Rome zal geen München worden Tweedracht in de Chineesche regeering? DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER 30 DECEMBER 1938 Franco breekt door het lioksche front Brand aan boord van Noorsch stoomschip Engeland zoonoodiq gereed Nazi's betrokken bij millioenenproces Talrijke doodvonnissen in Duifschlaod verwacht Onrustbarende steenkolen- schaarschte in Duitschland KONINGSTRAAT 78, DEN WIL DHL TEllfOON LIJNEN) 66e JAARG. No. 8503 Chamberlain geen tusschenpersoon Hallo, hallo! Treinreizigers, attentie! Iran verbreekt de diplomatieke betrekkingen met Frankrijk Rome zoekt zijn voordeel Spu'fgasfen achter een hek Dit nummer bevat 8 pagina's EERBERICHT DE BILT SEINT j Mulo-diploma als Middenstandsbrevet HELDERSCHE COURANT Uttgor* d*r Uwg.M^. HoUosd* Mo®riwfcwar*« M.V. De» HmUUt FRANKRIJK ZAL ZELF ZIJN ZAAKJES MET ITALIë AF HANDELEN. Chamberlain zal dezen keer waar schijnlijk te Rome niet als vredes apostel-bemiddelaar fungeeren in 't Fransch-Italiaansche geschil. Zeker zal hij niet als tuschenpersoon op treden voor het overbrengen der Ita- liaansche eischen aan Frankrijk. Kort gezegd: dit is de wensch van Frankrijk zelf. Frankrijk zal zijn eigen boontjes doppen. Althans voor- loopig. Volgens een bericht uit Londen, Keeft de Fransche zaakgelastigde Cambon, de Fransche stellino: herhaald, dat de thans door Italië gestelde eischen van dien aard zijn, dat Frankrijk hiervoor zelf een oplossing moet vinden. Ofschoon het her stel va.n de vriendsebanneliike betrekkingen tusschen Frankrijk en Italië voor Engeland als Middel landsche zeemogendheid een be lang van de eerste orde is, is er nooit eeni- ge sprake van geweest, dat Chamberlain bij zijn bezoek aan Rome tusschen de twee lan den zal bemiddelen. Britsche kringen heb ben begripvoor Frankrijks wil, ziin eigen belangen te behartigen en de houding van dit land wordt goedgekeurd. De Britsche en de Fransche regeeringen staan met elkaar in nauw contact. He't is echter niet uitgesloten, dat de FranschItaliaansche betrekkin gen bij bet bezoek van Chamberlain ter sprake zullen komen, daar het BritschItaliaansche pact nauw verband houdt met iedere dreigende verstoring van den status quo in de Middellandsche zee en de territoriale positie van Britsch Somaliland een vreedzame, oplossing van de Itali aansche eischen wenschelijk maakt. Daarom mag verwacht worden, dat Cham berlain zal aandringen op een herstel van den vriendschappelijke betrekkingen tus- schen Frankrijk en Italië terwijl hij er op zal wijzen, dat Engeland niet als tusschen persoon kan optreden voor het overbrengen der Italiaansche eischen aan Frankrijk. De reactie in Italië. Op dit bericht is er een van vrij groote ontsteltenis. Men had op een tweede Mün chen gehoopt, waarbij met wat nemen en geven de Italiaansche eischen voor een goed deel zouden zijn toegewezen, maar het nieuwe standpunt heeft ongetwijfeld de berekeningen leelijk in de war gestuurd. Men heeft klaarblijkelijk in Rome al te zeer gemeend, dat Frankrijk in het kielzog van Engeland voer. Eischen nogmaals onaanvaard baar genoemd. In een antwoord op vragen door den so cialist Sibue heeft onder luid applaus Bon net in de Kamer nogmaals verzekerd, dat hij van de betreffende nota pas kennis had gekregen na zijn verklaring in de kamer op 19 December, waarin hij ondubbelzinnig zeide. dat Frankrijk de Italiaansche eischen niet aanvaardde. Dziboeti Vooral koesteren, zooals gemeld, de Ita lianen veel belangstelling voor Dziboeti, om aldaar het spoorwegverkeer van Fransch Somaliland te kunnen controleeren Dzjiboe- ti, de hoofdstad van Fransch Somaliland, is verbonden met den eenigen, 784 k.m. langen spoorweg, welke naar de hoofdstad Addis- Abeba voert; deze spoorweg is in Fransche handen; in het accoord van 1935 zou Frank rijk de aandeelen hiervan aan Italië over Vooraanstaande figuren zouden zich tegen de communistische invloeden keeren. JAPAN HEEFT MOEILIJKHEDEN EN MISLUKKINGEN BIJ DE VLEET. Uit Tokio, dus van Japansche zijde, komen berichten, dat meer vooraan staande figuren zich uit de regeering van Tsjang Kai Sjek terug hebben getrokken. Niet alleen Wang Tsjing Wei zou tegen de communisten zijn gekant. Overigens staat Japan nog voor zeer vele moeilijkheden in China. Onder de militaire vraagstukken moeten worden genoemd: de zuivering van den spoorweg TientsinNanking, waarover nog altijd geen verkeer mogelijk is door de be drijvigheid van de guerillabenden, van den spoorweg tusschen PekingHankau, en van den Loeng-hai-spoorweg tusschen Ilaitsjau en Siangoe en volgens het Hsb. ook de zui vering van Sjansi en van het midden en het oosten van Hopei, waar guerillabenden nog altijd groote gebieden in haar macht hebben. Voorts zullen de Japanners tot Sianfoe moe ten doordringen om te beletten dat de aan voer uit Rusland over die stad voortgaat. Een reeks organisatorische mis lukkingen! Een ander groot bezwaar voor economi sche ontwikkeling der bezette gebieden is, dat het volk er ongaarne het nieuwe ge aanneemt, dat de Japansche legers daar op groote schaal verspreiden. Sinds een week worden geen kaartjes tn verkocht voor reizen uit Peking naar zuiden, en er zijn over dat traject ook ge goederentreinen meer uit Peking vertrok De Japanners bewaren een volstrekt stilz\\ ]- gen over de redenen voor de stopzetting het verkeer. doen, 250.000 stuks zijn hiervan reeds door Italië aanvaard. Een feit is het, dat Italië geen behoorlijke uitvoerhaven heeft in de Roode Zee. die rechtstreeks met een spoor weg in verbinding staal Dit vormt een be lemmering voor de exploitatie van zijn nieuw verworven kolonie Oo§t-Afrika. Een volledig beheer en controle over Dzjiboeti als eind-spoorwegstation zou hiervan de eenige oplossing kunnen vormen. Frankrijk daarentegen heeft aan Dsji- boeti met zijn strategische ligging een groo- ten steun, vooral als kolenhaven bij den in gang van de Roode Zee. en is na het ver laten van het Suez-kanaal het eerste steun punt op den weg naar Fransch-Indië Ons kaartje geeft een en ander duidelijk weer. In politiek opzicht moet het Japansche le ger in Noord-China de totale mislukking melden van een poging om de zoo gaarne gewenschte nieuwe federale Chineesche re geering te Peking te organiseeren. Geen en kele Chinees van eenige reputatie heeft zich ervoor laten vinden. Luidsprekersinstallatie op onze groote stations. Het Amsterdamsche Centraal Station krijgt een luidsprekerinstallatie. Op alle vijf per rons op elk perron twee in de wacht kamers en in de vestibule worden groote, sterke luidsprekers gemonteerd en op Oude jaarsdag hoopt men met de montage geheel gereed te zijn. Dan zal het reizend publiek en dan zullen ook zij, die familie of beken den van den trein halen, via deze luidspre kersinstallatie worden ingelicht, wanneer zich eventueel een vertraging of wijziging in den dienst voordoet. Reeds zijn met de luidsprekers proeven genomen, welke zeer goed slaagden. Het ligt in de bedoeling, van de Directie der Nederlandsche Spoorwegen, dat ook an dere groote stations in ons land van een luidsprekerinstallatie zullen worden voor zien. Juist was een lading fosfor in genomen. Gisteren is even buiten de nier van IJmuiden een felle brand ontstaan aan boord van het Noorsche stoomschi.i „Rem" dat juist aan de superfosfaatfabriek te Am sterdam lading had ingenomen er op weg was naar Stavanger Sleepbooten van Wijsmuller verleenden assistentie en zetten het achterschip onder water terwijl met het doovcn van duizenden zakken fosfaat en cokes onmiddellijk een aanvang werd gemaakt lot diep in den nacht werd het blu-sschingswerk voortgezet. REDEN NIET BEKEND. Volgens te Teheran gepubliceerde berichten heeft Iran de diplomatieke betrekkingen met Frankrijk verbro ken. Tot dusverre is de reden daar van niet bekend. Geen concessies verder aan het geweld. In een nieuwjaarsboodschap gepubliceerd in het tijdschrift „Home and Empire" zegt minister president Chamiberlain onder meer: „Onze gewapende macht veroorlooft ons in den raad der volkeren te zeggen, dat wijterwij] wij vriendschap met alle vol- 'ïen zoeken, hun in een geest van redelijk heid en oprechtheid tegemoet zullen treden doch geen concessies aan geweld zullen doen Terwijl wij niet zonder succes hebben gewerkt voor de zaak van den vrede, heb ben wij onze energie tegelijkertijd gewijd aan de bespoediging en de uitbreiding onzer voorbereidingsmaatregelen, met den steun van het land. Veel moet in deze richting nog gedaan worden maar, om een mogelij ken onjuisten indruk, gevestigd door ge praat over vertragingen en leemten, weg te nemen wensch ik hieraan toe te voegen dat wij reeds zooveel vooruitgang met onze bewapening gemaakt hebben, dat wij zoo noodig op 't oogenblik ons zouden kunnen verheffen om deze verplichtingen tegenover onze bondgenooten, ons rijk en onszelf na te komen." Ook de Unilever gedupeerd door Wreszynski en Norris. De hoofdrol in den internationalen mil- lioenenzwendel, waarvan één der verdachten Wreszynski zich in het Amsterdamsche Huis van Bewaring bevindt, blijkt te zijn de Engeische luitenant-kolonel Francis Norris, een man uit de groote wereld, die zich, naar het Vk. meldt, in samenwerking met Wres zynski, speciaal bezig hield met het ont dooien van in Duitschland bevroren credie- ten. Hierbij schijnt hij de medewerking van hooge Duitsche autoriteiten te hebben ge had, en naar het blad meldt, is in verband hiermee een aantal hooge nazi-ambtenaren gearresteerd of ontslagen. Norris en zijn compagnon spreidden tij dens hun verblijf in Londen de fabelachtig ste weelde ten toon. Thans moet de Engei sche kolonel zich in de Ver. Staten bevin den. Ook de Unilever behoort tot de slachtoffers van het oplichterspaar: zij heeft bij de Fransche politie een aanklacht ingediend inzake een verduistering van 12.000.000 fancs. Naar een JoegoslavischHon- gaarsch verdrag. De reis van Ciano den Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken naar Belgrado, de hoofdstad van Joego Slavië, heelt tot doel een duur zame toenadering tusschen dit land en Hongarije te bewerkstelligen. Een Ilongaarsch-Joego-Slavische entente onder de bescherming van Itali" ligt immers ten grondslag aan het Donausvsteem, dat door Rome wordt beoogd. Zeer zeker is een dergelijk systepm alleen gedacht in het ka der van de as RomeBerijn. aldus de N. R. Crt. waar het tenminste dit voordeel zou hebben dat. het in zekere mate het evenwicht ten gunste van Italië zou herstellen. Dit land rekent bij voorbaat erop, dat als ge volg van de aanstaande Italiaansch—Joego slavische besprekingen een accoord tot stand zal komen, hetwelk zal uitloopen op een verlenging van het ItaliaanschJoego Sla visch verdrag. Blussching van brandende hout- warenfabriek te Rotterdam be moeilijkt. Gisteravond om kwart over zes is brand uitgebroken in het gebouw van de N.V. Ne derlandsche Kindenvagen- en houtwarenfa- briek .Torck". gevestigd aan de Schiestraat te Rotterdam. De brandweer verscheen spoedig, doch kon door het hooge ijzeren hek. dat het ter rein omsloot, de blussching niet van dicht bij ter hand nemen. Met acht stralen op de waterleiding en twee op de motorspuit bestreed zij het vuur Toen na geniimen tijd iemand met de-sleutel van het hek arriveerde, werd de arbeid der spuitgasten aanzienlijk vergemakkelijkt. Na een uur moeizamen arbeid was de vlam menzee bedwongen. De benedenverdieping, waar een houtza gerij en een ojdslagplaats van rubber geves tigd zijn, werd totaal vernield. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in het duister. Franco heeft gisteren een geluk kigen dag gehad. Nadat de linksche troepen maandenlang hebben stand gehouden, op het bruggehoofd te Balaguer, zijn zij gisteren geweken. De rechtsche luchtmacht en artillerie open den den aanval met een bombardement van het versterkte bruggehoofd. Tonnen ontplof bare stoffen kwamen op de versterkingen terecht. Pantserwagens reden daarop door de bressen en haalden de viervoudige prik keldraadversperringen neer, terwijl de in fanterie volgde en de stellingen bezette. De linkschen concentreeren zich tihans op de verdedigingswerken voor Borjas Blan- cas, De troepen van Franco rukken thans ook in den noordelijken sector snel in oos telijke richting op. In den zuidelijken sector rukt de vleugel van de rechtsche troepen stelselmatig op met als doel de verovering van de linie van observatieposten van Alba- ges naar de Ebro. Gisteravond meldde het rechtsche hoofdkwartier de inneming van Granadelia. De rechtschen melden, dat al hun gevan genen beginnen met om voedsel te vragen en dat in den noordelijken sector vele linkschen in de vele centimeters hoog liggende sneeuw vechten met aan de voeten clechts linnen schoenen. FRANKREICH //M. Ons kaartje geeft de situatie aan het Ca- talonische front duidelijk weer. De pijltjes wijzen op de richting welke de troepen van Franco nemen. De regeering te Barcelo.na geeft Franco's successen slechts ten deele toe. In het gis teravond door het ministerie van landsverde diging uitgegeven communiqué wordt o.m gezegd, dat de vijand gisteravond aan het Oostelijk front zijn aanvallen in den sector van Balaguer heeft voortgezet, doch verschei dene malen met duizenden verliezen is terug geworpen. Gisterochtend slaagde de vijand, die voorafgegaan door een groot aantal tanks en door Italiaansche en Duitsche vliegtuigen gesteund, erin, na verscheidene vruchtelooze en kostbare uitvallen, den top van den Mon- tero te bezetten. In het gebied van den benedenloop van de Sègre is een Italiaansche divisie met be hulp van den gobruikeliiken overvloed van oorlogsmateriaal van iedere soort er in ge slaagd, La Grandella te bereiken. Bij het op stellen van liet communiqué duurde de strijd bij Robera nog voort. Andere aanvallen in verschillende sectoren in dit gebied werden volkomen afgeslagen. Britsch schip gebombardeerd- Naar verluidt is het Britsche s.s. Mariogan gisteren gebombardeerd tusschen Castellon en de Balearen. Gemeld wordt, dat de be manning in de booten is gegaan. Het is niet bekend, of dooden of gewonden zijn geval len. De Britsche regeering heeft een protest gezonden aan Burgos met betrekking tot de vasthouding van het Grioksche stoomschip Atlas op Palma Majorca. Het schip behoort wel is waar niet toe aan een Britsche ree- derij, doch een deel van de lading, ter waar de van 10.000 pond is Britsch bezit, terwij] ook de verzekeringen voor een deel bij En geische maatschappijen zijn ondergebracht. Het antwoord van Franco op het nieuwe plan inzake de vergoeding der schade, door de Britsche scheepvaart geleden als gevolg van bombardementen der rechtschen, is thans door de Britsche regeering ontvan gen. Een vorig plan mislukte, toen vernomen werd, dat Franco voornemens was de scha loosstelling pas na den oorlog uit te keeren In Januari begint het groote proces tegen hoogverraad en spionnage In het begin van 1939 zal, gelijk reeds aangekondigd, te Berlijn een der grootste processen wegens hoogverraad en spionna- Verwachting: Krachtige tot ma tige Noordwestelijken wind zwaar bewolkt met opkla ringen, enkele regen- of nat te sneeuwbuien, aanvanke lijk zachter dan gisteren, tegen den avond geleidelijk weer wat kouder. ge sedert het aan het bewind komen van de nazies, worden gehouden. Men verwacht, dat daarbij 17 a 18 dood vonnissen worden uitgesproken. De 20 beschuldigden staan o.a. terecht we gens plannen om nazileiders te vermoorden De personen, die de moorden ten uitvoer zouden brengen, zouden door het, lot worden aangewezen. De positie van de beschuldigden is zoo hopeloos, dat verscheiden advocaten gewei gerd hebben, om de verdediging op zich te nemen. Men verwacht, dat het proces 8 dagen zal duren Het publiek zal niet tot de zit ting worden toegelaten. Veroordeelden zullen getuigen. Tegelijkertijd zullen, naar de Msb. meldt talrijke andere processen gevoerd worden, waarin een groot aantal j>ersonen men spreekt van 100 die in mindere mate bij een uitgebreider complot betrokken wa ren, terecht zullen staan. Verscheidene per sonen, die reeds geoordeeld zijn, zullen als getuige inzake dit laatste complot optreden Regeering zoekt een uitvlucht. Door een kort bericht in de Duitsche pers werd, aldus de Berlijnsche correspondent van de „Daily Telegraph", aan arme men- schen die steenkoolkaarten hadden, door de Winterhiife voor December uitgegeven, me degedeeld, dat zij hun kolen niet vóór 1 Januari zullen kunnen krijgen. Dit is, zoo voegt de correspondent er aan toe, de eerste officieele erkenning, dat Duitschland thans lijdende is onder 'n acute schaarsch- te aan steenkool. Kolenhandelaars, voor wie het thans nor maal de beste tijd is, kunnen geen voorra den krijgen. Klanten prijzen zich gelukkig als zij eens een enkelen zak kunnen bemach tigen. Bovendien is de prijs per ton sedert den vorigen winter met, in Nederlandsch geld omgerekend, ongeveer f7.30 gestegen; de hoedanigheid van briketten enz. is achter uitgegaan. De schaarschte wordt, aldus het Hsb., offi cieel toegeschreven aan een tijdelijk gebrek aan vervoermiddelen ten gevolge van de weersomstandigheden; dit gebrek bestond volgens den correspondent van het Engei sche blad echter reeds vóór het intreden van de strenge koude. In sommige gevallen is aan groothandelaars verboden met hun eigen vrachtauto's kolen aan de mijn te gaan halen. De werkelijke reden van de schaarschte is blijkbaar, dat de Duitsche industrie zooveel meer kolen eischt in den laatsten tijd. Hier bij komt, dat voor de kunstmatige bereiding van benzine veel steenkool noodig is. Kolenhandelaars die hun ramen met op schriften hadden voorzien dat het nutteloos was levering van steenkool te vragen daar er geen voorraden beschikbaar waren, wer den door de politie gedwongen de opschrif ten te verwijderen, daar deze, naar hun werd gezegd, een gevoel van onrust onder de be volking konden wekken. De schaarschte beperkt zich niet tot Ber lijn; in sommige gevallen is de toestand in de provincie zelfs no£ er#er. Aanvullend examen in verband met de Vestigingswet. In de gisteren te Arnhem gehouden ver gadering van de Vereeniging voor MULO. is besloten de eischen voor het MULO examen, voor wat betreft het vak boekhouden, ter aanpassing aan de eischen van het Midden standsdiploma, aan te vullen met verschil lende onderwerpen. Voorts werd besloten tot instelling van een aanvullend examen algemeene handels kennis. De MULO-leeriingcn, die voor dit aanvul lend examen slagen, krijgen op hun diplo ma een aanteekening, dat zij voldoen aan de eischen van het Middenstandsdiploma,

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1