Jan Langedijk kampioen van Noord-Holland Smoke Trail Eaters in Berlijn Klaas Schenk de man op den korten afstand Voet balmenu De Bergenaar Akerboom goede tweede fakemmen yVJdeüe^c Gonda Donker wint in Nieuwe Niedorp voor as. Zondag Klacht van een voetballer Tien wetten voor den sportieven voetballer De IJsclub „Eendracht maakt Macht" te Anna Paulowna, die in historische tij den, toen ijswinters schering en inslag waren, zekeren faam verwierf door haar felomstreden en drukbezochte wedstrijden- om-geld, was thans voor 't eerst in de ge legenheid een amateurwedstrijd te ver rijden. Dit nieuwe blad in haar geschied boek kan met gulden letters worden be schreven. De Noord-Hollandsche kam pioenschappen toch, die Zondag op het immense ijsvlak van het Oude Veer werden verreden, zijn in alle opzichten geslaagd. Langedijk kampioen. Wat al lauweren Jan Langedijk mag hebben behaald, een provinciaal kampioenschap werd door de ijslooze winters nimmer zijn deel en het lag voor de hand, dat hij zich de kans om den titel nu, in eigen provincie, te verwerven, niet zou laten ontgaan. Op fraaie wijze heeft Langedijk het kampioenschap in de wacht ge sleept door op 2 afstanden als eerste en op het derde nummer als tweede te eindigen. Het publiek, dat in getale van rond 1200 man de baan omzoomde, genoot met volle teu gen van Langedijk's fraaie rijden en was niet karig in zijn blijken van medeleven met den sympathieken provinciegenoot. De winnaar op 't Oude Veer, Jan Langedijk Maar toen Langedijk op het tweede nummer de 500 meter de vlag moest strijken voor den plaatsgenoot Klaas Schenk, bleek het bloed toch te kruipen, waar het niet kon gaan. Intusschen herstelde Langedijk deze schade ruimschoots door de 1500 meter in den aan vang feilloos te winnen, maar 't is een feit, dat de nederlaag van Langedijk op de 500 m een element van spanning den strijd bracht, dat niet was voorzien. De Bergenaar Aker boom immers reed op alle nummers even con stant en vergaarde door telkens in de prijzen te vallen, zooveel punten, dat één val op de 1500 m Langedijk den titel had kunnen kosten. Jan's supporters waaronder de enthousiaste burgemeester van Oudkarspel waren dan ook niet gerust vóór de heele wedstrijd was afgeloopen. Anna Paulowna sloeg met een deelname van 12 rijders waaronder enkele der beste krach ten niet eens een slecht figuur. De vraag dringt zich op hoe het K.N.S.B.- wedstrjjdwezen „tot de massa" kan worden gebracht. De 5000 nieter. Om 11 uur werd met den langsten afstand begonnen. We kregen al dadelijk Langedijk aan den start en Klaas KaanAz. uit de Wie- ringerwaard had de weinig te benijden taak het er eenigszins dragelijk tegen hem af te bren gen. Dit lukte Kaan vrij goed, want door 10 sec. sneller te rijden dan Zaterdag in Utrecht, voorkwam hij nog juist, dat Langedijk hem „lapte". Prachtig regelmatig ging Langedijk over de baan. Voor een ronde (precies 500 meter) had hij voortdurend tusschen 56 en 58 seconden noodig en zoo bouwde hij' rustig en zeker aan zijn totaal tijd, die, dat was duidelijk, op zijn speciale nummer, de lange baan, onbetwist de beste zou zyn. Alleen Akerboom, die met K. Schenk na enkele ronden al afgerekend had, wist hem aardig te benaderen en werd tweede. Strijbis uit de Woudmeer werd goede derde. De rest lag ver achter. Toch was het ryden dier mindere goden niet geheel onaantrekke lijk. Met de manier, waarop J. O. van IJzen- doorn er met de regelmaat van een kjok als eenige met de voor dit werk niet geëigende Frieache schaatsen over heen trok, won hy a"6r sympathie en zijn vaste slag, alsmede zijn tijd verraden een mate van aanleg, die zeker voor ontwikkeling vatbaar is. De 500 meter. Terwijl het weer intusschen nog mooier was geworden dan het op dezen uitgezochten dag KLAAS SCHENK als voetballer. toch al was en 't pu bliek in steeds groo- ter getale opkwam, werd om kwart voor twee met den kortsten afstand, de 500 m, oegonnen, Nadat H. J. Wai- boer van A. D. Kaan had gewonnen, kwa men Langedijk en Akerboom aan de beurt. Zooals te verwach ten was, won eerst genoemde, maar zijn tijd liet inderdaad zien, dat hij dit baan tje niet zoo vlot had getrokken als hij dat gewoon is. Met zijn 50.2 bl^ef hij lanj eerste, maar juist in de laatste serie werd ny onttroond. K. Kaan en K. Schenk startten hierin, 't Was bekend, dat 't Schenk een lief ding waard was om de korte .baan zijn specialiteit voor zijn rekening te ne men. Hij gooide die eene ronde er dan ook met al zijn kracht uit en smaakte werkelijk het genoegen met een fraaien tijd van 49.9 Langedijk te onttronen. De stoere voetballer- athleet-schaatsenrijder, die van zijn voetbal? knie het heele jaar al een remmenden invloed ondergaat, werd dit succes van harte gegund, gund. De 1500 meter. tenslotte gaf Langedijk weer ruimschoots ge legenheid de waarde van zijn uithoudingsver mogen en fraaien stijl te doen gelden In zijn rit tegen Schenk noteerde hij 2 min. 40.6, waarbij Schenk ruim 9 seconden achter moest blijven. Langed.jk's tijd was vry scherp en het strekt Akerboom en den jongen De Ko ning tot eer, dat ze in hevigen tweekamp een tijd maakten, die hun de tweede en derde plaats verschafte en Schenk naar de vierde plaats terugdrong. In 'hetalgemeen klassement wrrd Lange- dij eerste eri kampiben mét als tweede Aker boom. Schenk werd nog juist derde vóór De Koning, die wel op 2 nummers (de lange banen) betere rijden had gemaakt, maar bij de puntendeeling (alle tijden tot 500 meter herleid) door Scnenk's sublieme kortebaan- zege naar de vierde plaats werd afgeschoven. Prijsuitreiking. De voorzitter van Eendiacht Maakt Macht, de heer V. Kaan, bracht na afloop in Veer- burg dank aan den KNSB voor het toewijzen van deze kampioenswedstrijden. Hy memo reert de welkome hulp van den bondsafge- vaardigde, Jhr. H. van Foreest, alsmede de groot i steun van den eer van Loo uit Oud karspel, waardoor de wedstrijd zoo vlot en sportief kon v^rloopen. Met een toepasselijk woord overhandigde spr. daarna de prijzen. Langedijk kreeg de kampioensbeker en onder stormachtig applaus wenschte de heer Kaan de sympathieke Noord Hollander veel succes op zijn wedstrijden in den vreemde. Spr. complimenteerde Schenk even eens van harte en legde er den nadruk op hoe weinig deze door zijn blessures heeft kunnen trainen. De heer van Foreest legde namens den KNSB getuigenis af van de puike organisatie van dezen wedstrijd, doch 'n eg de aan hem bewezen dank over op den heer van Loo. Deze voerde daarna het woord, onderstreepte het welslagen van dezen eersten dag in Anna Pau lowna en huldigde zijn plaatsgenoot Jan Lan gedijk. Het hoofd der schooi, de heer C. J. ".lol dank te de IJsclub, dat deze allereerst aan de school jeugd een wedstrijd had tocb. dacht. Tenslotte klom Burgemeester Wijnveldt op een rtoel om zijn vreugde te uiter over de overwinning van Jan Langedijk. Op geestige wijze schetste d( bui ge vader van Oudkarspel hoe zenuwachtig hij, evenals de heer van Loo, geweest was na Schenk's zege op de 500 meter en tenslotte ontlokte hij de zaal een warm applaus voor de moeder en (aanwezige) vader va:. Jan Langedijk, die zoo met hun zoon mee leven en zich zooveel voor hem hebben ge troost. Een intiem diner besloot dezen welgeslaag den dag. Burgemeester Mijnlieff bracht het grootste gedeelte un den dag op de baan door en leef de zichtbaar mee. De volledige uitslagen luiden: 5000 meter: t. J. Langedyk, Oudkarspel, 9 min. 23,8 sec. 2. J. Akerboom, Bergen, 9 min. 35.8 sec. 5. M. Strijbis, vVoudmeer, 10 min. 0.2 sec. 4. Jac. de Koning, Hoorn, 10 min. 22.8 sec. 5. K. Kaan Albz., W.waard, 10 min. 25 sec. 6. K. Schenk, A. Paulov na, 10 min. 39 sec. 7. J. Jansen, Oudkarrpel, 10 min. '47 sec. 8. J. O. van IJzendoorn, A. Paul., 10 min. 48.4 9. H. J. Waiboer, A. Paul., 11 min. 14 sec. '0. A. D. Kaan, Julianadorp, 11 m'n. 16 sec. LU C. Spaans, W.waard. 11 min. 36.4 sec. 12! J. Dekker, Barsingerhorn, 12 min. 57.4 sec 500 Meter: 1. K. Schenk, 49.9 sec. 2. J. Langedyk, 50.2 sec. 3 J. Akerboom, 51 sec. 4! Jac. de Koning, 52.6 sec. 5. K. Kaan Albz.. 55.4 sec. 6. M. Strijbis. 56 sec. 7. J. Jansen. 57.4 sec. 8. H. J. Waiboer, 58 sec. 9. J. O. van IJzendoorn, f.4 sec. 10. A. D. Kaan, 59.4 sec. 11. C. Spaans, 60.2 sec. 12. J. Dekker, 62.3 sec. 1500 Meter: 1. J. Langedyk, 2 min. 40.4 sec. 2. J. Akerboom, 2 min. 44.3 sec. 3. Jac. de Koning, 2 min. 49.1 sec. 4. K. Schenk, 2 min. 49.6 sec. 5. M. Strijbis, 2 min. 52.6 sec. 6. K. Kaan, Albz., 2 min. 56.6 sec. 7. J. Jansen, 3 min. 01,4 sec. 8. J O. van IJzendoorn, 3 min. 03 sec. 9. C. Spaans, 3 min. '9 sec. 10. A. D. Kaan, 3 min. 09.6 sec. 11. H. J. Waiboer, 3 min. 17.2 sec. 12. J. Dekker, 3 min. 30 sec. Totaalklassement: 1. J. Langedijk, 159.74 punt. 2. J. Akerboom, 163.34 punt. 3. K. Schenk, 170,33 punt. 4. Jac. de Koning, 171,24 punt. 5. M. Strybis, 173,73 punt. Mevr. SchenkBakker werd tweede. De eerste Kerstdag door de Vereeniging „IJs- en Volksvermaak" uitgeschreven natio nale wedstrijden in het hardrijden voor dames amateurs om den Niedorper ryd-wisselbeker, aangeboden door burgemeester P. Pluister, hadden het volgende resultaat: 500 Meter: 1. Mej. Gonda Donker (Ilpendam) 37.6 sec. 2. Mevr. SchenkBakker (Wieringerwaard) 1 min 14.8 sec. 3. Mevr. HulscheHeye (Kijkduin) 1 min. 17 sec. 1000 Meter: 1. Mej. Gonda Donker (Ilpendam) 2 min 2.2 sec. 2. Mej. Joop Gayaard (Nieuwe Niedorp) 2 min. 35.4 sec. 3. Mevr. SchenkBakker (Wieringerwaard) 2 min. 43.8 sec. Algemeen klassement: 1. Mej. Donker. 2. Mevr. SchenkBakker. 3. mevr. HulscheHeye. 4. Mej. Gayaard. BOVENKARSPEL. Vrijdag werd te Bovenkarspel een hard rijderij op de kortebaan gehouden voor man nen. Uitslag: 1. J. Muskee, Enkhuizen; 2. Jb. Zwaan, Broekerhaven: 3. B. Planting, Enk huizen; 4. D. Deen Mz., Bovenkarspel. ST. PANCRAS. St. Pancras, 24 Dec. De alhier gehouden hardrijwedstrijden hadden tot uitslag: 1. G, Groen Wz.r 2. H. Wièdijk; 3. C. Groen Tz. 4. W. Keizer. BARSINGERHORN. Barsingerhorn, 24 Dec. De uitslagen van de alhier gehouden hardrij wedstrijden waren: 1. W. Boterman; 2. K. Spaans; 3. H Schrieken. Heeren hardrijden: 1. J. Sleutel; 2 D. Schenk; 3. H. Anjema; 4. D. Marees. SCHAGERBRUG. Schagerbrug. De uitslagen van de alhier gehouden wedstrijden in het hardrijden waren 1. H. de Graaf; 2. J. Nieuwenhuizen; 3. W Mosk. WizltemieJti, DERKSEN LID DER A.S.V. „GERMANLV Naar wy vernemen is Jan Derksen, de amateur-sprinter, die tydens de wereldkam pioenschappen in September j.1. te Amster dam zulk een uitstekend figuur sloeg, sinds kort uit Zwolle naar Amsterdam komen wo nen, waar hij lid is geworden van de A.S.V „Germania". Voor deze vereeniging, welke reeds verschillende goede renners naar voren bracht en thans nog in haar midden heeft, is dit een welkome aanwinst. MARIA LENK BENADERT HET RECORD VAN JO WAALBERG. De Braziliaansche kampioene, Maria I-enk, zwom de 200 meter schoolslag in den prach- tigen tijd van 2 min. 57 sec., waarbij zij slechts 0.1 seconde boven het wereldrecord van onze landgencote Jo Waalberg bleef. Jo Waalbarg vestigde dit wereldrecord tijdens wedstrijden te Gent op 2 Octobor van het vorige jaar. DE ACADEMISCHE WINTERSPELEN. Voor de zesde Academische winterspelen, die van 1926 Februari te Trondhjem in Noorwegen, worden gehouden, zijn tot nu toe de inschrijvingen van de volgende 12 landen ontvangen: België. Finland, Polen. Frankrijk, Neder land. Duitschland, Letland, Portugal, Zwe den, Hongarye, Noorwegen en Zwitserland. Metca'fe ivel beschikbaar in 1940 De Australische athleet ack Metcalfe heeft medegedeeld, dat op zyn -'eelneming aan de Olympische Snelen in 1940 te Helsinki niet be hoeft te worden gerekend. Tot de spelen 1936 te Berlijn was Metcalfe houder van het wereld record hinkstapsprong met een afstand van 15.78 m., maar tijdens de Spelen bracht de Japannees Taimia, die Olympisch kampioen werd, het on 16 m Metralfe verwierf toen de bronzen medaille. Metcalfe is ook Australisch recordhouder in ver- en hoogspringen Momenteel maakt een sterke Canadeesche ijshockey-ploeg, de „Trail Smoke Eaters" een tournée door Europa met als einddoel de wereldkampioenschappen in Zwitserland in Februari a.s. Deze tournée belooft een groot succes te worden, getuige de fraaie resultaten welke de vorige week in Den Haag tegen de „Europeesche" ijshockey-virtuozen behaald werden. Hierbij een foto van het „Wonderteam", dat sterk favoriet is voor den hoogsten titel op ijshockey-gebied. De Canadeesche ijshockeyploeg, de trail Smoke Eaters, sloeg te Berlijn een team van de Duitsche hoofdstad met 5—1. Op tweeden Kerstdag speelden de Smoke Eaters tegen een Duitsche ploeg. Ditmaal wonnen de Canadee- zen met 91. (30, 40, 21). TxLaAdenAfioJit NIEUW WERELDRECORD VERSPRINGEN Juan Broceras sprong met Mineral 7.65 meter. Tijdens een concours hippique te Buenos Aires vestigde de Argentijnsche ruiter Juan Broceras een nieuw „wereldrecord" vèrsprin- gen. Op zyn paard „Mineral" sprong hij een afstand van 7.65 m. en verbeterde daarmede het oude record, dat op naam stond van den Franschen luit. de Castries, met 15 cm. Luit. de Castries had het in 1933 tijdens het con cours hippique te Spa gevestigd op zijn paard „Tenace". Noch vanwege den KNVB, noch van wege den NHVB zyn voor Zondag a.s. (Nieuwjaarsdag) wedstrijden vastge steld. In verband met de programma storing (wegen,, ys ver maak) i„ het ech ter wel mogeljjK, dat enkele wedstrijden zullen worden ingelascht. NASLEEP SCHAGEN—M.F.C. Leek het eerst of de onregelmatigheden in den nu al weer vele weken geleden gespeel den wedstrijd SchagenM.F.C. zonder ge volgen zouden blijven en verkeerde men in sommige kringen in de meening, dat de zaak wegens de slappe leiding naar den doofpot was verwezen, thans kunnen we mededeelcn, dat hier zeer zeker van een muis met een staart sprake is. Dezer dagen zijn de verschillende betrokkenen door de strafcoinmissie gehoord, zoodat eerstdaags een uitspraak is te verwachten. Hoe de uit spraak zal zijn, is natuurlijk nog niet te zeggen. Wel heeft men den indruk gekregen, dat de uit het veld gestuurde M.F.C.-spelers hun straf niet zullen ontloopen. DOELNETTEN. Gelukkig dat ze niet allemaal zoo zijn Ik zit me dood te kniezen by al die barre kou en ik gaf wat als dat vriezen maar eens wat mind'ren wou Ik noem het zco geen leven, het is 'gewoon een straf! Ik zit van kou te beven, myn voeten vriezen af! De velden zijn bevroren, dat noemen velen fy n Ik mag er niet van hooren, want heel mijn hart doet pijn: geen voetbal, geen verslagen, geen voetbalnieuws en zoo, ik voel, vol onbehagen, mij als een Eskimo De zaak zij my gestolen, die schaatsen rij dery. dat mimer-ommedoien brengt my tot razernij! Geef my maar weer mijn krantje net voetbalnieuws, compleet, uit heel ons kikkerlandje, al 't voetballief en -leed! Een mensch kan veel verdragen, dat is al lang bekend, maar nu moet ik toch klagen: geef mij toch maar de Lent' 't Is niet om uit te hou'en, nyn neus lijkt een fontein: k ben maar steeds verkou'en Jat noemt de massa fijn. King Soccer ligt aan banden ook effetjes ec rtrop! k heb nou niets om handen n kan myn pret wel op. /ant voetbal is mijn leven, ijn vreugde en mijn lust, rnrvoor wil ik zelfs geven 3 schoonsteZondagsrust. JAN A. WANSINK, i"> („De Sportkroniek"). Doelnetten zijn een uitvinding van den archi tect ir. Joh. Brody, die in November 1934 op 76-jarigen leeftijd te Liverpool overleed. Zij werden voor het eerst toegepast in 1891 ter gelegenheid van den wedstrijd Noord-Enge- land tegen Zuid-Engeland. Sindsdien verspreidde hun gebruik zich over geheel Engeland en daarna over de geheele wereld. De spelregels schrijven doelnetten niet im peratief voor, zij bepalen er zich slechts toe het gebruik sterk aan te bevelen. Volgens de bepalingen van den K.N.V.B. zijn de vereenigingen verplicht de doelen van doel netten te voorzien. Zij behooren van touw ge maakt te worden. Doelnetten van kippengaas of metaal zijn verboden, wel is waar zijn zij duurzamer, dat hard ingeschoten ballen in het speelveld kunnen terugspringen. Voetbaljaarboekje 1938'39). TERREINEN MET LICHTINSTALLATIES. In de laatste jaren heeft men op verschil lende terreinen licht-installaties aangebracht. Het doel is tweeërlei: Den spelers, geduren de de wintermaanden gelegenheid te geven 's avonds, na afloop van hun dagtaak, te oefe nen en voorts avondwedstrijden te houden. Momenteel beschikken de navolgende ter reinen over dergelijke installaties voor het hou den van avondwedstrijden: Olympisch Stadion, V.U.C., Go-Ahead, „Haar lem", Eendracht, A.F.C., Hercules, Friesland, Vitesse en Naaldwijk. 1. Eerbiedig Uw tegenstander. Betracht rechtvaardigheid en billijkheid. Een onsportief optreden zal Uw eigen genoegen in het spel bederven. 2. Wees niet uit Uw humeur na een nederlaag, noch overmoedig of hoo- vaardig na een overwinning. 3. Respecteer de beslissingen van den scheidsrechter, qok, indien gij meent, dat zij onjuist zijn. Een scheidsrech ter, die nooit fouten maakt, moet nog geboren worden. 4. Volg de aanwijzingen van Uw aan voerder zonder meer op. Bedenk, dat het zjjn plicht is leiding te geven aan het spel van Uw ploeg. 5. Wees loyaal ten opzichte van de ploeg, waarin ge speelt. Geeft U ten volle gedurende den heelen wedstrijd en zijt gjj niet in goede lichamelijke conditie, dan be voordeelt gy Uw ploeg door Uw plaats aan een ander af te staan. 6 Verwacht beterer resultaten van Uw spel, alleen door meer oefening, meer opfferingen en beter inzicht in het voetbalspel. 7. Stel er een eer in moeilijkheden te overwinnen, mopper niet op omstan- digheden, waaraan toch niets te ver anderen valt (slechte weersgesteld heid, slecht terrein, onvoldoende lei ding), doch neem de dingen, zooals ze zjjn. 8 Draag er toe bjj de goede stemming onder Uw ploegenooten te onderhou den en te bevorderen; bederf Uw eigen genoegen en dat van anderen niet door te klagen. 9. Wees stipt in Uw afspraken. 10. Sportman te zjjn is een eerenaam. Toon dus ook buiten het voetbalveld zelfbeheersching. „Voe t bal jaarboek je"

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 7