rnrnm Ayenda naar IJsland Voor 30 ct. Een Marine-mirakel Onze magazijnen zijn Zaterdagavond (Oudejaarsavond) 9 uur geopend tot De wind waait Vrijdag 30 December 1938 Tweede Blad XUidónieiLMA Donderdagavond a.s. met fan P. Strijbos Kaartverkoop begint vandaag Filmavond van de K.F»A* Geert de Boer ij 50 Dienstjaren en 48 jaar oud! De postdienst en de jaarwisseling Reisplan Hr, Ms- „Sumatra' Motor-strand-reddingbooten voor Noord-Holland Avontuur op dc „Marnix" ïïlel ^<m tiaaA y^Cand Burgerlijke Stand van Den Helder Cijfertaal Het woord van Mussolini Het wonderland van warme bronnen en geysirs, het Ultlma Thule der oudheid, waar de vulkanen bedekt zijn met sneeuw en het heete water uit den grond opspuit. Waar mensch en dier rustig leven op een bodem, waar voortdurend de onderaard- sche krachten merkbaar zijn en de pek- en zwavelbronnen pruttelen temidden van de groene weiden. Land, waar de herinnering der oude Vikings nog overal leeft, waar de overleve ringen uit de Edda ronddwalen en de taal, die het Runenschrift ons naliet, nog te vin den is in de levende taal der bewoners. Een mooi, wijs en vredig volk, dat in zijn afzondering te benijÜen is. Ziedaar, het onderwerp, dat Jan Strijbos a.s. Donderdagavond 8 uur voor de lezers van de Heldersche Courant zal behandelen: een onder werp, voor ieder, jong en oud te begrijpen, een onderwerp,'waarvan we allen, zonder een enke le uitzondering zullen leeren. Naar IJsland reizen wij Donderdagavond, meegenomen door Jan Strijbos, den verteller, die ons dit alles zal laten beleven, die ons zal vertellen van zijn ondervindingen in dit land, waar historie en nieuwe tijd elkaar begrenzen, het land van ontelbare vogelsoorten, van water vallen en gletschers. Het is zelden of nooit voorgekomen, dat wij onze lezers teleurstelden op dergelijke ontspan ningsavonden, maar als wij er ooit zeker van geweest zijn dit niet te doen, dan is dat wel thans het geval. Hedenmiddag reeds kunt ge Uw kaart aan onze loketten afhalen voor een bedrag van 30 cent. Inderdaad, een reis voor een bagatel. Het doel dezer vereeniging. Het was een van de bestuursleden, die gis teravond voor een uitverkocht Rialto-Theater het doel van deze Katholieke film-actie nog eens uiteenzette. In de eerste plaats is het streven de leden tegen een lagen prijs van een mooien film avond te laten genieten. Is de belangstelling voor de film dan nog niet groot genoeg, zal men zich afvragen. En hierop zal natuurlijk een bevestigend antwoord gegeven moeten worden. De kwestie is echter, dat de film een belangrijk middel is om de levensopvatting van de menschen in goede banen te leiden. De paus heeft eens gezegd: „De film oefent een machtiger invloed uit dan pers of radio". En dit kan zoowel een invloed zijn ten goede als ten kwade. Wij tellen zoo, zei het bestuurslid, reeds meer dan 500 leden, terwijl we begin Februari van dit jaar onze vereeniging eerst hebben opgericht, maar er kunnen nog honderden bij. Een bijzonder woord van dank werd ge bracht aan den heer Van Twisk, die van meet af aan met raad en daad heeft bijgestaan. Een hartelijk applaus klonk bij deze woorden door de zaal. Ook hij, die natuurlijk in de eerste plaats zakenman is, zal, zoo het publiek zijn medewerking maar geeft, graag goede films vertoonen. Het is trouwens uit het programma van gisterenavond gebleken, dat het de K.F.A. met haar streven ernst is. De Fransche film „La grande Ulusion", die hier vroeger reeds heeft gedraaid en toen bijzonder goed door ons werd gerecenseerd, is een van de films, die op een hoog peil staan. Ook het voorprogramma was bijzonder aar dig en goed verzorgd en wij twijfelen er niet aan of de mogelijkheid bestaat, dat de K.F.A. op de vertooning van films in Den Helder een gunstigen invloed kan uitoefenen. Leeraar solozang en piano. Onze plaatselijke tenor, de heer Geert de Boer, stelt van 2 Januari a.s. de gelegenheid open voor aanmelding van nieuwe leerlingen voor solozang en piano. De uren van aanmel ding zijn Dinsdag- en Donderdagmiddag van 24 uur. Voor bijzonderheden verwijzen wij voorts naar de advertentie in ons nummer van gisteren. BEIAARDBESPELING. De stadsbeiaardier, de heer Tj. pito hoopt, morgen, Zaterdag 31 December 1938, van 2.303.30 uur n.m. en morgenavond om 12 uur het carillon op het Helden der Zeeplein te bespelen. Dé voorzitter en de secretaris hadden verschil van meening bij wie het progamma gedrukt moest worden. <1 De voorzitter kreeg z'n zin en het programma voor de uitvoering zag er smakelijk uit. ledereen sprak er dien avond over en roemde de moderne letter soorten van t t—i Den 20en December j.l. werd op den '.'.O.Z.D, in Ned.-Indië voor den boeg" j j gehouden, om aan den sergt.-kok C. J. IWieffering uit te reiken de groote gouden medaille voor 30-jarigen eerlijken en trouwen dienst. Het uitreiken van deze medaille behoort zeker aan de vergetelheid ontrukt te worden, daar dit, zoover ons bekend, de eerste maal is, dat aan een actief dienend onderofficier deze medaille wordt uitge- I: reikt. De sergeant-kok Wieffering werd in II 1890 geboren en heeft nu de ouderdom als we hiervan mogen spreken, bereikt van 48 jaar, dus heeft hij op zijn 48ste jaar 50 dienstjaren behaald. Voor een buitenstaander der Marine zal dit een orakel zijn dat we even willen toelichten. De jaren welke door het Marine-perso- neel in Indië worden doorgebracht, tellen dubbel, dus 5 jaar in Indië is 10 dienst- j jaren. Op 8 October 1906 werd hij aange- nomen als jongen bij de toen bestaande Kweekschool voor Zeevaart te Leiden. m Het is niet doenlijk al de plaatsingen te vermelden, welke hij in zijn verderen diensttijd heeft gehad. m Een paar willen wij er vermelden, daar de namen van deze schepen niet meer bij de Marine bestaan. 11 April 1907 naar Hr. Ms. „Friesland". 1 October 1907 naar Hr. Ms. „Rhenus". m 25 Januari 1908 per s.s. „Koning Willem ■I1" naar Ned.-Indië, China en Japan. j4 November 1912 naar Smyrna. m 1 April 1913 ontvangen het Eeretee- ken voor belangrijke krijgsverrichtingen, Kleine Soenda Eilanden. 7 Juli 1916 naar Hr. Ms. „Regentes". 27 Augustus 1917 \\de medaille voor 12y2-jarigen trouwen :i dienst ontvangen. 25 Dec. 1917 naar Hr. Ms. ,jLombok". 25 April 1918 aan boord Ij - Hr. Ms. „Cycloop". 1 Januari 1919 naar Hr. Ms. „Van Gogh". 15 Januari 1923 de medaille voor 24 jaar trouwen dienst ont- vangen. 29 Juli 1931 de kleine gouden medaille voor 36 jaar trouwen dienst toegekend. Dit is een klein uittreksel van zijn :j staat van dienst. Over twee jaar heeft Wieffering zijn pensioengerechtigden leeftijd bereikt en zal hij gepensionneerd j; zijnde met trots op zijn staat van dienst kunnen terugzien. Wieffering onze ge- lukwenschen bij het ontvangen van deze zeldzame medaille. HAVEN VAN NIEUWEDIEP. 30 Dec.: Aangekomen van Londen en vertrokken naar Harlingen, het Eng. s.s. „Mavis", In verband met het feit, dat de Nieuw jaarsdag op Zondag valt, is het van bijzonder belang, dat het publiek zijn correspondentie vroegtijdig ter post bezorgt. Op 31 December en van 2 t/m 4 Januari a.s. zal het aantal bestellingen hier ter stede tot twee beperkt blijven, aanvangende te 9 uur en 12 uur. Op Zondag 1 Januari vindt geen bestelling plaats. Op 31 December en 2 Januari zullen de brievenbussen ongeveer om de twee uur worden gelicht. Op 1 Januari zullen twee buslichtingen wor den uitgevoerd (aanvangstijdstippen om streeks 7 uur en 13 uur). Het reisprogramma voor de voorpaarsreis 1939 van Hr. Ms. kruiser „Sumatra", onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee C. H. Brouwer, luidt als volgt: 11 Januari vertrek van Nieuwediep, 18 Januari aankomst Oran, 23 Januari vertrek Oran, 27 Januari aankomst Malta, 31 Januari vertrek Malta, 3 Februari aankomst Genua, 8 Februari ver trek Genua, periode 923 Februari oefenen in de nabijheid en in de baaien van Sardinië, 24 Februari aankomst Palermo, 27 Februari vertrek Palermo, 3 Maart aankomst Venetië, 3 Maart vertrek Venetië, 11 Maart aankomst Patras, 15 Maart vertrek Patras, periode 15 19 Maart oefenen op de Westkust van Grie kenland, Zaterdag 25 Maart aankomst Gibral tar, Dinsdag 27 Maart vertrek Gibraltar, Dinsdag 3 April aankomst Nieuwediep. Wij lezen in „De Reddingboot", het officieel orgaan van de N. Z.-Holl. Redding-Mij., het volgende: Het in dienst stellen van een nieuw red dingstation is steeds een feestelijke gebeurte nis voor de N.ZH.H.R.M.; in de eerste plaats, omdat het weder een stap voorwaarts is naar de modernisatie van ons reddingmaterieel, doch ook, omdat het feit, dat wij dergelijke boothuizen, motorstrandreddingbooten en trac toren kunnen bekostigen, een bewijs is voor de zich in daadwerkelijken steun omzetten de belangstelling voor het werk der N. Z.H.R.M. De motorstrandreddingboot „Nicolaas Ma- rius" is ons door een onbekend gebleven land genoot geschonken: ook de kosten van boot huis en motortractor „Zeepaard" konden vrij wel geheel worden bestreden uit de vorste lijke gift va.n een onbekende. Dergelijke bewijzen van groote sympathie voor het werk van onze redders doen ons met vertrouwen de toekomst tegemoet zien. Ons land heeft op het gebied van het reddingwezen steeds een goeden naam gehad en het is onze plicht de hooge traditie in eere te houden. De „Nicolaas Marius" is onze Ge motor strandreddingboot, in 1939 zullen de 7e en 8e van dit type gereed komen voor Scheveningen en Egmond aan Zee, doch in de komende 8 jaar hopen wij in staat te worden gesteld nog acht van dergelijke booten te kunnen bouwen voor de sta tions Katwijk aan Zee, Noordwijk aan Zee, Zant voor», Wijk aan Zee, Koog (Texel), Oosterend (Terschelling), Nes Ameland) en Schiermonnikoog. Ook zal de thans 21 jaar oude motorreddingboot „C. A. den Tex" moeten worden ver nieuwd. De bestaande boothulzen zijn echter voor de motorst rand reddingboten niet groot ge noeg en een waterdichte motortractor zal op verschillende stations niet kunnen worden ge mist. Met de inderdaad noodzakelijke moder nisatie van ons materieel is dan ook een be drag van ruim 400.000.gemoeid DE VRIJWILLIGE BIJDRAGE VOOR DE VERSTERKING VAN DE DEFENSIE. Tot 28 December is ontvangen: 1, N. T. P„ Delft; 1, G. H. J, Tiel; 1, J. M. S. Leiden; 0.60 dienstpl. soldaat, Amers foort; 5, N.N., De Bilt; 300, Amsterdamsche Bank Rotterdam i.o. van F. T. G., New-York; 1, N. T. P., Delft; 639.62 Incassobank Gro ningen i.o. penningmeester comité wegens gif ten voor 's lands verdediging uit de prov. Gro ningen; 0.50, N.N. Middelburg; 40. A. H. Th. K. Ermelo; 100, J. H. Barneveld. Tot en met deze verantwoording werd ontv. 137.219.42. De giften zijn te zenden aan het departement van Defensie, Plein, Den Haag, of wel te stor ten op het gironummer 114452 van den comp tabelen ambtenaar van dat departement. De passagiers van het m.s. „Marnix' van St. Aldegonde", dat heden uit Europa te Tand- jong-Priok is gearriveerd, zullen er niet over kunnen klagen, dat hun reis zonder incidenten is verloopen, aldus de „Javabode". Reeds werd melding gemaakt van de motor storing, welke onderweg werd geconstateerd en waardoor het schip één dag vertraging heeft ondervonden. Er kwam, ons echter nog een ander verhaal ter oore: niet lang nadat de „Marnix" van Genua naar Port Said had koers gezet het was in den vroegen middag weerklonk over de dekken plotseling de roep: Man over boord! Het machtige zeekasteel kon uiteraard niet plotseling in zijn vaart worden gestuit, er werd een wijde boog beschreven, terwijl inmiddels alles in gereedheid werd gebracht voor het uitzetten van een reddingsboot. De drenkeling, wiens hoofd men tusschen de golven kon onderscheiden, bleek echter te wei geren om gered te worden! Met de grootste moeite kon de zwemmende door een lid van het scheepspersoneel gepakt worden, waarna men hem als het ware moest vastbinden om een tweede poging tot „ontsnappen" te voorkomen. Deze eigenaardige handelwijze bleek in ver band te staan met particuliere moeilijkheden van den man, die met alle geweld naar zijn woonplaats terug wilde. Te Port Said heeft men hem aan den wal gezet, zoodat hij per eerste bootgelegenheid de terugreis naar Hol land kon aanvaarden. Kaartverkoop is heden aangevangen. IETS BIJZONDERS. 29 December 1938. GETROUWD: H. J. J. Kusters en H. J. Meulendijks; G. A. Heijmen en J. Doornhou wer; A. S. Oosterman en D. de Vries. BEVALLEN: W. J. MölsLooij, z.; M. Moll Vink, z. Het aantal leeszalen. Het aantal leeszalen is sedert de oprichting van de centrale vereeniging van 6 tot 110 ge stegen. Het boekenbezit van alle openbare leeszalen, dat in 1913 nog slechts 100.000 be droeg is thans 1.800.000; de bezoeken aan de leeszalen zijn gestegen van 300.000 in 1908 tot 2.100.000 en de uitleeningen van 200.000 tot 5.400.000. De inkomsten stegen van f 25.000 in 1908 tot 1.780.000 in 1931, waarvan door particulieren bijna een half millioen wordt opgebracht, het dubbele van de Rijkssubsidie. Ik hoor hem. Hij komt aanrennen over de daken, door de straten, kruipt kreunend enkele oogen- blikken weg in een schoorsteen, komt dan weer loeiend te voorschijn. Hij komt voorbij mijn venster, klapt het open, gaat snel ver der. Hij slaat neer van den hoogen Kanaal dijk, buigt de vele bruingrijze riethalmen, trekt rimpels in het grijsgroene water, dat oploopt tegen de blanke bazaltblokken van den wallekant. Hij gaat door de bosschen en daar is het, alsof hij de groote eiken en de ranke berken, de dikke beuken en slanke populieren, die in dommelen voor hun winterslaap, wil wakker houden. Niet slapen gaan... leven... bloeien... Hij grijpt ze bij de armen en schudt ze, schudt al maar heftiger, tot ze diep door buigen... Dan vallen juist de bladeren en kra ken de takken. Dan is het juist of ze sterven gaan... De boomen luisterden niet. Hun bla ren zijn dood en hun schoonheid is verdwe nen... En de wind wordt kwaad, omdat hij niet meer kan fluisteren in het fijne groen woorden van stil verlangen, liefde en hoop. Dan zoekt hij zijn toevlucht op zee, maar ook daar is de troosteloosheid en verlaten heid. De meeuwen, die zweefden op zijn adem zijn weggetrokken en de zee is grijs en grauw. Het is of de kleine golven hem tarten, uit dagen. Dan begint hij te razen en te bulderen. Hoog op zwiept hij de golven en laag over de watermassa's jaren donkere dreigende wol ken. Het schip, dat dan op zee is, wordt om hooggetild en diep weggezogen door de wate ren en de wind giert in het want. Met ang stige oogen kijken de menschen naar het water, dat steeds hooger komt aanrollen, het schip beukt met Herculische kracht en uit eenspat... Maar de wind wil en zal overwin nen, niet verliezen, niet terugdeinzen en daarom stuwt hij nog hooger de golven op, tot ze over het schip heen hun weg gaan, on houdbaar... .Dan scheuren de zeilen, krakên de masten, zinkt het schipt en roepen de menschen hun wanhoop, hun doodsangst uit... En zingt de wind een overwinnings lied... De eerste sneeuw valt... Wollig witte vlok ken.. Ze zweven aan uit de donkere lucht, al door, steeds meer... Ze nestelen zich in de oksels van de takken en in de diepe barsten van de boomschors. Het kille, kale bosch, dat dood leek, is geworden tot een sprookjestuin, een paradijs van haast verblindende witheid. Nu is de boschbodem blank en ik zie de spo ren van herten, die ik uitgestorven dacht. De wind hoor ik niet... Hij heeft zich terug getrokken in een nauwe diepe kloof, ver, on bereikbaar ver in het bergland. Hij werd be dolven door de sneeuw. De wind is aoor de stilte overwonnen... Maar ook de stilte zwijgt niet. De stem van de groote machtige stilte dondert niet en fluistert niet. Het is een manende stem. Een stem, die spreekt tot het hart en doet naden ken over wat was, over wat bleef, over wat komen gaat... Maar vooral over wat komen gaat, want in de stilte ligt een groot zwijgend verlangen naar de lente, naar den tijd van geluk en liefde en groei. Dan breken de paarsche en de gele kopjes van crocussen door de smeltende sneeuw en komt de wind weer. Hij waait door de wouden en over de hei, heeft soms nog een booze bui en slaat hagel tegen de ramen, rukt de teere lichtgroene pas ontvouwen blaadjes van de boomen. Maar dat is snoedig voorbg. Luister! Hij ruischt door de hooge, donkere en zwaar geurende pijnen. Sterke aanzwellende toonen, die langzaam wegvloeien, weer aan zwellen... Hij loopt door het geelgepluimde duinriet, waartusschen paden gaan van ko nijnen, die 's nachts in het mat zilveren licht van de maan het feest van de lente vieren. Hij doet de gerijpte katjes van de witte ber ken en de gebogen elzen heen en weer bun gelen en voert de goudgele stuifmeelkorrels mee naar de wijde verten... En als het koren geelt, zweeft hij over de halmen, die langzaam neigen en de wind groeten met eerbiedige fluisterstemmen. De wind... Duizenden geuren brengt hij mee... De zoete geur van rijpend ooft, de zware geu ren van hooi en hei, de fijne doordringende geuren van het bosch, de geuren van den zoe- len nazomer, herfstgeuren. Ik hoor op den wind aandeinen vele, vaak droefgeestige ge luiden nu. Het ritselen van vallende bladeren die den boschbodem kleuren: rood en bruin, geel en goud. Najaarsklanken... Herfstmu- ziek... Een slotzang, een afscheidslied van den zomer, die voorbij girg... Nog eenmaal zwijgt de wind. Dan zinkt de zon weg achter goudomrande wolkgevaarten en is de zee zonder rimpels. Vlak onder de kust hoor ik geruis van vlugge vleugels. Een sleep ganzen op weg naar war mer streken. Dan komt de maan en werpt een lange witte lichtstreep over het donkere wa ter in den vijver, waar het riet ruist. Hoor. Plotseling komt hy weer. Met on stuimige kracht, in razende vaart. Hij giert langs de telegraafdraden, ontwortelt jonge boomen, die groeiden in de lente en in den zomer. Hij is wreed en onmeedoogend. Hij jaagt over de stranden en over de verlaten heidevelden. Steeds verder, verder. Altijd sneller. Naar onbekende verre verten... WIM K. Mussolini heeft de taak van Chamberlain niet gemakkelijk gemaakt. In het begin van de volgende maand hoopt de Britsche premier een bezoek aan den Italiaanschen dictator te bren gen. Hij heeft daarover al heel wat critiek van de Lagerhuisleden moeten incasseeren. Men vreest voor beloften, die Engeland wel, maar Mussolini niet zal nakomen. Want... het woord van de heeren dictatoren is ongewisser dan sneeuw. Een bittere ervaring heeft Engeland daarmee dezer dagen nog weer opgedaan in verband met het offensief van Franco in Span je, waaraan niet minder dan vier Italiaansche divisies mee zouden werken. En dat niettegen staande Italië verzekerd had, dat alle troepen uit Spanje teruggetrokken zouden zijn, een verzekering, die door Chamberlain was aan genomen, want in de laatste Lagerhuiszitting, toen hij over die Italiaansche inmenging in Spanje werd geïnterpelleerd, en beweerd werd, dat Mussolini tegenover Engeland zijn woord had gebroken, door opnieuw „vrijwilligers" naar Spanje te zenden, heeft Chamberlain o.m. geantwoord: „Deze beschuldigingen tegen de Italiaan sche regeering steunen naar mijn beste weten niet op goede gronden, maar niet ontkend kan worden dat, volgens inlich tingen van de regeering, in de afgeloopen maanden een zekere hoeveelheid steun in manschappen en materieel aan beide zijden is verleend, en aan de zijde van generaal Franco blijkt een deel van dezen steun uit Italië afkomstig te zijn." En nu maakt Italië dan openlijk melding van de Italiaansche deelneming aan den strijd in Spanje. Het is de onbeschaamdheid ten top. Het moet aan Chamberlain toch inderdaad den moed ontnemen om met Mussolini te praten. Hij heeft in München met Hitier al zoo'n slechte ervaring opgedaan, als hij nu ook nog door Mussolini bij den neus wordt genomen, zal dit voor de oppositie wel een krachtige be strijding van Engelands buitenlandsche politiek opleveren. Toch bedoelt Chamberlain het zoo ernstig en is het zijn innige overtuiging, dat hij het beste den vrede dient door telkens maar weer te overleggen en den minste te willen zijn. We hebben het in ons overzicht van gisteren nog geschreven, dat nimmer door geweld een blij vende overwinning zal worden geboekt. Maar het onderhandelen met vrucht, bij een mentali teit als de dictators van onzen tijd openbaren, is wel zeer moeilijk. In zijn nieuwjaarsboodschap, gisteren op genomen in het orgaan der conservatieve partij, „Home and Empire", zegt de premier „Ik verwerp de opvatting, dat een oorlog onvermijdelijk is. Ik heb voort durend getracht de mogelijke oorzaken van een oorlog weg te nemen en door rechtsereks overleg en besprekingen nieuw en grooter vertrouwen en begrip tus schen de landen te verkrijgen. Het is mijn hoTSp en streven, dat op deze wijze de internationale problemen van onzen tijd geregeld worden in een geest van ver zoening en samenwerking." Frankrijk ziet ook met eenige bezorgdheid de reis van Chamberlain tegemoet en hoopt van harte, dat de Engelsche premier geen conces sies aan Italië zal doen, die de belangen van Frankrijk zouden kunnen schaden. Neen, gemakkelijk heeft Mussolini het Chamberlain niet gemaakt. Eerst de buitengewone interesse voor koloniën van Frankrijk en nu weer de inmenging in Spanje. We mogen wel met belangstelling naar de reis van Chamberlain uitzien, als er tenminste niets tusschenbeide komt. We leven zoo snel. Natuurhistorisch Museum, 2e Vroonstraat, lederen Woensdag van 35 uur. lederen Zaterdag van 710 uur. Bovendien de eerste Zondag van elke maand van 35 uur en de eerste Woensdag van 810 uur. Westgracht 80: Tentoonstelling Historisch Genootschap „De Kop van Noord Holland". Eiken werkdag van 7—10 uur. Zaterdags van 35 uur en van 710 uur. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 9—12 en van 13.30— BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: „De Indische Graftempel". Rialto, Spoorstraat half 8: „Tarantella". Gisterennacht". Witte-Bioscoop, Koningstraat, half 8: „De 13 Lanciers" en „Zeeduivels". 1 Januari. Casino: 3.306 uur en 8.00 uur: „The Collegians". Musis Sacrum, 8 uur: Demonstratie en dansavond. 5 Januari. Rialto-Theater, 8.00 uur: „Met Jan Strijbos naar IJsland". Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 761.4 Temperatuur lucht o.l Wind richting: Z.; kracht: 3 Licht op 4 u, 24

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5