Groote uitbreiding der Duitsche onderzeevloot Granaten vielen op Gibraltar DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Sluit vrede! Hitier tevreden over 1938 Uitbreiding Artillerie-inrichtingen KONINGSTRAAT 7«, DEN HELDER. TELEFOON 10 f2 LIJNIN) ZATERDAG 31 DECEMBER 1938 66e JAARG. No. 8504 Tonnage wordf gelijk aan die van Engeland Dit nummer bevat 22 pagina's EERBERICHT DE BILT SEINT: Ruim 14 Ion aangevraagd HELDERSCHE COURANT Uitgave dar Uttg-Mij Hofland» Hooftiarkwart]er N.V. la Dao H®Wer -- Duitsc&land heeft het voornemen aangekondigd om zijn rechten uit te voeren volgens de Engelsch-Duitsche vlootovereenkomst van 1935 en een totale tonnage aan onderzeeërs te bouwen gelijk aan de totale tonnage van de Britsche onderzeeërsvloot. Ben delegatie van Britsche deskun digen bevindt zich op het oogenblik te Berlijn om deze kwestie te bespre ken. In feite is het Duitsche besluit drie we ken geleden ter kennis gebracht van de Brit- •che regeering, doch de eerste bekendma king is eerst gisteravond geschied in een communiqué van den volgenden inhoud: „De Duitsche regeering heeft kort geleden de Engelsche regeering in overeenstemming met de procedure, vastgelegd in d6 Engelsch- Duitsche vlootovereenkomsten van 18 Juni 1935 en 17 Juli 1937, in kennis gesteld van haar voornemen tot uitoefening van zekere rechten, die haar door deze overeenkomsten zijn verleend. Vertegenwoordigers van de Britsche admi raliteit zijn Donderdag uit Londen naar Berlijn vertrokken, ten einde met de Duit sche betrokken autoriteiten de problemen te bespreken, die voortvloeien uit bovenge noemde bekendmakingen". Uit Berlijn wordt dienaangaande gemeld, dat daar gisteravond een conunainmqué is uitgegeven, luidende: „Een delegatie van de Britsche admiraliteit is te Berlijn aangeko men om met de Duitsche vlootautoriteiten problemen te bespreken, die voortvloeien uit de Engelsch-Duitsche overeenkomst van 18 Juni 1935 en de procedure maatregelen, die vastgelegd zijn op 17 Juli 1937. De Duit sche regcering heeft kort geleden de Brit- sclie regeering in kennis gesteld van haar voornomen om zekere rechten uit te oefe nen, die haar toegekend zijn bij de verdrags bepalingen". Het bezoek van de Britsche delegaties te Berlijn is eerst bekend geworden door de publicatie van dit communiqué. De delegatie bestaat uit admiraal Cun- ningham. gedeputeerd chef van dan Brit- schen marinestaf en drie andere ver ge - woordigers der admiraliteit De dele*«'ie heeft gisteren den dag doorgebracht met be sprekingen met ambtenaren van ie - sche ministerie van marine. ZM vert-resi ne den naar Engeland. Het Britsche standpunt. Men herinnert er te Londen aan, dat Duitschland er met 4« Bn geleek— Duitsche vlootovereenkomst in toe stemde in de categorie der onder zeeërs zijn vloot te beperken tot 45 pet. van de totale tonnage der Brit sche duikbooten. Br werd echter verder overeengeko men, dat Duitschland het recht had, wanneer het van oordeel was, dat de omstandigheden zulks noodig maak ten, om onderzeeërs te bouwen tot een totale tonnage gelijk aan de Bn- gelsche. Duitschland heeft thans be kend gemaakt, dat het van dit recht gebruik maakt. Bij het vlootverdrag echter was tevens overeengekomen, dat alvorens een dergelijke verhoogde vlootbouw ten uitvoer zou worden gelegd, er vriendschappelijke besprekingen gevoerd zouden worden tusschen de Engel sche en Duitsche regeeringen. Op den grond slag van dieee laatste clausule is de Brit sche delegatie naar Berlijn gegaan. Er verluidt, dat de Britsche delegatie tot taak heeft om inlichtingen in te winnen ten aanzien van den aard der omstandigheden, die de Duitsche regeering tot de meening gebracht hebben, dat het noodzakelijk is den bouw van Duitsche onderzeeërs te vergroot en. Terwijl men er te Londen op wijst, dat Duitschland met de onderhavige be kendmaking niet meer doet dan zijn recht is volgens het EngelschDuitsche vloot verdrag, hoopt men toch, dat als gevolg van de besprekingen te Berlijn de Duit sche regeering wegen zal vinden om Groot- Brittannië tegemoet te komen op verschil lende punten, die de Britsche delegatie naar voren brengt. Ten tijde van de onderteekening der vloot- overeemkomst had Engeland ongeveer 50.000 ton aan onderzeeërs. Thans heeft Groot-Brittannië onderzeeërs tot een tonna ge van 70.000. F,r verluidt, dat om een ge lijk peil als Engeland te bereiken, Duitsch land ongeveer 45.000 ton ann onderzeeërs zou moeten houwen, aangezien het land thans een onderzeesche vloot met een ton nage van 25.000 heeft. Aangeeien de totale tonnage van de Duttsche vloot voor alle categorieën volgens het Engelsch-Duitsche vlootverdrag be perkt bHjlt tot 36 pet. van de totale Britsche vloottonnege, ml w oen aanpassing moeten geschieden in de Duitsche categorieën naast d« duikbooten. Met medeweten en goedkeuring van Duitoehlend i# het Duitsche voornemen me degedeeld aan de andere mogendheden, die het Londensche vlootverdrag en de bilate rale overeenkomsten, die uit dat verdrag voortvloeien, onderteekend hebben. Er verluidt, dat te Berlijn ook besprekin gen gevoerd zijn betreffende de bewapening van twee nieuwe Duitsche kruisers, 17 Juli die bilateraal met Duitschland aangegaan is na de afsluiting van het Londensche vlootverdrag tusschen Groot Brrttannië, Frankrijk en de Vereenigde Staten (Italië trad later tot dit verdrag toe). Besprekingen verioopen bevredigend.- De besprekingen over die aanhangige vlootproblemen zijn, naar Reuter uit Berlijn verneemt, bevredigend verioopen bij de gis teren gehouden conferentie. De Britsche delegatie vertrekt hedenmorgen. De marinemediewerker van die „Times" merkt naar aanleiding van deze uitbreiding der Duitsche onderzeevloot op dat de alge- meene limiet van 35 pet. blijft gehandhaafd en indien Duitschland de tonnage voor zekere klassen van oorlogsbodems wil ver- grootan. zal het zich bij andwe klassen be perkingen moeten opleggen. De keuze van die klassen kan geen groote moeilijkheden opleveren, want Duitschland is im ettelijke categorieën nog niet tot de 35 pet., waar het volgens het accoord recht op heeft, ge komen. De vergrooting vain die totale ton nage van duikbooten, welke volgens het verdrag geoorloofd is, is bovendien zoo klein, dat het niet-bouwen vain slechts een slagschip er reeds tegen op zou wegen. EEN RIJK JAAR ACHTER DEN RUG. VEEL NIEUW WERK WACHT. Eerste taak van het Duitsche volk, zegt Hitier in zijn nieuwjaarsbood schap ls en blijft de opvoeding van ons volk voor de nationaal-socialis- tische gemeensr ap. Tweede taak is de uitbreiding en versterking onzer weermacht. De derde zien wij In de tenuitvoerlegging van het vierjaren plan, in de oplossing van het gebrek aan arbeidskrachten en vooral in de economische aanhechting der nieuwe rijksgebieden. En dan vervolgt hij: Op het gebied der buitenlandsche politiek staat de plaats van Duitschlhnd vast. De verplichtingen, die voortvloeien uit onze vriendschap voor het fascistische Italië, zijn voor ons duidelijk en onverbrekelijk. Ons be grip voor de historische rol, die Mussolini heeft gespeeld in den arbeid tot behoud van den vrede, dringt ons tot diepe dankbaarheid. Wij danken echter ook de andere staats lieden, die in dit jaar met ons er naar ge streefd hebben den weg naar een vreed zame oplossing der vraagstukken, die geen uitstel gedoogden, te vinden. In de wereld wordt onze politieke houding bepaald door het anti-kominternverdrag. Hitier schetst dan de gebeurtenissen van het rijke jaar 1938, toen men, na de binnen- landsche crisis reeds in vorige jaren te hebben opgelost, de buitenlandsche politiek kon uitbouwen. Dank brengt hij arbeiders en boeren en vooral de honderdduizenden" die de westelijke grens van het rijk hebben omgeven met een wal van pantser en beton, waarvan wij weten, zegt de Führer, dat geen miaoht ter wereld heim ooit zal kunnen ver nietigen! Moge de genade Gods het Duitsche volk op zijn weg vergezellen, besloot Hitier. Een raad van Tsjang Kai Sjek: Moorddadig bombardement Chineesche stad. op De vice-president van de Kwomin- tang, Wang Tsjing Wei, heeft een boodschap gericht aan Tsjang Kai Sjek, waarin hij hem aanraadt spoe dig vredesonderhandelingen met Ja pan te openen. De „South China Daily News" pu bliceert den geheelen tekst van deze boodschap en dringt er op aan, dat Japan zijn belofte, de troepen uit China terug te trekken, zal nako men. De krijgsverrichtingen. De Japansche troepen, die met de zuivering van Sjansi belast zijn, hebben Foehsien, het hoofdkwartier van den vroegeren Chinee- schen gouverneur van Sjansi, en de stad Taning bezet. Daarmede is de weg voor een Japanschen aanval op de provincie Sjensie gebaand. Naar het Chineesche bureau meldt, heb ben vijftien Japansche vliegtuigen Donder dag meer dan honderd bommen laten val len op Kweilin, een politiek centrum in de provincie Kwangsi. Er zijn ontelbare slacht offers gevallen en 1500 huizen en gebouwen vernield o.a. het Amerikaansche baptitisohe ziekenhuis. Verder is Tsjangteh, in de provincie Hoe- nan, door Japansche vliegtuigen gebombar deerd. Meer dan tweehonderd personen wer den gedood of gewond. China heelt vijf soorten kogels. Generaal Joeeh Hsoeeh, heeft tegenover het Chineesche persagentschap verklaard, dat, terwijl Japan slechts één soort kogels tot zijn beschikking heeft, n.1. den kogel van koud lood, China vijf soorten kogels heeft om den Japanschen overweldiger te bestrijden. Terwijl, aldus Joeeh, de Chineesche troe pen een voorraad kogels van vleesch en bloed vormen, kunnen de Chineesche stu denten China papieren kogels verschaffen, de boeren en industrieelen materiaalkogels en de handel gouden kogels. Met deze vijf soorten kogels kunnen wij ongetwijfeld de overwinning behalen op het Japansche lood, dat toch eens uitgeput zal raken. Mislukte uitvalspoging van de linksche torpedojager José Luiz Diez. Aan den grond geloopen. SCHIP EN BEMANNING GEÏNTERNEERD. De José Luiz Diez, de republikein- sche torpedojager, welke de Hrit- sche haven Gibraltar was binnen- geloopen, heeft getracht zich een doortocht te banen naar een der linksche havens. Echter, gewaar schuwd door 'n vuurpijl, afgevuurd door een der bewoners van Gibral tar, verschenen bij het verlaten der veilige Britsche haven plotseling om de rots de oorlogsschepen van Franco, welke op de loer hadden gelegen. Een vertwijfelde strijd volgde. De José Luiz Diez omhulde zich direct met een zwaar rookgordijn, miaar de kans om weg te komen was gering. In spanning volgden de bewoners van Gi braltar, gewekt door hot nachtelijk kanongc- buldc. den ongelijken strijd. Tevergeefs seinde men naar de rechtsohe comaroandan- ten, dat de granaten op Britsch gebied violen, men ging door met beschieten van de torpedojager, welke zich wanhopig ver weerde. Tenslotte werd het linksche schip naar de kust gedreven. Een bodem van de rechtschen, de Jupiter sonumieerde de be manning van de José zich over te geven. De José stoomde toen naar de Jupiter op en ramde het rechtsche sohtp, dat in de diepte verdween. Maar toen was het ook met de Joeé af- geloopen en op 50 meter uit de kust, in de Britsche wateren raakte het linksche oor logsschip aan den grond, ernstig beschadigd /even dooden en elf gewonden worden aan I wal gebracht. Verwachting: Regen-, hagel- of natte sneeuwbuien, wisse lende bewolking, matige tot krachtige Westelijke tot Noordwestelijke wind, iets kouder dan gisteren. Geïnterneerd. Toen kwamen de Britsche militairen aan boord en werden schip en bemanning gein- ternee rd. De José is naar de haven van Gibraltar gesleept, nadat zij weer vlot was gekomen. Meer orders en versneld tempo bij onzen munitie-aanmaak! Ingediend is een aanvullingsbegrooting van het Staatsbedrijf der Artillerie-inrich tingen voor het dienstjaar 1938. In verband met de belangrijke toename van het aantal door de artillerie-inrichtin gen uit te voeren opdrachten, is uitbreiding van het gebouwencomplex der artillerie-in richtingen noodzakelijk geworden. Een der gelijke opeenhooping van gebouwen op het terrein aan de Hembrug is echter uit een militair oogpunt niet toelaatbaar, zoodat dientengevolge tot disslooatie zal moeten worden overgegaan. Tot dit doei worden bij dit wetsontwerp een bedrag van f 375.000 aangevraagd voor het stichten van een administratiegebouw met bqbehoorende dienstwoningen en gara ge in de gemeente 'sGravenhage, waar o.m, de directie en de hoofdadministratie zullen worden gevestigd. Voor het overbrengen naar elders van de laboreerwerkplaatsen (aankoop van een ter rein en stichting van hulpgebouwen, met inbegrip van de bijbehoorende terreinvoor zieningen) kan met een bedrag van f225.000 worden volstaan. Het beschermen van het fabriekspersoneel tegen luchtaanvallen zal f115.000 vorderen, terwijl voor de uitbreiding van de electri- citeitsvoorziening een transformatorenge- bouw noodig is. waarvan de kosten op f20.000 geraamd worden. Door een en ander is in totaal een verhoo ging van artikel 18 met f 735.000 noodzake lijk. Tengevolge van de belangrijke uit breiding van de orders voor geschut en munitie en het opvoeren van het tempo van aanmaak, wordt voor de benoodigde nieuwe werktuigen en installaties f700.000 extra aange vraagd. Tegenover de verhooging der uitgaven worden de ontvangsten verhoogd met 11.435.000. «aardoor de raming van de uit gaven en de ontvangsten gelijk blij-ft. t

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1