Per vlerkprauw naar Bali Wij lazen voor II Regeering en geld Pleziervaart tusschen twee wereldzeeën Sneeuw- slagveld Dc werkverschaffing in Noord-Holland Noord „Daar komt dat beest aan" „Pinda" weet er meer van! Dc moord tc Amsterdam DE OOSTERLING HEEFT DEN TIJD DENPASSAR (BALI). Br was iets geheimzinnigs in het Chineesche hotel te Banjoewangi, waa-r ik logeerde. Toen ik me tegen twaalf uur 's nachts te slapen legde na eerst nog mijn aanteekeningen voor dien dag te hebben geschreven, was het in het hotel volkomen stil. Er brandden slechts eenige zwakke lichtjes en op de voorgalerij bij den ingang lag een Javaansche bediende te slapen, de nachtportier. Een geheimzinnige twist. Om ongeveer één uur in den nacht ont waakte ik door luide stemmen, die sche nen te twisten. Waarover de twist ging, kon ik niet ontdekken, want de opgewon den gesprekken werden gevoerd in een mij onbekende taal. vermoedelijk Chineesch. Na eenige oogenhlikken scheen de twist be- steehit en werd het stil. Ik sliep we der in, maar na eenigen tijd naar het mij voorkwam, enkele minuten ontwaakte ik weder door dezelfde twistende stemmen. Ik luisterde en vroeg mij af wat toch die twist in het diepste van den nacht te be- teekenen kon hebben. Toen na vele minu ten de twist nog voortduurde, sprong ik uit bed en ontstak het, electrische licht op mijn kamer. Het licht, dat door mijn kamerven ster naar buiten viel, scheen als een alarm sein te werken, want plotseling zwegen de opgewonden stemmen. Ik luisterde enkele oogënblikken. maar alles bleef stil. Toen draaide ik het licht weer uit en legde me weder te bed Toen ik na korten tijd wederom door twistende stemmen gewekt werd, be sloot ik te trachten achter het geheim van 'die herbaalde ruzies te komen. Ik kwam mijn bed uit, maar, geleerd door de erva ring, ontstak ik het licht in mijn kamer niet. Behoedzaam opende ik dp deur van miin kamer, die on een lange voorgalerij nitkwam. In nachtkleeding en op bloote Voeten sloop ik in de richting vanwaar het stenvgeleuid kwam. Ik ontdekte 'n verlichte kamer, waarvan de deur half orven stond. Om een tafel zaten een aantal Ch in pezen, die luid tegen elkander in spraken. Hevig Opgewonden Schenen mii de mannen, van wier taal ik geen woord verstond. Onbemerkt sloop ik weder naar mijn Kamer terug. Wat konden die opgewonden mannen en die heftige twistgesprekken beduiden? vroeg ik me af. Werd daar een nolitieke vergade ring gehouden, waarhij de meeningen fel tegen elkander hotsten? Die verklaring leek mij de meest waarschijnlijke. Later hoorde ik evenwel, dat het Chineesche hotel, waar ik toen logeerde, berucht was als een geheim speelhol, waar heel vaak Chineezen groote bedragen won nen of verloren. En het was een club spelers, die ik daar laat in den nacht bijeen had gezien. Te drie uur werd het eindelijk Stil en kon ik ongestoord slapen. Schelden onmogelijk! Te zeven uur In den morgen zou de mo torboot over de Straat van Bali naar Bali vertrekken. Door den kleinen Chinees Liem Hie Sing die me in dat hotel gebracht had, had ik de opdracht laten geven me uiter lijk te zes uur in den morgen te wekken. Ik ontwaakte te tien minuten voor zeve nen. Men had vergeten me te wekken. Van het hotel naar de afvaartplaats van de motorboot naar Bali was minstens tien mi nuten. Ik moest me nog baden en klee- den, dus die motorboot zou zonder mij vertrekken. Hevig was ik uit mijn humeur en_ het liefst had ik het heele hotel, den Chinee- •schen waard en de Javaansche bedienden, eens lekker uitgescholden maar... dat was onmogelijk. Daarvoor kende ik niet genoeg Maleisch om van Chineesch nog niet eens te spqpken. In ontheet en ik kwam weder in een Betere stemming. Ik bedacht, dat ik me in den Oriënt bevond, waar ..tiid" niet bestaat, ook al loopen dan in Nederlandsch-Indië de treinen on-Oostersch stipt naar de dienst regeling. Ik wilde vragen of er "dien dag nog een andere gelegenheid was naar Bali te ko men, doch mijn gebrek aan talenkennis ver hinderde mij die vraag te stellen. Tk troostte miii: Ik bevond me In den Oriënt, waar steeds alles terecht komt en: „Aan de andere zijde der sterren is het toch steeds gisteren," zooals de Arabieren zeggen. Daar zag ik als een redder nvt den nood het Chineesje van den vorigen avond. Liem Hie Sing, verschonen. Hii kwam eens wifor- m pp ren hoe ik dien nacht geslapen had en 'toonde zich volstrekt niet verbaasd mi] nog in het hotel te vinden. Ik vroeg hem of er dien nag naB[, ®en Andere boot naar Bali vertrok en hu ant woordde: ...Ta, te twee uur, maar het is waarschijnlijk nog niet te laat voor de morgen-boot. Deze vertrekt meestal niet zoo juist op tijd. Het wordt wel eenshalf acht' en zelfs acht uur voor het vertrek plaats heeft." Dit antwoord bracht me eensklaps weder in de volkomen Orientaalsche rust. dat oööt'ersch*1 „anié*ismfe". zooals (V groote xen nor van den Oriënt, Gobineau, het noemt. Een vlerkprauw. Het kleine Chipeesje wikte me naar de boot brengen en we vertrokken in een „kar", een klein rijtuigje op twee wielen miet een klein paardje ervoor en een In- landschen koetsier. -m Teleurstelling. Toen we aan de afvaartplaats van de mo torboot kwamen, zagen we de motorboot reeds een kilometer uit de kust op weg naar Bali, waarvan wc de bergen duide lijk konden onderscheiden. De Straat van Bali is daar niet meer dan ongeveer zes ki lometer breed. „Ik zal moeten wachten tot vanmiddag," buchtte ik gelaten. „Dat is niet. noodig," zei de het Chineesje „U kunt ook een prauw semian' (een vlerk- prauw) nemen." Dit was een heel nieuw gezichtspunt. Een „vlerkprauw" is een kleine „prauw" (scheepje) met een driehoekig zeil en twee „vlerken," dat zijn twee baïken, die op ongeveer anderhalven meter ter weerszij den van het vaartuigje in het water rus ten em met het bootje door omgebogen stan gen verbonden zijn. Deze „vlerken" doen dus dienst, als „zwaarden." De kleine Chinees riep een Madoereesohen schipper aan en langdurige onderhandelin gen begonnen. Ten slotte werd de prijs vast gesteld op de helft van den prijs, die de overtocht per motorboot gekost zou heb ben. De Chinees, die mijn belangen verde digde of het de zijne waren, achtte dit veel te duur, maar ik was tevreden. Blij met een duM»ettje. Een stevige Madoenees (een inlander, af komstig van het eiland Madoera) bracht, wadend door het water, mijn kleine kof fer en mijn schrijfmachine aan boord. Ik gaf hem daarvoor een dubbeltje, een beloo ning, die hij zoo vórstelijk vond, dat hij me ervoor nog zelf aan boord bracht. Hij nam me op of ik een kleinkindje was en droeg me zoo naar de „prauw". Daar hadden de schipper en zijn knecht intnsschen met een groote mat een soort tentje gebouwd, waaronder ik. beschut te gen de stralen van de al brandende zon, op het dek kon zitten. Het driehoekig zeil werd geheschen on we voeren af, terwijl het kleine Chineesje, dat zich zoo diesthereid had getoond, me nou lang nawuifde. Brave Liem Hie Sing. Met den schipper en zijn knecht kon ik bij gebrek aan kennis van de taal niet spreken, maar toen ik een sigaret opstak en hun ook liet opsteken, waardeerden ze dat ten zeerste. Plei ziervaart. Er slond een frisschen bries en een sterke stroom, die dreigde ons af te drijven, doch de Madoereezen zijn uitstekende zeelieden, die de vaarwateren en de stroomingen goed kennen. De Straat van Bali is hier zes kilometer breed. Deze .straat" vormt, een der verbin dingen tusschen twee wereldzeeën, tusschen den Grooten Oceaan en de Stille Zuidzee. De getijen in die wereldzeeën vallen on ver schillende tijden, zoodat er in de Straat van Bali eenige uren per dag een zeer sterke stroom staat, die van richting wis selt. Die stroom heeft langs de oevers vaak een snelheid van acht mijl (bijna vijtien kilometer), iets waarmede zeelieden natuur lijk goed rekening moeten houden. Een frissche bries maakte dezen over tocht. tot een pleziervaart. Echter, alle moeilijkheden waren nog niet voorbij. De groote vraag was of ik op Bali eenig ver voermiddel zou vinden voor de reis naar Denpassar, een afstand van ruim 125 kilo meter. Het eiland Bali is namelijk niet zoo klein als wij óns gewoonlijk voorstellen. Het heeft een oppervlakte van niet minder dan ongeveer 5800 vierkante kilometer. Ik rekende er echter op: ook dat zou wel terecht komen. J. K. BREDERODE. Niet de helft van de vnHe waschl In verband met de strubbelingen in de Amsterdamsche Vrijwillige Burgerwacht schrijft de Haagsche Post: Wat er nu precies aan de hand is, zijn wij uit die couranten-berichten niet te weten ge komen en vermoedelijk zal het iedereen zoo vergaan zijn als ons, want zij die deze be richten lanceerden doen nogal gewichtig en geheimzinnig. Zulke halve discretie nu, is misplaatst. Of men spele open kaart óf men brenge zulk een kwestie, die betrekking heeft op zulk een belangrijke instelling als de Amsterdamsche Burgerwacht niet in de openbaarheid. Men moet zijn „linge sale" (vuile wasch) öf buitenshuis óf binnenshuis wasschen, maar niet de helft buiten de deur en de andere helft er binnen. Op die laat ste manier schaadt men groote belangen. Het is niet uit nieuwsgierigheid, doch in de overtuiging van de belangrijkheid van het Burgerwachtwezen, dat wij, nu de helft is gepubliceerd, thans ook op volledige uiteen zetting van deze zaken aandringen. „Leelijk Nederland" Uit het Handelsblad: Hoeveel en hoe vaak wordt er niet al re clame gemaakt voor „Mooi Nederland", in woord en schrift en beeld. Prachtige praat jes bij prachtige plaatjes; als men dat alles hoort en ziet, zou men zeggen, dat heel Ne derland een ideaal van schoonheid is, van stads- en dorps- en landschapschoon. Maar wat is dikwijls de werkelijkheid? Hier en daar iets moois en dan vaak iets héél moois tusschen vrij wat leelijks... en er is maar een klein brok leelijkheid noodig om de eenheidswerking van een heele schoone omgeving te bederven. Eén enkel leelijk, maar groot betonnen gebouw kan een land schap van vele hectaren aesthetisch totaal verstoren. In de groote steden gaat het nog het best omdat men daar aesthetische ad viseurs heeft (individueele en collegiale), die althans de ergste schennissen van schoonheid tegenhouden en omdat de ge meentebesturpn er allengs eenige waardee ring voor schoonheid hebben gekregen, maar zelfs daar staat men nog herhaalde lijk voor verbijsterende monstruositeiten. Maar het ergst is het op het platteland Reeds in de kleinere steden. Als men niet oppast, zou het weldra ironisch kunnen worden om nog van „Mooi Nederland" te spreken. Moet het werkelijk tot „leelijk Ne derland" komen? Tijdelijke stopzetting verlengd. De Rijksinspectie voor de werkverschaf fing in Noordholland (Noord) deelt mede, dat in verband met de weersomstandighe den mn de laatste dagen, de tijdelijke stop zetting van de werkverschaffing in haar ressort voorloopig met een week wordt ver- li Honderdjarige te Westbroek ver telt van de eerste treinreis Utrecht Amsterdam. Op 9 Januari a.s. hoopt de weduwe Johannes Erne, geboren Pieternel- la Verrips, in haar woning aan den Gageldijk te Westbroek, haar hon derdsten geboortedag te vieren. De 100-jari.ge is sinds dertien jaar weduwe In 1925 overleed haar echtgenoot op negen tigjarigen leeftijd. Behalve een 67-jarige dochter, die haar verzorgt, heeft zij nog drie kinderen. Juffrouw Erné heeft een scherp geheu gen. Zoo herinnert zij zich nog heel goed de periode van den hongersnood van 1845. Zij weet veel te vertellen van vroegere winters met sneeuwstormen en aanhoudende vorst eens zóó, dat er met Paschen nog op de Lek schaatsen gereden werd. Ook heeft zij in den tijd, dat zij te Breukelen diende, mee maakt, dat voor het eerst een trein reed tusschen Utercht en Amsterdam. Toen het puffende gevaarte door de Breukelcnsche lamd'bouwen reed. spotte men: „Daar komt dat beest aan". Ter animeering mocht de eerste dagen gratis worden gereden, „maar niemand durfde". Ofschoon ook mejuffrouw Erné moet on dervinden, dat de ouderdom met gebreken komt en haar gezondheid wel een en ander te wenschen overlaat, is zij nog heel opge wekt en vol goeden moed voor het komen de jaar. Deze bijzondere verjaarag zal een waren feestdag worden voor Westbroek. Serie rijwieldiefstallen opgehel derd. In het laatste kwartaal van het afgeloo- pen jaar werden bij de Haagsche politie verscheidene aangiften van rijwieldiefstallen gedaan, alle uit de Wagenstraat en omge ving. Na onderzoek kon de politie de hand leggen op den 18-jarigen lossen werkman F. H. G. A„ bijgenaamd „pinda" en zijn 18- jarigen vriend, den bloemenkoopman C. B„ beiden bekenden ongeveer 15 rijwielen te hebben gestolen. Hiervan zijn er tien ach terhaald. Tegen drie personen, waaronder twee bloemengrossiers te Rijnsburg, zal pro ces-verbaal wegens schuldheling worden op gemaakt. „Pinda" heeft nog bekend in den nacht van 23 op 24 December een vitrine in de Groote Marktstraat te hebben ingedrukt en daaruit een blauw sportcostuum te heb ben ontvreemd! Verdeve d-aliag van kot Bngeieeke Pond De Gulden volgt het Pond niet RooseveHs rede een stimulans voor Walstreet Gunstige conjunc tuurverschijnselen in de V. S. Yer- raaoend interimdividend Koninklij ke Waarom de emissie der V/% leening der Bataaische niet door gaat Rendement en standing Bubberuitvoer door rubberverbruik overtroffen. Mr. H. A. van Nierop, de bekende directeur van dc Amsterdamsche Bank heeft het vo rig jaar in een beschouwing over de geld markt de opemrking gemaakt: Wie over de toekomst van de geldmarkt wil ingelicht worden, vrage het de regeering. Dit geldt van de geldmarkt, maar het geldt ook van de wisselkoersen, die sinds den laatsten tijd in sterke mate door de opera ties der Egalisatiefondsen worden beheerscht Maar een vraag aan de regeering helpt niet. Want zij antwoordt niet. Die ervaring heeft men ook hier te lande in het parlement nog opgedaan, toen gevraagd werd naar de reden van de goudverzendingen naar het buitenland. Zeker is echter dat goudzendingen, devie- zenverkoopen, etc. ondergeschikt worden gemaakt aan de financieel-economische poli tiek der regeeringen en dat men over de toe komst van de geldmarkt en van de wissel koersen meer dan ooit in het onzekere ver keert. Ook omtrent de toekomst van het Engel- sche Pond, dat deze week door een verdere daling weer de aandacht trok. Na een her stel tot .67 is thans weer nagenoeg het laag terecord van eind September 1938, toen de wereld op springen stond, bereikt. Terwijl we dit schrijven is de noteering c.a. 4.62 en men vreest een verdere daling, omdat de Engelsche regeering naar men meent met krachtige steunmaatregelen zal wachten tot dat een koers van 8 4.50 of 4.40 bereikt is. Dergelijke geruchten werken natuurlijk ver koop van Ponden, ook op termijn en voor zuiver speculatieve doeleinden in de hand, die op hun beurt straks weer een herstel ver oorzaken. Maar wanneer de regeering van een verdere depreciatie van het Pond niet afkeerig is, zal dat herstel vermoedelijk niet groot zijn en niet lang duren. Engeland be gint zich industrieel eenigszins te herstel len, echter leidt ook daar de financieele po litiek tot een zekere inflatie van het geld. Het station der evenwichtige begrootingen is men ook daar gepasseerd. Over 9 maan den van 1938 was er een deficit van f 250 millioen tegen 172JA niillioen te hetzelfde tijdvak van 1938. Alleen voor defensie zijn de uitgaven in 1938—'39 370 millioen tegen 262 millioen in 1937—38. Er zou nog veel over te zeggen zijn. Maar voor ditmaal willen we volstaan met de op merking dat deze nieuwe Ponden-daling voor ons land geen voordeel bel-eekent. Want de Nederlandsche regeering. die den Gul-den beheersc-ht, laat den Gulden thans niet met liet Pond dalen, maar sluit zich bij den Dollar aan. Dit beteekent dus een daling van het Pond ook in Guldens, zoodat de noteering te Amsterdam tot ca. f 8.50 is ingezakt. Verlies dus voor allen die ponden- vorderingen bezitten, of pondenvorderingen bezitten, of ponden-obligaties en voor de be drijven, die hun prijzen in ponden noteeren Men denke hier vooral aan de reederijen en de Indische cultuurmaatschappijen (met name de rubbermaatschappijen.) Vandaar dat velen het regeeringsbeleid op dit punt gispen en pleiten voor aansluiting bij het sterling blok. XXX Mogelijk is hierin een der redenen gele gen, waarom de Amsterdamsche Beurs eigenlijk niet met de New-Yorksche Beurs mee wil, die nu reeds sinds den eersten winterdag muurvast is en die na een Lichte reactie deze week een nieuwe spurt maak te onder den invloed van Roosevelts bood schap. Het is voor die eerste maal, zoo lezen we in een Amerikaansch blad, dat Wallstreet gunstig op een speech van Roosevelt rea geert Het is intusschen alleszins verklaar baar. De Ara-erlkaansche president heeft zijn agressieve houding tegenover „big bu siness" laten varen, maar een program van nationale activiteit ontwikkeld, waarin ka pitaal en arbeid zich kunnen vinden. Sa menwerking tuschen die beide zal, zoo meent de presiclen-t, het nationaal inkomen dier V. S. tot 8 80 mi 1 Hard opvoeren en de nationale defensie zal aan de bestrijding der werkloosheid worden dienstbaar ge maakt. Ook voor het buitenland is Roosevelts re devoering niet zond-er beteeken-is. Zijn ver dediging der democratische staatsinstellin gen en de daardoor gewaarborgde volks vrijheid is een moreele steun v-oo-r de demo cratische landen in Europa en is daarom, op de Parijsche en de Londemsche beurs met groote instemming begioet, De psychologische beteekenis van Roose velts houding voor het Am-erikaansche be drijfsleven mag niet worden onderschat. Werkt de regeering met de grootbedrijven, mee tot oplossing van de bedirijis- en finan cieele moeilijkheden, dan komt er meer grond voor de verwachting dat de conjunc tuur in de V. S. zich verder m opwaartsche richting zal bewegen. Uit de staalnijverheid is reeds bericht dat de hij de j-aa-pswnsse- 1-ing ingezonken bedrijvigheid zich heeft hersteld. Efi d-e spoorwegen hebben in het vi-erdie kwartaal van 1938 reeds 8 50 millioen van het verlies over de eerste negen maan den ad 8 175 millioen ingehaald. De erva ring heeft wel geleerd dait het in de V. S. snel kan verkeeren; 't is daar doorgaans wat men noemt hollen of stilstaan. We zeiden het reeds: Aan de Amsterdam sche Beurs is men voorzichtiger. Men volgt hier wel de New-Yorksche merken, maar overigens kijkt men na de teleurstellende ervaringen van 1937, liever de kat uit den boom. Zelfs de verrassende "dividendaankondi ging van de Koninklijke (6 pet, interim als vorig jaar) werd met een simpele koers stijging van 6 pet. ontvangen. Vroeger wa ren fluctuaties van 10 en 15 pet. in dit fonds niet zeldzaam. Toch heeft deze divi denddeclaratie op de beurs een goeden in druk gemaakt, omdat het conservatisme van de directie der Koninklijke bekend is. Minder goéd was men 1e spreken over het niet doorgaan van de emissie der VA pet. obligatieleening Bataaische van f 100 millioen, waarop bankiers, beleggers en beursmenschen zich reeds hadden verheugd Het werd in dezen schralen tijd ook wel eens tijd voor een vet kluifje. Terwijl we dit schrijven, is nog niet officieel bekend waarom de emissie niet doorgaat. Maar de beurs heeft het vermoedelijk goed begre pen, dat de Rijksfondsen dit beentje weer voor haar hebben weggesnoept. Is hot won der dat men aan de beurs van die ftij'ks- fondsen niets moet hebben en in die krin gen af en toe het pleit hoort voeren voor een omslagsysteem inplaate van fondsvor ming. Beurs en particuliere belegjjer war den steeds meer uitgeschakeld, komst er nog een restantje van een groote toerving aan de markt, dan moet men er als hon gerige wolven om vechten en houdt het fonds een beperkte markt Utm>w«rtang al ler Werte ook op het gebied der geld belegging. Geen groot effect maakte het 'dividend van 8 pet. op de aandeelen van Wijers In dustrie en Handelsonderneming, hoewel dit een rendement van 6Yz Pet. beteekent hij een koers van 125 exd. De winst is lager dan in 1937 (f 533.000 tegen f 845.000), maar toch zeer bevredigend. Daarentegen noteert een aandeel als dat van „De Drie Hoef ijzers" (bierbrouwerij), waarop 6 pet, wordt uitgekeerd, 198 pet. Financieele standing wordt op de beurs zwaar betaald! Beshiiten we ditmaal met de gunstige cij fers van uitvoer en verbruik van rubber. In November een verbruiksexcedent van 24.51 ton, voor elf maanden van 1938 van 18.700 ton. Het gaat hier dus weer in de goede richting. De rubberprijs ligt vrij vast op 81/8 d. te Londen, rubberaandeelen too- nen echter nog niet veel avans. De lagere doorsneecijfers voor de in 1938 verkochte rubber en de te wachten lagere dividenden over dat jaar hebben hun invloed blijkbaar nog niet verloren. De sigarenwinkelier In vrijheid gesteld. Gistermorgen is de sigarenwinkelier B. die door de politie was gearresteerd, omdat hij verdacht werd, betrokken te zijn bij den dubbelen moord, die Woensdag j.1. gepleegd is in het perceel Oude Doelenstraat te Am sterdam voor den Officier van Justitie geleid. Dp man is in vrijheid gesteld, daar zijn schuld niet gebleken ie. Het onderzoek van de politie duurt nog voort,

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 13