlog, generaal Descamp. Men heeft zekere voorstellen bestudeerd, die heden zullen worden voorgelegd aan de commissie, die de reis van Daladier naar Corsica en Tunis voorbereidt. Fransche persstemmen. De „Figaro" verneemt uit Londen: De door het besluit van Italië ontstane toestand schijnt gistermorgen aan het Forèign Office door Corbin, den Franschen ambassadeur, besproken te zijn. Indien de toesland zich ontwikkelt zooals men vreest, zullen, voor dat Chamberlain half Januari naar Rome vertrekt, belangrijke Fransch-Engelsche gedachtenwisselingen moeten gehouden wor den. Van officieele zijde meldt men ons, dat door H.M. de Koningin een gif't van 5000 gulden is geschonken aan het hoofdkwartier van 't Leger des Heils, welke uitsluitend moet worden besteed aan dekking c. q. klee ding van de meest behoeftige gezinnen in ons land. LAGER BOTERHEFFING GEVRAAGD. De Prot. Chr. Bond van Handelaren in Melk- en Zuivelproducten in Nederland heeft tot den minister van Economische Zaken een telegram gericht waarin de bond dringend verzoekt de heffing op boter zoo danig te verlagen, dat de handel niet meer dan de vastgestelde richtprijs van f 1.45 per kg. betalen moet. Advocaten en doktoren er bij be trokken, Onderwijzer pleegde zelfmoord. Op last van den Officier van Justitie te Batavia zijn in preventieve hechtenis ge steld, in verband met de reeds eerder ver melde zedenmisdrijven mr. M. E. T., tijd. wnd redacteur bij het decentralisatiokantoor, E. L., ambtenaar ter beschikking van den the saurier-generaal, N. van W., zonder beroep, H. van der W., ambtenaar voor muntonder- zoek en mr. G. K., referendaris tweede klasse aan het departement van Justitie. De justitie hoeft ook gedurende den Kerst nacht en Zondag den geheelen dag het on derzoek inzake het zedenscLandaal te Bata via voortgezet. Naar aanleiding van dit onderzoek zijn, naar de N.R.Crt., meldt, nog preventie! ge steld: dr. E. H. van H., oor-, neus- en keel arts, J. A. B., douane-ambtenaar 4e klasse, L. F. K., hulpmarktmeester, M. H. E. van R, vroeger employé van de K.P.M., L. F. E„ jhr. do S., handelsemployé, F. W van G., commissionnair in onroerende goederen, dr. J. F. H. K„ ambtenaar bij het consulaat der Verecnigde Staten. G. H. M., chef van de firma Maclaine Watson en N. G., de B., zonder beroep. Een onderwijzer, die er van verdacht werd bij deze affaire betrokken te zijn, pleeg de te Bandoeng zelfmoord. STEUNVERGOEDING ERWTEN EN VELDBOONEN. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor erwten van den oogst 1938, gedenatureerd in het tijdvak van 19 tot en met 24 Decem ber 1938, zal bedragen f 1.35 per 100 kg. voor groene erwten, welke door handelaren zijn gedenatureerd en voldoen aan het stan daardmonster van kwaliteitsklasse C, en f 0.85 per 100 kg. voor voedererwten, welke zijn gedenatureerd door telers, die deze erw ten zelf hebben geteeld. De steunvergoeding voor veldboonen van den oogst 1938, welke voldoen aan de kwali- teitseischen en in genoemd tijdvak door te lers of handelaren zbn gedenatureerd, zal f2.60 per 100 kg. bedragen. 's Gravenhage, 23 Dec. 1938. SCHETSING KALVEREN NA 1 JANUARI. De Nederlandsche Veehouderijcentrale maakt bekend, dat de veehouders die we- gens het heerschende mond- en klauwzeer niet in staat zijn, de in hun bezit zijnde kal veren vóór 1 Januari 1939 te laten schetsen op de hun resteerende toewijzing 1938, hier toe ook na dien datum gelegenheid krijgen mits deze dieren vóór genoemd tijdstip ter schetsing zijn opgegeven. Voor de ossentoe- wijzing geldt een zelfde regeling, 's Gravenhage, 23 Dec. 1938. 7»rtT»k van Aau&omat t« Pelikaan |Band. 24 Dec. (terugreis) I Oehoe A dam 25 Dec (heenreis) Valk (terugreis) Todhp. 2C Blec. Uex. 36 Qjec. Alex. 26 Dec. I Athene 36 Dec. - Emoe Jodhp. 26 Dec. Rang. 26 Dec. (heenreis) l Ibis", op de thuisreis, is wegens slecht weer in Napels gebleven. Amerika knapt oude oorlogsschepen op. t»e admiraliteit van de Vereenigde Staten1 deelt mede, dat 48 oude torpedojagers, wel ke krachtens do bepalingen der vlootver- dragen van Washington en Londen ge sloopt dienden te worden, als nieuw zul len worden opgeknapt. Sneeuwstormen in Roemenië. De tëglefoni- sche en telegrafische verbindingen mèt het buitenland zijn overal tengevolge van zfcva- re sneeuwstormen verbroken. Onzichtbaar glas. Dr. Katharine Nlodgestt heeft medegedeeld, dat zij een methode"" heeft ontdekt om glas geheel onzichtbaar te maken. Terwijl het zuiverste glas tot dusverre 92 pet. licht doorliet, laat het nieuwe glas 99 pet. door. In bevoegde krin gen zegt men, dat de uitvinding een sen satie is. Zij zou kunnen worden toegepast voor alle optische instrumenten. Vele verkeersongevallen in New York. Ten gevolge van verkeersongelukken tijdens de Kerstdagen, zijn te New York 263 perso nen, meerendeels tengevolge van auto-on gelukken, om het leven gekomen. Bekend Tsjechisch schrijver overleden. Na een korte ziekte is op 48-jarigen leeftijd te Praag overleden de schrijver Karei Capek, een der opmerkelijkste figuren in de litte raire wereld van Tsjechoslowakije. Een Hongaarsche „Stürmer". Een Hon- gaarsch blad publiceert een bijlage, gewijd' aan de Toodsche kwestie. Dit supplement is een navolging van de Stürmer. Het is de eerste keer, dat do anti-semietische pro paganda in Hongarije onder extremisti- schen vorm verschijnt. Treinreof op de Philippijnen. Voor het eerst is op de Philippijnen een treinroof ge'- pleegd. Twee beambten der posterijen zijn door kogels gedood aangetroffen in het postrijtuig van een sneltrein. Een zending goud ter waarde van 75.009 dollar, afkom stig van een mijnonderneming, wordt ver mist. Incidenten in Palestina. In Palestina hébben zich weer ettelijke incidenten voorgedaan. In het grensgebied van den Libanon is hei tot een botsmg gekomen tusschen Britsche troepen en opstande lingen. Ds. Niemöller strenger bewaakt? Ds. Nie moller heeft geen verlof ontvangen om de Kerstdagen'thuis door te brengen en hij bevindt zich nog steeds in liet.concentra tiekamp Sachsenhausen. Men meent te weten, dat ds. Niemöl ler reeds acht weken lang geen brieven heeft mogen schrijven of ontvangen. Een reden voor dit verbod wordt niet gege ven. Verbreek alle handen met Duitschland! —1 De democratische senator King uit Ut ah. (V.S.) heeft dc verbreking van ds diplo matieke en handelsbetrekkingen met Duitschland voorgesteld. Hij verklaart, dat Hitier slechts kan leven als de Duit sche regeering handelsbetrekkingen on derhoudt met andere landena Ciano naar Joego Slavië. De Italiaansche minister van buitenlandsche zaken, Ciano heeft de uitnoodiging van Stojadinowilsj om eind Januari in Joego-Slavië een jacht partij bij te wonen, aanvaard. De kardinalen bij den Paus. In een toe1 spraak tot de kardinalen heeft de Paus blijk gegeven van zijn ernstige bezorgdheid voor de toekomst van het Katholieke leven in verband met de stroomingen, welke merkbaar worden in de fascistische partij, Inonoe hoofd der Republikeinsche -partij. 11 De Turksche republikeinsche partij heeft wijlen Ataturk den titel „stichter en eenig hoofd" der partij toegekend. Zijn opvolger als president, Ononoe, werd benoemd tot hoofd der partij voor het leven. Fransche verkeersweg door de Vogezen. -* De Fransche regeering heeft besloten de werkzaamheden te doen hervatten voor; een verkeersweg dwars door de Vogezen. De daarvoor noodigo credieten zullen worden verstrekt door het departement van landsverdediging. Consulaten gesloten. Na besprekingen, tusschen de Sovjet-Unie en Italië is beslo ten tot sluiting van 't Russische consu laat-generaal te Milaan en het Italiaan sche consulaat-generaal te Odessa. Resident van Batavia met pensioen. Dé resident van Batavia, mr. H. Fievez de Ialines van Ginkel heeft met ingang van einde Januari pensioen aangevraagd. Up medisch advies is hij met binnen* landsch verlof vertrokken Toespraak van Tsjang Kai Sjek. Ter ge» tegenheid van de Kerstdagen. heeft nj^schalk Tsjang Kai Sjek in een: plechtige herdenkingsbijeenkomst g®* zegd: Wij moeten ons christelijk geloof versterken en vasthouden aan het door ons gestelde levensdoel. Honderd Tsjechen uitgewezen. Wtegens zii" honderd Tsjechen uit het gebied Cieszyn (Polen) uitgewezen.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 2