DE MARINE in 1938 W oningtoestanden in Insulinde Önö 9fidilcPi (uM&je m ,i f - DE MARINEWERF Ui 1938 DE ONDERZEE- DIENST Ui Hei afcf.eiao.pzn jaaA. Overdracht Commando. Op den len Augustus van het afgeloo- pen jaar werd het Commando over de Marine en tevens over de Stelling van Den Helder, door den Vice-Admiraal T. L. Kruys aan zijn opvolger, den Schout- bij-Nacht H. Jolles overgedragen, die vanaf dat tijdstip de Commando functie vervult. In den Staf hadden voorts nog de vol gende mutaties plaats. Andere mutaties. De Chef Personeel van het Commande- ment der Marine, de Kapitein Luitenant ter zee J. C. Cornelis werd, nadat deze functio naris tijdelijk was vervangen door Luitenant ter zee der le klasse H. Tichelman en den Kapitein Luitenant ter zee W. A. de Jong, opgevolgd door den Luitennat ter zee 'der le klasse H. J. F. K. v. d. Arend. De Chef van den Staf der Zeemacht, de Kapitein ter zee J. J. A. van Staveren werd opgevolgd door zijn ranggenoot J. G. van den Berg. De le Luitenant der Infanterie P. Gips, toegevoegd aan den Commandant van de Stel ling van Den Helder, waarnemend Chef van den Staf der Landmac.it, werd opgevolgd door den Kapitein van den Generalen Staf I. L. Uiterschout als Chef van den Staf der Landmacht. Laatste tocat „Hertog Hendrik". Den 6en Januari vertrok onde, commando van den Kapitein ter zee H. J. Bueninck Hr. Ms. „Hertog Hendrik", ditmaal, voorzoover dit viel te beoordeelen, voor het houden van zij laatste oefenreis naar eenige havens aan den Atlantischen Oceaan, Middellandsche Zee en voor het waarnemen van den convooidienst in de Straat van Gibraltar Het behoeft geen verwondering te wekken, dat bij dit vertrek meer dan gewone belang stelling bestond, daar dit schip, op waardige wijze, meer dan 37 jaren Neerlands vlag over de verschillende Oceanen heeft gevoerd. Hr. Hs. Java", in den tijd van 6 maanden belangrijk gemoderniseerd was den lOen Januari geheel gereed oor vertrek naar zee. Den llen Januari had het vertrek van Hr. Ms. „Jan van Brakel", onder bevel van den Luitentant ter zee der le klasse Jhr. N. J. C. Versluijs naar Curagao plaats, teneinde Hr. Mj. „Gelderland" in de West af te lossen. Zooals gebruikelijk werd dit schip met mu ziek van het Marinestafmuziekkorps, welk Korps opgesteld stond nabij het V.'ierhoofd, uitgeleide gedaan, waarbij het aan belang stelling niet ontbrak. Donderdag 20 Januari ten 22.00 keerde de „Johan Maurits van Nassau", onder bevel van den Kaptein Luitenant ter zee W. A. de Jong, welke bodem gedurende eenige maanden den convooidienst in de Straat van Gibraltar had waargenomen, ter reede terug en meerde den dag d.a.v. ten 16.00 in de thuishaven. 31 Janauri 1938. Den 30en Januari vertrok Hr. Ms. „Java': onder bevel van den kapitein ter zee L. F Klaasgen naar de Straat van Gibraltar ten einde voor een korten tijd den convooidienst van Hr. Ms. „Hertog Hendrik" over te nemei Op 19 Februari meerde Hr, Ms. „Java" wederom in de haven van Nieuwediep. Het behoeft geen betoog dat reeds geruimen tijd ook het geheele personeel der Koninklijke Marine in spanning verkeerde in verband met de a.s. blijde gebeurtenis te Soestdijk. Tal van Maatregelen waren reeds genomen, zooals het gereedhouden van de saluu'batterij, klaar ma ken van de feestverlichting, aanmaken van vuurwerk, enz. enz. Het was dan ook een ontspanning toen Maandag 31 Januari de geboorte van Prinses Beatrix telegrafisch werd aangekondigd. Op dat moment gaven de kanonnen der saluut- batterijen een saluut af, werden aan boord der in de haven liggende schepen de topvlag- gen geheschen. Al spoedig had een rondgang der Stafmuziek door de° gemeente plaats, welke de blijde mare voor zoover deze nog niet bekend was, verspreidde. In het afgeloopen jaar hebben verschillende buitenlandsche Marine attaché's een bezoek aan de schepen en Marine-instellingen ge bracht. De proeven en oefeningen die, in verband met de aangebrachte moderniseering van Hr. Ms. „Java" moesten plaats vinden, werden tot 2 April met kracht voortgezet. In dezen tijd werd het weekeinde van 10 tot 14 Maart te Kopenhagen doorgebracht. „Gelderland" en Looden Verrader. Den 18en Maart viel Hr. Ms. „Gelderland" onder commando van den Kapietin Luitenant ter zee P. B. M. van Straelen, na een afwezig heid van ongeveer vijf maanden waarin tus- schen de verschillende eilanden en plaatsen van West-Indië werd gevaren en deel werd genomen aan den convooidienst in de Straat van Gibraltar, de haven binnen. De opvarenden hadden ditmaal een oude Marine traditie in stand gehouden door den z.g. looden verrader van Curagao mede te ne men en die bij het binnenloopen der haven als trophee op den voorsteven te voeren Den 23en Maart vertrok Hr. Ms. „Nauti lus" onder commando van den Luitennat ter zee der le klasse J. A. Ga iw naar de Straat van Gibraltar om afwisselend met Hr. Ms. „Hertog Hendrik" den convooidoenst aldaar te verzorgen. In April meerde Hr. Ms. „Java" in de haven teneinde gereed gemaakt te worden voor het aanvaarden van de reis naar Ned.-Indië. Den 26en April had de inspectie dcor den vlootvoogd van de voorjaarsploeg der mili ciens op de Marinekazerne plaats, die na de beëindiging der opleiding over de vloot wer den verspreid. Marine en Wetenschap. Den 3en Mei werd door Hr. Ms. "O 13" met een vaartocht een aanvang gemaakt, waarbij door den welbekenden Prof. Dr. Ir. Vening Meinesz belangrijke zwaartekrachtmetingen werden verricht en waarbij tevens Dr. Nieuwe- kamp, de aangewezen opvolger om het belang rijke werk van den Professor voort te zetten en aan te vullen, kennis maakte met den On derzeedienst van onze Marine. Vertrek „Java". Onder zeer groote belangstelling, onder meer van een detachement van de Koninklijke Land macht, vertrok Hr. Ms. „Java" op den 4en Mei naar Ned.-Indië. Ook de Heldersche bur gerij met deze belangrijke gebeurtenissen bij de Koninklijke Marine meeleeft, is wel zeer duidelijk gebleken door de meer dan geslaagde ontvangst op den avond voor het vertrek van de Officieren van Hr. Ms. „Java" ten stad- huize, waar de Burgemeester een rede hield, die door den Commandant den Kapitein ter zee L. F. Klaassen werd beantwoord. Zooals gebruikelijk werd in het afgeloopen jaar door den kanonneerboot Hr. Ms. „Brinio" en gedurende een 2-tal maanden door Hr. Ms. „Friso", Hr. Ms. ,,Z 5", „Z 6" en „Z 7", de mij- nenleggers Hr. Ms. „Hydra" en „Douwe Au- kes" en de Divisie Mijnenvegers voortdurend op de Nederlandsche kust en in de zeegaten geoefend. De Mijnenleggers Hr. Ms. „Medusa" en „Van Meerlant", alsmede Hr. Ms. Torpedoboot ,,Z 5" en het zeiljacht Hr. Ms. „Urania" 'werden ge durende de maanden Mei, Juni en Juli uitslui tend ten dienste gesteld van het Koninklijk In stituut voor de Marine voor de opleiding van Adelborsten. Bij de vaaroefeningen met deze vaartuigen werden meerdere malen buitenlandsche havens aangedaan, waarvan Hr. Ms. „Urania" in hoofdzaak havens in de Oostzee aandeed.. Eenige rivierkanonneerbooten, zoomede een G-boot en ander klein materiaal werden in de vaart gehouden voor oefening van matrozen zeemilicien, vaaroefening voor Adspirant Re serve Officieren, ten dientse van het Regiment Kustartillerie en ter beschikking gesteld voor de inschietwerkzaamheden in samenwerking met Hr. Ms. „Mercuur". Hr. Ms. „Johan Maurits van Nassau", welke bodem na den terugkeer uit Gibraltar eenige reparatie onderging was na eenig oefenvaren den 27en Mei gereed voor vertrek naar zee, teneinde op 3 Juni wederom den convooidienst in de Straat van Gibraltar van Hr. Ms. „Nauti lus" over te nemen. Na het uitvoeren van de hoognoodige re paratie was Hr. Ms. „Gelderland" den 2en Mei wederom gereed om de oefeningen als Artillerie Instructieschip voort te zetten, ter wijl Hr. Ms. „Gruno" eveneens aan de Artil lerie-opleidingen was toegevoegd. Na den terugkeer uit de Straat van Gibral tar werd Hr. Ms. „Nautilus" wederom met de visscherij-politiedienst belast. Den 8en Juli bezochten een groep Mijnen vegers, alsmede Hr. Ms. „Z 7" Dordrecht teneinde een landdag van den Bijzonderen Vrij- wililgen Landstorm luister bij te zetten. In een haven meer in 't binenland, waar zeld-n Marinevaartuigen komen, was de publieke belangstelling voor deze vaarutigen zeer groot. Van den 18en tot den 22en Juli hadden ge zamenlijke oefeningen in samenwerking met de Koninklijke Landmacht te IJmuiden plaats. Door de uitstekende weersgesteldheid slaag den deze manoeuvres in alle opzichten. Den laats ten dag dei^&fefenmgën kwam Hr.|Ms. „Sumatra" na een bijna 10-jarigen dienst in de tropen op het Marsdiep en meerde dien dag in de haven, uiteraard was er van de zijde van het Heldersche publiek groote belangstelling, daar het grootste deel der opvarenden een Indi sche torn achter den rug had. De zomervarlofperiode ving den 26en Juli aan en duurde tot den 23en Augustus, in verband waarmede de vaaroefeningen uiter aard beperkt waren. Commando-overdracht. Den len Augustus, zooals in den aanhef reeds vermeld, had de overdracht van het vlootcommando van den Vice-Admiraal T. L. Kruys aan den Schout-bij-Nacht H. Jolles aan boord van Hr. Ms. „Wachtschip" te Wil lemsoord plaats, waarbij de Admiraalsvlag en de Schout-bij-Nachtsvlag door Hr. Ms. „Sumatra" met respectievelijk 15 en 13 schoten werd gesalueerd. „Tromp" in dienst. Een belangrijke aanwinst voor de Ko ninklijke Marine werd den 17en Augustus verkregen door de indienststelling te Amster dam van den Flottieljeleider Hr. Ms. „Tromp", onder commando van den Kapitein ter zee L. A. C. M. Doorman. 40-jarig Regeeringsjubileum. Ter gelegenheid van het 40-jarig regeerings jubileum van Hare Majesteit de Koningin op den 6en September werd op den 29en Augus tus een grootsch défilé op de van Alkemade- laan in Den Haag gehouden, waaraan 800 man Marinetroepen deelnamen. Het behoeft wel geen betoog, dat diegenen, die de eer hadden aan de huldiging van onze geliefde Vorstin deel te nemen, hun uiterste best de den dit défilé goed te doen slagen, 31 Augustus. Den Slen Augustus, den verjaardag van Hare Majesteit de Koningin werd zooals ge bruikelijk de groote parade oj het Helden der zeeplein gehouden, waarbij de ifljggsptie door den Schout-bij-Nacht H. Jolles, Commandant der Marine, plaats vond Het gemeentebestuur had na afloop van deze plechtigheid, evenals voor de gaande jaren, de ontvangst ten stadhuize voorbereid, waar de rede, uitgesproken door den Burgemeester, door den Vloot voogd beantwoord werd. Vloot-show Op Zaterdag 3 September hadden voor Scheveningen Vlootdemonstraties plaats, ter wijl tevens door een Bataljon Marinetroepen op de boulevard aldaar voor den Comman dant der Marine te Willemsoord, den Schout bij-Nacht H. Jolles werd gedefileerd. Aan deze demonstraties namen deel: Hr. Ms. „Tromp", „Sumatra", „Z 6", „Z 7", „Brinio' „Douwe Aukes" „Hydra", „Abraham van der Hulst", „Jan van Gelder", „Willem van Ewijck „Pieter Florisz" en de uit Hr. Ms. „O 16", „O 15", „O 12", „O 11" en „O 8" bestaande divisie onderzeebooten, alsmede meerdere groepen vliegtuigen. Dat deze dag een groot succes boekte, be wijst wel het feit dat het aantal toeschouwers wat op den middag op 2 A 300.000 werd ge schat, des avonds bij de taptoe uitgevoerd door alle tamboers en pijpers in samenwer king met het Stafmuziekkorps der Koninklijke Marine, zeker hei. half millioen overschreed. Waaruit wel blijkt dat het Nederlandsche Volk de Marine een warm hart toedraagt. Een tweetal der nieuwe Mijnenvegers be zochten ter opluistering van een vlootdag eenige dagen Haarlem. Bij het verblijf van Hare Majesteit de Koningin in de Hoofdstad van 5 tot 12 September verbleef het hooger- genoemde smaldeel onder commando van den kapitein ter Zee L. C. M. Doorman in de haven van Amsterdam. Meerdere malen werden paleiswachten en eerewachten door de Konin klijke Marine verzorgd. Tewaterlating m.s. „Oranje" Den 8en September had de tewaterlating van het m.s. „Oranje" der N. V. Stoomvaart Maatschappij „Nederland" door Hare Ma jesteit de Koningin plaats. Bij deze gelegenheid werden Hare Majesteit de Koningin in gezel schap van Hare Koninklijke Hoogheid de Prin ses en Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins in de zeer fraaie Koningssloep langs de gepa- voiseerde vloot naar de Nederlandsche Scheeps bouwmaatschappij geroeid. Den 20en September vertrokken de onder zeebooten „O 12" en „O 15" naar zee voor het houden van proeven in equatoriaal gebied. Spannende dagen. Intusschen nam in het Buitenland de poli tieke spanning meer en meer toe, zoodat in het laatst van September ook de Nederland sche iegeering zich genoodzaakt zag op mili tair gebied maatregelen te nemen. Hr. Ms. „Johan Maurits van Nassau" die in de Straat van Gibraltar convooidiensten ver richtte kreeg opdracht naar Nederland terug te keeren. De onderzeebooten „O 12" en „O 15" die inmiddels te Casablanca waren aangekomen, werden naar Curagao gezonden. Reeds geprojecteerde oefeningen werden afgelast, meerdere schepen gereed gemaakt, teneinde op alles voorbereid te zijn. Alle maatregelen werden genomen om een even tueel gelaste mobilisatie vlot te doen ver- loopen. Nadat direct oorlogsgevaar geweken was, vertrok den lOen October Hr. Ms. „Sumatra" naar zee, voor het houden van een oefenreis van een tweetal maanden, waarbij Lissabon, Funchal, Casablanca en Tanger zouden wor den aangedaan. Een week later, den 17en October, verliet Hr. Ms. „Gelderland" de haven. Dit schip was gereed gemankt om een vyftal maanden in West-Indië te verblijven. Zooals gebruikelijk was de Stafmuziek op het Havenhoofd opge steld en er warén vele belangstellenden bij dit vertrek aanwezig. Den 25en October had de inspectie van de z.g. najaarsopleiding der miliciens plaats, die na de opleiding op de Mairnekazerne over de verschillende schepen en inrichtingen wer- d«n verspreid en daadwerkelijk hun Marine- loffpbaan begonnen. Den lOen November verliet Hr. Ms. „Tromp" de haven teneinde een kort bezoek aan Portsmouth te brengen, waarvan deze bodem den 16en d.a.v. ter reede terug keerde. 3% het bezoek van Zijne Majesteit den ^■ÓSfcig der Belgen aan Nederland, waar van den 21 t/m den 23en November in Amsterdam werd verbleven, betrok de Koninklijke Marine bij verschillende ge legenheden de eerewacht en werd Hr. Ms. „Tromp" voor het afgeven van saluten te Amsterdam gedirigeerd. Van den 3en t/m den 7en December ver bleef het Duitsche opleidingsschip „Gorch Fock" in onze haven. Kranslegglng. Behalve dat een aantal representatieve feestelijkheden plaats hadden werd er door den Commandant van het schip in tegen woordigheid van de plaatselijke autoriteiten en deputaties der Nederlandsche en Duitsche Marine den laatsten dag een krans namens de Duitsche Marine gelegd bij het Monument „Voor hen die Vielen" op het Havenplein. Den lOen December had een reünie bjj de Mariniers ter gelegenheid van het 273-jarig bestaan te Rotterdam plaats, waarbij aan het Korps de eer te beurt viel Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard in hun midden te mógen tellen. Door ernstige ziekte van eenige opvaren den van Hr. Ms. „Sumatra" keerde deze bo dem den lOen December reeds terug van de oefenreis. Den 13en December keerden de beide onder zeebooten „O 12" en „O 15" uit West-Indië, na een afwezigheid van bijna 3 maanden, be houden in onze haven terug. Bij de herdenking van het feit, dat vóór 125 jaar Prins Willem van Oranje te Sche veningen landde op den 14en December, as sisteerde Hr. Ms. „Jan van Gelder". De sport. Thans aan het slot nog een enkel woord over de sportprestaties van de Konink'ijke Marine in het jaar 1938. De successen op de verschillende wedstrijden en kampioenswed- L -c H y 'V.- ÉÉP' Usêfejé .*1 «P -ïSre£ I', I" Deli, het land van tabak, rubber, palmolie, het land tevens waar de tropische gezond heidsleer haar triomfen heeft gevierd. Dank zij de wetenschap is het gelukt de honderd duizenden Javanen, die er uit hun land de werkkracht, het welzijn verlammende ziekten meebrachten, te genezen. Dank zij die weten schap bloeien (in gewone tijden) de cultuur- ondernemingen plantages Van dit welvarende Deli is Medan de hoofd plaats. Wie daar de stadskampongs (de plaatsen waar de inheemsche bevolking Woont) betreedt, met kennis van zaken rond ziet, merkt het groote verschil op tusschen de toestanden daar en op de ondernemingen. Zoo is het te Medan, zoo is het met alle centra op Java en elders. Er heerschen ont stellend slechte toestanden op woon- en wo- ninggebied. Het is het oud-Semarangsche lid van den gemeenteraad, '.et tegenwoordige Haarlemsche gemeenteraadslid de heer D. J. Westerveld, die samen met het toenmalige gemeenteraadslid (tevens stadsgeneesheer) Dr. W. de Vogel, hierop het eerst de aandacht hebben gevestigd. Zoo ontdekte Westerveld o.a„ dat in tal van gevallen de jaarlijksche huur de waarde der krotten ver overtrof! En die waarde was uiterst gring: enkele guldens! Dat is nu ongeveer 25 jaar geleden. De alarm trom werd geslagen, de jonge gemeenteraden begrepen hun plichten en hoewel gehandicapt door, laat ik het noemen medewerking van de almachtige ambtenarij te Batavia en Buiten zorg, zoowel als door gebrek aan geld, heb ben ze werkelijk heel mooi werk gedaan! Semarang gaf het voorbeeld, alle steden op Java volgden, zoo ook Medan. Hiernaast vindt u een voorbeeld van slechte toestanden. En niet een van de slechtste. U ziet er niet veel aan. Ja, een foto flatteert nu eenmaal. Maar let u op het dak: het is ge maakt van gegolfd plaatijzer, het meest onge schikte materiaal in de tropen. De vierkante bak op de voorgrond stelt voor een water put. Ze levert het gevaarlijke grondwater, waarmee de bewoners zich moeten baden, hun kleeren wasschen, dat ze moeten drinken. De planten in den voorgrond zijn echte moeras- planten. De houten voorwand van het huisje wijst op groote vochtigheid. In het huis is geen planken of steenen vloer, de menschen leven op de modder. Een veel vroolijker beeld levert het volgen de plaatje. Het stelt voor een paar openbare wasch- en badplaatsen, waarin goed wasch-, bad- en drinkwater verkrijgbaar wordt ge steld. Hervan zijn er verschillende opgericht. In alle steden op Java en enkele elders (Ma- kassar b.v.) Voor zoover de niet ruim toebe deelde financiën het toelieten. Ook woningen voor mingegoeden werden er opgericht. Te Semarang vele honderden. Dit is gedaan in de jaren vóór de crisis. Al sedert een paar jaar staat dit mooie werk stil. Mogen de unancieele toestanden spoedig verbeteren, want er valt in alle steden van het groote gebied nog veel, heel veel te doen! H. F. TILLEMA, strijden behaald, zoomede het groote succes op de 4-daagsche en andere afstandsmarschen getuigen wederom, dat onder het Marineper soneel zeer goede sportmen worden gevonden. Het uitkomen van een equipe op de inter nationale Marine-zeilwedstrijden in Kiel had dit jaar, hoewel zeer goede prestaties werden geleverd, minder succes dan het vorige, zoo dat de z.g. „Hindenburg pokal" daar helaas achtergelaten moest worden. Ook de periodieke, zoowel als de overige zeilwedstrijden, uitgeschreven door de Koninkiyke Marine-Jachtclub, waren dit jaar zeer geanimeerd. Ten gevolge van slechte weersomstandigheden kwamen twee ongevallen voor, waarby beide ma len een sloep verloren ging. Meerdere malen had u'tbreiding van de personeelssterkte plaat-, hetgeen verminde ring der werkloosheid tengevolge had. De herstellingen aan de vuurleidingsinstal latie van Hr. Ms. „Java" kwamen gereed. Voor de schepen in aan! ouw als „Tromp", ,v. Kinsbergen", „Willem van der Zaan" wer den diverse sloepen aangemaakt en diverse inventarisartikelen aangemaakt. Aan de schepen en vaartuigen der Marine, van het Loodswezen, de Betonning en ver lichting, benevens aan de vaartuigen ressor- teerende onder den Rijksvaartuigendienst werden de noodige herstellingen uitgevoerd. De navolgende personeelsmutaties hadden plaats: de Chef der Afdeeling Arsenaal, de Kapi tein-Luitenant ter zee P Koenraad werd ver vangen door den Luit. ter zee le kl. H. J- Suermondt; de Officier M.S.D. le kl. A. Pezie werd ver vangen door zijn ranggenoot L. C. Lagaay; de commijs H. W. Spoon werd bevorderd tot hoofdcommies en de adjunct-commiezen T. W. Zijp en J. D. Mahieu to'c®° de hoofdofficier van den Marine Stoom vaartdienst 2e k! vv M°rée werd vervangen door zgn ranggenoot J- van Kug°e' Op 26 Januari 1938 vertrok Hr. Ms. O 12 naar de Noordzee onder Commando van den Luit. ter zee le klas H. C. W. Moorman voor zwaartekrachtproeven van Prof. Dr. Ir. F. A. Vening Meinisz, waarvan zij den 28 Januari terugkeerde. Van 3 tot 11 Mei had een vaartocht naar den Atlantischen Oceaan plaats met Hr. Ms. O 13 onder commando van luit. ter zee le klas G. B. M. van Erkel, wederom voor zwaartekrachtonderzoek In Juni werd een divisie samengesteld, bestaande uit de booten Hr. Ms. 0 11, O 13 en O 15 onder commando van luit. ter zee le klas B. C. M. Schouten. Van 18 tot 22 Juli namen 4 onderzeebooten, Hr. Ms. 0 11, O 13, O 15 en O 16 deel aan de Marinemanoeuvres voor IJmuiden. Op 3 September demonstreerden voor Scheveningen o.a. 4 onderzeebooten n 1 Hr. Ms. O 9, O 12, O 13 en O 16. Van 4 tot 11 September lagen Hr. Ms. O 9 O 11, O 12, O 13 en O 16 in Amsterdam ter gelegenheid van het 40-jarig regeerings jubileum van H.M. de Koningin en op 8 September waren deze booten ingedeeld bij de vlootrevue op het IJ. Tijdens het verblijf in Amsterdam deed Hr. Ms. Cornelis Drebbel dienst ais logementschip. Op 15 September vertrokken Hr. Ms. O 9 en 0 11 naar IJmuiden en Hr. Ms. 0 16 naar Hoek van Holland in verband met de gespan nen internationalen toestand, vanwaar zij resp. 3 en 1 October terugkeerden. Op 20 September vertrokken voor proef nemingen naar West-Indië de booten Hr Ms O 15 onder commando van luit. ter zee lé klas G. B. M. van Erkel, tevens groeps commandant en Hr. Ms. O 12 onder commando 6r 266 2e klas J' F- van Duim October. Cura5a° aan den 20™ d.?P„LN°VeTber werd het Commando over den Onderzeedienst door den kapitein ter zee v; d- Ber£ overgedragen aan den kapitein-luitenant ter zee C. Hellingman Op 18 November vertrok de groep onder zeebooten O 15 en O 12 uit Curagao en kwam aan in den Helder den 13den December.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 17