Anna Paulowna in 1938 Wieringen in 1938 Veel heil en zegen De oublie als symbool van het komende jaar Goed jaar, maar onzeker vooruitzicht DE PÓLDER KèN FEESTVIEREN. De eerste indruk die het afgeloopen jaar op den beschouwer maakt roept zeker peen zwartgalligheid op; immers, achter ons kij kend zied we eigenlijk voor alles een rij van min of meer feestelijke gebeurtenissen liggen", die het jaar goeddeels beheersch- ten.' Het jaar begon met vergaderen... over /een feest. En toen we het werkwoord „wach ten" in alle mogelijke tijden hadden ver voegd, hebben we Beatrix' komst op echt- Polde.rsche, dus luisterrijke wijze gevierd. Kort daarna vierden wij het 25-jarig Jubileum van de plaatselijke afdeeling van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur, waar bij in vele redevoeringen de ontwikkeling en door een fraaie tentoonstelling het re sultaat van die 25 jaar, die Polder's levens loop een geheel aparte wending deden ne men, werden vastgelegd. Versch ligt nog in het geheugen hoe op 30 Augustus Burgemeester Lovink dank werd gebracht voor zijn 18-jarig beleid. Op 5 Augustus erkende de Regeering ziin ver diensten door zijn benoeming tot ridder in de Oranje Nassau-orde, terwijl de raad kort geleden zijn ex-voorzitter eerde in de naams verandering van de Zwarteweg tot Burge meester Lovink-straat. Lang werden we in het onzekere gelaten over zijn opvolger. Vele speurders meenden het te weten, doch toen op 16 September de Schaper Courant de benoeming van den Dordtschen advocaat en procureur. Mr. M. Th. Mijnlieff, bulletineerde, was dit voor een ieder, zelfs ingewijden, een vénjpsing. Zijn intrede geschiedde eerst op 26 (Jetober en zooveel is reeds zeker, ofschoon de tijd tot beoordeel in g nog te kort is, dat ook dieze burgervader een krachtige persoon lijkheid is, die zijn dagen doorbrengt met hard werken voor zijn gemeente. Zijn wij wel op de hoogte dan zal het beleid-Mijn- lieff op vele punten afwijken van dat van zijn voorganger. Een nieuwe burgemeester op een nieuw raadhuis! Nadat de financieele kant van de zaak eindelijk m/et Ged, Staten was beklon ken kon de fa. Doedens en Schilder Maan dag 4 April door Jb. Kuiper c.s. de eerste paal laten inheien. Op 21 Mei legde Jaap je Lovink de eerste steen. Begin September waren de aannemers klaar, maar de meu bileering en stoffeering namen, niet in het minst door het feit dat ook hier „Haarlem zijn stem in het kapitte.1 deed gelden, zoo veel tijd in beslag dat men besloot op 26 October de ingebruikstelling niet de inhul diging des burgemeesters te doen saanen- vallen. Met de schepping van architect Saai „ruimte en licht" is zijn devies is een ieder ingenomen.. De burgerij toonde dit niet alleen door in drommen van de gelegenheid tot bezich tiging gebruik te maken, maar ook door een aantal glas-in-,lood ramen aan te bie den, waarin de verschillende bedrijfstakken en de bestemming van het raadhuis zijn verwerkt lntusschen heeft de Polder het regeeringsjubileum van H. M. de Koningin evenmin langs zich heen laten gaan. We kunnen in dit bestek niet in bijzonder heden afdalen, maar dit feest heeft toch wel definitief getoond, dat vrijwillige sa menwerking van zeer uiteenlooponde groe pen mogelijk is en tot een resultaat kan leiden. Dit is voor de Poldersche samen leving van groote beteekenis geweest. Wanneer we ons nog even met de ge meente bezighouden, dan is nog te vermel den, dat de heer K. Keuris Az. als „loco" het burgemeesterlooze tijdperk van bijna twee maanden heeft overbrugd én daarbij de moeilijkheid om als „principieel tegenstan der van erfelijk koningschap" tijdens de Jubileumfeesten de honneurs waar te ne men, diplomatiek heeft omzeild. Niet door zich afzijdig te houden, doch door te ver klaren dat hij, zonder daartoe van zijn principe te hoeven afvallen, alle eerbied had voor de wijze waarop déze Oranjetelg in 40 jaar haar volk had gediend en als zoo danig ook op de eerbied en hulde van hem en de zijnen aanspraak maakte. De Raad besloot om een nieuwe openbare lagere school in Breeza'nd te bouwen en droeg de architectuur aan de heeren Saai en Hoep op. Met de uitwerking is men echter nog niet gereed. Ook hier wreekt zich de noodlijdendheid der gemeente, waar van verwacht wordt dat zij niet voor 1940 bevrijd is. 't Gemeentepersoneel onderging weinig ver andering. Mej. J. Hoveling volgde Mej. A. C. Kater op aan School I, terwijl deze school tevens profiteerde van het toestaan van een extra-leerkracht; de heer IJ. L. Bleeker uit Leeuwarden zag zich als zoo danig benoemd. De heer Ph. F. J. de Wilde onderwijzer aan School II, oogstte 1 Dec. j.1. den dank voor al hetgeen hij 25 jaar lang in en buiten de school had verricht. De Polder Anna Paulowna bouwde een fraaie brug over de Zandvaart in de kom van Breezand, en besloot ook het z.g.n. draaibruggetje aan de Geldersche Huisjes te vernieuwen. Verbetering en onderhoud van de wegen bleef zijn devies. Mede ten dienst van de Zaaizaad- en Pootgoedver- eeniging Z.A.P., die het voormalige tram station te Van Ewpeksluis kocht, ver bouwde en nuttige bestemming hergaf, ega liseerde de Polder het oude emplacement en herschiep hot in een ruhne laad- en los- kade. De Polderlasten werden opnieuw met 11.— per H.A. verlaagd, zooffat ze thans f 25.per H.A. bedragen. Aangekondigd is dat dijkgraaf Wijden.es Spaans in 1039 we gens het bereiken van den leeftijdsgrens zal aftreden. Uitbreidingsplan. Was 1937 gewijd aan bespiegelingen, aan stille strijd tusschen aemcente en polder, over de bebouwingswijze van „het Boschje" dit jaar is het plan definitief vastgesteld. De eerste bouwvergunning werd aan Mevr. Van der Horst en den heer C. Keiizer ver leend en enkele weken geledon werd het eerste pand in het nieuwe dorpsbeeld in gebruik genomen. Economische toestand. Is dit doorgaans ons eerste onderwerp, het feit alleen al dat we dit jaar vóór alles als het jaar van /'e sroote feesten, het jaar van den nieuwen burgemeester en het jaar van het nieuwe raadhuis be&chou.veiV houdt mijns inziens de gevolgtrekking in, dat de strijd om de boterham dit jaar niet zoo heel veel nieuwe problemen heeft op geworpen. Ons dagelijksch leven, onze wan del en handel is niet zooveel minder ge weest dan in 1937, al is de horizon niet zoo helder meer als toen. Tegen hen die klagen zijn de werkloosheidscijfer^ onloo chenbare getuigen. We geven hier een overzicht, waarbij het aantal steeds de eerste week der betrokken maand aancaat. Juni 1937 42, Sept. 1937 9, Och 1932: 2. Nov. 1937: 56, Dec. 1937 330. Juni 1938 32, Sept. 1938 3, Oct. 1938: 4, Nov. 1938: 23, Dec. 1938: 253. Over de eerste elf maanden van 1937 werd aan steun f 8955.15 en aan werkverschaf- fingsloon f 32141.99 betaald, terwijl deze bedragen over de eerste 11 maanden van 1938 bedroegen f 7295.58 en f 31716,46. En hierbij moet bovendien in het oog worden gehouden, dat met ingang van 7 Maart van het afgeloopen jaar de gemeente ten aanzien van de steunregeling in een hoogere, n.1. de zevende klasse werd geplaatst. Dit bracht mede, dat de steunnormen met f 1.per week werden verhoofd en het uurloon in de werkverschaffing van 26 et. op 28 ct. werd gebracht. En desondanks zijn de over 1938 uitgekeerde-bedragen lager. Is 1938 dus slechter geweest dan 19377 Begin Augustus heeft de rijksarbiter in het arbeidsgeschil in den landbouw alhier een uitspraak gedaan die de arbeidsloonen een niet onbelangrijke verhooging heeft doen ondergaan. Van werkgeverszijde is tegengeworpen, dat dit de arbeiders duur zou komen te staan; ze zouden eerder gedaan krijgen en langer werkloos zijn. De werkloosheids tabel ontzenuwt deze bewering ten eenen male. De groote land- arbeidersgroep heeft absoluut niet minder verdiend dan in 1937. Is nu 1938 slechter geweest dan 19377 Slechter vooruitzicht. We zijn echter niét blind voor het feit dat de vooruitzichten aanzienlijk min/der gunstig zijn. De bollen cultuur, dat con junctuurgevoelige bedrijf nam n.1. weer eens een ongunstige wending. Niet dat we dit reeds nu ondervonden. Het zuur en het zoet van dat bedrijf uiten zich eerst in het jaar Volgende op dat van de goede of slechte besommingen. 1937 was het jaar van „de dubbeltjes tusschen die centen." De bollenboer ontvangt pas in het volgende voorjaar, is bovendien gewend zijn geld in de cultuur te steken, zoodat de arbeids» markt er dit iaar terdege van profiteerde. Terwijl ter zelfder tijd de eene veiling na de, andere slecht was. Dit zal in het komende jaar zeker gevoeld worden en we zijn niet erg optimistisch over' de bedrijvigheid in de bollencultuur in het a.s. seizoen. Wie bedenkt, dat in dq ballen tW'ee derde van het geheele plaatselijke .hrbeidersinkomen zijn bron vindt zal ons pessimisme doelen. De akkerbouw had een goed oogstjaar; de cijfers van het Boekhoudbureau van de H. M. v. L. geven echter een teruggang in vergelijking tot vorig jaar te zien. Op 24 bedrijven iai de Noord-Oost Polders (Anna Paulowna, Wieringerwaard en Waard en Groet) bedroeg het pachterein komen over het boekjaar 1936'37 gemid deld f 43.04 per H.A. en over 1937'38 (29 bedrijven) f 34.37 per H.A. Hoewel deze cijfers uiteraard niet .geheel maatgevend voor de akkerbouw in Anna Paulowna zijn, zit er wel eenige aanwijzing in. Op grond van deze cijfers mogen de ak kerbouwers dan ook krachtig de uitspraak van den rijksarbiter ongedaan gemaakt te krijgen. De veehouderij gaat niet best. Het mond en klauwzeer is de groote tegenslag voor velen geweest. De hooioogst was slecht en laat. De middenstand bleef constant Met de at tracties is men dit jaar niet gelukkig ge- wees. Groepvorming doorbrak de eenheid. De les was gevoelig; de Sint Nicolaasattrac tie is mislukt Diverse gebeurtenissen. Het kerkelijk leven der vrijzinnig her vormden gaf een merkwaardige opleving te zien. Diverse gemeenteavonden waren druk bezocht. Een kerkautobusfonds werd ge sticht; en de financieele zorgen werden in eigen kring, die breeder was dan me® ver moedde, opgelost Het vereenigingsleven bleef nie/t alleen op peil, ook viel hier en daar vooruitgang te boeken. De muziekver. Concordia kreeg een Jeugdkorps. De voetbalclub B.K.C. gooit zelfs heel hooge oog-cn. Van sport ge sprokens Mej. Nel van Balen Blanken was In topvorm en bracht het in Weenen tot een tweede prijs op de Eucopeesche kampi oenschappen hoogspringen, waarbij zij het Ned. Record op 1.64 M. bracht. De spannende September-dagen gingen ook aan ons niet voorbij. Verschillenden werden opgeroepen, de Vlotbrug werd be waakt en tal van vrachtauto's opgeeischt. Woensdag 8 Juni was een zwarte dag: even na twee uur werden 2 arbeiders, va ders van gezinnen, op den akker bij den heer C. Geerligs Jr. door den bliksem gedood Een nieuwe bui trof twee uur later de hoeve van Jac. Waiboer Jac.z. in de Veer- weg. Alles brandde af. Dinsdag 4 October verbrandde de „Phoe- nix" in de Lotweg. Tenslotte nog de vermelding dat de plaatselijke hengelaars van hét hoogste rechtscollege afwijzend bescheid kregen op hun pogingen om Zandvaart en Balgka- naal tot voor ieder vrije wateren verklaard te zien. Het contractueele alleenrecht der Held. Sportvisschers Vereeniging bleef er kend en de Poldersche hengelaars moeten dus lid van Den Helder worden 0111 in Pol- dersch water te mogen visschen. Of... zelf straks pachten. De gemeenteraad gaf den nieuwen weg in „het Boschje" den naam van Molcnkolk, tot ontstemming der bewoners en tot pijn lijke verbazing diergenen die door de om dooping van de Zwarteweg tot Burgemees ter Lovinkstraat de hoop hadden gekoesterd dat nu meerdere verdienstelijke personen officieele erkenning zouden verkrijgen; bijv. DijkgraafBurgemeesetr De Leeuw, wiens verdiensten voor de heele Poldersche samen leving van zoo groote beteekenis zijn geweest dat 't mij een raadsel is hoe zijn nagedach tenis steeds aan de vroede vaderen heeft kunnen ontsnappen. Candidaat J. van Nieuwkoop nam het be roep aan van de Geref. Gemeente alhier en volgde den heer Vcrhave op. •De boventallige leerkracht, de heer H. L. Bleeker van School I, moet per 1 Januari a.s. het veld alweer ruimen en komt op wachtgeld. We vermelden nog enkele jubilea tot slot: De Chr. Muziekvereeniging Soli Deo Glo ria bestond 15 jaar. De Moderne Landarbei- dersbond 25 jaar; Chef Verver herdacht zijn 40-jarige dienstbetrekking bij de Ned. Spoor wegen, terwijl de hoogbejaarde „Schipper Smit" in November in Alkmaar geëerd werd voor zijn 60-jarige onafgebroken aanwezig heid op de Zaadmarkt. Onze opsomming van de belangrijkste fei ten en gebeurtenissen in het jaar 1938, voor wat Wieringen betreft, willen 'wij, zooals gebruikelijk, weer doen voorafgaan door een korte algemeene beschouwing over den eco- nomischcn toestand der gemeente. Helaas moeten 'wij tot de conclusie komen dat 1938 voor Wieringen vrij ongunstig is geweest. Als factoren voor de beoordeeling of een jaar goed of slecht mag worden ge noemd, gelden voor Wieringen ten eenen- male geheel anïïere maatstaven dan voor andere gemeenten. Dc vraag „goed of slecht" wordt hier beheerscht door de uitkomsten van visscherij, veeteelt en voor een gering deel ook door die van den landbouw. De vrij belangrijke categorie van Middenstanders staat of valt met het welzijn van de eerst- genoemden. Door zijn geïsoleerde ligging is Wieringen vrijwel geheel op zich zelf aan gewezen en hoewel ook in het profijt van buitenaf een lichte vooruitgang valt waar te nemen, het is toch nog altijd zoo: „Wieringen moet het van de Wieringers hebben". Wij zouden hieraan minder aandacht schenken indien Wieringen in de rij van ge meenten in Hollands Noorden niet een zoo belangrijke plaats innam, want dit is zeker anderen hebben er omgekeerd wel degelijk belang bij of het Wigringen met zijn 6000 zielen al dan niet voor den wind gaat. Maar, het ging ons landje van boeren, vis- schers en werkloozcn, en daarvan afhanke lijke neringdoenden dit jaar niet voor den wind! De hier toch al niet florissante boe ren be drijven deelden in de algemeene moeilijk heden van den boerenstand, de visscherij was uitgesproken slecht en de ruim 300 wcrkloozen, voor het meerendeel in hoogst armelijke omstandigheden verkqerendc, hunnen al evenmin bijdragen tot verhoo- ffi'1* van het welvaartspeil. Nieuwe mogelijkheden tot een ruimere ont wikkeling van' Wieringen zien wij helaas niet. Sléchts een algeheele blijvende ople ving in alle takken van het bedrijfsleven kan perspectieven openen. Wonderen zouden moeten gebeuren om nieuwe bronnen tot herleving van den vroe- geren bloei te kunnen aanboren en... aan wonderen willen wij in den jare 1939 niet meer geloven. Middelen van bestaan. Do boerderij was in 1938 maar heel matig i .1 geenszins betc.1 dan overal elders. Do Wie ringer boeren staan in vele opzichten zelfs nog bij de boeren van den vasten wal ten achter. De Wieringer veestapel kreeg haar deel in het mond- en klauwzeer. Nog maar nauwelijks hersteld van de eerste epidemie die hier laat kwam en den geheelen winter in alle hevigheid heerschte, brak reeds een 2e uit, waar-men thans r.og middenin zit. Daar de meeste boeren gemengd bedrijf hebben konden de vrij gunstige uitkomsten van den landbouw, die hier echter geen hoofdzaak is, de zaak nog in evenwicht hou den. De gewassen waren heel goed en het weer heeft tijdens de oogsten in alle opzich ten medegewerkt. Wel was door de droogte de opbrengst iets minder dan anders. De prijzen waren middelmatig. Plannen tot ruilverkaveling op grootcr schaal zijn in vergevorderd stadium. Een belangrijke zaak die alle medewerking verdient. De visscherij was in 1938 zeer slecht. Ge lijk bekend worden de uitkomsten hiervan in hoofdzaak vrijwel geheel beheerscht door de haring- en palingvangsten. De haringteelt nu is op een complete mislukking uitgeloo- pen. Wekenlang was de aanvoer miniem. Ook de palingvangsten verliepen niet naar wensch zoodat de onkosten in vele gevallen oiqt gedekt werden. Een slecht jaar en be grijpelijkerwijs stemmen de vooruitzichten' zeer somher. Hier dreigt ondergang van een groote categorie belanghebbenden. Zuiderzeesteun welke hier aan pl.m. 300 belanghebbenden wordt uitgekeerd behoedt velen voor armlastigheid. Zeegras werd ook dit jaar niet geoogst. Ons gebruikelijk gede tailleerd visscherijoverzicht zal spoedig na 1 Januari verschijnen. Dc middenstand beleefde door de weinige verdiensten van de inwoners moeilijke tij den. Maar, de bruisende energie van weleer is nog steeds niet uitgebluseht. Meer en meer ontstaan speciaal-zaken, waardoor de be hoefte aan k00pen In de groote stad minder wordt. Groote markten werden hier niet gehou den. De kermis verliep vrij gunstig cn trok veel publiek. Industrie heeft men hier slechts in den vorm van de N.V. Garnalen- drogerij in oprichting. Het bedrijf werkt reeds. Bedoeling is de zaak grootsch op te zetten. Verkeer. Het vreemdelingenverkeer neemt nog steeds toe. In de zomermaanden trekken de Zui derzeewerken veel publiek, speciaal het mo nument, dat soms door groepen yan vele honderden wordt bezocht, o.a. door 400 deel nemers aan het Wegencongres. Ook de In dische vorsten namen hier een kijkje. Auto ongelukken van ernstigen aard deden zich voor nabij Den Oever. Als gevolg van een noodlottig motor-ongeval kwam de popu laire jacht-opziener C. J. Kroon om het le ren. De concessie voor de autobusdienst op Schagen loopt gevaarte worden ingetrok ken. De betonweg werd voorrangsweg. De wegen verkeeren alle in goeden staat. De Jeugdherberg trok weer tallooze bezoekers. Op initiatief van de Heldersche padvinders werd te Wieringen een jongens- en meisjes- afdeeling opgericht. Tevens werd opgericht een trekkersvereeniging- Het zeekamp van het N. J. V. aan boord van H.M. „Buffel" had dit jaar te Den Oever plaats. Het ma rinewatervliegtuig L. 9 maakte een noodlan ding nabij het Monument Bevolking en bebouwing. Het zielental toont een kleinen vooruit gang. 1 Jan. j.1. 5937, thans p.m. 5906.. Er werden 17 nieuwe woningen en 4 nieuwe dubbele woningen gebouwd. Fraaie winkels verrezen in de Hoofdstraat, o.a. Bloemenma gazijn Posthumus, Zuivelhandel Metselaar, terwijl de verbouw van de zaak Bosker me de bijdroeg tot verhoocing van het aspect. Gebr. ten Brinke verplaatsten hun zaak naar de Koningstraat. Werkloosheid. De werkloosheid blijft op hetzelfde peil. Het aantal werkloozen bedraagt nog steeds ruim- 300. Voor het meerendeel worden zij volgons rouleeringssvsteem tewerkgesteld in de Wieringermeer bij de Centrale werkver schaffing. Ook de aanleg van een nieuwe be graafplaats nabij Hippo werd in werkver schaffing uitgevoerd. Het Heemraadschap Wieringen deed vele weg- en slootwerken uitvoeren. De werkloosheid eischt tal van sociale voorzieningen. Steun in natura wordt in ruime mate verstrekt. Er werd een aan vang gemaakt met de distributie van visch, waarvoor veel animo bestaat De andere dis tributie-artikelen blijven veel aftrek vinden. Gemeente. De finantieele toestand der gemeente Is zeer slecht. De werkloosheidslasten drukken zeer zwaar, zoodat men zich zonder hulp van het Rijk niet kan redden. De gemeente is noodlijdend. In den gemeenteraad kwamen geen mu- tatie's voor. De raad besloot tot conversie van eenige geldleeningen. Pogingen van den raad om den Minister te winnen voor een voorziening in de gebrekkige zeewering na- hij Oosterland waren tot dusverre vruchte loos. De Raad sprak zich uit voor den bouw van een nieuw raadhuis. De gemeente sloot zich aan bij de Fraude-Risico-Onderlinge voor gemeente (F. O. G.) De Raad verleen de steun aan het verzoek van de Ver. „Boter Wonen" tot den bouw van 20 arbeiderswo ningen. Medewerking werd verleend aan 't beschikbaar stellen van premie's voor ver betering van arbeiderswoningen. De Raad besloot tot deelneming in de N. V. tot op richting van een garnalen droge rij tot een bedrag van f 5000."De Commissaris der Koningin legde zijn gebruikelijk 6jaarlijksch bezoek af. Diverse gebeurtenissen. Het tehuis voor ouden van dagen „Noor derlicht" werd belangrijk uitgebreid. De ge restaureerde kerk te Oosterland werd op 23 Oct. onder groote belangstelling ingewijd. De Evangelisatie vereeniging alhier bestond 40 jaar. Ds. Meihuizen eertijds Doopsgezind predikant alhier werd beroepen naar Den Haag. Ds. J. K. Lofvers N. H. predikant, eer tijds leider van „Land in zicht" naar Am sterdam. De oudste inwoner der gemeente de heer Jac. Bais overleed op 90 jarigen leeftijd. De heer M. A. v. d. Mark, Iloofd-admini- st ra-tour van de M. M. Z. vertrok naar Zd. Afrika. Het M. U. Z. kantoor werd geheel afgebroken. De Chr.. Nat. school en de O. L. school te Den 0"ver zullen met een 4e. lokaal worden uitgebreid. Het Natuur Historisch Museum hield een tentoonstelling in Hippo. De cursus Mid denstandsontwikkeling is een groot succes. Rijna 60 leerlingen behaalden dit jaar het Diploma. De B. V. L. hield een goed geslaag den propagan da-avond. David Wijnkoop sprak voor de Communisten, evenals Roe- stam Effcndi. De heer Drop sprak over de Zuidorzoosteunwet. De afd. Wieringen van de S. D. A. P. bestond 25 jaar en hield groot feest in Cinema de Haan. De V. D. kiesver- ceniging zal een candidaat stellen voor de a.s. Prov. Staten-verkiezingen. Op 22 Nov, was het 20 jaar geleden dat de Kroonprins op Wieringen kwam. De heer C. Vermeulen vierde zijn zilveren ambtsju bileum als posfhesteller te WesterlanJ. Zwa re stormen in Febr., Juni en October richt-' ten veel schade aan. Op 2 November word een verduisteringsproef gehouden die goed slaagde. Een combinatie van Wieringer boe ren koeht de dekhengst „Zonnevorst" aan. De exploitatie schijnt gunstig te verloopen. De afd. Wieringen van de Holl. Mij. van Landbouw organiseerde eenige leerzame avonden. Men hoopt volgend jaar weer een landbouwtentoonstelling te hóuden. Als ge volg van de iepziekte moesten hier 438 aan getaste hoornen worden ongeruimd. De Ver Vissehersfonds hield on 23 Januari een be langrijke vergadering. Door een ministerieel Resluit is het fonds bestaansrecht ontnomen Nieuwe loden mogen niet meer worden aan genomen. Tiet voorstel van den heer M. Kooij tot liquidatie en overgang naar D. E. T. V., om daar de zaak op denzelfden voet voort te zetten, verwekte veel beroering en gaf aanleiding tot veel geschrijf in de couran ten. Vereenigingsleven. Al onze plaatselijke vereenigingen hoek ten weer fraaie successen. Harmonie, Zang en Vriendschap, O. K. K„ Oost-Wieringen Apollo, verwierven op concoursen 1e prij zen. O. K. K. legde voor de 4e maal beslag on de wisselbeker. Harmonie en Zang- en Vriendschap organiseerden het concours voor hun hond. Beiden slaagden uitstekend. De Eloraliafeesten werden mede door de windhondenrennen een groot succes De Am- stelbadfeesten trokken veel publiek. De gvrnvereenigingen traden zoowel te Schagcn als te Texel zeer op den voorgrond. De dames Snooy en de Wit (welke laatste naar elders is vertrokken) handhaafden zich in tint keurcorps K.N.G V. De wielren ner D. Klink schaarde zich onder de inter nationale wielrensterren. Hij behaalde fraaie Be laatste dag van wintermaand Wordt vroolijk uitgeluid; Sirenes loeien om het hardst Met boot- en nachttreinfluit... Men drinkt en tclinkt elkander toe En in intiemen kring Schalt er een lach of blinkt een traan Om een herinnering- Voorbij een jaar van vreugd en leed, Van voorspoed, tegenslag...— Voorbij een jaar en in zijn plaats Treedt nu de Nieuwjaarsdag... Het Nieuwe Jaar vraagt nieuw begin, Vol ijver, trouw en plicht... Veel heil en zegen zij de wensch In 't jaar, dat voor ons ligt.Zl successen op de Stadionbaan en te Antwer pen en Parijs. Succes organiseerde een goed geslaagd Pinkstertournooi.. Een groot sport-/ feest ten bate van de Oranjekas waaraan alle vereenigingen meewerkten werd een mooi succes. Hippo I behaalde het kam-- pioenschap schoolvoetbal. De Ev. Ver. hield een druk bezochte bazar. Jn. Bakker ver wierf a.ls hoboïst-solist een eersten prijs te Amsterdam. Alle vereenigingen gaven druk bezochte uitvoeringen, welke zonder uitzondering goed slaagden. „Ormenio" trad op voor O. K. K. Eddy Walis met zijn band kwam in Cinema de Haan. Het groote circus Bouglio- ne gaf in Hippo voorstellingen. Peter Pech' trad op in een Vara-avond in Cinema de Haan. Volksfeesten, Was reeds de geboorte van Prinses Bea trix aanleiding tot een spontane oranje-hul de in deze gemeente (in verband met het jaargetijde uit den aard der zaak binnens kamers gevierd) het huldebetoon op 6 Sept< ter gelegenheid van het '40-jarig Regeerings jubileum van onze Vorstin, overtrof alle ver wachtingen. Een grootsche optocht wa.s wol het evenement De deelname en de belang stelling waren enorm. Voorts hield de oran- jevereeniging een feestavond in Cinema do Haan, die uitstekend slaagde. Een deputa tie uit Wieringen nam mot de gemeentevlag welke men voor deze gelegenheid had aan geschaft deel aan de Nationale Jeqgdhulde te Amsterdam, terwijl ook een groepje Wie ringers in oud Wieringer costuum voor II. M. de Koningin defileerde. De mobilisatie. Nog slechts kort na de In ons geheele land zoo geslaagde Jubileumfeesten pakten zich donkere wolken over Nederland samen. Oor logsgevaar dreigde, en in afwachting van do verdere ontwikkeling der internationale ver houdingen volgde de gedeeltelijke mobilisa tie. Niet alleen dat een antal Wieringer jongemannen met spoed onder de wapenen werd geroepen, Wieringen werd ook een belangrijk militair centrum. Flinke troepen- afdeelingen kwamen naar hier. Zij werdert voornamelijk in Oost-Wieringen onderge bracht. Men maakte kennis met militaire' vorderingen, Inkwartieringen enz., waarbij do bereidwilligheid van óe Wieringerbevol- king voorbeeldig mocht worden genoemd. Toen reeds na enkele dagen ontspanning intrad vormde deze militaire bedrijvigheid voor velen een niet onwelkome afleiding. In de uren des gevaars maakte de ernst van' den toestand echter diepen indruk. lntusschen liggen dieze dagen, die bij me nigeen herinneringen wakker riep aan 1914 weer ver achter ons. Met den wensch dat een herhaling van wat dit jaar plaats vond nimmer meer noodzakelijk zal zijn willen wij dit overzicht sluiten, na allen vanaf de ze plaats een voorspoedig 1939 te hebben toegeroepen. „In Coevorden verzocht op 31 December 1770 de kerkeraad aan de regeering omi „aan dat oudt en slegt gebruik dat op Nieuwjaaredag lange heeft plaats gehadt met betrekking van zoo genoemde „nieuwe- jaars of ijzerkoeken" aan straatloopers te verbieden en af te schaffen." Over de ijzerkoeken gesproken: daaronder verstond men oblieën, oudtijds oblaten of offerkoeken geheeten, omdat oblieën tus schen twee ijzers werden gebakken. Het hakken van oblaten was ook al een oud ge bruik. Werden de koeken dik, d.w.z. rezen ze goed dan voorspelde dit een gelukkig nieuwjaar. Dat koekbakken bleef lang een gewoonte bij de burgers. Een ze waren op gerold, als een zinnebeeld van het nieuwe jaar, dat ingewikkeld komt en zich gelei delijk aan ontwikkelt. De toekomst van het nieuwe jaar lag, om zoo te zeggen, in de windsels...

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 22