Een Hollander bewondert Amerikaansche koeien Operatie verfilmd Brand in OSiefabriek Gasmasker werd reeds in 1854 uitgevonden! Pracht-veestapel in het verre Westen Ook het Haagsche Hof stelt de aifobussen in het gelijk kantoorjuffrouw door een raam bevrijd. Kinderlijkjes dreven het water in Onze Jeugdherbergen en de Duitsche vluchteHngen Eerste Kamer voor t laatst in 1938 bijeen onze oost. nog een arrestatie in verhand met de zedenmisdrijven aardschokken aanzienlijk tekort in kas van steuncomité. HYGIëNE EN SELECTIE STAAN OP EEN HOOG PEIL. De heer D. C. Geerligs, die, zoo- als bekend, Breezand verlaten heelt om een tocht te maken naar en door de Vereenigde Staten, vergast onze lezers weer eens op zeer lezenswaardig nieuws nlt dit land. Waren het tot nu toe de mènschen in de Nieuwe Wereld, die de pen van onzen retslustigen landgenoot in beweging brachten, n u ziin het de koeien en stieren, de melkbedrijven en verder alles wat den boer maar interesseeren kanl Bijgaande reisbrief ver dient, mede door de belangwek kende cijfers, daarin vervat, wel de bijzondere aandacht! In aansluiting op mijn vorigen reis brief, waarin ik de lezers een en ander vertelde over de landbouw bedrijven in den Amerikaanschen staat Oregon, wil ik nu iets ver tellen over den veeteelt aldaar. Er zijn hier in de Willamet Valley hoofdzakelijk gemengde bedrijven. Ik ben eens een kijkje gaan nemen op de farm van de fam. C. Stuij te New Berg, die in 1907 uit Holland naar de West vertrokken is. Dit bedrijf is ongeveer 130 H.A. groot, waarvan 85 H.A. gecultiveerd land en 45 H.A. nog woeste grond, welke als weide voor jong vee gebruikt wordt. Hoe verschilt de aanblik van dit land met de weiden uit mijn vaderland: men ziet niets dan lang, dor gras, dat door de groote droogte van dit jaar niet voldoende voedsel aan de koeien gaf, zoodat men moest bijvoeren. Als hooi gebruikt men de luzerne, die hier, als het weer een beetje meewerkt, heel goed wil groeien. Onze Wilhelmlna-tarwe. Men teelt hier tarwe, gerst en haver. Ik heb hier het z.g. Hollandsche wheat of onze Wilhelmina-tarwe zien groeien. Ver tier vindt men hier een grassoort die de droogte goed kan doorstaan, het z.g.. „Su- dangras", dat gebruikt wordt voor bewei ding. Voor winter- en zomervoer slaat men in de silo's maïs op; bijna iedere farm bevat 1 a 2 groote silo's. Wanneer de maïs op het veld is afgesneden, wordt ze met de hakselmachine gesneden en zoo door een elevator in de silo geblazen. Hét geeft een best voer en men kan op deze wijze een groote hoeveelheid verkrijgen. In de meer lager gelegen streken en in Washington zag ik maïs van 12—15 voet lang. De grootste tegenslag in dit land is gebrek aan water; warmte is er altijd genoeg! Op de bedrijven, waar. door de onmiddellijke nabijheid van een rivier, irrigatie kan wor den toegepast, is de toestand dan ook aan zienlijk beter dan op minder gelukkig ge legen bezittingen. Het vee. Een omschrijving van de verschillende rassen, die voor de melkbedrijven in Ore gon worden gebruikt, zal velen van mijn lezers ongetwijfeld interesseeren! Yersey komt wel het meeste voor, een fijn ge bouwde koe. rood-vaal tot wit van kleur, met goede melkgift en zeer hoog vetgehal te, uitsluitend melktvpe, geen vleesch. Door haar laag lichaamsgewicht vraagt ze niet zooveel voer. Abortus komt heel weinig voor; het kalven gaat gemakkelijk. Geurnsev is iets grooter dan de Yersey en komt veel met dit type overeen; alleen de kleur is roodbont. Holstein is grooter van stuk, heeft een lager vetgehalte, maar hoogere melkop- brengst; kortom dit ras komt overeen met het Friesch-Hollandsche. Tyrshire ongeveer hetzelfde als „Hol stein maar in hoofdzaak wit van kleur, soms met roode vlekjes; een goed ras; vet gehalte lager dan van Yersey. Brown Swisz, een korte gedrongen koe, muiskleurig; komt niet zoo heel veel meer voor. Vleesohrassen. Hier volgen nog een paar vleeschrassen: Herford, de zgn. „witkoppen", die in groote kudden in de bergen van Oregon gemest worden. Het is interessant, de honderden ge kleurde koeien met hun witte koppen in de bergen te zien grazen. Het is een uitstekend vleeschras; een kort, gedrongen type. In Chieago komen ze aan de markt. Aberdeen-Angas. zwart van kleur, komt veel overeen met Herford, wordt echter niet zooveel gebruikt als deze. Shorthorn. rood met grijs van kleur: een vleeschkoe, die ook wel als melkveeras dienst doet. Hygiëne In de melkbedrijven. De boerderijen welke zich in de nabijheid van steden en groote dorpen bevinden, zijn meestal consumptiemelkbedrijven. Van staatswege wordt streng op de bereiding der consumptiemelk gelet: de witgelakte stallen moeten dagelijks goed worden schoonge maakt. Het melken geschiedt meestentijds machinaal. De melk wordt direct van den stal naar de koelinrichting gebracht, waar ze, na gekoeld te zijn, gebotteld wordt in Iiterflesschen. Vóór het melken worden de uiers gewasschen met een vliegendoodend middel. Dus de hygiëne staat hier op hoog peil. De t.h.c.-bestrijding onder het vee wordt ook terdege toegepast; hier zijn slecht 5 op de 1000 koeien t.b.c. en deze zieke dieren worden, gedeeltelijk op staatskosten, verwij derd. Maandelijks worden de dieren op t.b.c, en abortus onderzocht. Een voorbeeld voor Holland! Geen mond- en klauwzeerl Het zou misschien niet kwaad zijn, als de Hollandsche boeren zich eens wat meer op een grootere hygiëne ten aanzien van de consumptiemelk gingen toeleggen! Natuur lijk gaat zoo iets in het eene land gemakke lijker dan in het andere en wordt de Neder- landsche boer ernstig gehandicapt door het mond- en klauwzeer. Deze vreeselijke ziekte heerscht hier gelukkig niet! Voor zoover mij bekend, is mond- en klauwzeer slechts in Californië een paar keer voorgekomen, het laatste meen ik in 1923. Strenge overheids maatregelen maakten het mogelijk de kwaal in de kiem te smoren; o.a. had een afslach ting van het zieke vee op groote schaal plaats en een grondige ontsmetting deed de rest Dergelijke krasse maatregelen zouden in mijn geboorteland moeilijk zijn uit te voeren! De zon als geneesmiddel. Ook op het gebied van abortus vertelde mr. Stuy me een interessant verhaal. Hij kon de ziekte op zijn bedrijf maar niet doen verdwijnen, hoewel hij van alles probeerde. De stal werd vernieuwd, d.w.z. de vloeren werden er uit genomen en door nieuwe ver vangen. Wat was nu echter het geval? Achter den stal lag een hoog eiken bosch, met zulke dichte bladerkrui nen, dat de zonnestralen niet tot op het mos konden doordringen. De koeien gingen steeds door dit bosch naar den stal. Men kwam op het idéé om de koeien langs een ande ren weg naar den stal te leiden; het resultaat was verrassend: na eenigen tijd was de abortus overwonnen. Men ging er toen toe over, om een aantal boomen uit het bosch te kap pen, zoodat de zon tot op den grond kon schijnen. Gebleken was, dat de bacteriën die via de uitwerpselen in den vochtigen grond terechtkwa men, door het geljrek aan zon gele genheid hadden vrij voort te woe keren; dit euvel was nu verholpen. A- en B-melk. Om nog eens op de consumptiemelk terug te komen. Er zijn hier vastgestelde prijzen en de melk moet voldoen aan een bepaald vetgehalte, n.1. 4 De melk, welke terstond van farm naar verbruiker gaat, heet A-melk; de melk die via de zuivelfabrieken naar den consument gaat, heet B-melk. De Staat oefent controle uit op de zuivelfabrieken. Ik ben in staat eenige gegevens te verstrek ken over het melkbedrijf van een Holland- schen farmer alhier, n.1. van den heer D. Reyne, te Mac. Minville. De cijfers hebben betrekking op het jaar 1935—1936: Gem. aantal koeien: 39.42. Gem. pond melk per koe: 8285.01. Gem. vetgeh. per koe: 4.77. Gem. pond botervet: 395,25. Voer kost per pond botervet: 25 cent Voer kost per 100 pond melk. dollar 1.19. Hier volgen nog enkele gegeven over de afzonderlijk koeien: Koe pond Gem. vet- Pond bo- Ouderdom melk p. jaar: gehalte: ter vet: v. d. koe: 98.39 4.69 461.50 4 78.44 6.07 476.10 9 88.06 5.47 482.— 7 104.10 4.55 473.20 7 Een volledige controle op de boerderij van mr. D. de Jong te Amety, een Neder landsche boer, afkomstig uit Alkmaar, le verde het volgende resultaat op: Gem. aantal Gem. pond Gem. Gem. pond koeien melk p. koe vetgeh. botervet 31.1 96.58 4.40 4.25,83 Men moet er rekening mee houden, dat een Amerikaansche pond iets lichter is dan een Hollandsch pond. Ik geef hier nog het gemiddelde van eenige koeien: Yersey: pond Gem. pond boter ouderd. melk p. koe vetgeh. vet koe 10.100 5.04 509,2 6 jaar (Dezelfde op 5 jaar: 9540 511.0 Gaernsey: 10.618 4.17 443,4 5 jaar. Arvshire: 9099 4.35 396,3 10 jaar 10.459 409.5 als 9 jaar Holstein: 11.275 4.03 451,5 4 jaar. 12.165 486.2 dezelfde 3 jr. 11,448 4.08 468 3 jaar. 9,725 401,5 2 jaar. Een wereldkampioen Bij een bezoek aan de groote landbouw tentoonstelling in Salem, de hoofdstad van Oregon, heb ik verschillende goede produc tie koeien gezien, waarvan ik u ook een paar gegevens wil verstrekken. Ik bewonderde daar o.m. een wereldkampioen productiekoe, afkomstig uit Oregon. Eigenaar Harbert Dal les Oregon, wiens farm ik heb bezocht. Sybil Tessie Lorna, een 6 jaar oude koe opgebracht door L. A. Harbert Oregon, is de nieuwe 305 dagen kampioenkoe. Deze koe kalft een lichaamsgewicht van ongeveer 1000 nond en is de eerste koe van een stal vee die produceert meer dan 1000 pond bo tervet en 17.12*' pond melk in 305 dagen. Dit is niet het eerste record van deze koe. In 1935 als een senior 2 jaar oude koe maakte zij een wereldrecord voor beide; melk en botervetprodurtie met haar 305 dagen re cord van 865,07 pond botervet en 15.537 pond melk. Dit record plaatst haar onder de drie candidaten voor de medaille van de Ame rican Yersey Cattle Club (beneden 3 j.) Wanneer zij kalft en haar test beëindigd ia zal zij zeker winnen. Een van haar mededin- sters Lorna heeft alreeds 5 goede afstamme lingen. De oudste van haar dochters ^produ ceerde 750.94 pond boter vet en 13197 pond melk in 305 dagen als een 2 jaar oude koe en een jaarling dochter is ook bezig een re cord te maken. Tijdens een bezoek aan de Internationale Livestock tentoonstelling in Portland, Oct. 1938 heb ik een gesprek gehad met den be- drijfslmder der Carnation Milk farms in Washington: een farm waar bijna 600 koeien gemolken worden een hypermodern bedrijf met stamboekvee, een veebedrijf van Hol stein koeien waar men nog Hollandsche na men aantreft. Ik wil deze farm niet beschou wen als een gemiddelde veeboerderij, daar deze groote compagnie zich toelegt op pro ductie records en verbetering van het Hol stein vee. De koeien worden, iedere 6 uur gemolken. Hier een paar cijfers: Irgis Retertic Prospect, wereldkampioen melkproductie 19 Dec. 1920 tot 1 Februari 1936. Als 6 jaar 8 mnd. oude koe gaf zij 37.381.4 pond melk en 1448.68 pond boter in 365 dagen en 35504.5 pond melk en 1416.5 pond boter in 365 dagen. 9 jaar en 4 maanden oud: Van deze farm, een der beste veebedrij ven van de U.S.A. is ook afkomstig de s4icr Matador. Eig. is Ormsbv. Van 38 af stammelingen, 35 boven 1000 pond boter, 12 boven 1000 pond botervet 7 over 30.000 pond melk. Gemiddelde van de eerste 38 getest. 27.390 pond melk, 950.5 pond vet en 1188.1 pond boter. Gemiddeld vetgehalte van 38 3.5 pet. Het is een schitterend gezicht, deze mooie koeien en stieren en men haalt ze er direct uit, wanneer ze in den ring ko men voor de keuring. Op de Landbouw- en Veeteelt- li oogeschool. Zooals men uit het bovenstaande heeft kunnen bemerken, wordt er in dit land zeer veel voor de verbetering van de« veestapel gedaan. O.m. geven landbouw- consulenten uitgebreide technische advie zen. Bij een bezoek aan een farmer kwam ik in gesprek met één van deze consulen ten en deze noodigde me uit, de Landbouw- en Veeteelthoogeschool te Comwallis te ko men bezichtigen, welke invitatie ik natuur lijk gaarne aanvaardde. Bij deze hoogeachool bevond zich een proefboerderij, waar men o.a. experimenteerde met het voeren van koeien. Enkele dieren werden slechts met luzerne gevoerd, doch door dit eenzijdige voer liep de productie na eenigen tijd sterk achteruit. Vele leeraren interesseerde het bij zonder, iets te vernemen over de toestanden in Nederland en natuurlijk vertelde ik hon derd uit, over ons vee, onze akkers, onze ge wassen, enz. Onze voorlichting Intensiever. Verder nam ik een kijkje in tal van labora toria op landbouw-, en veeteeltgebied. De Hoogeschool heeft een eigen radiodienst, door middel waarvan de farmers worden voorge licht Bij alle lof, dien Ik hier Amerika toezwaai, moet ik erkennen, dat de voorlichting hier niet zoo intensief is als in Nederland, d.w.z. niet voor iederen tak van het boerenbedrijf zijn consulenten aangesteld; toch bereikt men zeer goede resultaten. Vooral aan grondbewerking doet men veel. Men krijgt voor het bemesten van den grond met fosfor of met kalk zelfs vergoeding tot een zekere limiet, ook voor het bemesten van boomgaarden met wikke. Ook bestaat hier zooiets als graanteeltbe- perking. De graanbouwers krijgen n.1. een toeslag voor het aanleggen van klaver- en luzerneweiden om te groote graanproductie tegen te gaan. Een volgende maal hoop Ik een beschrij ving te geven van mijn tochten door het Zuiden van Oregon en Californië. Hotiandsch chimrg op hot witte dook. Gistorecfateud werd door oasen te Monaco wonenden landgenoot dr. Esser, die wereldvermaardheid heeft verworven op het gebied der plastieke chirurgie, in het Centraal Israëlitisch Ziekenhuis te Amster dam, met assistentie van dr. Van der Molen een operatie verricht, welke, gezien de groote wetenschap pelijke waarde die hieraan gehecht wordt, geheel verfilmd is gewor den. Dit is de eerste keer, dat het werk van den chirurg Esser met be trekking tot de hazenlip-operatie op de filmband werd vastgelegd. De film werd opgenomen door de film associatie „Visie" te Amsterdam, on der leiding van Max de Haas. In den loop van 1939 zal deze weten schappelijke film in verschillende universiteiten over de geheele we reld worden vertoond. Het Haagsche Gerechtshof heeft gis teren bij vervroeging arrest gewezen in vier appèlzaken van korte ge dingen in autobuszaken. Het ging hier om de actie van de Ned. Spoorwegen tegen de N.V. van Zetten's Tour Tax Centrale, tegen de N.V. Reisbureau Stoop en tegen de Coöp. Vereeniging Rotterdamsche Reiscentrale en van de Haagsche Tramweg Maatschappij tegen het Reisbureau Stoop. De eischen tot onmiddellijke stopzet ting van de autobusdiensten van de ze ondernemingen, werden alle, het zij door den president der Haagsche Rechtbank, hetzij door dien van de Rechtbank te Rotterdam, afgewezen. Het Gerechtshof heeft thans deze uitspraken bevestigd. Het vuur ontstaan bij de ont dooiing van een bevroren water leiding spoedig gebluscbt. Gisterochtend te omstreeks half twaalf werd de brandweer te Amsterdam gewaar schuwd, dat brand was uitgebroken in een gebouwtje der Nederlandsche Spoorwegen aan de Tweede Coehoornstraat op Oosten burg. In het brandende perceel was een oliefabriek gevestigd van de N.V. Godol. Een groote olietank met reservoir stond in brand, waarop schuim werd gespoten, het geen het gewenschte resultaat had. Over de,oorzaak van den brand werd medegedeeld, dat het bedrijf had stilgele gen en dat gisteren de werkzaamheden wer den hervat. Voor de ontdooiing van een be vroren waterleiding werd gebruik gemaakt van een brandende lap, welke in een olie oplossing was gedrenkt. Het droge hout geraakte daarbij echter in brand. Er was nog geprobeerd met een eigen schuimhlusch apparaat het vuur te blusschen, doch dit mislukte en topp men even later met een kruiwagen met zand ter plaatse kwam, was het reeds te laat. De kantoorjuffrouw moest door een raam worden bevrijd. Met vier stralen kon de brand worden gebluscht. De N.V. Godol is wel tegen brand, doch niet tegen bedrijfsschade verzekerd. Jammerdat men zoo laat aan deze uitvindino heeft gedacht. Uit het bulletin van het Engelsche Impe- rial Institute Soutih Kensington blijkt, dat reeds in 1854 een zekere Dr. Stenhouse een doeltreffend gasmasker heeft uitgevonden. Ilij had bemerkt, dat versche houtskool do eigenschap bezat de giftige dampen van \errotting te absorbeeren. Hij construeerde een eenvoudig gelaatstuk met een filterbus gevuld met houtskool. Het geheel werd op rijn plaats gehouden door een elastieken band rond het achterhoofd. Dr. Stenhouse verklaarde, dat zijn masker alle schadelijke stoffen in de lucht welke werden verspreid door cholera en gele koorts absorbeerde. In het bulletin wordt hieraan toegevoegd, dat het jammer is. dat men niet ongeveer zestig jaar later, tijdens den grooten oorlog aan deze uitvinding heeft gedacht, I Een raadselachtige moord op gehelderd. Goed politiewerk in de Betuwe. MOEDER LEGT BEKENTENIS AF. Eind Augustus zagen voorbijgangers in de Korne onder Buren (in de buurt van Tiel) een gonjezak drijven, waaruit het armpje van een kind stak. Toen de zak door de onmiddellijk gewaar schuwde politie geopend werd. kwam men tot de ontdekking, dat er zich een pasgebo ren tweeling in bevond, beiden meisjes. Ofschoon de politie natuurlijk direct een onderzoek naar de herkomst der beide lijkjes instelde, werd sindsdien nimmer iets over het geval vernomen. Daardoor ontstond bij het groote publiek de meening, dat de politie voor een onoplosbaar raadsel ge steld was. En dit zelfs ondanks het feit, dat men wist dat de brigadier-maioor Slik uit Tiel nog bijna voortdurend in de Betu we. en soms zeifs nog wel daarbuiten, rond snuffelde en dus schijnbaar nog steeds een of ander aanknoopingspurit hoopte te vin den. Dezer dagen is echter eensklaps gebleken, dat de nasporingen wel uiterst moeilijk, maar toch niet ge heel onmogelijk waren, want men is over kunnen gaan tot de aanhou ding van de 23-jarige mej. C. H., geboren K. uit Rijswijk (gemeente Maurik), verdacht van het dooden der beide meisjes, waarvan zij de moeder zou zijn. Mej. H., wier ouders in Buren wonen mi <#ie omstreeks half Augustus getrouwd is met een steenfabrieksarbeidier Rijswijk, is naar Arnhem overge bracht en heeft inmiddels reeds bekend. Het onderzoek is echter nog niet gestaakt omdat rekening gehouden wordt met even- tueele medeplichtigen. ,Jodenherbergen" zeggen de Buitschers. Het dagblad „Der Danziger Vorposten'' schrijft ki zijn editie van 11 December j.1, oncier het opschrift „Judenherbergen" een artikel, waarin het zijn meenin g te kennen geeft over de onderbrenging van uit Duitschland gevluchte Joodsche kinderen in Nederland. Uit Nederland aldus het blad be reikt ons thans de vroesaléjke mediedee- ling, dat men het daar heeft weten klaar; te spelen, de Nederlandsche jeugdherberg- organisatie in dienst te stellen van deze Jo denkinderen. Boven het artikel is niet het opschrift .Jeugdherbergen", doch „Jodenherbergen'' geschreven. Daarop vraagt de „Danziger Vorposten'' „Verwacht Holland, dat de antisemietische jeugd van Polen, Roemenië. Tsiecho-Slowa- kije, Italië en Duitschland in deze herber gen met de Jiddische Mischpoke (familie)' deur aan deur wil wonen? Ja. dat zij wel licht zelfs op een zekeren dag in de ver peste ruimten van deze herbergen haar in trek zal nemen?" Vervolgens ontvangen de leiders der Ned', Jeugdherberg Centrale den raad, de antise mietische jeugd te laten voorgaan boven de Joodsche jongens en meisjes. Diverse ontwerpen goedgekeurd. Gisterochtend heeft de Eerste Kamer haar laatste vergadering in 1938 gehouden. Een: 34-tal wetsontwerpen werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen, o.m. een nadere wij ziging van de wet van 1928 inzake de beleg ging van gelden van Rijksfondsen en instel lingen; hierbr stemde de N.S.B. tegen. Bij de goedkeuring der machtiging eert overeenkomst met de N.V. Bataafsche Petro leum Maatschappij te sluiten voor oliebo ringen op Midden- en Oost-.Tava, wilde do soc--dem. fractie geacht worden te hebben' tegengestemd. Van de overige hamerstukkwi noemen wij nog de Psychopathenwet. Na den gebruikelijken NieuwjaarswenscH sloot de Voorzitter de vergadering. WEDUWE BESTOLEN. In den vorigen nacht is te Drieburg, bij Beerta, ingebroken bij de weduwe Loerts. De dader, van wien elk spoor ont breekt, heeft een bedirag van tweeduizend gulden buit gemaakt. BEDRIEGELIJKE BANKBREUK Conform den eisch van den officier van Justitie te Amsterdam veroordeelde de rechtbank den makelaar in machinerieën, J. B. te Zevenhoven, wegens bed degelijke bankbreuk tot anderhalf jaar gevangenis straf. De man was in 1935 directeur van eer. machinefabriek, welke op 12 Augustus 1936 in staat van faillisernent werd verklaard. Verdachte stond terecht, omdat hij eert bedrag van f 16.500.en ca. f 7000.aan machinerieën aan den boedel zou hebben onttrokken. Hel ski-stadion te Zakopane (Polen) is ge reed om de ski-sterren, die daar weldra el kaar oni het kampioenschap zullen bestrij den, tg ontvangen. Aneta kreeg de officieele mededeeling daï het einde van het onderzoek der verdach ten inzake de zedenmisdrijven thans in zicht zou zijn. De verhooren van getuigen kunnen nog zeer lang duren. Te Bandoeng is, naar de N. R. Crt. meldt* nog een geneesheer preventief gesteld. l Woensdag is in Ternate te 13.40 uur een vrl[ krachtige aardbeving is West-Oostelijke richting geconstateerd. De beving hield cir- ca i /2 minuut aan. Er is geen schade aan gericht. Ook te Menado werd naar de N. R. Ct. meldt te circa 13.15 uur een korte, doch' zeer hevige aardschok gevoeld. ^0ve"8en°emde hevingen zijn door hef venatonum te Batavia slechts zeer vaag geregistreerd. tJ,Hn-kaJ9tel?ort van f 5000— is geconsfa- maran1" uS van het steuncomtié te Se- I adminfc'i edra* is onvoldoende in de administratie verantwoord. is n-°? niet vast °f er hier sprake admini Yerdulatenng, dan wel van slordige dmimstratie Enkele personen zullen, aldus i narkót a' m v®rband hiermede, door het i parket worden gehoord.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 8