't Is afgeloopen De witte Kerstdagen /tqenda MtadAnieuuM V Er wordt gespuid Ijs onbetrouwbaar Dinsdag 27 December 1938 Tweede Blad Kerststemming Kerstwijding Luthersche Kerk 9 (D GD Goeo [p a 0 9 Q CD QB GlD a drukkerij de boer Het Leger des Heils deelt zijn gaven uit Kerstfeestviering in het Marinehospitaal Wintervoeding voor vogels Paard verdronken IJsvreugde met de Kerstdagen Texel uit zijn isolement Kerstconcert van «De Zingende Jantjes Uit het politie-rapport Sombere zaken Zondagmorgen... Kerstmorgen. De sneeuw ligt op daken en hoornen. Het is prachtig, zacht winterweer, een genot om de heerlijk frissche winterlucht in te ademen. De lucht koepelt zich grijs, met hier en daar een stuk blauw boven het vlekkelooze sneeuw kleed. Rust heerscht er op dezen eersten Kerstmorgen, rust en vrede. Toch is rust en vrede overigens zoo ver te ïoeken in deze wereld. Wij spoedden ons voort in gejaagdheid en zien zoo vaak de grauwheid en eentonigheid van het bestaan te ontvluchten door afleiding in amusement, om dan weer terug te vallen in den sleur van eiken dag. Onwillekeurig ondergaat men den vrede en de rust, die uitgaat van dezen eersten Kerst morgen waarin de natuur zelf zijn schepper looft en het „Vrede op aarde" niet als een paradox klinkt. De geboorte van het Christuskind beteekent geen wereldvrede, het beteekent zielevrede. „Komt tot Mij, allen die vermoeid en belast zijt en Ik zal U rust geven". Het is moeilijk voor den mensch om zichzelf te verloochenen, om zichzelf toe te vertrouwen aan een ander. Wij staan zoo graag op eigen beenen, en trachten onszelf te bedriegen met een rust, die er niet is, vandaar het zoeken naar afleiding. Het is voor menigeen zoo moei lijk om te gelooven in de eenvoudige geschie- .denis van Bethlehem, dat een Kind. geboren in een stal, dë Redder kan zijn van de Mensch- heid. Onwillekeurig hebben wij Zondagmorgen aan deze dingen gedacht, toen we ons naar het Julianapark begaven, waar het „Stedelijk Mu ziekcorps" dezen Kerstmorgen inwijdde. Vlekkeloos wit lag het park daar en prach tig klonken de tonen van het .Stille Nacht, Heilige Nacht", door de klare morgenlucht. Het was nog te vroeg, dan dat er veel men- schen op de been waren om dit Kerstconcert te beluisteren, maar zij, die er waren, hebben ge noten. Het is een mooie traditie van het „Stedelijk Muziekcorps", om ieder jaar opnieuw, ondanks koude en ondanks het gebrek aan belangstel ling, dit Kerstliederenprogramma te geven. De directeur, de heer Pala, had met zorg het programma samengesteld en tot het laatste nummer „Ave Verum", van Mozart, is het een concert geweest, dat wijding heeft gegeven aan deze feestdagen. Evenals in het vorige jaar vond ook ditmaal op den 24sten December 's avonds in de Herst. Evang. Luth. Kerk een Kerstwijding plaats, welke om elf uur aanving. Het kerkgebouw was bij den aanvang geheel bezet. In het doophek stonden twee groote brandende kerstboomen, de lichtkronen waren eveneens met kaarsen bezet en met dennen groen versierd. Dit kaarslicht gaf aan dezen wijdingsdienst een wel zeer bijzonder karakter. Nadat de gemeente twee verzen van het Gezang „Hoe zal ik U ontvangen?" had gezon gen, sprak de predikant, ds. W. J. F. Meiners het votum uit, waarna hij voorging in gebed. Vervolgens zong mej. G. Ploog op zeer gevoel volle wijze „O, Gij mijn troost, mijn zoet ver langen!" Ds. W. J. F. Meiners las hierop in gedeelten liet Kerst-Evangelie voor. Ieder gedeelte van het Evangelie werd besloten"door het gemeen schappelijk zingen van toepasselijke Kerstlie deren en orgelsolospel van mej. Aafje Kamp. Op welk een indrukvolle wijze bracht zij de lie deren „De herdertjes lagen bij nachte", „Stille Nacht" en „Vol van pracht" ten gehoore! Na het spelen van de beide laatste sprak ds. Mei ners het wijdingswoord, uitgaande van Jesaja 7 14: „zij zal een Zoon baren en Zijn Naam Immanuël heeten!" Immanuël: God met ons. Deze blijde zeker heid komt tot ons in dezen Kerstnacht. Deze zekerheid komt tot ons in den nacht, in welken de wereld verkeert. God is met ons! Doch, wil len wij met God zijn? Het Kindeke van Bethle hem strekt Zijn handjes naar ons uit. Zullen wij naar de Kribbe gaan en Jezus als Verlosser en Zaligmaker, als Leidsman van ons leven en van deze wereld aannemen? Donker is het in onze dagen, doch God toont Zijn Genade en zendt ons Zijn Zoon, het Licht der wereld. Met Hem zullen wij overwinnen! Na het wijdingswoord zong mej. Ploog „Juicht vroolijk nu, gij vromen", waarna ds. Meiners het dankgebed uitsprak. Toen de ge meente hierop het Gezang „Daar is uit 's werelds duist're wolken" had beëindigd, was juist het middernachtelijk uur aangebroken. De Kerstnacht was ingegaan. Met den wensch, dat God een rijkgezegend Kerstfeest aan allen schenken mocht en met het uitspreken van den zegen, eindigde ds. Meiners dezen indrukwek- kenden wijdingsdienst. f is een introductie voor uw feestavond. Laat het daarom vervaardigen bij die bekend staat om haar goeden smaak De liefde voor den naaste. Het is een mooie gedachte van het Leger des Heils om bij de herdenking van den ge boortedag van Hem, die gezegd heeft: „Hebt Uw naasten lief al Uzelve", de armen te ge denken met een Kerstgave. Een gedachte, die voor velen een voorbeeld kan zijn. Het is maar al te waar, dat de mensch van nature egois- tisch is, dat men maar al te graag hen, die in dit jaargetijde de armoede te nijpender voelen, vergeet, dat men dit Christusfeest ondergaat als een traditie. Maar het Leger des Heils heeft hen niet ver geten. De soldaten hebben in de koude dagen bij de Kerstpotten gestaan, waar nog zoovelen langs zijn gegaan, zonder hun penningske te offeren, zij zijn met hun reportagewagen door de stad gereden en het resultaat is geweest, dat men ruim honderd menschen gelukkig heeft kunnen maken. Daar zaten zij in het stemmingsvolle zaaltje van het Leger aan de Spoorgracht, in blijde verwachting van de komende dingen. Hopelijk ook met blijdschap de geestelijke gave, die majoor Boekhout hen meegaf op deze Kerst dagen, in ontvangst nemend. Wij gelooven, zoo zeide zij, dat men bij brood alleen niet kan leven. Wij hopen, dat wij U een blijden zegen kunnen meegeven. Vergeet Uw zorgen dezen avond. Wij weten dat ze zwaar om te dragen zijn, maar er is één, die ze kent en die ze dragen wil en den nood wil lenigen. God zegene U. Ook zuster Van der Laken spreekt op een gevoelige wijze de aanwezigen toe. Kerstliederen weerklinken in de zaal en het Lger des Heilskoor zingt van de geboorte van den Heiland, den Zaligmaker der menschen, ook der armen. En dan is het moment gekomen, dat de pak ketten, die tusschen de beide Kerstboomen op den grond liggen, worden rondgedeeld en de blijde schittering in de oogen van velen en het gestamelde „Dank U hartelijk, zuster", het is een belooning geweest voor het vele werk, dat het Leger heeft verricht. 110 Pakketten zijn Zaterdagavond uitgereikt. En niet alleen in Den Helder zijn er armen gelukkig gemaakt, maar ook Huisduinen, Ju- lianadorp en een viertal in Koegras en 't Zand hebben hun pakket gehad. En het was geen kleinigheid wat zich in den eenvoudigen grauwen zak bevond. Liefst 1% pond vleesch, 1 pond vet, 1 pond boter, 1 pond suiker, 1 ons thee, pond koffie, 1 krenten brood, 1 blik worteltjes en 1 Kerstnummer kon men meegeven. Zaterdagmiddag hééft het Leger eveneens een aantal arme kinderen van 6 tot 10 jaar, die niet op een Zondagsschool zijn, gelukkig kun nen maken. Tweemaal zijn de kinderen getracteerd en een nieuw stuk speelgoed hebben ze meege- krgen, terwijl Mej. De Klerk de Kerstgeschie denis aan de kleintjes vertelde. Het is een aardig gebaar geweest van de Comeniusschool om voor de geschenkjes van deze kleinen te willen zorgen. Het is tevens een bewijs, dat men, en hoe kan het ook anders, met dit werk van het Leger des Heils sympa thiseert. Het is velen tot zegen. Evenals vorige jaren werd ook dit jaar in het Marinehospitaal het Kerstfeest op zeer ge slaagde wijze gevierd. Voor de vele burger- en militaire patiënten, die in het hospitaal aan het ziekbed gekluisterd liggen en zoo zeer de Kerstviering in den huise- lijken kring moesten ontberen, zijn de afgeloo- pen Kerstdagen, dank zij veler medewerking, dan ook niet ongemerkt voorbijgegaan. Op alle ziekenzalen stond een kerstboom, terwijl hulst en sparretakken in het gebouw een echte kerstsfeer brachten. De patiënten kregen de traditioneele kerstversnaperingen, terwijl voor een speciaal kerstmenu gezorgd was. Het hoogtepunt der Kerstfeestviering echter was de uitvoering van een kerstprogramma op De nieuwe commandant van Hr. Ms. „Sumatra", kapitein-luit. ter zee C. H. Brouwer. den namiddag van den len Kerstdag, waarvan de leiding berustte bij dr. R. Franssen (piano) en waaraan medewerking verleend werd door het zusterkoor van het hospitaal en door den heer Joh. Strobel (viool). Deze uitvoering werd door vele doktoren en hunne familieleden bijgewoond. In het bijzonder komt een woord van lof toe aan het zusterskoor, dat, gezien het niet een voudige programma en den korten tijd van voorbereiding tusschen de drukke diensturen, voortreffelijk heeft gezongen. Zonder te kort te doen aan de prestaties der overige zangeressen dient hier vooral de solozang der zusters A. C. Trap (sopraan) en J. Hemelrijk (alt) vermeld te worden. Voorts werden op den voormiddag van beide Kerstdagen voor de verpleegden kerstliederen ten gehoore gebracht door de zangkoren der Vrij Evang. Gemeente, van het Leger des Heils en van de Kerst. Apost. Gemeente. Evenals in vroegere jaren heeft de Neder- landsche vereeniging tot bescherming van vo gels te Amsterdam van de N.V. P. Sluis' pluimvee- en vogelvoederfabrieken te Wees- perkarspel een groote partij z.g. strooivoer ontvangen, welke hoeveelheid toegezonden werd aan een groot aantal personen, die zich bereid hebben verklaard 'dé vogelverzorging in bosschen en velden op zich te nemen. Met aandrang roept de vereeniging de medewerking van het Nederlandsche volk in om de vogelsterfte, die bij deze ongun stige weersomstandigheden onvermijdelijk is, tot een minimum te beperken door tot voedering op ruime schaal over te gaan. In den nacht van Zaterdag op Zondag is in een breeden vaart op een land grenzende aan den Huisduinerweg, een paard van C. v. Doorn verdronken. Het dier is in de nabijheid van een duiker aoor het ijs gezakt. Toen v. Doorn Zondagmorgen op het land kwam vond hij het dier na eenig zoeken in de vaart. Het was toen reeds dood. EVEN NAAR DE POST. Ben je nou pas terug van de post? Ja, de borrel was zoo lekker in „De Toelast", dat ik een beetje ben blijven plakken. Van Raadhuis tot Postbrug, van Post- brug tot Mosterabrug, van Mosterdbrug tot Keizersbrug, van Keizersbrug tot Nieuwe Brug en niet te vergeten voorbij de Nieuwe Brug tot aan de Gemeente reiniging, overal is er gereden, overal is er pret gemaakt, kortom op alle grach ten van Den Helder hebben jong en oud zich vermaakt met de gezondste sport aller tijden: het schaatsenrijden. Uittocht. Tot de Kerstdagen hebben de menschen echter niet gewacht. Reeds vroeg, heel vroeg in den Zaterdagmiddag begon er die merk waardige uittocht, die men slechts zelden ziet. Van alle kanten, uit alle straten kwamen de Jutters opzetten, allen in één richting gaan de, allen met één doel, enallen met op geruimde, blijde gezichten. Nu kon men eigen lijk pas goed begrijpen, hoeveel de Nederlan der van zijn lijfsport houdt, hoe hij haar aan bidt en hoe als de gelegenheid, ja slechts een duizendste gedeelte van de gelegenheid zich voordoet om deze aanhankelijkheid te toonen, hij ze ook toont op een manier, die geen spoor van twijfel overlaat. De Bassingracht weert zich. Reeds vroeg in den middag, zoo schreven we net, was het druk, en naarmate het aan tal liefhebbers en zelfs de invallende duister nis kon de pret niet bederven. Achter de Binnenhaven, op de Bassingracht én in de omstreken daarvan was men huis aan huis geweest, om wat geld bij elkaar te krijgen om de Bassingracht te verlichten en zoo was het brandpunt van de jool 's avonds daar ge legen. De geluidswagen van Van Baaren zorgde voor een pittig stukje muziek; men kon walsen, tango-en, foxtrotten, maar nu op 't ijs. Zoo verliep de Zaterdag, die echter slechts een voorproefje was van den len Kerstdag. Bladstil weer, zelfs enkele malen de zon, goed ijs in de grachten, zelfs de verstokte pessimist werd een glimlach op het gelaat getooverd. Reeds vroeg in den morgen was het een drukte van belang. De banen waren goed geveegd en werden onder 't rijden door, goed onderhouden en we gelooven. dat het „Denk aan den baanveger" nu wel niet te vergeefs geklonken zal hebben. Oude kennis makingen werden hernieuwd, nieuwe aange knoopt. Men zag hardrijders, rondrijders, kunstrijders en het was eigenaardig te zien, hoe eigenlijk iedereen elkaar scheen te ken nen. Jong en oud, rijk en arm, mager en dik, van alle generaties, van alle standen en ran gen, geen enkele inwoner van Den Helder scheen er te ontbreken. Er werd ge-sorryd", ,,ge-pardon-d", maar niemand verloor bij een botsing, en dat waren er natuurlijk bij zoo'n drukte nog al wat, zijn goede humeur. 's Middags was het welhaast nog drukker, nu waren er geen brandpunten van pret meer, de heele gracht van Raadhuis tot Onrust was één schaatsenrijdende massa. Het was eerst tegen 6 u„ dat de drukte zienderoogen afnam, slechts enkele tientallen bleven over, de anderen spoedden zich huiswaarts om in intie- men kring het Kerstfeest te herdenken. De 2e Kerstdag was niet zoo gunstig met het weer bedeeld geworden als de Zondag. Nu woei er een koude Zuidelijke wind, die wel invloed op de drukte heeft gehad. Ook nu waren er echter nog zeer velen op de baan en we kunnen wel gelooven, dat deze Kerst-1938 nog lang bij zeer velen in herinnering zal blijven, als een ijsfeest zonder weerga. De wind om, de thermometer 5 graden boven nul. We kunnen de schaatsen wel weer in liet vet zetten, 't Is afgeloopen met de ijspret. Even plotseling als de vorst heeft ingezet, is ook de dooi ingetreden. Gisterenavond vroor het om 7 uur nog 4 i/j graad, toen was de wind nog Zuid. Om 12 uur vannacht was de thermo meter gerezen tot precies nul graden en de wind was Z.Z.VV. Vanmorgen om vijf uur was er de radicale verandering. Er stond een krachtige wind uit het Noord- Westen, die eenige flinke regenbuien bracht en de thermometer was gestegen tot 5 graden boven het nulpunt. Verwacht wordt, zooals ook elders in dit nummer is meegedeeld, dat de dooi zal doorzetten. Naar men ons mededeelt, zal hedenmiddag weer met spuien worden begonnen, zoodat het ijs in alle grachten onbetrouwbaar is. Vandaag de verbinding weer normaal. Texel is uit zijn isolement verlost. Trou wens geheel geïsoleerd is het niet geweest, al was de verbinding dan ook zeer moeilijk tot stand te brengen. Zaterdag was er slechts één overtocht mogelijk. Alleen de boot van 7 uur haalde Oudeschild, die van 9 uur moest onverrichterzake terugkeeren. Op den eersten Kerstdag was ook maar één verbinding mogelijk. Weer was het de eerste overtocht, die slaagde. Gisteren is er tweemaal een verbinding tot stand ge komen en wel gisterenmorgen om 7 uur en om 10 uur en vandaag verwacht men, dat de verbinding weer normaal zal zijn. Gisteravond is door Helder's Roomsch-Katho- liek Knapenkoor „De Zingende Jantjes" in den Volksbond een concert gegeven, hetwelk in het teeken van het Kerstfeest stond. Was de vorige maal de zaal tot de laatste plaats „besproken-uitverkocht", thans was dit niet het geval, ofschoon enkele honderden zang liefhebbers van dit concert genoten hebben. Genotenja, want wederom heeft de lei der van dit jongens-ensemble, den heer Henk Hoogervorst, bewezen, dat hij met dit materiaal werken kan. Dankbaar materiaal, inderdaad, maar o zoo moeilijk, en materiaal, dat een ont zaglijke toewijding en geduld eischt. Het eerste optreden bracht „Stella Maris", het traditioneele openingsnummertje, dat wij wel eens verzorgder hebben mogen beluisteren, daarna van Franz Gruber het prachtige „Stille Nacht" en tenslotte van Schultz „Eere zij God". Het applaus bewees, dat men het gebodene op zijn juiste waarde had weten te schatten. Er was, met name in beide laatste liedjes, voor treffelijk gezongen, terwijl de pianobegeleiding, als vanouds in de kundige handen van mevr. C. MoréeDol, voor een goede ondersteuning zorgde. In een tweede optreden kreeg men te hooren een oud-Nederlandsch lied en wel „Nu zijt Wel- lecome Jesu Lieve Heer", dat deed hooren welke krachten er in dit koor schuilen. Met veel ge voel en een goede maatvastheid werd dit num mer vertolkt en het dankbare applaus gold zoo wel den leider als zijn korps jeugdige zangers Volgde het schoone en nooit verouderd „De Hedertjes lagen bij Nachte". Ook hier goede zang en een geslaagde solo van een der „Jan tjes". Tot slot een Kerstlied, waarvan de muziek gecomponeerd werd door Henk Hoogervorst en de fijn-gekozen woorden van Frans Otten. Het was een geslaagd besluit, dat een ovatie voor het koor tengevolge had. Tusschen het optreden der Jantjes door mu siceerde Helders Kamerorkest, eveneens onder leiding van Henk Hoogervorst. Het moet ons van het hart, dit orkest wel eens beter op dreef gehoord te hebben, o.a. bij het vorige optreden van de Jantjes. Thans ontbrak er nogal eens het noodige. Er was weinig sfeer, en het geheel klank kil en schools. Wij rekenen er echter op een volgende maal de revanche te mogen sig- naleeren. Na de pauze stond een Kerstvertelling op het programma, getiteld „De Kerstzan ger", een vertelsel, dat gehoord, maar ook gezien kon worden. Ook dit onderdeel van den avond heeft de aanwezigen geruimen tijd geboeid. Hij zag 't voor een Kerstboom aan. Zaterdag werd er door een bewoner van de Boerhaavestraat aangifte gedaan, dat men hulstboom uit zijn tuin had ontvreemd. Minderjarig meisje op stap. Een bewoner van de Keizersgracht heeft opsporing verzocht van zijn minderjarige doch ter^ die sinds Zondagmiddag niet meer in de ouderlijke woning is geweest. Er is geen wapenstilstand geweest met de Kerstdagen. Het is zelfs in den grooten oorlog nog een gewoonte geweest om tijdens de herdenkingsdagen van het Christusfeest de wapens te laten rusten, maar nu heeft gene raal Franco vlak voor de feestdagen gelast 120 steden en dorpen te bombardeeren en zoo heeft men dan het plan opgevat Barcelona in de Kerstdagen te bombardeeren. Reeds meer dan honderdmaal werd deze stad door Franco's „luchttuig" gebombar deerd, 2500 menschen vonden daarbij den dood. 't Is een droevig beeld op deze hoogtijdagen van de christenheid. Een treurig beeld van verwording en degeneratie. De strijd in Spanje schijnt tot het bittere einde uitgestreden te worden. Er was meer spanning met de Kerstdagen. Spanning tusschen Duitschland en de Ver. Staten. Duitschland dat heel slecht te spreken is over „bemoeizucht" van Amerika inzake de Jodenvervolging. Amerika heeft echter niet zijn meening onder stoelen of banken gesto ken en zijn houding tegenover Duitschland is vrij gereserveerd geworden. Dat is Duitsch land een ergernis en op de bekende wijze ageert het tegen de Amerikaansche houding. Spanning was er tusschen Frankrijk en Italië, door het opzeggen van het verdrag van 1935 door Mussolini. De verhouding tusschen beide landen is er niet beter op geworden de laatste dagen en men wacht wal Mussolini voor eischen zal stellen. Spanning is tusschen het Vaticaan en da wereldlijke staten. De Paus heeft m, zijn Kersttoespraak zijn diepe teleurstelling uit gesproken over de schending van het concor daat, waarbij hij natuurlijk Duitschland te sprake bracht. Maar droeviger gestemd was de grijze Kerkvader over het feit, dat in de stad Rome een kruis was opgericht (het hakenkruis), dat vijandig is aan het kruis van Christus. Zijn ernstige teleurstelling sprak de Paus er over uit, dat men, ook in Italië, de meest heilige dingen met de voeten treedt. Zoo was er met deze Kerstdagen heel wat schaduw en het jaar 1938 eindigt zijn loop met sombere perspectieven voor het nieuwe jaar. ALGEMEENE BEGRAFENISVEREENIGING „DEN HELDER" Goedgek. bij Kon. besluit 27 Juli 1934 No. 31 Uitvoerder: J. C. HUBER, Hoogstraat 41 - Tel. 614 BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: „Geldhonger" en „De Piloot verdwenen". Eialto, Spoorstraat half 8: „I'll Take Romance" en „Het Meisje van Gisterennacht". Witte-Bioscoop, Koningstraat, half 8: „Een Pracht Exemplaar van een Man" en „De Man die tweemaal leefde". Woensdag 28 December. Musis Sacrum: Filmavond Alg. Bond van Bouwvakarbeiders. Opgenomen om 8. uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 75G.9 Temperatuur lucht 3.7 Wind richting N.W.; kracht 4 Licht op 4 u. 33 Auto door gladheid geslipt. Een auto, die Zondag van den Parallelweg naar de Spoorstraat wilde rijden, is door de gladheid van den weg geslipt en tegen het he: van het Julianapark gereden. De auto werd niet beschadigd. Het hekje werd echter vernield. Een slachtoffer van het ijs. Een bewoner van de Hoogstraat had gis terenmiddag het ongeluk zoo onfortuinlijk op het ijs te vallen, dat hij zijn pols brak. Een officier van gezondheid heeft de eerste hulp verleend, waarna de man naar een dokter is gezonden, om verder behandeld te worden. Vechtpartij aan den Dijkweg. De bewoners van een perceel aan den Dijk weg, die onder den invloed van sterken drank verkeerden, hebben een onderlinge ruzie uit gevochten. Toen de politie ter plaatse ver scheen was de vechtpartij afgeloopen. Waterleidingen gesprongen. Gedurende de laatste drie dagen zijn een zevental waterleidingen gesprongen in per- ceelen, waarvan de bewoners niet thuis wa ren. De politie verschafte zich toegang tot deze woningen en sloot de hoofdkraan. Het een en ander ging nogal met waterschade ge paard.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5