De Brabantsche Brief DE' 'N DE.PUP- RADIO DE LAMP van EEN NIEUW JAAR. TEGEMOET VOORBIJ... PROGRAMMA WMpww |}*F*- Uaei&aC in de Woestijn Ulvenhout, 29 Dec. 1938. Amico, Den rauwen Noord ooster. die zo fel deur 't jaar-ende snee. brocht 'n steuvig Kersttij over de wea- reld. Lijk gespoten sui ker, zoo wit lagen de jjsblomrr.en en ijsvee- ren iederen mergen 'nen vinger dik teu gen de ramen gevro- zen. Er als 'n ros winterzonneke over de donkere naaldenbosschen klom, dan wier den tjs-ornament volgezet mee duuzenden diaman ten .Dan begost den sierlijk gegraveerden blommenpracht te fonkelen in rozetten van kostelijksten edelsteen! Curieus! zoals alles in Gods schepping altij van volmaakste makelij is. Tot 'n be- vrozen ruit toe. 't Was 'n steuvig Kersttij, ja. De witte vel den lagen marmer-hard, onder 'nen fijnen atrooistel van poeiersneeuw, verlaten in de eindelooze eenzaamheid van bar wintertij. Glashard stopfl den bevrozen kool in den ge- scheurden grond, waarop dof oew stappen botsten. En teugen vieren als 't Kerkeklokske nuchter klepelde deur de kouwe stilte, die over 't Zondagsche durpke hong, dan vloeide- n-over den bloedrooien westerkim 'nen rossen gloei in de wije eenzaamheid van de roerlooze velden, waarover 'nen peersen wemel van den langen winternacht al te vallen begost. Dan gongen de deuren van de mijmerende huize- kes los en kwam, veur 't eerst in den grijzen middag, wat passage langs den duisteren steenweg. 'Nen passage, die in eenen donke ren sliert 't kerkplein opdraaide; veur 't kerstlof. Bekans zoude gedocht hebben, als ge nie beter wist, dat de Ulvenhouters erg-onvrinde- lijke kwibussen waren. Maar elkeen kwam van achter z'n warme plattebuis vandaan en probeerde de warmte zorgvuldig te bewaren onder den duffel, onder den mantel mee de hoog-opgezette kragen, waarbinnen de oogen traanden van de kou. Maar eenmaal binnen 't veilige kerkske, waar 'nen gloei van wijlicht al van 's nachts te gloriën stond om 't Stal- leke van Bethlehem, dan gongen de kragen rap neer, dan „ontdooiden" de stramkouwe koppen en men keek malkaar 'ns vriendelijk aan, met oogen die zeeën: „ik heb oe daar- sjuust wel bespeurd, maar 't was te koud, man". Ja 't was ouwerwetsch, 'n steuvig Kersttij! Stil van kou. Als de kerk gedaan was, d'oogen vol za ten van de glanzings van den versierden al taar, waar 'nen overdaad van fonkelenden keersengloei vloeide langs den gouwen taber nakel, sprankelde over de sneeuwwitte be- kleesels en in de hooge sierpalmen, in den midden den bloeienden karbonkel van de gou wen Godslamp, dan spoeiden de durpers zich weer over de weggeduisterde wegels naar d'r eigen Stalleke daar in 't hoekske van de wo- ning.ros verlicht van 't vuur der plattebuis. Weer lag den durpsweg binnen weinig minuten verlaten. 'Nen zeldzamen lanteern piekte z'n bleeke schijnsels in den stillen vriesavond en 't was of elk licht in 'nen krans stond, zoo nat waren d'oogen van den kou. Hoog blonk den manecirkel boven de donkere leegte van de velden. Sterren prikten hier en daar al in den nachtblaauwen hemel. 't Geboomt blonk als kristal, zoo zat elk takske besloten in deurschrjnend ijs; zoo tooverde de maan heuren midwinterglans in 't glazige geboomt. En als wij thuiskwamen, er was qnder- weugen nie veul gesproken, dan was 't efkes 'n zenuwdruk gedoe van de kleintjes, die ver langden naar de lichtjes. Die lichtjes bij Opa en Opoe, waar al weken over gepraat was, thuis. Den Eeker zou ze aansteken. Eigens had ie alles geknutse'-d, dus En stillekes, mee verlegen trots, zette-n-ie den heelen huis in eenen wonderen glorie van rossen lichtwemel. 't Boomke mee den blinkenden ster stond te stralen lijk 'n zon. Duuzendvoudig weerketsten en piekten de lichtekes van de blinkende bollen; schichtten ze van de zuiveren slingers; glansden ze van 't engelenhaar, dat lijk gesponnen §;oud den sierboom overhuifde. Kostelijken achtergrond van levenden lichtwerl, waarteugen 't heilig Stalleke, in den warmen schaduw lijk gouwen donker van 'n ouwe schilderij, zoo'n manje- fieke teugenstelling was! En als eindelijk alle keerskes brandden, deur den heelen huis de gouwen lichtpieken vonkten en lichtten lijk zonbeschenen herfst draad, de kleine kinderstemmekes huilie Kerstlledekes klonken lijk zuiveren klokskes, dan kwam 'n auto den erf opgerejen. Den Vic mee z'n volk! Den huis was vol nou! 'k Zette t ouwe Mevrouwke bij Trui, Willem naast Dré IX. Hanneke kwam bij mij zitten en den Vic....... die heeft nooit en nieverans 'n vaste plek. Die zit 't liefste op de tafel, op 'n stoof, op den rand van de bedstee of als 't nie anders kan zoomaar op den vloer. Hannekes oogen blonken vochtig als ze naar mij keek. En ik wist wel wat er in heur omgingdaar was mee verlejen jaar, als zij bij ons kribbeke was mee den Vic, veul veranderd. 't Ouwe Mevrouwke zee alleen: „net 'n sprookje. Maar ik heb 't al meer gehoord vanHanneke, in Efkens trilde heur stem. „In... Amerika..., toén!" „Verduveld gezellig", zee Willem uit den West: om te schilderen Dré!" Daar is 'nen Rembrandt veur noodig, lachte onzen Dré. „En tóchtóch zzall ikk 't 'n keer pro- beeren! kwekte den Vic, van den grond af, waar ie z'n viool zat te stemmen. „Wat ze kost, kost ze, Vic, maar die Schilderij mot ik hebben!" riep ik. Maar den Vic gaf gin asem meer. Stemde sjecuur z'n viool, sprong op en begost te vede len. Zachtjes, gesourdineerd, zoekend nog kwa men de toontjes uit 't Niks. (Ge wit, hij fanta seert altij!) Sterker wierden de slepende melo dieën, vaster begosten de toonen uit malkaar te vloeien lijk 't licht uit 'n opkomende zon. Dan wierd de muziek volmaakt van har monie en begost de viool te bidden. „Heilige Nacht", „Ave Maria", „Bethlehem", telkens geurden andere blommen uit den teeren boeket, die den witten toovenèèr daar te ver zamelen stond uit de eeuwig bloeiende velden van z'n wondere zielement. Dan deed ie, al vedelend, 'n paar passen naar voren. Stond mid den veur 't Stalleke nou, als 'n donker silhouët. Z'n witte krullen lichtten lijk 'nen stralen krans om den edelen kop, die wat schuin op de viool lag. En toen Als 't kost, wierd 't nog stiller in m'n hutze- ke, dat vol van gouwen schemer stond mee schichten „herfstdraden". Zachter, als verren echo over stilhelderen hei-plas zong de viool, béd de viool den Vic zijnen diepsten dank tot 't Goddelijke Kindeke, daar in den Eeker z'jn Stalleke. Koud wierd 't over m'nen rug. En ineens zag ik veul meer gouwen draden spin nen deur de wemelingen van al 't Kerstlicht Nóg 'n paske dichter gong ie tot 't Stalleke. De muziek zwol in kracht en kleur, wierd nog ster ker enjubelde, jubelde dank, dank, dank! Gloriede boven 't keersenlicht uit. Dank! Dank, Kindeke!" Dan weer viel den vedelzang tril lend, snikkend haast, op lage, dubbele snaren tot deemoed en gebed en Hanneke, die al tien minuten met wijd open, tranend' oogen als be- tooverd naar heuren Vader zat te kijken, lee- heur hand op mijnen arm, keek me 'ns aan en twee tranen als knikkers glipten over 't zenuw trekkend smoeltje. Dan begost de muziek te eindigen. Nog efkens flakkerde de melodie op, verstierf toen en vibreerde uit als 'nen kerkorgel, die ge nog uit de verte heurt als ge al op 't kerkplein zijt Stil bleef 't efkens. Niemand verroerde z'n eigen nog. Ook den Vic bleef nog even daar. Nam zijnen zakdoek, wreef zoogezeed „zweet" jawel! van z'n gezicht, snoot mee veul lawijt in de gouwen stilte en dandan stond ineens den Eeker naast den Vic. „Wel bedankt, meneer Zonneveld, dat ge 't Stalleke nóg schoonder hebt gemaakt!" En toen liep ie weg, verlegen, de zoldertrap op, naar z'n kamerke, waar ik 'm 'n half uur later moest gaan halen. Daar zat ie op den grond naar de glazen dakpannen, omhoog te staren, naar den ster- ren-kersthemel, zóó in gedachte, dat ie me nie hoorde. „Eeker?" „Eékerü" „Ja, baas", schrok ie. „Kom toch naar benejen, jong, ge zit hier ziek te worren van de kou!" „Ja baas." „Waarom zijde weggeloopen?" „Ik weetnie." „Dat witte wel, jonk!" „Dieën muziek was zoo schoon, baas. En... en zoo... vrimd." „Vrimd?" ,,'k Weetnie „Jawel, ge weet 't wèl, Eeker!" ,,Ik heb hier, in den donker, 't Stalleke wèèr gezien, méé den muziek! En toen... toen zat Moeder er óók bij, baas. 't Was schoon!" „Volgend jaar, manneke! Al wat ge geren wenscht op deuzen stond, gebeurt! Vraag dat maar 'ns aan meneer Zonneveld." „Durf ik nie, maar ik gelóóf oe, baas." Amico, ik heb 't meer gezeed g'ad en 'k zal 't blijven zeggen: wat is 't 'n gave-van-O. L. H., dat we den Kerst meugen vieren op 't end van 't jaar. Als we 't heele jaar hebben deur- geploeterd, mee veul moeiljjkhedens, mee veul onrechtvèèrdigheid, mee veul leed en strijd. En als we moei en leeg van ziel 't nuuwe jaar zien naderen mee wéér de wederweerdighe- dens van allen dag. Dan ls daar 't hoogfeest van Kerstmis om tot besef te komen van oewen rijkdom, dien ge haast vergeten waart. En die 't Nuuwjaar en die 't heele leven weer de moeite wèèrd maakt. Want als ik, na 'n jaar van veul zwaren arbeid, moeiljjkhedens en aangedaan leed deur m'n „evennaasten", daar bjj 't Stalleke zat, temidden van Vrouw en Kinders, klein- kinders, vrienden en né-staande magen, dan heb ik toch, geljjk mee den Vic zijn gevedeld gebed, óók stillekes gedankt veur alles wat ik bezitten mag! M'n goeie wijf, die daar als 'n Koningin troonde over deuzen huis vol eig^n, gelukkig Volk! Over m'n Kinders, m'nen Compagnon! m'n kleinkinders, m'n goeie, trouwe vrien den! M'n kameraads, die paa* brave, goeie kearels, waarmee ik zooveul piazler al hebben mocht. Veur m'n vrijen grond, veur m'n bedrijf, dat ten leste toch nog zoo'nen fermen opvolger te wachten staat! En m'n zurgskes en 't bie'je leed en som mige kruiskesze schrompelden weg tot 'n handsvolleke asch en 'k heb 't laten weg stuiven op den feilen Noordooster, die 't mee droeg naar de zee. En als 'nen millioennair, amico, vier ik over ennigste dagen 't ouwejaar! 't Arme, straatarme Koningske maakte me weer... schatrijk...! Als 'nen millioennair zit ik Zaterdagavond te wachten op den twaalfden klokkeslag en... 'k zal handen tekort komen om al m'nen Rijk dom vast te pakken! M'n wijf. m'n kinders, m'nen Compagnon, de kleintjes, maar ook... m'nen Eeker! En ik zal, als 'nen Vorst m'n glas heften onder den schoonsten lichtkroon van de eerde m'n eigen huiskamerlamp en ik zal. mee 'nen blik naar 't Stalleke, daar wat op den achtergrond nou, klinken op 't Nuuwejaar 1939, da 'k vol van goeien moed en Godsver trouwen teugemoet gaai! Zóóveul handen van Menschen-van-goeicr.- wille zijn deuze dagen nog biddend cmhoog geheven in 't keersenlicht bij 't kleine Jesuke, da 'k tóch op VREDE blijf durven hopen...! Amico, zóó onder de lamp, bij den lesten slag van onzen Ulvenhoutschen kerketoren in den lesten nacht van deus Jaar, temidden van heel mijnen Bezit wensch ik jou en al oew lezers en lezereskes 'n ZALIG NUUWJAAR! Veul groeten van Trui, Dré III en den Eeker, gin horke minder van oewen t. a. v. DRÉ. Een jaar voorbij met 'a.1 zijn lief en leed, Met al zijn kansen, die soms winsten waren, Maar ook verliezen, die men niet vergeel, Ze kwamen door elks leven heengevaren. Daar was weer vreugde of een stil verdoet, Zooveel geluk mhar o'ok zooveel te dragen, Nu gaan de laatste klanken van dit lied, Straks klinken weer de laatste twaalf slagen! En even trekt het jaar aan ons voorbij. Als in een flits in weinige seconden, Maar toch met beelden in een bonte rij, Waarin zooveel opnieuw wordt weer gevonden, Wat in ons hart voor imimier blijft bewaard: Een afscheidsgroet, een weerzien of wat bloemen, Een donk're dag, waarvoor we zijn gespaard En o zooveel, wat we niet kunnen noemen! Nu gaat een jaarkring, die beroering bracht In het bestaan van duizenden gezinnen, Waarin een stem zoo moed'loos in den nacht, Ons voorbereidde op wat kon beginnen! Wat sprak die stem toen hopeloos alleen. Maar ook hoe wist ze ons weer zon te schenken. Het is Uw daad, o kloeke Chaniberlain, Die duizenden vanavond stil gedenken! En thans, oudjaar. Uw dagen zijn ten end, Uw tijd is om, Uw uren zijn verstreken. Het is nog oven. dat g'U ommewendt. Straks geeft de klok het welbekende teeken! Uw lied is uit en langzaam sterft het weg Naar verre verten van de and're jaren, 0, mogen wij met zorg en overleg, Uw goede dagen in ons hart bewaren!! MET ECHTE FRIESCHE HEEREN-BAAI EN OUD-HOLL. PIJPTABAK K 65 December 1938. KROES (Nadruk verboden.) ZONDAG I JANUARI 1939. Hilversum I, 1875 en 301,5 m. 8.55 VARA. 10.00 VPRO. 12.00 AVRO. 5.00 VPRO. 5.30 VARA. ö.OO12.00 AVRO. 8.55 Orgelspel. 9.00 Sportnieuws. 9.05 Tuinbouwpraatje. 9.30 Vervolg orgelspel. 9.40 Causerie „Van Staat en Maatschappij". 9.59 Sportnieuws. 10.00 Carillonspel. 10.30 Vrijzinnig-Protestrntsche Kerkdienst. 12.00 Causerie: „Leven. waarden, die terzake doen". 12.20 Berichten. Nieuwjaarsgroeten uit ver schillende landen. 12.35 AVRO-Amusementsorkest en solisten. 1.30 Causerie: „Wat er in Indië gebeurt". I.50 Gramofoonmuziek. 2.00 Boekenhalfuur. 2.30 Omroeporkest, solist en gramofoonmuz. 3.15 Filmrubriek. 4.15 AVRO-Dansorkest (opn.). 4.40 Negentalige Nieuwjaarswensch. 4.55 Sportnieuws. 5.00 Gesprekken met luisteraars. 5.30 Voer de kinderen. 6.00 Radiotooneel met muziek. 7.00 VARA-Kalender. 7.03 Interview. 7.30 Noviteiten-orkest, solisten en de VARA- Mount-Boys. 8.00 Berichten ANP, Radiojournaal, mede- 8.20 Omroeporkest, solisten en gemertgd koor „Polyhymnia". 9.00 Radiotooneel. 9.15 Radiotooneel met muziek. 9.55 Vervolg van 9.00. 10.00 Nieuwjaarsparade. II.00 Berichten ANP. Hierna tot 12.00 Orgel spel. Hilversum II, 4.15,5 m. 8.30 NCRV. 9.80 KRO. 5.00 ?fCRV. 7.45— 11.30 KRO. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gramofoonmuziek. 10.30 Hoogmis. 12.00 Nieuwjaarsklokken. 12.15 KRO-Melodisten en solist 1.001.20 Middenstandsuitzending) 2.00 Gramofoonmuziek. 2.30 Zang en piano (2.402.50 Gramofoon muziek). 3.00 Gramofoonmuziek. 3 05 KRO-Kamerorkest en soliste. 4.00 Ziekenlof. 4.55 Sportnieuws. 5.00 Orgelconcert. 5.40 Gewijde muziek (gr.pl.). 5.50 Nederduitsch Hervormde Kerkdienst. Hierna: Gewijde muziek (gr.pl.).- 7.45 Sportnieuws. 7.50 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP, KRO-Mededeelingen. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.30 Radiotooneel met muziek. 9.15 Gramofoonmuziek. 9.45 KRO-orkest. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Epiloog. 11.0011.30 Esperantolezing. MAANDAG 2 JANUARI 1939. Hilversum I, 1875 en 301,5 m. Algemeen programma, verzorgd door dé VARA. 10.0010.20 v.m. VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek (Om 8.16 Berichten), 10.00 Morgenwijding. 10.20 Gramofoonmuziek. 11.00 Declamatie. 11.20 Orgelspel. 12.00 Gramofoonmuziek. (Om 12.15 Ber/f11 1.00 Het VARA-Orkest. I.301.45 Gramofoonmuziek. 2.00 „Fantasia". 2.453.15 Declamatie. 3.20 Gramofoonmuziek. 4.30 Voor de kinderen. 5.00 Gramofoonmuziek. 6.00 Viool en orgel. 6.28 Berichten. 6.30 Muzikale causerie. 7.00 VARA-Kalender. 7.05 Causerie: „De rassen der menschheid", 7.30 Septetconcert. 8.00 Herhaling SOS-Berichten. 8.03 Berichten ANP. 8.10 „Esmeralda". 8.40 Revue. 9.00 Gramofoonmuziek. 9.30 De Ramblers. 10.00 Berichten .ANP. 10.05 VARA-Orkest, met toelichting. 10.35 Declamatie. II.00 Harpvoordracht. 11.15 Populair concert. 11.3012.00 Gramofoonmuziek. Hilversum H, 4.15,5 m. NCRV-uitzending. 8.00 Schriftlezing, meditatie. 8.15 Berichten, gramofoonmuziek. (9.30—t 9.45 Gelukwenschen) 10.30 Morgendienst. 11.00 Christelijke lectuur. 11.30 Gramofoonmuziek. (12.0012.15 Ber.)], 12.30 Orgelspel. I.30 Gramofoonmuziek. 2.15 Zanp, piano en gramofoonmuziek. 3.00 Causerie over kamerplanten. 3.40 Gramofoonmuziek. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Gramofoonmuziek, 5.15 Kinderuur. 6.15 Gramofoonmuziek. ca. 6.30 Berichten, vragenuurtje. 7.007.15 Berichten). 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP, herhaling SOS-Ber. 8.15 Christelijk Muziekgezelschap „De Bas zuin" en gramofoonmuziek. 9.00 Causerie „Het moderne imperialisme". 9.30 Het Hollandsche Kamermuziekensemble. 10.00 Berichten ANP, actueele halfuur. 10. "3 Gramofoonmuziek. ld 45 Gymnastiekles. II.00 Vervolg concert. 11.30 Gramofoonmuziek. 11.5012.00 Schriftlezing. AMSTERDAMSCH ELFTAL—ZWALUWEN Het Amsterdamsch elftal, dat morgen in! het Ajaxstadion tegen de Zwaluwen speelt, is als volgt samengesteld: Doel: Ferwerda (Blauw Wit) Achter: Caldenhove (D. W. S.) en Beert (Ajax). Midden: Loois (Ajax), Anderiesen (Ajax)] en Bergen (D. W. V.) Voor: Draeger (D. W. S.) Hazeweyer (A. F. C.), Bijl (Ajax), Sluytf (Blauw Wit) en Ooms (D. W. V.) Feuilleton door Ethel M. DeH 15. Plotseling drong het tot haar dat het haar onmogelijk was langer werkloog te blijven. Ze moest zichzelf overtulgen en de geheele vreeseljjke waarheid weten. Bevende van het hoofd tot de voeten, zei ze echter op vasten toon: „Ga naar buiten, Peter, en wacht op mij en houd dien bedelaar hier. Laat hem niet heengaan. Zoodra ik gekleed ben zullen we... nai r die plek gaan... en naar hem zoeken." De laatste woorden wilden haar bijna niet over de lippen, maar ze sprak ze dapper uit. Peter richtte zich op, hij herkende nu weer de stem der meesteres die beval. Met een diepen salaam keerde hij zich om en ging de tent uit, die hij zorgvuldig achter zich sloot. Toen begon Stella zich te kleeden. Haar handen repten zich, haar lichaam scheen zwaar en onnatuurlijk. Een wonderlijke ge dachte schoot haar door het hoofd: „dat zij bezig was zich te kleeden voor haar eigen begrafenis." Geen geluid van buitenaf bereikte haar oor dan alleen het bruisen der rivier waar die zich een weg baande door de rotsen. Zij voelde het nu alsof dat geluid een vervloeking inhield. Toen ze eindelijk gereed was, stond ze een oogenblik stil om haar krachten te verzame len. Ze voelde ach ziek en duizelig, alsof de haar bekende wereld plotseling was wegge vallen en zij nu in de onmetelijke ruimte haar weg moest vinden, als een zwemmer in on bekend, diep water. Maar ze overwon haar zwakheid, schoof het tentlinnen opzij en trad naar buiten. De morgenzon scheen haar tegemoet, 't Was of de heele natuur haar met een opwekkenden groet wilde verwelkomen, maar ze was onge voelig voor alles. Ze stond er buiten. De zonnegloed verkwikte haar niet. Een sterk gevoel van weerzin vervulde haar toen ze den. haveloozen bedelaar gewaar werd, die in haar onmiddellijke nabijheid ge hurkt zat ,met zijn hoofd, dat met een chuddah was bedekt, diep voorovergebogen. Hij stond bij haar komst niet op, ofschoon zij overtuigd was, dat hij haar had hooren "a-deren en zich eveneens bewust was van alles, wat zelfs op tamelijk verren afstand 7iinei? Kebeurde- hairi?nlter £elaa-t met diepe rimpels, vuil ®n door een verwarden, zwarten een geschenk op zijn ingevallen borst neerhing. Waa nJaar het Oos- en gekeerd alsof hy ZQn tartte w,er atra. len den mi-A met zoovele vlammende zwaarden doorkliefde? Plotseling vroeg ze alch af waar ZQU zij zijn... wat zou er met haar gebeuren wan stoken1? WF*™ d* Te- Ze overwon haar alkeer en ging naar den man. Peter volgde haar als een trouwe waak hond en bleef aan haar rechterzijde. Dat was kensGhetsend voor de plaats, die hij in den tijd die komen ging, zou innemen. Op ongeveer twee pas afstand van de gebo gen gestalte bleven ze staan. De man had zich niet bewogen. Hij was blijkbaar zoo in gepeins verzonken, dat haar tegenwoordigheid voor hem evenveel beteekende als die van een in sect, dat over het pad kroop. Zijn starende roodgerande oogen begroetten nog steeds den dagenden morgen. De uitdrukking van zijn ge laat was zoo intens afwezig en bovendien zoo ontzettend onsympathiek, dat zij aarzelde hem te storen. Onderdanig kwam Peter haan te hulp: „Zal ik hem aanspreken, Mem-Sahlb?" vroeg hij. ..Ja, zeg hem wat ik wensch." Peter ging voor den vreemdeling staan. Deze dame verlangt een dienst van u," zeide ïjj. „Haar genade wacht!" Een huivering voer door de gebogen gestalte. Hij scheen te ontwaken en 't was alsof hij in gedachten ver, ver weg was geweest. Hij keer de zich om en Stella zag dat hij niet blind was, want met zijn oogen nam hij haar op en 't was of hij haar taxeerde. Toen stond hij met linksche draaiende bewegingen op. „Ik ben uw dienaar", zei hij met holle, beven de stem. „Ik leef en sterf op uw hoog bevel!" Dat klonk al heel nederig en onderdanig, maar ze rilde bij het hooren van zijn stem. Haar geheele wezen kwam ertegen In opstand om met dien man te spreken. Maar ze dwong zichzelf tot doorzetten. Alleen dat afschuwe lijke, half beestachtige schepsel kon haar eenige nadere inlichtingen geven, omtrent het vreeselijke, wat in den afgeloopen nacht was gebeurd. Met groote wilskracht overwon zij haar weerzin en sprak hem aan: „Ik wensch", zei ze, „gebracht te worden naar de plaats van waar ge zegt dat hij is neergestort. Ik wensch die zelf te zien." Hij boog zich bijna tot de aarde. „Indien uwe genade haar aller onderdanigsten dienaar volgen wil," zeide h(j en hij richtte zich weer op en strompelde weg. Zij volgde hem stilzwijgend, terwijl Peter aan haar rechterzijde liep. De sombere stoet ging langzaam hetzelfde geitenpad op, dat Dacre zoo overmoedig was opgeklommen. Het was Stella, alsof ze droomde, weer voelde zij zich dof en gedrukt als onder een ban en nu wist zij dat dit gevoel onheil beduidde. Eens of tweemaal kwam ze tot bezinning toen Peter haar zwijgend zijn hulp aanbood, die ze aan nam en waarvoor ze hem dankte, doch zich nauwelijks bewust was dat ze het deed. Maar meestentijds verkeerde zij in dien staat van gevoelloosheid als iemand, die door het harde lot wordt getroffen. Ze kon er niet aan ont komen, dat wist ze. Ze was binnengedrongen in een verboden paradijs en werd er nu iriee- doogenloos uit verdreven. Boven op den top van de kale rots bleef haar gids stilstaan en wachtte, een havelooze ge daante. die weinig paste bij den helderen, nieuwen dag. De zon, di- pas was opgekomen, had nog nauwelijks de toppen der hoogste ber- gen bereikt, maar men kon haar zien door de kloof tusschen twee ste.'ie rot9en. Toen Stella verder naar voren kwam, werd zij plotseling getroffen door de schoonheid van den stralen- den morgen. Het deed haar zonderling aan Ze voelde zich zooals Mozes icfc moet hebben gevoeld toen de heerlijkheid Gods hem werd geopenbaard De schittering was oogverblindend. Ze kon er niet naar kijken, maar 't scheen haar geheel te ver vullen en te doordringen. „Hier was het, uwe genade" zeide hij. Ze deed een svap naar voren en stond naast hem. Huiverend, en met een stem waarin z(j zelf de hare niet herkende, sprak ze: „Gjj waart bjj hem en hebt hem hier ge- bracht!" Hij maakte een beweging, die alle verant-< woordelijkheid n.oest afweren. „Ik, uwe genade," zeide hij, „ben in dienst van „ehova. Ik had een boodschap voor hem. Ik wist dat Jehovah vertoornd was. Het stond geschreven dat de blanke Sahib den gewijden grond niet zou betreden. Ik heb hem gewaarschuwd, uwe genade, en toen heb ik hem verlaten. En nu heeft Jehovah zelf hem Ziin wil kenbaar gemaakt en hij is heenge- Stella keek den man strak aan. Het kalme vertiouwen waarmede hij sprak gedoogde geen vragen meer. at. !s5ek!" mompelde ze, half tot zichzelf, half tot Peter, „natuurlijk is hij ,ek!" En toen, alsof ook haar een hand had aan- geiaakt, liep zij naar den rand van den af grond en keek naar benedep. 't Was alsof uit e gedruisch van den stroom stemmen op- -?en, die haar riepen. De diepte beneden naar werd tot een afgrond, die dreigde haar te verzwelgen. „„Met-n gevoel van afgrijzen stelde zij zich voor, hoe dat wezen moest om zoo uit het warme, lokkende leven, neer te storten in die vreeselijke diepte en te pletter te slaan op ie, met glibberig gras Gegroeide, rotsen, waar t water voortdurend met luid geraas overheen spoelde. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 14