Rooseve't palitieagent van de geheele we/eld? lat staat ons in 1939 te wachten? DE WERELD Tegenoffensief der Spaansche regeering Postvlucbten op Indië Ulster volkomen achter Groot Brittannië Een Pa'estijnsche gemeenteraad gearresteerd Loopeodc van Enkhuizen naar Urk Twee honden vechten om een been Draaiorgel veroorzaakt ongeluk Naar Duitschland ferug De vooruitzichten zijn somher weinig woorden Spanning tusschen Duitschland en de Ver. Staten vermeerdert met den dag. Het Duitsche volk wil echter in vrede met de Amerikanen leven Het Duitsche Nieuws Bureau deelt mede, dat er geen hoop bestaat op een verbetering der Duitsch-Ameri- kaansche betrekkingen, zoolang dezè „geïnfecteerd blijven ,door Joodsche belangen". In welingelich te Anierikaansche kringen is men van meening, dat deze verklaring de betrekkingen tusschen de Ver. Staten en Duitschland nader brengt tot een volledige impasse. Vraagteekens in de Nazi-pers. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: In een blijkbaar van welingelichte zijde geinspireerd artikel over de aanvallen van den Amerikaanschen minister van binnen- landsche zaken Ickes op het Duitsche regi me, schrijft de Voelkischer Beobachter o.a: Dat het Anierikaansche ministerie van buitenlandsche zaken de smakelooze uit vallen van minister Ickes tegen Duitsch land nog tracht goed te praten, werpt een schril licht op de wijze, waarop de Duitseh-Amerikaansche betrekkingen zich onder het tegenwoordige regime in Was hington ontwikkeld hebben. Ieder normaal mensch vraagt zich af, waarom deze hysterische hetze tegen Duitschland? Wil len de Yereenigde Staten in elk geval een conflict met het Duitsche volk forceeren? Het Duitsche volk wil met het Anierikaan sche volk in kalmte en vrede leven en kan niet gelooven, dat de meerderheid van het Anierikaansche volk de tegenwoordig» hys terisch. uitdagende rampzalige politiek van Washington goedkeurt. Het blad oppert dan liet denkiieeld. dat een crisis in de DuitschAnierikaansche be trekkingen Washington oo het tijdstip, waar op het congres weer biieenkomv, gelegen komt. opdat het argelooze volk de gewel dige bewapening aannemelijk zal vinden. Het tegenwoordige regime in Washington heeft in ziin zes iaren 9teeds meer geld voor bewaoenings- doeleinden uitgegeven, thans reeds 514 milliard dollar. Dat is zelfs voor Amerikaansche financieele ver houdingen een geweldig bed'-ag. Het nieuwe programma moet dit alles echter verre in de schaduw stellen. Zou Roosevelt het politietoezicht over de geheele wereld willen uit oefenen? De Voelkischer Beobachter besluit aldus: van de vele resoluties, die bii het Nieuwe iaar door de pers ter kennis van het Amerikaansche volk worden gebracht, zou de volgende resolutie zeker een biizonderen weerklank vinden „Honderdvijfentwintig millioen fatsoenlijke Amerikanen vijf mdllioen Joden in de V.S. uitgezonderd zouden 't als een dienst aan hun eigen land beschouwen, als aan de hysterische hetze tegen het Dtiitsche volk een einde zou wor den gemaakt en de Amerikaansche regee ring den moed zou vinden met Duitschland weder normale betrekkingen aan te knoo- pen." Bij aankomst van den premier van Noord Ierland, Lord Graigavon, te Londen verklaarde deze, na hulde te hebben gebracht aan Chamberlain, dat welke stappen de Britsche regee ring met betrekking tot een oorlogs voorbereiding of in een oorlog zelf ook moge nemen, Ulster te allen tijde volkomen achter Groot Brittannië staat. In een verklaring aan de pers zeide Lord Craigavon, dat de regeering van Ulster een systeem van lijsten niet vrijwilligers heeft aangenomen, overeenkomstig het Britsche systeem. Hij verklaarde te betreuren, dat hij geen verplichting op kon leggen. Indien Engeland evenwel een verplicht systeem zal aanvaar den, dan zal Ulster onmiddellijk volgen. Benige leden bleken rebellen leiders. Troebelen duren voort. In het kader van de zuiveringsactie in Palestina is gisteren besloten tot stren ger maatregelen in de stad Toelkarem. Na dat ontdekt was, dat twee raadsleden der stad bevel voerden over de opstandelingen, en ze gearresteerd waren, heeft een diep gaand onderzoek geleid tot de arrestatie van alle leden van den gemeenteraad met nog 250 andere personen. In dezelfde streek is in het dorp Taiba een felle strijd ontbrand tusschen rebellen en Britsche troe pen. Fteeds zijn aan beide kanten talrijke slachtoffers gevallen. Joden beschieten Joden. Nabij Tiberias hebben Joodsche leden der hulppolitie, die tot taak hadden een Joodsche kolonie te beschermen, een ge weervuur ontketend met andere leden der wacht; de tragische vergissing, die zich in het donker voordeed, heeft zes dooden ge- eischt. In het geheele land blijven zich overi gens incidenten voordoen. De Arabieren te Jerusalem mogen niet. meer met taxi's rij den, daar vanuit een taxi op eenige vlie gers gevuurd is. In doodsnood bij het kampvuur. Over de ontvoering van den Britschen bankier Lebouvier door Arabische rebelllen het slachtoffer is inmiddels gevonden deelt liet Hsb. het volgende mede: Le.bouvier reed Maandagmiddag in zijn auto van Caliia naar Jerusalem toen een uit 8 gewapende mannen bestaande bende uit een hinderlaag te voorschijn sprong en liem beval te stoppen. De bandieten haaiden hem uit de auto en namen hem mee naar de vlakte van den ■Tordaan. Toen vliegtuigen den bankier kwamen zoeken, werd hij tijdelijk in een hol verborgen. Zijn bezittingen werden onder de bandie ten verdeeld; de een kreeg zijn overhemd en vest, 'n ander zijn schoenen em de leider nam zijn horloge, doch daar deze niet wist hoe het ding werkte, leerde Lebouvier hem hoe hij den tijd moest aflezen. Terwijl de ontvoerders er over beraad slaagden of ze hun slachtoffer zouden doo den, had de Brit het toch niet ongezellig bij zijn belagers, want mem sprak met hem over de patrijzenjacht, en zong liedjes bij het kampvuur. Tenslotte gaf die bendeleider Lebouvier het vrijgeleide. Gevaarlijke tocht over het ge scheurde ijs. VERBINDING AMELAND—FRIESCHE KUST NOG NIET NORMAAL. Een groep van ongeveer twintig eilandbewoners, die te voet of per slede van Enkhuizen waren ver trokken, hebben gisteren den ge- heelen dag over de ijsvlakte geloo- pen om Urk te bereiken. Zij kwamen gisteravond om zes uur aan. Velen hadden levensmiddelen bij zich. De tocht was zeer gevaarlijk, aan gezien er veel scheuren in 't ijs wa ren ontstaan. Er zal dan ook geen overtocht te voet naar Enkhuizen meer plaats vinden. Overigens is gisteren een ijsvlet uit Kam pen op Urk aangekomen en hebben drie sportvliegtuigen een tocht naar het eiland gemaakt. De stoomboot Jhr. van Geusau zal heden het ijs in den Ketel breken en Maandag trachten Urk te bereiken. De verbinding sche kust. AmelandFrie- Gistermiddag is de „Friesland", welk schip in normale omstandigheden den dienst tus schen Ameland en den vasten wal onder houdt, erin geslaagd de Friesche kust tot op vijftig meter te naderen. De zeven passa giers hebben te voet over het ijs het laat ste gedeelte afgelegd. De laatste beslissende slagl Ver bitterd vechten de republikeinen tegen de gehate Italianen. DE ITALIAANSCHE ACHTERHOEDE INGESLOTEN? Het wordt duidelijk, dat thans de beslissende strijd in Spanje wordt gestreden. Franco is eindelijk ge zwicht voor de raadgevingen zijner buitenlandsche adviseurs en heeft zijn taktiek van langzame voorzich tigheid laten varen. Hij heeft het krachtigste offensief ontketend, sinds het begin van deze bloedige burger krijg. Echter, de berichten tn enkele Brit sche bladen, dat het offensief dood zou loopen, schijnen bewaarheid te worden. De regeeringstroepen heb ben een fel tegenoffensief ingezet, waarbij de geheele Italiaansche ach terhoede wordt bedreigd. Het begon gistermorgen ten Zuiden van Lerida. De linksche troepen bedreigden de achterhoede der Italiaansche divisies, die toen Blancas Borjas aanvielen. De tegen aanvallen werd geopend om half elf en in gezet in een richting parallel met de Sègre. Bij hun tegenaanval hebben de regeerings troepen een beweging ondernomen in de richting van Sarroca, een sleutelpositie ten aanzien van de wegenkruising, op nog geen drie mijl afstand van de frontlinie der re geeringstroepen. Wannéér de regeeringstroe pen er in mochten slagen Sarroca in handen te krijgen, zouden zij de verbindingen con troleeren achter de Italiaansche divisies, die thans de dorpen Aspe en Cogull bezetten en volgens de regeering ernstig gevaar loopen te worden geisoleerd. De verbindingen in deze streek loopen ten voordeeie van de regeeringstroepen, Wier rechterflank beschermd wordt door de ver dedigingswerken langs den Rio Sègre en door een meer. Volgens de regeeringscommuniqué's zijn de stellingen langs de beneden-Sègre weer gestabiliseerd, en is het aanvalsplan der op standelingen ernstig verstoord en werden de rebellen gedwongen een defensieve houding aan te nemen. Van rechtsche zijde wordt het tegenoffensief doodgezwegen, maar maakt men als steeds in de laatste dagen melding van nieuwe aanvallen en successen, ook van de luchtmacht Madrid en Barcelona zijn gebombardeerd, een Engelsch stoomschip werd beschadigd. De laatste slag? Zal dit inderdaad de laatste slag uit den oorlog zijn? Het verschil tusschen dezen strijd en de vroegere bloedige worsteling is, dat thans voor het eerst de vraag rijst of een van beide partijen een tastbare neder laag zal kunnen overleven. Juist zooals het offensief van de republi keinen aan den Bbro he<t laatste optreden van de Internationale Brigade was, zal dut offensief aan de Segre het laatste optreden van de Italiaansche brigade kunnen zqn, in dien minister-president Chamberlain m Rome bereikt dat zij wordt teruggetrokken, meent de N.R.Crt. Het tijdstip voor he verrek der Italianen is ook om andere redenen opportuum. Er is n.1. geen twijfel aan of de bevolking van liet rechtsche deel van Spanje is hun met voed gezind. De aanwezigheid van vreemde lingen is bovendien een belangrijk argu ment voor de republiikeineche regeering voort te gaan met haar .strijd om de onaf hankelijkheid" van Spanje. Oostenrijksch uitgewekene kon zijn vorderingen tn Nederland niet innen. Belangrijke rech terlijke beslissing. Een Oostenrijker, die zich orumiddelijk na de aansluiting van zijn land bij Duitsch land, in Nederland vestigde, trachtte en kele hier te lande nog uitstaande vorde ringen te innen. Hij werd hierin echter verhinderd door een Oostenrijksche wet, welke onmiddellijk na de annexatie werd afgekondigd en inhield, dat op grond van het algemeen belang in bepaalde ondernemingen een be windvoerder kon worden benoemd, die tijdelijk alle bevoegdheden kan uitoefenen met terzijdestelling van den oorspronkelijken rechthebben- de. Deze bewindvoerder nu was den Oostenrijkschen emigrant vóórge- weest en had aan de Nederlandsche schuldenaren geschreven, dat hij alleen bevoegd was, om kwijting te geven! Het gevolg was, dat de eigenlijke schuldeischer geen cent kon binnenkrijgen en een proces tusschen hem en den be windvoerder ontstond, waarin de Hilver- sumsche kantonrechter den bewindvoerder gisteren in het gelijk stelde. De Oosten rijksche uitgewekene ondervindt dus zeer aan den lijve de gevolgen van de „An- schlusz", doch zal, naar wij vernemen, te gen het vonnis hooger beroep aanteekenen. Gecompliceerde botsing in de hoofdstad, waarvan Jong meisje slachtoffer werd. Gistermiddag om half drie is in de Sarnha- tistraat bij het Weesperpiein te Amsterdam een achttienjarig meisje met haar fiets ge vallen en aangereden door een zeswielige vrachtauto. Zij kreeg verschillende ernstige verwondingen en een schedelbasisfractuur. De G. G. en G. D. vervoerde haar in deer- niswekkenden toestand naar het Binnen gasthuis. Het ongeluk is waarschijnlijk ge beurd, doordat een voor het meisje rijdende wielrijder plotseling voor een orgel moest uitwijken en daardoor een botsing met het slachtoffer veroorzaakte. Handelt de minister in strijd met het asylrecht? Mevrouw Mackay-Katz heeft aan den mi nister van Justitie de volgende vragen ge steld: Is het juist, dat aan de politie-autoriteiten is opgedragen de Duitsch-Joodsobe vluchte lingen, die zonder verlof 'na een bepaalden datum Nederland zijn binnengekomen, naar Duitsohland terug te leiden? Heeft de minister zich vooraf verzekerd dat deze maatregel niet tengevolge zal hebben, dat voor verreweg de mieesten de zer vluchtelingen levensgevaar aanwezig zal zijn? Zoo neen, dreigt de minister dan niet daar mede in strijd t.e komen met de toezegging der regeering dat 't asylrecht in zoverre gehandhaafd zou worden, dat diegenen, voor wie levensgevaar aanwezig zou zijn, niet teruggezonden zouden worden? Oehoe (heenreis) Gier (heenreis) N andoe (terugreis) Zilverreiger Napels 30 Dec. (heenreis) I Torenvalk !VIedan 30 Dec. (terugreis) I Het jaar 1938 is ten einde en wan neer we de balans opmaken, dan is er reden tot een gematigde tevre denheid. Over het algemeen is de toestand bij ons vrijwel stabiel ge bleven, veel verandering valt er niet waar te nemen en in den tegenwoor- digen tijd is dat een resultaat, dat behoorlijk mag worden genoemd. De werkloozencijfers zijn zelfs eenigszins gunstiger geworden, al valt hier ook nog zeer veel te verbeteren. Toch blijven we in Nederland niet verschoond van de nog steeds voortdurende crisis en wie daaraan mocht twijfelen brengen we in herinnering de ex tra belasting ad 2 over het inkomen, die, te beginnen niet 1939, zal worden geheven. Deze komt neer op achteruitgang voor iederen Nederlander en is tevens een illu stratie van het feit, dat de malaise in hoofd zaak wordt ongevangen door onze overheid, die de moeilijkheden slechts kan afwente len op haar burgers in den vorm van een zwaarderen belastingdruk. De meerdere moeilijkheden, die 1938 met zich meebracht, bestonden voor een goed deel uit meerdere uitgaven voor de bewape ning. Hoewel we slechts een klein volk zijn en wel niet spoedig, coik enkele eenwen geleden weer een rol in de groote inter nationale po'itiek zullen spelen, konden we toch niet eeheel achterwege blijven. Op be scheiden wijze moesten we meedoen aan de algemeene bewapeningsrace en de burgerij moest dit voelen in haar geldbuidel. Daarnaast wint meer en meer het inzicht veld, dat de regeering zich op doeltreffen de wijze dient bezig te houden met de be strijding der werkloosheid en ook hiermede is wederom geld gemoeid. Intusschen, wat voorbij is, is voorbij. En zoo zijn we .bij de jaarwisseling, wel iswaar bereid een oogenbiik stil te staan bij het verleden. liever slaan we de blik voor uit om te trachten aan de toekomst enkele van haar geheimenissen te ontsluieren, ten einde te weten, wat ons te wachten staat. Waarbij we natuurlijk steeds hopen op be ter. al hebben de achter on: liggende jaren ons wel geleerd in dit opzicht niet al te op timistisch te zijn. Helaas valt er weinig bemoedigends aan te wijzen. De toonaangevende rijken blijven zich economisch uitputten in een welstand- verslindende bewapening. Aan de militaire krarhf wordt alles ten offer gebracht en in verband hiermede neemt 't autarkisch stre ven eer toe dan af. hoew 1 het voor tal van landen een onbereikbaarheid schijnt om er ooit in te slagen, dat het volk in tijd van oorlog in de eigen behoeften zou kunnen voorzien. Zelfs de kleine Staten blijven niet achterwege. Ook bij ons wordt bij den ver bouw van landbouwgewassen rekening ge houden met de zoifverzorging in oorlogstijd, al is bet waarschijnlijk, dat in Nederland daarbij voorioopig alleen wordt gedacht aan een hernieuwde neutraliteit. We hebben des tijds geleerd, dat, ook wanneer men niet daadwerkelijk in de vijandelijkheden wordt betrokken, groote schaarschte aan goederen kan ontstaan en hot zou inderdaad van wei nig verantwoordelijkheidszin getuigen, in dien hier te lande uit deze ervaring geen leering werd getrokken. De moeilijkheid bij de doorvoering eener algeheele autarkie ligt elders voornamelijk in bet gebrek aan grondstoffen Wel kunnen deze ten deele synthetink worden geprodu ceerd, de arbeid daaraan verbonden is niet zelden drie, vier of vijf maal zoo groot, dan er op de natuurlijke vind- of winplaatsen aan behoeft te worden besteed. Dit alles neemt niet weg. dat onbekommerd wordt voortgegaan op den ingeslagen «>eg. Het te rugroepen der Duitsche dienstmeisjes vormt daarvan een recent bewijs. Deze meisjes zijn noodig in de Duitsche fabrieken om aan de verwezenlijking van Görings vier-jarenplan mede te helpen. Het is in onze wereld zoo gesteld, dat men niet te gelijkertijd twee heeren kan dienen. Daarom is het niet mogelijk, dat men eener- zijds alles opoffert aan de macht, en de kracht van den staat, anderzijds den wel stand bevordert. Weliswaar heeft men langs allerlei zijwegen getracht deze laatste op te voeren, zelfs scheen het af en toe of de re geeringen daarin slaagden, thans is wel ko men vast te staan, dat al deze methoden slechts mogelijk waren, zoolang de overheid de beschikking had over middelen. Deze middelen werden geleend, waar men ze kon krijgen. Soms geschiedde dit. leenen vrij willig, soms onder dwang en het is de vraag of men in Duitschland niet zoover was gekomen, dat men zijn toevlucht moest nemen tot de bekende pogrom, om zich opnieuw in het bezit te stellen van de finan ciën. noodig om de productie op den- zelfden voet te blijven voortzetten. Indien dit laatste inderdaad juist is dan kan er geen twijfel aan be staan of de katholieke goederen zul len hat aanstonds moeten ontgelden. Met eenige beklemming vraagt men zich niet alleen af, wat straks staat te gebeuren wanneer de uitholling van de Duitsche ge meenschap voelbaar begint te worden, doch ook welke de terugslag daarvan zal zijn op de rest van de wereld, res'p. op Nederland als naaste buur van Duitschland. Bij dit alles hebben we nog geen rekening gehouden met de mogelijkheid, dat het erg ste gaat gebeuren, wat men zich welhaast kan denken, dat de vernietiging op groote schaal inzet en een nieuwe oorlog, die ge durende den laatsten tijd reeds zoo dikwijls heeft gedreigd, losbarst. Men verkijke zich daarbij niet on de exhorbitamt hoocre priizen die we ook dan zeker weer spoedig zullen kennen, die echter in werkelijkheid niets anders zijn dan een bewijs voor de ingetre den schaarschte. Zelfs indien wij weer het voorrecht zullen hebben neutraal te kunnen blijven, zullen we meedeelen in de armoede, waaraan onze omgeving ten prooi raakt. Geen koopman zal ooit een bedrijf tot bloei kunnen brengen in een omgeving, waarin slechts armlasti gen wonen. Geen volk zal zich een behoor lijke mate van welstand kunnen veroveren zoolang het is gelegen in een deel van de wereld, dat tot armoede is vervallen. Zoo lang men deel uitmaakt van een samenle ving is het niet mogelijk zich aan het dezer samenleving te onttrekken. lot De vooruitzichten voor 1939 zijn allerminst bemoedigend. We mogen slechts hopen en wenschen, dat het meevalt. Ja, het zou kun nen zijn, dat, zoo 1939 zonder ongelukken verstrijkt, we een goed eind zijn gevorderd op den weg, die voert naar beterschap. Daar voor zal noodig zijn een toenemen van het wederzijdsche vertrouwen en van de weder zijdsche achting. De mensch zal zich dan eindelijk weer rustig aan den arbeid kun nen zetten, ten einde datgene, wat in de af geloopen jaren van verspilling verloren is gegaan terug te veroveren. Hopen we dat het zoo moge komen. T.rtrek ra* Medan 30 Dec. Basra 30 Dec. Jodhp. 30 Dec. Aaakamat tl Band. 80 Defc. Jodhp. 30 Dec, Bagd. 80 Dec, Alex. 30 Dec, Penang 30 Dec, Jan Masarijk gaat werken voor de vluchte. lingen. Jan Masarijk, gewezen gezant van Tsjechoslowakije, vertrekt nasr Ame rika Hij zal er lezingen houden o»^r het vraagstuk der vluchtelingen uit Mulden- Europa en samenwerken met de organisa ties, die zich op dit gebied bewegen. De „Nadir" weer in actie? Even voor hVJj vallen van den avond heeft men in het Ka naal een schip gezien, dat beantwoordde aan de beschrijvingen van de „Nadir", het hulpschip van Franco's oorlogsvloot, dat eenigen tijd geleden bij Cromer, onder de Engelsche kust een Spaansch stoomschip heeft aangevallen. Het schip werd onge veer 8 mijl ten zuiden van Folkestone ge zien. Italiaansch Jacht naar Oost-Afrika. He< Italiaansche adviesjacht, „Eritrea", dat gis teren te Aden is aangekomen, is wederom vertrokken. Men vermoedt, dat generaal Teruzzi zich aan boord van de „Eritrea" naar Oost-Afrika begeeft. Duitschland rwijgt. Nog steeds heeft Beir» lijn niet geantwoord op het Britsche ver zoek van drie weken geleden, leven en eigendommen der Britsche Joden in Duitschland te eerbiedigen. „Wij willen niet van honger stervend" -» Twaalf leden van de Britsche nationale be- weging van werklooze arbeiders, h-ebben bij Trafalgar Square in Londen een vlag uitgehangen, waarop vermeld stond, dat de werkloozen in 1939 niet van honger willen omkomen. Ongeregeldheden vonden niet plaats. Duitsch volkslied werd te vlug gespeeld, Naar de „National Zeitung" bericht, heeft de Führer bepaald, dat het „Deutschland, Deutschland über alles", niet meer zoo snel mag worden gespeeld. Het moet meer in overeenstemming met de waardigïheid van het volkslied worden gespeeld en ge zongen. 14-urige arbeidsdag In Duitschland. VootJ belangrijke ondernemingen, welke betrek king hebben op de staatspolitiek, zijn maatregelen genomen inzake den arbeids- tijd. De eenige beperking, welke wordt ge maakt is, dat de werklieden iederen dag een ononderbroken rusttijd van minstens tien uur moeten hebben. Theoretisch vloeit hieruit voort, dat men de arbeiders 14 uur per dag kan laten werken. Göbels kan weer speechen. Rijksminister Göbels is weer in zooverre hersteld dat hij vanavond waarschijnlijk r een Nieuw jaarsrede kan houden, Aardschok in België. De „Soir" tmeltïf dat een krachtige aardschok gistermorgen vroeg gevoeld is in het gebied van Fran- chimont, nabij Spa. Op zijn minst werden drie schokken gevoeld. De laatste schok was de hevigste. Schoorsteenen stortten van de huizen en in de woningen schoven meubels van hun plaats. Een smokkelende diplomaat. Te Kopen» hagen is een Roe.oeensche consulaats secretaris gearresteerd, verdacht van smokkelarij op grooten schaal. De arrestatie geschiedde op hét oogen biik, waarop de man met 34 groote kof fers, vol smokkelwaar, o.a., zijden kausen, en bontwaren, het land verlaten wilde. I „Ergens" in Rusland stierf een Japanner. Te Tokio is groote beroering gewekt door de ontvangst van het bericht uit Moskou, dat Daiji Takasasji, de directeur van een Japansche scheepvaartagentuur te Wladis- wostok, in een Sovjet Russische gevange nis „ergens in de Sovjet Unie" tengevolge van ziekte is overleden. Takahasji is in het voorjaar onder verdenking van mili taire spiönnage gearresteerd en in de ge vangenis gezet. Maryse Hilz had pech. De Fransche aviae trice Maryse Hilz, die er niet in geslaagd is een nieuw wereldrecord afstandsvliegen in rechte lijn vor lichte vliegtuigen dor negen liter klasse te vestigen, is te Da kar om 11 uur 30 aangekomen. Labour en de vrijwillige dienst. Een be» siuit van de Labourpartij betreffende den yrijwilhgen dienst doet blijken, dat de La- lourpartij bereid is volledig mede te werken aan den vrijwilligen dienst, mits blijft vrlJw^'Ke karakter gehandhaafd Hallo, hier de Noordpool! Het eerste telen oongesprek tusschen het Poolgebied en Kopenhagen is onlangs gevoerd. De Deen- scne Groenlandvorscher Eigel Knuth riep een journalist te Kopenhagen op. Het ge sprekwerd over het Deensche radiosta tion olaavand gevoerd en verliep zonder storing. Daarbij gebruikte de spreker in (Noordoost-Groenland slechts een kleinen in het ijs gebouwde zender, zooals de vis» gebruiken. Desondanks de 4000 k.m. lange afstand glad o\ erbrugd.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 2