RaHey-obsessie... IJsdrama voor Hindeloopen Vandaag gaat Chamberlain naar Rome.... Nieuwe incidenten in Midden Europa DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Daladier terug in t Vaderland Maar de Fiat heeft geknipoogd De tragische dood van „Eieren-Bet" KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) 9 JANUARI 1939 67e JAARG. No. 8511 (Een sprong dwars over Europa De erfpachtskwestie in Amsterdam Drie tankboofen in kruiend ijs bekneld De wereld verdiept zich weer in gissingen! Dit nummer bevat 3 pagina's Von Ra*h was overtuigd nationaalsocialisf hF EERBERICHT DE BILT SEINT Duitschlaod is zeer ontstemd HE LDERSCHE COURANT Uitgave der Uitg.-Ml). Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder MAANDAG Ja. die laatste dag. Als je het als adspirant- Ralley-rijder nog niet op je zenuwen gekregen had, zou je het daarvan krijgen. Van die duizend-en-één- dingen die je nog moet doen en van de wetenschap, dat je er altijd nog een aantal zal vergeten. Van het keuren der sokken, die volgens den een te dik en volgens den ander te dun zijn. Van de schoe nen, die de een met bont en de ander met schapenleer wil laten bekleeden. Van de raadgevingen van iederen automobilist, die van ieder hunner weer anders luiden. Van de honderdduizend adviezen, die we reeds kregen over het ontdooien van be vroren motor's en het uitgraven van auto's uit de eeuwige sneeuw. Dat alles achter volgt je al en de laatste dag is het een ob sessie, die vannacht zelfs een nachtmerrie werd. In m'n droomen niets dan verliespun- ten, duizenden in getal, in die droomen het schouwspel van een auto die reeds bij den aanvang ten ondergang is gedoemd, Hallucinaties.... En dan die hallucinaties: van troepen uit gehongerde wolven, die ons in Polen en Lit- tauen het leven zullen zuur maken, van veldslagen met ijsbeeren en ander poolge- dierte, die goede vrienden ons voorspeld hebben. Nee, het wordt eerst alles goed als we weg zijn. Als we ons vrijgemaakt hebben van die duizend banden, die ons aan deze plaats vasthouden, en die weigeren ons los te laten. In een donkere garage staat de wegen. Onze kleine vriend, die ons zal moeten bren gen naar het hooge Noorden en het verre Zuiden. Wij hebben hem gekoesterd en ge prezen. Wij hebben hem als een lieftallige baby geknuffeld en met weldaden overla den. Geen auto in Nederland kan met meer zorgvuldigheid, met meer warme liefde en genegenheid zijn behandeld dan onze kleine Fiat. die het de komende weken doen moet. Boven: de Ralley-rijder Kees Kruit. Onder: onze- heer A. C. van Kampen. Zal hij het doen...?? Er zijn er die zeggen: het gaat niet. Het is uitgesloten dat men daarmee in 4 dagen de 40CO kilometer doorneemt. Er zijn ande ren, die hoop geven. Veel hoop; dat zijn de goede vrienden, die het wèl met ons mee- nen en in gedachten mee zullen reizen op deze Ralley. Kop op! Stil en zonder pretenties staat de auto in een schemer-donkere garage. Het groene lap glimt en als er 'n spaarzame lichtstraal in een der vijf lampen valt, is 't, alsof hij ons een bemoedigend knipoogje geeft, als wilde hij zeggen: „Kop op, longens. laat dat gevalletje maar aan min over.'' Die laatste dag Tal van dingen, die je vergeten bent of denkt te vergete. n. Dag van het „vóór-sla pen", van liet passen van kleeren, van het nazien van den motor en het keuren van ieder onderdeel. Eigenlijk is het onnoodig. Het gebeurde al dagen geleden, en dat het gedaan wordt is in het oog van ieder alledag- automobilist overdrijving. Maar je kunt niet weten! We weten alleen dat het er vandaag van is. Dat we vandaag den aanloop nemen om precies over een week den sprong te wagen. Een sprong dwars over Europa. Zal Fortuna aan het stuur zitten Niemand, neen niemand kan het voorspel len. Ik zelf weet maar één ding: De Fiat, onze kleine vriend, heeft ge knipoogd! Geestdriftige ontvangst in zijn geboortestad. Zaterdagmorgen is de Fransche minister president Daladier te Toulon aangekomen, vanwaar hij direct doorreisde naar zijn ge boorteplaats Orange. De stad was in feest stemming en van de omliggende plaatsen waren de bewoners gekomen om Daladier toe te juichen. Bij zijn aankomst werd de premier verwelkomd door den burgemees ter, den gemeenteraad en de parlementsle den van de streek. In antwoord op de begroetingsrede, die de burgemeester van Orange tot hem richt te, heeft Daladier een rede uitgesproken, waarin hij allereerst wees op dew noodzake lijkheid van eendracht tusschen alle Fran- schen voor de handhaving van den vrede. „Ik kan thans wel zeggen, zoo voegde hi] hieraan toe, dat wanneer een zekere bui- tenlandsche pers de bekende campagne gevoerd heeft, dit zijn oorzaak erin vindt, dat die pers meende, dat wij verdeeld wa ren. In die meening geloofde zij misschien, dat liet uur zou komen, waarop men de opvol- ging van Frankrijk in de Middellandscne Zee en elders zou kunnen nemen. Onze wi is, dat dat niet geschieden zal en het zal niet geschieden. Ik zal Frankrijk en het rijk hand haven, aldus besloot spr. Ik zal de orde en de arbeid in het land hand haven. Dat zijn de beste middelen tot handhaving van de republiek en verdediging van de democratie. In Parijs terug. Zondagmorgen is de premier te'Parijs aangekomen, waar hu op het station be groet werd door verscheidene ministers en andere vooraanstaande personen. Hij ver klaarde zeer tevreden te zijn, dat hu tijdiens zijn reis heeft kunnen vaststellen, dat Al giers en Tunis zeer aan Frankrijk zijn ge hecht. Zij wenschen dat Frankrijk steeds meer eensgezind zal worden om de groote taak, waarvoor het staat, te vervullen. Recherche voor een raadselachtig geval. De tragische vqfidst van de 81-jarige mej. Sibbing, de zgn. Eieren-Bet, in haar woning aan de Joh. Kamphuisstraat te Utrecht, heeft de recherche voor een moeilijk pro bleem gesteld. Hoewel verschillende omstandigheden er op wijzen, dat zich in deze kleine woning een drama heeft afgespeeld, waarvan de vrouw het slachtoffer is geworden, neemt men toch niet zonder meer aan, dat hier een roofmoord zou hebben plaats gevonden. Daar niemand in de omgeving ook maar iets ver dachts heeft gehoord, neemt men voorloo- pig aan dat de vrouw aan haar belager wei nig weerstand heeft geboden. Mogelijk is zij bij het zien van den inbreker aan een hart verlamming overleden. „Wij hebben", aldus verklaarde commis saris van Ha'moen, "geen enkele aanduiding of aanknoopingspunt kunnen vinden. De vrouw leefde volkomen op zichzelf, zoo dat niemand iets over haar kan mededeelen. Wij weten niet eens of zij wel geld had en wat de inbreker heeft ontvreemd. Hoewel hel onderzoek nog voortduurt, betwijfel ik ech ter ten zeerste, of wij spoedig succes zullen hebben. Wellicht levert de lijksectie nieuwe gezichtspunten op, doch dat zullen wij nog moeten afwachten". Stilte voor den storm. In afwachting van de raadsvergadering van a.s. Woensdagavond, is over de erf pachtskwestie te Amsterdam weinig nieuws te vermelden. Beide partijen maken zich blijkbaar gereed voor den grooten strijd. B. en W. hebben den heer Van Wijck, die eenige vragen had gesteld, beantwoord. Dit raadslid werd o.a. medegedeeld, dat niet er kend wordt, dat bepaalde lieden voorkeur genoten bij de uitgave van erfpachtsgronden De aiThitect Elte te Alkmaai", wiens naam door den heer Gulden was gebruikt in ver band met de zaak, deelt mede, nooit met den heer Gulden in aanraking te zijn geweest en hem zelfs niet te kennen. Stuurhut schoof van het dek Bemanning te voet naar de kust. Drie tankbooten, t.w. de Leonide 7, de Leonide 1 en de Shell 6, gesleept door de sleepboot Tina van de gebrs. Wagemakers uit Groningen, hebben op ongeveer zes kilometer W. N. W. van Hindloopen op het IJsehneer de reis moeten staken tengevolge van het kruiende ijs. Het convooi was gistermorgen om onge veer negen uur uit Stavoren vertrokken met bestemming Kornwerderzand. Het zou de reis maken via een vaargeul, welke tijdens de vorstperiode door een ijsbreker was open gehouden. Tevoren had men uit Stavoren Kornwerderzand opgebeld om te infortnee- ren of de geul nog bevaarbaar was, waarop een bevestigend antwoord was ontvangen. Veiligheidshalve echter moesten de boo ten op ongeveer zes kilometer W. N. W. van Hindeloopen de reis staken. Kort nadat de schepen gestopt waren, werd de stuurhut van de Leonide 1 door het kruiende ijs van het dek afgeschoven Ook onder de twee an dere tankbooten begon het ijs op te schui ven en het gevaar was niet denkbeeldig dat de booten in elkaar gedrukt zouden worden. De bemanning verliet hierojj de schepen, sprong op het ijs en begaf zich aan boord van de sleepboot. Een kwartier nadien, om ongeveer elf uur, achtte men den toestand op de sleepboot ook niet meer veilig zoodat men ook deze verliet. Alleen de bemanning van de „Tina" zelve bleef aan boord. Ren zware tocht. De uit acht leden bestaande bemanning van de drie tankbooten waaronder de vrouw van den kapitein van één der booten, aan vaardde loopend over het ijs den tocht naar Hindeloopen, waar zij anderhalf uur later aankwam. Een der opvarenden, die invalide was, heeft men door middel van een geim- pi-oviseerde slee over het ijs vervoerd. Eenige bewoners van Hindeloopen zijn de opvarenden tegemoet geloopen, om hun een plaats aan te wijzen, waar zij goed aan land konden gaan. De„Tina" houdt vol. De „Tina" zal trachten alleen naar Stavoren terug te keeren. De drie tankers blijven in het ijs liggen. Hun toestand is zeer critiek, vooral van de Leonide 1, die reeds vrij diep ligt en haast niet meer is te zien Er bestaat groot gevaar dat de boo ten in elkaaqfgedrukt zullen worden. Indien het kruien van het ijs tijdig ophoudt, zal de „Tina" zich weer naar de tankers begeven om ze vlot te sleepen. De Leonide 1, metende 99 ton, was gela den met 80.000 liter benzine, gasolie en pe troleum, de Leonide 7, metende 181 ton was geladen met 20.000 liter petroleum en 40.000 liter waterballast en de Shell 6, metende 175 ton, had 30.000 liter waterbalast in. De Leonidebooten zijn eigendom van de firma J. Vroege te Alblasserdam en de Shell- boot behoort toe aan de Koninklijke Petro leum maatschappij. Slechts één oilicieele verklaring: niet praten over gebiedsafstand door Frankrijk aan Italië. HET WELKOM ZAL HARTELIJK ZIJN. Zooals steeds bij dergelijke qele- genheden, putten de meer of minder ingewijden en de internationale pers zich aan den vooravond van Cham- berlains bezoek aan Rome uit, aan gissingen en veronderstellingen. Wat zal Chamberlain zeggen? Waarover zal hij zwijgen? Er is één lormeele verklaring, namens Chamberlain aan den Franschen ambassadeur te Rome gedaan; Chamberlain wil niet praten over afstand van Fransch ge bied aan Italië. Voorts is er veel, dat men „meent te weten" Duce erin zou toestemmen het Britsche plan te aanvaarden, dan zou Chamberlain bereid zijn Italië economischen en financieelen steun te verleenen. Chamberlain zou ook een wapenstilstand in Spanjr voorstellen, gevolgd door bemidde ling tusschen beide partijen. De schrijver van het artikel voegt eraan toe, dat Chamberlain in geen geval erin zou toestemmen Franco de rechten van oorlog voerende te verleenen. Het welkom zal hartelijk zijn. In verband met het bezoek van Chamber lain en Halifax aan Rome staat het vast, dat de Britsche ministers warm verwelkomd zullen worden door het Italiaansche volk, dat hoogelijk verheugd is over het herstel der vriendschap met Engeland. Vooraan in de gedachten der Italianen staat de kwestie der Italiaansche eischen tegen Frankrijk en veel vertrouwen wordt gesteld in de bekwaamheid van Chainberlain om den weg te bereiden voor een gunstige behandeling der eischen. Wat Spanje betreft, heeft Italië de mee ning, dat het de uiterste concessie gedaan heeft met de terugtrekking der 10.000 vrij willigers en dat hef thans hoog tijd is de rechten der oorlogvoerenden toe te kennen. Afgescheiden van deze beide kwesties ver wacht men. dat bet geheele onderwei-p der betrekkingen tusschen de sjiil en de demo cratisch mogendheden besproken zal wor den en men hoopt, dat een openhartige uit wisseling der Engelsche en Italiaansche denkbeelden er in zal slagen den toestand op te helderen in het licht van het nieuwe evenwicht, dat te Munchen geschapen is. CHAMBERLAIN. Heden zal Chamberlain vertrekken en zoo als reeds gemeld nog vandaag een onder houd met Daladier hebben. Men meent dus te weten, in de eerste plaats, dat Chamberlain, indien Mussolini het Fransch—Italiaansche vraagstuk ter sprake brengt, zich ertoe zal bepalen den Duce aan te raden tot Tankrijk te treden in een geest van verzoening. Van zijn kant zou hij den Duce met alle middelen trachten te overtuigen van de voordeelen om af te zien van een intimideerend optreden. Onge twijfeld zullen deze verzekeringen heden door Chamberlain jegens Daladier herhaald worden. Een handeltje? De Sunday Dispatch behelst, naar de Parijsche editie van de Daily Mail bericht, de mededeeling, dat minister-president Chambei'lain voornemens is Mussolini een „prijs" aan te bieden voor het terugtrekken van de vrijwilligers uit Spanje. Indien de Zijn vader had geen meenings- verschil met den Führer. In de moordzaak Grynszpan, welke te Parijs dient, heeft de onderzoekingsrechter Zater dag den vader van den vermoorden Duit- schen legatieraad, Ernst vom Rath, den Re- gierungsrat B. D. vom Rath, als civiele par tij en getuige gehoord. De heer vom Rath was vergezeld van zijn Franschen advocaat Maurice Garcold.*Hij schilderde het leven van zijn zoon en zeide er prijs op te stellen te verklaren dat deze aanhanger was van de Nat. Socialistische beweging. Hij was par tijlid sinds 1932, dus nog voordat de bewe ging aan de regeering kwam. De zaak van het Nat. Socialisme was hij geheel toege daan. In pohtiek opzicht, aldus de heer vom Rath was ik 't met mijn zoon volkomen eens. Hef heeft mij gegriefd in sommige bladen te le zen, dat ik moeilijkheden met mijn regee ring en tijdens de begrafenis een meenings- versc.hil met den Führer gehad zou hebben. Ik sta er op te verklaren, dat dit alles leu gens zijn. Het gerucht, dat ik in een concen tratiekamp zou zijn opgesloten, wordt door mijn aanwezigheid alhier voldoende weer legd." Verwachting: Meest krachtige Z.W. tot Z. wind, betrokken tot zwaar bewolkt, tijdelijk regen, weinig verandering in temperatuur. Alg. vooruitz. Zacht weer, met krachtige wind en nu en dan regen. HONGARIJE BESCHULDIGT TSJECHO- SLOWAKIJE ERVAN GEREGELDE AAN VALLEN TE ONDERNEMEN. Na het incident te Munaksz een tweede rel te Uncvar. De toestand in het door Tsjecho- Slowakije bij het verdrag van Mun chen aan Hongarije afgestane gebied blijft zeer onrustig. Na het eerste in cident te Muncaksz is een tweede gekomen bij Uncvar. Van «emi-officieele Karpatho-Oekrainsche zijde verluidt, dat gisternacht bij het dorp Tsjechoslowaaksche grenswacht bij het dorp Bouhe, bij Ungvar, door Hongaren is aan gevallen. Het is tot een gevecht van een half uur gekomen. Een Tsjechoslowaaksche eerste luitenant en een vaandrig hebben ge poogd als onderhandelaars in contact te ko men met de Hongaren, doch werden be schoten. De vaandrig werd zwaar gewond. Voorts wordt van Karpatho-Oekrainsche zijde beweerd, dat ook op andere plaatsen Tsjechoslowaakshe grenswachten door Hon garen zijn aangevallen. Er zou de Karpa tho-Oekrainsche regeering een ultimatum gesteld zijn, dat heden afloopt en waarin geëischt wordt het op Karpatho-Oekrainsch gebied liggende Basilej aan Hongarije uit te leveren. Praag zegt: dat Hongaarsche 'terroristen op 7 Januari tegen 21 uur die op Karpatho- Oekrainsch gebied liggende gemeente Bouhe hebben overvallen. De overval is gister morgen tegen 7 uur herhaald. De schiet partijen, die met dezen overval gepaard gin gen hebben geduurd tot tegen 11 uur, waar bij de Hongaren de gemeente Bouh-e eeni- gen tijd lang bezet hielden. Bij de schietnar tij is een politievaandrig, Hacha genaamd, met drie schoten in de borst zwaar ge wond. Bij de gisteren gevoerdie TsjechischHon gaarsche onderhandelingen over het inci dent van Munkacs heeft de Tsjecbo-Slowaak sche delegatie, naar roet weet te weten, de instelling van een neutrale zone aan w'eers zijden van de demarcatielijn voorgesteld. Een georganiseerde aanval» Naar het Hongaarsche telegraafagent- schap meldt, is in een bij Munikacz buit gemaakten pantserwagen de portefeuille ge vonden van den commandant van dien pant serwagen. een Tsjechiscben feldwebel. In die portefeuille zou zich een nauwkeurig opmarschplan voor den aanval op Munkacz hebben lievonden. Het Hongaarsche nafkmaail-socialistische orgaan Virradat meldt, dat twee gevolmach tigden van de regeering Volosin naar Boeda nest waren gekomen om daar voor te stel len, de twee onlangs door Tsjecho-slowakije afgestane grenssteden Munkacz en Ungvar te ruilen voor 25 Roetheensche plaatsjes. De Hongaarsche regeering, aldus meerit het blad te weten, wees het aanbod af en wei gerde zelfs over het beginsel van deze aan gelegenheid te preken. De Viradiat verklaart vervolgens, dat de overval op Munkacz het antwoord op deze weigering is en volgens het blad zouden de Oekrainers beweren, dat zij door een gi-oote Europeesche mo gendheid gesteund worden. Wat zal er verder gebeuren? Zaterdag kwamen uit Boedapest berichten dat nieuwe Tsjechische troepenbewegingen waren waargenomen. Nadere bevestiging is hiervan niet ontvangen. Eenige Tsjechische 'ou mali sten zijn door Hongarije uitgewe zen. Van officieuse zijde wordt vernomen, dat de Hongaarsche autoriteiten het incident yan Munkacz niet geregeld achten door het in Praag gedane vertoog. Er zou neiging be staan om de regeering van Praag recht streeks voor de zaak verantwoordelijk te stellen. Het Hongaarsche telegraaf-agent- schan maakt eerder geen gewag meer van de Oekrainsche vrijcorpsen, waarvan het eerder sprak. Het zegt thans, dat geregel de Tsjechoslowaaksche militairen een over val. hebben gepleegd. Men gelooft te Berlijn dat de Duttsehe gezanten te Praag en Boeda pest instructie zullen kunnen krijgen om stappen te ondernemen bij de onderschei den regeeringen, ten einde de ontstemming van Duitschland tof uitdrukking tp bren gen over hef incident aan de Tsjechoslo- waateschHongaarsche grens.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 1