i TARZAN 1 ini m I WiBBOPIÜ Nieuw Raadsel Hoe ontstaan dromen 1 Nieuwe bussen I EDGAR RICE IBURROUGHS B-eAie. jxmqenA en metij&i! Het ia te begrijpen, dat er deze laatste week van het jaar minder oplossingen en briefjes dan anders zijn Wie gaat er nu briefjes schrijven als er twintig centimeter sneeuw buiten te blikkeren ligt in de zon; wie kan zijn gedachten bij raadsels bepalen als er vijf minuten van zijn huis een ijsbaan ligt te glimmen, wie kan- ^r thuis blijven als de oliebollen, ik bedoel sneeuwballen voorbij je raam suizen Niemand toch, niemand en vandaar dat ik van de week een mager sta- petje oplossingen en briefjes gekregen heb. Maar 't is goed, want die laatste week van het jaar geeft duizend andere zorgen be halve die van 't Kinderhoekje. Jongens en meisjes, ik heb gemeend, deze laatste Zaterdag van bet jaar een taart te moeten verloten. Want wie wil het jaar niet graag besluiten met iets zoets Dit jaar, dat op een paar uur na -"oorbijgewenteld is Voorby, 't verdriet en de vreugde, de heer lijke zomervacantie en de herfststormen, de sneeuw en het ijs, je slechte rapport, de pak ken op je broek van vader, de klappen om je oren en knepen in je arm van moeder, de vechtpartijtjes met je broertjes en de kibbel- partijtjes met je zusjes, 't Is alles voorbij. Morgen is er een nieuw jaar, zo schoon als de sneeuw in het begin van de week, zo .blanco als het schrift dat je mee naar school nam, toen je voor 't eerst er heenging. Mor gen wordt de eerste bladzijde volgeschreven. Zal die vol staan met vriendelijke dingen, of zullen er mopperwoorden op staan? Aan jullie de taak om goed te beginnen, want denk er aan, een goed oegin is het halve werk. En nu de taart. De gelukkige winnares was: MA RIETJE WEEDA, Parallelweg 46. Een geluksvogel ben jij, Marietje, de laatste dag van het jaar een fijne taart. Ik heb natuurlijk ook schaatsen gereden, met drie van m'n peuters, kleine Frans kan op die „gekke dingen" nog niet staan en Ebbo interesseert zich nog voor niets anders dan z'n pap en z'n wiegje om te slapen. Bepple Korbee. Dank je voor je goede ~"Vensen, Beppie, natuurlijk hoop ik .ook, dat ik jou volgend jaar eens zie, maar ik woon niet zo dicht bij je en kom ook niet zo vaak in de buurt van de P. Quantstraat. Hendrik de Vries. Dat is een goed be sluit van het oude jaar, Henk, om mee te doen met de raadselvriendjes en vriendin netjes. Ik hoop, dat je trouw bent, het vol gend jaar. Riet en Greet de Boer. Natuurlijk vind ik schaatsenrijden een fijne sport, tweetal, maar met een prikslee rijden lijkt me ook leuk, vooral als hij van een lange helling gaat, b.v. daar bij Huisduinen of... van 't Kopje in Bloemendaal. Ken je dat? Rika Kaptein. Een echt feestelijk vel papier vot zo'n laatste dag van het jaar, Rika, en dan al die leuke feestrandjes, die je om je gelukwensen getekend had. Een aardig idee voor de h~atste dagBegin je ook zo goed? Sjaantje RetynhouL •- Ja, dat zijn zo van die kleine teleurstellingen in het leven, Sjaantje. Precies toen jij kon rijden viel de dooi in en precies toen ik me weer wat vaster op m'n schaatsen voelde, toen kwam er een grote plas water op het fis. Jan Geus. Nee, Jan, 't spijt me, dat ik je op deze laatste Zaterdag van 1983 moet teleurstellen, maar dat rijmpje is heus niet geschikt om opgenomen te worden, daar mankeert nog teveel aan. Lena Looyinga. Ik denk, dat je dan ook wel een plezierige vacantie gehad hebt, Lena, als je met een goed rapport thuis kwam, want dat gaf in het begin al direct een prettig gevoel. Piet Luiting. Ga je me nu voortaan ook briefjes schrijven, Piet. Ik zal eens zien het volgend jaar. Wat klinkt dat ver weg... 't volgend jaar ...en 't is slechts een kwestie van een paar uur. Beppie Vink. Vele malen niet opgelost, dat betekent, dat je vele malen de taart aan je neus voorbij zag gaan, dat je vele malen de kans miste om e boekenkast met een exemplaar te zien uitbreiden. Wees trouw, Beppie. Een fijne oudejaarsavond, hoor. Frans Groote, Vlissingen. Ja, ik dacht al, ik hoor niets meer van Frans Groote. Nu weet ik het: je vader is overgeplaatst en jij met je broertjes en zusjes, met vader en moeder zijn allemaal naar Vlissingen vertrokken. Vind je die stad mooier dan Den Helder? Dat moet je me eens schrijven, Frans. Rika Koningstem. Dat ben ik met je eens Rika: de winter is niet zo prettig, maar het ijs... dat ijs, dat is toch maar ja ware! Ben je nog op de schaats geweest? ik wei, verscheidene malen. Wat een kostelijke sport is dat toch! Gerardus Jellema, Ziek zijn is niets gedaan, Gerardus, daar heb je gelijk in, maar helaas kunnen wij meestal niets aan doen. Je hebt zo'n griep of keelpijn, voor dat je het weet en dan lig je een week of een maand. Brrr... nee, ziek zijn is niets gedaan. Klaas Jellema. Ik lees dat jij een fijn Kerstfeest hebt gehad Klaas, en daar ben ik blij om. Dat is een feest dat iederen vieren kan. Een feest van huiselijkheid en gezellig heid. Een feest dat ons allemaal iets te zeg gen heeft. En ik lees dat het je aan snoeperij ook niet ontbroken heeft. Tjonge... ik wed dat je buik een centimeter uitgezet is... Bep Wulffele. Ik lees dat je naar het Gouden Fluitje geweest bent. Je vond het natuurlijk erg mooi, is 't niet Ik heb 't ook gezien en heb er geweldig van genoten. Wat kan die meneer Krijgsman dat toch verba zend aardig doen, hè? Die schaatsen zijn jouw neusje anders voorbijgegaan Bep! Tini van Brederode. Dat is altijd een dubbel-fijne vacantie Tini, als je met een mooi rapport thuiskomt. Ik weet nog goed dat ik eens met een paar onvoldoende's kwam Nu, dat is me maar een keer gebeurd. Er zat wat op. Brrr... wat een verdrietige vacantie was dat. Ik lees dat je gaat opsparen voor 'n paar schaatsen. Dat vind ik heel verstandig, want iedere flinke Hollandse boy en ieder Hollands meisje moet aan die sport meedoen. Rika Keyzer, Den Burg, Texel. -4- De baan de „Elemert" heb ik gezien want ik ben dezer dagen nog op jullie eiland geweest. Wat was het er koud, vooral op die open wegen. Dan mocht je wel drie jassen over elkaar dragen, wilde je niet bevriezen. Maar als je aan het glij-banen was, bleef je van zelf warm. Corrie Romkes. Uitstekend Corrie, jij wordt aangenomen als lid van onze puzzle- en brief schrijf club. Ik krijg iedere week dus" nu,een brief van je, terwijl je meedingt naar de prijs. Tot volgende week dus Corrie. Mary Jurg. Een witte Kerst is een van de mooiste dingen die ik weet; je komt daar door in de echte Kerststemming en alles is veel mooier dan zoals het de laatste jaren geweest is, toen 't maar regende en regende. Maar nu was het een echt Kerstfeest. Gerard Molenaar. En of Gerard, of ik op de schaats ben geweest. Verscheidene malen. De eerste maal schoot m'n linker- schaats onder me vandaan en maakte ik een allergekste buiteling. Alle menschen keken naar me en lachten me uit. Maar daar trok ik me niets van aan. Stel je voor! Gretha Garama. Ik dank je voor je hartelijke wensen Gretha en hoop dat ze allemaal uitkomen. Natuurlijk is dat niet het geval. Ook dit jaar heeft z'n moeilijkheden en z'n verdriet, maar dat geeft niet: het gaat er maar om dat de mensen eerlijk menen dat het voor hen een goed jaar zal worden. Oplossing raadsel vorige week Horizontaal: 1. kelk; 4. kameel; 6. zo; 8. Erna; 9. Ede; 10 ets; 11. bode; 12 ee; 13. ridder 14. boek. Verticaal: 1. Ka; 2. Emma; 3. les; 4. kor ter; 5. ladder; 6. zeer; 7. zeep; 11. bede; 12. Edo. Goede oplossingen ontvangen vant Beppie Vink, P. Luiting, Hennie Korbee, Tieny, Leentje, Coen en Frits Coster, E. van Doorn, Jan Bek, Jan Koomen, Dikkie Bruins- ma, Joosje Dekker, Johan v. d. Pol, Lena Looyinga, Eduard v. d. 1 ol, Ellie Bisschop, Tillie Bisschop, Jan Geus, Wijnand Kerstens, Sjaantje Reijnhout, Marietje Weeda, J. Ou dfik, Clazine v. Doorn, Rika Kaptein, Greet- je en Piet de Boer, nenk de Vries, Corrie Doorn,, Sientje Korbee, Nellie de Langen en Nellie Hoogvorst. Loekie Janssen, Annie Janssen, Annie Vis ser, Gerard en Klaas Jellema, Riek en Tiny Hendrikse, Bep Wulffelé, Tiny v. Brederode, Jo. Cor Wulffele, Rika Keizer, Den Burg, Rika Koningstem, Rika v. Os, Truus v. Os, Corrie Romkes, Gerard Molenaar, Piet Goe- bert, Bali, Annie en Cor v, Bijnen, Gretha Garama en Piet Garama, Vlaardingen; Frans Groote, Vlissingen. 42. Voedsel. 43. Groote wandeltuin; mooi begroeid plekje in de stad. Van boven naar beneden; vertikaal. Ik durf het met dit kruiswoordraadsel nog eens te wagen, het succes was zo groot. Doe je best. a Van links naar rechts, (horizontaal). 1. Hoofddeksel, 4. Boom. 8. Groente. 10. Groeit in de weide. 11. Nauw; vrees-aanjagend. 13. Jong dier. 15. Muizen-vanger. 16. Argekorte jongens-naam. 17. Roofvogel. 19. Heden, op dit ogenblik. 20. Toestemming. 21. Oost-Indië. 23, Komt uit vuurspuwende berg. 24. Zachte vogel-veertjes. 27. Deel van "de mast. 29, Afgekorte jongensnaam. 31. Windstreek; punt v. h. compas. 34. Familie-lid. 35. Lokvoedsel (wordt b(j het hengelen ge bruikt). 37. Rekenkundige opgave; hoeveelheid geld. 38. Speelgoed; sport-artikeL, 39. Akelig. 41. Wordt uit melk bereid. 1. 2. 3. 5. 6. 7. 8. 9. 11. 13. 14. 17. 18. 20. 22. 25. 26. 28. 30. 32. 33. '34. 36. 38. 40. 41. Huisdier en trouwe vriend. Dient om te zien. Maat. Werktuig v. d. boer. Nederl. eiland. Uitgebraden stukje vet of spek. Jongens-naam. Eiland in Ned. Oost Indië. Gebroken. Bergplaats. Muzieknoot. Ligplaats v. schepen. Gevlochten snoer of ffin soort touw. Jongensnaam. Meisjesnaam. Vogel. Vaartuig. Deel van het lichaam. Meester; hoofd v. h. bedrijf of de zaak. Herkauwend dier. Duits geld. Vele malen. Vruchten-vocht. Erg. Muzieknoot. Afgekorte meisjesnaam. WETENSWAARDIGHEDEN. In Oslo werden een paar mooie vellen bont gestolen. Maar de dieven zullen er niet veel plezier van hebben, want ze zul len zeker door de politie gepakt worden. De vellen, die ze gestolen hebben zijn na melijk nog niet bewerkt, maar alleen om ze mooi te houden met een middeltje inge smeerd, dat een heel sterke geur heeft. De politie heeft dit overal bekend gemaakt en wanneer de dieven nu naar een koopman gaan om de huiden te verkopen, zullen ze zichzelf meteen verraden door de lucht. Jaap had laatst een heel vreemde droom. Hij jiep langs de kazèrnè en keek naar de soldaten, die daar aan het marcheren wa ren. Er stonden ook een paar kanonnen op gesteld en plotseling hoorde hij een vrese lijke knal. Eèn van de kanonnen was af gegaan! Maar het gekste van alles was, dat hij wakker werd van die knal. Hoe kon dat nu? Je wordt toch niet wakker van iets uit je droom. Dan droom je toch kalm ver der! Maar toen Jaap rechtop in zijn bed was gaan zitten, hoorde hij moeder op de gang met den melkboer praten. De bel was kapot en de melkboer had tegen de deur gebonsd. Nu zullen jullie wel zeggen: Wat heeft die melkboer nu met het kanon te maken en dat is het hepi nu juist. Het gebeurt heel dikwijls, dat we onze dromen krijgen door dingen, die buiten gebeuren. Want al slapen we nog zo diep en al kunnen we dan niet bewust over ver schillende dingen nadenken, onze zintuigen worden toch nog wel geprikkeld Die kun nen maar niet zo ineens inslapen. Natuur lijk kunnen we niet met onze ogen zien, omdat ze gesloten zijn, maar we kunnen wel met onze oren horen. Onze neus ruikt toch nog wel en als er iets over ons heen- strijkt, kunnen we dat soms ook nog wel voelen. Al deze gewaarwordingen worden naar de hersenen over gebracht. Wanneer nu dus die verschillende gebeurtenissen van buiten, bijvoorbeeld het luiden van een klok, tot ons oor doordringen, brengt het oor die waarnemingen weer over naar de hersenen en het zou daardoor natuur lijk heel goed mogelijk zijn dat we erg slecht sliepen. Maar nu zijn de dromen er en die vangen die indrukken van buiten op en veranderen ze in dromen. Helemaal waar is dit niet. Er zijn heel veel ver schillende meningen over dromen en men weet nog steeds niet zeker, welke uitleg gingen de goede zijn, want het gebeurt heel dikwijls, dat iemand van iets droomt, dat werkelijk nergens mee te maken heeft. Maar heel dikiyijls is dat toch wel het ge val. Dan verbinden die waarnemingen van buiten zich met allerlei andere ge dachten en gebeurtenissen in onze herse nen tot een droom. Het kan bijvoorbeeld gebeuren, dat het buiten regent. De druppels kletteren te gen het raam en glijden erlangs naar be neden. We dromen, dat we een tocht op een meer maken in een bootje. Misschien slaat het bootje wel om en vallen we in het water. Maar dan vervaagt het droom beeld weer en slapen we rustig verder. De geur van het stuk zeep op de wasta fel dringt in onze neus en we dromen, dat we in een bloementuin lopen. Maar soms is de kracht van de droom niet groot genoeg om de indrukken te verwerken en dan schrikken we ineens wakker, zoals Jaap bij zijn kanonsschot. Nu de grote autowegen steeds mooier en veiliger worden, spreekt het vanzelf dat ook de auto's er steeds meer op ingericht worden om over die wegen te rijden en dus moderner worden. Soms hebben de auto's en vooral de autobussen wel vor men, die we in het begin een beetje vreemd vinden, maar daar wennen we gauw aan. Er zijn tegenwoordig al heel grote bussen, die als treinen gebruikt worden. Er kunnen heel veel menschen ir en over de grote we gen zijn ze snel bij hun doel. Ze zijn heel modern gebouwd en ingericht. Veel bussen hebben een radio, zodat alles gedaan wordt om het den passagiers aangenaam te ma ken. De mensen hebben ruime plaatsen en kunnen het ook op lange reizen heel goed uithouden. De kap kan meestal geopend worden en vooral in de zomer is dat na tuurlijk erg prettig. De stoelen zijn gemak kelijk en zacht, je kunt je verbeelden in een leren fauteuil te zitten en de ramen zijn heel groot, zodat je goed naar buiten kunt kijken. Het is geen wonder, dat er zo veel mensen en reisgezelschappen met bus sen reizen. Weer een heel andere soort bus is de trol leybus, die jullie hier ook zien afgebeeld. In ons land rijden ze bijvoorbeeld in Gro ningen, maar vooral in Duitsland worden ze in grote steden veel gebruikt. Deze bus sen zijn tegelijkertijd een bus en tram. Ze hebben een beugel, zodat ze door electri- sche stroom gedreven worden. Daarbij rij den ze heel vlug en zeker en maken bijna geen lawaai. Natuurlijk kunnen déze bus sen alleen langs vaste routes rijden, maar ze hoeven niet, zoals een tram op de rails te blijven. Ze kunnen uitwijken, als het nodig is en helemaal opzij gaan. Deze bus sen worden nog niet veel gebruikt, maar het zal wel niet lang meer duren, en dan zijn ook zij heel bekend en gewoon en vindt niemand er meer iets bijzonders aan! DOOR miiihuuimiUUI**1 Aan boord van de galei was de in volle gang. Doch toen de soldaat achter Tar- zan sloop, scheen het met Tarzan gedaan te zijn. Maar Magra, die elke beweging ven Tarzan had gevolgd, greep dgn aanvaller hij zijn enkel en liet hem struikelen. Hg viel overboord. De snelle daad van het meisje maakte plotseling een eind aan het gevecht en even later was de laatste Athairiaan over boord gegooid. Op bevel van Tarzan herna men de geleislaven hun plaatsen weer en volgden de galeien van de Athairianen door de tunnel, naar buiten op het heilige üfirus Meer. Hier gaf Thetan hen bevel naar het land van Thobos te roeien, maar er was een klank van aarzeling in zijn stem. Hij zei tegen Tarzan: „Ik hoop, dat ik den koning kan bewegen Uw leven te sparen, doch ik ben er niet zeker van. Het is een oude wet bij ons. dat alle vreemdelingen moeten ster ven. Dadelijk bij het aanbreken van den dag naderden zij de kade van Thobos, waar een troep krggers was verzameld. Ofschoon The- "JVf VOIle gezicht stond, scholden de soldaten de vreemdelingen uit. „Het lijkt wel, t a wfi van de koekepan in het vuur terecht zgn gekomen, zooals het Arabische spreek woord zegt," sprak Magra.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 16