DE IJZERSMELTERIJ immu Een Schaakspel Wetenswaardigheden IINI Dl Wiüü©[D>ilN! STAD Wonderen der koude j EDGAR RICE j BURROUGHS föelte iong&ió en mztijeA,! Ik moet jullie ditmaal teleurstellen. Dat epijt me dubbel, omdat het de eerste maal van het jaar is, dat we bij elkaar komen. Maar ja, er is niets aan te veranderen. Juist toen ik aan jullie briefje wilde beginnen, moest ik naar Den Haag vertrekken en... de briefjes aan mijn vrienden en vriendinnen bleven liggen. Toch vind ik nog even tijd om jullie een heel gelukkig Nieuwjaar te wensen. Alle maal. zonder uitzondering. Zowel de trouwe puzzelaars en briefschrijvers, als zij, die me wel eens of meerdere keertjes in de steek laten. We spreken dus af, dat er deze week geen briefje geschreven wordt. Jullie lossen uit sluitend de raadsels op; dan hoop ik volgen de week de briefjes, die ik nu niet kan be handelen, door te nemen. Spreken we dat af?? Het is de eerste week van de maand en dat beteekent een taart. De gelukkige is: MARIANNE BRUIN, Langesteeg 6, die we natuurlijk van harte feliciteren. Maar denk erom, eet je vanmiddag geen pijn in je buik... Oplossing raadsel vorige week Horizontaal. 1. hoed; 4. beuk; 8. kool; 10. gras; 12. eng; 13. lam; 15. kat; 16. Ed; 17. havik; 19. nu; 20. Ja; 21. O.-I.; 23. lava; 24. dons; 27. ra; 29. Ab; 31. Woord; 34. Va; 35. aas; 37. som; 38. bal; 39. naar; 42. spek; 43. park. Verticaal. 1. hond; 2. oog; 3. el; 5. eg; 6. Urk; 7. kaan; 8. Kees; 9. Java; 11. stuk; 13. la; 14. mi; 17. haven: 8. koord; 20. Jan; 22. Ina; 25. Haan; 26. boot; 28. hals; 3U. baas; 32. os; 33. R.M.- 34. vaak; 36. sap; 36. bar; 40. re. 41. Ka. Goede oplossingen ontvangen vant Jan en Piet Strous, Vlissingen; Gerda Berkhof; Jan Rakers, Den Oever; Tiny, Neeltje, Coen en Fritsje Coster; J. Heijden- rjjk; Repelsteeltje; Ali Burghardt; George Veer; Gerard Molenaar; Eefje Hoog; Louis v. Voorst; Marietje Weeda; Mary Jurg; Adriaan Rietveld; Henny Rietveld; Joosje Dekker; Sjaantje Reynhout; Cornelis Boot; Bali, Annie en Cor v. Bijnen; Wijnand Ker- stens; Japie Doorn'; Annie Visser; Nellie Rotgans; Nellie Hoogvorst; Antoon Vos; Kuna Visser; Wouter Ram; Johan v. d. Pol; Eduard v. d. Pol; Corrie v. d. Meulen; Lena Looyinga; Jan Koomcn; Marianne Bruin; Tiny Hendrlkse; Riek Hendrikse; Teuntje Kloosterman; Coen en Wiesje Coster; Gre- tha Schoute; Ane de Groot; Rika'van Os; Tiny Scheepvaart; Corrie Doorn, Huisdui nen; De Ijspegels; Henny Roeper; Jan Bek; Jo Verschoor; Tiny v. Brederode; Rika Ko ningstem; Rika Keyzer, Den Burg. Nieuw' Raadsel I. Hoeveel letters zijn in de bijbel? II. Hoe schrijft men 1000 met 5 gelijke cijfers Kees en Joop hadden van vader schaken geleerd. Ze konden het nu al vrij goed en heel dikwijls, op vrije middagen, vroegen ze vaders schaakbord en speelden dan een partijtje. Maar soms ook wilden ze juist spelen als vader met oom Bob speelde. Dat wat natuurlijk wel vervelend. „Jullie moes ten eigenlijk zelf een bord hebben", zei va der wel eens. Ja, gemakkelijk gezegd, maar hoe kwamen ze eraan? Toen kwam Joop op het idee om er zelf een te maken. Dat konden ze best, zó moeilijk was het niet! Zo zochten ze alles bij elkaar en begon nen er aan. Ze maakten eerst het-bord. Daarvoor namen ze het deksel van een kist die mooi glad hout had en zaagden die op een grootte van 40 bij. 40 c.m. Toen schaaf den ze de oppervlakte nog eens extra mooi glad en daarna tekenden ze de vakken. Daarvoor verdeelden ze de zijkanten in 8 delen en trokken lijnen over het bord heen. Op die manier ontstonden 64 vakjes. „Nu begin jij vast met de vakjes zwart en wit te verven", zei Kees, „dan teken ik een paar stukken op een plank". Hij nam een groot stuk triplexhout en tekende daar een toren en een koning op. Intussen verf de Joop het bord zwart en wit en toen hij daarmee klaar was. zei hij; „Nu moet het eerst drogen en dan ga ik het straks nog vernissen. Geef mij nu vast een paar fi guurtjes, dan zal ik die uitzagen. Maar denk eraan Kees, dat je niet alles dubbel hoeft te tekenen. Als we èèn koning heb ben, hoeven we die straks, als hij uitge zaagd is, alleen maar op het hout te leggen en de omtrek over te tekenen En met de andere stukken is het net zo!" Daar had Kees nog niet eens zo gauw over gedacht Hij had net berekend hoeveel figuurtjes hij moest tekenen. Gelukkig viel het nu mee! Joop zaagde heel voorzichtig met zijn fi guurzaag. Ineens zei Kees: „Pas op, dat je die uitsteekseltjes van onderen niet weg zaagt want daarmee moeten we de stuk ken in de voetstukken zetten. En die voet stukken zijn heel belangrijk. Ten eerste 24 jaar geleden werd in Philadelphia een brief verzonden. Pas kort geleden kwam de brief in Kule in Joegoslavië, de plaats der bestemming aan. Intussen bleek, dat zowel de afzender, als degene, die de brief in ontvangst moest nemen gestorven wa ren! moeten de stukken daarin blijven staan en verder moeten we die zwart of wit ver ven!" Wat hadden ze het druk! Toen Kees alle stukken al een keer had getekend en juist eens naar het bord wilde kijken gaf Joop hem alweer gauw een paar, die hij al uit had gezaagd en die nu overgetekend moes ten worden. Ze moesten 4 torens maken, 2 koningen, 2e koninginnen, 16 pionnen, 4 lopers en 4 paarden! Toen begonnen ze aan de grond vla kies Die moesten vrij groot en stevig ziin. Mid denin kwam p"n eleufle. dat prpeies zo groot was, als de uitsteeksels aan de stuk ken en toen ze nok dat klaar hadden lijm den ze de stukken met syndeticon aan de grondvlak.ies vast. „Zo," zei Kees .Nu gaan we ze mooi ver ven. Erge leuke kleuren moeten ze krijgen, alleen de grondvlaktes laten we nog zo Het is maar goed dat we de grondvlaktes van stevig hout hebben gemaakt, want dat tri plexhout is veel te dun." En een ogenblik later zaten ze allebei ijverig te verven. N-u waren ze toch al een heel eind Vader kwam eens even kijken of het al opschoot en zei, dat hij het een erg aardig en ori gineel schaakspel vond. De jongens waren er erg trots op en ze verlangden er al naar om ermee te spelen. Toen ze alle stukken Schöntal was een klein dorpje. Het lag bijna geheel in het bos verborgen en het bestond maar uit een paar huizen. Er stond ook nog een oud klooster. Het was hele maal ingericht als school en er werden cursussen gegeven om tot onderwijzer of geestelijke opgeleid te worden. De vader van Max van Eyth gaf daar les. Max was daar ook op school en leerde Latijn van zijn vader. Toen hij 9 jaar oud was, ging hij voor het eerst met zijn vader een heel stuk van huis weg om de omtrek te verkennen. Ze liepen een heel eind langs de Jagst. De weg ging er door tot aan het dal van de Kocher. Prachtig was het daar overal Maar plotseling stond Max stil. Wat was dat voor lawaai? Het leek wel het gerommel van de donder, maar hij had het helemaal niet zien bliksemen en het was ook erg mooi weer. Dat kon toch niet! Daar, weer dat gerom mel! Het hield nu heel lang aan. Een heel dof geluid was het. Dat kon niet van on weer komen, dat was iets anders. Max pakte zijn vaders hand. Hij voelde zich een beetje bang voor dat vreemde gebrom. Boem.... boem.... boem.... klonk het vanuit de verte. En het leek wel of het steeds dichterbij kwam, toen ze doorliepen. klooster, daar is het fijn rustig! Max nam het boek mee en ging naar het bos. Het was er heel mooi. Hij zocht een plaatsje uit, waar veel mos op de grond lag en ging daar zitten leren. Maar hij kon zijn hoofd niet bij het werk houden. Tel kens dwaalde hij af. Hij keek naar de vo gels, die over de takken van de bomen heen en weer wipten en luisterde naar het ritse len van de bladeren. Toen, opeens, dacht hij weer aan de ijzersmederij en hoe langer hij erover na dacht, hoe meer hij ernaar verlangde om er weer eens naar toe te gaan Op het laatst hield hij het niet meer uit. Hij liet zijn boek op het mos liggen en liep door het bos naar de splitsing, waar de weg naar het Kocherdal begon. Niemand zag hem gaan. Het was erg stil in het bos, alleen de vogels tsjilpten en soms dacht Max, dat ze riepen: „Leer Latijn, leer Latijn!" Max voelde zich wel een beetje schuldig, maar hij wilde zo graag naar de smelterij, dat hij maar niet meer over zijn werk nadacht. Toen werd het bos lichter, de bomen stonden niet meer zo dicht bij elkaar en even later stond Max op een open plek. Be neden zich in het dal zag hij twee schoor stenen, waar hoge rookpluimen uitkwamen En toentoen zag hij opeens waar het vandaan kwam. Daar lag de grote ijzer smelterij voor hen! Zijn vader wilde een bezoek brengen aan den eigenaar van de smelterij, maar Mjjx was daar nog nooit geweest. De ijzersmelterij werd door de kracht van de Kocher gedreven, Max keek zijn ogen uit. Hij had nog nooit zoiets ge zien en hij voelde zich alsof hij in een sprookje leefde. Sinds die dag droomde Max dag en nacht over de ijzersmelterij in 't Kocherdal. On geveer twee weken later zei zijn vader te gen hem: „Het is zulk prachtig weer, Max, je moet niet de hele dag in huis blijven zitten. Hier is het boek van Cornelius Ne pos, ik heb de woorden van bladzijde 28 tot 33 aangestreept, die je uit je hoofd moet leren. Ga nu maar naar het bos achter hel geverfd hadden, zei Joop: „Nu ga ik eerst het bord vernissen. In die tussentiid dro gen de stukken en dan kunnen we die ook vernissen!" Dat vond Kees een gotd idee En hij bedacht nog iets anders. „Moeder heeft nog ergens een oude lao vilt liggen" zei hii „Als we nu eens vroegen of we die mochten hebben, dan kunnen we kleine stukjes vilt onder de grondvlakjes nlak- ken en blijft ons bord mooier Meteen lieo hii al we" en kwam een tiidie later met een stuk vilt terug. Dat plakten ze onder de grondvlakken en daarna vernis ten ze ook de stukken Tenslotte verfden ze de voetstukios nikzwart en mooi wit. zo dat je onmiddellijk kon zien, bij wie een be-aald stuk hoorde En zo was eindel'ik alles klaar Ze had den er de hele middag over gedaan en ze hadden nog erg vlue gewerkt ook Vader en moeder kwamen kijken en vader zei di rect: ,Ik geloof, dat ik dit mooie snel maar neem en jullie het mijne geef." En moeder was erg verwonderd, toen ze zag dat de smukken aan allebei de kanten beschilderd waren. „Natuurlijk", zei -<ees. Het is toch te gek als ie aan èèn kant tegen gewoon hout moet aankijken!" Dat vonden vader en moeder ook en ze hadden erg veel suc ces met hun eigengemaakte schaakspel. Daar was de ijzersmelterij! Max legde zijn oor tegen de grond, zoals de Indianen doen, als ze op het oorlogspad gaan. En h'ij hoor de nu ook heel zwak: Tap., tap., tap.., alsof een reus met grote stappen door het dal liep Max liep verder de weg af en een tijdje later stond hij voor het gebouwtje, waar het geluid nu heel hard vandaan kwam. Wat een fijn gehoor was dat! Dat was nog eens iets anders, dan alleen in dikke boe ken neuzen en Latijnse woorden leren. Max ging naar binnen Heel stil bleef hij achter in de werkplaats staan en keek naar de mannen, die bij de gloeiende bakken ston den. Wat een warmte en wat een lawaai was er in de werkplaats. Heel regelmatig hoorde hij ook nu: Tap., tap., tap., en voor hij het wist zei hij hardop, precies in de maat: „Tap., tap., tap..". Hij stond vlak bij de deur, hij durfde niet verder te gaan. De mannen hadden hem nog niet ge zien. Maar toen voelde hij plotseling een zware hand op zijn schouder „Wat voer jij hier uit, jongen? Wat kom je hier doen? Weet je wel, dat het streng verboden is om hier naar binnen te gaan? Wie ben je?" Achter hem stondde veldwachter van Schöntal! „Ach, kijk er eens aan", zei die strenge man nu verbaasd. „Het is me warempel de zoon van van Eyth! Wat doe je hier jon. gen? Je bent zeker stilletjes weggelopen van huis, toen je moest werken! Goed, dat ik je gevonden heb. Kom, rechts omkeert en weer terug!" Zo liep Max nu naast den groten veld- wachter naar huis terug. Hij was een beetje bang, wat zijn vader zou zeggen, als hij hem zo zag aankomen Iedereen in Schöntal keek verbaasd en de veldwachter trok zo'n bars gezicht, alsof hij een stroper opbracht. Max kreeg een flink standje van zijn va der, omdat hij weg was gelopen en werd meteen naar bed gestuurd Maar hij droom- de van een grote ijzersmelterij en van ha- mers en machines, die hii zelf had uitge vonden. Vanaf die dag besloot Max om la- ter machines te gaan maken en ingenieur te worden. Hij maakte waterraderen van hout en zette die in de kleine beekjes van het dorp Hij kon het niet meer opgeven en zo werd hij een beroemd ingenieur. Maar hji hield ook zoveel van al het mooie om zich heen, dat hij later ook ging schrijven. Als het buiten 10° onder nul is. vinden wij het al heel erg koud en kruipen diep weg in onze jassen Maar toch is de tempe ratuur nog niet zo bijzonder koud. De ge leerden hebben zich al eeuwen lang bezig gehouden met de vraag, welke de laagste temperatuur is. Steeds weer heeft men nieuwe laboratoria gebouwd en verschil lende middelen beproefd om de laagste temperatuur te kriieen. die er kan bestaan. Het gaaf daarbij niet alleen om de theorie, maar ook praetisch is het van groot belang om te weten, hoe laag de temperatuur kan ziin en wat men hii d° verschillende tem peraturen kan doen. Vooral voor de indu strie is het heel belan«riik, omdat bil heel lage terrmeraturen grote veranderingen in de verschillende stoffen plaats hebben Een paar hondprd gTad«n hebben de geleerden de temperatuur al naar omlaag kunnen brengen. Dat was een ontzettend moelliik werk en de geleerden ziin heel langzaam vooruit gekomen. Ze hebben uitgerekend, dat dp laanrte temoeratnuT, die bestaat, 273.16° Celsius onder nul is Zoo laag ziin ze nog nooit gekomen, maar veel scheelt het niet meer. Deze temperatuur wordt de temperatuur van het absolute nulpunt ge- noemd. Bü een temperatuur van 191° onder nul wordt de lucht vloeibaar. Die vloeibare lucht Van ie in een thermosfles doen! Bloe men. die met vloeibare lucht in aanraking worden gebracht, worden breekbaar als glas en vallen in snlinters als je er met iets hards tegen aan slaat. Wanneer men een dof klinkende klok van lood in de vloeibare lucht brengt, heeft hij daarna een klank, zoo helder alsof hij van zilver is. Dat is dus wel een bewijs, dat bij een zo grote kou een heel bijzonde re verandering in het metaal plaats vindt. Wanneer je je vingers zou bewegen bij die lage temperatuur, zouden meteen al je weefsels een stoornis ondervinden e'n zou je grote brandblaren op je handen krij gen Bii 183° onder nul is het mogelijk om vloeibare zuurstof uit de lucht te winnen. Onder de invloed van deze zuurstof wordt ijzerdraad zo brandbaar, dat het bijna als een bliksemstraal ontbrandt. Als men nog tien graden lager komt, dus op een temperatuur va. —193° C. is het mogelijk om de stikstof uit de 'ucht te winnen De stikstof verbindt zich met wa terstof tot ammoniak Bij —247° kan neon- gas gewonnen worden, dat bijzonder sterk licht geeft en bii de lichtbuizen een grote rol speelt. Nog 6° lager, bij 253 gr. onder nul, heeft de afsplitsing van waterstof plaats. Nog steeds gaat men verder. De geleer den willen proberen om het absolute nul punt te bereiken Grote laboratoria zijn er toe ingericht. Heel bekend is de Hollandse geleerde Kamerlingh Onnes geweest, die zjjn laboratorium in Leiden had. DOOR De trompetter gaf het signaal. Er vlogen t _>e kooien epen aan een kant van de arena e:i twee gewc dige, hongerige leeuwen traden nerr buiten. De aapman wist, dat dit wellicht hec einde van zijn leven zou betekenen. Eén leeuw had hij wel kunnen ov. maar hoe kon hij zich verweren tegen een aanval van twee van deze dieren tegelijk?.,, intus sen stonden Helen en kapitein Lavac, die door de Athairianen gevangen waren geno men, voor koningin Atka, die het vonnis over hen uitsprak. Helen zou slavin worden in de tempel van Den Vader der Diamanten onder het water van het Horus Meer. Lavac zou de i est van zijn leven doorbrengen in een kooi in de kamer van Brulor, den levenden God van de Athairianen Beiden werden door eer ruwe schacht naar beneden gegooid eTAZ men daar in een onderaards vertrek waar zich langs beide zyden kooien bevonden waarin men mensen zag zitten, die opgeslo- Henien ahe? ™lde dieren' Plotseling gilde daar d t harige, onverzorgde figuur keek io Was haar br°eder Lrian. De man herke„d starende Ogen aan. Opeens Ziin cl 5 haar' -Helen! Wat doe jij hier?' ..Oh Hd n een zachte. hopeloze klank, hie- in vf1' Z0U -ie "ever dood zien, dan we- m dlt vreselijke paleis!"

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 14