Het jaar 1938 Zaterdag 31 December 1938 Zesde blad rtrdTaar16"1 De menschheid, als de mensch, is, al schijnt het soms anders, een ongeneeslijk optimist. Ieder nieuw jaar wordt met denzelfden nieu wen moed begonnen. En' als we aan den laatsten avond van het oud geworden nieuwe jaar neerzitten en in de stilte van de sche mering, die over dezen laatsten dag van het jaar, maar ook over het jaar zelf zich uit spreidt als een verhullende wade, en onze gedachten gaan over de dagen en weken en maanden, die voorbijgingen, dan moeten we toch telkens weer erkennen, hoe weinig er is gegroeid tot volle vrucht uit den zoo rij ken bloei onzer verwachtingen Het leven zal wel niemand ooit brengen, wat hij er in de volheid >an zrjn verlangens van hoopt. Maar het is niet louter toeval wat en 'hoeveel van onze verwachtingen in vervul ling gaat, wat we bereiken. En wanneer de menschheid thans aan het eind van 1938 staat voor de ernstigste levensbedreiging, die zij wellicht ooit gekend heeft en als aan den ingang van het ,,dal der schaduwen des doods", dan moet zij zich bewust maken, dat alleen een vastberaden' en onafgebroken krachtsinspanning de krachten zal kunnen terugdringen, die ons dreigen terug te voeren tot den chaos .van het barbarisme, waaruit zij in een worsteling van eeuwen is opgeklom men. De gebeuitenissen van 1938 hebben ons het zekere vertrouwen benomen ih de Overwinning en in de sterkte van die krachten, die ons beschavingsleven willen handhaven en van de mogendheden, die van deae krachten de groote representanten zrjn. Dit heeft 1938 gemaakt tot een jaar van angstige beklemming, die sinds de dagen van uiterste spanning in Midden-Buropa, waarvan de conferentie van Mftnchen het onverwachte gevolg was, niet meer van ons geweken is en thans aan het einde van het jaar door de Italiaansche eischen aan Frankrijk haar greep nog vaster om onze keel toegeschroefd. De geweldige tegenstelling, die het huidige leven der menschheid beheerscht, in tegenstel ling tusschen de totalitaire staten, vereenigd In de spil Rome-Berlijn-Tokio en de Wester- öche mogendheden Frankrijk en Engeland, aan ■Wier zijde de Vereenigdo Staten van Noord- Amerika staan, in het politieke leven tot uiting gekomen, een tegenstelling, die zich in 1937 'zoo duidelijk manifesteerde- in de wederzijdsche samentrekking van krachten, als gold het een Algemeene troepenschouw voor den strijd, heeft zich dit jaar in de onvermijdelijke openlijke ibotsing tusschen de as Rome-Berlijn en de Fransch-Engelsche Entente geopenbaard en het is de nederlaag der Westersche K mogendheden, handhavers van de democratie en van de waarden van ons beschavingsleven, in dezen eersten strijd en haar terugwijken voor de eischen der tegenstanders, die in ons deze angstige beklemming hebben opgeroepen, ■waarmee we het nieuw jaar ingaan. r Want het valt niet te loochenen, dat de strijd om Midden- en Zuid-Oost-Europa, die een strijd was tegen geweldmethodes en voor de vrijheid der kleine naties, door Engeland en Frankrijk verloren is. Het is niet het ver lies aan gezag of invloed in dit deel van Europa, dat aan de nederlaag haar fatale ibeteekenis geeft. Die beteekeni9 schuilt in de openbaring van de zwakte der Westersche mogendheden Het is duidelijk gewor den, dat, zoo de krachten, die de beschaving verdedigen, zooals die in krachten der Wester sche mogendheden vertegenwoordigd zijn, al niet de minderen in macht mogen zijn tegen over de krachten van het moderne barbarisme der beide Europeesche totalitaire staten, zij in vastberadenheid en durf en doelbewustheid zoozeer tegenover de laatsten tekort schieten, dat, tenzij zij zich herzien, de overheersching heersching van geest, die zij vertegenwoordi gen, over*Europa onvermijdelijk schijnt. Het snelle doordringen van dien geest in Midden- en Zuid-Oost-Europa, zooals zich dat in Tsje cho-Slowakije, nog pas een burcht van de de mocratische gedachte, zoo opvallend open baart, toont reeds den onmiddellijken invloed van de nederlaag. Toen in het jaar 1937 de spanning tusschen de as Rome-Berlijn en de Westersche mogend heden zich steeds feller ontwikkelde, scheen eerder dan in Midden-Europa rondom de Mid- dellandsche Zee in het Verre Oosten de strijd te zullen ontbranden. Tegen een Duitsche actie in Midden-Europa schenen zoowel de staten der Kleine Entente als Italië zich krachtig genoeg te zullen verzetten om met medewerking wellicht van de Westersche mo gendheden en Rusland een dergelijke actie on mogelijk te maken. Dat dit niet het geval is gebleken, toont de snelle en buitengewone ont wikkeling van Duitschland's macht en in ver band daarmee het feit, dat de leiding van de as Rome-Berlijn geheel van Italië naar Duitschland is overgegaan. Want het zijn. de gebeurtenissen in Midden- Europa geweest, waarin de in uiterst snelle ontwikke ling ontstane wijziging in de Europeesche machtsverhoudingen tot uitdrukking is geko men. Het stelsel, door Frankrijk met mede werking van Engeland in Midden- en Zuid- Oost-Europa opgebouwd ter bevestiging van de macht der Westersche mogendheden op het Europeesche vasteland, is uiteengeslagen. En geland en Frankrijk zijn uit Midden-Europa weggedrongen, waar thans Duitschland een vrijwel onbeperkte hegemonie uitoefent. De toestand in Europa, zooals die door den wereldoorlog ontstaan was en door de vredes verdragen en allianties was bevestigd, is radi caal gewijzigd. En het overwicht niet alleen in Midden-Europa, maar in geheel ons wereld deel is van de Westersche mogendheden over gegaan naar de dictatoriaal geregeerde staten. Het is de doelbewuste en consequente uit voering van het nationaal socialistisch pro- ygram geweest, die deze omkeering tengevolge heeft gehad en ze ongetwijfeld ook verder met behulp van Italië zal voltrekken De eischen van het program richtten zich eerst tegen de zelfstandigheid van Oostenrijk, waaraan door een stelselmatige gevoerde actie Snel cm einde werd gemaakt. In Februari Sïerd de Oostenrijksche kanselier naar Berch- tesgaden ontboden, waar hem de opname van nacionaal-sociatwten in de regeering werd ge last. Toen het optreden der nationaal-socialis- ten in het land steeds brutaler werd en den staat begon te bedreigen, schreef Schuschnigg een volksstemming uit, waarin men zich te gen of voor den bestaanden staat moest ver klaren. Dit was het sein tot een daadwerkelijk ingrijpen van Duitschland in de Oostenrijksche zaken. Schuschnigg werd gedwongen af te treden. En Seys Inquart, die als kanselier in zijn plaats kwam, riep op 10 Maart de Duit sche troepen binnen. Een snelle bezetting volg de. En Oostenrijk werd als Ost-Mark bij het Duitsche rijk ingelijfd. Noch van de zijde der bevolking, die de troe pen met gejuich ontving, noch van de zijde van Italië of de staten der kleine Entente, noch van die van de Westersche mogendheden werd eenig verzet geboden. Dit snelle en gemakkelijke succes heeft on getwijfeld Duitschland aangemoedigd tot een versnelde uitvoering van het program. Tsjecho-Slowakije werd beschuldigd van on der drukking der Duitsche bevolking en het uitoefenen van terreur. Op een congres te Karlsbad formuleerde Henlein de minimum- eischen der Sudeten-Duitschers, die zelf bestuur maar wijziging in de politiek van de regeering in Duitsche richting inhielden. Frankrijk en Engeland, die verklaard hadden, dat het lot van Tsjecho-Slowakije hun niet onverschillig liet en van wie Frankrijk ver klaard had, dat het zijn verdragsplichten tot bescherming van Tsjecho-Slowakije, evenals Rusland zou nakomen, rieden tot toegeven aan. Maar het was reeds lang duidelijk, dat alle toegeven tevergeefs zou zijn. Het ging bij Duitschland niet om het lot der Sudeten- Duitschers, die men zeide te willen bevrijden maar om de vernietiging, althans het mach teloos maken van de Tsjecho-Slowaaksche republiek, die als bondgenoot van Frankrijk en Rusland, Duitschland in den weg stond in zrjn drang naar het Oosten. Tijdens de gemeenteraadsverkiezingen in de republiek scheen clan ook tot het binnenrukken der Duitsche troepen besloten. Maar het krachtig optreden van Engeland en Frankrijk deed de Duitschers nog voor dezen daad terugdein zen. Begrijpende, dat alleen verregaande te gemoetkomendheid van de Tsjechische regee ring een Duitsch ingrijpen zou kunnen voor komen en niet gerust over de houding dier regeering zond Engeland Lord Runciman als adviseur naar Praag. Al spoedig begonnen nu de onderhandelingen tusschen de Praag- sche regeering en de Sudeten-Duitschers. In Augustus deed deze regeering uitgebreide voorstellen, die daarop door voorstellen van lord Runciman gevolgd werden. Toen ten slotte de onderhandelingen geheel bleken vast te loopen en een gewelddadig conflict onvermijdelijk scheen, besloot Chamberlain de Engelsche minister-president te trachten door besprekingen met Hitier zelf de zaak alsnog te regelen tot redding van den Euro- peeschen vrede. Het onderhoud te Berch- tesgaden bracht de zekerheicj, dat Duitsch land achter de terzelfder tijd gepubliceerde proclamatie van Henlein stond, waarin aan sluiting bij het Duitsche rijk geëischt werd. Maar het bracht tevens de zekerheid, dat En geland en op zijn voorbeeld ook Frankrijk de Tsjecho-Slowaaksche republiek aan zich zelf overliet. Zoo bleef de regeering te Praag niet anders over dan den door beide gege ven raad te volgen en in afscheiding van het Sudeten-Duitsche gebied toe te stemmen. Bij een tweede onderhoud tusschen Chamberlain en Kitler bleek echter dat Duitschland in zijn eischen al weer verder ging en de onmiddel lijke bezetting van het gebied, zooals het zelf dat aangaf eischte. En na dit tweede onder houd te Godesberg, toen de Praagsche re geering weigerde in de nieuwe eischen toe te stemmen en Engeland en Frankrijk deze eischen niet langer steunden, ontstond de uiterste spanning, die onvermijdelijk op een Europeesche oorlog scheen te moeten uit- loopen. Frankrijk mobiliseerde gedeeltelijk, Tsjecho-Slowakije riep nieuwe lichtingen op en Engeland mobiliseerde zijn vloot. Men scheen aan een oorlog niet meer te kunnen ontkomen. Alle landen, ook ons land, na men maatregelen. In zijn radio-rede tot de wereld sprak Chamberlain zijn ongeloof aan het behoud van den vrede uit. Men scheen als te wachten op het eerste schot. Toen is op initiatief van de Fransche regeering nog een laatste poging gewaagd om door een samenkomst van Hitier, Mussolini, Daladier en Chamberlain den vrede te hehouden. En deze samenkomst te Munchen heeft den vrede gered. Maar tot een hoogen prijs. Engeland en Frankrijk gaven aan de Duitsche eischen, die door Mussolini gesteund werden toe, nadat deze niet noemenswaard gewijzigd waren. En Tsjecho-Slowakije, dat aan zich zelf werd overgelaten, moest wel toegeven aan alles dat Duitschland eischte. Van dit oogenbiik af was het dan ook met de zelfstandigheid van dezen staat gedaan. Een internationale commissie, die de grenzen zou vaststellen deed weinig anders dan de door Duitschland geuite wen- schen sanctioneeren. President Benesj trad af. De nieuwe regeering richtte zich naar Duitsch land en schijnt zelfs van plan het Duitsche anti-semitisme met Hongarije, dat evenals Polen van de moeilijkheden van Tsjecho-Slo wakije gebruik had gemaakt om stukken van dezen staat voor zich zelf op te eischen en die eischen ook grootendeels ingewilligd kregen, kregen Duitschland en Italië te beslissen. De Westersche mogendheden werden ook met medewerking van Tsjecho-Slowakije van elke verdere bemoeienis uitgesloten. En Duitsch land zal het recht krijgen midden door Tsje cho-Slowakije, dat van nu af een federale staat is, bestaande uit Bohemen, Slowakije en Roethenië een groote autoweg aan te leggen die het den lang gewenschten toegang naar het Zuid-Oosten opensluit. Het gevaar, dat hierin voor hen schuilt, schijnt zoowel Polen als Hongarije en ook Rusland en Roemenië opgeschrikt te hebben. Het streven der beide eerstgenoemde staten naar een gemeenschappelijke grens, waar door de toegang door het onder Duitschland's gezag geraakte Tsjecho-Slowakije naar Roe- menieë zou'zijn afgesloten, is daarvan het ge volg. En de Poolsch-Russische toenadering evenals de vernieuwing van het Poolsch-Rus- sisch verdrag wijzen erop. dat men zich in Midden- en Oost-Europa van de gevaarlijke gevolgen van de Duitsche heerschappij over Midden-Europa bewust wordt. Het is wel in de eerste plaats het Duitsche streven naar bezetting van of althans een overwegende invloed over de Oekraine, waar van de graanrijkdom en delfstoffen de Duit sche begeerte hebben gewekt, dat in Rusland en Polen, die beide een talrijke Oekrainsche bevolking hebben, ongerustheid veroorzaakt. En men ziet thans in Polen in, dat de uit schakeling van de Westersche mogendheden uit Midden-Europa, die door het beleid van den Poolschen minister Beek waarschijn lijk verhaost is, Polen gevaarlijk ia het ge drang zou kunnen brengen. Want de Duit- scke expaaeiezucht staat bij de Oekraine niet stil. Toen de Duitsche eischen tsn op zichte van Tsjecho-Slowakije dank zij de Duitsche oorlogsbedreiging waren ingewil ligd, heeft Hitier verklaard, dat Duitschland thans geen terrioriale eischen in Europa meer heeft, En Chamberlain is zoo naief ge weest dit te gelooven en aan de Duitsch- Engelsche verklaring, dat beide volken den oorlog tusschen beiden uitbannen, een groote beteekenis toe te kennen. Maar thans enkele maanden later steekt Duitschland de hand al weer uit naar Memel, waar de Duitsche bevolking blijkbaar de afscheiding van Litauen en de aansluiting bij Duitschland begeert en gesteund door Duitschland volgens het voorbeeld der Sudeten-Duitschers aan de regeering van het land allerlei eischen stelt. Het kleine Litauen, door het Praagsche voor beeld geleerd, is gretig in het toegeven. Maar het is niet waarschijnlijk, dat dit de afschei ding van het Memelland zal kunnen verhin deren. En zou dan wellicht na Memel de Poolsche corridor met Danzig aan de beurt komen? Of is de Oekraine het eerstvolgend punt op het program Intusschen heeft ook Italië uit het Duitsche succes als gevolg van het terugwijken der Westersche mogendheden zijn conclusies ge trokken en die in ver strekkende eischen aan Frankrijk voorgehouden. De strijd rondom de Middellandsche Zee, waar Italië de hegemonie begeert, zooals Duitschland die in Midden-Europa heeft ver kregen, heeft daardoor een gevaarlijk actualiteit gekregen. Het fascistisch Italië heeft de laatste jaren na de verovering van Abessyynië ondanks den passieven tegenstand van de Europeesche mogendheden en na de tot stand koming van de as Rome-Berlijn buiten de mate van de toèneming van zijn macht aan een zelfbe wustheid gewonnen, die het voor de andere landen, die belangen in de Middellandsche Zee hebben gevaarlijk heeft gemaakt. Feite lijk eischt het de hegemonie in de Middelland sche Zee voor zich op, als Duitschland de hegemonie in Midden-Europa. Deze eischen moest het onverbiddelijk in botsing bren gen met Engeland en Frankrijk, die beide groote belangen in deze zee hebben. Sinds den Abessijnsche oorlog en in nog sterkere mate sinds het door interventie in Spanje zijn positie in de Middellandsche Zee trachtte te versterken ten koste van de tegenstanders stond het met deze beide staten op zeer ge spannen voet. Aanvankelijk trof dit het meest de verhouding tot Engeland. Maar Chamber lain, die 't gevaar van deze verhouding voor Engeland's positie in de Middellandsche Zee en het Nabije Oosten inzag en aan de anti- Engelsche propaganda in de Arabische landen van Italië gaarne een einde zag, wist door de belofte van erkenning van de verove ring van Abessynië en tegemoetkoming ten opzichte van Spanje en Italië's positie in de Middellandsche Zee aan deze vijandige ver houding een einde te maken en een Engelsch- Italiaansch accoord' tot stand te brengen, dat nu, nadat Italië 10.000 meest invaliede Ita- ilanen uit Spanje heeft teruggetrokken, en Engeland daartegenover de verovering van Abessynië officiëel erkend heeft, van kracht is geworden. De verzoening tusschen den Franschen bondgenoot en Italië, waarop Chamberlain eveneens gehoopt had, is ech ter niet tot stand gekomen. Integendeel de Fransch-Italiaansche verhouding is nog meer gespannen geraakt. En de jongste eischen van Italië aan Frankrijk, die afstand van Tunis, Corsica, Nice en Dzjibouti inhouden, al zijn ze dan nog niet officiëel gesteld, bewij zen, dat Mussolini, aan een betere verhou ding met den Franschen buurman nog niet de minste behoefte gevoelt, maar geven blijk van een zoo duidelijke minachting voor Frankrijk's macht en een zoo groote over schatting van diegene, dat ze zelfs van een zoo zelfbewust man als Mussolini moet ver bazen. De toegeeflijkheid door de Wester sche mogendheden tegenover de totalitaire staten voortdurend betoond heeft tot een gevaarlijke zelfoverschatting der laatste ge leid. En het is daarom, dat de Duitsche ex- pansiezucht, die zich nu naar de Oekraine richt, en de Italiaansche eischen ten opzichte van de Middellandsche en de Roode Zee een acute bedreiging opleveren voor den Euro- peeschen vrede, de Duitsch-Engelsche en Duitsch-Fransche niet-oorlogsverklaring en het bezoek van Von Ribbentrop te Parijs en het aanstaande bezoek van Chamberlain aan Rome ten spijt. Deze rechtstreeksche bedreiging in de on middellijke nabijheid heeft de aandacht afge wend van het zeker niet te onderschatten ge vaar, dat van den strijd in het Verre Oosten voor den wereldvrede dreigt. Japan, dat nog aldoor er niet in geslaagd is China op de knieën te. krijgen, al heeft het na Sjanghai ook Nanking en Hankou en Kanton veroverd, en dat zich uitput in den strijd tegen den Chi- neeschen kolos, bekommert zich zoo weinig om de rechten van derden, dat voortdurend weer botsingen plaats hebben, waarbij Ame rika en Engeland hun rechten geschonden achten. In Mantsjoerije heeft bovendien een grens incident al tot een zoo ernstige botsing tus schen Japan en Rusland geleid, dat geheele troepenafdeelingen in gevecht gewikkeld wer den. Ernstige conflicten zijn hier dus ieder oogenbiik mogelijk. En al zal Japan zich zeker nog wel eens extra bedenken voor het een conflict met een der Europeesche mogend heden of Amerika uitlokt, het zijn toch de talrijke bedreigingen en ernstige conflicten in Europa, die het uitbreken van een gewapend conflict naast den Japansch-Chineeschen strijd in Oost-Azië voorkomen. Ook Nederland is bg de ontwikkeling van den toestand in Oost-Azië ten nauwste betrokken. En het kan zeker niet verwonderen, dat met het oog op den thans in Japan heerschenden imperialis- tischen geest een zekere bezorgdheid over onze Indische koloniën zich van ons meester maakt. Maar de bezorgdheid geldt niet uit sluitend de koloniën. Ook de toestand in Eu ropa baart ons zorg. En gezien den thans in ons werelddeel heerschende geest, voelen we onze veiligheid bedreigd. Deze bezorgd heid kwam na de bezetting van Oostenrijk door Duitsche troepen, die een ernstige waarschuwing aan de kleine naties inhield. In Colijn's radio-rede, waarin de geldigheid van de verlenging van den eersten oefentijd reeds voor de lichting 1938 werd aangekon digd, in de wijziging van de dienstplichtwet de maatregelen tot versterking van alle dee- len van onze weermacht, maar niet het minst zeker in een algemeene krachtige opleving van ons nationaal besef, die zich in talrijke uitspraken en in de houding van het geheele volk openbaarde. Tot die opleving, althans tot het zoo krach tig en algemeen zich openbaren van ons na tionaal bewustzijn, droegen naast de gebeur tenissen om ons heen ook de gebeurtenissen in eigen land zeker in hooge mate bij. De ge boorte van prinses Beatrix deed een golf van geestdrift over ons land gaan, die in alge meene feesten ter eere van het jonge konings kind en het prinselijk paar de aanhankelijk heid aan het Oranjehuis wel zeer duidelijk zich uitsprak. Die aanhankelijkheid openbaar de zich ook op overtuigende wijze in de al- femeene feestviering ter gelegenheid van het O-jarig regeeringsjubileum van onze Konin gin in September van dit jaar, waaraan ook de bevolking van Indië, getuige de aanwe zigheid van talrijke Indische vorsten, deelnam. Naast den invloed, dien de recente ge beurtenissen in het buitenland op de maat regelen der regeering en in onze wetgeving uitoefenden, deed zich ook den invloed van de crisis nog altijd gelden. Zoo kwam de nieuwe Pachtwet in werking, werd de om zetbelasting herzien en verschenen de noo- dige besluiten tot toepassing van de vesti gingswet. Van bijzondere beteekenis was ook de afkondiging der Grondwetsherziening op 22 Februari. Verder werden o.a. de wet op het recht van vereeniging en vergadering en de posttarieven gewijzigd en werd een ont werp ingediend tot regeling van de paarden fokkerij, terwijl een commissie van advies werd ingesteld inzake de schrijfwijze van de Nederlandsche taal. Eenige strijd ontstond over het aanstellen van een vertegenwoordi ger bij de regeeirng van Franco, waartoe de regeering overging en een felle beroering, zoowel in het openbare volks- als in het parlementaire leven over de zaak-Ose, waar tengevolge van botsingen met den burge meester en den procureur-generaal bij het Hof te 's-Hertogenbosch, aan de brigade der Marechaussee de opsporingsbevoegdheid ont nomen werd, waartegen enkele leden der brigade zich door een beroep op het Amb tenarengerecht tot nu toe tevergeefs verzet ten. Het voorstel van den heer Wendelaar om een parlementaire enquette te dezer zake in te stellen werd door de Tweede Kamer verworpen. Veel heftiger en nog algemeener was de beroering, die de Jodenvervolgingen in Duitschland ook in ons land als in de ge heele beschaafde wereld wekte. Een golf van verontwaardiging en medelijden ging over de wereld. Een stroom van vluchtelingen be woog zich naar onze grens, waarvan wij helaas slechts een uiterst gering deel konden opnemen. Door het oprichten van hulpcomi- té's en het bijbrengen van geld voor de vluchtelingen een straatcollecte bracht ongeveer 440.000 op en het aandringen bij de regeering op het toelaten van meer vluchtelingen, toonde ons volk zijn medelijden en naastenliefde. In November bracht koning Leopold van België, die ook als peet bg den doop van prinses Beatrix tegenwoordig was geweest, een officieel bezoek aan ons land. De geest driftige ontvangst van de zijde der bevolking toonde de warme gevoelens, die men hier voor den vorst, maar ook voor het naburig België koestert. In dit land trad in Mei een nieuw ministe rie op, het ministerie-Spaak, dat ondanks de crisis van enkele weken geleden nog aan het bewind is, In Frankrijk was men royaler met ministeries. Het minis terie Chautemps werd vervangen door het ministerie van Leon Blum, dat door een vo tum van den Senaat omver geworpen, ver vangen werd door een ministerie-Daladier, dat nog aan het bewind is, maar zoowel om zijn verzoeningsgezinde politiek teil opaichte van Duitschland als on de wetsdecreten, die o.a. de 40-urige werkweek problematiek maakte, heftige tegenstand ondervond van de zij dealer socialisten en communisten, en o.a. door een algemeene staking, die geen succes bleek, bestookt werd. Het bezoek van het Engelsch koningspaar bevestigde de bijzonder hartelijke verhou ding tot Engeland. En bg het bezoek van Von Ribbentrop aan Parijs, tijdens welk beaoek de Fransch-Duitsche verklaring geteekend werd, schiep een betere verstandhouding tot Duitschland. De verhoudingen in dit land ondergingen in zooverre eenige wijziging, dat Von Blom berg als minister van oorlog en Von Fritsch als opperbevelhebber van het leger moesten aftreden. De weermacht kwam nu recht streeks onder het bevel van Hitier, terwijl onder dezen Von Keitel als chef van de staf het commando voerde. Over de aanhechting van Oostenrijk had een volksstemming plaats op 10 April. Ook het Sudeten-gebied werd aan het rijk toegevoegd. De strijd met de Kerken openbaarde zich in de relletjes te Weenen, waarbij het paleis van kardinaal Innitzer werd bestormd en in de vervol ging van Ds. Niemoller, die na zijn vrijspraak door de Rechtbank in een concentratiekamp werd opgesloten, waar hij nog steeds wordt vastgehouden. De moordaanslag op den Duit- schen legatieraad Von Rath door een Jood- schen jongen hadden heftige vervolgingen van de Joden, tegen wie ook voor dien reeds allerlei maatregelen waren genomen, en aan vallen op hun personen en goederen tenge volge, die overal in het buitenland heftige verontwaardiging wekten. De verhouding tot Italië werd nog inniger en de verhouding tot Frankrijk en Engeland verbeterde merkbaar na de conferentie te München, die voor een goed deel aan de po litiek van Chamberlain te danken was, maar in Engeland geen algeheele instemming vond en ook bij den vorigen minister van buiten- ladsche zaken, Eden, geen sympathie ont moette. Het was zeker niet de eenige moei lijkheid, die Chamberlain's regeering onder vond. De tegenstand der Arabieren tegen de politiek ten opzichte van de Joden ontketen de een ware terreur in Palestina. En het lijkt er nog niet op, dat de laatste poging der regeering om hieraan, een einde te maken door een ronde tafel-conferentie veel succes zal hebben. Ook het accoord met Italië, ge volg van de politiek, die Eden's aftreden be werkte, vond geen algemeene instemming. Een regeling van de Spaansche kwestie achtte men allerminst bereikt door de terug trekking van 10.000 voor een deel invalide vrijwilligers uit Spanje door de regeering van Italië. Het lijkt er trouwens nog allerminst op, dat deze regeering, die ook 't anri-semitisme reeds van Duitschland overnam, zich even min ais Duitschland uit zal terugtrekken. Spanje De strijd in dit land heeft ook in 1938 on verminderd voort geduurd en verliep vrij gunstig voor de opstandelingen, die er in slaagden door een offensief in Aragom de Middellandsche Zee te bereiken en zoo het regeeeringsgezinde Spanje in tweeën te snij- landsche zaken. Eden, geen sympathie ont- den, maar niettemin nog 'geen voUedig succes Ook de strijd in Oost-Azië. toont ondanks de Japansche successen nog geen naderend einde. En de nationale mobi lisatie in Japan toont wel welk een inspan- ning deze strgd aan Japan kost. China hoopt nog altijd door uitputting van Japan den oorlog tot een goed einde te brengen en strijdt zoowel in geregelde legers als met guerilla-troepen hardnekkig tegen de zooveel beter uitgeruste Japanners. Amerika heeft thans aan het einde van dit jaar de aandacht der wereld tot zich getrokken door de Pan-Amerikaansche Conferentie, die in de Peruaansche hoofdstad Lima gehouden wordt en tot doel heeft een nadere aaneensluiting der Amerikaansche staten, vooral ook tem de agressie op velerlei gebied van de tot - Üf rs ^6t 13 Wel een d"idelgk beVii dat de strgd, die Europa bedreigt een v reld-strgd dreigt te worden en dat'de ang

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 21