Ingezonden Vertrek Ralley-rijders Verkeersongeluk Jeugddienst te Julianadorp Jan en Rie op het huishoud-pad Burgerlijke Stand van Den Helder DE BLAUWE EXPRES Het dienstmeisje Leeraren gevraagd 1D^ wonderrem Opleiding van verkeers vliegers Belangrijke athletiek- evenementen in Den Helder op komst Dc haringvisscherij loopt ten einde Alarm in de Mïddellandsche Zee Beginsel-menschen J pretnKbmmti Den Helder D^CCISTf f£TC Goudmijntjes! Maandagmorgen uit de Koningstraat. Daar er waarschijnlijk belangstellenden zijn. die gaarne de auto, die de zwaarste sterrit ter wereld hoopt te gaan maken, voor zijn ver trek willen zien, vestigen wij er nogmaals de aandacht op, dat het vertrek van de equipe Kruytvan Kampen plaats vindt Maandag morgen te half 10 precies voor ons Bureau in de Koningstraat. Gistermiddag botsten een Vatax-taxi en een wielrijder tegen elkaar, op de kruising GravenstraatStationsplein. De oorzaak was, dat zoowel fietser als de taxi verkeerd uit weken toen zij elkander ontdekten. Voor den wielrijder waren de gevolgen minder prettig: de fiets werd namelijk zwaar beschadigd. De Jeugdcommissie schrijft ons: Wederom hopen we een dienst voor jongeren te houden en wel een Jeugddienst op 8 Jan. a.s. om 10 uur v.m. in de Hervormde Kerk te Julianadorp. Spreker: de heer H. Gordeau Jr., van het Ned. Jong. Verbond. Onderwerp: „Mijne tijden zijn in Uw hand". Voor de Jongeren worden plaatsen gereser veerd. De Ouderen zijn ook welkom. De dienst is, evenals de twee vorige, van liturgischen aard. Voorlezing en samenzang wisselen elkander af. De Jeugdcommissie heeft weer de regeling in handen. Men zie de advertentie. Een goed begin van het nieuwe jaar. Gisteravond zijn Jan en Rie, voor het eerst in dit nieuwe jaar, op het pad ge weest. Ditmaal was het niet begonnen om fauteuils, om stoelen, om ledikanten of andere groote stukken, doch om een aantal kleinere, doch zeker niet minder nuttige gebruiksvoorwerpen, die geen enkele huisvrouw in haar woning kan missen. Het duurde niet lang, of Jan en Rie kwamen in den winkel in de straat, als vanouds bekend door zijn eerste klas waren, die men aldaar levert. In een oogwenk had Rie haar zin gedaan, terwijl Jan toekeek. Die zei niet veel en gaf eerlijk toe dat hij van die zaken niet bar veel „sjoege" had. Het was een geweldig pak, dat den anderen dag thuisbezorgd zou worden. Het bestond uit een keukentafel met 2 stoelen voor 3.20, een koffiemolen van 1.48, een broodplank voor 19 cent, een broodtrommel voor 2.48, een stoffer en blik voor 0.29, een houten lepelrek. (plus een deegrol) van 59 cent, een emaille-rek voor 1.85 en een ladekast van 3.75. Voorts nog bezem en steel van 28 cent, een petroleumstel van 3.55 en ten slotte een petroleumkan van 78 cent. De Vloerbedekking. Nu men toch eenmaal op dreef was vond Jan het maar 't beste meteen maar voor de vloerbedekking te zorgen. Gelukkig hoefde men niet ver te loopen en even later stonden ze in de zaak van de firma Het was hier, dat ze de vloerbedekking kochten voor 49 cent per el en eveneens de loopers voor 29 cent per el. APOTHEKEN Van hedenavond 10 uur tot Maandagmor gen is alleen geopend de apotheek van de fa. Rootlieb, Binnenhaven. Van Maandag 9 Jan. tot 16 Jan. wordt avond- en Zondagsdienst waargenomen door de firma SmeetsSnel, Weststraat. INSTITUUT „MERCURIUS". Voor het diploma Mach irie«ch rij ven slaag den aan het Instituut „Mercurius": de dames D. M. de Vroome, J. Nijhof, J. H. Duker en VV. K. Woud en de heer A. Ileijblok, allen leerlingen van het bovengenoemd instituut. van 6 Januari 1939. ONDERTROUWD: M. Schoonbrood en H. Meringa; J. van Noort en J. Bömelburg. GETROUWD: D. C. van Reijendam en M. H. A. Maas. BEVALLEN: A. C. van der VoortZwet sloot, z.; Chr. KramerPlas, z. bedient U qoed en met spoed BREEWATERSTRAAT 82 Telefoon 629 Mevr., ja met U juist wi! ik even prater. Wilt U niet eens even het heden veriaten En denken aan vroeger, U weet wel aan tm.i; Misschien moest U óók voor uw broodje wel [doen Als zij, die nu zorgt voor thee en ontbijt: De „Meid"! Mevr., ja ik weet wel zoo zijn eenmaal menschen, 't Zij hoog, hetzij laag, 'n ieder heeft wenschen. U weet wel 'n woordje hoe d£tt het vaak doet. Zooiets van: Mevrouwtje, gaat thuis alles goed Waarom dan voor haar niet eens even den tijd: De „Meid"! Nu is het zoo ver, de zaak is verbruid; U keek vaak laag neer en nu ligt U er uit. En ook deed U vaak zoo'n meisje tekort; Zorgt U, dat het thans weer 'n eerebaan wordt. Vraag haar dan: wie is U? Klinkt 't trotsch [en verblijd: De „Meid"!! Wi-Jo. De Regeering heeft den Minister van Kolo niën om de uitzending verzocht van: vijftien leeraren ten behoeve van het Middelbaar On derwijs. over de te doceeren vakken als volgt verdeeld: wiskunde 4, natuurkunde 3, schei kunde 1, Nederlandsche taal 3, Duitsche taal 2, Engelsche taal 1 en klassieke talen 1; twee leeraren, met akte N 3, met aanteeke- ning, beiden ten behoeve van het Technisch Onderwijs. De uit te zenden personen zullen in de maand Juli a s. in Indië dienen te zijn. Naar het „Bat. N.B." verneemt, zal het veel moeite kosten om voor deze 17 betrekkingen de hand op geschikte krachten te leggen. De bekende rijwielhandel in de Koning straat, George Gunthert, demonstreert in zijn etalage met het nieuwste soort fietsrem, een z.g. tweewiel-tcrugtraprem. Nu is het een niet te loochenen feit, dat de rem een van de voornaamsLe onderdeelen van een rijwiel uitmaakt. En dit is natuur lijk ook in de eerste plaats begrepen door de heeren rijwielfabrikanten. De terugtraprem was al een bijzondere ver betering op dit gebied, maar het euvel van kettingbrcuk, waardoor de rem werd uitge schakeld, bleef bestaan. Nu is deze Nederlandsche vinding er op ge baseerd, dat zelfs bij eventueele kettingbreul: de remmen, zoowel op voor- als achterwiel, in werking blijven, maar tevens dat dubbele remkracht wordt verkregen, waardoor slip pen is uitgesloten. Wij, die zelf deze nieuwe uitvinding hebben geprobeerd, kunnen niet anders zeggen, dan dat het resultaat iederen wielrijder moet voldoen. Ook wat de prijs be treft, behoeft de aanschaffing geen bezwaar te zijn, daar erslechts een geringe prijsver- hooging op het rijwiel komt. AMSTERDAM, 6 Januari. Naar wij ver nemen, is ter voorziening in de leemte, ont staan door het overlijden van den vliegtuig bestuurder der K.L.M., Van der Sijde, die belast was met het geven van instructies aan in op leiding zijnde verkeersvliegers en aan de leer lingen van de rijksopleiding van verkeersvlie gers, tijdelijk met het geven van instructie be last de Indië-gezagvoerder der K.L.M. K. Par- mentier. Inmiddels zal echter een geheele verandering worden gebracht in het tot nog toe gevolgde systeem, waarbij in hoofdzaak een vliegtuigbe stuurder met de opleiding werd belast. Verschillende vliegtuigbestuurders, die de daarvoor noodige eigenschappen bezitten, zullen bekwaamd worden in het geven van instructie, zoowel aan leerlingen van de rijksopleiding als aan jonge verkeerspiloten, die nieuwe vliegtuig typen moeten leeren besturen, op de verschil lende vliegtuigtypen. Zij zullen bij het werk als instructeur rouleeren en tusschen de perioden, waarin zij opleiding geven, normaal als vlieg- tuigbestuurcfer hun lijndiensten blijven ver richten. Binnenkort zal men daardoor over een zestal instructeurs beschikken, welk aantal zoo noodig verder kan worden uitgebreid. AtfitetteJl Scheveningen, 5 Januari. De vangst- berichten uit het Kanaal melden de laatste dagen zeer geringe resultaten, zoodat deze visscherij spoedig beëindigd zal worden. Van de te Scheveningen thuisbehoorende schepen moeten nog 18 loggers uit het Kanaal binnenkomen. Van deze achttien schepen zyn er thans drie thuisstoomende. Tot dusver bestaat er gezien de uitkomsten in het vorige seizoen voor de a.s. Treilvisscherij niet veel animo en waarschijnlijk zal slechts een klein aantal loggers daaraan deelnemen. Den Helder, 5 Januari 1939. Gala-première in het City-theater. De Koninklijke Marine-kapel uit Den Hélder verleende gisteravond haar medewerking bij de Amsterdamsche première van de film „Alarm in de Middellandsche Zee", zoo schrijft het Hbld., en toepasselijker introductie van deze marine-rolprent kan men zich moeilijk denken. Kapelmeester Leistikov liet zijn orkest een marsch en twee ouvertures spelen en het tot de laatste plaats bezette City-theater toonde door hartelijk handgeklap hoezeer men het al te zeldzame optreden van dit voortreffelijk korps hier ter stede, weet te waardeeren. Ook nog op andere wijze bemerkte men, dat dit een avond van de marine was. Want er bleken vele zee-officieren aanwezig te zijn en de voorste rijen van de zaal waren bezet door matrozen van de Amsterdamsche marine kazerne. Nationale wedstrijden en kam pioenschappen van Nd.-Holland. Het is opvallend, welk een vitaliteit er den laatsten tijd van de Heldersche Athletiek Ver- eeniging uitgaat. Mochten wij voor enkele weken hier een fraaie veldloop, waaraan de Nederlandsche kampioen Frits de Ruyter deelnam, aanschouwen, thans vernemen wij tot ons genoegen, dat meerdere athletiek- evenementen ons in den loop van dit jaar wachten. De HAV heeft n.1. van de KNAU de toezegging gekregen, dat de kampioen schappen van No.»rd-Holland (veldloop) op 26 Februari a.s. in de Donkere Duinen alhier gehouden zullen worden. Do af te leggen afstand voor de A en B- klassers bedraagt 5 kilometer, voor de overige klassen 3 /2 kilometer. Ook staat er een veldloop voor junioren op het pro gramma. Dan is verder de mogelijkheid groot, dat er in de zomermaanden nationale wedstrijden zullen worden gehouden, waaraan de beste Nederlandsche athleten als Osendarp en Brasser zullen deel nemen. Zooals men ziet, staan ons op athletiekge- bied groote gebeurtenissen te wachten, welke niet na zullen laten meer belangstelling voor deze mooie sport op te wekken. Den Helder heeft nooit een plaats in Nederland's athle- tiekleven kunnen 'eroveren, maar met behulp van de HAV, wier streven aller steun en sympathie behoeft en... verdient, zal men daar ongetwijfeld in slagen. Wat de jonge club zelve aangaat, zjj groeit gestadig en dat ook de prestaties denzelfden kant uitgaan zal bewezen worden in het begin van de volgende maand, als de clubkampioen schappen veldloop op de 3]$ K.M. (heeren) en 2 K.M. (junioren) zullen worden verwerkt. Bravo, HAV, houdt vol! WlcLiitie£i4AicAten Dc luitenant ter zee le kl. H. H. L. Pröpper, dienende aan boord van Hr. Ms. „Tromp", wordt 9 dezer geplaatst bij het Departement van Defensie en werkzaam gesteld bij de IVe af deeling A (materieel Zeemacht). De luitenant ter zee le kl. J. W. C. Calten Houwing, gerepatrieerd uit Nederlandsch-Indië wegens langdurig verblijf, wordt met 7 dezer geplaatst aan boord Hr. Ms. „Tromp". De luitenant ter zee 2e kl. E. A. Labouchere, thans ter beschikking, is aangewezen voor diensten in Nederlandsch-Indië. Hij zal zijn be stemming volgen per m.s. „Johan de Witt", dat 18 Januari van Amsterdam zal vertrekken. (Buitelt verantwoordelijkheid van de Redactie. Niet geplaatste stukken worden niet teruggezonden i EEN DENKBEELD. Geachte redactie. Beleefd verzoekt ondergeteekende een plaats in Uw geacht blad voor het volgende: Hopenlijk hebben we de ergste vorstperiode van dit jaar weer achter den rug en zal het bevriezen en springen van waterleidingen weer voor een periode tot het verleden be- hooren. Niet echter de naweeën, die zich o.m. manifesteeren in de vermelding van het weg dek op onderscheidene punten. Zoo dikwijls als ik de mannen van gas- en waterleiding, licht-, telefoonbedrijf en wie weet hoeveel meer, in de straten zie wroeten, bekruipt mij de gedachte: „hoe jammer of het toch is, dat voor elk wissewasje aan al deze nuttige en onmisbare gemakken het wegdek vernield» moet worden." Men ziet het soms gebeuren, dat het kost bare wegdek van een wellicht na jaren pas vernieuwde straat bedorven moet worden voor aansluiting van of herstelling aan boven genoemde zegeningen der tegenwoordige tech niek. Natuurlijk kan dat niet anders; deze din gen liggen nu eenmaal onder het wegdek en hoe jammer ook, als men er bij moet, gaat de mooiste straat er aan. Ik heb mezelf echter wel eens afgevraagd, zou dat nu niet anders kunnen? Natuurlijk niet bij de reeds bestaande be bouwing, tenzij men trachtte alles in de trot toirs onder te brengen; wat wel eenige winst zou geven, maar toch niet afdoende is. Kan dat alles bij nieuwe verkaveling van den bouwgrond, waarover de Gemeente het thans toch voor het zeggen heeft, niet anders Natuurlijk zullen de leidingen in den grond moeten, maar moet dat nu juist onder het dek van de voor het moderne zware verkeer be stemde wegen? Natuurlijk, ik ben geen tech nicus en praat dan ook met leeken-verstand over die dingen. Maar kan al dat leidinggedoe niet aan den achterkant der huizen liggen? Zeker zal dat thans niet gaan bij de smalle brandsteegjes, waarover de Gemeente boven dien misschien niets te vertellen heeft. Maar als men nu bij nieuwe verkavelings plannen tusschen de'achterkanten der percee- len eens flinke breede stegen maakte, die natuurlijk gemeentegrond moeten blijven, me dunkt dan kan daarin gas, water, telefoon, radio, en wat er mogelijk nog meer komt, misschien ook wel de rioleering, gelegd wor den. Bij nieuwe verkaveling heeft men dat. dunkt me, geheel in de hand, al zou men zulke stegen vier meter breed willen maken en me dunkt dan kan er heel wat in den grond gestopt worden. Ik weet niet of het denkbeeld wel eens ge opperd is. Men heeft mij er wel eens om uit gelachen, maar ik kreeg toen den indruk, dat men meer lachte omdat het nieuwe nu een maal dikwijls vreemd aan doet, dan omdat het het denkbeeld zoo dwaas is. De voordeelen zijn dunkt me groot, le. De verkeersweg, eenmaal goed gelegd, wordt niet meer vernield, en kan düs jaren langer mee. 2e. Geen verkeersstagnatie meer bij elke water-, licht-, telefoon-, radio- en riolee- rings werkzaamheid Zeker, zullen er ook nadeelen zijn. De breede stegen zouden dan ook bestraat moeten worden. Maar aangezien deze geslo ten zouden zijn voor het asverkeer, zijn de daaraan te stellen eischen toch lang niet zoo groot als aan de verkeerswegen. Wellicht zijn er ook andere nadeelen en mo gelijk weegt dit alles wel op, tegen de finan- cieele voordeelen van jarenlang liggende ver keerswegen. Maar al zou dit zoo zijn dan nog zouden de bovengenoemde voordeelen, die economisch en dus ook financieel schatten waard zijn, blijven. Is het denkbeeld de overweging waard U. mijnheer de redacteur, beleefd dankend voor de opname. Den Helder, 6 Jan. 1939. C. v. d. Bruggen. niww-ö Posterend TELEFOON-AANSLUITING. Het'pension „Ons Nestje" te Oosterend is .ciefonisch aangesloten onder no. 8. Oosterend. Gisteravond werd in hotel „de Oranje boom" een bijeenkomst gehouden, die was uit geschreven door verschillende katholieke organisaties en waarop als spreker optrad de WelEerw. Hr. Pater Peters. De zaal was zoo goed als geheel bezet. De bijeenkomst werd met den Chr. groet »eopend door den heer J. de Veij als Voorz. v'. d. Kath. Volksbond. Spr. weer er op, dat Pater Peters voor velen geen onbekende zal zijn, omdat hij in 1937 de meditaties voor de radio heeft gehouden in den Vastentijd. Hierna verkreeg Pater Peters 't woord, die in den aanvang van z(jn rede, de beginsel loosheid en de futloosheid van 't thans levend geslacht in 't licht, daarbij bijzonder wijzende op onzinnige hulde, die men brengt aan personen, die op een of ander'gebied van de sport iets buitengewoons presteeren. Spr. ver klaarde geenszins tegenstander te zijn van een gematigde beoefening van vele takken van de sport, de fóut hierbij is evenwel ge legen in 't feit, dat 't meerendeel der personen, die zulke topprestaties op 't gebied der sport laten zien, op ander gebied totaal hun wil niet in bedwang kunnen houden. Spr. zou er voor zijn, dat op de scholen, waar men zich thans algemeen bezig houdt met 't trainen van het lichaam, ook enkele uren per week den wil getraind zou worden. Dat zou een begin zijn van 't vormen van een maat schappij, waarin meer beginselmenschen zou den zijn te vinden. Beginselloosheid vindt men op allerlei gebied; b.v. iri den handel schijnt voor velen 't 7de Gebod niet te bestaan. Vooral wendde spr. zich tot de ouders, die vanaf de prilste jeugd den wil van 't kind moeten leeren beheerschen. Reeds vanaf den eersten dag na de geboorte mag men niet toegeven aan den wil van het kind als 't zich ontijdig laat gelden. Wy priesters, zei spr., komen pas in aanraking met kinderen van plm. 7 jaar en reeds na een paar dagen zullen wij U zeggen cf de ouders 't kind in zijn prilste jeugd behoorlijk hebben kunnen be heerschen. Pater Peters besprak ook uitvoerig de be ginselloosheid, die in 't huwelijksleven zoo ernstig thans tot uiting komt. Daarbij wijzende op de geheel faliekant uitkomende berekening van het tegenwoordig geslacht, dat Vermindering van het aantal geboorten de werkloosheid zou verminderen, de welvaart en den rijkdom zou verminderen. Zoek eerst 't rijk Gods, wordt U geleerd, doch 't tegen woordig geslacht wil daar eerst in de aller laatste plaats aan denken. Na de pauze besprak spr. voornamelijk de dreiging, die thans over de wereld hangt en waarvoor reeds vele jaren geleden de Pausen in hun encyclieken hebben gewaarschuwd en deze dreiging wordt steeds krachtiger. Wat wij er tegen kunnen doen, zei spr. In de aller eerste plaats ons scharen geheel aan de zijde van den Christus in vereenigingsleven, lectuur en in de politiek. Er wordt zoo dikwijls ge zegd. Politiek is niet 't terrein van de kerk. Zeker, een plan voor wegenaanleg etc. gaat buiten 't terrein van de kerk om, maar wanneer er beslist moet worden over zaken, die den Godsdienst en zedeleer betreffen, moeten wij kunnen meespreken, daarom mag de kerk zich op politiek terrein niet afzijdig houden. Aan 't slot van zijn rede drong Pater Peters aan op beginselvastheid in alles, vooral nu misschien de tijd niet zoo ver meer af is, dat de kerk tot 't uiterste wordt vervolgd. Brood roof, ja zelfs als 't leven van ons gevraagd wordt, moet men dit geven voor zijn beginsel, indien God dit wenscht. De heer J. de Veij sloot ook weder de bij eenkomst, dankte Pater Peters voor zijn keurige rede en deelde mede, dat 15 Mei a.s. Pater Henry de Greve voor de verschillende Kath. Or. als spr. zal optreden. lieAJfc en Zending, GEESTELIJKE HERBEWAPENING. Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk, Weststraat) Geen dienst. Westerkerk (Helden der Zeeplein) 'a Morgens 10.30 uur: Ds. H. A. EnkLiar. Geref. Kerk (Julianapark) •s Morgens 9 u.: Cand. Feenstra. 's Morgens 10.45 u.: Cand. Y. Feenstra. 's Avonds 5.30 uur Ds. Veenhuizen. Geref. Kerk (Rehoboth-Kerk) 's Morgens 10 uur Ds. Veenhuizen. 's Avonds 5 30 u.: Cand. Y. Feenstra. Oud Geref. Kerk (Hoogstraat) 's Morgens 10 u. en 's avonds 5.30 uur Leesdienst. Chr. Geref. Kerk (Steengracht) 'sMorgens 10 uur: de heer J. Rebel, 's Avonds 5 uur: de heer J. Rebel. Woensdagavond 8 uur, Bijbellezing, door de heer J. Rebel. Herst. Evang. Luth. Gem. (Weezenstraat) 's Morgens 10.30 u. Ds. W. J. F. Meiners. Doopsgezinde Gemeente (Kerkgracht) 's Morgens 10 uur Ds. P. J. Smidts. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 76) Pastoor H. J. Verheij. 'sMorgens 10 uur H. Dienst. 's Avonds 7 uur: Vesper. Evangelisatie (Palmstraat) 'sMorgens 10 uur: Ds. Boeke, van Haar lem. n.m. 5.30 u., Drs. M. J. Top. Gebouw Middenstraat 117 's Avonds 8 u., Evangelisatie-samenkomst Evangelisatiegebouw (Vijzelstraat) 's Morgens 10.30 uur Samenkomst. Zondagmiddag 4 uur, Straatprediking Tuindorp. 's Avonds 8 uur, Samenkomst. Leger des Heils 7.30 uur v.m. Bidstond 10 uur v.m. Heiligingsdienst 's Middags 3.30 uur: Prijsuitdeeling. 8 uur, Verlossingssamenkomst. Donderdagavond 8 uur, Heiligingsdienst. Kerk van Jezus Chr.stus, Janzendw.str. 8 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. Hersteld Apostolische Zending Gemeente Sluisdijkstraat hoek Schagenstraat Niet ontvangen. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente Geen dienst. JULIANADORP Ned. Herv. Gemeente 's Morgens 10 uur: Jeugddienst. Spreker de' Eerw. heer H. Gordeau Jr., van het Ned. Jong. Verbond. Zendingsgebouw „De Ster der Hope". 's Avonds 7 uur: de heer H. Doorn, van Alkmaar. Hel moderamen der Christelijke Staatkun dige Party in Nederlandsch-Oost-Indië heeft aan Hare Majesteit de Koningin der Neder landen het volgende adres gericht: Mevrouw, De door Uwe Majesteit met instemming overgenomen en met zoo groote klem doorge geven oproep tot moreele en geestelijke herbe wapening aan al Uwer Majesteits onderdanen, wadr ook gevestigd, vond óók in het Hoofdbe stuur der Christelijk Staatkundige Partij in zijn vergadering van 2 December j.l, harte lijk instemming. Kon het anders waar van af haar oprichting onze party niet anders heeft gedaan en haar doelstelling op niets anders gericht was dan om de geheele samenleving te doordringen van den eisch: gehoorzaamheid op alle terrein des levens aan Gods ordinantiën en dat niet van bovenaf, door uitwendige over heidsmiddelen, maar van binnen uit, beginnen de bij ieder individu overeenkomstig het Bijbel- sche Woord: „Niet door kracht, noch door ge weid, door Mijn Geest zal het geschieden." De geestelijke en moreele herbewapening van het individu mits geleid door den Heiligen Geest zal de geheele samenleving in al haar geledingen doorzuren en tot grooten zegen zijn Uit Soekaboemi en omstreken zijn niet min der dan zeshonderd adhaesie-betuigingen met den oproep van de Koningin ontvangen zoo'n wind uit!" AARTSBISSCHOP VAN YORK NAAR ONS LAND. De eerste wereldconferentie der Christelijke Jeugd, die in 1939 van 2)f Juli—2 Augustus te Amsterdam zal worden gehouden, vangt aan met een godsdienstoefeningwaarin de aarts bisschop van York, thans wel de meest promi nentefiguur uit de oecumenische beweging, de pi ediking zal houden, Hij is ook een der spre kers op de conferentie, waartoe o.a. ook bchoo- ren dr.John Mott, prof. R. Nicbuhr Amerika), dr. T. Z. Koo (China), dr. Björquist (Zweden), prof. dr. H. Kraemer en dr. W. A. Visser Hooft. EUCHARISTISCH CONGRES. Het eucharistisch congres, dat in 191,0 te Nizza zal plaats vinden, is vastgesteld op -8 September van dit jaar. Men rakent op niet minder dan 2 millioen deelnemers (-PORTPET ATtÜCR JAC CL iiècp bi B.B.C. ZENDT KERKDIENSTEN UIT VOOR DUITSCHE JODEN De hulp van een R.K. priester. De Jewish Chronicle heeft een schrijven ont vangen van een Duitschen Jood, waarin deze er op wijst, dat er „vroeger" 650 synagogen in Duitschland waren, van welke er thans nog slechts 30 zijn, die niet zijn verwoest. Doch het gebruiken van deze overgebleven bedehuizen voor de eeredienst is thans aan Joden verboden. Aldus is aan onze vele zorgen nog toegevoegd de berooving van-de mogelijkheid, godsdienst oefeningen te houden. In een bepaald geval aldus het schrijven bood ons een sympathiek en moedig R. K. priester, die onze zorgen kende (wij mogen ons in onze particuliere woningen niet in gebed vereenigen) aan, zijn kerk ter beschikking te stellen van de plaatselijke Joodsche gemeente. Toen echter bekend werd, dat de priester, in dien zijn aanbod zou zijn aanvaard, streng zou worden gestraft, bleef er geen keuze en moes ten wij dit vriendelyk aanbod van de hand wijzen In verband met het bovenstaande richt de schrijver van de brief een verzoek tot de B.B.C., die reeds thans elke Vrijdagavond een Sabbath- begindienst uitzendt, om ook op Zaterdag eenige Sabbathgebeden en psalmen te doen uitzenden door een voorzanger of door middel van gramofoonplaten ZANG IN TREK. Het dusgenaamde Quempas-boek met jO Kerstliederen (uitgave Barenreit er-Verlag) passeerde de oplage van 500.000. Dit is ook voor een groot volk een zeer hoog getal. DE GODSDIENSTEN De bevolking der wereld wordt thans op 2000 millioen geschat. Daarvan behooren er rond 700 millioen tot de Christenheid, 270 mil lioen tot den Islam, 250 millioen zijn Hindoe'», 625 millioen zijn Boeddhisten (China en Japan meegerekend). De overige godsdiensten om vatten kleinere getallen.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 6