Ook wijziging in ie Cbeesehe regiering BOTEREN ROZEN WATER ie^imaMeAiMen Bekoorlijke eenvoud T weeflatteuze costuump/es Italiaansch -Amerikaansche betrekkingen zijn slecht Geen slaapcellen met tralies! Duitschland op jacht naar arbeidskrachten CURSUS LEERBEWERKING Italië volgt ten aanzien van Amerika dezelfde politiek als Duitschland. De ambassadeur der Vereenigde Staten, A\ illiam Philips, is door Mussolini ontvan gen. Van officieel® zijde wordt omtrent dit bezoek het stilzwijgen bewaard, doch in sommige diplomatieke kringen brengt men het in verband met de fascistische pers campagne tegen Roosevedt en de Vereen igde Staten, vooral ter gelegenheid van de Pan- Amerikaansche conferentie. De betrekkingen tusschen Rome en Was hington zijn, ronduit gesproken slecht. Zij hebben in zekeren zin dezelfde ontwikkeling doorgemaakt als de Duitsch-Amerikaansche betrekkingen. Nog kort geleden heeft de fascistische re geering door een harer woordvoerders doen weten, dat Italië solidair met Duitschland is, ook ten aanzien van Washington. De Amerikaansche politiek wordt voortdurend door de fascistische pers aangevallen, soms in heftige bewoordingen, niemand, zelfs Roosevelt niet, werd in die aanvallen ont zien en ook op de Amerikaansche politiek jegens Latijnsch Amerika wordt critiek ge oefend. Italië volgt ten aanzien van Ame rika dezelfde politiek als zijn spilgenoot. Een staatsgreep op hanéen, zeg gen de Japanners. WANG WAS SLECHTS EEN LEDEPOP. Tegelijk met de berichten over de ontslagaanvrage van het Japa-nsohe kabinet, komen mededeelingen over wijzigingen in de Chineesche regee ring binnen. Japansche persbureaux verklaren, dat bepaalde elementen een staatsgreep willen uitvoeren. Dit wordt van Chineesche zijde ca tegorisch tegengesproken. Het is wel aan te nemen, dat de volgende vice-voorzitter van de Kwomintang iemand zal zijn. die bekend staat om linksche sym pathieën, hetgeen de Communistische partij tot nauwer aansluiting zou brengen en een aanwijzing zou geven voor China's solida riteit. Diplomatieke kringen te Toensching geloo- ven, dat de uitzetting van Wang uiteinde lijk een versterking van de Chineesche re geering tengevolge zal hebben. 1 Wang slechts een decoratieve fi guur. De beweegredenen van Wang Tsing Wei om betrekkingen met Konoje aan te knoo- pen, welke hem, gezien de onverzettelijk heid der andere leden van de Rwomintang niets dan narigheid konden brengen, schij nen slechts uit gekwetste ijdelheid voor te komen. Zijn positie is gaandeweg verzwakt en ten slotte was hij slechts een decoratieve figuur, een ledepop geworden. Zijn loopbaan is ove rigens stormachtig genoeg geweest, al moet men er bijvoegen dat hij er in zijn latere jaren een gewoonte van heeft gemaakt stor men te ontvluchten nadiat hij ze had opge wekt. Meermalen trad hij tegen de regeering op en werd gevreesd om zijn scherpen pen. Langzamerhand verloor hij echter macht en invloed, en, aldus de N. R. Ct. wellicht is het niet onbillijk te concludeeren, dat Wang's karakter hem niet toestaat in de schaduw van anderen te staan. Toch is hij, althans in theorie, oen democraat in hart cn nieren, en evenmin lijkt het gewaagd te zeg gen, dat hij daarmee gecoquetteerd heeft tot aan de grens van ziekelijk ageeren tegen vermeend onrecht. fen opdat de vervuilers van die be trekkingen werk van nationaal be lang kunnen verrichten. Dikwijls ook gebeurt het, dat technici na langen tijd niet meer werkzaam te zijn, plotseling een betrekking toegewe zen krijgen zonder de mogelijkheid te hebben deze te weigeren. Dwergbet!rijven gesloten? De opheffing van onoeconomische onder nemingen en van kleine winkels en fabriek jes, die juist genoeg opleveren om hun on dernemers een bestaantje te verschaffen, gaat voort. Het verluidt, aldus de N. R. Ct., dat alle bedrijven met een omzet van minder dan 8000 mark door de autoriteiten zullen worden gesloten. Hoe Hoorn de Duitsche vluchte lingen zal ontvangen. Jagersfontein, pass. 2 Jan. Ouessant. Jonge Anthony, 2 Jan. nabrj Land'a End. Medea, 1 Jan. te New York, Nereus, 2 Jan. v. Vigo. Oberon, 3 Jan. nabij Ouessant. Orestes, 2 Jan. te Beirouth. Orion, 3 Jan. te Amsterdam. Perseus, 2 Jan. te Amsterdam. Phrontis, 30 Dec. te Batavia. Stella, 2 Jan. v. Constanza. Titus, 1 Jan. te Piraeus. Theseus, 3 Jan. te Odense. Trajanus, 2 Jan. v. Civita Vcechia. Triton, 2 Jan. te Valimitika. Vulcanus, 2 Jan. v. Patras. KON. PAKETVAART MAATSCHAPPIJ. Lematang, 1 Jan. v. Singapore. Ombilin, 2 Jan. v. Singapore. KON. HOlL. LLOYD. Montferland, 2 Jan. te Rio Janeiro. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Beemsterdijk, pass. 2 Jan. Lizard. Lochkatrine, 2 Jan. v. Kingston (Ja). Maasdam, 3 Jan. v. Rotterdam. WIERINGEN DEN OEVER. Havens weer bevaarbaar. Door de aanhoudende dooi is de groote werkhaven alhier sinds enkele dagen voor hèt grootste gedeelte wederom open. De vis- schershaven is gistermorgen opengebroken door den heer Jn. Bakker Czn. zoodat deze haven thans ook weer bevaarbaar is. Bij het vertrek van veldwachter de Jong. Zooals wij reeds meldden gaat veldwach ter de Jong Wieringen verlaten. Met dezen rijksveldwachter gaat een zeer gezien en plichtsgetrouw ambtenaar heen. De heer de Jong toch heeft vooral in de eerste jaren toen de Zuiderzeewerken nog aan den gang waren een zeer drukken tijd gehad, doch steeds wist hij met tact de wel eens lastige polderjongens in toom te houden. Vooral om zijn rechtvaardigheidsgevoel wist hij het publiek van Oost Wieringen voor zich te winnen en werd hij algemeen gewaardeerd. Dat hij niet met zich liet spotten als het er op aan kwam hebben sommigen wel eens terdege, ondervonden. Wij zien dezen krani- gen politieman dan ook noode vertrekken. PURMEREND, 3 Jan. Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 14 par tijen, wegende 28.000 Kg., handel matig, hoogste prijs f 22.2 stapels kleine Boe renkaas f 22.—, 243 Kg. boter f 1.541.02 per kilo. Runderen, totaal 477 stuks: 275 vette koeien 62—70 ct. per kilo, stug; 126 geldekoeien f 115175 per stuk, matig; 45 melkkoeien f 180—260 per stuk, matig; 29 stieren 4650 ct. per kilo, matig; 17 paar den f 70145 per stuk, stug; 66 vette kal veren 3048 ct. per kilo, stug; 365 nuchte re kalveren: voor de slacht f 712, voor de fok f 1118 per stuk, stug; 285 vette var kens voor de slacht 4547 ct. per kilo, vlug; 55 magere varkens f 1825 per stuk. stug; 454 biggen f 816 per stuk, matig; 840 schapen f 1825 per stuk, stug; 30 bok ken f 3—11 per stuk, matig; kipeieren 4 4.50, eendeieren 3.per 100 stuks, 6500 oude kippen en hanen 42%47% ct. per kg., konijnen f 0.30—1.50 per stuk, 1600 eenden 2060 ct. per stuk, duiven 40 ct. per paar, 94 ganzen f 2.753.20 per stuk. Coöp. Centrale Eierveiling. Aanvoer: 30.000 eendeieren 3.253.30, 90.000 kipeieren: 65—66 Kg. 4.65—4.85, 63—64 Kg. 4.40—4.65, 6062 Kg. 4.154.40, 5859 Kg. 4.064.25, 56-57 Kg. 4—4.15, 53-65 Kg. 3.95—4.05, 50 —52 Kg. 3.80—3.95. BROEK OP LANGENDI.IK, 4 Jan. Aanvoer: 5700 Kg. uien 6—6.30, drielin gen 3—3.10, grove 5.006.20, gele nep 4.80, stek 2.502.60, 4200 Kg. peen 3.303.50. 1800 kg. 1—2.50; 21300 kg. roode kool 1.80 —3.50; 11000 kg. gele kool 1.50—3.30 23600 kg. d. witte kool 1.302.80. NOORDSCHARWOUDE, 4 Jan. Uien 6.40—6.60, drielingen 2.80, grove 6 6.20, peen 4.30, kleine peen 1.90. Kroten 1.70—1.90; roode kool 2.304.10; gele kool 23.80; cl. witte kool 1.602.70 Alles wat overbodig en onrenda bel is wordt opgeruimd. De Duitsche regeeringsjagers naar arbeidskrachten voor de oorlogsin dustrie en wat daarmede in verband staat, zoeken hun prooi zelfs in de naiionaal-socialistische partij! Het verluidt dat alle overbodige partij- baantjes zullen worden opgeheven. Om dit te bereiken zal men niet schromen het partijapparaat gedeel telijk te reerganiseeren. De dienstmeisjes. In het kort is reeds melding gemaakt van de nieuwe verordening, waarbij alle onge huwde vrouwen beneden 25 jaar arbeids- dienstplichtig zijn, voorzoover zij voor 1 Maart 1938 nog niet productief werkzaam waren. Ieder Duitsch meisje moet in de toe komst gedurende een jaar „het volk dienen" en door dezen dienstplicht zullen tusschen de 300.000 en 400.000 meisjes jaarlijks getrof fen worden. Overeenkomstig de aanwijzingen van de plaatselijke arbeidsbureaux kunnen de be trokkenen worden te werk gesteld in de huishouding of in den landbouw en zij kun nen gedurende hun „diensttijd" niet tevens op andere wijze werkzaam zijn. In families met 4 of meer kinderen, die minder dan 14 jaar oud zijn, kunnen de oudere dochters hun diensttijd in huis vervullen en twee jaar als leerling-verpleegster zal gelden als één jaar arbeidsdienst. De meisjes mogen zelf hun plaats en hot soort werk uitzoeken, hoewel natuurlijk on der voorwaarde van officieele goedkeuring. Alle pogingen worden op het oogen- blik in't werk gesteld om niet-noodza- kelijke betrekkingen in den handel en in het ambtenarencorps op te hef In aansluiting op het bericht, omtrent huis vesting van Duitsche vluchtelingen in de gebouwen van de voormalige Rijkswerkin richting te Hoorn, meldt het Hsb, dat het gevangeniskarakter aan de afdeeiingen zoo veel mogelijk zal worden ontnomen. Ruim te is er genoeg, want het slaaphuis telt 600 slaapcellen. Het ligt in de bedoeling ijze ren tralies en deuren voor deze cellen weg te nemen, zoodat zalen met boxen ontstaan, welke inderdaad tot behoorlijke slaapcom- partimenten ingericht kunnen worden. Het bericht, dat de vluchtelingen uit En geland zouden komen, wordt tegengespro ken. De bedoeling schijnt een driehonderd personen uit Veenhuizen, dat thans overbe volkt is, naar Hoorn over te brengen. Alvorens dit transport zal geschieden, zal onder leiding van den Rijksgebouwendienst het gebouw worden opgeknapt. Wanneer de eerste voorzieningen zijn ge troffen, moeten de nieuwe bewoners zelf verder hun tijdelijke woning in orde maken De kosten van inrichting enz. zullen niet op eenige gemeentelijke instantie drukken; men maakt ge-en plaats voor de vluchtelin gen op de arbeidsmarkt. Het is de bedoeling de geinterneerde ge heel af te zonderen. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Chr. Huygens, 2 Jan. v. Belawan. J. P. Coen, pass. 2 Jan. Gibraltar. Sembilan, 1 Jan. v. Belawan. Tajandoen, pass. 2 Jan. Gibraltar. Tawali, 2 Jan. v. Port Said. KON. NED. STOOMBOOT MAATSCHAPPIJ Ajax, 3 Jan. te Gothenburg. Aurora, 2 Jan. v. Oran. Boskoop, 2 Jan. v. Cura cao. Bodegraven, 1 Jan. te Curacao. Berenice, 2 Jan. v. Livorno. Cottica, 3 Jan. v. Amsterdam. Deucalion, 2 Jan. te Hamburg. Euterpe, pass. 2 Jan. Dungeness. Hermes, 1 Jan. te Hamburg, Juno, 2 Jan. te Hamburg. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Jaarstroom, 2 Jan. te Hamburg. JAVA—NEW-YORK-LIJN. Mapia, 1 Jan. te New York. Siantar, 2 Jan. te Halifax. SILVER-JAVA PACWTC-LIJN. Hogeh Silverligt 31 Dec. te Batavia. Manoeran, 1 Jan. te Singapore. Singkep, 2 Jan. te Port Natal. JAVA—CHINA—JAPAN LIJN. Tjileboet, - Jan. v. Batavia. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Alphacca, 1 Jan. te Montevideo. Alpherat, 4 Jan. te R'dam verwacht. Blitar, pass. 2 Jan. Gibraltar. Buitenzorg, pass. 3 Jan. Dover. Damsterijdk, 2 Jan. v. Liverpool. Indrapoera, 2 Jan. te Marseille ve: wacht. Kerstosono, 2 Jan. v. Singapore. Kota Gede, pass. 2 Jan. Pantellaria. Kota Inten, 2 Jan. te Hamburg. Kota Nopan, 2 Jan. v. Singapore. Sitoebondo, 2 Jan. v. Padang. Statendam, 2 Jan. te New York. Tanapoeli, pass. 2 Jan. Pantellaria. Veendam, 2 Jan. v. Plymouth. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Antenor, pass. 2 Jan. Lizard. Hector, 2 Jan. v. Aden. Polydorus, 29 Dec. v. Suez. VEREENIGDE NED. SCHEEPVAART MIJ. (Holland—Afrika Lfln). Bloemfontein, pass. 2 Jan. Bevezier. Heemskerk, 2 Jan. te Rotterdam. (HollandOost-Azië Hjn). Grootekerk, pass. 1 Jan. Gibraltar. Meerkerk, 2 Jan. v. Aden. Tpikembang, pass. 3 Jan. Gibraltar. ROTTERDAMZUID-AMERIKA LIJN. Alpherat, pass. 3 Jan. Dungeness. EMZETCO LIJN. Jonge Elisbeth, pass. 3 Jan. Dungeness. SCHOONHEIDSZORG IN KOUDE DAGEN. In den winter, zelfs al vriest het niet, heeft onze gelaatshuid 't zwaar te verantwoorden. Gij bevindt U in een verwarmd vertrek en dan, zonder dat er van eenigen overgang sprake is, begeeft gij u op straat, waar een gure wind uw gelaat zweept. Wil uw huid niet schraal en ruw wor den, dan hebt u enkele eenvoudige voorzorgsmaatregelen te nemen. In dezen tijd van het jaar moet u uw huid goed voeden. Zij kan vet te substanties niet ontberen. Daarom raad ik u iederen morgen uw gelaat met wat versche boter in te wrijven. Een stukje ter grootte van een ha zelnoot is voldoen. Wrijf er uw ge laat, uw hals en ook uw handen goed mee in, en klop met de vingertop pen op de plaatsen, waar het indrin gen moet. Laat 't vet dan eenige mi nuten rustig zijn werk doen en veeg het restje weg, zonder water te ge bruiken. Vervolgens kunt u zich met wat rozenwater een lotion geven. Ten slotte wordt de poederdons ge hanteerd. 's Avonds, voor u zich ter ruste begeeft, dient u ook nog wat extra- zorg aan uw huid te wijden. Met een kleine pulverisator spuit u een mengsel van glycerine en rozenwa ter op de huid. Dat neemt niet veel tijd. Daarna laat u uw huid enkele minuten met rust, waarna u gelaat, handen en hals met een geschikte nachtcrème inwrijft. Inkloppen is het best, omdat niet alleen de bo venste huidlagen van de behande ling moeten profiteeren. Volgt u trouw deze eenvoudige voorschriften, dan behoeft u zich over de inwerking van de koude geen enkele zorg te maken. U bent voldoende beschermd en hebt noch schraalheid van de huid, noch rim pels noch kloven te vreezen,. GERTRUDE, (door een deskundigen medewerker.) LES 8. POSTZEGEL ETUI. Voordat we aan dit eenvoudige voorwerp je beginnen, één vraag: Zitten "de soufflets keurig en precies in het beursje en past al les goed in elkaar? Dan kunnen we tevre den zijn. Onthoudt dit: beter eenvoudige voorwerpen met zorg gemaakt, dan ingewik kelde, die slordig in elkaar hangen. Voor het bedoelde étui hebben we noodig een stuk leer van 11% bij 13 c.m., een even groot stuk voeringleer, leerband. voor om- rijgen en een drukknoop. Verven we het zelf dan kan dit het eerst gebeuren en daarna teekenen we het model op het leer af en snijden het uit. Het eenvoudigst is, als het leer nog vochtig is, er de lijnen voor de vou wen flink diep in aan te geven. Om een goede voorrstelling van het te maken voorwerp te krijgen, is het altijd goed, eerst een model uit papier te knippen en te vouwen. Zijn de vouwen aangebracht dan wordt, wanneer men van plan is het étuitje te ver sieren (het leent er zich uitstekend voor om het van stempelwerk te voorzien, eigen ontwerp), deze versiering er op gewerkt voor het leer gedroogd is. Eerst daar na lijmt men er het voeringleer in. Vervol gens de omtrek van spleetjes of gaatjes voor zien en het geheel volgens de bekende wijze omrijgen. Denk om de hoeken! Het volgen de werkje is het aanzetten van den druk knoop. Het is nu zeer gewenscht, om in het leeren étuitje een heel dun hoekje zelf te maken, te plakken, om de verschillende post zegels van elkaar gescheiden te houden. Er is nu een zeer handig dingetje ontstaan, om in tasch of zak te dragen, of aan iemand cadeau te geven. Beitsen. Niet alleen wordt leer geverfd, het wordt ook gebeitst. En over dit beitsen wilden we het een en ander vertellen, omdat er zulke aardige resultaten mee bereikt kunnen wor den. Leerbeits is een oplossing, welke met de looistoffen van het leer een verbinding aan gaat, waardoor een kleur ontstaat. Een paar van die leerbeitsen, die voor den amateur gemakkelijk en zonder gevaar gebruikt kun nen worden, worden hier besproken. Deze beitcziet er in het fleschje groen tot paarsachtig uit. Soms is zij geheel blank. De beits geeft onverdund op leer een donker grijze kleur, die echter op iedere leersoort verschillend kan zijn. De beits wordt met water verdund, en kan verdund worden tot een parelgrijze kleur. De grijze beits heeft op lossere leersoorten eenige neiging tot uit vloeien en moet daarom met zorg opgepen- seeld worden. Als men dat eenige malen gedaan heeft, valt het wel mee. Als men een groot vlak moet verven, is het gewenscht het met een prop watten te doen. Eerst wordt de beits aangemaakt met water en met een cirkelvormige beweging over het leer ge bracht. Met grijze beits moet heel voorzich tig omgegaan worden, de handen moeten goed gewasschen worden, ze liefst even in- wrij_vec. mat „onticteuMer" (daaroyer straks) Anders heeft men kans het werk vol grijze vingerafdrukken te maken. De gebruikte prop watten onmiddellijk verwijderen, want komt die onder het leer te liggen, dan wordt het werk bedorven. Bruine beits. Deze beits ziet oranje in de flacon en geeft licht- tot middelbruine kleuren op het leer. Op sommige leersoorten zelfs een don kerbruine kleur. Met water vermengd ont staat een beige kleur. Deze beits wordt veel gebruikt, wanneer een werkstuk in nogal felle kleuren geverfd is. Verdund met water over het werk gewreven, krijgt dit een don- r—X kerder en getemperder aanzien. De gedeel ten, die eerst ongekleurd waren worden dan beige. Brengt men met een penseel bruine beits over nog vochtiger grijze beits, dan wordt deze dadelijk veel donkerder, soms zelfs zwart. Beitsontkleurder of ontkleuringsmiddel. Dit ziet er in het fleschje uit als water en ontkleurt alleen de grijze beits. Penseelt men ontkleurder over vlakken, die eerst grijs ge beitst zijn, clan verdwijnt de grijze kleur en ontstaat weer blank leer Heeft men met onverdunde of heel weinig verdunde grijze beits geverfd, dan komt al spoedig de grijze beits weer op en zal het ontkleurder al dan niet gelijkmatig, weer grijs kleuren. Eenige malen dus met ont kleurder werken, voordat de grijze beits ge heel verdwenen is. Het ontkleuringsmiddel vloeit graag uit, daarvan een niet te vol penseel nemen, doch liever verschillende malen de bewerking achter elkaar herha len. Het ongelijkmatig terugkomen van de grij ze beits, na het ontkleuren, kan buitenge woon aardige resultaten geven. Er zijn men- Rchen, die er bijzonder mooie effecten mee bereiken. Ontkleurder, op blank leer aangebracht, geeft aan het leer een eigenaardige blanke' kleur, die sommigen heel mooi vinden. Heeft U zich al zoo'n aardige, moderne lede ren wandeltasch aange schaft? Van boven bree- der dan van onderen cn voorzien van een riempje, dat dit keer niet om hand of arm, doch om den schouder gaat! Het behoeft geen be toog, dat de hoed in overeenstemming dient te zvjn met de rest van ons costuum; de dames van ons plaatje demon- streeren duidelijk ook in dit opzicht goeden smaak te hebben! Een allerbekoorlijkste eenvoud kenmerkt de wintermode. Zie nevenstaand, simpel vi site-toiletje! IVat is er eigenlijk aan? Het eenig opvallende is het afstekend versiersel langs hals- cn rokzoom; men kan voor deze afwerking naar verkiezing geborduurde tres of uit glinsterende metaaldeeltjes bestaand boordsel gebruiken. Ook een ruche witte kant leent zich bijzonder goed voor dit doel. Het japonnetje heeft éven gemarkeerde schouders en een klokrok. Wat meer pretentie heeft het rechts afge beelde wandelkleedje en tóch moet men den snit hiervan heel gewoon noemen. De groote zakken, uitspringende plooi en het witte „vest" geven echter iets gedurfds aan het geheel.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 3