Eén dag oorlog in Hongarije! Wethouder de Miranda wijst hb alle beschuldigingen af DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER T rouwdag van ons Prinselijk Paar Fantastische ijsbergen op het Ifselmeer 7 Januari 1937 7 januari 1939 Amsterdam wacht op Alkmaar ZATERDAG 7 JANUARI 1939 KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) 67e JAARG. No. 8510 Pijnlijke verrassing te Rome en Berlijn Het bouwschandaal in de hoofdstad De S.D.A.P. achter haar aangevallen leden Woensdagavond openbare behandeling den Amsterdamschen Raad in Dit nummer bevat 16 pagina's EERBERICHT DE BILT SEINT Statiekaros weer in eere HELDEKSCHE COURANT Uitgave der Ultg.-Ml). Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder Ook de Koninklijke qlorie Van dien Bruidsdaq aan ons Hof Is al weer een stuk historie, Geeft de krant qeen schrijvens-stof. Doch al valt het stof van jaren Op Oranje's bruidsfestijn, 't Volk zal in zijn hart bewaren Een herinnerinqzoo fijn: Rijdend lanqs versierde weqen Gouden Koets met lieven Last, Op twee Hoofden daalde zeqen, Hollandsch Trouwverbond is vast! Ernstige incidenten in het door Tsjecho-Slowakije afgestane gebied. Een stad met groot materiaal aan gevallen? Dooden en gewonden. HET INCIDENT BEZWOREN? Er heeft een ernstig grensincident plaatsgevonden nabij het in 1938 door Tsjechoslowakije aan Honga rije afgestane stadje Munkacs. Vol gens de Hongaarsche lezing hebben Tsjechoslowaaksche troepen en Oe- kraïnsche vrijscharen een aanval op de stad gedaan. Van Karpathen- Oekraïnische zijde wordt de voor stelling gegeven, dat de schietpartij werd uitgelokt door Hongaarsche terroristen, die over de grens waren gekomen. Het is duidelijk dat het bericht te Berlijn, zoowel als te Rome met pijnlijke verrassing is ontvangen. Immers, Duitschland staat thans achter Tsjechoslowakije, terwijl Ita lië steeds meer invloed in Hon garije krijgt. Een TsjechischHon gaarsche strijd zou de asgenooten voor wel zeer groote vragen en moeilükheden stellen Van officieuse Hongaarsche zijde verne men wij .dat gistermorgen te 3.4-0 uur Tsjechoslowaaksche troepen en Oekrainsche vrijscharen Munkacs hebben aangevallen en het dorp Orosveg hebben bezet. De pant serwagen, waarvan de aanvallers gebruik maakten, kon door de Hongaarsche grens wachten en gendarmen worden veroverd. Er vielen acht granaten op de stad negen Hongaren werden gedood, die Tsjechen lie ten vijf dooden achter. De stad zou door de Tsjechen zijn bezet. Er schijnen geregelde gevechten te hebben plaats gevonden, waar bij van tanks en geschut gebruik gemaakt werd. Van Tsjechische zijde worden de Hongaarsche berichten categorisch tegen gesproken. Men zegt dart een patrouille door de Hongaren werd overvallen, waarop een schietpartij ontstond. Ons kaartje geeft de situatie weer. Gisteravond werden de vijande lijkheden eerst gestaakt, meldt men uit Boedapest. De Hongaarsche zaakgelastigde heeft de noodige stappen bij de Tsjechische regeerimg gedaan. Boeda pest beschouwt het incident reeds weer ais geregeld. Een commissie tot onderzoek is ingesteld. Indrukken in Duitschland ov Italië. Het incident heeft een pijnlijken indruk gemaakt te Berlijn, waar mem steeds ver kondigt, dat de te Weenen door Italië en Duitschland gevelde scheidsrechterlijke uit spraak een definitieve oplossing vormt en eindelijk pacificatie gebracht heeft in deze 'streek van Europa. Bevoegde Duitsche krin gen hellen er toe over in dirt incident een zelfstandig optreden te zien van locale leger formaties, waarbij de belanghebbende sta ten niet betrokken zijn. Inmiddels zal met te Boedapest zoowel als te Praag ernstige waarschuwingen ge ven. In Italië onthoudt men zich officieel van commentaar. De pers, wel'ke slechts over Hongaarsch materiaal schijnt te be schikken, spreekt in voor Hongarije gunsti- gen zin. Schippets keeren onverrichter- zake terug. Het IJselmeer bij Harderwijk begint thans een waarlijk Zwitsersch aspect aan te ne men. Voor de kust hebben zich namelijk de ijsschotsen opgestapeld tot bergen vaak twintig tot dertig meter hoog, welke een fantastisch schouwspel opleveren. Sedert den strengen winter van 1929 heeft zich een dergelijk verschijnsel niet voorge daan. Men kan deza ijsbergen te voet berei ken en men waant er zich in een gletscher- gebied. Verwacht wordt, dat Harderwijk zich nog een dag of vier in deze ongewone bezienswaardigheid zal kunnen verheugen. Scheepvaart belemmerd. De sleepboot „Zeemeeuw", welke met de post en een 25-tal reizigers gistermorgen om zeven uur van Urk naar Kampen vertrok, bereikte door zwaar ijs om half twee Kam pen. De postboot „von Geusau" kwam om half vier te Kampen aan. De twee sleepbooten „Jama" en ..Mercuur" welke gistermorgen om zes uur naar het schip „I Jsselstroomschipper L. Kamper, dat tusschen Urk en F.nkhuizen in het ijs bekneld zit, vertrokken, moesten om vier uur terugkeeren. Op ongever 3 k.m. ten westen van de haven was het ijs niet te bre ken. De dikte van het ijs bedroeg ongeveer 35 c.M. Het beurtschip „F.ben Haezer". schipper D. Romkes, dat de beurtvaart Urk—Kam pen onderhoudt, en trachtte Kampen te be reiken. kon wegens het stukslaan van de roerketting niet verder en begaf zich weder naar de haven van Urk. Baan naar Marken berijdbaar. Het bestuur van de ijsvereeniging „Olvm- pia" te Monnikendam deelt ons mede, dat de baan naar Marken in goede conditie ver keert; op de Gauwzee heeft men vele tentjes opgesteld, die met vlaggetjes zijn versierd. De verbinding met Ameland weer normaal. Voor het eerst sedert 16 December heeft de postboot de heen- en terugreis NesHol- werd zonder stoornis volbracht. De vracht en passagiersboot „Friesland" heeft, dank zij de doortastendheid van de bemanning, de laatste week tonnen levensmiddelen, vee voeder en grondstoffen via de Zwarte naar Ameland gebracht. Ruimtegebrek voor de luchtdoel artillerie, doch de kazerne in de kaasstad is nog lang niet ge reed... Naar het Hsb verneemt, zal de thans te Amsterdam in de Oranje-Nassau-kazerne ge legerde luchtdoelartillerie langer in de hoofdstad blijven dan aanvankelijk in de bedoeling lag. Het plan was namelijk, om deze luchtdoelartillerie in Amsterdam slechts één jaar te houden en waar deze hier midden Juni 1938 is gekomen, zou zij dus in het midden van het jaar 1939 moeten ver trekken en dat wel naar Alkmaar. Met den bouw van de nieuwe kazerne in de Kaasstad moet echter altijd nog begon nen worden. En het laat zich aanzien, dat deze bouw niet voor November a.s. voltooid zal zijn. Nu is echter de omvang van de luchtdoel- artillerie in de hoofdstad geleidelijk aan vergroot. Het voor de zes batterijen benoo- digde personeel kan de Oranje-Nasau-ka- zerne echter onmogelijk bergen. Daarom ligt het in het voornemen, dat reeds met Juli a.s. drie batterijen naar Alkmaar zullen gaan, om daar in noodge bouwen te worden ondergebracht. De drie andere batterijen blijven hier. Wanneer dan eenmaal de nieuwe kazerne te Alkmaar ge reed zal zijn, trekken daar alle zes batte rijen gezamenlijk binnen. Zooals wij gisteren reeds in het kort mededeelden, heeft de uitgifte van erfpachtsgronden door de gemeente Amsterdam, bedoeld om de wilde bouwspeculatie tegen te gaan, naar alle waarschijnlijkheid een averechtsche uit werking gehad. Het opzienbarend artikel in „De Tele graaf", welk blad den Amsterdamschen wethouder S. Ro- drigues de Miranda en het raadslid Z. Gulden ernstige be schuldigingen* welke neerkomen op corruptie, naar het hoofd slingert, blijkt in zooverre juist te zijn, dat inderdaad de rijksrecherche deze zaken reeds eenige maanden in on derzoek heeft. In een communiqué heeft de heer de Miran da verklaard, dat hij zelf van een justitieel onderzoek nog niets afweet. Voorts heeft genoemde heer een aanklacht tegen de Telegraaf ingediend naar aanleiding van de pu blicaties. De door den heer de Miranda tegen den heer Gulden geuite beschuldigingen, eveneens door de Telegraaf in het geding gebracht, met de commentaar, dat dit was gedaan om eigen figuur te redden, herhaalt de heer de Mi randa in zijn eigen communiqué. Daar de justitie vooralsnog elke inlichting weigert, is het zeer moeiliik zich aan voorspellingen te wagen. De grief van „De Telegraaf", dat in Amsterdam bij de uitgifte van erfpachtsgronden bepaalde groepen worden bevoor deeld, wordt in ieder geval door velen gedeeld. Het is dui delijk, dat deze geschiedenis, wanneer ze op waarheid be rust, met het oog op de aanstaande verkiezingen, een klap in het aangezicht van de S.D.A.P., tot welke partij de Hee- ren de Miranda en Gulden behooren, zal ziïn. Tenslotte hebben wij ons nog de vraag gesteld: Heeft de regeering ook met het oog op deze kwestie, burgemeester de Vluqt yerzocht voorloopig aan te blijven, om zijn opvolger niet in een moeras van ongerechtigheden te laten beginnen? De beschuldiging Voor een goed begrip van de zaak herha len wij nog even de beschuldiging: 1. Er zouden gronden zijn toegewezen door bemiddeling van wethouder de Miran da, als wethouder van publieke werken, aan onvoldoende kapitaalkrachtige personen. De ze personen verkochten de gronden met winst. Van deze winst profiteerde de zoon van wethouder de Miranda Mr. de Miranda, terwijl tusschen de regels door is te lezen, dat de wethouder zelf daarvan finantieel voordeel genoot. 2. De heer Z. Gulden, architect en leider van het bouwbureau Gulden en Geldmaker, tevens lid van de Amsterdamsche gemeente raad, zou eenige andere architecten als stroo man naar voren hebben geschoven, en een soort handel in bouwplannen hebben ge dreven. De gevolgen van een en ander waren, dat de bonafide bouwers aan geen grond konden komen en de huren en lasten steeds werden opgedre ven. Men had alleen eenige kans om plan nen goedgekeurd te krijgen, als men met bepaalde architecten vrienden van de firma Gulden en Geldmaker naar voren kwam. Deze architecten wisten dan weer kapi talen te verdienen door provisie aan te ne men van bepaalde leveranciers. Het is dui delijk dat deze leveranciers niet het beste leverden: Er werd, zoo zegt het Nat. Dagbl. dat zich natuurlijk gretig op deze „Joodsch marxistische bouwzwendel" werpt, ontaarde kunst gepredikt om een grenzenlooze goud dorst bot te vieren. In hoeverre dit alles juist is, zal de tijd moeten leeren. Een feit is, dat het sinds gerui- men tijd tusschen wethouder de Mi randa en de hoofd ambtenaren van zijn dienst niet boterde. Het is zoo ver geloopen, dat slechts schriftelijk contact was. De Tel beweert dat dit verband houdt met de zaak. welke het blad aan 't rollen heeft gebracht. De amhtenaren zouden het geknoei beu geworden zijn. Tn het Hsb. lezen wij echter dat deze onaangenaamhe den een andere oorzaak vonden en reeds lang zijn bijgelegd. DE VERDEDIGING Wethouder de Miranda verdedigt zich op twee manieren. In de eerste plaats ontkent hij groofendeels wat de Telegraaf schreef, en voor'het overige hevelt hij de beschuldi gingen over naar zijn partijgenoot Gulden. Betreffende de Telegraafpublicati.es zegt de heer de Miranda. 1. Tof vandaag is nog van een justitioneel onderzoek niets gebleken; 2. Noch mij. noch door den dienst van Publieke Werken is den heer Fuldauer. (door de Telegraaf een der speculanten ge noemd) grond toegewezen. De uitgifte van bedoelde terreinen geschiedde op normale wijze tegen den normalen canon aan de bonafide bouwers Venemans c.s.; 3. Nimmer heeft tusschen mij en mijn zoon eenige bespreking plaats gevonden omtrent uitgifte van grond (De Telegraaf beweerde dart de Miranda Ir. zijn vader had overge haald. en er f 500.— aan had verdiend.) 4. De verhouding tusschen mij en de hoofd ambtenaren is volkomen normaal. De di recteur van Publieke Werken, zoomede de hoofdambtenaren, plegen dagelijks met mij mandeling overleg. Verwachting: Meest zwakke, aan de kust later weer tot matig toenemende W. tot Z. wind, aanvankelijk helder tot licht bewolkt, later in 't Westen weer toenemende be wolking, droog weer, lichte tot matig vorst in den mor gen, overdag dooi. Alg. vooruitz.: Wind uit Zuid. richtingen, toenemende be wolking, later weer kans op sneeuw of regen. Evenals zijn vader, overweegt ook mr. de Miranda de zoon van den wethouder, een klacht tegen De Telegraaf in te dienen. DE S.D.A.P. ACHTER DE VERDACHTEN! Gisteravond is de Sociaal-Democra tische Raadsfractie in spoedverga dering bijeengekomen. Met groote voldoening heeft men kennis geno men van de aanklacht van wethouder de Miranda tegen „De Telegraaf". De klacht de Miranda-Gulden en het verweer van Gulden daartegen wor den als een partij-aangelegenheid beschouwd, zoolang de justitie even tueel geen uitspraak heeft gedaan Voorloopig zijn de uiteenzettingen van beide heeren onvoorwaardelijk aanvaard. De beschuldigingen van den heer de Mi randa tegen den heer Gulden liepen over een complex woningen in het Bosch en Lommerkwartier bij den Haarlemmer straatweg. Volgens den heer De Miranda zou de heer Gulden er op aangestuurd hebben groote wo1 ningblokken neer te zetten, waaraan veel teekenloon vastzat. Dit teekenloon werd uit betaald aan stroomannen van Gulden, die daarvan direct profiteerde. De heer Gulden zegt niet achter de overige architecten te staan, hoewel deze vroeger aan zijn bureau verbonden zijn geweest. Deze architecten, waaronder de Alkmaarsche architect Elte werken geheel zelfstandig. De Raad bijeen. Woensdagavond zal de gemeenteraad van Amsterdam bijeenkomen en de kwestie in het openbaar worden besproken. „Schoon schip". Onder dit hoofd schrijft de Tel. o.a.:, Amsterdam heeft tot nu toe van hef erf pachtstelsel slechts ellende beleefd. Zoolang als het bestaat zijn de verdachtmakingen niet van de lucht, al namen zij nooit zulke con crete vormen aan als thans het geval is. Het eerste wat thans gebeuren moet is een zuivering der betrokken instanties. De laatste paar jaar verkreeg een vriend van het raadslid Gulden 40 terreinen in West, 18 aan de Ten Katestraat, 16 aan de Baarsjes en ver der terreinen aan de Wenslauer- straat Deze statistiek is nog niet volledig, want nog verschillende an dere groote complexen kreeg deze bouwer in handen, terwijl andere bouwers, wier reputatie ten minste evengoed was, met leege handen ble ven staan. Bitter is het, dat de transacties met de bouwgronden opnieuw een slag hebben toege bracht aan de zelfstandigheid van ons ge meentelijk bestuur. Indien de regeering te 's-Gravenhage verlaging van den canon voor volkswoningen verlangt, dan is het haar be doeling, dat de huurders van deze volks woningen in den vorm van huurverlaging profiteeren van den verlaagden canon. Het was daarom de plicht van onze gemeente te zorgen, dat de gronden, die tegen een verlaagden canon ter beschikking werden gesteld, in handen kwamen van serieuze bouwers, die inderdaad goedkoope woningen zouden bouwen. In dezen plicht is de ge meente schromelijk te kort geschoten. Bezuiniqinq in Japan. Bij het Japanscbe Keizerlijk Hof zijn de startiekarosen weer in eere gekomen, ter vervanging van de auto's, teneinde het benzineverbruik zooveel mogelijk te beper ken. Generaal Hata, de vroegere opperbevel hebber van de strijdmacht in China, die gisteren te Tokio is teruggekeerd, is de eerste die met een statiekaros van het Kei zerlijk Hof werd afgehaald.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 1