prebihbeurten GEMBERBROOD! 13000 km. per auto door Ned. Oost-Indië Dure melk, geen nood KOOPMANS' De eenige schaduwkant ivas de zon y^tand. Zaterdag 31 December 1938 Tweede Blad De postdienst en de jaarwisseling Jan Strijbos-avond Jan en Rie slaan een goede slag vlugkokende Havermout Nutsspaarbank te Den Helder Den Helder Bij de Jaarwisseling tot slot zoo'n pikant sneetje COR KRIGÉE, v. Galenstr. 71 't Licht ging uit Geen Jutter Macllnieiuud Donderdag 28 Juli scheepten zich aan boord van de „Dempo" van den Rott. Lloyd, te Marseille een vyftal onderwys- krachten van het M. O. in, met als eerste plaats van bestemming Medan. Het waren de vtff uitverkorenen, die door de Veree- niging „J. P. Coen" waren uitgezonden, om nader kennis te maken met O.-Indië. Onder hen was de rector van ons Gem. Lyceum, de heer A. Bouma. De dag voor Kerstfeest zijn de heeren thuis gekomen en gisteren vonden we den heer Bouma bereid eenige van zijn indrukken aan ons mee te deelen. ,,'t Is niet gemakkelijk om er iets van te vertellen", zoo zei ons de heer Bouma, „want waar moet ik beginnen en waar eindigen? Er zijn zoo ontzaglijk veel indrukken opge daan, dat je ze eerst wat moet laten bezinken alvorens een overzicht over het geheel van de reis te krijgen." Aanvankelijk leerlingen de bevoor rechten. IJ kent het doel van de Vereengiign? In 1625, meen ik, werd zjj opgericht, om meer belangstelling voor Indië te wekken of de kennis van onze Koloniën te verrijken. Aan vankelijk werd een aantal pas afgestudeerde jongelui van Middelbaar en Gymnasiaal on derwijs, onder leiding van eenige leerkrachten, uitgezonden. Maar dat bleek een mislukking. De jongemenschen waren nog niet rijp voor het bezoek en na een tweetal reizen, werd be sloten in het vervolg alleen leerkrachten uit te zenden. Het eene jaar waren het drie leera ren, het andere jaar waren het er meer, die de reis naar de Tropen maakten en die daar, onder deskundige leiding, dwars over de eilanden trokken om hun kennis van ons Ned.- Indië te verdiepen. En dat is de moeite waard, want de theoretische kennis is toch nog iets anders dan de aanschouwing in de practijk. Je staat verbaasd. Je bent eigenlijk de gedachte toegedaan, dat Indië, behalve dan de groote steden, *vrijwel ongecultiveerd is, maar als je na duizenden kilometers met een auto den wegenaanleg hebt leeren kennen, dan sta je alleen nog maar verbaasd over hetgeen een handjevol Nederlanders daar tot stand hebben gebracht. Die wegen loopen dwars door het óerwoud, ze zijn aangelegd door de rimboe, 't Is ongelooflijk. In'Sle kleinste gehuchten vindt je electrisch licht. Het hotelwezen is uitnemend verzorgd. Het spoorwegwezen dwingt de bewondering van de buitenlanders af. Op alles heeft de Hol- landsche geest zijn stempel gedrukt. Er heerscht orde en rust. Men heeft er niet het opdringerige, dat men in andere koloniën vindt, waar de Europeaan brutaal lastig ge vallen wordt. Het leven vloeit er rustig voort, toch wordt er intens gewerkt en ontzeggen de Europeanen zich veel, brengen zij tal van offers, om hun doel te berekien. Men moet er niet licht over denken, on der welke omstandigheden er gewerkt moet worden. Heel dikwjjls midden in de Rimboe, dagen verwijderd van de be schaafde wereld, met twee, drie of meer Europeanen, temidden van een Inheem- sche bevolking, waarmee men geen con tact heeft. En altijd weer fender een on dragelijke hitte. Een zon, die den ganschen dag, loodrecht op je te branden staat, zoodat alle inspanning je moeilijk valt. Ja, we hebben respect gekregen voor die werkers daar in onze koloniën. Dwars door Sumatra. Onze eerste aanlegplaats was Belawan, van waar we naar Medan gingen, om daar een dag of 10 te blijven. Via het Tobameer reden we naar Padan en vandaar dwars Sumatra door naar Pladjoe. Ongeveer een maand bleven we op Sumatra en reden er 4200 kilometer in een auto. De natuur is er overweldigend, weer geheel an ders dan op Java. Van Sumatra gingen we naar Banka, waar we 5 dagen bleven en van daar naar Java. Twee weken in Batavia, 10 dagen in Bandoeng, uitstapjes naar alle rich tingen. Schitterend was de treinreis van Ba tavia naar ^andoeng. Wat 'n geweldige staal tjes van technisch kunnen. Over diepe ravijnen spoorbruggen, die Fransche technici versteld deden staan. De organisatie van den geheelen tocht, die in handen berustte van de B. P. M., was af. Het programma was tot in alle onderdeelen verzorgd, zoodat de tijd op de meest practi- sche wijze werd benut. Overal was er deskun dige voorlichting. We bezochten tal van onder nemingen. De tabak en de steenkool, olie ter reinen, thee- en koffieplantages en rubber ondernemingen. We bekeken een opiumfabriek en gingen met het hoofd van den Vulcanolo- gischen dienst de bergen in. We zagen in ïïlet fyan ïPJtüfivt naaA 9ndUn U pAipéteti den $xm- tfDUjfol-au-and in het Rialto- theatfi mede te maten, ad- uxLeeAen uuf V. ruu} heden moAqen Uw- (cxuxhi ad 30 cent U heden aan het IBwieau UeldeUche Coulant. Bandoeng de militaire luchtvaart en in Soera- baja de Marine-etablissementen. Op een Zondagmorgen heb ik daar nog eenige vaders van leerlingen van het Ly ceum ontvangen, die ik over de vorderin gen van hun kinderen heb kunnen inlich ten. Dat was op verzoek van den kolonel v. d. Sande Lacoste. 't Was jammer, dat het eskader juist weg was, waardoor het grootste deel van de Marine buitengaats vertoefde. Indië een openbaring. Groote bewondering krijg je er ook voor het werk van de zending, voor dat van de me dische- zoowel als dat van de geestelijke zen ding. We zagen het werk van de Rijnlandsche zending op Sumatra. De Siantar leprozerie. Het Petronella-hospitaal te Djocjacarta, de R.K. Missie te Moentilang. 't Is prachtig wat daar gedaan wordt. Het dwingt het grootste respect af.' Het werk van Pa v. d. Steur. Te Magelang zagen we het werk van Pa v. d. Steur. Dat is zeldzaam om te zien. Wat een leven van opoffering en zelfverloochening leidt die grijze profeet daar, 1100 kinderen zijn er in zijn inrichting, peuters, die uit de maatschappij zijn uitgestooten, kleine ver schoppelingetjes. En Pa is als een vader voor hen. Hij leeft zelf in de meest sobere om standigheden. Zit op zijn stoel tusschen zijn jongens in en heeft velen van hen tot deug delijke leden van de maatschappij gevormd. Er zijn er, die het tot universitair onderwijs heb ben gebrcaht. 't Is prachtig werk. Indië weet het dan ook wel te waardeeren. Niet alleen ontvangt de inrichting van Pa v. d. Steur van tal van kan ten financieelen steun, maar zijn post wordt gratis vervoerd en bezorgd. Hij heeft te Ma gelang een sociaal, een christelijk werk opge bouwd, dat van groote beteekenis voor heel Indië is. Naar Bali en Atjeh. Het bezoek aan Bali was zeer interes sant en dat aan Atjeh heeft ons geleerd, wat er noodig is geweest voor de pacifi catie en wat er nog noodig is om het ge zag te handhaven. Want die Atjehers zijn een heel ander slag dan de Javanen. Zijn de laatsten passief, gewillig en onderda nig, de Atjeher is temperamentvol, heeft zijn eigen meening en overtuiging en is verre van den onderdanigen dienaar. Toch zijn het prachtkerels. Met honderden personen zijn we in aan raking geweest en hebben we gesproken. Be drijfsleiders en onderwijskrachten, inlandsche hoofden, regenten en dorpshoofden. En dit alles heeft op ons den indruk gemaakt, dat wat Nederland in Indië tot stand heeft ge bracht, de bewondering af moet dwingen van ieder, die objectief de dingen beziet. Moeilijk is het leven vaak voor de vrouwen, die op eenzame plaatsen zijn en daar prac- tisch gesproken tot zoo goed als geen werk in staat zijn, omdat het nu eenmaal niet mo gelijk is huishoudelijk werk te verrichten. Het eischt psychisch en physiek veel van hen om de moeilijkheden opgewekt te dragen, te meer waar de echtgenooten vaak dagen en weken op tournee gaan en zij dan bijna uit sluitend aangewezen zijn op hun bedienden. Toen wjj Zondag 4 December te Sabang aan boord stapten en via Genua naar huis zijn ge reisd, zijn we met een schat van herinnerin gen in Holland aangekomen, die eigenlijk eerst nog wat moeten bezinken, voordat we ervan kunnen uitdeelen aan onze omgeving en op school. In de praktijk blijkt de geweldige waarde van een installatie door ons aangelegd. DE VRIES Centrale Verwarming ALKMAAR ROTTERDAM Tel. 3045 Tel. 44504 2 lqnen In verband met het feit, dat de Nieuw jaarsdag op Zondag valt, is het van bijzonder belang, dat het publiek zijn correspondentie vroegtijdig ter post bezorgt. Heden en van 2 t/m 4 Januari a.s. zal het aantal bestellingen hier ter stede tot twee beperkt blijven, aanvangende te 9 uur en 19 uur. Op Zondag 1 Januari vindt geen bestelling plaats. Heden en 2 Januari zullen de brievenbussen ongeveer om de twee uur worden gelicht. Op 1 Januari zullen twee buslichtingen worden uitgevoerd (aanvangstijdstippen om streeks 7 uur en 13 uur). Burgerlijke Stand van Den Helder van 30 December 1938. BEVALLEN: H. C. S. van Bennekom— Bouwens. d. GETROUWD: P. G. Jense en M. M. Muller; G. J. C. Stolk en A. Geervliet. Een goede raad: koop nog vandaag Uw kaart! Als wjj ons niet sterk vergissen, zal de Jan p. Strijbos-avond, a.s. Donderdag in het Rialto- theater te geven, een succes worden. Het blijkt, dat Neêrlands populairste natuurkenner en avonturier zoowel de harten der ouderen als jongeren weet te vinden en dat de mogelijkheid zeer groot is, dat binnen enkele dagen het ge- heele aantal kaarten verkocht is. Rialto is het grootste Heldersche bioscoop-theater, maar als er zich 820 bezoekers in bevinden, kan er zelfs de bekende „muis" niet meer in. Vandaar dat wij onzen lezers een welgemeende raad op het hart drukken: indien ge prijs stelt dezen tocht naar het wonderlijke IJsland mede te maken, wacht dan niet met het koopen van een kaart tot een der laatste dagen, want dan loopt U een groote kans te hooren, dat de geheele voorraad uitverkocht is. Dus: doe dat vandaag of mor gen. Dan bent U zeker. De entree is 30 cent op alle rangen. De avond der 4 crapauds. Nee, Rie en Jan hadden gisteravond geen plannen om uit te gaan. Die Vrijdagavond hadden ze bestemd om naar de Tivoli te gaan, waar volgens Jan een „moordfilm" draaide. Rie wilde er ook wel eens even „uit" zijn, want in verband met het op komst zijnd huwelijks feest, was ze druk aan den uitzet bezig. Hier een lintje, daar een bandje en op weer andere plaatsen een knoopje. 40 Handdoeken lussen, twintig kussensloopen zoomen, en zoo ging je maar door. Wat kwam er toch een massa kijken, alvoor je goed en wel in het huwe lijksschip zat. Zoo zouden ze dus naar de Tivoli gaan, toeneensklaps het licht uitging. Rie's vader dacht dat de zekering gesprongen was, maar alras bleek, dat er iets anders aan 't handje was. Er was kortsluiting ontstaan in de electriciteismeter en dat ding stond te zoe men en pruttelen en knetteren dat je er bang van werd. Direct sprong Jan op z'n fiets, liep bij de Gasfabriek aan, en vroeg of er even een monteur kon komen. Nu, dat ging, en binnen een half uur was deze al present. Een kwartier later was er licht, maar toen zagen Rie en Jan, dat het inmiddels al over half acht geworden was. zoodat Rie, die altijd het journaal het mooiste vindt, voorstelde, dat bioscoopje een dag uit te stellen en vanavond dan nog maar, als laatste keer in 1938, de Wanneer U Havermoutpap bereidt, zoo als de gebruiksaanwijzing op de pakken aangeeft (Het voedzame ontbijt), dan kunt U met heel weinig melk volstaan en toch zeer smakelijke en voedzame pap bereiden. Neemt proef en bestelt Uw kruidenier stad in te gaan. Nog steeds ontbraken er 4 crapauds en zoo'n groot stuk was eigenlijk wel een waardig besluit van het jaar 1938, dat beiden zoo rijk aan afwisseling geweest was. En zoo gingen ze, als vanouds, arm-in-arm. stadwaarts. Ze bekeken de verlichte en prach tig ingerichte etalage's en hadden het zoo met z'n tweetjes best naar hun zin. Voor hen was 1938 zeker geen slecht jaar geweest. In het centrum gaven ze hun oogen goed de kost. Hier werd gegluurd, daar gekeken, maar het viel niet mee keuze te maken. In eens echter noemde Jan den naam van het bekende meubelhuis. vanen het was hier heen, dat men koers zette. En ja hoor, daar, in de étalage, zagen Jan en Rié reeds datgene staan, wat sedert vele weken hun hart vervuld had: 4 crapeauds met terra moquette. Rie kneep Jg.n blauwe plekken en Jan rekende en rekende uit z'n hoofd wat dat grapje hem zou kosten. Hij meende, dat het ver over de honderd pop zou zijn en dat kon z'n begrooting lang niet dragen. Het zou het geheele budget door elkaar gooien. Maar Rie hakte deze crapeaud-knoop door en stapte met Jan aan haar arm bengelend, den winkel binnen. Het was hier, dat ze hoorden, dat het „grapje" niet meer en niet minder kostte dan 77.50. Rie kneep nóg harder en Jan keek als of hij het in Keulen hoorde donderen. En beiden dachten in hun hart: „Da's te geef!!" Het bedrag viel zóó mee, dat Jan ineens een royale bui kreeg. Hij had al lang een magnifieke pastel in de gaten, met een Oos- tersch tafreel, en voor 15.werd hij de man. Jan en Rie waren geweldig blij, maar het mooiste kwam nog. Want de winkelier zei hun, dat, als ze soms bereid waren contant te betalen, hij hun een extra-korting zou geven van 10 procent. Dat gold alleen maar voor December! Het was één der schoonste avonden van 1938; Jan en Rie waren het daarover volslagen met elkaar eens. Opgave uitsluitend betreffende de Nutsspaar bank te Den Helder, Polderweg 1, over de maand December 1938. Op spaarbankboekjes werd in de loop der maand December ingelegd 175.355.34 en terugbetaald 176.274.04, derhalve minder ingelegd dan terugbetaald 918.70. Het aan inleggers verschuldigde kapitaal bedraagt thans 3.274.804.40. In de maand December werden 409 nieuwe boekjes uitgereikt; het aantal in omloop zijnde boekjes steeg hiermede tot 12.233. Onder deze nieuwe boekjes zijn begrepen 11 boekjes voor jonggeborenen (op deze boek jes plaatst de spaarbank een eersten aanleg van 1—). De lediging der spaarbusjes in den loop der maand leverde een bedrag van 1.934.95 aan kleine besparingen op. Het aantal in omloop zijnde busjes bedraagt thans 2.300. APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandagmorgen is alleen geopend de apotheek van W. H. Kingma, Kanaalweg. Van Maandag 2 Januari tot 9 Januari wordt de avond- en Zondagsdienst waargeno men door de firma Rootlieb, Binnenhaven. ifdïe&fi ondeA de teJfaninq. Slechts 7 dagen na de goede Kerst- wenschen van vorige week, staan wij thans voor den plicht wederom de wensch-pen te beklimmen, teneinde met al dan niet teedere gevoelens dat gene te vertolken, wat in ons hart leeft en gist. Al onze vrienden, bekenden en be gunstigers wenschen wij dus, hier en in de overzeesche gewesten, het beste van het beste voor 1939;'ook hun, die te dezer plaatse in de afgeloopen 12 maanden wel eens meer of minder pijnlijk over den hekel gehaald werden. Hun, waarvan wij vermoeden, dat zij ons bloed kunnen drinken en hun, die sedert langen tijd op de kans wachten voor het zetten van een hak aan schrijver dezes. Op dit moment stellen wij er prijs op te verklaren, dat ieder gevoel van sarcasme of wraakgierig heid, van boosheid en gramschap, van verontwaardiging en afkeer, van droef heid en protest ons vreemd is. Morgen beginnen wij opnieuw. Morgen wordt een nieuwe hekel aangeschaft, morgen zullen wij opnieuw aanvangen met het signaleeren van al datgene wat dwaas, grotesk, overbodig, onverdraaglijk, on waardig, kleinsteedsch, provinciaal, miezerig, kleinburgerlijk en leugen achtig is in onze gemeenschap. Met een nieuwe hekel en een nieuwe pen. Wij vertrouwen, dat de Muze ons in dezen Haar hoog-vereerde medewer king, zonder dewelke het arbeiden op den Olymp' niet mogelijk is, zal schenken. Overigens zouden wij het hierbij hebben willen laten, zij het. dat het ons onmogelijk is de pen te beteugelen in zake een voorval, dat zeker waard is gesignaleerd te worden. Onze lezers zullen zich ongetwijfeld nog een klein berichtje in de krant herinneren, waarin melding werd ge maakt van een paard, dat op een land aan den Huisduinerweg verdronken in het water en ijs van een sloot gevonden werd. Het was maar een klein nieuws bericht je, zooals men er iederen dag vele aantreft. Tachtig procent der lezers zullen er dan ook ongetwijfeld niet verder bij stilgestaan hebben. Toch lijkt ons dit gewenscht, want er zit een bijzondere kant aan deze verdrinkingsaffaire van dat dood gewone karrepaard. Ik vraag mij af, en waarschijnlijk enkelen met mij: welke paardenhouder haalt het in z'n hersens einde Decem ber, als het 12 graden vriest, een paard het land in te sturen? Moest het beest in de „wei" z'n voedsel zoeken, of was het om wat op te frisschen in die 10 graden? Was het soms een proef om na te gaan hoelang zoo'n beest het kan uithouden in deze nijpende kou, of was het alleen maar sadisme? Wij weten het niet. Wij weten niet hoe de verhouding mensch-dier hier was, noch of wellicht hier sprake is van een duivelsch onverstand en een ont zaglijke onkunde in zake de wijze, waarop men een dier moet verzorgen. Neen, dat weten wij niet. Wij lazen alleen het bericht. Dat vertelde van een paard, dat dien nacht in de „wei doorbracht en des nachts krepeerde in een sloot met ijs en water. O, verlichte eeuwJ Ned. Heiv. Gem. (Nw. Kerk, Weststraat) Oudejaarsavond 7 u. Ds. F. W. J. v. d. Poel. Nieuwjaarsdag geen dienst. Westerkerk (Helden der Zeeplein) Geen dienst. Geref. Kerk (Julianapark) Oudejaarsavond, 8 uur, Ds. Tollenaar. Nieuwjaarsdag, 10 uur, Ds. Veenhuizen, 5.30 uur, Ds. Tollenaar. Geref. Kerk (Rehoboth-Kerk) Oudejaarsavond, 8 uur, Ds. Veenhuizen. Nieuwjaarsdag, 10 uur, Ds. Tollenaar, 5.30 uur Ds. Veenhuizen. Oud Geref. Kerk (Hoogstraat) Oudejaarsavond, 7.30 uur, Leesdienst. Nieuwjaarsdag, 10 uur en 's avonds 5.30 U. Leesdienst. Donderdag, 5 Jan., 7.15 uur, Ds. Hennep hof, van Scheveningei}. Chr. Geref. Kerk (Steengracht) Oudejajarsavond, 8 uur, de heer J. Rebel. Nieuwjaarsdag: 's-morgens 10 uur en 's-avonds 5 uur, de heer J. Rebel. Woensdagavond 8 uur, Bijbellezing, door den heer J. Rebel. Herst. Evang. Luth. Gem. (Weezenstraat) Oudejaarsavond 7 u. Ds. W. J. F. Meiners, dienst met Solozang. Nieuwjaarsdag 10.30 v.m. Ds. W. J. F. Meiners, Liturgie. Doopsgezinde Gemeente (Kerkgracht) Oudejaarsavond 7 uur, Ds. P. J. Smidts. Nieuwjaarsdag, geen dienst. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 76) Pastoor H. J. Verheij. Oudejaarsavond 7 uur, Oudejaarsavond lof met preek. Nieuwjaarsdag 10 uur, H. Dienst. Evangelisatie (Palmstraat) Oudejaarsavond, 7 uur, Drs. M. J. Top, Extra collecte. Nieuwjaarsdag, 10 uur, Drs. M. J. Top. Gebouw Middenstraat 117 's Avonds 8 u., Evangelisatie-samenkomst Evangelisatiegebouw (Vijzelstraat) Oudejaarsavond, 11 uur, Samenkomst. Nieuwjaarsdag, 4 uur, Straatprediking Molenplein; 8 uur, Samenkomst. Leger des Heils Niet ontvangen. Kerk van Jezus Christus, Janzendw.str. 8 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. Hersteld Apostolische Zending Gemeente Sluisdykstraat hoek Schagenstraat. Niet ontvangen. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente Oudejaarsavond, 6 Wichen. uur: Ds. M. van JULIANADORP Ned. Herv. Gemeente Oudejaarsavond, 8 uur, Ds. van Wichen. Nieuwjaarsdag, 7 V2 uur, Ds. M. van Wichen. Zendingsgebouw „De Ster der Hope". Oudejaarsavond 7 uur, de heer J. Seven- sma, van Amsterdam. Deel van Den Helder in 't duister. Gisteravond, te omstreeks kwart over zes werd een deel der stad verrast, zij het op min der aangename manier. Het licht floepte uit, terwijl evenzoo de radio, aangesloten op het net, zweeg. Het bleek, dat het hier het stadsdeel betrof, begrenst door Parallelweg, Spoorstraat, Keizer straat (voor een deel) en Prins Hendriklaan. Direct toog de „hulp-ploeg" op pad, en ont dekte dat in het P.E.N.-huisje op de hoek Parallelweg-Spoorstraat een automaat uitge schakeld was. Binnen een kwartier had men het euvel verholpen. In verband met de overstelpende massa' nieuws en ad ver ten (/es, konden we 't Juttertje vandaag niet opnemen. natuurhistorisch museum. Vanavond (Oudejaarsavond) zal het museum gesloten zijn. Morgen, Nieuwjaarsdag is het museum geopend van 3 tot 5 uur. OP- EN ONDERGANG VAN ZON 'EN TIJD VAN HOOG EN LAAG WATER Wintertijd Zon Jan. op: ond.: Hoogwater Laagwater Z 1 8.10 3.57 1.25 14.25 8.05 20.30 M 2 8.09 3.59 2.50 15.45 9.20 21.45 D 3 8.09 4.01 4.15 17.05 10.25 23.00 W 4 8.09 4.02 5.35 18.05 11.30 D 5 8.08 4.03 6.35 18.55 0.15 12.35 V 6 8.08 4.04 7.30 19.40 1.20 14.10 z 7 8.08 4.05 8.25 20.25 2.15 15.00

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5