Japanschc regeering verzwakt! Bezuiniging op Defensie beteekent ondergang Hitler laat geheime Nazi-dossiers vernietigen Groot financieel schandaal in Amsterdam? Onder glasscherven bedolven DEN HELDER instructieschip Is een positief- christelijk Kabinet nog langer verantwoord? Een iiieuw marine- Duifsch!and reeds thans meer duikbooten dan Engeland panning Japan-Amerika neemt toe Ten bafe van de vluchtelingen Grondspeculaties leidden tot het aannemen van steekpenningen Vele Eerste Kamerleden meenen van niet Dit nummer bevat 8 pagina's EERBERICHT DE BILT SEINT Vier personen gewond GEEN STERKE PERSOONLIJKHEDEN IN HET NIEUWE KABINET. Politiek Konoje wordt voortgezet, dus strijd in China zal voortdu ren. Tot verbazing van een groot deel van het Japansche volk, dat een krachtige nieuwe regeering ver wachtte, heeft de nieuwe premier Hiranoema weinig anders gedaan dan het oude kabinet een andere sa menstelling te geven. De medezeggenschap van het parle ment is gebleven, blijkbaar durft Hiranoema de enorme militaire be grooting niet zonder meer het volk op te leggen. De regeering is eerder verzwakt dan versterkt. Volgens haar pigen verklaring zal zij in de voet- slappen van het kabinet Konoje treden. Natuurlijk aanschouwen de Chineezen dit alles met veel genoegen. Zij schromen niet als hun oordeel te geven, dat een bekwame premier en een geschikte minister va" fi- nantiën in Japan zijn afgetreden. Zij *r- spellcn de regeering een weinig lang. n. Konoje minister zonder porte feuille. Konoje is minister zonder portefeuille ge bleven. Zeven van de dertien ministers van het babinet van Konoje blijven in het kabinet van Hiranoema; het zijn Arita, Itagaki, Tonaa, Sjiono, Arakahatta en Kido. Amerikaansche persstemmen. In Amerikaansche diplomatieke krin gen, aldus meldt Havas uit Washington, wordt de benoeming van Hiranoema, een ver tegenwoordiger van fascistische stroomingen, tot formator van het Japansche kabinet be schouwd als een aanwijzing, dat de oorlog in China zal worden voortgezet en dat ver deze territoriale veroveringen zullen worden nagestreefd. Dezelfde kringen zetten uiteen, dat occo- nomische sancties tegen Japan meer dan ooit doeltreffend zouden zijn. Men zou er niet over verrast zijn, indien voor de toe passing van een krachtige politiek tegen de aanvallers, door Roosevelt aanbevolen, Grew de ambassadeur der Vereenigde Staten te Tokio, naar Washington zou worden ontbo dep, tot het plegen van overleg. EEN VERKLARING VAN DE NIEUWE REGEERING. De nieuwe Japansche minister-pre sident heeft na de eerste vergadering van het kabinet een verklaring afge legd, waarin hij zeide, dat hij onver anderlijk de politiek van zijn voor ganger zou voortzetten. Dit beteèkent dus, dat de expeditie in Chi na onverflauwd zal worden voortgezet. Ook verklaarde Hiranoema dat het nieuwe kabi- Hr. Ms. van Kinsbergen te water gelaten. Gistermiddag precies om half vier is van een der hellingen van de Rot- terdamsche Droogdok Maatschappij het voor den staat der Nederlanden in aanbouw zijnde artillerie-instruc tieschip „van Kinsbergen" met goed gevolg te water gelaten. De echtgenoote van den minister van De fensie, mevrouw E. van Dijk—Wierda ver richtte de doopceremoniën en nam de laat ste beletselen weg. Onder de vele genoodig- den bevonden zich o.m. minister van defen sie dr. J. J. C. van Dijk. vice-admiraal A. Vos de burgemeester van Rotterdam mr. P. J Oud de chef van het korps mariniers te Rotterdam. H. F. J. M. A. von Freitag Drab- bé. de commandant der mannierskazerne te Rotterdam, luit. kol. F. Lugt, de com mandant der Rotterdamsche burgerwacht, A. P. II. Boellaard de chef van het bureau stoomvaardienst van het d.epar'cmen defensie Dw. Kwak. de directeur v< hoogere marine krijgsschool, schouhbij nacht C. E. L. Helfrich, de ïnspecteuir-gient2 raai voorde scheepvaart. P. S van t Haaf De „van Kinsbergen" heeft een lengte van IOO M.. een breedte van 11.60 M enee holte van 5.75 M. Het schip wordt bewapend met vier kanonnen van 12^c.M en t belmitrailleurs van 4 tn.M. Zooa's marine gebruikelijk, zijn de modern gatiemiddelen aangebracht, te/Tiltio wordt een uitgebreide vuurleidingsinstallati ingebouwd. De voortstuwing gesch Stoomturbines, welke door de machinefabnek Gebr. Stork zijn vervaardigd He schip zal normaal met een bemanning \an 190 k 1 P iVaren. net heeft besloten alle geformuleerde pro gramma's ten uitvoer te leggen. Dit zou dus beteekenen dat ook de span ning JapanAmerika niet zal vfcrminderen. China verheugd De Chineesche bladen wijden uitvoerige beschouwingen aan de regeeringswisseling in Japan. De officieele Contral Daily News schijft, dat de ineenstorting van het kabi net van Konoje het voorspel vormt van een algemeene ineenstorting der Japansche mi litairen en tevens een heldere toekomst voor spelt voor den Chineeschen gewapenden te genstand. Internationaal zullen de Japan sche sabclkletteraars zelfs nog meer blinde lings voorwaarts gaan in het uitdagen van de wereld. De Takoengpau schrijft, dat de overwinning van het Japansche militarisme op het liberalisme een herleving van de Sjo goenheerschappij beteekent. Als Tsjang Kai Sjek hardnekkig was niet zoo Japansche vliegtuigen hebben boven de in ternationale en Fransche concessies gevlo gen en duizenden vlugschriften uitgewor pen, waarin wordt beweerd, dat verscheiden Chineesche leiders den vrede willen op de ba sis van de voorstellen van Wang Tsjing Wei. Men voegde hieraan toe, dat alleen de hardnekkigheid van Tsjang Kai Sjek onmo- lijk maakt, dat vrede wordt gesloten. Wij moeten, bij een eventueelen aanval, den eersten stoot kun nen opvangenl Nederland en de Volkenbonds gedachte Verscheidene Tweede Kamerleden hebben er in het Voorloopig Verslag over de Alge meene Beschouwingen inz. de Rijksbegroo- ting 1939 hun leedwezen over uitgesproken, dat de regeering te gaarne genegen bleek, mede te werken aan een verzwakking van de Volkenbondsgedachte. Eenige andere le den achten het echter volkomen juist, dat de Nederlandsche regeering de. zij het harde, werkelijkheid als richtsnoer heeft aanvaard en juichen de mededeeling. dat is terugge keerd tot de traditioneele politiek van zelf standigheid van vóór den oorlog toe. De handhaving van die politiek zal echter alleen mogelijk zijn. indien de regeering over de noodige middelen beschikt om die zelfstandigheid te verdedigen. Is, zoo vroegen eenige leden, de regeering enidelijk bereid, na de les van Tsjecho-Slo- wakije, aan den gevaarlijken band met Ge- nève een einde te maken? Eenige leden zijn van oordeel, dat het ge beurde in Tsjecho-Slowakije het oorlogsge vaar heeft vergroot en inzonderheid de vei ligheid van de kleine staten heeft vermin derd. Van onze weermacht is op zijn best misschien eenige preventieve werking te verwachten. Derhalve dient huns inziens de regeering te erkennen, dat er, gelet op die uiterst betrekkelijke waarde van de de fensievoorzieningen, bij het brengen van fi- nancieele offers voor dat doel matiging is geboden. Verscheidene leden verwachten daarentegen in de eerste plaats zeer veel van de preventieve werking van een weermacht en ziin van meening, dat de onze ten minste in staat zal moeten worden gesteld, indien het vaderland wordt aanoevallen, den eersten stoot op te vangen, hetgeen zij, gelet op de ervaring van 1914, mogelijk achten. Diep moet huns inziens worden betreurd, dat het in zicht, dat leger en vloot primaire punten van overheidszorg dienen te zijn, nas zoo laat wederom gemeen goed is geworden en dat ei zelfs nu nog velen zijn, die niet beseffen, dat bezuiniging daarop het rijk ten on dergang kan voeren. Met name vestigen zij, wat de marine betreft, de aandacht on de verdediging van Nederlandsch Indië. Den bouw van een nieuwen kruiser juichen zij toe, al zijn aj er van overtuigd, dat te dezen nog verder behoort te worden gegaan en dat die nieu we kruiser niet ter vervanging, maar ter aanvulling zal moeten strekken. Weder andere leden achten de huidige ma ritieme verdediging van Nederlandsch-In- die volstrekt onvoldoende. Zij bepleiten het nemen van veel verder gaande maatregelen op dit stuk dan thans in het voornemen liggen, De geheime politie kun ze niet langer tegen de Sovjet-spionnen beschermen. De „Daily Herald' meldt, dat vele gehei me gegevens der nationaal-socialistisc-he partij in de laatste weken zijn vernietigd. Sommige hadden betrekking op geheimzin nige ontwikkeling van de buiten- en binncn- landsche politiek der nationaal-socialistsn. Er werd tot de vernietiging besloten, toen eenige lekken waren ontdekt. De Duitsche geheime politie van Himmler had er een onderzoek naar ingestéld. doch had geen resultaat bereikt. De feiten werden ter ken nis gebracht van Hitler. die besliste, dat het beter was het gevaarlijke materiaal op te ruimen. Een speciale correspondent van de „Daily Herald", welke deze mededeelingen doet, zegt vernomen te hebben, dat de auto riteiten der geheime politie de Sovjet Unie verantwoordelijk noemt voor steeds toenemen de spionnage in Duitschland. Inlichtingen, welke de buitenlandsche pers hebben be reikt zouden, naar beweerd wordt ver schaft zijn door Sovjet diplomaten. Deze inlichtingen hebben in hoofdzaak betrekking op beslissingen, welke in hooge nationaal-socialistische kringen waren ge nomen en soms gepubliceerd nadat de be sluiten waren ingetrokken. Nadat het bestaan der lekken gebleken was, werden eenige arrestaties verricht, doch de Gestapo is niet voldaan. Gezegd wordt, dat Himmler eens zoo woedend was over dit falen en zoo overtuigd was dat de Sovjets de hand in de zaak hadden, dat hij Hitler vroeg hem toe te staan 'een inval te doen in de Sovjet-ambas sade te Berlijn, doch Hitler wei gerde. Men heeft gezien, dat vele militaire ge heimen in Sovjet-Rusland bekend waren. Bijzonderheden over duikbootbouw zijn ook uitgelekt. Gezegd wordt, dat de stap van Berlijn om wijziging te krijgen in de DuitschEngelsche vlootovereenkomst het gevclg is van een dreigement der Sovjets een onthulling te doen. Schilderijententoonstelling in Amsterdam. Te Amsterdam is een tentoonstelling van schilderijen en beeldhouwwerken geopend. De opbrengst van den verkoop is bestemd voor de Duitsche vluchtelingen. Wethouder Kropman heeft de tentoonstelling officieel geopend. De sociaal-democratische wethou der de Miranda en zijn partijge noot raadslid Gulden beschul digd van onregelmatigheden. Er zijn zeer ernstige verdenkingen gerezen tegen den sociaal-democrati- schen wethouder de Miranda en het sociaal-democratische raadslid Gul den te Amsterdam, wegens vermeen- de onregelmatigheden bij de uitgifte van gronden te Amsterdam. Volgens de Tel. heeft de rijksre cherche in opdracht van de justitie- autoriteiten een diepgaand onderzoek ingesteld, dat een goed gedocumen teerde beschuldiging zou hebben op geleverd. Wethouder de Miranda, zou een stuk grond, dat was toegewezen aan een Joodsche woningbouwvereeniging buiten Publieke Werken om hebben gegeven aan den auto handelaar Fuldauer. Deze verkocht met een winst van f 10000 de terreinen aan een bona fide particuliere bouwmaatschappij. Wethouder de Miranda zou, aldus in strijd handelende met z'n eeden of beloften, als raadslid, hiervan f 5000 hebben opgestreken. Een zoon van den wethouder, de advocaat Mr. de Miranda, heeft volgens de Tel., ook een weinig fraaie rol in deze affaire gespeeld. Teneinde de aandacht van zich zelf af te leiden, heeft de Miranda, toen hij zich in het nauw zag gebracht, een felle aanklacht tegen zijn partijgenoot Gulden ingediend en dezen in een brief aan de sociaal-democratische raadsfractie van afkeurenswaardige praktij ken beschuldigd. Volgens de Miranda zou Gulden als architect optreden voor een koo- per van gemeentelijke erfpachtsgronden in het Bosch- en Lommerkwartier. Inderdaad heeft, wanneer het Tel. verslag iuist is, ook de heer Gulden in strijd met z'n eeden of beloften gehandeld. Het blad ziet deze zaak slechts als het begin van een reeks onthullingen over cor ruptie en misstanden bij het gemeentelijk be heer. Zij bleven slechts verborgen, zegt het blad. omdat velen er van profiteerden en andere dit in de toekomst hoopten te doen Daar is thans geen reden meer voor. De Tel. besluit met den eisch. dat de heeren de Miranda en Gulden zieh hangende het onderzoek, zullen terugtrekken. ERNSTIGE BEZORGDHEID OVER HET REGEERINGSBELEID. Uit niets is gebleken, dat de smal lere basis, waarop 't Nederlandsche kabinet in tegenstelling met de beide ministeries, die het vóór gin gen steunt, het meer regeerkracht en meer homogeniteit, dan dien bei den eigen was, verleent, aldus betoo- gen ettelijke Eerste Kamerleden in het Voorloopig Verslag over de Al gemeen Beschouwingen nopens de Rijksbegrooting voor 1939. Evenmin werd bewezen, dat dit Kabinet maat regelen kan of zal treffen, welke het bijzondere bij deszelfs totstandko ming er aan gehechte karakter aan den dag doet treden. Waar Nederland op dit oogenblik door de internationale spanningen, welke onze de- fensielasten verhoogen en het feit, dat de asvlverleening aan duizenden vluchtelingen, offers vergt, gesteld is voor de oplossing van ernstige problemen, mogen het Ka binet en de daarmede verwante partijen zich zoo zeggen bovenbedoelde leden af vragen, of zij voor het land verantwoord blijven door te volharden in de in 1937 aangenomen houding. Naar het oordeel van deze leden had, ge let op de aangehaalde feiten, een kabinet op anderen grondslag moeten optreden, en wel een zoodanig, dat op het gebied van bevordering van de welvaart, bestrijding van de werkloosheid en saneering van de al gemeene geldmiddelen homogeniteit zou zijn gewaarborgd. Die homogeniteit nu ont breekt in lief huidige kabinet, Wrevel Andere leden sluiten zich bij de hier boven weergegeven opmerkingen aan. De kabinetsformatie moest, dus meenen zij, leiden tot noodsiooze snlitsing. tot ver troebeling van de nol'itieke vraagstukken tot wrevel in die kringen, welke zich zien uitgestoten van die groenen, d'e worden ge acht de christelijke levensbeschouwing aan te hangen. Tïaet-hij grven d» "roteefipnistisrhe koers van het ministerie, de wüze van werkloos heidsbestrijding en noodtoestand hii het onderwüs gegronde reden tot bezorgdheid t.a.v. het beleid. Het is nooit goed.... Verscheidene leden verklaren volkomen ,-n te stemmen met de huidige samenstel ling der regeering: immers hoven de zorg voor dn stoffelliike behoort die vóór de geestelijke waarden te staan. Of in de toekomst een hreedere basis wederom aanvaardbaar zou ziin, zal. zoo wordt be toogd. te zijner fiid kunnen blijken. Van andere zijde wordt de omwerking ge maakt, dat als de regeering on grond van haar positief christeliiken grondslag speci fiek positief christelijke maatregelen aan andersdenkenden oplegt, de onnositie dit af keurt. dorh blijven zulke maatregelen ach terwege. dan volgt evenzeer afkeuring! Een meerderheid in ons volk gaat ae- coord roet rogeeren on genoemden grond slag. doch de regeering hoede zich voor machtsoversr.hriiding. (dit in verhand met het steeds toenemende aantal marhtigings- wetten) en eerbiedige het budgetrecht der Staten Generaal. Mits de geest van ver draagzaamheid in den lande blijft bestaan, scharen zich nog enkele .leden aan de zijde der regeering. Is het uit met het parlementaire stelsel? Tenslotte wenschen eenige leden, die ver klaren, niet te kunnen instemmen met het huidige regeeringssysteem, noch met het beleid van het huidige kabinet, de vraag te stellen, of de regeering niet met hen van meening is, dat de tijd van het parlementai re stelsel voorbij is en dat hieruit de nood zakelijke consequenties dienen te worden getrokken, als ook, dat het ongewenscht is. voort te gaan met een, door autoritaire in terpretaties volkomen vervoerende, pariamen laire democratie, VJ> Verwachting voor de kuststrook en in het Westen: Meest matige N.W. tot W. of Z.W. wind, licht tot half bewolkt, waarschijnlijk droog weer, temperatuur om het vries punt in den morgen, over dag dooi. Algemeene vooruitzichten: Hel der weer met in den nacht lichte vorst en overdag lich te dooi. In den glashandel van de firma G. Boone aan de St. Mariastraat te Rotterdam is gis teren een zeer merkwaardig ongeluk ge beurd, waarbij vier arbeiders snijwonden hebben opgeloopen, maar dat al met al toch nog vrij goed is afgeloopen. In het magazijn van den glashandel, waar groote hoeveelheden glasruiten liggen of staan opgeslagen, stond onder meer ook een rij zeer groote winkelruiten van zwaar spie gelglas. Er stonden twintig ruiten achter el kaar en eenige mannen hadden opdracht om de twintingste ruit achter de andere negen tien vandaan te halen. Daartoe was voor de rij glasplaten een dubbele ladder geplaatst, waarop stonden de 17-jarige J. Pelgrim uit de Assendelftstraat en de 25-jarige A. E. Gubos uit Dordrecht. Deze twee moesten de achterste ruit wegschuiven, terwijl twee an dere bedienden de voorste negentien wat lie ten overhellen. De laatstgenoemden die op den grond stonden, de 44-jarige W. J. Stij- ger uit Overschie en de 22-jarige M. C. van den Bosch uit de eerste Pijnackerstraat, lie ten den stapel echter te ver naar voren over komen, waardoor zij de partij ruiten niet meer konden houden. Met een helsch lawaai sloegen de groote ruiten tegen den grond aan gruzelementen, in den val ook den ladder met de twee manrfen meeslepend, die zoodoende midden in de scherven yielen. De beide mannen, die op den grond ston den, kwamen echter onder het brekende glas terecht. Alle vier personen kregen een aan tal vrij ernstige en diepe snijwonden over het geheele lichaam. Zij zijn per auto van den geneeskundigen dienst overgebracht naar het ziekenhuis aan den Cloolsingel, waar drie van hen zijn verbonden. Deze kon den daarna naar buis worden vervoerd. De vierde man, Gubos. echter, die don zwaren stapel op zich had gekregen, klaagde over inwendige pijnen. Hij is in het zieken huis ter observatie opgenomen. De negentien ruiten zijn totaal versplin terd. De schade bedraagt eenige honderden guldens. De Londensche correspondent van het Vik. wijdt een artikel aan de kwestie der Duit sche duikbootenbouw. Hij zegt, dat het voor Londen een zeer on aangename verrassing is dat Duitschland beslist heeft tweemaal zooveel onderzeeërs te bouwen als dit land op 't oogenblik bezit. Toch gaat Duitschland strikt genomen hiermee niet buiten zijn boekje. Immers, het vlootverdrag van Londen van 1935 staat hun toe meer duikbooten te bouwen indien bijzondere omstandigheden daartoe aanlei ding geven. Duitschland wendt nu voor, dat deze bijzondere omstandigheden aanwezig zijn, door de vlootbouw der Sovjet-Unie. Er is echter niemand te Londen die dit voor wendsel gelooft, doch er kan weinig tegen worden gedaan. Eén ding echter zit Londen dwars. De Duitsche duikbooten zijn kleiner dan de En gelsche en hoewel Duitschland slechts de helft van de Britsche tonnage heeft is het aantal Duitsch duikbooten momenteel reeds grooter n.1. 71. Engeland bezit er 69. Hoewel groote duikbooten natuurlijk be ter zijn, kunnen deze kleinere booten zeer gevaarlijk worden als zij over goede bases beschikken; men denke b.v. aan de verbin dingswegen van het Britsche Rijk. Duitsrhland heeft in bet door Franco ver overde Baskenland duikboothavens en vlieg velden aangelegd, welke feitelijk een pistool op de borst van Engeland beteekenen, in dien zij bevolkt zijn met deze kleine doch zwaar bewapende duikbooten. DINER TEN HOVE. Van officieele zijde meldt men ons, dat de Koningin gisteren aan Haar disch heeft ge noodigd burgemeester en wethouders van 's-Gravenhage en het dagelijksch bestuur van het comité voor de luisterrijke viering van het veertigjarig regeeringsjubileum van H. M, de Koningin.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 1