DE LAMP België op een politiek keerpunt in de Woestijn Eigen rechter Radioprogramma Hopelooze verdeeldheid bij de Socialisten K.LM.-toestel bracht rouw op Urk door Ethel M. DeW Laatste telexbericht Blum triumphator Emile van der Velde overleden Door vuurzee bedreigd Uit onze omgeving SPAAK ZOCHT NAAR EEN GE NEESMIDDEL. HET MEEST VOOR DE HAND LIGT: EEN AUTORITAI RE DEMOCRATIE! Als is dan minister Spaak niet afgetreden en hoort men de laatste dagen weinig meer van parlemen taire crisis in België, de toestand blijft hoogst onzeker. Onze Zuider buren beleven momenten van groot belang voor de toekomstige politieke oriënteering. In het hier volgend artikel zullen wij uiteen zetten, waarom de voorspelling, dat Bel- gaat in de richting van een auto ritaire democratie, niet te gewaagd is! Er wordt hooge politieke strategie gevoeixi in Brussel en de heer Spaak is in die kunst een ervaren meester. De minister? behandelen nog de loopende affaires, maar voor het overige besteden zij al den hun resteerenden tijd aan kwesties van partij- politeken aard. Niemand weet precies, waar het schip van staat nu heenvaart. Welke maatregelen genomen worden om de tekorten in de staatkas aan te vullen en te voorkomen, dat nieuwe belastingen moe ten worden opgelegd; hoe men zal vermij den, dat nieuwe uitgaven van belang zul len worden gedaan, men weet er niets van, men hoort er niet over: alle ministers hebben het druk met de afbakening van hun partij-politiek terrein en daaraan wor den nu de hoogere staatsbelangen onder geschikt gemaakt Op zoek naar geneesmiddelen! Spaak is druk doende voor dokter te spelen en... tijd te winnen! De zaak Burgoss hangt nog altijd als het zwaard van Damocles boven zijn hoofd. Spaak deelde in den Senaat mede, de on derhandelingen met Burgos te zullen be ginnen. De socialistische partij besloot, dat de socialistische ministers niet moes ten heengaan, zoolang de door het congres genomen besluiten niet zijn overtreden, want aan den bestaanden toestand is door de onderhandelingen met Burgos nog niets veranderd, aldus redeneeren zij. Dat wil dus zeggen, dat de Belgi- sché regeering, indien zij haar so cialistische ministers wil behouden, onderhandelingen met Burgos kan voeren met de bedoeling echter, die nooit te laten slagen. Dat is grove onzin en Spaak voelt dat wel Daarom heeft het er allen schijn van, alsof de onderhandelingen spoedig tot resultaten zullen leiden en dat Spaak tegenover de Kamers woord zal houden! Naar een autoritaire democratie? Wat er dan volgen zal, is een kwestie, die geheel zal staan in het teeken der heerschende ideologische tegenstellingten. Het is duidelijk, dat de bekwame Spaak bezig is den beschikbaren tijd te gebrui ken om zich boven die tegenstellingen te plaatsen, door het opnieuw handhaven van een zuiver grondwettelijke macht in den geest van een autoritaire democratie. Hoe hij dat zal goedpraten tegenover zijn par tijgenooten is een tweede vraag, waarop niemand antwoord kan geven. Burgos is Spaak als een struikel blok voor de voeten gegooid door zijn eigen partijvrienden, die hem gaarne zouden zien vallen. Om hun dat genoegen niet te gunnen, blijft hij nu zoo lang mogelijk zitten. Hij speculeert daarbij op het pathe tische oogenhlik, waarop het veto over scheiden van het bewind zal worden uitgesproken. Dan zal hij, met zijn groot redenaarstalent, toe spelingen maken op de belangrijke posities, die de socialisten zullen op geven; dan zal hij den toestand, die voor de reactie gunstig kan wor den, schilderen: een mogelijke Ka merontbinding, nieuwe verkiezingen, waarbij de katholieken versterkt in de Kamer zullen komen, omdat zij rekenen op een verlies van Rex te hunnen gunste; kortom een gron dige wijziging van het politieke aspect, waarbij de socialisten geen zijde zouden spinnen De scherpe scheiding tusschen Walen en Vlamingen, die op het laatste socialisten- coigres weer eens duidelijk aan het licht hl-ad, bewijst de ernst der zaak van de hervorming in het kader van Spaaks op vattingen inzake de nationaliteienkwestie. Die opvattingen zijn geleid door zuiver Belgisch-nationale principes en stellingen. Zij moeten in zekere mate voldoening ge ven aan de eischen der Vlaamsche socia listen op taalgebied, om ze daarna te kun nen inlijven in het betrouwbare bloc van. Belgische nationalisten. Spaak zal deze groote volksgroep in België trachten te bevredigen en dat is een van de redenen ian zijn succes in Vlaamsche socialisti sche kringen. In die kringen voelt men ook zeer goed, dat het steeds uitstellen van die noodige diepe hervormingen ook de pijnlijke kwestie der werkloosheidsverzeke ring behoort daartoe op den duur een oorzaak zou kunnen zijn van den onder gang der democratie in België. Dit punt houdt nauw verband met den strijd de/ Vlaamsche socialisten tegen de Vlaamsche- verbonders, die zich meer in de richting der totalitaire staatsopvattingen bewegen. In dezen gedachtengang kunnen de Waal- sche socialisten zich niet verplaatsen, om dat in Wallonië deze vinnige nationaliteiten strijd een onbekend iets is. Maar daarin schuilt ook de reden van hun steeds sterker wordende drang naar scheuring en daarom is het, dat de Vlaam sclie socialisten aanhangers zijn van de regeering-Spaak en desnoods de groep van VanderVelde zullen laten varen. Voor de partijleiding is dit een onaan genaam verschijnsel. Doch uit dat alles blijkt voor welke belangrijke beslissingen de Belgische politiek aanstonds zal komen te staan, beslissingen, die een historische gebeurtenis zullen zijn in de geschiedenis des lands! Tienjarige jongen door staart- steun getroffen en gedood. Toen Zaterdagmorgen het langver wachte K. L. M. toestel met post en levensmiddelen op Urk kwam lan den, is de vreugde over de eindelijke verlossing van het eiland uit zijn isolement, bedorven door egn tra gisch ongeval. Bij het neerstrijken op het ijs is de 10-jarige Gerrit Snoek, die met een veertigtal andere belang stellenden naar de landing stond te kijken, door den*staartsteun van het vliegtuig geraakt. Hij viel bewusteloos neer en de op het landingsterrein aanwezige burgemeester van Urk, de heer Keyzer, liet onmiddellijk me dische hulp ontbieden. Toen de geneesheer arriveerde, bleek het knaapje echter reeds te zijn overleden. De P H. - O T O. is zooals reeds gemeld, een Fokker F 8 vliegtuig, dat geen staart- wiel, maar een staartsteun heeft. De ma chine werd bestuurd door den ervaren ge zagvoerder P. Both, die van 't ongeval niets gemerkt heeft. Het terrein was met twee vlaggen afgezet, wat blijkbaar niet voldoen de was om deze afzetting uit de lucht te kunnen waarnemen. Gewoonlijk bevinden dergelijke aanwijzingen zich horizontaal op den grond. De directie der K. L. M. heeft de ouders van het slachtoffer haar deelneming met het ongeval betuigd. Feuilleton 11. Ze ging dus zonder verdere tegenwerpingen. Wat hem betreft, hij kuste haar op zijn ge wone, wellustige wijze. „Wel te rusten, lieveling," zei hg luchtig jes, „blijf om mijnentwil maar niet wakker, want als ik dien ouden Arabischen nachtuil heb afgepoeierd, zal ik nog wel een sigaar bljjven rooken. Word maar niet ongeduldig, ik zal niet lang wegblijven." Ze wendde zich koel van hem af. Had ze ooit ongeduldig naar zijn komst verlangd? Trotsch en met opgeheven hoofd ging ze de tent in. Maar toen ze alleen was kwam de reactie. Ze sloeg de handen ineen en trachtte het oude, ondragelijke, angstige voorgevoel meester te worden, dat zelfs door de toover- achtige omgeving nooit tot zwijgen had kun nen worden gebracht. Wat deed ze temidden van al die heerlijk heden met een man d.en ze niet liefhad? Was het niet alsof ze was binnengeslopen? Hoe lang zou 't nog duren eer haar tegenwoordig heid werd ontdekt en ze vol schaamte en bit terheid werd uitgestooten in de buitenste duisternis. En nog een andere gedachte kwam bij haar op; maar ze trachtte die met kracht terug te dringen. Ze had die nooit den vrijen loop yelaten. Die behoorde bij dat andere leven dat ze niet langer had kunnen verdragen Nut teloos berouw en onbevredigde verlangens die moest ze van zich afzetten. Ze had haar lot gekozen en moest het dragen. En wat er ook mocht gebeuren, ze zou haar plicht doen. Ralph zou het nooit weten, zelfs niet vermoeden en die andere... zou het even min te weten komen. Dat was maar een voor bijgaand iets geweest. Hij had zijn eerzucht en trachtte die te bevredigen. Voor iets anders was in zijn leven geen plaats. Ze had hem een blik laten slaan in haar hart, maar dat was maar heel even geweest en hij was 't mis schien al lang vergeten. Ze was bijna zeker ge weest, dat hij 't vergeten had en dat wenschte ze ook van harte. Hij was binnengedrongen in haar vesting, maar alleen de buitenste om- manteling was gevallen. Het eigenlijke fort had hij niet bereikt. Tot zoover zou geen en kele man komen en zeer zeker niet degeen aan wien ze zichzelf had gegeven en geen ander zou de kans krijgen. Ze was zoo zeker, zoo heel zeker van zichzelf. Ze hield haar hart ge sloten voor een ieder en zoolang ze dat deed, redeneerde ze bij zichzelf, kon ze nooit diepe smart voelen. Maar toen de wonderlijke muziek van den stroom haar in slaap zong, rees voor haar ver beelding een gelaat op dat ze kende, donker, flink en vastberaden en het liet zich niet ver- drijyen. Wat zou hij vannacht doen? Dwaalde hij misschien rond tusschen de bazars in de een of andere vermomming om de geheimen uit te vorschen van het vfeemde Indische ras, dat hem in zijn netten had gevangen. Ze trachtte zich dat verborgen leven van hem voor te stel len, maar ze kon het niet. Die open, eerlijke oogen en dat kalme onbewegelijke gelaat hiel den haar vast en verijdelden iedere fantasti sche voorstelling. Van één ding was ze zeker hij mocht anderen van de wijs brengen, maar haar zou hij nimmer bedriegen, ze zou hem vast en zeker herkennen, hoe hij zich ook had vermomd. Zij was er zeker van, dat ze hem herkennen zou aan die ernstige, strenge oogen die niemand die hem kende, ooit zou vergeten Zoo dwarrelden haar gedachten, tot eindelijk de slaap kwam en het vi-ioen week. Het laat- Tt wat ze zich herinnerde was het geluid van Zijn motie aanvaard. Elders in ons blad namen wij heden een bericht op over de oneenigheid in de Fran- sche socialistische partij. Gisteravond is gestemd over de motie Blum en Faure Nadat nog ©enige sprekers, n m Grombach op het congres der Fransche socialisten het woord hadden gevoerd, werd tot stemming over de buitenlandsche poli tiek overgegaan Blum behaalde 4.322 stem men, Paul Faure 2837 en Gukowsky GO stem men. Er waren 1014 onthoudingen, terwijl er 181 stemgerechtigden afwezig waren. De motie tegen de wetsdecreten en de re geering van Daladier verkreeg 7.61G stóm men. Om kwart over drie ging het con gres uiteen. De leider der Belgische socialisten. Vanochtend om half zes is de leider der Belgische socialisten, Emile Van der Velde overleden. Zondag heeft Vandervelde met zijn vriend Louis de Brouckere, den voorzitter van de Tweede Internationale, het noenmaal ge bruikt in het gebouw van de socialistische partij. Des avonds werd Vandervelde, na een bezoek aan een bioscoop, onwel. Sedert Maandagavond half elf was hij buiten be wustzijn geweest. De Belgische politicus, jurist en schrijver, Emile Vandervelde, is 73 jaar oud geworden. Reeds od 20-jarigen leeftijd trad hij toe tot de arbeidersbeweging. In 1894 werd hij lid van het parlement, in 1914 minister van staat. In de oorlogsjaren was hij minister zonder portefeuille en minister voor de le vensmiddelenvoorziening. In 1917 en 1918 was hij lid van den raad van oorlog. In 1918 werd hij minister van oorlog, terwijl van 1925 1927 de portefeuille van buitenlandsche za ken had. Tot Januari 1937 was hij in de re geering van Van Zeeland minister v. volks gezondheid. Een radicale manier van geld innen. J. J. de V. te Groningen, die aan J. T. aldaar een auto had verkocht, kon het grootste gedeelte van het geld niet los krijgen, omdat T. niet tevreden was over de hoedanigheden van den wagen. De N. nam zijn kameraad, den caféhouder W. D. in den arm en het gelukte hun dezer da gen op eèn slinksche manier T. in het café van D. te lokken, waarbij ook de hulp was ingeroepen van den chauffeur H. K. Toen de kooper van de auto in het café kwam, werd hij plotseling bedreigd met een mes en de woorden: ,Als je niet be taalt steken we je dood'". Hierop werden hem de kleeren van het lijf gerukt en zijn horloge en portemonnaie ontrold. De aan gevallene ging op de vlucht en stelde de recherche van een en ander in kennis. De daders zijn gevat en aan de Justitie uitgeleverd. Rotterdammers moesten zich ijlings redden. In den nacht van Zaterdag op Zondag is om half twee brand uitgebroken op de tweede verdieping van pand 50 aan de 2e Lombardstraat te Rotterdam, bewoond dooi de familie J. J. Delil. De brand is vermoedelijk te wijten aan het feit, dat er vuur uit de kachel is geval len. De bewoners hebben zich in allerijl in veiligheid moeten stellen, daar het vuur in razende snelheid om zich heen greep, zoodat ook weldra de zolderverdieping in lichter laaie stond. Hoewel direct eenige slangenwagens in dienst zijn gesteld, men niet kunnen voorkomen, dat het eveneens oversloeg naar het belemien pand 48, waarin is ondergebracht het p huis van den heer VV. Mannee. Hierin lagen groote voorraüen grond ten opgeslagen, die een gretige prooi het vuur vormden. De brandweer kon niet verhinderen, de zolderverdieping en de tweede etage ge heel zijn uitgebrand. Het pakhuis en de voorraden van aen heer Mannee hebben veel brand- en water schade opgeloopen. Hier was alles verze kerd. VERDEDIGINGSWERKEN NOORDZEE KUST. De Rijkswaterstaat, in de directie Noord holland heeft titans bestek no. 37, waarvan 16 Dec. de aanbesteding plaats vond, gegund aan den laagsten inschrijver P. Daalders Aanneembedrijf N.V. te Alkmaar voor f39446.—. J Dit bestek bevat het onderhoud van de werken tot verdediging der Noordzeekust in de provincie Noordholland, ingevoige de wet van 15 Juli 1898, gedurende 1939, 1940 en 1941. De raming bedroeg f 45.000. WIERINGEN Burgerlijke Stand 17 tot en met 23 Dec. 1938. Geboren: Cornelis, zoon van J. Koelma en H. v. d. Berg; Reina Grietje, dochter van J. ten Bokkel en G. Wagemaker; Jan- sina Henderika, dochter van F. Liebe en D. de Bie; Cornelia Reinouwtje, dochter v. D. Tijsen en A. de Jager. Gehuwd: A. Cornelissen en A. Bakker. Overleden: P. Tijsen, m., 75 jaren, wed. C. Staaltjes; (te Alkmaar): Dirk Lont, 2 dagen, zoon van D. Lont en G. Snooij. Stempelen buiten de gemeente. Door den Minister van Sociale Zaken is toegestaan dat de in de Rijkssteunregeling opgenomen arbeiders die gedurende het tijdvak 24 December tot en met 2 Januari a.s. naar elders op familiebezoek zijn, bui ten de gemeente stempelen. Collecte. Aan de Ver. Nationale Reclasseering is vergunning verleend tot het houden van een collecte in deze gemeente op den a.s. Reclasseeringsdag. Ernstig ongeval op het ijs. De heer K. Mulder, wonende in de Belt alhier, kwam j.1. Zondag zóó ongeluk kig op het ijs te vallen, dat hij een zware hersenschudding opliep. Dr. Beeker, die ter assistentie was geroepen, achtte overbren ging naar zijn woning per ziekenauto nood zakelijk. De man was er ernstig aan toe. Sneeuwvermaak en stagnatie. De dikke sneeuwlaag welke vorige week met stil weer was gevallen, heeft vele Wiel ringers de arresleden voor den dag doen brengen. De rinkelende beltuigen ver oorzaakten een vrooliike stemming. Daar tegenover staat de last, welke de automo bilisten ondervonden. Vooral j.1. Zaterdag toen een sterke wind opstak, werden vele wegen, waarop de wind dwars stond, on begaanbaar. De winter heeft zoo z'n voor en tegen. IJspret verstoord. Mej. Anna Lont Jbd. te Westerland, kwam bij 't schaatsen rijden zoo ongelukkig op een schaats te vallen, dat zij een diepe snijwondi nh et been bekwam. Dr. Beeker moest hierbij zelfs hulp veideenen. KOEGRAS JULIANADORP. „De Sluipende Internationale". Dezer dagen werd in de zaal van het café „Prins Hendrik" van den heer A. Doorn, door het Instituut v. Arbeidersontwikke ling, afdeeling Julianadorp, een lezing met lichtbeelden gehouden, welke handelde over het fascisme, door den propagandist van het I.v.A.O., den heer de Graaf. Door bijna -onbegaanbare en geheel niet te befietsen wegen, was de belangstelling voor deze causerie niet groot. WOENSDAG M DECEMBBR 1M8. Hilversum I, 1875 en 415,5 m. Algemeen programma, verzorgd door de NCRV. 8.00 Schriftlezing, meditatie. 8.15 Berichten, gramofoonmuziek. (9.30—9.45 Geluk wenschen 10.30 Morgendienst. 11.15 Pianovoordracht en gramofoonmuaiek 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 „Quintolia" en gramofoonmuziek. 2.00 Gramofoonmuziek. 2.252.55 Christ. Lectuur. 3.00 Fluitvoordracht met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 3 45 Gramofoonmuziek. 4 00 zang met pianobegeleiding en gramo, foonmuziek. 4.45 Gelukwenschen. ö'oo Voor jongens en meisjes. 5.45 Orgelspel. (Ca. 6.30 Berichten). 6.30 Voor tuinliefhebbers. 7.00 Berichten. 7.15 Literaire causerie. 8 00 Berichten ANP, herhaling SOS-Beriehten 8A5 Christ. Kinderkoor „Zanglust" met piano begeleiding en gramofoonmuziek. 9.00 Kamerorkest ,,Ars nova et antiqua", solisten en gramofoonmuziek. 10 00 Berichten ANP, actueel halfuur. 10.45 Causerie „Lichaamsbouw en karakter". 11.00 Vervolg concert. 11 30 Gramofoonmuziek. 11.5012.00 Schriftlezing. Hilversum II, 301,5 m. VARA-TJitzending. 10.00—10.20 v.m. en 7.30 —8.00 VPRO. 8.00 Orgelspel (Ca. 8.16 Berichten). 8.30 Gramofoonmuziek. 9.30 Causerie „Onze keuken", 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor Arbeiders in de Continubedrijven, 11.40 Causerie voor de werklozen. 12.00 Fantasia. (Ca. 12.15 Berichten). 12.451.45 VARA-orkest. 2.00 Voor de vrouwen. 3.15 Voor de kinderen. 5.30 Gramofoonmuziek. 6.13 Zang en piano. g.286.30 Berichten. 6.40 Causerie „Crisisbeleid in enkele klein» democratische staten". 7.00 VARA-kalender. y 7.05 Felicitaties. 7.10 Vocaal concert met orgelbegeleiding. 7.30 Causerie „Tusschen Kerstmis en Nieuw» jaar". 8.00 Herhaling SOS-Berichten. 8.03 Berichten ANA, VARA-Varia. 8.15 Voor schakers. 9.15 VARA-orkest en soliste. 10.00 Berichten ANP. 10.05 „The Ramblers". 10.30 Orgelspel. 11.00 „Met wie(n) rel ik niet trouwen?", lezing. 11.20 Esmeralda. 11.5512.00 Gramofoonmuziek. WARMENHUIZEN, 24 Dec. Roode kool 2.10—4.10, gele kool 2.40, D. witte kool 22.30, uien 5.70, grove uien 5.30 Aanvoer: 27.700 Kg. roode kool, 900 K«;. gele kool, 10300 Kg. Deensche witte kool, 225 Kg. uien. ALKMAAR, 24 Dec. N.V. Eierveiling voor Hollands Noorder kwartier. Aanvoer: 205.000 kipeieren 4.50 5.50, kleine eieren 4.104.45, per 100 st. NOORDSCHARWOUDE, 27 Dec. Aanvoer: 2700 Kg. uien 6.grove 6. 350 Kg. kroten 1.40—1.60, 17600 Kg. roode kool 1.303.70 5400 Kg. gele kool 1.30—3.40, 57600 Kg. D. witte kool 12.80. BROEK OP LAXGENDIJK, 27 Dec. Geen aanvoer. PUR'MEREND, 27 Dec. Koeien, totaal 360 stuks: 175 vette koeien 6270 ct. per Kg., geldekoeien 115175, melkkoeien 180—260, 7 paarden 70—150, 24 vette kalveren 30—48 ct. per Kg., 180 nuch tere kalveren 717, 190 vette varkens 40 51 ct. per Kg, 20 magere varkens 16—26. 110 biggen 1014, 800 schapen 1826, 10 bokken 310. een rechte stem, waarnaar ze tegen wil en dank moest luisteren. „Ik wachtte,' 'zei die stem, „tot mijn beurt komen zou." Ze verzette uich tegen die her innering en viel in slaap. HOOFDfTUK VII. DE SLANG IN EEN TUIN. Nu, oude zondaar, laat eens hooren wat je te vertellen hebt. Onverschillig ging Ralph Dacre zijn vreemdsoortigen bezoeker in het maanlicht tegemoet. Het contrast tusschen hen beiden was opval lend. Zoo sterk en zelfbewust de een, zoo zwak, gebogen en onderdanig de ander. Dacre was flink en sterk gebouwd, hjj had él het air van een Engelsch landedelman. De man, die voor hem in het stof boog, was mismaakt, leek bijna geen minsch meer, kon wel afkomstig zijn uit een andere wereld, c de een of andere onderwereld, waar aller zonderlingste schepsels in duisternis en schaduw rondkruipen. Hij boog weer diep bij Dacre's verachtelijke woorden en raakte met zijn voorhoofd bijna den grond. „U allergenadigste is haast al te vriende lijk," mompelde hg, zoudt u zoo vriendelgk willen zgn uw onwaardigen dienaar te volgen het geitenpad op, opdat niemand ons rel kun nen beluisteren. Dan zal uw dienaar u zeggen wat hg te zeggen heeft en heengaan. Eenigszins onwillig volgde Dacre hem op het aangewezen pad. „Maar schiet wat op! Ik ben niet van plan zoo heel ver te gaan. en heb ook niet zoo veel tijd voor je te missen Ik heb wel wat beters te doen." De oude man keerde zich daarbij in allerlei bochten. ..O, allergenadigste, nog maar een it'ein eindje, een heel klein eindje maar." E pijnljjk strompelend ging hg den mor renden Engelschman voor. Het pad liep stel naar boven tusschen struikgewas door en volgde den loop der rivier daar beneden. Op sommige plaatsen gaapten afgronden en het geruisch der rivier werd sterker wanneer zij van de rotsen naar beneden stortte. Overal hing een sterke geur van bloeiende azalea's, die zich mengde in het welriekend aroma van Dacre's sigaar, die hij pas weer had opge stoken. Met de handen in de zakken volgde hij zijn gids, op zijn gemak, met lange passen. Voor hem beteekende die klimpartij niets en de moeite die 't den ander scheen te kosten deed een spottenden glimlach om zijn lippen spelen. Wat die oude kerel met dat onderhoud dacht te verdienen was hem eei raadsel. Ze klommen verder totdat ze eindelijk aankwamen op een, door de natuur gevormd, platform, waar de oude man zich omkeerde en vlak voor Ralph bleef stilstaan. Hij stond in 't volle licht der naan en iedere bijzonder heid kon nu worden waargenomen. Toen hij de oogen ophief, brandden die in hun rood gerande kassen, maar hij zei geen woord, ook niet toen de Engelschman den laatstenstap had gedaan en naast hem stond. De brui sende rivier daarbeneden maakte een geluid als een trein, die door een tunnel rijdt De bedding was daar smal en de stroom snel Eenige oogenblikken stond Dacre stil in afwachtende houding met de sigaar in den mond, het oog gericht op de glinsterende toppen der sneeuwbergen in de verte, maar al heel spoedig week de betoovering. Hij was er de man niet naar om lang te zwijgen Met een hooghartig lachje keerde hij zich om en wendde zich tot zijn onbewegeljjken metgezel, dien hij van het hoofd tot de voe ten opnam. „Nu, zei hij, „heb je me hier gebracht voor het mooie uitzicht? 't Is ongetwijfeld prachtig, maar dat had ik ook wel kunnen doen zonder jou geleide." Hij kreeg niet onmiddellijk antwoord on die los daarheen geworpen opmerking en hfi bego.i nu inderdaad eenigszlas nieuwsgierig te worden. Hij stak de hand in den zak en haalde eenige annas te voorschijn. „Nu," zei hij, „hoeveel kost die gewichtige mededeeling?" De ander maakte een plotselinge beweging; 't was alsof hij zich moest bedwingen om geen gewelddaad te begaan. Hij ging een paar stappen achteruit en in het maanlicht, vóór Dacre's brutale oogen, veranderde hij van gedaante. Met een zware ademhaling richtte hij zich op, tot de lengte van een slanken man. Zijn gebogen saamgetrokken ledematen werden lenig en sterk. En de kruipende onderdanig heid scheen van hem af te vallen als een kleed. Hij stond recht tegenover Ralph'Dacre, een man in de kracht van zijn leven. „Dat is," zeide hij, „een kwestie van opvatting. Wat mg betreft, heeft het me een vervloekt moei lijke reis gekost, maar u... u rel het waar schijnlijk meer kosten." „Lieve .ïemel!" zei Dacre. Hij bleef stokstijf staan en staarde en staarde. Dat korte antwoord, de bgna ver achtelijke hooghartige houding, het groote zelfbewustzijn, bij den man, dien hij een oogenblik te voren nog zoo diep had belee- aigd, deed hem ontstellen en maakte het hem «ijna °nm°gelijk °m geregeld te denken. Misschien voor het eerst van zijn leven was hg volkomen de kluts kwijt. Maar toen hij zoo keek naar den man voor hem doemde plotseling de herinnering in em op aan een zekeren warmen dag, meer een jaar geleden, toen hij en Everard in e gymnasiastenclub hadden geworsteld, ten aanzien yan een troep officieren, die de noo- 1 ïge weddenschappen over den uitslag had- v!!»aan^?an' was gegaan spierkracht tsus gewicht en na een korten strijd had Lde overwinning behaald; hij her- e 21011 n°g de onaangename gewaar- ,van]verslagen te zijn, ofschoon hg - i verstandig was geweest^ het gevai als Óen £an 6n ,lachende °P te nemen; dat wa» er geinige gelegenheden geweest., waar- "U hg het onderspit had moeten delven. .(Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 8