WAT HOOICOPEINI? WINTERvoeten KLOOSTERBALSEM k prebthbfurtm Zaterdag 7 Januari 1939 Derde Blad Mannequin Vier mannen en een gelofte Sensatie en Humor Wonderen in Casino AKKER' B Ingekomen personen Burgerlijke Stand Den Hoorn Bestuurs ver gadering IJsclub CENTRALE VERWARMINGEN. DE VRIES Centrale Verwarming, Vestiging schilderswerkplaats Schiphorde Gemeente Luchthaven van Amsterdam in 1938 „AU GASTRONOME", Een opname uit de zeer mooie film Mannequinmet in de hoofdrol Joan Crawfort, die deze week in het Rialto-theater draait. ïiLalto-JAMtfi Wij hebben het meermalen in onze bioscoop recensies naar voren gebracht, dat de Ameri- kaansche filmproducenten in hun gevoels uiting vaak te sentimenteel of te overdreven zijn, maar wanneer zij een greep uit het rauwe leven moeten verfilmen kennen zij huns gelijke niet. Zoo ook met de film, die deze week in het Rialto theater draait, „Manne quin", de geschiedenis van een eenvoudig meisje uit de heffe van het volk, opgegroeid in een milieu zonder liefde met een hardwer kende moeder, een vader, die zijn tijd verluiert en een broer, die voor galg en rad opgroeit. Om tenslotte dit milieu te ontvluchten trouwt ze, maar het blijkt, dat haar man eveneens niet uit het goede hout is gesneden. En dan komt zij in kennis met een reeder, een millionnair, die zichzelf door hard werken vooruit heeft weten te brengen. Hij krijgt haar lief en trouwt haar, nadat zij zich van haar eersten man, die steeds verder den slechten weg opgaat, heeft laten schei den. Ook deze reeder wordt door een staking gedwongen tot liquidatie van zijn bedrijf en hoewel opnieuw de armoede voor de deur staat, heeft zij nu den steun van een hardwer kenden man en kan zij vol hoop een nieuwe toekomst tegemoet zien. Dit thema nu is door den meester-regisseur Frank Borzage, bekend door zijn film „Drie kameraden", op een buitengewone wijze ver filmd. Een film van een bijzonderen eenvoud, die een beeld geeft van jeugd, idealen, ontgooche ling, maar eveneens van gedurfde spanning. Borzage kent het publiek, weet het motief te vinden, waarmee hij het kan boeien juist door de realiteit .van het leven op de méést simpele wijze weer te geven. Hier is geen Sprake van intellectueel raffinement, maar hier is slechts sprake van de vertolking van de gevoelens van het hardwerkende volk. Van den mensch, die zich niet teneer laat drukken door tegen spoed, maar die het hoofd te allen tijde weer opheft. Een film met een diepgaande moreele strekking. r Het is logisch, dat voor de vertolking van de hoofdrollen in een dergelijk stuk werk Joan Crawford en Spender Tracy zijn uitgekozen. Wie zou beter de rol kunnen spelen van een meisje, dat hongert naar het waarachtige menschelijke leven. Met welk een passie geeft zij zich ook nu weer. En dan het tegenspel van dezen prachtigen volksacteur Spencer Tracy. Als rijke, maar eenvoudige reeder, als harde werker, een die zijn menschen begrijpt, omdat hijzelf hun leven geleefd heeft, is hij de ware persoon voor het spelen van een dergelijke rol. In hun dialogen vormen zij een paar, dat de film van het begin tot eind beheerscht, dat het publiek met volle interesse, deze aangrij pende geschiedenis laat volgen. Maar ook Alan Curtis is bijzonder goed in zijn rol. Het slappe karakter, de egoistische wijze van optreden zijn prachtig naar voren gebracht. En zijn spel in „Mannequin" doet hem kennen als een eerste klas acteur. Aan deze sterke film gingen een viertal aardige éénacters vooraf. 7vj-o-ti-7Aeate.fi De hoofdfilm, die deze week in het Tivoli- theater gegeven wordt is ongetwijfeld de 20th Century-fox productie, getiteld „Vier mannen en Een gelofte" („Four Men and a Prayer"), waarin de eerste rollen worden vertolkt door de stars Loretta Young, Richard Greene en C. Aubrey Smith. Dat deze film van groot kaliber werd is niet te verwonderen als men in aanmerking neemt, dat de regie en geheele artistieke leiding toe vertrouwd werd aan niemand minder dan den bekenden cameraman John Ford, van wien men reeds sedert een lange rij van jaren-eerste klas werk gewend is. Een opname uit de hoofdfilm wg&n de Tivoli „Vier mannen en een Gelofte"* Wat het verhaal betreft: Ergens in Engelsch-Ir.dië speelt zich deze tragedie af, I>n het Engelsche leger heeft ern stig plichtsverzuim plaatsgevonden, waardoor tientallen onschuldigen den dood zijn ingejaagd Verantwoordelijk hiervoor is kolonel Loring Leigh. Ondanks het medelijderde en sparende getuigenis van Kapitein Loveland, komt de krijgsraad tot de uitspraak „Schuldig" en de hoofdofficier wordt oneervol ontslagen. Welk een schande voor een man op leeftijd, die zoo lange jaren na eer en geweten in het leger gediend heeft! Een telegram met het fatale bericht gaat naar zijn vier zoons, waar van de jongste nog te Oxford studeert en de anderen advocaat, militair vlieger en attaché bij de Britsche Ambassade te Washington zijn. Deze vier carrières zijn tegelijkertijd gebroken Vader oneervol uit den d.enst verwijderd, zoons maatschappelijk onmogelijk geworden. Zij wachten niet af, dat men hen een wenk zal geven; eigener beweging V' rlaten zij hun pos ten en keeren terug naar het ouderlijk huis, door slechts één enkele gedachte getroost, dat Moeder niet meer leeft en deze schande niet meer heeft hoeven dragen. Vier mannen wachten de thuiskomst van hun vader af en één ding staat vast voor hen; zij zullen den ouden man niet kwetsen door hun jammerend medelijden, noch grieven door een vraag: „Hoe was dat mogelijk?"... Zij zullen doen, alsof er niets gebeurd was. Maar als zij hein zien binnenkomen met fier opgericht hoofd, dan is één ding duidelijk: hij heeft niets eerloos gedaan, hij is onschuldig, hij is slachtoffer van het een of ander complot. De kolonel bevestigt dit. Hij heeft een tasch met documenten meegebracht en zal nu aan de hand daarvan een poging wagen tot eerher stel Dit is feitelijk het begin dezer film, die zich kenmerkt door uitnemend spel en bijzonder knappe regie. Een film, die bij een groot publiek in den Smaak' zal vallen, - „Bokser tegen wil en dank". Deze film is een boksfilm in optima forma. Een cowboy komt naar de stad en geraakt daar in allerlei avonturen. Een film van boks matches, managers, grootscheepsche gevech ten en... veel romantiek. Geen belangrijke, doch zeer zeker een amu sante rolprent, waaraan men zich anderhalf uur kan vergasten. UlMe Rio-ico-ap Den bezoekers van de Witte wacht deze week een verrassing en wel in den vorm van een film, waarin de eerste viool bespeeld wordt door niemand minder dan Heinz Rühman, de komiek, die de wereld reeds in tientallen films lachen deed. Hier ziet men hem in „De Gentle- man-Vagebond", een daverend lach-succes. Als tweede film draait „De Duivel aan het Stuur", een sensatiefilm van den eersten rang. Verbluffende séance door helder ziende en een fakir. Gistermiddag hadden wij het genoegen een uitnoodiging te ontvangen voor een speciale séance, te geven door een gezel schap zeer bijzondere menschen, die mor gen- en Maandagavond in Casino het Hel- dersche publiek zullen 'verbazen met de demonstratie van een aantal mysterie's, waarover men alleen maar het hoofd kan schudden en zeggen: „Hoe is hef moge lijk...!" Er was een klein, maar aandachtig gezel schap aanwezig in de kleine zaal, toen mevrouw Hamida ons ontving. Enkele autoriteiten, waar bij ook de politie vertegenwoordigd was, een helderziende dame, middenstanders en rente niers. Voorts een kip-in-een-zak, en een dood kist, half verborgen achter eenige mudden zaagsel. Het was mevrouw Hamida, die een woord van dank sprak ten aanzien van deze „controle commissie" en een explicatie gaf van datgene wat men telepathie noemt. Voorts vroeg zij enkele opdrachten samen te stellen die door haar uitgevoerd zouden worden. Dat was precies een kolfje naar de hand van het publiek. Er werden opdrachten uitgevoerd en... prompt ten uitvoer gebracht. Men kon zoo gek niet denken, of deze helderziende tele- pathe kwam er achter. Zij haalde het potlood uit den zak van den meneer die U in 't hoofd had, ze zette de stoel op de tafel, zooals U dat in gedachten wenschte of hing het bordje „Heinekens Bieren" uit de rookzaal om de 'hals van een der aanwezigen. Het klopte alle maal precies en men was zichtbaar ge ïmponeerd. De Fakir Daarna kwam de fakir. Dat was Ramah, wel geen Hindoe-fakir, maar dan toch een mensch met zeer speciale gaven. Wat zegt U Hoe spoediger U er Kloosterbalsem op doet, hoe beter! winterteenen, winterhielen, winterhanden ontstaan, doordat er vergiften zich hebben vastgezet in Uw weefsels. Deze schadelijke stoffen prikkelen van binnenuit Uw huid. Deze wordt rood, jeukt, zwelt en gaat open. Neem 's-avonds een heet voetbad en doe dan een verband met Kloosterbalsem erop. Dadelijk verdwijnt de jeuk. Doe er ook 's-morgens Kloosterbalsem op en verras send snel zult Ge er vanaf zijn, zelfs als Uw winterteenen al zijn open gegaan. Onovertroffen als huidgenezend middel bij gesprongen handen, kloven, schrale huid. Per pot van 25 Gram f 0.621/2, pot van 50 Gram f 1.04 ervan, dat deze man zich een stopnaald dwars door de arm steekt, zoodat U de huid open hoort barsten Bloed ziet men niet, maar het is een uiterst griezelig gezicht. Of dat andere wonder van de twee enorme keien (men kan wel haast spreken van rotsblokken!) op den borst des fakirs en die door een der aanwezigen met een reuzen-hamer bewerkt werden Geen spier, nee... geen tiende van een spier vertrok Ramah; het liet hem even koud alsof men hem met een grassprietje over z'n borst geaaid had. Verreweg het interessantste vonden wij het mysterie met de kip. Er kwam een dartele Nieuwediepsche kip uit een zak. Ramah pakte het dier beet, keek het scherp in de oogen, maakte met de handen wat bezweerende be wegingen en... daar dommelde het kip-beest in, het lodderig oog viel heelemaal toe en de kip was naar droomenland verhuisd. Dit was inder daad zeer interessant. Tenslotte heeft Ramah zich levend laten be graven. Mond, neus en ooren werden dichtge plakt, de doodkist opgevuld met zaagsel, zoo dat .er nog geen lucht genoeg voor een muis, laat staan voor een mensch (is Ramah een mensch.aanwezig was. Zoo bleef hij een half uur opgesloten en toen men hem weer bevrijdde... leefde Ramah nog. Inmiddels had miss Hamida gezorgd voor een genoeglijk entre-nous, door het noodige van de waarzeg-kunst te demonstreeren. Wij kregen te hooren dat het met Hitier en Mussolini niet al te rooskleurig gesteld is, en dat zoowel het Belgische als Engelsche Koningshuis in de toekomst zeer onaangename perioden tege moet gaan. Van ieder land hoorde men bijzon derheden. Ook van Nederland; nu, de natie heeft, komt dit alles inderdaad uit, lang niet te klagen. Zoo voltrok zich deze séance. Men luisterde geboeid en bezag dit alles met groot interesse. Zoodat de anderhalf uur eigenlijk veel te spoedig voorbij was. Keren is goed, Als U 't naar „De Toelast" doet. Texelsch nieuws „acoba C. Duijvis, Den Hoorn 92, van AduardDen Horn D.I. Johannes de Jong, Herv. Gem., van Schil- dereind, Den Burg, naar Den Helder, Oost- slootstraat 49. Jacob de Graaf, R.K., van H. 22 P.H.-polder naar Arnhem, Oudekraan 78a. BOUWVERGUNNINGEN. D. C. Vos, Amsterdam: bouwen van een zomerhuis te De Koog. P. Oele, Den Burg: bouwen van een woon- en winkelhuis met loodgieterswerkplaats aan de Hoogerstraat 15, Den Burg. MOND- EN KLAUWZEER. Nieuwe gevallen. J. C. Bakker, Duinweg. Joh. Smit, Waalenburg. S. Keijser Hz., 't Hooge. J. Kuip Mz„ Westen. D. Keijser, Westen. Het vee is hersteld bij: M. J. Veeger, Westermient. S. Koning Joh.z., Oosterend. Van 31 Dec. '38 t.m. 6 Jan. '39. GEBOREN: Franciscus Jacobus, z. v. J. Witte en J. G. van Sambeek; Maria Hendri- ka, d. v. C. van Heerwaarden en M. Witte; Hendrik, z. v. P. Troost en A. Lap. GETROUWD: Cornelis de Jong en Wille- mina Elsina Nieboer. Gevonden: 1 portemonnaie, 1 heeren rijwiel, 1 Eng. sleutel, 1 sigarenaansteker, 1 sluitdop van auto. Donderdagavond vergaderde in Loodsmans' Welvaren het bestuur der IJsclub „de Geul". Bij de opening door den heer Jac. Lap weer deze er opdat dit wellicht de laatste verga dering zal zijn omdat de vereeniging niet bij machte is den baan in den toekomst te behou den. Penningmeester Cor Drijver geeft een finan cieel verslag dat sluit met een nadeelig saldo. Den Heer Juur Beumkes geeft verslag van de De WINTER 1938. BEWEES de SUPERIEURITEIT van de honderden en honderden door ons geïnstalleerde De stroom enthousiaste tevredenheidsbetui gingen, die wij eiken dag ontvangen, meldt ons dat. ALKMAAR Tel. 3045 3897 (2 lijnen) ROTTERDAM Tel 44504. ö.u-ek. plmó, mediummen en fyakiw Het is met een zeker gevoel van be hagelijkheid, dat wij ons ter neder zetten, om in dit nieuwe jaar voor het eerst weder onze lezers al dan niet te ver blijden met het profaan geschrijf in dit verloren hoekske". Een behagelijkheid, die ons belet reeds thans de hekel van den zolder te halen, en over de zure zijden der plaat selijke samenleving te schrijven. In tegendeel, wij willen blij zijn en welge moed en het hebben over de goede zaken, die het leven voor ons in petto houdt. En wat zou daar dan eerder toe behooren, dan het feit, dat het de heer P. van Twisk was (beter bekend als „Piet-van-T wisk" die de eerste films liet draaien aan boord van de ,,Tromp". „Piet van Twisk"de man, die jaren ge leden de „karekiek" in Nieuwediep im porteerde, de man die generaties deed huiveren en smullen, deed griezelen en lachen, deed rillen en glimlachen. De man, wiens naam met de plaatselijke cinematografie synoniem is en daar naast behoort tot de Groote Altruïsten onzer stad. Naar wij uit doorgaans be trouwbaren bron vernemen, zal hij over 4 maanden z'n duizendste gratis voor stelling geven Vandaar dat wij het prettig vonden, dat hij aan boord van de „Tromp" de eerste films liet draaien. Hij hoort bij Den Helder, evenals bij de Marine. Iedere milicien kent hem, en ieder milicien-meisje evenzoo. Het was een eer, die geen enkele ander toege komen had! Prettig is het, dat we ons de vorige maal vergist hebben. Ondanks het feit, dat er bronnen geraadpleegd waren, bleek, dat die paardengeschiedenis toch niet zoodanig wreed was als aanvanke lijk bleek. Alzoo: amende honorable! Prettig is het, dat we morgen en over morgen kunnen gaan fakirrén en me- diummen in Casino. Na Betfyhuis, na Professor Henning, na mevrouw Kalf en Maloitz dus eindelijk de juffrouw der Wonderen en de Man, Die Zich Levend Begraven Laat. Dat is nogeens een goed jaarbegin. Als het ons gepermitteerd is enkele tip pen dezer geheimzinnige sluier op te lichten, willen wij hier verklappen, dat dien avond diverse extra-nummers op het program zullen paradeeren. Zoo zal de Juffrouw het klaarspelen die andere juffrouw van Casino, juf frouw de Wijn, de Jeanne d'Arc der Tapkast in een bols-glaasje laten ver dwijnen zonder dat deze daar zelf iets van merkt. Zij zal voorts demon streeren de Wereldtruc „De Doorge zaagde Kellner"een pendant op het dito „Weesmeisje", Kees, de ober, heeft zich ad 5.beschikbaar gesteld, na z'n levensverzekeringpremie verdub beld te hebben. De Juffrouw heeft ge zegd, dat beide helften van Kees elk zul len blijven serveeren. Daarna zal ze de Poortwachter, ofte wel Roos, verrijken met tien armen, zoo dat deze eindelijk zijn ideaal als gar- derobist verwezenlijkt ziet. Als een moderne octopus zal hij thans iedereen op hetzelfde moment kunnen bedienen. Tenslotte, als Meesterstuk, zal zij de Oude Heer Polak, met de plaatselijke Gretha Keiler, Henny van Gelderen, een geforceerde Lambeth Walk laten voor dansen, waarbij de uitgegraven fakir voor toepasselijke muziek zal zorgen. Het geheel belooft een Feest te worden van onverwachte mogelijkheden. Gaat het zien... gaat het zien! ZONDAG 8 JANUARI 1939. Ned. Herv. Gemeente. Den Burg, n.m. 7 u., Ds. Wesseldijk. Oosterend, v.m. 10 u., Ds. Kok. Den Hoorn, v.m. 10 u., Ds. Wesseldijk. Be vestiging Ouderling en diaken. De Cocksdorp v.m. 10 u. Ds. Salm; n.m. 7 u„ Ds. Salm. Oudeschild v.m. 10 u. Ds. Tinholt. Waal en Koog. Geen dienst. Doopsgezinde Gemeente. D e W a a 1, Dr. Vis, v.m. 10 u. Diakenbeves tiging; hervatting Zondagsschool. Den Hoorn, v.m. 10 u. Ds. Smidts. Geref. Kerk. Den Burg (Gebouw Fanfare) v.m. 10 u. Cand. Wouda; n.m. 3 u. Ds. v. d. Leer. Oosterend v.m. 10 u., Ds. v. d. Leer; n.m. 3 u. Cand. Wouda. Geref. Kerk H. V. Oosterend v.m. 10 u. Ds. E. Kok; n.m. 3 u. dezelfde, afscheid. Leger des Heils. Zaterdagavond Straatzang. Zondagmorgen 7 u., Bidstond. Zondagmorgen. 10 uur Heiligingsdienst. Zondagmiddag 3.30 uur Verblijdingssamen- komst. Zondagavond 8 uur Verlossingssamenkomst. vergadering van de Texelsche IJsclub waar de heer Beumkes ook bestuurslid van is. De heer Beumkes keurde het af om na wed strijden te vergaderen, beter vond hij het om dit periodiek, voor den winter begint, te laten doen. Ook de berichtgeving voor eventueele wedstrijden was zeer gebrekkig. Zelfs het be stuur weet niet één dag van te voren of er een wedstrijd gehouden zal worden. Hier zou in den toekomst rekening mee worden gehouden.. De heer A. Slegt stelde een andere baan, dicht bij den Hoorn voor en dan aandeelen te plaatsen 5 of 10 -enteloos. Den heer A. Smit vond het beter een verzoek aan de regee ring te richten om een gedeelte van de „Geul" weer berijdbaar te mogen maken. Vroeger was dit een prachtbaan in de duinen, maar die is naderhand verboden. Temeer is het nu van groot nut omdat het vliegkamp de Mok er vlalt bij ligt en er in de", toekomst er een veel groo ter beztting komt. De heer P. Boon stelde voor om al het mate riaal waaronder de ijstent te behouden. Deze kan altijd nog verkocht worden. Met een woord van dank sloot de voorzitter de vergadering, de hoop uitsprekende, dat het uiterste gedaan zal worden om een ijsbaan hier te behouden, gezien de vele liefhebbers dje hier zijn. Onze oud-plaatggenoqtJoh. v. d. Bei, dia hier eenige jaren geleden een schilderswerk plaats had en naar Friesland vertrok, komt in Maart a.s. zich hier opnieuw vestigen. Aan het jaarverslag van „Schiphol" ont- leenen we: Schiphols ontwikkeling in 1938 mag onver deeld gunstig worden genoemd. Het vervoer geeft cijfers te zien, welke in aanzienlijke mate uitgaan boven die van het voorgaande jaar, en met betrekking tot de uitbreiding en verdere inrichting der luchthaven zijn werken verricht en tot stand gekomen, welke in be langrijkheid verre uitgaan boven hetgeen in eenig der voorafgaande jaren is tot stand ge komen. Vergroot landingsterrein. Tot de meest belangrijke gebeurtenissen behoort de ingebruikneming van het van pl. 60 tot 180 H.A. vergroote landingsterrein op 29 October. De geheele luchthaven is thans 210 H.A. groot. Hiermede is Schiphol, wat de oppervlakte aangaat, getreden in de aller eerste rij der luchthavens, niet alleen van Europa, maar ook van de overige vier wereld- deelen. Passagiers-vervoer Het aantal luchtreizigers van, naar en via Amsterdam steeg van 64.497 in 1937 tot 78.600 in 1938, een toename derhalve van ong. 22 Postvervoer, Het postvervoer bedroeg 582.900 kg in 1938 tegen 460.800 kg in 1937, hetgeen een stijging beteekent van ruim 26 onder deze cijfers zijn begrepen respectievelijk 193.500 kg en 201.300 kg transitopost. Goederenvervoer. Een zeer belangrijke toename vertoont het goederenvervoer. Het liep op van 1.271.500 kg in 1937 tot 1.927.100 kg in 1938, een vermeer dering dus van ruim 51 Rondvluchten KLM. Het aantal deelnemers aan rondvluchten boven de stad en omgeving bedroeg 11.471 (7.591), hetgeen een zeer belangrijke toene ming beteekent. Wederom kwamen honderdduizenden uit 't geheele land. het luchthavenbedrijf bezichtigen. In 1938 bezochten 361.210 (334.094) betalen de belangstellenden Schiphol; hiervan namen 119.875 (136.732) personen deel aan een rond leiding langs de vliegtuigen, inrichtingen en gebouwen. SPOORSTRAAT 94 Telefoon 660 Vanaf heden: Hollandse Pannekoeken. j per stuk io cent Flensjes, gevuld 2 stuks 15 Omelet i per stuk 15 U BELT WIJ BRENGEN

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 9